OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN voor de uitreis niet en zijn niet in staat om hun iets voor hun uitzet te geven. Ze zijn ook be reid om zonder uitzet heen te gaan en bieden zich aan, derde klasse te reizen. Dit kost ca. 500 voor beiden. Reeds kwam een groot ge deelte van het benoodigde binnen." Zondag 20 Mei werd Ds. A. M. Donner, em.-pred. van de Geref. Kerk te Amersfoort, 75 jaar. Ds. Donner is een zeer bekende figuur in het leven der Geref. Kerken, niet alleen uit hoofde van zijn penningmeesterschap van de Theol. School te Kampen, maar ook omdat hij nog voortdurend in den Dienst des Woords optreedt. Ook als vice-voorzitter van de Ver. tot Chr. verzorging van Krankzinnigen en 't bijzon der als voorzitter van Veldwijk geeft Ds. Don ner blijk, zijn emeritaat allerminst als een rust kuur te beschouwen. Nog in het bezit van veel arbeidslust en een goede gezondheid, heeft de 75-jarige prediker het voorrecht, nog tot in hoogen ouderdom te mogen werken in verschil lende deelen van 's Heeren wijngaard en daarbij de vruchten van zijn arbeid ook te mogen zien. Andreas Matthias Donner is een zoon van het Tweede Kamerlid, wijlen Ds. J. H. Donner en werd 20 Mei 1859 te Leiden, waar zijn vader toen predikant was, geboren. Hij studeerde aan de Theol. School te Kampen, waar hij in 1884 candidaat werd. 9 Nov. van dat jaar bevestigde zijn vader hem te Genemuiden bij de Chr. Ger. Kerk in het ambt. In 1889 vertrok de jubilaris naar Assen, welke standplaats hij in 1897 met Amersfoort verwisselde. 27 jaar heeft Ds. Don ner in Amersfoort gearbeid en hij is er op menig gebied tot volle krachtsontplooiing gekomen. Hij was er o.m. voorz. van de A. R. Kiesvereen. en secretaris van het Chr. Mil. Tehuis. Na 40 jaar te hebben gediend werd hem in Nov. 1924 eervol emeritaat verleend. Met een predikatie over Hebr. 13 20 en 21 legde Ds. Donner zijn ambt neder en vestigde zich metterwoon te 's-Gravenhage, vanwaar hij naar Zeist is ver huisd. Chineezen-zending. Uit het kort verslag van den kerkeraad te Rotterdam-Zuid (Katen- drecht): „Door broeders deputaten (Ds. Velders en Ds. den Boeft, ter vergadering aanwezig) wordt aan den Kerkeraad het belangrijke voorstel ge daan, dat de kerk van Rotterdam-Zuid als zen dende kerk binnenkort zal overgaan tot het be roepen van een Missionaris onder de Chineezen. De Kerkeraad neemt hiervan met blijdschap en dankbaarheid kennis en besluit, dit voorstel van deputaten te aanvaarden terwijl tevens wordt besloten straks als Missionaris te beroepen cand. A. F. J. Pieron, Randweg 22a. Deputaten zullen nu voorbereidende maatregelen tot het uitbren gen van het beroep treffen. De bedoeling is, dat cand. Pieron straks als 5de predikant aan de kerk van Rotterdam-Zuid verbonden zal wor den, zonder dat dit voor onze kerk financieele bezwaren medebrengt. Zoo mogelijk zal op de kerkeraadsvergadering van 30 Mei a.s. het be roep officieel worden uitgebracht". De laatste A en B verdwenen. Uit het kort verslag der classis Zwolle „De classis geeft advies inzake de naamwijzi- ging van de kerken A en B te Ambt-Vollenhove: Eenparig wordt besloten gunstig te ^dviseeren op het voorstel van beide kerken om in de groote burgerlijke gemeente ook twee kérken te hebben en nu de Geref. Kerk Ambt-Vollenhove A de Geref. Kerk Ambt-Vollenhove Cadoelen, en de Geref. Kerk Ambt-Vollenhove B de Geref. Kerk Ambt-Vollenhove Sint Jansklooster te noemen." Dr. J. G. Ubbink. Prof. Kuyper schreef in „De Heraut" In het afzettingsbesluit van de Classis Woer den van 14 Juni 1932 staat letterlijk dat Dr. Ub bink wordt afgezet, evenwel „met dien verstande, dat met het oog op zijn leeftijd en zijn lang- durigen dienst hem door de kerk van Zevenho ven voorloopig voor een jaar, een nader te be palen bedrag zal worden uitgekeerd, zoolang hij geen andere genoegzaam bezoldigde (hetwelk ter beoordeeling van de Classis zal staan) be trekking of bediening heeft gevonden, onder voorwaarde dat hij gedurende dien tijd van den Dienst des Woords zich zal onthouden en geen propaganda zal maken voor zijn afwijkende ge voelens." Laat ons hieraan mogen toevoegen, dat, zooals uit de meest betrouwbare bron ons is meegedeeld, door dezelfde Classis het bedrag, dat uitgekeerd zou worden, is vastgesteld op 1800.wat ongeveer het bedrag is, dat hij bij eventueel emeritaat zou gekregen hebben, en dat dit bedrag aan Dr. Ubbink meegedeeld is. Al werd dat bedrag voorloopig voor één jaar aangeboden, de bedoeling was, zooals men ver der ons meedeelt, dat als er geen bijzondere omstandigheden zich voordeden, de Classis zou voortgaan met de uitkeering van ditzelfde bedrag. Zooals men uit deze besluiten ziet, heeft de Classis Woerden en de Kerkeraad van Zeven hoven wel degelijk rekening gehouden met de financieele moeilijkheden, die uit deze afzetting voor Dr. Ubbink voortvloeiden en daarom hem een jaarlijksche toelage toegekend, die zoo goed als gelijk stond met het pensioen, waarop hij bij eventueele emeriteering recht zou gehad heb ben. Hoewel de Classis Woerden en de Kerkeraad van Zevenhoven dus een liberaliteit hebben ge toond, waarvan in de geschiedenis der kerken in ons vaderland, noch in de vorige, noch in deze eeuw een tweede voorbeeld te vinden is, heeft Dr. Ubbink geweigerd dit aanbod aan te nemen. Vooreerst, omdat hij meende, trots zijn afzetting recht te hebben op pensioen een be wering, die terecht door den rapporteur op de Synode te Middelburg als onhoudbaar is afge wezen. En in de tweede plaats, en dit was wel de hoofdreden, omdat hij weigerde te voldoen aan de voorwaarden door de Classis hem ge steld. Dat deze voorwaarden volkomen billijk zijn, zal wel niemand ontkennen. Een predikant, die, na afgezet te zijn, toch zou doorgaan met het Woord en de Sacramenten te bedienen, kan door de Kerken die hem afzetten, niet onder houden worden, evenmin als wanneer hij open lijk propaganda zou maken voor leeringen, die door de Kerken als in strijd met Gods Woord en de Belijdenis veroordeeld zijn. Dat Dr. Ubbink aan deze voorwaarden niet wil voldoen, is zijn zaak. Maar de voorstelling, alsof onze Kerken, die Dr. Ubbink hebben afge zet, hem naakt aan den dijk hebben gezet, is een onware voorstelling en een valsche beschuldiging. Het „versje" bij den Doop. In „N. H. K.bl." schrijft Prof. Grosheide In onze dagen hebben we de kwestie van het „versje" bij den Doop. Op zichzelf is er natuur lijk niets tegen, dat er bij den Doop een psalm vers gezongen wordt, al geeft het formulier dat niet aan. Wij voor ons hebben, als we ergens den Doop moesten bedienen, waar men gewoon was na den Doop te laten zingen, daartegen nooit be zwaar durven maken, al achten we dat „versje" persoonlijk niet gewenscht en in strijd met de liturgie door het formulier aangegeven. Doch nu gaat het ook met dat „versje" den verkeerden kant uit. Dat wil zeggen, het gevaar bestaat, dat alle nadruk op het versje wordt oelegd en dat daardoor het eigenlijke van den Doop op den achtergrond komt. We hebben zelf eens het geval beleefd, dat een vader ons kwam vragen, of we toch vooral bij de bedie ning van den Doop aan zijn kind een psalm vers wilden laten zingen, want dat zijn vrouw het zoo vreeselijk zou vinden, als het niet ge schiedde. We hebben toen geantwoord, dat we op zichzelf geen bezwaar hadden om aan dat verzoek te voldoen, maar na die mededeeling haast wel zouden willen weigeren, omdat de moeder gevaar liep de beteekenis van den Doop ten achter te stellen bij het zingen van een psalmvers. In onze dagen gaat men vragen, dat de pre dikant onder het zingen van het vers bij de ouders onder aan den kansel zal blijven staan. Het staat zoo plechtig. Jawel Nog één stap verder en men vraagt, dat de dienaar des Woords onder het zingen de handen zegenend boven het kind zal houden. Dezen weg moeten we niet op, al die dingen leiden tot vervalsching van het sacrament. Onze vaderen wisten, wat ze deden, toen ze de bediening van den Doop zoo sober hielden. Daardoor kwam naar voren, wat de hoofdzaak is. En het pleit niet voor ons, als we die hoofd zaak niet meer kunnen zien en allerlei fraaiig heden noodig hebben om den Doop tot iets plechtigs te maken K. B. S. Coetus Geref. predikanten in de Classis Mid delburg D.V. Dinsdagmorgen om 10 uur. Middelburg. VERGADERING van de Com missie van Beheer Woensdag 30 Mei a.s. DE SECRETARIS. Comité tot Herdenking van de Afscheiding van 1834. Als Penningmeester van het Provinciaal Co mité voor Zeeland ontving ik tot op heden het volgende Geref. Kerk Goes 102.85 Geref. Kerk Wemeldinge 17.Geref. Kerk Ber gen op Zoom 93.40. Mag ik er aan herinneren, dat mijn gironum mer is 63783 W. M. LE COINTRE. Bergen op Zoom, 23 Mei 1934. Souburg. In verband met het afscheid van Ds. Kuiper dat D.V. zal plaats hebben op 3 Juni a.s., verzoekt de Kerkeraad van Souburg aan alle kerken uit de Classis die zich door af gevaardigden wenschen te vertegenwoordigen, hiervan in den loop der volgende week schrifte lijk opgaaf te doen aan het adres van: J. Janse Jr., Braamstraat A 82. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens gehouden op 23 Mei 1934. Praeses Ds. A. Koning. Opening als naar ge woonte. Br. Hillebrand met kennisgeving afwezig. Notulen na lezing en bespreking goedgekeurd. Ingekomen stukken a. Agendum voor de a.s. Prov. Diac. Conf. te houden op 1 Juni te Goes. Afgevaardigd worden brs. Willemse en Vogel, sec. br. Prins b. van het Mil. Tehuis te 's-Gra venhage een verzoek om steun. In verband met vorige besluiten van den Kerkeraad voor kennis geving aangenomen. Rapporten. De voorzitter doet verslag van het gehouden ziekenbezoek. Brs. ouderlingen doen mededeeling over het huisbezoek. Br. Jansen, boekhouder der kerk, komt ter vergadering, wordt verwelkomd en krijgt gele genheid verslag te doen over den stand der fi nanciën. De kerkeraad besluit als gevolg daar van, voorloopig met een extra collecte te vol staan. Br. Jansen ontvangt den dank van den Kerkeraad cn verlaat de vergadering. Br. Hofstede heeft de J. V. bezocht en rap porteerde gunstig. Financiën. In de collecte op Pinksteren gevon den 20.10.voor de Kerk, 5.voor de Zending en 5.voor Rusland en een gift van 2.50 voor de kerk. Kerkelijke stand. Vertrokken naar Middelburg br. en zr. Dobbelaar, zr. C. Marinissen naar Arnemuiden br. L. Labruyère naar Serooskerke br. L. v. d. Broeke en naar 's-Gravenhage zr. C. M. Sturm. Ingekomen br. H. Hoonhoud en echtgenoote en met doopattest M. W. Taapkes van Hengelo, A. Volmer en echtgenoote en 3 kinderen van Middelburg. Zr. P. M. Marijs van Serooskerke. Rondvraag. Enkele interne aangelegenheden worden geregeld. Lezing Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. De Christen- en Christinnereis door John Bunyan. N.V. W. D. Meinema, Delft. Het beroemde boek van Bunyan, dat in de wereldliteratuur een plaats kreeg, werd opnieuw vertaald door Ds. A. G. Barkey Wolf en van illustraties voorzien door J. H. Iings, uitgegeven door de N.V. W. D. Meinema te Delft. De uitgave is boven onzen lof. De vertaler is een bekend stylist. Zoo werd het een schoon geheel en lokt reeds het uiterlijk tot lezen. Mo gen vele, ook van onze jonge menschen, zich daardoor laten verlokken, en tot hun geestelijk eigendom maken den inhoud van Bunyans schoone droomen. Ze zullen daardoor kunnen leeren om in de waarheid te wandelen. Met eer gekroond, acht preeken voor Paschen, Hemelvaart en Pinksteren door Dr. K. Dijk. Uit.J. H. Kok N.V. te Kampen. Bij de vroeger verschenen acht preeken „Op den lijdensweg" sluit deze nieuwe bundel zich aan. Gelijk van dezen bekenden prediker te verwachten is, wordt hier in schoone taal het Woord Gods verklaard en toegepast. Voor vacante kerken uitnemende leesstof. En voor zieken en ouden van dagen. En menige prediker zal hieruit ook nog wel iets kunnen leeren, om den dienst des Woords te doen beantwoorden aan Zijn hoogen eisch. De uitgever Kok zorgde weer voor een keurig uiterlijk. Voor ouden en zieken was het misschien wel gewenscht geweest de letter iets grooter te nemen. Beloken Paschen door Dr. A. Kuyper Jr. Uitg. W. Zwagers, Rotterdam. Onder den bovenstaanden titel gaf Dr. Kuyper, predikant te Rotterdam uit een preek over 1 Cor. 15 2023, door hem gehouden bij z'n 35-jarig jubileum als dienaar des Woords. Óver den datum van dit jubileum geeft deze preek, noch het „Woord vooraf", licht. Af gaande op den titel „Beloken Paschen" zou men denken aan 8 April. Volgens Van Dale's woor denboek is „beloken Paschen" de eerste Zondag na Paschen. Die kan echter niet bedoeld zijn, want op bl. 5 lezen we na den blijden Paasch- dag hebben wij nog enkele weken in de Paasch- vreugde voortgeleefd. Volgens het Jaarboek ving Dr. Kuyper zijn arbeid aan op 30 April 1899. Maar de laatste Zondag in April viel dit jaar op 29 April. Toch staat in de preek het is heden voor mij een bijzondere Zondag. Het is nu juist 35 jaar geleden dat enz. Maar in de ontvouwing van zijn tekst is Dr. Kuyper ge lijk men dat van hem gewoon is gelukkig duidelijker. Hartelijk bevelen we de lezing daarvan aan. Vooral in zijn tweede gemeente, Vlissingen, zal er vraaq zijn naar deze preek. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN LINNEN KAST-COMITÉ VOOR MAGELANG, PARAKAN EN BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van Mevrouw Pouwer de contributie uit Goes 111 .50. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Koudekerke, Geref. Pastorie. Adres voor geldzendingen Ds. A. C. Heij, giro nummer 169757, Geref. pastorie, Koudekerke. Adres voor aanvrage van naaigoederen Mej. C. Wagenaar, Markt K 4, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Koster Noorderkerk, Bogardstraat, Mid delburg. Middelburg. Ontvangen van N. N. en van de fam. E. een zending kleedingstukken. Hartelijk dank. Namens de Evangelisatie Commissie. Molstraat 26. KORTEKNIE. Secr. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Afdeeling A. N. T. Schets 9. „Jezus' eerste optreden in Judea", L. Walraven. Kerkgesch. Schets 43. „De Kruistochten", T. Cor- nelisse. Bijdrage J. Verburg. Afdeeling B. Geloofsleer. Schets 12. „De onmededeelbare eigen schappen Gods" door Bets Tange. Zending. „Overzicht van den arbeid op ons Zen dingsterrein van het laatste jaar" door Bets Mondeel. Bijdrage Krina de Rijke. J. V. „Dr. Liitzen Wagenaar", Middelburg. G. B. Schets 33. „Van de Sacramenten", vr. C. Hondsmerk. M. O. Schets 5. „De ongelijkheid in de schepping gegrond", vr. C. Geuze. VROUWEPOLDER. Vergadering Geref. Mannenvereeniging Woensdag 30 Mei, 's avonds 8 uur. Onderwerp „Ons Diaconaat". Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Het dochtertje van Jaïrus" door L. Goedbloed. Vad. Gesch. „Karei de Groote" door M. Geuze. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". G. B. Art. 11. „De H. G. waarachtig en eeuwig God" door vr. L. Kingmans. IC. G. „De Afscheiding" door vr. A. Jonkheer. Memorisatie door de vr. Janse, de Jonghe en A. Joosse. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 27 1934 des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Gel. Bel. Art. 14. „Van de schepping en de val des menschen", vr. W. Hendrikse. A. R. beg. Art. 9. „Het budgetrecht, Jan Willemse. Vergadering der G.J. V. Pred. 12:1a te Koudekerke, op Zaterdag 26 Mei 1934 des avonds 8 uur in het Vereenigingsgebouw. I. Gel. Bel. Art. 15. „Van de erfzonde", vriend J. Aarenoutse. II. Voordracht: vr. C. Daane. Memorisatie: vr. K. Siera. III. Anti Rev. beg. Art. 10. Schets 3a en b „De Decentralisatie", vriend D. Izeboud. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 27 MEI 1934. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. O. T. Sch. 44. „Saul het Anti-theocratisch Koning schap" door vr. P. de Boks. A.R. beg. Art. 4. „Dienaresse Gods in een Chr. Staat" door vr. A. Buys. Varia M. Ton. CLASSE MIDDELBURG MIDDELBURG. Collecte Hulpbeh. Kerken in de Classis. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. H. S. Bounia te Amsterdam. 2 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Vrijdag 10.30 uur Huwelijksbevestiging Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. H. S. Bouma Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9.30 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Ds. A. Koning 2 uur Lezen eener Leerr. Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Voorb. H. Av. en Dankz. Oostkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. A. Koning Serooskerke 9.30 en 2.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 uur Ds. J. C. J. Kuiper 2 uur Ds. H. S. Bouma te Amsterdam (Z.). Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. HL A. Wiersinga Collecte Emeriti. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 5 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur Ds. M. Heuzeveldt Oosterland 9.30 en 2 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 uur Lezen eener Leerr. 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. I. Groenenberg te Nederhorst den Berg. Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 10.30 en 3 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. H. de Valk te Rotterdam. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 uur Ds. A. Scheele 2 uur Cand. M. P. v. Dijk Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. van Duinen Legerpred. te Magelang. 's-Gravenpolder 9.30 en 2 u. Ds.W. H. v. d. Vegt Hcinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 uur Cand. M. P. van Dijk 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 10 uur 3 uur Axel 9.30 en 2 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 3 uur Schoondijke 10 uur 3 uur Lezen eener Leerr. Ds. D. de Vries Ds. J. S. Post Ds. C. B. Bavinck Ds. Th. P. Potma Ds. D. de Vries Lezen eener Leerr. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok Dringend verzoek. De berichten voor de rubriek Vereenigings- leven worden dikwijls pas des Vrijdagsmorgens aan ons bureau bezorgd. Wij herinneren er daar om nogmaals aan, dat alle berichten uiterlijk des Donderdagsavonds in ons bezit moeten zijn. Later ontvangen copie kan niet meer worden opgenomen. De Administratie.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 3