OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN ijssel een voorstel aanhangig gemaakt om deze provincie met zijn 55 kerken, die thans slechts 3 Classis telt, in meerdere te splitsen. In de „Lalkész egyesulet" laat de Hon- gaarsche Geref. bisschop Dr. D. Baltazar zich aldus over de Buchman-beweging uit ,,De korte hoofdsom der Oxford-beweging is de zonde is een werkelijkheid Jezus alleen kan ons ervan bevrijden de aldus bevrijde mensch wordt door den Heiligen Geest tot de volmaakt heid geleid. Maar de prediking der dienaren in de Protestantsche kerken was en is vol van de verkondiging dezer waarheden en in het leven van den waarachtigen Christen zijn deze de karaktervormende krachten, niet als Oxford- sche, maar als bijbelsche evangelische waarhe den. Wij zouden ons diep schamen, wanneer iemand zou meenen, dat we ze nu eerst gaan leeren." Activiteit in Frankrijk. De heer A. J. L. van Beeck Calkoen schrijft in het „Haagsche Kerkblad" „Het Maandblad ten dienste van de Gerefor meerde Kerken in België bevatte het volgende korte, maar veelzeggende bericht Parijs. KerkgebouwLa Chapelle de l'église réformée de Passy, rue Lekain 3. Godsdienstoefening Zondagmorgen 15 April om 10.30 door Ds. J. Maaskant van Brussel. Dit is een belangrijk bericht. Eenigen tijd ge leden deed Dr. Dijk belangrijke mededeelingen omtrent den arbeid onder de „verstrooiden" in Frankrijk, waaraan Ds. Maaskant zich met zoo veel toewijding geeft. Te Villeneuve l'Archevê- que (Yonne) heeft zich een kring gevormd van in den omtrek gevestigde Gereformeerde land bouwers alle Zondagen houden zij gemeen schappelijk godsdienstoefening en eens per maand is er dienst des Woords, meestal door Ds. Maaskant geleid. Wie het voorrecht mocht hebben te Villeneuve l'Archevêque een Zondag door te brengen, zal ongetwijfeld bijzonderen indruk behouden van de beteekenis, die het heeft voor onze geëmigreerde Gereformeerden, dat er met hen van Nederland uit kerkerlijk contact wordt gehouden. Wat ze daar dankbaar voor zijn Nu ook Parijs In den omtrek van de wereld stad en ook in Parijs zelf zijn Nederlanders ge vestigd, voor wie thans de gelegenheid is ge opend eens per maand in kerkelijk verband met de Gereformeerde kerken van ons land samen te komen. God bekrone den ijver van Ds. Maas kant. Moge dit vernieuwd bewijs van zijn acti viteit voor velen ten zegen zijn." K. B. S. VERGADERING der Classis Axel, ge houden te Terneuzen, Dinsdag 1 Mei. 1. De praeses van de roepende kerk opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. 2. De credentiebrieven worden nagezien en in orde bevonden. Alle kerken zijn wettig ver tegenwoordigd. 3. De vergadering wordt geconstitueerd. Het moderamen bestaat uitDs. Kok, praeses Ds. de Vries, scriba Ds. Potma, assessor. 4. In behandeling komt het voorstel van de kerk van A„ luidende „De Classis doe stappen om te komen tot wijziging van de K. O. in dien zin, dat bij verkiezing van ambtsdragers bezwa ren alleen worden ingewacht voor de verkiezing". Dit voorstel wordt verworpen. Een voorstel om de Huishoudelijke regeling in overeenstemming te brengen met de bestaande toestand, wordt aangenomen. De kerken van H. en N. vragen en verkrijgen goedkeuring van hun nieuwe grensregeling. 5. Bij de rondvraag art. 41 K. O. vraagt en verkrijgt de kerk van N. advies inzake een grensgeval. 6. Aangenomen wordt het voorstel der Zen- dingsdeputaten om medewerking te verleenen tot de spoedige beroeping van een missionaire die naar des V/oords. De classicale quaestor vraagt voor het vol gende jaar van de kerken de som van 300. Br. Michielsen brengt rapport uit van de clas sicale collecten. Ds. Post brengt verslag uit van de Evangeli- satiearbeid, welke uitgaat van de kerk van Aar denburg. Het blijkt dat dit werk een gezegenden voortgang heeft. 7. De geldelijke zaken worden afgedaan. 8. Afgevaardigd worden naar de Particuliere Synode als primide predikanten Ds. Groene- veld en Ds. Kok en de ouderlingen A. C. Cats- man en A. de Koeyer. Tot secundi worden be noemd de predikanten Ds. Post en Ds. Bavinck en de ouderlingen J. W. Bakker en B. J. van den Berg. 9. Als roepende kerk voor de volgende ver gadering wordt aangewezende kerk van Schoondijke. Deze vergadering zal gehouden worden op Dinsdag 10 Juli te Schoondijke. Het moderamen bestaat dan uitDs. Tiemens, prae ses Ds. Kok, scriba Ds. de Vries, assessor. 10. Daar er niets is voor de rondvraag, sluit de praeses de vergadering met dankzegging. Namens de Classis Axel, TH. P. POTMA, Assessor. KORT PERSVERSLAG van de vergade ring van de Classis der Geref. Kerken van Zierikzee, gehouden te Zierikzee 2 Mei 1934. Art. 1. Ds. Heuzeveldt opent namens de roepende kerk van Nieuwerkerk de vergadering, laat zingen de verzen 3 en 4 uit den Morgen zang, gaat voor in gebed, leest voor Psalm 133 en verwelkomt de broeders afgevaardigden. Art. 2. De kerk van Kamperland wordt aan gewezen om de credentiebrieven na te zien. Bruinisse is vertegenwoordigd door den pre dikant en den sec. ouderling wegens verhinde ring van den prim, ouderling. Scharendijke wegens ongesteldheid van den predikant door twee ouderlingen. Colijnsplaat wegens verhindering van den predikant eveneens door twee ouderlingen. Oosterland door een ouderling en diaken. De andere kerken zijn regelmatig vertegen woordigd. Zierikzee heeft een instructie. Art. 3. In het moderamen nemen zitting Ds. F. J. v. d. Ende, praeses Ds. J. Meester, scriba en Ds. J. P. Unger, assessor. Art. 4. De begrooting wordt vastgesteld op 200.—. Art. 5. De praeses spreekt de bede uit, dat Ds. Vogelaar weer spoedig hersteld moge zijn. Art. 6. Besloten wordt Ds. Z. Hoek als ad- viseerend lid der vergadering toe te laten. Art. 7. Praeparatoir-examen van Cand. W. Vis te Haamstede. Na afloop waarvan deze met algemeene stemmen beroepbaar verklaard wordt in de Geref. Kerken. Art. 8. Notulen gelezen en vastgesteld. Art. 9. Voorlezing rapporten kerkvisitatie. Gehouden te Scharendijke en Nieuwerkerk, rapporteur Ds. v. d. Ende van Kamperland. Gehouden te Geersdijk, Wissekerke en Brui nisse, rapporten van Ds. Vogelaar van Scharen dijke. Gehouden te Haamstede, Brouwershaven en Zierikzee, rapporteur Ds. Unger van Bruinisse. Gehouden te Colijnsplaat, Kamperland en Oos terland, rapporteur Dr. v. Lonkhuijzen van Zie rikzee. In Zonnemaire zal nog kerkvisitatie gehouden worden door Dr. v. Lonkhuijzen en Ds. Voge laar. Art. 10. Rapport Quota-commissie, herzie ning quota-cijfers, rapporteur Ds. v. d. Ende. Alle conclusies, behoudens een enkele kleine wij ziging, aangenomen. Art. 11Rapport classicale evangelisatie commissie, rapporteur Ds. Heuzeveldt. Bij de Part. Synode zal door de classis een bedrag van 75.worden aangevraagd voor dezen arbeid. De commissie zal tot drie personen terugge bracht worden. Art. 12. Rapport evangelisatie-arbeid van de kerk Zierikzee, rapporteur Dr. v. Lonkhuijzen. Tevens behandeling van de instructie dezer kerk, inhoudend een aanvrage bij de Particuliere Synode om 50.steun voor den Evangelisatie- arbeid. Deze aanvrage wordt door de classis aanbevolen. Art. 13. Rapport Zending, rapporteur Dr. v. Lonkhuijzen. Voorlezing van een schrijven van de Provinciale Zendingscommissie. Bespre king van het voorstel van deze commissie. Art. 14. Naar de Particuliere Synode wor den afgevaardigd Dr. J. v. Lonkhuijzen en Ds. F. J. v. d. Ende als primiDs. J. Meester en Ds. J. B. Vogelaar als secundi. Als ouderlingen de brs P. M. Ketelaar en G. M. bij de Vate als primi en de brs J. G. de Waal en P. L. Dees als secundi. Art. 15. Ingekomen Stukken a. Circulaire Daadwerkelijke Vredesactie. Voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven inzake deputaatschap Verzor ging van Hulpbehoevende krankzinnigen enz. Besloten wordt aan de Part. Synode de her benoeming voor te stellen van de aftredenden. Te weten de brs. W. v. d. Berg Dzn. te Brui nisse als primus en J. P. Brouwer van Zierikzee als secundus. c. Steunaanvrage van de Schoolvereeniging „Samuël" te Kerkwerve. Hieraan zal voldaan worden. Art. 16. De boeken van den questor nage zien en in orde bevonden. Art. 17. De vacaturebeurten zullen ditmaal door Ds. Mulder geregeld en in de Kerkbode bekend gemaakt worden. Art. 18. Rondvraag naar Art. 41 D.K.O. Art. 19. Oosterland wordt aangewezen als roepende kerk. Volgende classisvergadering op den eersten Woensdag in October. Art. 20. Algemeene rondvraag. Art. 21. Kort persverslag gelezen en goed gekeurd. Art. 22. Sluiting der vergadering door den praeses, nadat de assessor in dankzegging is voorgegaan. Op last der Classis, J. P. UNGER, Assessor. Aan de kerken in de Classe Middelburg. Donderdag 17 Juni hoopt ondergeteekende zitting te houden voor het ontvangen van de le helft van Classicale quotum Arnemuiden ƒ12.50; Domburg 3.75 Ga- pinge ƒ5.Grijpskerke 13.75; Koudekerke 15.— Meliskerke 13.75 Middelburg 70.—; en W. Souburg 21.25 Oostkapelle 10. Serooskerke 20.St. Laurens 10.Veere 10.Vlissingen 32.50 Vrouwepolder 10.— Westkapelle 2.50. C. P. POUWER. Middelburg, 9 Juni 1934. Ontvangen collecten voor de Theol. Fac. aan de V. U. van de Geref. Kerk van Aardenburg 9.11 Axel 16.11 Hoek 9.87 Neuzen 38.54; Oostburg 13.55; Schoondijke 22.55 en Zaamslag 38.11. L. MICHIELSEN. Neuzen, 8 Mei 1934. VERSLAG van de Kerkeraadsvergadering van St. Laurens, gehouden op 7 Mei 1934. Praeses Ds. A. Koning opent op gebruikelijke wijze de voltallige vergadering. Notulen na lezing goedgekeurd. Ingekomen Stukkena. Van G.E.O.S. ver zoekt opgave van schippers voor kennisgeving aangenomen b. Van Duymaer van Twistfonds verzoek om steun zal uit de kas voor Alg. Chr. doeleinden gesteund worden c. Van het Ned. Bijbelgenootschap een verzoek om mede werking en steun aangehouden d. Een ver slag van het werk der Evang. in Spanje en ver zoek om steun zal gesteund worden e. Van de Afd. Walcheren van de Diaconessenstichting een verslag voor kennisgeving aangenomen Van de Centrale voor werkeloozenzorg ver zoekt steun voor haar werk aan dit verzoek zal worden voldaan. Rapporten. Praeses doet mededeeling van ge houden ziekenbezoek. Brs ouderlingen doen verslag van het gehou den huisbezoek. Br. Vroon doet verslag van de gehouden Classisvergadering. Diaconale Zaken geen bijzonderheden. Financieele zaken. Worden besproken en een beslissing uitgesteld tot volgende vergadering. Rondvraag geen bijzonderheden. Lezing Persverslag. Sluiting. DE KERICERAAD. „De Wandelaar," We geven hier den inhoud van de April aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme. B. E. Bouwman houdt zich uitvoerig bezig met een paar populaire en boeiende boomen- groepende „evergreens" dennen en sparren, de gebroeders L. en N. Tinbergen vertellen al lerlei interessants van sperwers en haviken en A. F. Binsbergen vertelt van zijn ervaringen, opgedaan bij het fotografeeren van meeuwen- soorten. De bekoringen, die de tuin in April biedt, worden geschetst door P. L. Rusticus, J. L. A. Kremer zet zijn studie over een oude kern op de Veluwe voort en Practicus geeft wenken met betrekking tot de verzorging van kamer planten in Grasmaand. Covadewa uit zich geestdriftig over het schoon van één der mooiste parken van Nederland, dat te Bergen op Zoom is te vinden, dr. A. C. de Koek vraagt aandacht voor den sterrenhemel in April, E. M. van Zinderen Bakker schrijft een causerie over het ontstaan der Jeugdherberg beweging en Rinke Tolman, de redacteur, wijst op de beteekenis van den bekenden entomoloog dr. J. Th. Oudemans, die op 20 Febr. j.l. stierf. In de rubriek Van en voor de lezers (natuur historisch allerlei) breekt De Stoppelaar een lans voor het behoud van het Prinsenhof, het beroemde Friesche waterlandschap. Timotheüs. Hier volge de inhoudsopgave Lentenummer „Timotheüs", jaargang 39. Hoofdartikel door J. N. Voorhoeve„Zij deed, wat zij kon" Een Kwarteeuw door Zijne Excellentie Idenburg Onze Prinses, nieuwste portret Indrukken van den Hoofd redacteur Moederzegen Wervelwind, ver volgverhaal Kantteekeningen op dingen, die ge beuren door Mevr. A. v. HoogstratenSchoch Gouden Hangers, Kunstfoto Lenteprinses door Mevr. Kraanv. d. Burg. Onzer Eén door Hendrika Kuyperv. Oordt Langs het Le ven door Q. A. de Ridder Lente in je hart, gedicht van E. Voorhoevev. Oordt Ont moetingen Want wij vergaandoor Bert Bakker Bloemenfoto 25e geboortedag van Prinses Juliana Muziekstuk door Leo Mens Prijsraadsel Marconi zestig jaar door J. Claus. Boekenschouw Uitslag Advertentieprijsvraag Geschiedenis van den Dag Scherts Briefwisseling Hoofdredacteur. Het geheele nummer omvat 24 blz. met vele illustraties en kunstbijlageEenzaamheid, tee- kening van A. J. van 't Hoff. Het geheel in gekleurden omslag met artistieke Lenteteekening eveneens van A. J. van 't Hoff. Blijvend aanbevolen. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Door broeders Coumou en Heemskerk werd bij huisbezoek ongevraagd ont vangen 2.50 voor het tekort op de Jaarreke ning 1933 der Kerk, van N. N. en afgedragen aan den boekhouder der Kerk. VEREENIGINGSLEVEN, De Geref. K. V. „Benjamin" te St. Laurens vergadert op Zondag 13 Mei 1934 des namiddags om 4 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. Gesch. „De zoon van den hoveling", zie Joh. 4 4654 door vr. L. Davidse. 2. Memoriseeren door vr. J. Wattel en vr. J. v. d. Broeke. De Geref. J. V. Spreuken 8 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 13 Mei des avonds 7 uur. N. T. Ond. 8. „De verzoeking in de woestijn" door vr. Abr. de Regt. K. G. Schets 8. „Naar de Reformatie" door vr. Jan Boon. Voordracht door vr. J. Willemsen. Geref. Mannenver. „Dr. Herman Bavinck" te M'burg. Ledenvergadering op Vrijdag 18 Mei des avonds 8 uur in de consistorie der Gesthuiskerk. Inleider Dhr. I. A. Goedbloed over „Salomo". Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. Vergaderd Donderdags in het gebouw der C.J.M.V., Singelstraat. N. T. Sch. 62. „De kerkverg. te Jeruzalem", vr. W. Alewijnse. M. O., deel I, art. 3. „Het Huwelijk", vr. A. W. Rijnhoudt. Varia, vr. J. H. Louwerse. Niet-leden hartelijk welkom. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. N. T. Schets 2. „De volheid des tijds", vr. J. Vader. V. G. Schets 29. „Waar het thans om gaat", vr. A. Poppe. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „De zalving van Jezus" door Jo Roest. Na de pauze Reciteeren door Janna Verspoor. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „De gelijkenissen van het Ko ninkrijk der hemelen" door Titie v. Sluijs. Na de pauze Voorlezen uit „Te mogen le ven IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 13 MEI 1934. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Theol. School. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 2 uur Ds. J. D. Boerkoel 6 uur Ds. J. D. Boerkoel Noorderkerk 9.30 uur Ds. J. D. Boerkoel te Amsterdam-Oost. 6 uur Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 uur Ds. H. Pestman 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 uur Ds. M. Vreugdenhil 2 uur Ds. H. Pestman Oostkapelle 9.30 en 2 uur Cand. W. v. Herwijnen te Vianen. Serooskerke 9.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Bed. H. Av. 2.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Voortzetting Bed. H. Av. en Dankz. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Collecte voor het tekort. Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 5 uur Lezen eener Leerr. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Bed. H. Av. en Dankz. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Dhr. K. de Vries 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. C. v. d. Boom te Breda. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Bed. H. Av. Lezen eener Leerr. Ds. H. Fransen Bed. H. Av. Kapelle-Biezelinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. Joh. Booij Heinkenszand 9.30 uur Ds. Joh. Booij 2 uur Lezen eener Leerr. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL» Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok Dringend verzoek» De berichten voor de rubriek Verenigings leven worden dikwijls pas des Vrijdagsmorgens aan ons bureau bezorgd. Wij herinneren er daar om nogmaals aan, dat alle berichten uiterlijk des Donderdagsavonds in ons bezit moeten zijn. Later ontvangen copie kan niet meer worden opgenomen. De Administratie.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 3