GFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN opbrengst van deze blokken zal begonnen wor den met 't stichten van een bouwfonds voor een derde kerk. Wanneer deze zaak definitief geregeld is, zal er in de Kerkbode nader over worden geschreven. (Asser Kerkbode) Ds. W. Breukelaar deelt in het „Zen dingsblad" der Geref. Kerken mede, dat tusschen de Samenwerkende Zendingscorporaties te Oegstgeest en de deputaten der Geref. Zending over samenvoeging 1 Aug. a.s. van de Kweek school te Solo, tot dusver eigendom der Geref. Zending, en de Chr. Kweekschool te Proboling- go, overeenstemming is bereikt. Het bedrag door de Geref. Zending in de gebouwen te Solo gestoken, zal, voorzoover niet afgeschreven, met bijberekening van rente aan de Zending gerestitueerd worden. De meeste leerkrachten van beide Kweekscholen zullen in functie kunnen blijven, slechts enkelen behoeven te worden gepensioneerd of op wachtgeld gesteld. Ds. Breukelaar acht het een groote droefenis, dat de prachtige Chr. Holl. Kweekschool te Solo zal ophouden eigendom van de Zending te zijn, doch legt zich neer bij de noodzakelijk heid en constateert, dat in elk geval het ver zorgen van een Kweekschool geen rechtstreek- sche roeping der Zending is, zoodat de over gave van dit werk aan derden het Zendingswerk principieel niet schaadt. Directeur der Kweekschool te Solo is thans de heer H. Meijerink. Deze had reeds vóór dat de beslissing der Regeering betreffende de Kweekschool bekend was, wegens zijn gezond heidstoestand en langen staat van dienst ontslag gevraagd en heeft dit thans verkregen. Tusschen twee bulten. Dat de Schrift soms op wonderlijke wijze wordt uitgelegd, kan blijken uit het volgende bericht, dat 'k las in ,,De Waarheidsvriend", het orgaan van den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk ,,Een niet onvermaard dominé (geen lid van den Geref. Bond preekte onlangs over ïzaak's huwelijk. Abraham was de Vader, Izaak was de Zoon, Elieëzer was de H. Geest en Rebecca was de Kerk, de Bruid Christi. Merkwaardig was, dat Rebecca op een kameel reed, gaande Izaak tegemoet. Dat was geen drommedaris, maar een kameel, die twee bulten heeft. De be- teekenis daarvan is, dat Rebecca, de Kerk, de Bruid Christi, tusschen twee bulten rijdt en wel de Wet en het Evangelie de Wet vóór haar, het Evangelie, als een steun in den rug, achter haar. Men moet toch maar 'n genialen geest hebben en men moet toch maar zóó met het heilige durven spotten Jammer, dat er dan nog menschen zijn, die het heel mooi vinden en zoo smullen." De vrachtwagen en de hit. In de classi cal„Leeuw. Kerkbode" schrijft H. A. „In een klein dorpje in Friesland, een weinig ter zijde van den grooten verkeersweg, zoodat een handwijzer moest vermelden „Deze weg alleen naarstaat een kerkje met een stom pen toren, wat boerderijen en arbeiderswoningen, een winkeltje, en dan in een grooten tuin, het breede dubbele woonhuis, dat voor pastorie dient. Daar woonde voor enkele jaren een oude vrijzinnige dominee, een guitig type, die gaarne een lange pijp rookte en een praatje maakte, des Zondagsmorgens preekte voor ongeveer tien menschen, een enkelen keer een begrafenis leidde, om te verklaren, dat de overledene een braaf mensch was, en die verder eenige bezigheid vond in het onderhouden van zijn grooten tuin. Maar eenmaal heeft hij een woord gesproken, dat van veel zelfkennis getuigde en daarbij zoo raak was, dat het lang onder de dorpelingen is blijven leven. Een paar maal per week kwam er n.l. een vrachtwagen in het dorp, bespannen met een hit. De vrachtrijder bracht lijnkoeken en meel mee voor de boeren en kreeg bood schappen mee voor de stad. Met dominee had hij altijd een praatje. En daar de vrachtrijder veel met menschen omging, zelfs met menschen uit de stad, kon hij zijn woordje wel doen. Op zekeren dag had hij nogal wat praats. Toen zegt de dominee opeens „Jij beweert wel veel, maar ik zal je eens 'n raadsel opgeven, dat je vast niet raden kunt. Wat is het onderscheid tusschen jouw vrachtwagen en mijn preek?" De vracht rijder wist het niet en dominee wilde het niet zeggen. Misschien vanavond, als je terugkomt, zei hij. En 's avonds werd 't raadsel opgelost. Laukema haar man in. En hij knikte, blijde mee gekomen te zijn. De ban was verbroken. Lang had hij uit vrees geaarzeld. Maar alle vrees was geweken. Hij was gegrepen. En de moedige woorden van Bazuin vonden weerklank in zijn hart. Vrouw Laukema had wel gefluisterd, maar in de omgeving was toch gehoord, wat zij had gezegd. „Waar twee of drie in Mijn Naam vergaderd zijn, ben Ik in het midden, zegt de Heere", ci teerde Wolters. En hij vertelde„Al maanden hadden mijn vrouw en ik geen rust. Midden in den nacht stonden wij op, beangst en verschrikt over het heil van onze ziel. Wij voelden, dat er ver andering komen moest, wilden we niet voor eeuwig verloren gaan. In mijn angst ben ik naar den dominé geloopen en ik heb hem alles ver teld. Vriendelijk en geduldig hoorde hij mij aan en verzekerde daarna, dat het met mij in orde was. Iemand, die zooveel strijd kende, behoefde niet bevreesd te zijn. God is een God van liefde, zeide hij, en Hij ziet, hoe rechtvaardig je leeft. Och, hij meende het goed, maar hij gaf mij geen bevrediging. Tot diep in den nacht lazen wij in den bijbel. Veel werd ons helder. Toen hoorden wij van dominé De Cock. En we voelden het onmiddellijk dat is de predikant, dien we heb ben moeten. We informeerden. We zijn nie mand heeft het geweten, maar nu wil ik het wel zeggen in Ulrum geweest, om hem te hooren. Maar 't was juist de Zondag na de schorsing. Zonder iemand gesproken te hebben, zijn we naar huis teruggekeerd, terneergeslagen. De man, die Gods Woord bracht, werd het preeken onmogelijk gemaakt. Zou de dageraad „Jij hebt altijd dezelfde hit voor den wagen, maar eiken dag andere vracht. Ik heb eiken Zondag een andere hit voor den wagen, maar in mijn wagen houd ik altijd dezelfde vracht." Dominee koos wel eiken Zondag een anderen tekst, maar zijn preek kwam telkens op het zelfde neer. Dat kan. Maar dat kan ook alleen, als de preek met den tekst in een heel los verband staat. Of om 't te zeggen met een uitdrukking, die vroeger wel eens gebruikt werd en die al dadelijk verklapte waar het haperde Het uit gangspunt van de preek is die en die tekst. De tekst is het aanloopje om op dreef te komen, maar meer ook niet." K. B. S. Classis Zierikzee. De kerkeraad der roepende kerk van Nieu- werkerk brengt ter kennis van de kerken der Classis, dat de eerstvolgende Classicale vergade ring zal worden gehouden D.V. Woensdag 2 Mei a.s. Punten voor het agendum, zoomede alle brie ven en stukken voor de Classis bestemd, moeten worden ingezonden bij den eerstondergeteekende voor 23 April a.s. Namens den Kerkeraad voornoemd, M. HEUZEVELDT, Praeses. C. L. DE JONGE, Scriba. De Classis Middelburg zal D.V. vergaderen op Dinsdag 1 Mei a.s. Punten voor het agendum s.v.p. inzenden vóór 13 April a.s. aan Ds. J. E. Visser te Domburg. Namens de roepende kerk, J. E. VISSER, Praeses. J. BOSSELAAR, Scriba. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens gehouden op 26 Maart 1934. Praeses Ds. A. Koning opent op de gewone wijze de voltallige vergadering. Notulen na lezing en bespreking goedgekeurd. Ingekomen Stukken a. van het Rusthuis der N. ii. Kerk te Colijnsplaat een kennisgeving van haar bestaan voor kennisgeving aangenomen, b. Van den Boekhouder een ingekomen stuk na bespreking voor kennisgeving aangenomen. Rapporten. Praeses rapporteert over het ge houden ziekenbezoek. Br. Hillebrand doet ver slag over zijn bezoek aan de J. V. Hij had een goede vergadering meegemaakt. Br. Vogel deelt mede, dat br. Koole en hij de opdracht, den kerkeraad te vertegenwoordigen bij de intrede van Ds. Bremmer, hebben volbracht. Diaconale Zaken. Br. diakenen doen verslag van hun werk en bespreken enkele steunaan vragen. Rondvraag geen bijzonderheden. Lezing Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Middelburg. Getelde collecten 26 Fe bruari 1934. Collecte verschillende doeleinden 116.613^ Collecte Idioten e.a. Ellendigen 118.40 Collecte Emeritusfonds 112.62 Classicale collecten 127.41 Kerkbussen 55.62 Getelde collecten 26 Maart 1934. Biddagcollecte 252.39J^ Collecte Universiteit 132.52J/£ Extra collecte voor de Kerk 242.65 Catechisatiebussen 28.54J/4 Kerkbussen 102.56J/2 758.68 Gevonden in de kerkcollecte een halve gulden voor den zilveren beker. A. DE POORTE. Theol. School te Kampen. Ontvangen van br. B. Schoonaard de contri buties uit Middelburg 64.50. Vriendelijk dank. Middelburg, 30 Maart 1934. De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. dan nooit aanbreken, ook voor ons niet? We hadden niet naar Lïlrum behoeven te gaan. Want in ons huis kwam de Heere tot ons. Wij lazen trouw Zijn Woord. En daarin vonden wij het antwoord op onze bange vragen. De recht vaardige zal door het geloof leven. En Alzoo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn eeniggeboren Zoon heeft gegeven. Wij zagen onzen van nature zondigen staat, maar wij kun nen thans zeggen Jezus heeft ons verlost. Wij hebben op de knieën om licht geworsteld, maar wij hebben ook kunnen danken voor ontvangen genade. En nu is het volkomen vrede. Bazuin heeft zooeven gezegd, dat er vijandschap zal komen en tegenstand, maar wij behoeven die niet te vreezen. Want al ontneemt men ons alles, tot zelfs ons leven, onze ziel kan niemand roo- ven. Die behoort God den Heere toe. Halleluja!" Het was een aandoenlijk oogenblik in de groote kamer van schoenmaker Bazuin. De vrou wen snikten. En anderen vertelden van het heil, dat de Heere aan hun ziel had gewrocht. Méér dan twee uren waren reeds verstreken en men dacht aan opbreken, daar dien avond de gewone bijeenkomst zou gehouden worden, waarin Bazuin, als steeds, een preek van een „olden schriever" zou voorlezen. (Wordt vervolgd) Dr. B. Wielenga. Verborgen Schatten. Uitgave van J. H. Kok N.V., Kampen. In stempelband 6.50. Een bijbelsch dagboek. Meer exegetisch dan toepasselijk. Teksten, waar we gemakkelijk over heen lezen, worden door den schrijver verklaard, waarbij gebruik gemaakt is van de nieuwe ver taling, zoodat de volle rijkdom van Gods Woord voor ons schittert. Onbekende schriftuurplaatsen gaan voor ons leven. De gewone dag verdeeling is niet gevolgd; de meditaties zijn genummerd, hetgeen in de practijk wel wat bezwaren mee zal brengen. Ook aan het kerkelijk jaar heeft de schrijver zich niet gebonden, alleen aan de bijbelboeken. Dit laatste kan in bepaalde gevallen van groot nut zijn. Als zoodanig zouden wij deze wijze van behandeling willen zien. Wie dit dagboek gebruikt naast de lezing van Gods Woord in zijn woning, zal zijn bijbel beter leeren verstaan. Daarom gaat het tenslotte. Vinde het dagboek veel lezers. De uitgave is schitterend. Het Rijk der Duizend Jaren. Beschou wingen in het verleden en in het heden over het duizendjarig rijk door Dr. K. Dijk. Uitgave van J. H. Kok N.V., Kampen, ƒ5.40 ingen.; 5.90 gebonden. Wat de schrijver enkele jaren geleden schreef in „De Heraut" onder deze titel „Het Millen nium" vinden wij in deze uitgave gebundeld. Voor de bestrijding van het Chiliasme, vinden we in dit boek tal van gegevens. Na een breede historische uiteenzetting, bijgewerkt tot op onzen tijd, toetst Dr. Dijk het Chiliasme aan de ge gevens der Heilige Schrift, welke moeten leiden tot de verwerping van deze leer, over de practijk van de toekomstverwachting in het algemeen worden daarna in het derde gedeelte enkele waardevolle opmerkingen gemaakt, welke ook voor de bediening des Woords van groot belang zijn. Waar in onze dagen Christus' wederkomst vele harten bezighoudt en de gemeente is een Maranatha-gemeente in den goeden zin des Woords, is noodzakelijk goede voorlichting. Deze wordt ons in dit boek geboden. Het Hoofdstuk der Liefde (1 Cor. 13) door Dr. A. J. Th. Jonker, Zesde druk. Uitgave Amsterdam - H. A. van Bot- tenburg N.V. Dit boekje, met zijn teere, fijne en rake tee- kening vond reeds lang zijn weg. Het blijft een waardevol bezit. Waar moet de liefde zich sterker openbaren dan in de gemeente van Chris tus Moge deze uitgave daartoe opnieuw, onder Gods zegen, meewerken. Assen. SCHEELE. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Gevonden in de extra-collecte voor de kerk 10.van een zuster der Gemeente, te verdeelen als volgt5.voor de kerk, 2.50 voor de diaconie en 2.50 voor de kerktelefoon. Met vriendelijken dank. A. DE POORTE. LINNEN KAST-COMITÉ VOOR MAGELANG, PARAKAN EN BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van Mej. J. A. de Wagenmaker uit het busje van het Rusthuis te Middelburg 2.20 van de M. V. „Wees een Zegen" te Nieuwdorp door Mej. C. Wagenaar 4.door Mej. Pouwer van N. N. te Middelburg 1.50; door Mej. J. A. de Wagenmaker de contr. uit Middelburg 69.50. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Koudekerke, Geref. Pastorie. Giro-adres Ds. A. C. Heij 169757. Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage naar, Markt K 4, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Koster Noorderkerk, Bogardstraat, Mid delburg. Meliskerke. Ontvangen voor de Zending uit het busje van M. en N. Sinke 2.83^4 en van Pauwlien- tje en Neeltje Jobse 600 halve centen. K. POLDERMAN, Penningmeester. In dank ontvangen door tusschenkornst van Ds. Groeneveld te Terneuzen voor de Schoolzending van de leerlingen der Chr. School te Driewegen (Z. VI.) 5.en van die der Chr. School te Hoek (Kom) 5.35. De Penningmeester der Zending, C. J. HONDIUS. Middelburg, 29 Maart 1934. VEREENIGINGSLEVEN. Vergadering der G. J. V. Pred. 12 la te Koudekerke, op Zaterdag 31 Maart a.s. des avonds om 8 uur in het Vereenigingsgebouw. Agenda: I. Gel. Bel. Art. 13. „Van de Voorzienigheid Gods", vr. M. Boone. II. Voordracht. Memorisatie. III. Anti Rev. beg., deel I, Art. 9, schets 1 en 2. „Het budgetrecht", vr. J. Huisman. Gereformeerde Knapenv erg ader ing „Samuël", M'burg. Afdeeling II. Volgende week geen vergadering. Geref. Jongelingsvcr. „Soïa-Fide", Middelburg. Schriftstudie „Satan en z'n gedienstige geesten", M. Ton. Huishoudelijke zaken. Vergadert om 8 uur in het gebouw der C. J. M. V. (Singelstraat) De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 1 April des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. Gel. Bel. Art. 11. „Dat de H. Geest waarachtig en eeuwig God is", J. J. van de Hofstede. A. R. Beg. Art. 9a. „Het Budgetrecht", Jan Sturm. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afd. I, II en III. Geen vergadering. Geref. Mcisjcsvereeniging „Mcisjesrocping"M'burg. 5 April geen vergadering. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring". M iddelburg. Gezellige samenkomst op Zaterdagavond 8 uur in het Militair Tehuis. Alle jongens boven 16 jaar welkom. Dringend verzoek. De berichten voor de rubriek Vereenigings- leven worden dikwijls pas des Vrijdagsmorgens aan ons bureau bezorgd. Wij herinneren er daar om nogmaals aan, dat alle berichten uiterlijk des Donderdagsavonds in ons bezit moeten zijn. Later ontvangen copie kan niet meer worden opgenomen. De Administratie. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 1 EN MAANDAG 2 APRIL 1934 CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte voor aflossing Geldleening. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. G. van Duinen Legerpred. te Magelang. 2 uur Ds. G. van Duinen 6 uur Ds. D. Bremmer M. 9.30 uur Ds. D. Bremmer Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer 6 uur Ds. G. van Duinen Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing M. 9.30 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Lezen cener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser M. Geen dienst Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 uur Ds. A. C. Heij 2 uur Ds. M. Vreugdenhil M. 9.30 uur Ds. J. C. J. Kuiper St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 uur Ds. M. Vreugdenhil 2 uur Ds. A. C. Heij Oostkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. D. Bremmer Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper M. 9.30 uur Ds. A. C. Heij Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. M. 9.30 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder M. 9.30 uur Ds. J. B. Vogelaar Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Ds. Z. Hoek Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar M. 9.30 uur Ds. J. M. Mulder Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Cand. v. d. Boom te Breda. M. Geen dienst Poortvliet 9.30 en 2 uur Dhr. K. de Vries 6 uur Lezen eener Leerr. Riliand-Bath 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Ds. G. Leene Ds. H. Fransen Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Ds. H. Fransen Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur M. 9.30 uur Axel 9.30 en 2 uur M. Hoek 9 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur M. 9.30 uur Ds. Joh. A. Tiemens Ds. D. de Vries Ds. J. S. Post Geen dienst Ds. C. B. Bavinck Ds. Th. P. Potma Ds. Joh. A. Tiemens Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries M. 9.30 uur Ds. Th. Potma Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 3