KERKNIEUWS. OFFICIEELS BERICHTEN. PREDIKBEURTEN Hope" van Sept. 1876„De arbeid was van zoodanigen aard, dat blijkbaar Gods genade zich daar ten toon spreidde en zijn Naam verheerlijkt werd. Vele zielen werden door den dienst van Ds. van der Meulen voor Christus gewonnen en hoe menige dorstige ziel hij gelaafd heeft uit de bron der eeuwige vertroosting laat zich met geen woorden eenigszins meedeelen. Hiertoe werkte ook mee onder Gods heilig bestel de weg des lijdens toen aan de bediening des Woords en de belijdenis van 's Heeren Naam, in de Afgescheidene gemeente verbonden. Be halve door den tegenstand van buiten, was de druk door de maatschappelijke toestanden zeer zwaar. De weg des Heeren was in alle opzich ten moeilijk en donker. Alleen van binnen was het licht. Want brandende waren onze harten om te hooren, als Ds. van der Meulen tot ons sprak en de Schriften opende. Hoe heilbegeerig zaten we te luisteren en hoe werden we ver kwikt en vertroost en opgebouwd in het aller heiligst geloof. We gevoelden ons onderling als leeraar en gemeente met een machtigen liefde band aan elkander verbonden. Het gemeentelijk leven was als een afdruksel van de eerste ge meente der christenheid." Intusschen groeide ook de gemeente van Mid- delharnis. Er werd een pastorie gebouwd, waar van een gedeelte als kerk moest dienst doen, en toen dat in 1840 gereed was, maakte Middel- harnis aanspraak op den vollen dienst door Ds. van der Meulen en begeerde de samenwerking met Rotterdam af te breken. De billijkheid werd door Rotterdam niet betwist, maar wel betreurd. Voordat de band aan de Rotterdamsche ge meente werd losgemaakt zorgde Van der Meu len er voor, dat er iemand was, die eenigszins tot stichting van de gemeente kon werkzaam zijn. Een „leerend ouderling" werd gekozen, die hij bevestigde met de woorden uit 1 Petr. 5:1-3. Zoo werd door dezen dienst bewaard, wat Van der Meulen mocht bouwen, en door de goede hand Gods is onder de hand van anderen, die tot dezen arbeid zijn ingegaan, dat kleine stekje uitgegroeid tot een grooten boom die kleine gemeente uit de Hovenierslaan is gewor den tot een kerk van vele duizenden. Middelharnis had dus nu sinds Mei 1840 in Ds. van der Meulen een eigen Dienaar des Woords. Het ontbrak, vooral hier in zijn ge boorteplaats niet aan hoon en smaad en booze tegenwerking. De arbeid moest geschieden onder veel vijandschap van buiten en groote ontberin gen zoowel voor den leeraar en zijn gezin, als voor de gemeente. Maar bij velen vond Van der Meulen erkenning en groote waardeering. De arbeid was niet ijdel in den Heere, zoodat ze mochten ondervinden, dat onder hen bevestigd werd ,,En de Heere wrocht mede". Al was de smaad ook groot, de vijandschap hevig, de druk der vervolging soms zwaar, Dienaar en ge meente droegen het met vreugde, verblijd zijn de, dat zij waardig geacht werden om Jezus' naam smaadheid te lijden" (Hand. 5:41). Zekere broeder Van Hees, die later ook naar Amerika is vertrokken, deelt uit dien tijd iets mede van de bijzondere achting, die Ds. van der Meulen genoot van den Hervormden predikant te Middelharnis. Van vijandschap was bij dezen geen sprake. Hij was een zeer beminnelijke per soon, vriendelijk jegens allen. Hij verklaarde zelf niet Gereformeerd te zijn en 't ook niet be geerde te wezen, maar hij gaf allen, die de oude Gereformeerde waarheid zochten, den raad naar Ds. van der Meulen te gaan. Dat maakte voor menigeen den overgang gemakkelijk, en zoo werkte de niet-Gereformeerde predikant meê aan den opbouw van het Gereformeerd kerkelijk leven te Middelharnis. Geen wonder, dat de arbeid van Van der Meu len in den kring der Afgescheiden gemeenten alom bekend werd en ook andere plaatsen hem begeerden. Zoo kwam er beroep van Vuren en Herwijnen. Hij kon evenwel zijn werk in Mid delharnis nog niet loslaten en bedankte. Niet lang daarna kwam er een beroep, niet maar van ééne kerk, maar van twaalf kerken tegelijk. Van der Meulen noemde dat „een pro vinciaal beroep". In het voorjaar van 1841 waren de twaalf in Zeeland bestaande Afgescheiden gemeenten te Goes vergaderd. Het waren altemaal kleine ge meenten, alle te zwak om een eigen Dienaar des Woords te hebben. Ze gevoelden zich zoo ver laten en hulpeloos sinds Ds. Budding zich van haar had afgetrokken. De nood der gemeenten woog ze zwaar op het hart en 't was een bran dende vraag in 't midden der vergadering „hoe kan hier in den Dienst des Woords worden voorzien Die nood werd ernstig besproken en biddend voor 's Heeren aangezicht neerge legd. En zoo werd, meê onder invloed van Ds. Scholte, die ook deze vergadering bijwoonde, het besluit genomen om voor alle kerken in de Provincie saam één Dienaar des Woords te verkiezen. De keuze viel op Ds. C. van der Meulen te Middelharnis, aan wien de beroeps brief werd toegezonden. Ds. van der Meulen verhaalde zelf in zijn gedachtenisrede te Grand Rapids, toen hij in 1869 dertig dienstjaren had vervuld, dat hij met zekere koelheid dien beroepsbrief las en zijn eerste gedachte v/as „daar zal ik niet heen gaan". Het arbeidsveld leek hem veel te ruim en het werk te zwaar. Hij oordeelde gaven noch kennis genoeg te hebben om die gewichtige taak te aanvaarden. Maar telkens moest hij naar den brief weêr teruggrijpen en altijd meer werd de nood dier gemeenten hem op het hart gebonden, zoodat de evenaar langzaam aan naar de andere zijde ging. Hij zag als voor zijn oog hoe die kleine ge meenten in moedeloosheid schenen weg te zin ken en het werd hem bang als hij een geheele provincie zag zonder herderlijke zorgen. Het werd hem een moeten. Hij durfde die roepstem des Heeren niet weerstaan, hoewel het hem, ziende op zijn eigen onbekwaamheid te zwaar leek. En zoo besloot hij, in het vastgeloof, dat de Heere hem riep en daar wilde gebruiken, die roeping op te volgen. Dat sterk vertrouwen, de Heere roept mij daar, maakte het afscheid van Middelharnis lich ter en hij besloot er zijn dienstwerk met deze woorden „Want onze roem is deze, namelijk de getuigenis onzer consciëntie, dat wij in een voudigheid en oprechtheid Gods, niet in vlee- schelijke wijsheid, maar in de genade Gods, in de wereld verkeerd hebben en allermeest bij ulieden" (2 Cor. 1 12). F. STAAL Pz. TWEETAL TE SouburgJ. Bavinck te Gramsbergen. C. B. Bavinck te Hoek (Z.) BEROEPEN TE Wanswerd R. Schippers te Drachtster Compagnie. Monster J. Andrée te Poortugaal. Appelscha Cand. B. Holwerda te Houwerzijl. Benoemd tot hulpprediker te Huizum de heer F. Colenbrander, cand. te Vriezenveen. De herdenking van de Afscheiding. In menig opzicht kan gezegd worden, dat er veel gedaan wordt voor de actie van het Co mité tot herdenking van de Afscheiding. De verantwoording van den penningmeester toont wel, dat op verschillende plaatsen met liefde gegeven wordt. Trouwens dit was ook niet anders te ver wachten. Het betreft toch de herdenking van het groote werk, dat onze God in 1834 heeft gedaan, en waarvan wij nog altijd den rijken zegen genieten. Ons gereformeerd kerkelijk leven is mede te danken aan wat onze God in en door de Af scheiding tot stand bracht. Van veel arbeid op het breede terrein van Gods koninkrijk, kan het zelfde gezegd worden. Zoo volkomen terecht schreef Prof. Dr. H. H. Kuyper in „De Heraut, dat wij met groote dank baarheid moeten gedenken aan hetgeen de Heere ons in 1834 heeft geschonken. Die dankbaarheid moet ook uitkomen in onze daden. Het is niet teveel gevergd, wanneer dus een extra gave gevraagd wordt voor de herdenking van dit gezegende werk Gods. In ons geven moet het uitkomen, dat wij be- geeren onze dankbaarheid te bewijzen. Daarom dringt het Comité er ook met den meesten ernst op aan, dat in alle gemeenten ge werkt wordt met de inteekenlijsten. Niemand moet overgeslagen worden. Alle leden der ge meente moeten in de gelegenheid gesteld wor den hun bijdrage te geven. Als er plaatsen zijn, waar men dit nog niet deed, laat men er dan spoedig mee beginnen. Over enkele maanden is het reeds October. En dan moet de inzameling over het geheele land achter den rug zijn, opdat het Comité kan overzien wat gegeven werd uit dankbaarheid voor wat God ons schonk. De Synode beval het werk van ons Comité bij onze broeders en zusters aan. Het Mode- ramen der Synode heeft ook een aanbeveling gegeven. Verschillende bladen o.a. „De He raut" hebben de inzameling door middel van de inteekenlijsten krachtig aanbevolen. Laat dan niet één gemeente achterblijven Laten al onze broeders en zusters geven met een blijmoedig en dankbaar hart Opdat hierin onze God verheerlijkt worde HET COMITÉ. Door Ds. L. Oranje van Groningen is Zondag j.l. de Cand. M. J. van Dijken beves tigd in het ambt als predikant van de Geref. Kerk te Oostlcapelle. Ds. Oranje sprak over Ex. 30 1 en 68, handelende over a. het we zen, b. de plaats des gebeds in het geheel van den dienst Gods en c. de tijd. Aan de hand oplegging nam mede deel Ds. L. Visser van Domburg. Toegezongen werd Ps. 119:9. Des middags deed Ds. van Dijken zijn intrede met een predikatie over Jes. 6 58 en sprak daarbij overa. van een heiligheid, die klein maakt, b. van een heiliging, die rein maakt, c. van een heiliging, die heilgezanten maakt. Hij werd toegesproken door den consulent en af gevaardigden van de classis. Ds. Lindeboom van Serooskerke en door ouderling Wattel, voorzitter van den kerkeraad. Aanwezig waren tevens afgevaardigden van de genabuurde ker ken en B. en W. Toegezongen is Ps. 134 3. K.B. S. Comité tot Herdenking van de Afscheiding van 1834. Ontvangen van de Geref. Kerk te Brouwers haven 22.13; idem te Yerseke 40. idem te Serooskerke 120.idfem te Vlis- singen 65.50. W. M. LE COINTRE. Bergen op Zoom, 9 Juli '34. (Gironr. 63783). KORTE NOTULEN van de vergadering der Classis Axel gehouden op 10 Juli in de Geref. Kerk te Schoondijke. 1. De vergadering wordt geopend door den Praeses der roepende kerk van Schoondijke op de gebruikelijke wijze. 2. De credentiebrieven worden nagezien. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. 3. Het Moderamen bestaat uitDs. Tiemens, Praeses Ds. Kok, Scriba Ds. de Vries, As sessor. 4. De notulen worden gelezen en met een kleine wijziging vastgesteld. 5. Ingekomen Stukken. a. Een schrijven van enkele br. te Breskens over het houden van kerkelijke bijeenkomsten te Br. b. Een schrijven van de classis 's-Gravenhage. c. Verslag van de Particuliere Synode, ge houden 13 Juni 1934 te Goes. 6. Er zijn geen voorstellen en instructies. 7. Ds. Kok brengt rapport uit van de j.l. gehouden Prov. Synode. Ds. Groeneveld doet mededeelingen over de Zending. Ds. M. zou gaarne repatrieeren in be gin 1935. En dan daarna nog minstens 4 jaren de kerken dienen. Door Deputaten werd be sloten, dat, in verband met repatriatie van Dr. Drcckmeier, Ds. Merkelijn iets eerder, n.l. in Nov. of Dec. zal repatrieeren. 8. De classis benoemt br. W. H. Louwerse te Hoek als Deputaat voor de tak Schooldienst der Zending. 9. Ds. Post licht de zaken van art. 13 K. O. toe. 10. De collectelijst wordt vastgesteld. JuliHulpbeh. Kerken in de Prov. AugustusEvang. in de Prov. September Thoel. Fac. V. U. October: Feestcollecte Afscheiding (14 Oct.). Yi collecte Hulpbeh. Studenten. y2 collecte Hulpbeh. Kerken in de Prov. December Theol. School en Jodenzending. JanuariEvang. België en Noord-Frankrijk. FebruariGenerale Kas Hulpbeh. Kerken. MaartTheol. Fac. V. U. AprilEvang. Zuiderzeewerken en Verstrooi den N.l. MeiTheol. School. JuniZending. 11. Br. Michielsen brengt verslag uit over de geldelijke zaken. Het kasboek wordt nagezien en in orde bevonden. 12. Ook het boek van den Deputaat naar art. 13 wordt nagezien en in orde bevonden. 13. Ds. Post, deputaat voor Evangelisatie, doet enkele mededeelingen over het Evangelisa tiewerk in de classis. 14. De rondvraag wordt gehouden. De wen- schelijkheid van eenheid in de Liturgie wordt uitgesproken. 15. Als roepende kerk voor de e.k. verga dering wordt aangewezen Zaamslag. Het Mode- ramen zal bestaan uitDs. Post, Praeses Ds. Tiemens, Scriba en Ds. Kok, Assessor. Als da tum wordt vastgesteld 16 Oct. te Ter Neuzen. 16. De korte notulen worden gelezen. 17. De Praeses sluit de vergadering met dankgebed. Op last der classis, D. DE VRIES, Assessor. V. U.-Busjes. Lichting van 16 tot en met 25 Juli. HET COMITÉ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN LINNENKAST COMITÉ. Met hartelijken dank ontvangen door Ds. A. Scheele van de Geref. M. V. te Kapelle-Biezelinge 10.— door Mej. J. S. Viergever van de Zendingskrans te Brouwershaven 27.van Mevr. EldersScheele van de kinderen Chr. School te Vlo 3.50van Mevr. Pouwer te Goes de contr. van Kloetinge 14.Van Mej. B. W. de Kam de contr. uit Vlis- sinnen 18. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Koudekerke, Geref. Pastorie. Giro-adres Ds. A. C. Heij 169757. Veere. Ontvangen van Ina Bakker 125 h.c. voor de Zending. Hartelijk dank. DE ZENDINGSCOMMISSIE. Serooskerke. Met dank ontvangen door br. Sturm van een zuster 5.voor de Kerk en 5.— voor de Diaconie. Gevonden in de collecte 2.50 voor de Telefoon. DE BOEKHOUDER. Middelburg. In dank ontvangen voor het tekort van de kerk 50 stuivers opgespaard door Annie de Kam, N. VI. Weg 3.van een zuster, die niet ter kerk kan komen. A. DE POORTE. Middelburg. Brs. Diakenen zeggen hartelijk dank voor de volgende in de collecte gevonden giften 7.50 voor de Kerk (tekort over 1933); 2.50 voor de Zeeuwsche Beker 1.voor Rusland. F. DAMEN, Kassier Diaconie. VEREENIGINGSLEVEN. KRING WALCHERENII VAN M. V. Vergadering D.V. Donderdag 19 Juli des avonds half acht te Vrouwenpolder. 1. Inl. Gew. Gesch. „Abraham", volgens nieuwe Leidraad in B. en B. door Gapinge. 2. Kringonderwerp„De inrichting onzer ver gaderingen en ons Rooster" door L. de Kam van Oostkapelle. 3. Bijdrage door Vrouwenpolder. Vergadering der Geref. Meisjesvereeniging „Hel ontluikend leven" op Zondag 15 Juli in de consistorie der Geref. Kerk te St. Laurens. G. G. „Gij zijt den Christus" door Jans Willemse. Reciteeren door Mientje de Visser. Na de pauzeK. G. „Gregorius VII" door Jans de Bree. Memoriseeren door Bet je Sanderse. De M. V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert op Donderdag 19 Juli. N.T. Schets 26. Deel II. „De prediking aan den kamerling uit Moorenland", M. Gideonse. Vrij ond.A. Koning. BijdrageSa. Hillebrand. RING VLISSINGEN. Donderdag 26 Juli om 8 uur in het Verenigings gebouw te Koudekerke. 1. De J. V. als opvoedingsinstituut, Jaargang 44, blz. 90. 2. Souvereiniteit in eigen kring, Jaargang 44, blz. 351. Geref. Jongelingsvereeniging Herman Faukeel". Vacantie. De eerstvolgende vergadering zal ge houden worden op 9 September a.s. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. N. T. „De wijzen uit het Oosten en de kinder moord", L. Maas. M. O. „Overheid en Maatschappij", A., K. Ton. Middelburgsche Geref. Jeugdcentrale. Fietstocht op Zaterdag 21 Juli a.s. over Veere- Oranjezon (naar het strand) naar Domburg. Ver zamelen 2 uur op het Molenwater. Secretaresse. Vergadering der C. J. V. Pred. 12 la te Koudekerke op Zaterdag 14 Juli 1934 des avonds 8 uur in het Verenigingsgebouw. Agenda: I. O. Test. Deel II, les 75. „Esther (Het boek Esther), vriend Joost de Witte. II. Voordrachtvr. D. Wielemaker. Memorisatie: vr. D. Kerkhove. III. V. G. Les 10. „De Kerkhervorming in ons land", vr. P. Boone. Dringend verzoek. De berichten voor de rubriek Vereenigings- leven worden dikwijls pas des Vrijdagsmorgens aan ons bureau bezorgd. Wij herinneren er daar om nogmaals aan, dat alle berichten uiterlijk des Donderdagsavonds in ons bezit moeten zijn. Later ontvangen copie kan niet meer worden opgenomen. De Administratie. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 15 JULI 1934. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Bijdragen Classicale Kosten. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer Ds. N. Willemse Ds. N. Willemse te Rotterdam. 2 uur Ds. H. A. Wiersinga 6 uur Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Melislcerke 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. M. J. v. Dijken Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. J. Smelik te Loosduinen. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. E. Mobach te Numansdorp. Voorb. H. Av. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Bed. H. Av. en Dankz. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Ds. D. Bremmer Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 5 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Bed. H. Av. en Dankz. Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Bed. H. Av. en Dankz. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Ar .ia Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 10.30, 3 en 7 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. C. Jansen te Hindeloopen. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES, Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 uur Ds. A. Scheele 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt Bed. H. Av. en Dankz. 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 uur Ds. G. van Heiningen 2.30 uur Ds. A. Scheele Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Lezen eener Leerr. CLASSE AXEL, Aardenburg 10 uur 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 uur 3 uur Schoondijke 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Lezen eener Leerr. Ds. J. S. Post Ds. C. B. Bavinck Lezen eener Leerr. Ds. Joh. A. Tiemens Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 3