OFFICÏEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. INGEZONDEN STUKKEN. PREDIKBEURTEN De Commissie, door de Classis Leiden der Geref. Kerken benoemd om te onderzoeken hoe de Kerk te handelen heeft met belijdende leden die lid zijn van de Nationaal Socialisti sche Beweging (N.S.B.), rapporteerde en kwam tot onderstaande conclusiën, die door de Classis aanvaard werden. De Classis spreekt als haar gevoelen uit a. dat ieder, die de beginselen van de N.S.B. onderschrijft en daaruit begeert te leven, daar mee verwerpt de belijdenis zooals die in de Drie Formulieren van Eenigheid is neergelegd en daarom onmogelijk tegelijkertijd lid kan zijn van één onzer Geref. Kerken in Nederland b. dat, waar veler onzer jonge menschen door fascistische en nationaal-socialistische leuzen bekoord worden, zonder kennis genomen te heb ben van, of in te stemmen met de beginselen van de N.S.B. het aan de prudentie van de plaatselijke Kerken moet worden overgelaten, hoe in elk concreet geval behoort gehandeld te worden. „Een laatste vraag, die ik over het hier namaals te beantwoorden had, is die, of er daar in den hemel der heerlijkheid ook dieren zullen gevonden worden. Hieromtrent nu zijn moeilijk vaste uitspraken te maken. Immers, de Heilige Schrift kent wel verschillende plaatsen, waar het dier genoemd wordt in verband met het rijk des vredes, maar op al deze plaatsen is duidelijk beeldspraak te herkennen. Zoo zijn we het onder elkander eens, dat de uitspraak uit Jesaja 11, dat de wolf met het lam zal verkeeren en de luipaard met den geitenbok nederliggen, in de allereerste plaats wil typeeren met sprekende voorbeelden den vrede en de rust, de afwezigheid van alle zonde en gevolgen der zonde op den heiligen berg, gelijk het slot aanwijsten men zal nergens leed doen noch verderven op mijn ganschen heiligen berg zegt de Heere. En ook mag als algemeen bekend worden ver ondersteld, dat de dieren zoowel van de visi oenen uit Ezechiël als uit de Openbaring niet als dieren verschijnen maar als „wezens", die de geheele schepping vertegenwoordigen, en die als zoodanig dus symbolen zijn. De teekening van het leven der heerlijkheid brengt ons dus niet verder, dan dat het dier ook daarin een plaats inneemt om uit te beelden met natuurlijk uiter aard aardsche beelden, wat met aardsche woor den niet zoo maar te zeggen is. Een andere vraag is, of ons de schildering van het paradijs niet verder brengt. Daar toch waren ook de dieren en wel in zoo nauwe re latie met den mensch, dat deze de dieren namen gaf naar hun aard en hen dus door en door kende en beheerschte. Nu zou het natuurlijk kunnen zijn en het kan ook inderdaad zoo zijn, dat we de schepping der dieren moeten opvatten als geschied ten dienste van de mensch, zoo lang hij nog in den tijd en dus in het voorbijgaande zou verkeeren. Let wel, ik zeg niet, zoolang hij in de zonde zou zijn ik geloof, dat er niets in het Paradijs was, wat enkel zou geschapen (zijn) met het oog op de periode van zonde. Maar het laat zich wel denken, dat iets ge maakt zou zijn om met den tijd voorbij te gaan. Zoo wordt immers van het nieuwe Jeruzalem ook gezegd, dat het de zon en de maan niet noodig heeft, en dat die ook geen schijnsel meer zullen geven, en moeten we daaruit waarschijnlijk con- cludeeren, dat deze inderdaad zullen voorbijgaan. Waarschijnlijk omdat ook dit natuurlijk kan zijn enkel en alleen beeldsprakige uitdrukking om te zeggen, dat God alles en in allen is en de mensch de heerlijkheid buiten God niet behoeft. Zoo zou het ook kunnen zijn, dat de Heere de dieren had geschapen alleen voor den tijd der groei, voor de periode der voorbereiding op de eeuwig heid. Het is ook wel eenigszins vreemd voor ons te denken aan een dier, dat eeuwig leeft, en omgekeerd is het ook moeilijk aan te nemen, dat in de eeuwige heerlijkheid het dier voorbij gaat, iets sterft. Dan zouden we dus ook wel aan den boom des levens uit Openb. 22 symbo lisch moeten opvatten en moeten beschouwen als een uitbeelding van het eeuwige leven, dat dagelijks genoten en dagelijks toegedeeld wordt van den Heere. Ook is het voor ons een vreemde gedachte, dat de dieren zouden opstaan in de jongste dag, wat zou moeten, als ze in de nieuwe wereld zouden bestaan. Maar aan den anderen kant staat, dat we wel degelijk naar de Schrift, na den opstandingsdag, hebben een nieuwe aarde, dat is een herschapen aarde, waarop ook de menschelijke lichamen weer zullen zijn. En indien de aarde daar een herschapen aarde is, waarin en waarop alles wat geschapen werd, naar de Coll. brief weer te recht komt en indien de menschelijke lichamen, die het voorbijgaande ook aan het voorhoofd dragen, wél onsterfelijkheid aandoen, dan is daarmee de gedachte aan blijvende dieren en planten ook niet uitgesloten. Zoodat de lezers verstaan, dat ik hierover geen stellige uitspraak durf doen, maar eerlijk erkennen moet, dat wij het niet weten en, ik vrees, ook niet zullen weten. De Schrift zwijgt hierover en wij zullen dus ook wel moeten zwij gen. De eeuwige wereld is te wonderlijk om ons een scherpe teekening daarvan te veroorloven." S. (Eindhovensche Kerkbode) Ds. J. D. Wielenga te Franeker, die door ziekte ruim een jaar lang niet in den dienst des Woords kon voorgaan, hoopt Paschen weer voor 't eerst voor zijn Gemeente op te treden. K. B. S. Middelburg. VERGADERING van de Com missie van Beheer Maandag 26 Maart a.s. DE SECRETARIS. Souburg. Woensdag j.l. werd alhier opge richt een Dameskrans met het doel te naaien voor ons Zendingshospitaal. 21 leden traden toe. Een bestuur werd gekozen enz. Verdere besprekingen zullen D.V. gehouden worden Donderdag 29 Maart 's avonds 8 uur in een der lokalen van de School op 't Oranjeplein. Alle zusters hartelijk welkom. HET BESTUUR. Buitengewone vergadering der Classis Tholen op Woensdag 11 April 1934 des v.m. om 9 ure, in het vergaderlokaal te Bergen op Zoom. Aan de orde is het peremptoir examen van den WelEd. Heer M. Ros, beroepen predikant te Krabbendijke. Het examen is aldus geregeld. Dr. C. Veltenaar te Tholen Exegese O. T. Ps. 84 en Hosea 1. Ds. C. A. Vreugdenhil te Oud-Vossemeer Exegese N. T. Matth. 1 en Matth. 28. Ds. W. M. Le Cointre te Bergen op Zoom Dogmatiek. Dr. C. Veltenaar te Tholen Kerkrecht. Ds. J. Spoelstra te Anna Jacobapolder Inhoud der H. S. Ds. C. A. Vreugdenhil te Oud Vossemeer Ambtelijke vakken. Ds. J. Spoelstra Ethiek. Ds. W. M. Le Cointre Symboliek. Op last der Classe, E. TANGE, Scriba. Rilland-Bath, 19 Maart 1934. Aan de kerken in de Classis Middelburg. Donderdag 29 Maart hoopt onder- geteekende de gewone zitting te houden in de consistorie van de Noorderkerlc voor het ont vangen en uitbetalen van de Emeritigelden. Arnemuiden 107.50 Domburg 32.25 Ga- pinge 43.Grijpskerke 118.25 Koudekerke 129.Meliskerke 118.25; Middelburg ƒ602.O. en W. Souburg 182.75; Oost- kapelle ƒ86.Serooskerke ƒ172.St. Lau rens 86.Veere 86.Vlissingen 279.50; Vrouwepolder ƒ86.Westkapelle 21.50. C. P. POUWER. Noordsingel S 156a. Zending onder de Joden. Nagekomen collecte van de Geref. Kerk te Vlissingen 58.73. De Correspondent, J. A. VERTREGT. Collecte voor behoeftige idioten, doofstommen en andere eliendigen. Februari 1934. Arnemuiden ƒ21.70; Domburg 7.60]^ Ga- pinge ƒ6.14; Grijpskerke 20.94J/2 Koude kerke St. Laurens ƒ14.50; Meliskerke 17.11J/2; Middelburg 118.40; Oostkapelle Serooskerke 25.87J/2 Souburg 45.63; Veere ƒ16.75; Vlissingen 68.25; Vrouwen polder 13.55 Westkapelle Van Koudekerke, Oostkapelle en Westkapelle geen opgave ontvangen. De Correspondent, J. A. VERTREGT. „De Wandelaar." Van dit tijdschrift verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de Februari- aflevering met den volgenden inhoud. Ad. P. C. Baars rept van ontmoetingen met goudplevieren in een Noord-Hollandsch polder landschap, Practicus geeft wenken met betrek king tot de verzorging van kamerplanten in Fe bruari en zoowel G. J. Broekhuysen Jr. als A. Daanje vertellen hoe alle vogels reageeren, wan neer de winter het leven moeilijk voor hen maakt. Uitvoerig weidt L. v. Wallenburg uit over de vluchtbergen in Zeeland, dr. N. Tinbergen heeft het huishouden van torenvalken bespied en P. L. Rusticus zet uiteen, wat er in Februari in den tuin dient te geschieden. J. Gazenbeek schrijft een ode aan de Veluwe, naar aanleiding van de schilderijen, die Martin van Waning van dit prachtige gebied heeft ge maakt, S. Hamburger Jr. vraagt belangstelling voor een merkwaardige Amersfoortsche stich ting De armen De Poth en Jan P. Strijbos brengt ons naar het strand, waar soms interes sante walvischachtigen aanspoelen. Tenslotte vestigen wij nog de aandacht op de artikelen van dr. A. C. de Koek en G. D. Duursma, die res pectievelijk betrekking hebben op astronomie en cactussen. In de rubriek „Van en voor de le zers" maakt W. H. Dingeldein duidelijk, hoe belangwekkend het West-Duitsche gebied de Hümling is. De aflevering is weer buitengewoon rijk ge- illustreerd en vooral de platen, die in den foto wedstrijd zijn bekroond, kunnen in één woord juweeltjes worden genoemd. Vooral wat de heer v. Wallenburg schrijft over Zeeland zal onder ons belangstelling vinden. Mijnheer de Redacteur Mogen wij voor onderstaand een plaatsje in onze Zeeuwsche Kerkbode. Bij voorbaat onzen hartelijken dank. Voor ons Comité hoopt Woensdag 28 Maart 's avonds 8 uur in de Hofpleinkerk op te treden de in Zeeland bij ons allen welbekende Ds. A. Lauwers van Brussel met een belangrijke en leerzame lezing. Deze lezing is in 't belang van den arbeid des Evangelies onder het Vlaamsche volk. De geestelijke nood in Vlaanderen is schrei end. Men zucht naar licht en zielevrede men roept om verlossing uit den donkeren nacht van ongeloof en het schemerduister van bijgeloof. Het Evangelie van Jezus Christus is het eenige redmiddel, geschikt voor alle tijden, in alle toe standen en omstandigheden. Vlaanderens volk moet gebracht het Woord Gods, dat een lamp is voor den voet en een licht op het pad. De stoffelijke nood om dien arbeid te bekos tigen is ook groot in dezen donkeren tijd. Steunt daarom dien arbeid onzer Geref. Kerken onder Vlaanderens zonen en dochteren met uw gebed en gaven. Toont uw warme belangstelling door groote opkomst, opdat Ds. Lauwers verblijd moge worden door de Christelijke liefde van Middelburgs broeders en zusters. Wat Vlaanderen ons gaf in de dagen der Reformatie Middelburgs eerste Gereformeerde predikan ten waren Vlamingen n.l. Gelein Jansz d' Hoorne en Caspar van der Heijden. Herman Faukeel, de opsteller van ons kort begrip was een Vlaming, evenals Anthonius Waleüs, die van Koudekerke naar Middelburg kwam en hier predikant werd en Hoogleeraar aan de Illustre school. Vlaanderen zond ons in de dagen der Refor matie een leger van godgeleerden en predikanten, waaronder de beroemde Gomarus van Brugge, die een beslissende rol speelde op de Synode van Dordrecht 1618/1619 aldaar gehouden. Zeven der Bijbelvertalers waren Vlamingen. Ziehier slechts een enkele greep, wat Vlaan deren ons gaf. Thans roept Vlaanderen om het licht des Evangelies! Zullen wij het dat onthouden? Neen. Liefde zal wederliefde wekken. En wij willen door liefde gedrongen trachten weer te geven wat wij vier eeuwen terug van onze Zuider broeders ontvingen. Voor ouden van dagen zijn de drie eerste rijen stoelen tot kwart voor 8 gereserveerd. De kerktelefoon wordt in werking gesteld. Na de lezing is er gelegenheid voor de verspreiders der „Open Poort" en voor degenen, die met prik- kaarten hebben gewerkt in de consistoriekamer Ds. Lauwers even te begroeten, alsmede voor belangstellenden. Namens het Comité voor Geref. Evangelisatie in België, ADR. F. DE JONGE. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Onder vriendelijken dank ontvangen van N. N. te Middelburg 10.voor Kerk en Armen. Heinkenszand. Ds. JOH. BOOIJ. Middelburg. Met dank ontvangen van N. N. en Mej. M. eenige kleedingstukken. Namens de Evangelisatie Commissie, Molstraat 26. KORTEKNIE. Secr. Middelburg. Ontvangen voor onze Diaconie van een jonge zuster, door tusschenkomst van br. Terpstra 1.Voorts gevonden in de collecte de volgende giften: 1.met bijschrift „Dankoffer", 1.met bijschrift „Voor de Zending". Laatstgenoemde gift werd aan den betrokken penningmeester overhandigd. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Middelburg. Ontvangen door bemiddeling van koster Drost 1.voor de Kerk van een zuster die niet met de Gemeente kan opgaan. Met vriendelijken dank. A. DE POORTE. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van Jan de Vos 200 halve centen uit het busje Rusthuis 2.20 Catechi satiebus Hofpleinkerk 15.07 Catechisatiebus Gast- huiskerk 20.37 van J. v. d. Broeke te Sint Lau rens een flinke doos zilverpapier. Voor al deze giften namens de Commissie mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Af deeling A. N. T. Schets 7. „De verzoeking in de woestijn", C. den Boeft. Vad. Gesch. „Periode van 1568 tot 1572", B. en B. Maart '29, B. Wattel. Bijdrage L. Walraven. Afdeeling B. Jodenzending. „I11 der eeuwen Ballingschap" door Leunt je Ton. Opvoedkunde. „Naar hunnen aard", B. en B. 24 Juli 1931 door Gré Janse. Bijdrage Do Heuseveldt. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Over de Sabbath" door Truida Ha melink. Na de pauze Reciteeren door Janna Verspoor. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Sabbath" door Marie Cornelisse. Na de pauze Letterkundige bijdrage door Do le Cointre. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. N. T. Sch. 61. „Paulus' eerste Zendingsreis", M. Verspoor. V.G. Sch. 9. P. Vader. Varia. A. Buys. Geref. Jongelingsvereeniging Herman Faukeel". „De Kruisiging" door vr. A. Jonkheer. Lett. De Romantiek door vr. J. Izebout. De Geref. K. V. Benjaminte St. Laurens vergadert op Zondag 25 Maart 1934 des namiddags om 4 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. Gesch. „Het eerste wonder", zie Joh. 2 112 door vr. J. Gideonse. 2. Iets door den leider. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. G. B. Schets 32. „Van de orde en discipline of tucht der kerk" door vr. J. Poppe. M. O. Schets 4. „Het huisgezin B." door vr. C. Willemse. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 25 Maart des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. N.T. Ond. 5. „Christus' jeugd", vr. J. van de Broeke. K. G. Schets 7. „Monniken-orden en Godgeleerde wetenschap in de middeleeuwen", vr. Joh. de Visser. Improv. J. Boon, J. van de Broeke, Joh. de Visser. Gereformeerde Knapenv erg ader ing „Samuël", M'burg. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Johannes den Dooper gevangen ge nomen en gedood" door vr. K. Goedbloed. Vaderl. Gesch. „Koning Willem III" door vr. P. de Vos. Vergadering der G.J. V. Pred. 12:1a te Koudekerke, op Zaterdag 24 Maart a.s. des avonds 8 uur in het Vereenigingsgebouw Agenda: I. O. T. Deel II, les 73, 1ste ged. „Babels val en Darius de Meder, Daniël 2, 5 en 6. vr. C. Melis. II. Voordracht door vr. J. Joziasse. Memorisatie, vr. C. Franke. III. V. G. Les 6. „Verhouding tusschen de Kerk en de Regeerende machten" door vr. P. Dingemanse. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring". Middelburg. Gezellige samenkomst op Zaterdagavond 8 uur in het Militair Tehuis. Alle jongens boven 16 jaar welkom. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 25 EN VRIJDAG 30 MAART 1934. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur V. 7 uur Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Bremmer Ds. A. J. Bouma Ds. D. Bremmer Ds. A. J. Bouma te Heerenveen. 2 uur Ds. A. J. Bouma 6 uur Ds. D. Bremmer Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing V. Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. V. 7.15 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. V. 5 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman V. Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij V. 7 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning V. Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil V. 6 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper V. 5.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom V. 7 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Geen dienst. 7 uur Ds. J. C. J. Kuiper V. 7 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte V. Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Wiersinga Bed. H. Av. en Dankz. V. 8 uur Ds. H. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman V. 7 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser V. 5 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30 en 2 uur Dhr. K. de Vries 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. H. de Valk te Rotterdam. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur 5.30 uur V. 5.30 uur Driewegen 9.30 en 2 uur V. 5.30 uur Ds. G. Leene Lezen eener Leerr. Ds. H. Fransen Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Ds. H. Fransen Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen V. 6 uur Ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Bed. H. Av. en Dankz. Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Bed. H. Av. en Dankz. Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Biddag voor 't Gewas. Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries V. 5.30 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok Dringend verzoek. De berichten voor de rubriek Verenigings leven worden dikwijls pas des Vrijdagsmorgens aan ons bureau bezorgd. Wij herinneren er daar om nogmaals aan, dat alle berichten uiterlijk des Donderdagsavonds in ons bezit moeten zijn. Later ontvangen copie kan niet meer worden opgenomen. De Administratie.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 3