BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN zang 1 en 3, voorging in gebed en het lezen van Johannes 6 114. In zijn openingswoord wees spreker er op, dat het een zeer gewichtige conferentie is. Zij staat in het teeken der crisis. Jezus stelde de discipelen voor het probleem der voedselvoor ziening. Slechts vijf brooden voor zooveel per sonen Zij weten geen oplossing. Jezus zelf geeft die door den aanwezigen voorraad door Zijn wondermacht uit te breiden tot voldoende voor ziening. De discipelen worden uitdeelers. Ook onze diakenen staan voor het probleem der voedselvoorziening. Spreker schetste de moei lijke omstandigheden. Groot is onze roeping. Jezus gaf, maar liet de uitdeeling aan de disci pelen over. Daarna wordt door den Voorzitter herdacht het overleden Comitélid, br. van Driel, die een der oprichters is geweest van de Provinciale Diaconale Conferentie. Met dank aan den Heere mogen we gedenken wat ook door zijn arbeid is tot stand gebracht. De Voorzitter roept de beide Adviseurs Dr. C. Veltenaar van Tholen en Ds. W. H. v. d. Vegt van Goes een hartelijk welkom toe. Van br. H. C. Dees van Terneuzen is bericht van verhindering ingekomen. Presentielijst. Aanwezig zijn de afgevaardigden van 41 Diaconieën. De notulen worden niet gelezen. Deze zijn opgenomen in het Diaconaal Correspondentie blad Augustus 1933 en in de Zeeuwsche Kerk bode. Zonder bespreking worden deze vastgesteld. De Diaconie van Wolphaartsdijk rapporteert over het nazien der boeken en bescheiden van den Penningmeester, welke in goede orde wer den bevonden. De Penningmeester wordt gedechargeerd voor zijn beheer. Gezien het batig saldo 412.03, wordt beslo ten voor 1934 de vastgestelde bijdrage door elke Diaconie af te dragen aan den Penningmeester met 25% te verminderen. Uitslag stemming. Uitgebracht blijken Classis Middelburg 27 stemmen op A. J. Huisman, 11 stemmen op J. W. Kögeler, zoodat gekozen is br. A. J. Huisman. Classis Axel 10 stemmen op J. J. van Baal, 13 stemmen op C. den Hamer, 14 stemmen op Jac. de Ruijter, zoodat een nieuwe vrije stemming moet plaats hebben. De uitslag daarvan was, dat 4 stemmen op J. J. van Baal, 20 stemmen op C. den Hamer, 11 stemmen op Jac. de Ruij ter werden uitgebracht en 4 stemmen van on waarde, zoodat gekozen is br. C. den Hamer. Beide broeders nemen hun benoeming aan. Naar aanleiding van een vraag van de af gevaardigde van Terneuzen, waarom iedere Classis geen eigen candidaten mag stellen, wordt besloten dat een Classicale Conferentie geen candidaten kan stellen, doch dit door iedere Diaconie moet worden gedaan. Navraag vruchten der vorige Conferentie. Ook nu bleek het groote nut van het houden eener Provinciale Conferentie. Behandeling van ingekomen vragen. Op verzoek van de Diaconie van Bergen op Zoom wordt de door haar ingediende vraag ingetrokken. De Diaconie van Tholen leidt de vraag in ,,Hoe heeft de Diaconie te handelen met een broeder die door financieele moeilijk heden niet meer in staat is aan zijn ver plichtingen te voldoen, nadat hij reeds een maal is geholpen Verschillende broeders doen hieromtrent na dere inlichtingen, waarbij onder het oog wordt gezien of een zaak al of niet levensvatbaarheid heeft. De conclusie is op den voorgrond stellende, dat een zaak levensvatbaarheid heeft, is het voor een Diaconie beter te helpen dan te ondersteunen. De vraag van de Diaconie van Zaamslag „Hoe heeft de Diaconie te handelen ten opzichte van broeders en zusters die Rijks- steun genieten in verband met de circulaire van den Minister van Sociale Zaken en daarnevens nog een beroep op de Diaconie doen en die van het Comité „Welke houding heeft de Diaconie aan te nemen in verband met geheimhouding ten opzichte der verschillende Overheids-steun- maatregelen worden gecombineerd. Op deze vraagpunten volgt een breede be spreking. Gewezen wordt op het feit, dat iemand die steun ontvangt door een Diaconie niet mag worden geholpen, alleen, door een soepele op vatting der wet, in natura. De geheimhouding der Diaconie komt in ge drang, indien betrokkene zich tot de Overheid om steun wendt. Bepleit wordt steun naar behoeften, niet naar vorm. Gezien de vele moeilijkheden die zich voor doen in de praktijk bij het verleenen van steun door Diaconie en Overheid wordt de gedachte geuit op den Minister van Sociale Zaken een beroep te doen. Besloten wordt deze materie als vraagpunt te doen behandelen op de eerstvolgende Centrale Diaconale Conferentie. Daarna komt in behandeling een vraag van het Comité „Een gezin dat slechts af en toe, in bij zondere gevallen, door de Diaconie wordt ondersteund, maakt onnoodig schulden de taak tot vermaning berust die bij de Diake nen of hebben de Ouderlingen hierin een roeping In zulk een geval wordt het noodig geacht, dat betrokkene eerst door den betrokken Diaken wordt onderhouden. Blijkt dan dat hij in die zonde blijft volharden, dan eerst is er reden dit den kerkeraad mede te deelen, waarna de Ouder lingen deze taak ter hand nemen. Het komt er in hoofdzaak op aan dat deze en dergelijke za ken op de juiste wijze ter kennis van den ker keraad worden gebracht. Ten slotte een vraag van de Diaconie van Goes „Mag iemand, die door eigen schuld werk loos wordt, diaconaal gesteund worden, of moet zoo iemand diaconaal gesteund wor den Uitgesproken wordt dat wanneer iemand door eigen schuld werkloos wordt zich schuldig maakt aan roekeloosheid. Ook werd de vraag gesteld: „Moeten vrouw en kinderen daaronder lijden?" De conclusie luidtZoo lang hij lid is moet hij ondersteund worden, waarbij het aan het oordeel van den kerkeraad moet worden over gelaten of hij, als geen schuldbelijdenis volgt, kerkelijk moet worden behandeld. Thans wordt de morgenvergadering gesloten en is er door de goede zorg van de Diaconie van Goes gelegenheid deel te nemen aan een koffiemaaltijd. (Wordt vervolgd) Comité Herdenking Afscheiding 1834. Alsnog ontvangen van de Geref. Kerk te Brui- nisse 33.49 idem te Wissekerke 16. idem te Kamperland 50.39 idem te Kapelle- Biezelinge 40. W.'M. LE COINTRE (Gironr. 63783). Bergen op Zoom, 14 Juni 1934. KORT VERSLAG van de vergadering der Part. Synode in Zeeland van de Geref. Kerken, qehouden op Woensdaq 13 Juni 1934. 1Opening namens de roepende kerk van Goes. 2. De credentiebrieven worden nagezien, de vergadering blijkt wettig geconstitueerd van de classis Middelburg is een sec.-ouderling aanwezig. 3. Tot moderamen wordt verkozen Ds. W. M. Ie Cointre, praeses Ds. H. A. Wiersinga, scribaDs. A. Scheele, assessorDs. W. H. van der Vegt, 2e scriba. 4. De notulen der vorige vergadering worden vastgesteld. 5. De assessor doet voorlezing van de ge houden correspondentie aan het verzoek van de Part. Synode Friesland, Noord en Zuid Holl. Zd. om toezending der acta zal worden voldaan. 6. Ingekomen stukkencirculaire verband Geref. Kerken en Theol. Fac. V. U. wordt in handen gesteld van depp. art. 49. 7. Rapporten a. Ds. Scheele rapporteert namens depp. art. 13 K.O. b. Ds. Wiersinga voor evangelisatie-arbeid c. ouderling Ph. Wessels voor Prov. kas tot ondersteuning van diaconieën aangedrongen wordt op strenger handhaving van de bepaling, dat kerken die geen collecte houden (2 beurten) uitgesloten zijn van hulpverleening d. Ds. v. d. Ende rapporteert namens depp. art. 19 K.O. Steunaanvrage van br. v. d. L. wordt toegestaan besloten wordt een x/2 collecte te houden, liefst Sept., Oct. e. rapport zendende kerk wordt besproken. Besloten wordt de Zendingsbijdragen met niet meer dan 5 te verminderen en daarnaar de begrooting te wijzigen van den curator der Theol. SchoolDs. Scheele g. Ds. Groeneveld rap. namens depp. art. 49 K. O. h. Ds. Scheele voor de commissie nazien ar chief i. Ds. v. d. Ende rap. namens depp. art. 11 K. O. besloten wordt \x/2 collecte te houden: een volle in Nov. een halve in Maart j. De Part. Synode spreekt hierbij uit, dat ze op steunaanvragen in geen geval gunstig kan beschikken indien de kerk die aanvraagt niet waarborgen kan, dat de dienaar des Woords zonder zorg van het evangelie kan leven. Steunaanvragen van Wissekerke en Wemel- dinge naar art. 11 worden afgewezen de an deren worden toegestaan w.o. enkele met wijzi ging. De rekening en begrooting van al deze depu- taatschappen worden behoudens bovengenoemde wijzigingen goedgekeurd k. Rapport van de commissie voor de moei lijkheden in Terneuzende conclusie er van wordt aanvaard naar aanleiding van een be zwaarschrift van 7 leden der kerk van Terneu zen zal den bezwaarden geschreven worden, dat deze zaak voor de Part. Synode onontwarbaar is, ook aan br. B. zal bericht gezonden worden. Tijdens deze bespreking was de vergadering in Comité. 8. Het voorstel van de classis Zierikzee tot herziening der percentagecijfers geeft aanleiding tot benoeming van een commissie Di. F. J. van den Ende, A. B. W. M. Kok, ouderl. J. J. Boon, Bergen op Zoom, J. Laport, Goes, C. P. Pouwer, Middelburg. 9. Naar aanleiding van steunaanvrage van br. de V. te P. wordt een gunstige beslissing genomen. 10. Benoemingen Voor de Correspondentie Ds. W. H. van der Vegt, Goes. Voor de Quaestuur Ds. S. Groeneveld, pri mus en Ds. A. Scheele, secundus. Voor het Curatorium Ds. A. Scheele, primus en Ds. S. Groeneveld, secundus. Voor art. 11 K.O. Ds. F. J. van den Ende (met de saamroeping belast) en de broeders C. P. Vogelaar te Krabbendijke, J. Boidin te Schoon- dijke, Ds. A. Koning te St. Laurens en J. Sandee te Nieuwdorp. Generaal-DeputaatDs. F. J. van den Ende, primus, Ds. A. Koning te St. Laurens. Voor Art. XIII K. O. Classis AxelDs. J. S. Post, primus en Ds. A. B. W. M. Kok, secundus. Classis Goes Ds. A. Scheele, primus en Ds. J. Koolstra, secundus. Classis Middelburg Br. C. P. Pouwer, primus en Br. J. Louwerse, secundus. Classis Tholen Br. J. J. Boon (penningmees ter), primus en Ds. C. A. Vreugdenhil, secundus. Classis Zierikzee Ds. F. J. van den Ende, primus en Dr. J. van Lonkhuijzen, secundus. Voor Art. XIX K. O. PrimiD.D. S. Groeneveld, Joh. Booij, D. Bremmer (penningmeester), C. A. Vreugdenhil en F. J. van den Ende. SecundiD.D. J. S. Post, G. van Heiningen, W. F. M. Lindeboom J. Spoelstra en Dr. J. van Lonkhuijzen. Voor Art. XLIX K. O. D.D. S. Groeneveld (adres), A>. Scheele, A. C. Heij, W. M. Ie Coin tre en F. J. van den Ende. SecundiD.D. J. S. Post, E. Beukema, H. A. Wiersinga, Dr. C. Veltenaar en Dr. J. van Lonk huijzen. Voor het Archief: de kerk van Goes (Br. H. C. van Donk, Goes) in samenwerking met Ds. F. J. van den Ende en Ds. A. Scheele. Voor de Zending Classis AxelDs. S. Groeneveld, primus en Ds. D. de Vries, secundus. Classis Goes Ds. A. Scheele, primus en Ds. W. H. van der Vegt, secundus. Classis Middelburg Ds. A. C. Heij, primus en Ds. H. A. Wiersinga, secundus. Classis Tholen Ds. W. M. Ie Cointre, primus en Ds. C. A. Vreugdenhil, secundus. Classis Zierikzee Dr. J. van Lonkhuijzen, primus en Ds. J. B. Vogelaar, secundus. Voor de Evangelisatie Classis AxelDs. A. B. W. M. Kok, primus en Ds. J. S. Post, secundus. Classis GoesDs. G. van Heiningen (pen ningmeester), primus en Ds. W. H. van der Vegt, secundus. Classis MiddelburgDs. H. A. Wiersinga (secretaris), primus en Ds. D. Bremmer, secundus Classis Tholen Ds. W. M. Ie Cointre, primus en Ds. C. A. Vreugdenhil, secundus. Classis Zierikzee Dr. J. van Lonkhuijzen, pri mus en Ds. J. B. Vogelaar, secundus. Voor de kas tot ondersteuning van Diaconieën: Classis AxelBr. J. v. d. Wege. Classis Goes J. J. van den Berg, Goes. Classis Middelburg: A. J. Huisman, Meliskerke. Classis Tholen Br. J. van Luijk. Classis Zierikzee Br. W. van den Berg. Commissie tot nazien van de boeken der Quaestores de roepende kerk. 11. A.s. Synode te Middelburg op 19 Juni 1935, 's morgens 9 uur. 12. Rondvraag. 13. Korte notulen worden vastgesteld. 14. Sluiting door den praeses. Voor de Part. Synode, W. H. VAN DER VEGT, h.t. 2e scriba. Goes, 13 Juni 1934. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Door tusschenkomst van br. Tazelaar ontvangen voor Kerktelefoon 0.50. Hartelijk dank B. H. LAVOOIJ, Penningmeester. Middelburg. In dank ontvangen van broeder V. 2.50 voor het tekort van de kerk. De Boekhouder, A. DE POORTE. Middelburg. In de Diaconale collecte gevonden de volgende giften nagift Pinkstercollecte 1.25, nagift Emeritusfonds 1.Voorts ontvangen door bemid deling van br. P. B. Tazelaar 1.Vriendelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. De kleine profeten II door Prof. Dr. L. H. K. Bleeker. Uitg.J. B. Wolters, Groningen. Dit is weer een deeltje uit de bekende serie „Tekst en Uitleg". Hier worden behandeld Joël, Obadja, Jona en Micha. Gelijk bekend, hebben we als Gereformeerden groote bezwaren tegen de Schriftbeschouwing van vele medewerkers aan deze serie, die aan de erkenning van de Heilige Schrift als het Woord Gods te kort doet. Zoo wordt hier, ter inleiding van een bespreking van het boek Jona, gesproken van een angstvallig Bijbelgeloof, dat onmiddellijk 't gezag der Heilige Schrift aangerand zag, zoodra men zelfs maar de vraag opwierp, of dat alles wel letterlijk bedoeld kon zijn. Gedoeld wordt hier op het verhaal van den visch die Jona opslokte. Bij lezing van dit deeltje moet men daarmee dus rekening houden. Maar wie met oordeel des onderscheids lezen kan, vindt ook hier heel veel, waarmee hij winst kan doen tot beter ver staan van de Heilige Schrift. Om op het boek Jona terug te komendaarover worden dan metterdaad voortreffelijke dingen gezegd. HEIJ. VEREENIGINGSLEVEN. Vergadering der Geref. Mcisjesvereeniging Het ontluikend leven" op Zondag 17 Juni in de consistorie der Geref. Kerk te St. Laurens. Gew. Gesch. „Het dochtertje van Jaïrus" door Kaatje Buys. Na de pauze Kerk Gesch. „Bonifacius" door Betje Sanderse. Reciteeren door Leuntje Prins en Prina Riemens. De M. V. Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert op Donderdag 21 Juni. O. T. Schets 22, deel I door de Pres. Gel. Bel. Art. 35. D. Antheunisse. Bijdrage M. Gideonsc. Geref. Meisjesvergadcring NuniaMiddelburg. Af deeling I. Bijb. Gesch. „Jezus stilt den storm" door Mina Verspoor. Na de pauze reciteeren door Annie Klaver en Koba van Iwaarden. Afdeeling II. Bijbelsche Gesch. „Jezus stilte een storm" door Jaantje de Voogd. Na de pauze Kerkgesch. „Bonifatius" door ToBolier Afdeeling 111. Bijb. Gesch. ,,'t Dochtertje van Jaïrus" door Maatje Riemens. Na de pauzeVoorlezen uit „Te mogen leven". Geref. Mcisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. Gewijde Gesch. „Het boek Ezra", M. Wattel. Anti Rev. Beg. „Dr. A. Kuyper 18771920", T. Walraven. BijdrageC. den Beeft. Afdeeling B. O. T. Schets 191 A en B. „Ruth" door Lena den Toonder. Lees- en Reciteeroefening „Moederweelde" door Joes de Schipper, Mien Ton, Tini Loodewijk. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". N. T. Schets 33. „De verheerlijking op den Berg" door vr. J. G. v. d. Kuip. V. G. XI. „Spaansche Dwingelandij" door vr. A. Winter. Voordracht door de vr. A. Wattel en J. de Rijke Sr. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. G. B. Art. 9 door vr. A. Cornelissen. V. G. Sch. 11 door vr. J. H. Louwerse. Varia M. Verspoor. Vergadering der C. J. V. Pred. 12 la te Koudekerke op Zaterdag 16 Juni des avonds 8 uur in het Vereenigingsgcbouw. Agenda: I. O. r. Deel II, les 74. „Der Joden terugkeer", vriend Jan de Witte. II. Voordracht en Memorisatie. III. V. G. Les 9. „De gezegende arbeid der Kerk hervorming, vriend D. Filius. J.V. „Dr. Liitzen Wagenaar", Middelburg. N. T. Schets 3. „Christus' geboorte", vr. L. Geertse. V. G. Schets 30. „Oranje en Nederland", vr. T. Loodewijk. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 17 JUNI 1934. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte voor de verstrooide Geref. in Indië en voor de Evangelisatie in eigen stad. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. L. J. C. Kreijt te Baarn. Voorb. H. Av. 6 uur Ds. D. Bremmer Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 2 uur Ds. H. A. Wiersinga 6 uur Ds. L. J. C. Kreijt Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Voorb. H. Av. Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Cand. B. A. v. Lummel te Zuidland. Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. R. Schippers te Drachster Compagnie. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 en 2 u. Ds. J. W. Tunderman Bed. H. Av. en Dankz. Westkapelle 9.30 en 2 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 5 uur Ds. J. P. Linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Geersdijk 9.30 en 2 uur Ds. H. Veenstra 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Ds. M. Heuzeveldt 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Ds. E. Mobach te Numansdorp. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN, Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 10.30, 3 en 7 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. G. W. Akkerhuis te Maassluis. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. Joh. Booij Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 uur Ds. Joh. Booij 2.30 uur Lezen eener Leerr. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 uur Ds. G. v. Heiningen 2.30 uur Lezen eener Leerr. CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Voorb. H. Av. Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur Ds. C. B. Bavinck Bed. H. Av. en Dankz. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. P. Potma Bed. H. Av. en Dankz. Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Bed. H. Av. en Dankz. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 3