W. SINKE, Beter één vspe! in ie hend h tien in Ie lucht! INGEZONDEN STOKKEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN ADVERTENTIEN Serooskerke. KORT VERSLAG van de vergadering van den kerkeraad gehouden op Maandag 4 Juni 1934. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken: 1. Agendum Part. Synode; 2. Idem Theol. Schoolag; 3.4. Circulaire Zeyl's verzekeringsmij. en Beuker's verwarmingsmij. deze stukken worden voor kennisgeving aange- noen 5. Uitnoodiging van het Bestuur van het Chr. Ziekenhuis „Bethesda" tot een vergadering op 6 Juni a.s. afgevaardigd worden de brs. dia kenen Melis en Tavenier 6. Rekening en Ver antwoording Zending, zal circuleeren. Kerkelijke stand. Ingekomen met attestatie van Middelburg, Maatje Joziasse Pd., van St. Laurens Lourens van den Broeke. Huwelijksbevestiging aangevraagd tegen 13 Juni door Jozias Pieter Polderman Hz. en Pieternella Meyers Ad. Rapporten. Van oud. Louwerse over zijn be zoek aan de J. V. Met belangstelling werd ken nis genomen van de voorgenomen splitsing in twee afdeelingen. Van oud. Meyers over het afscheid van Ds. Kuiper. Verslag wordt gedaan van het huisbezoek in 33 gezinnen. Diaconale Zaken. Br. Verton rapporteert over de gehouden Prov. Diac. Conferentie. Stand der kas. Saldo per 1 Mei 72.50. Ont vangsten Mei 218.26J/2. Uitgaven 180.91. Kassaldo per 1 Juni 109.85J^. 3 vacantie-Zondagen van den predikant wer den vastgesteld op 15, 22 en 29 Juli getracht zal worden voor deze Zondagen voorziening te krijgen. In de maand Augustus zal de predikant één Zondag vervangen worden door Ds. C. Lindeboom van Amsterdam. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 7 Juni 1934. Praeses Ds. D. Bremmer. De Praeses opent de vergadering, laat zingen de eerste zes regels van Ps. 36 vers 3, leest Rom. 8 vers 3339 en gaat voor in gebed. Aanwezig 34 broeders. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken een dankbetuiging voor betoonde belangstelling bij het overlijden van een broeder een kennisgeving van overlijden van een zuster, werd reeds beantwoord een schrijven van het Rusthuisbestuur inzake opname verpleegden, voor kennisgeving aangenomen een schrijven van Deputaten Art. 13 K.O., in houdende de begrooting 19341935, hiervan wordt kennis genomen Rapport der Zendings- deputaten aan de Part. Synode van de Geref. Kerken in Zeeland en Noord-Brabanteen schrijven van br. de Voogd en br. Jobse, beiden in handen gesteld van Wijlcouderlingen een 3-tal aanvragen om steun in handen gesteld van de Commissie ad hoe. Commissie voor doopaanvragen enz. een aangevraagde attestatie en één doopaanvrage toegestaan. Rapporten Voorlezing wordt gedaan van het rapport der laatst gehouden Classisvergadering. In behandeling komt een conceptschrijven van den Kerkeraad en de Commissie van Beheer aan de leden der kerk alle broeders kunnen zich met dit concept vereenigen. Br. van Moolenbroek brengt rapport uit over de afvaardiging naar het afscheid van Ds. J. C. J. Kuiper te Souburg Br. Heemskerk brengt rapport uit van de afvaardiging naar den Bonds dag der Geref. Meisjesvereeniging. Censura Morum wordt gehouden, geen der broeders heeft bezwaren. Rondvraag. Donderdag 14 Juni Sectie. Donderdag 21 Juni Smal. Dankzegging. Sluiting. DE KERKERAAD. Theol. School te Kampen. Van den corr. Polderman te Meliskerke nog ontvangen 1.50 en van den corr. A'or. Gide- onse de contributie uit Serooskerke 31. Vriendelijk dank. De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 8 Juni 1934. Landdag Nederl. Christen-Vrouwenbond. Voor het eerst werd vorig jaar te Breda een Gewestelijke Landdag gehouden, uitgaande van de Nederlandsche Christen-Vrouwenbond. Deze dag slaagde zoo uitnemend, dat we bij het af scheid zeiden ,,Tot volgend jaar Nu hebben we dan 1934 en maken ons gereed onzen tweeden Landdag te houden. De keuze viel ditmaal op ons mooie eiland Walcheren en daar nader op het landgoed Westhove, waar we de morgenvergadering hopen te houden. Na een kort openingswoord van ondergetee- kende krijgen we als eerste spreker Ds. de Kluis uit Vlissingen met het onderwerp ,,De Vrouw in Crisistijd", 't Is zeker onnoodig om spreker en onderwerp bij U aan te bevelen. In de pauze maken we een wandeling door de bosschen naar het Badhotel te Domburg, waar de leden een eenvoudige koffietafel gereed vinden. Daarna hoopt onze Bondspresidente, Mevrouw Havelaar, voor ons op te treden en te spreken over ,,Wat beteekent de Bond voor ons We waardeeren het wel zeer, dat Mevrouw Havelaar in haar zeer bezetten werkkring, de reis naar Zeeland voor ons over heeft. Toonen we door een trouwe opkomst, dat we dit op prijs stellen. Het slotwoord wordt gesproken door ons Hoofdbestuurslid Mevrouw Petermeijer, allen welbekend. We hopen op een mooien dag. Mocht echter het weer ongunstig zijn, dan zullen en de morgen- en de middagvergadering in het Bad hotel gehouden worden. De Redacties van de bevriende bladen, die zoo welwillend zijn, dit stukje op te nemen, zeg gen wij ten zeerste dank voor hun gewaardeerde medewerking. De Presidente v. d. Afd. Middelburg der N.C.V.B. D. M. J. BROUWER—CAPPON. Bond van M. V. op G. G. in Nederland. Aan alle gastheeren en gastvrouwen van Bondsvriendinnen die ter gelegenheid van den Middelburgschen Bondsdag Zeeland bezochten. Geachte Gastheeren en Gastvrouwen Kwamen we een vorige keer Uw gastvrijheid vragen, thans komen we als Logiescommissie U hartelijk danken voor Uw betoonde gastvrijheid. U hebt het ons gemakkelijk gemaakt om allen, 850 (ja er waren er meer dan 700!) meisjes een plaatsje te kunnen geven. Een oogenblik scheen het dat we plaatsen te kort zouden komen, doch door de hulp van Bondsvr. uit Z. Beveland, waren velen Uwer bereid één of meer gasten te ontvangen. We kunnen nu zeggen Uw aller gastvrijheid is ruim gewaardeerd. Bewijzen van dankbaarheid liggen toch wel opgesloten in de volgende uitroepen, die 's Maan dags op den Bondsdag en bij 't vertrek 's avonds en Dinsdags weerklonken,,Wat hebben wij fijn gelogeerd". „Wat hebben we genoten in ons logies." „En we mogen ook nog eens terug ko men, wat we graag doen, als we kunnen." De advertentie, opgenomen in „B. en B." spreekt voor zichzelf, of eigenlijkvan dank baarheid jegens U allen, daar ze vertolkt wat in ieders hart leefde, en nog leeft bij de gedachte aan Zeeland. „28 Maassluissche Bondsvriendinnen zeggen Middelburgsche Regelingscommissie hartelijk dank voor genoten gastvrijheid." Daarom zeggen we nogmaals U allen hartelijk dank voor Uw medewerking waardoor ook onze Bondsdag op dit punt is geslaagd en we durven zeggen „Tot een volgende keer D.V.". Met vriendelijke Bondsgroeten, Namens de Logiescommissie, JOZ. FRANCKE. P.S. Dat sommigen Uwer andere meisjes hebben gehad dan was opgegeven, is gekomen door onderlinge verwisseling waarvan onze Commissie niets wist. Kerk en N ationaal-Socialisme door Dr. L. van der Zanden. Uitg.J. H. Kok N.V., Kampen. De nieuwe Geest van de N. S. B. door A. Janse. N.V. de Graafschap, Aalten. Wat wil Mussert door Drs. D. Prins. Uitgave van J. H. Kok N.V., Kampen. Deze drie brochures, die alle handelen over de Nationaal-Socialistische beweging, nemen we ook in onze aankondiging maar saam. Beoordeeling van deze beweging is heel wat eenvoudiger en gemakkelijker dan die van de Buchmanbeweging. En dat die van uit onze Gereformeerde belijdenis telkenmale weer gegeven wordt is noodig omdat deze beweging zoekt de volksmassa mee te voeren in haar verkeerde rich ting. Gelukkig ontbreekt het hier niet aan duidelijke principieele voorlichting. Deze beweging kan er zich niet over beklagen, dat er van haar geen notitie ge nomen wordt, al kan ze er zich dan ook niet op be roemen, dat haar van alle kanten het welkom wordt toegeroepen. Ook in deze brochures wordt aange toond, dat deze beweging met haar vergoddelijking van den Staat, door ons volstrekt moet worden af gewezen. Elk dezer brochures doet dan op de wijze, die de titel doet verwachten. Dr. van der Zanden heeft het dus over de vraag, hoe het Nationaal-Socialisme over de kerk denkt, en welke gevaren daaruit de kerk bedreigen en hoe de kerk heeft te staan tegenover die beweging. Hij bespreekt daarbij dan ook de vraag of het lidmaat schap van die beweging is te vereenigen met het lidmaatschap der Geref. Kerk èn of het meedoen daaraan ook al aanstonds grond geeft voor kerkelijke tuchtoefening. De heer A. Janse beproeft den geest, die deze beweging stuwtwant haar leiders verklaren zelf, dat het daarbij maar niet te doen is om enkele uit wendige veranderingen in het Staatsbestuur en de maatschappelijke orde, maar dat het gaat om een nieuwe geestesrichting. Uit het bijzondere concludeert hij dan tot het algemeene om te doen zien dat de geest van het N. S. B. niet uit God is. Ds. Prins van Deventer begreep, dat het gewenscht was in een klein boekje z'n brochure telt 28 bladzijden een duidelijke saamvatting te geven van wat de man, die voor de N. S. B. in ons land de leiding heet te hebben, wil en wat onzerzijds daar tegenover moet gesteld worden. Om z'n beknoptheid en duidelijkheid kunnen we dit boekje bijzonder aan bevelen. Het is uitermate geschikt voor verspreiding, ook wat de prijs betreft. Bij 100 exemplaren heeft men ze voor 15 cent. Wie meer wil, vindt dat meerdere in de beide andere brochures, die we eveneens warm aanbevelen. Beproeft de Geesten door Ds. W. van 't Sant. Uitgave N.V. Drukkerij van Haerin- gen, 's-Gravenhage. Oxfordgroep en Christendom door Dr. R. van Deemter. N.V. W. D. Meinema, Delft. De twee brochures hierboven genoemd, bespreken we tegelijk, omdat ze beide gaan over eenzelfde on derwerp. De brochure van Ds. van 't Sant heeft als ondertitel„Een nadere toetsing van de Buchman beweging". Zooals bekend verscheen van zijn hand in 't vorig jaar een geschrift„De Buchman-bewe- ging" dat besproken werd op de vergadering van de Vereeniging van Geref. predikanten. In deze nadere toetsing bespreekt Ds. van 't Sant dan over 1) haar karakter en doel 2) de techniek der beweging a. leiding, b. de stille tijd, c. het „deelen" 3) de be weging en de kerk. Deze drie dingen worden dan critisch bezien en dan blijkt wel, dat uit het oogpunt van de Gereformeerde belijdenis hier voor critiek en waarschuwing alle reden is. Vooral sterk staat de schrijver in zijn bezwaar tegen het buiten-kerkelijke van deze beweging. De tweede brochure, die van Dr. Deemter, ook een kerkelijk-Gereformeerd man, erkent ook de bezwaren die de Buchman-beweging aankleven, maar vraagt dan ook de aandacht voor het goede daarin, en met keur van citaten bewijst hij, dat niet alle critiek ook ten volle gerechtvaardigd is. En wanneer hij tot de slotsom komt, dat wij als Gereformeerden ons moeten afvragen wat deze beweging ons voor ons geestelijk leven en alzoo ook voor ons kerkelijk leven te zeg gen heeft, dan heeft die conclusie onze instemming. We bevelen beide brochures daarom hartelijk aan opdat men op de hoogte kome met deze in elk geval zeer merkwaardige beweging. Politieke Gids voor 1934, samengesteld door I. Stap, redacteur van „Cijfers en fei ten". N.V. „De Graafschap", Aalten. Gaarne kondigen we dit handige boekje, dat nu in vierden jaargang verschijnt, aan. Het woord „Gids" moet hier dan niet genomen in dien zin, dat dit boekje leiding wil geven op politiek terrein, maar zooals we een „gids" noemen den man, die ons rond leidt in een museum, om ons de dingen die er zijn te laten zien en er ons iets van te vertellen. Zoo vermeldt dit boekje allerlei wetenswaardige dingen van het Staatkundige terrein. Het memoreert de Mi nisteries sedert 1842, bevat de troonrede en de Mil- lienennota van 1933, vertelt wat van de tegenwoor dige ministers, den Raad van State, de beide Kamers enz. en heeft ook opgenomen de programma's van de verschillende partijen. Dit boekje kan heel wat tijd uitsparen, die anders moet gebruikt voor het zoeken naar verschillende gegevens. Ruth door Jilles Limburg. D. A. Daainen's U. M. N.V., 's-Gravenhage. Met wat Ds. P. van Dijk over dit boek schreef in het nummer van 27 April j.l. kunnen we ons vol komen vereenigen. Ongetwijfeld is dit boek met ta lent geschreven. Maar het is jammer, dat dit talent niet beter is gebruikt. Critiek is noodig. Maar het moet de liefde zijn, die daartoe dringt. En van die liefde is hier zoo goed als niets te merken. We kunnen dit boek, dat ten onrechte tot titel heeft Ruth, niet aanbevelen. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Met vriendelijken dank ontvangen van H. J. C. Kamsteeg te Eindhoven 1.voor het kerkje te Parakan. Ds. HEIJ. Middelburg. Door bemiddeling van den Heer N. J. van Commenée ontvangen voor de Diaconie een gift van f 5.Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van Betsie Leijnse 100 halve centen van Willy Swaneveldt 10 cent Zen dingsbusje Le Cointre 2.10. Voor al deze giften mijn hartelijken dank. Namens de Zendingscommissie, W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. Middelburg. In dank ontvangen, door tusschen- komst van den Huisvader, een gift van 20. De Kassier van het Rusthuis, J. J. DRONKERS. Noordweg S 223j. Middelburg. Ontvangen van een onbekende ge ver (ster) een pak kleedingstukken. Hartelijk dank Namens de Evangelisatie Commissie. Molstraat 26. KORTEKNIE, Secr. VEREENIGINGSLEVEN. M. V. „Het Mosterdzaadje" te Koudekerke. Gewijde Gesch. Schets I van B. en B. 19 Jan. '34 door J. Filius. Zending. „De residentie Banjoemas" door P. Harpe. Reciteeren E. Maas en M. Sinke. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „De gelijkenis van den Zaaier en het onkruid onder de tarwe" door Janna Wattel. Na de pauze Reciteeren door Jans Kingmans en Corrie Verstraten. Afdeeling II. Bijbelsche Gesch. „De gelijkenis van het Koninkrijk der hemelen" door Jeanne Verhage. Na de pauze Bijdrage door Bets Pouwelse, Etje Loodewijk, Magda v. d. Kleijn. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „De bezetene van Gadara" door Jeanne Tange. Na de pauze voorlezen uit „Te mogen leven". Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Afdeeling A. Gel. leer. Schets 12. „De onrnededeelbare eigen schappen Gods A. Cornelissen. Zending. „Overzicht van den arbeid op ons Zen dingsterrein over 't laatste jaar", M. v. Moolenbroek. BijdrageM. de Boks. Afdeeling B. Gew. Gesch. N. T. Schets 9. „Jezus' eerste optreden in Judea" door Mien Ton. Vrije werkzaamheden. Bijdrage door Tanny Davidse. Gereformeerde Knapenv erg adering „Samuël", M'burg. Afdeeling III. B. G. „Jezus stilt 'den storm", vr. Houmes. V. G. „Dr. A. Kuyper", vr. Kingmans. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. Vrij onderwerp door vr. P. Vader. Vrij onderwerp door vr. J. de Boks. Varia door vr. P. Wisse. Vergadering der G.J. V. Pred. 12: la te Koudekerke, op Zaterdag 9 juni des avonds 8 uur in het Vereenigingsgebouw Agenda I. Schriftstudie, les 23. „Het Noachetisch Ver bond" door den Voorzitter. II. Voordracht: J. Huisman. Memorisatie: C. Melis. III. M. O. Deel II, les 10. „De Sociaal-Democratie", Schets I, vriend Ivl. Boone. KRING SEROOSKERKE EN OMSTREKEN. Vergadering op Donderdag 14 Juni te Serooskerke te 8 uur. Agenda: 1. „De J.V. en de politiek". 2. „Het Verbond Gods en ons Geref. Jeugdwerk." Geref. Jongelingsvereeniging Herman Faukccl". O. T. „Salomo de Vredevorst" door vr. J. de Rijke Sr. Improvisatie door de vr. J. G. v. d. Kuip en J. Kuiper. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 10 Juni, aanvang 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. N. T. Ond. 9. „Christus' discipelen", vr. A. Joosse. Ringond. M. O. Ond. 11. „Dienstbaarheid", vr. Joh. de Visser. De Geref. K. V. „Benjamin" te St. Laurens vergadert op Zondag 10 Juni in de consistorie der Geref. Kerk. Bijb. Gesch. „De roeping van Petrus" door vr. C. Hillebrand. Na de pauze Improviseeren. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. O. T. 73b. „Babels val en Dorius de Meder B.", vr. D. Geuze. K. G. 12. „Vooruitgang der Reformatie tot plm. 1555", vr. H. Lorier. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 10 JUNI 1934. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Ds. IJ. K. Vellenga te Meppel. Ds. IJ. K. Vellenga Ds. D. Bremmer Huwelijksbevestiging Ds. D. Bremmer Ds. IJ. K. Vellenga Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Vrijdag 2.30 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Bed. H. Av. en Dankz. Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Cand. F. E. Hoekstra te Hoorn. 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. H. A. Wiersinga Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Woensdag 10 en 2 uur Huwelijksbevestiging Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck te Hoek. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Voorber. H. Av. en Openbare Belijdenis. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser Voorb. H. Av. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 5 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Ds. M. Heuzeveldt 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Ds. J. D. v. d. Velden te Rotterdam. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 10.30 en 3 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. W. M. le Cointre Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL» Aardenburg 10 en 3 uur Ds. J. H. Winter te Antwerpen. Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur Ds. C. B. Bavinck? Namiddag Voorber. H. Av. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. P. Potma Voorin. Voorber. H. Av. en Openb. Bel. Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. de Vries Nam. Openb. Bel. en Voorber. H. Av. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok Welnu, wilt ge het eerste, koopt dan Uw Kruidenierswaren bij LANGEVIELE K 223 - MIDDELBURG. Alles Goed en Goedkoop Korting 4 zelfs op Suiker Limonadesiroop 0.40, 0.49, en 0.55 per flesch. Limonade Gazeuse 0.15 p. groote flesch. Bier vanaf 0.10 per flesch. Fijne Java Wafels v, Paul Kaiser 0.25 per pond.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 3