KERKNIEUWS- OFFICIEELE BBRICHTEN- BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN de oude kerk, een ander deel voegde zich later bij de Chr. Afgescheidenen, terwijl verschillende anderen trachtten zelfstandig te blijven. Vijgeboom zelf werd weer tuinman en ook winkelier en vertrok eenigen tijd daarna uit Axel. Wat Marijs zelf betreftdeze verhaalt, dat hij krachtdadig naar de N. H. Kerk te ruggebracht werd. In den nacht van 7 op 8 Nov. 1824 werd hij zeer benauwd naar den geest, en stonden hem voortdurend twee teksten voor, n.l. Ps. 119:176 en Spreuken 28:13 en 14. Hierdoor kwam hij tot de overtuiging dat er teveel menschelijks was in de breuk met de kerk. In den voormiddag van den volgenden dag, brak hij met de gemeente van Vijge boom en verzocht weer als lid der N. H. Kerk te worden toegelaten, welke kerk hij later nog als diaken en als kerkvoogd diende. Tot zoover Marijs Bovenstaande data n.l. Juni/Juli 1822 (oefeningen en afscheiding door Vijgeboom, Marijs, e.a.) en 78 Nov. 1824 (terugkeer van Marijs) zijn letterlijk opgeteekend door Marijs, die deze jaren persoonlijk meemaakte, zoodat hiermede wel vaststaat dat het be wuste jaartal 1832, absoluut foutief is." A. B. W. M. KOK. NIEUWE OFFERS VOOR „DE ZEEUWSCHE BEKER". Nagek. gift uit Terneuzen 10.nagek. giften uit Meliskerke 19.80 nagek. gift uit Souburg 1.door bemidd. Ds. v. Voorst Vader uit coll. N. H. K. te Midd. 29.een meelevende zuster te Wemeldinge 10. N. N. te Wemeldinge 2.50 N. N. te Wemel dinge 1.Fam. K. te Terneuzen 12.50; door bemidd. Ds. v. Voorst Vader 1.uit coll. G. K. Kerk te Midd. 1.50; Fl. te Melis kerke 5.B. te Leiden 2.Collecte te Cadzand 36.80 (le verantw.), 30.10 (2e), 38.35 (3e), 19.60 (4e); Collecte te Burgh 47.74 Collecte te Haamstede 130.Col lecte te Oud-Vossemeer 253.15 Collecte te Retranchement 31.20 Collecte te Groede 100.46. In totaal ontvangen de som van 14.978,82. Nog een paar gulden en de 15.000,is be reikt. Groote en ongedachte offers zijn weer binnengekomen. De eene plaats blinkt wel wat boven de andere uit, maar we hebben niets dan lof voor den ijver van onze plaatselijke Comité's. We danken allen, die ons door hun gaven en medewerking hebben verblijd. Nog is onze ar beid niet overbodig geworden. Uit de honderden dankbetuigingen mag ik er wel een uitlichten en den gevers en geefsters tot hun blijdschap- over-de-gebrachte-offers doorgeven. Uit een brief van 30 April „Geloofd zij Jezus Christus! We ontvingen Uw 10 Mark. Ik wilde, dat ik in staat was U te danken, zooals het in mijn hart leeft. We kochten enkele hoenders voor het geld. Thans hebben ze ons 21 eieren gelegd. Toen het eerste ei ons gewerd, vroegen onze kinderen „Mama, wat zijn dat Onze kinderen hebben nimmer eieren, melk of vet gezien Bidt en smeekt voor ons, wanneer Gij in Uw kerken bijeen zijt, dat de Heere het ons in Zijn genade geven mag, ook weer ter kerke te mogen gaan". Uit een brief van 8 Mei 1934 „Met innigen dank hebben we Uw 75 Francs ontvangen en daar terstond wat aardappelen voor gekocht. U begrijpt, dat wij er een gedeelte van hebben gepoot en nu komen ze een voor een op, o, wat een vreugde Onze kinderen vragen Moe der, kent U die menschen, zijn dat onze vrien den, dat zij ons zooveel goed doen Een uitdrukking uit een brief van 13 Mei j.l.: „Wij danken onzen Heiland, dat Hij onze ge beden heeft verhoord en ons niet verhongeren liet. O, onze eenigste wensch is nu, dat onze God ons verlossen mag van het geweld der god- deloozen, zij hebben ons niets dan ellende en verdriet gebracht En zoo gaat het maar voort. Ons werk is dus niet tevergeefs. Verdrukte Broeders en Zusters worden van den dood gered en honderden ge zinnen worden verrast door de liefde, die het niet laat bij bidden en wenschen, maar die tracht te helpen en te vertroosten door milde offers. Met vriendel. dank en dringende aanbeveling. Namens het Prov. Comité, St. Laurens. A. KONING. Giro 220659. BEROEPEN TE Bedum H. Kakes te Makkum. Asperen Cand. G. Hagens te Rotterdam. ZeistW. H. van der Vegt te Goes. Drachten H. Zandbergen te Dwingeloo. Nieuwer-Amstel (Noord): J. G. Hagen te Sprang BEDANKT VOOR MonsterG. van Duinen, Legerpred. O. I. met verlof. Theologische Schooldag. De plaats om de korte verslagen der gehouden redevoeringen op te nemen ontbreekt en trou wens zullen onze lezers die gevonden hebben in de Standaard en Rotterdammer, alsook in de Bazuin zeer breedvoerig. De opkomst ter vergadering was verre boven de verwachting, 't Lijkt me een der best ge slaagde Schooldagen. De sprekers hadden zich uitnemend voorbereid en met gloed hebben zij zich van hun taak gekweten. Mede door hun redevoeringen zijn vele dingen uit 1834 duidelij ker geworden en het waardige slotwoord van den pastor van Goes deed goed verstaan, dat het ideaal, dat de vaderen der Afscheiding zich voorstelden, door ons werkelijk nog niet in alles in daden is omgezet. Er blijft voor ons in 1934 nog werk genoeg over. 't Verblijdde, dat er ook enkele Zeeuwen in Kampen waren. Ook zij zullen er geen spijt van hebben gehad de verre reis te hebben onder nomen. Laat de kerken nu verder weer trouw voor de Theol. School zorgen, want met de finantiën staat het er niet zoo best voor. Verslag van den Arbeid onder de Neder landers in Rijn-Pruisen en Westfalen vanwege de Geref. Kerken in 1933. Dit verslag begint met de circulaire van het moderamen der Generale Synode te Middelburg 1933 om op te wekken vooral dezen arbeid, die de oudste brieven heeft toch vooral niet te ver geten. Vervolgens is er in te lezen een breed voerig verslag van Ds. J. Wieptema over zijn werkelijk niet ongezegenden arbeid onder de schippers en andere verstrooide Nederlanders in het Ruhrgebied. Eindelijk het finantiëel over zicht, dat aanwijst een te kort van 183.06J^. Uit de verschillende 'provincies is ontvangen 4289.19, waarvan Zeeland leverde 125.68. Zeeland staat het allerlaagst in vergelijking met de andere ressorten, wat niet te verwonderen is, als ge het geheel overziet. Alle kerken in de Classis Tholen zonden een gift ook alle kerken uit Walcheren behalve een maar uit Zierikzee alleen de kerken van Brouwershaven, Colijns- plaat en Zierikzee uit Axel zonden een gift de kerken van Hoek en Oostburg en uit Zuid- Beveland alleen de kerken van Baarland, Kapelle-Biezelinge en Wolphaartsdijk. 't Is te hopen, dat, om dezen belangrijken ar beid te kunnen blijven voortzetten, de Zeeuw- sche kerken zoo mogelijk voor deze arbeid naar vermogen een kleinere of grootere gift zenden, 't Is noodig en 't gaat om het geestelijk welzijn van landgenooten. Ds. J. C. J. Kuiper, gekomen van O. en W. Souburg deed in de Oosterkerk zijn intrede bij de Geref. Kerk te Arnhem. Hij sprak over Amos 715b, om Gods Woord te ontsluiten over De zending van 's Heeren dienstknecht, 1°. Op Gods tijd 2°. Tot Gods Volk, 3°. Met Gods boodschap. Naar de N. Prov. Gron. verneemt, zal Ds. G. van Duinen, legerpredikant in Ned. Oost- Inclië, die tijdens zijn verlof hier te lande be roepen ontving van de Geref. Kerken te Lop- persum en te Monster, doch voor beide bedank te, morgen Groningen weer verlaten om via Mar seille te vertrekken naar zijn nieuwe standplaats Malang. De Geref. Kerk te Amsterdam ontving van wijlen mevr. wed. J. Hens een legaat voor de Medische Zending, groot 2000. De diaconieën der Ned. Herv. Kerk, der Geref. Kerk te Hillegersberg (Terbregge) en der Geref. Kerk te Hillegersberg (Straatweg) ont vingen elk een gift van 1000 uit de nalaten schap van wijlen den Heer de Braai, in leven Rijksontvanger te Hillegersberg. De deputaten voor de Zending onder de Joden van de Gereformeerde Kerken in Neder land, doen de voorbereidende stappen om over te gaan tot de beroeping van een derden mis- sionairen dienaar des Woords voor dit werk. De twee reeds functioneerende missionaire die naren des Woords voor het Zendingswerk onder de Joden zijn Ds. Jac. van Nes te Den Haag en Ds. C. Kapteyn te Amsterdam. De derde missionaire dienaar des Woords voor de Joden- zending zal aan de kerk van Rotterdam verbon den worden. K. B. S. L. S. Dinsdag j.l. zijn door de broeders, die zitting hadden in het moderamen der Particuliere Sy node van Zeeland 13 Juni 1934, de Handelingen vastgesteld en zij meenden goed te doen aan de kerken in Zeeland te berichten, dat in het Sy nodejaar 19341935 moeten gehouden de vol gende collecten 1. een heele collecte (dus te houden in 2 beurten) voor Evangelisatie in Zeeland 2. een halve collecte voor Kas Art. 19 3. een en een halve collecte voor Hulpbeh. Kerken in Zeeland. Er wordt voorgesteld de y2 collecte Hulpbeh. Stud, en de y2 collecte Hulpbeh. Kerken te hou den in September 1934 en die te storten uiterst in October a.s. Zeker mag herinnerd aan de uitspraak der Synode dat eene collecte werkelijk eene collecte moet zijn en niet een gift. Op verzoek en ook in naam der andere leden van het moderamen der Part. Synode van Zee land 1934. A. SCHEELE. Middelburg. VERGADERING van de Com missie van Beheer Dinsdag 3 Juli a.s. DE SECRETARIS. Comité tot Herdenking van de Afscheiding van 1834. Alsnog ontvangen van de Geref. Kerk te Baarland 41.25 van de Geref. Kerk te Nieuwerkerk 26.25 van de Geref. Kerk te Zaamslag88.85 van de Geref. Kerk te Terneuzen nagek. 0.50 De Penningm. v. h. Prov. Comité, W. M. LE COINTRE. (Gironr. 63783). Bergen op Zoom, 26 Juni 1934. Theol. School te Kampen. Ontvangen van de Jong. Ver. te Veere 1. Vriendelijk dank. De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 28 Juni 1934. Collecte voor de Theologische School. Arnemuiden 22.21; Domburg ƒ13.08; Ga- pinge 8.40 Grijpskerke 39.68 Koudekerke 22.36 St. Laurens 14.83 Meliskerke ƒ21.80; Middelburg 131.13J/£ Oostkapelle 10.43; Serooskerke 33.25 Souburg 43.22 Veere 16.76 Vlissingen Vrouwenpolder 16.74 Westkapelle 5.21. De Correspondent, J. A. VERTREGT. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen door bemiddeling van Ds. Bremmer 2.50 voor de kerk van een broeder, die niet ter kerk kan komen. Vriendelijk dank. A. DE POORTE. Middelburg. Onze Diaconie ontving van N. N. een gift van 5.Voorts gevonden in de collecte 1. voor de Kerk, als bijdrage in het tekort over 1933, 1.„Dankoffertje van een zuster" met bijschrift: „Wat U er mee doet is goed", welk bedrag wij ver deelden tusschen Kerk en Diaconie. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Gezelle Meerburg's Chr. Kalender 1935. Uitg. D. H. Littooij Az., Terneuzen. De uitgever zond ons weer het prospectus van de Gezelle Meerburgkalender met een proeve van het schild en de meedeeling, dat weer 12 Gereformeerde predikanten hun meewerking toezegden tot bewerking van de voorzijde der blaadjes. Voorts dat als premie- boek verschijntGeloof, hoop en liefde, een verhaal uit de dagen der hervorming door Johanna. Ook nu vestigen we daarop, met aanbeveling, de aandacht. De eenige troost door Dr. H. A. van Andel te Solo. Uitg.T. Wever, Franeker. 't Is ons bijzonder aangenaam hier te mogen aan kondigen een bundel preeken over de Heidelbergschen Catechismus van de hand van Dr. van Andel van Solo. Deze preeken werden geschreven op verzoek van de Classis Batavia, vooral om te dienen in leesdien- sten in de kerk. Exemplaren daarvan vonden ook hun weg in Holland. En daar kwamen zoovele aanvragen daarnaar, dat een tweede druk noodig werd. Deze werd nu door den heer Wever te Franeker bezorgd. En dat buitengewoon goed. Het eerste deel, dat ons werd toegezonden en waarvan we dus kennis konden nemen, ziet er keurig uit. In een linnen band werd het een prachtig boekdeel. De druk is helder en dui delijk. Is het uiterlijk goed, niet minder de inhoud. Dr. van Andel bezit de gave om de dingen precies en duidelijk uiteen te zetten. Deze preeken geven een bevattelijke, in warmen toon gestelde, verklaring van het zoo kostelijk leerboek onzer kerken. Een bezwaar om ze in de leesdiensten te gebruiken is misschien dat sommige van deze preeken wat kort zijn, berekend als ze zijn op de diensten in Indië, die doorgaans niet veel langer duren dan een uur. Dat bezwaar is dan te ondervangen door, wanneer over één Zondagsafdeeling meer dan één preek ge geven wordt, die saam te vatten. Voor persoonlijk gebruik valt natuurlijk dit bezwaar geheel weg. Het eerste verschenen deel handelt over de Zon dagen 122, het tweede deel kan nog in dit jaar worden verwacht. Hartelijk bevelen we deze preeken aan. HEIJ. De Fascistische Leuze van den Corpora tieven Staat door Mr. A. Anema. Uitgave N.V. Dagblad en Drukkerij „De Standaard", Amsterdam, 1934. In dit helder en duidelijk betoog geeft Prof. Mr. Anema een inzicht in deze leuze van het Fascisme. Men bestudeere deze goed gedocumenteerde brochure van 44 bladzijden om gewapend te zijn tegen de fraai klinkende woorden van Fascisme en Nationaal-Socia- lisme, die uitloopen moeten op verdrukking van per soonlijke en sociale vrijheid. En wat school en kerk staat te wachten wordt wel langzamerhand duidelijker. 't Principieele woord van den hoogleeraar Anema zij met nadruk aanbevolen. Als Man en Vrouw schiep God den Mensch. (Men, Women and God) door Rev. A. Herbert Gray. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Ing. 1.75, geb. 2.50. Dit werk is uit het Engelsch vertaald door Dr. C. J. Honig te Amsterdam. Heel wat onderwerpen, die in verband staan met het huwelijksleven, worden door den schrijver, die een bekend Engelsch jeugd leider is, besproken en dat op teere en voorzichtige wijze, zoodat het lezen van dit boek door ouderen en jongeren kan aangeraden. Menige les zal er in opgedaan, die onder 's Heeren zegen kan sterken in den strijd tegen de zonde, die ook op dat terrein zoekt in te dringen. Als eene op merking mag gemaakt, is hettoch niet te veel ge bouwd op 's menschen kracht, hoewel ook niet ver geten wordt te wijzen op Christus, Schrift en gebed, liefde. Grondslag en Karakter van de Italiaansche- Fascistische Staatsleer door Mr. A. Anema. Uitgave van J. H. Kok N.V. te Kampen 1934. In omgewerkten vorm is dit boek in hoofdzaak het door den hooggeachten schrijver gehouden referaat op de wetenschappelijke samenkomst der Vereeniging voor H. O. op Geref. grondslag in 1933. In een 5-tal hoofdstukken toont de hoogleeraar op zeer duidelijke en begrijpelijke wijze den grondslag en het karakter van de Italiaansche-Fascistische Staatsleer. Bijzonder interessant is het laatste hoofdstuk over de algemeene samenvatting, waar rondweg wordt uit gesproken, „dat zulke leer en beginsel op den duur elk land en volk moet ten verderve voeren, want ze is revolutionair, onchristelijk en onhistorisch". Deze brochure zij ernstig ter lezing en bestudeering aanbevolen om gewapend te staan tegenover de mooie leuzen van het Fascisme, die niet steeds duidelijk wor den onderkend. Hier is een kundig kenner en fijn-onderscheidende geest aan het woord, wiens woord gerust kan aan vaard, want zijn betoog is klemmend en overtuigend. N. Buffinga. Des Konings Schoonheid. Uitgeversmaatschappij Holland, Amsterdam. Een bundel overdenkingen van den bekenden Rot- terdamsche predikant Ds. N. Buffinga. De schrijver behandelt in dezen bundel een 50-tal teksten van het Oude- en Nieuwe Testament. Hij begint met Jesaja 3317a, waaraan hij den titel van zijn geschrift ontleent, om te eindigen met Jesaja 33:17b. De schrijver volgt eenigszins het kerkelijk jaar, zoodat ook de feeststoffer niet zijn vergeten en 't blijkt uit alles, dat het er hem om te doen is geweest 's Konings schoonheid steeds uit te stallen. Hij doet het duidelijk op goede exegetische gronden in mooie taal, zooals we dat van hem gewoon zijn. Met ge noegen zijn enkele der overdenkingen gelezen en na gegaan, wat volle vrijmoedigheid geeft dezen bundel bij het publiek ter lezing aan te bevelen, omdat het veel biedt voor hoofd en hart beide in dagen van vreugd en smart, waar alles uitloopen moet op de eere van den Koning Jezus Christus en de zaligheid Zijns volks. KB. s. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". Agenda: O. T. Schets 56 „Jerobeam's zonde" door vr. W. Verstraate. M. O. Schets 9. „De zegen van den arbeid en de ontaarding door de zonde" door vr. A. Jonkheer. Memorisatie door de vr. A. Leenhouts en C. van Moolenbroek. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Vacantie tot en met Augustus. Gereformeerde Knapenvergadering SamuêlM'burg. Afdeeling III. B. G. „Het brood des levens" door vr. Kabboord. V. G. „Paul Kruger" door vr. v. Swigchem. Vergadering der C.J.V. Pred. 12:1a te Koudekerke op Zaterdag 30 Juni des avonds 8 uur in het Vereenigingsgebouw. Agenda: I. N. T. Deel II, les 53. „De Apostelen vervolgd", Hand. 3, 4, 5, 6, 7, 12, vr. P. Dingemanse. II. Voordrachtvr. Jan de Witte. Memorisatie vr. D. Wielemaker. III. Vrij onderwerp „De Kerk", vr. J. Stroo. Vergadering der Geref. Meisjesvereeniging Het ontluikend leven" op Zondag 1 Juli in de consistorie der Geref. Kerk te St. Laurens. G. G. „Teekenen en Wonderen" door Prina Riemens. Vad. Gesch. „Paul Kruger" door Marie Pouwelse. Memoriseeren door J. van der Hofstede. Reciteeren door Greta Boon. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling II. Bijbelsch opstel„Het dochtertje van Jaïrus" door Stien Verstrate. Na de pauze Vrije werkzaamheden. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 1 JULI 1934. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer Bed. H. Av. 6 uur Ds. D. Bremmer Bed. H. Av. en Dankz. Noorderkerk 9.30 uur Ds. J. L. Schouten te Amsterdam. 2 uur Ds. J. L. Schouten 6 uur Ds. J. L. Schouten Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 en 2 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. K. Fernhout Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. F. Dresselhuis te Oldeboorn. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 5 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Ds. M. Heuzeveldt 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 10.30, 3 en 7 uur Ds. T. Sap te Nunspeet. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. A. P. Heiner te Giessen-Rijswijk. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. B. A. Bos te Assen. 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur Ds. D. Bremmer te Middelburg. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 3