OFFICIEELS BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN De inkomsten moeten stijgen, en deze stijging dient hoofdzakelijk gevonden te worden in de vermeerdering van de collecten en contribution. Mag de Theol. School op deze vermeerdering rekenen Doet het moderamen der Middelburgsche oy- node, waaraan de uitvoering van deze opwek king werd opgedragen, een te stout beroep op de liefde en offervaardigheid der kerken, of zou zulk een beroep in deze tijden vol maatschap pelijke zorgen niet verantwoord wezen? Het antwoord op deze vragen is niet moeilijk. De Theol. School is door God tot zulk een rijken zegen voor onze kerken gesteld en wordt door zooveel liefde gedragen, dat een opwek king tot meerderen steun met hartelijkheid ral ontvangen worden en zeker weerklank zal vin den in aller harten. En in het gedachtenisjaar der Afscheiding kan deze weerklank niet achterblijven. Daarom heeft het moderamen v.n. alle vrij moedigheid om de behoeften der School de kerken voor te leggen, en goeden moed, dat de kerken om Gods wil zich beijveren zullen deze behoeften rijkelijk te vervullen. Blijve de Heere Zijn aangezicht over ons al!en verheffen. In Zijn trouwe Vaderzorg bevelen wij ook onze Theol. School voortdurend aan. Het moderamen voornoemd. Dr. K. DIJK, praeses. Ds. J. L. SCHOUTEN, assessor. Dr. G. KEIZER, scriba. Dr. J. THIJS, scriba. Cand. H. J. Westerink, van Nunspeet, werd Zondagmorgen j.l. bij de Geref. Kerk te Tienhoven (U.), tot zijn ambt bevestigd door zijn schoonvader, Ds. R. de Jager, van Ameron- gen, met Numeri 17:8. 's Avonds verbond Ds. Westerink zich aan de Gemeente rnet Hebreen 4 12a. Ledeboer bij broeder Pauw. Uit „Schie- damsch K.blad" Hij (Ds. Ledeboer, K. S.) ging naar een lid der gemeente, die Pauw heette en dcor zijn hoogmoed zijn naam eer aandeed. Toen Pauw vroeg, hoe het met den c!o- minee ging, zei L. ,,Hoe gaat het u, mijn vriend Geeft God u nogal veel genade om uw mooien staart uit het oog te verhei en en te letten op uw leelijke voeten?" (Bazuin) Naar aanleiding van de reeds talrijke ver schenen deelen van de „Korte Verklaring c'.er Heilige Schrift" met nieuwe vertaling (uitgave J. H. Kok te Kampen), schrijft Dr. J. Ch. Krom- sigt in het Confessioneel-Hervormd weekblad ,,De Geref. Kerk" o.m. het volgende ,,Aan de Vrije Universiteit en de Theol. School komt de eer toe, dat zij de Schriftstudie in het middelpunt der aandacht hebben gesteld en ge houden. Aan de andere Hoogescholen is het ge vaar zoo groot, dat door wijsbegeerte en alge- meene godsdienstwetenschap de eigenlijke Schrift kennis in het gedrang komt. Hoewel wij voor stander blijven van een Theologische Faculteit aan Openbare Universiteiten, omdat daar liet contact met de algemeene wetenschappelijke ar beid van dezen tijd beter tot zijn recht komen kan, wat beide de Theologie en de andere w e tenschappen noodig hebben, terwijl deze Uni versiteiten niet aan ontkerstening mogen worden prijsgegeven, dit betrekkelijke voordeel van de Openbare Universiteiten maakt ons niet blind voor het genoemde voordeel der andere. Dank baar genieten we van de vruchten van een Schrifstudie, die niet hangen blijft in taalkundige, text- of historisch-kritische beschouwingen, maar die voor alles vraagthoe en waarmede spreekt ons hier toe des Heeren Woord." K. B. S. Middelburg. Vergadering van de Commis:jie van Beheer Maandag 26 Februari. De Commissie van Beheer deelt mede, dat als waarnemend Boekhouder der Kerk optreedt dhr. A. de Poorte, Park De Griffioen. DE SECRETARIS. Op de te houden Zeeuwsche Ouderlingen Conferentie te Vlissingen zullen refereeren morgenvergadering Oud. C. Schout te Vlissin gen. Onderwerp ,,De afscheiding in Zeeland". Middagvergadering Prof. K. Schilder te Kam pen. Onderwerp „Onze jeugd en de Christelijke politiek. G. C. DOUW, Secr. Zeeuwsche Ouderlingen Comité. Theol. School te Kampen. Ontvangen van den Correspondent te St. Lau rens 35.75. Ondanks de ongunst der tijden bracht St. Laurens weder ongeveer het bedrag op van het vorige jaar. Vriendelijk dank. De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 23 Februari 1934. Lectuurgids, uitgaande van de Stich ting Jeugdlectuur. Door bekende Christelijke litteratoren (o. a. Dr. C. Tazelaar, Drs. P. J. Meertens) wordt in deze gids over vele boeken, Christelijke voor lichting gegeven. Van de verschillende rubrie ken noemen we Jeugdlectuur, Romans, Gods dienstgeschiedenis, Land- en Volkenkunde, Zending enz. Dit blad wordt op keurige wijze uitgegeven door de firma Meinema, aan wier nieuwe uitgaven, die den laatsten tijd zeer de aandacht trekken, ook een bladzijde gewijd is. Cijfers en Feiten, gids voor het po litieke en sociale leven. Uitgave N.V. „De Graafschap", Aalten. We ontvingen de Januari aflevering van dit maandelijksch tijdschrift. Van 't belangrijkste wat in de pers verscheen, wordt men op de hoogte gehouden. De meeste artikeltjes zijn voorzien van een inleiding of bijschrift. Over de volgende onderwerpen vonden we artikelen Nationaal- Socialisme (Mussert- en Hitlerbeweging)So ciaal gebied Financiën Recht en Zede So cialisme en Communisme Kleine Partijen (Ker sten c.s.). Dit tijdschrift boeit ons steeds. De artikelen zijn met zorg gekozen. Voor iedere belangstellende in politieke en sociale zaken onmisbaar. Daarom hartelijk aanbevolen. Christendom en Natuurwetenschap. Sterren en Sterrenstelsels door Dr. W. J. A. Schouten. Uitgave van J. H. Kok N.V. te Kampen. De bekende Christelijke Sterrenkundige Dr. W. J. A. Schouten verhaalt in dit, met mooie foto's versierde boek, op boeiende wijze, van Gods grootheid zooals die zich openbaart in de enorme afmetingen van den kosmos. Dit semi populaire werk boeit van het begin tot het einde. Alleen is het hier en daar voor een leek op dit gebied wat te geleerd. Ook het werk van de bekende Nederlandsche Sterrekundigen Kaptein en de Sitter wordt er uitvoerig in vermeld. In het laatste hoofdstuk over „Het begin en het einde der wereld" worden veel schoone dingen gezegd. We wenschen het boek in veler handen. Algemeene Geologie door A. de Graaf. Kampen, J. H. Kok. De belangstelling voor de Geologie is in den laatsten tijd sterk gegroeid. Het is dan ook be grijpelijk dat in de reeks monografieën gewijd aan „Christendom en Natuurwetenschap", een deeltje verscheen over dit belangrijke deel der wetenschap, dat zich bezighoudt met de leer van den bouw en de ontwikkelingsgeschiedenis der aarde. De heer de Graaf geeft heldere en prin- cipieele voorlichting over de Algemeene Geo logie (Aardkunde). Het boek is op mooi papier gedrukt, waardoor de vele foto's goed uitkomen. Van de tot nog toe verschenen deelen in deze serie is dat van den heer de Graaf stellig het bevattelijkste, waarom wij het ook hartelijk aan bevelen en in veler handen wenschen. Radioactiviteit door Dr. G. J. Sizoo in dezelfde serie verschenen bij J. H. Kok te Kampen. Het eerste boek over dit onderwerp in onze taal verschenen van de hand van Prof. G. J. Sizoo, hoogleeraar aan de V.U. Niet zoo een voudig als de andere deelen uit deze reeks mo nografieën. Men moet tenminste nog al wat van de Natuurkunde afweten, wil men iets aan dit boek hebben. Het is een zeer belangrijk boek, waarvan we hopen, dat het voor de groote vor deringen van de Natuurkunde meer belangstel ling zal wekken. „De Macedoniër", Zendingstijdschrift. Jaargang 38. No. 2. Febr. 1934. Uit gave van N.V. Gebrs Zomer Kcu- ning's Uitgeversmij., Wageningen. Inhoud Februarinummer De Sadrachgemeen- ten door Ds. P. H. van Eijk de val van de Animistische theorie door Ds. P. J. Lambooy Art. 177 van de wet op de Staatsinrichting van Nederlandsch-Indië door Ds. K. van Dijk Van mijn Uitkijk door Ds. D. Pol. Als steeds bevelen we dit Zendingstijdschrift hartelijk aan. Jaarboekje van het Verband van Evangelisatie-Commissies van Geref. Kerken in Nederland. Vijfde Jaargang 1934. N.V. W. D. Meinema, Delft. Dit Jaarboekje is samengesteld door Ds. D. Ringnalda van Weesp. Het spreekt van veel zegen. Het aantal aangesloten commissies steeg tot 200. Het streven van het Verband krijgt langzamerhand meer de bekendheid die het ver dient, waartoe ook dit Jaarboekje medewerkt. Het verschaft ook thans weer vele inlichtingen. In het redactioneele gedeelte vinden we enkele artikelen, waarin de arbeid nader wordt toege licht, en tot Geref. Evangelisatie opgewekt. Verder is een uitgebreide statistiek opgenomen en worden gegevens verstrekt over de verschil lende landelijke en gewestelijke organisaties. Een inhoud besluit het boekje dat voor zijn doel uit nemend geschikt is. HEIJ. Verborgen Wegen. Schetsen door Paula. MCMXXXII. N.V. Uitgevers- Maatschappij E. J. Bosch J.Bzn., Am sterdam. In handigen boekvorm zijn deze schetsen uit gegeven en den druk is helder en duidelijk alle reeds zaken, die tot lezen uitnoodigen. Een 12 tal schetsen van de bekende schrijfster Paula zijn in dezen bundel samengebracht. Natuurlijk spreekt de eene meer tot u dan de andere, maar over het algemeen kunnen we de lezing wel aan bevelen, omdat de zonde niet wordt verdoezeld en de strijd er tegen hier en daar juist wordt geteekend, alsook de kracht der genade Gods. Leest b.v. eens de 8e schets, getiteld „Monte Carlo" en ge proeft de worsteling van 's men- schen hart in het Casino aldaar. Diep is ook de indruk bij het lezen van de 12e schets „Le gende van de Schilderij: Het laatste Avondmaal". Meer willen we niet noemen, het zij genoeg ter opwekking ook deze schetsen ter hand te nemen en ze opmerkzaam te lezen, en ik geloof niet, dat iemand er spijt van hebben zal. Jan H. Eekhout. Drieluik der Zonde. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Zooals we gewoon zijn van den Kamper uit gever is ook de verzorging van dit boek alles zins te roemen en ook de 3 schetsen van den schrijver Jan H. Eekhout zijn het ten volle waard, dat ze in zulk kleed verschijnen. De schrijver schijnt wel een Zeeuwsch-Vla- ming te zijn, als we letten op verschillende woor den en uitdrukkingen, die direct tot ons spreken. Aan de grenzen of even over de grenzen van Vlaanderen voert hij ons in dit boek en wel in een 3-tal zeer fijne en teere schetsen n.l. 't Geu- zenwijveke" „de zondige Liefde van Juffer Constance" en „hoe Jefke Casteels bij God weer- kwam". De worsteling der zonde in het diepe hart de macht van Gods Woord en de rust des ge- loofs teekent de schrijver met fijne tact. Redenen, waarom dit boekske met aandrang wordt aanbevolen in het bijzonder ook aan onze menschen in Oost.- en West. Zeeuwsch-Vlaan- deren. Met mij zullen zij genieten, vooral omdat zij met voor anderen eigenaardige woordvormen niet de minste moeite zullen hebben ze direct te vatten. Zelfs staat een woordverklaring achterin, zoo dat ieder het qenieten kan. IC. B. S. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN V. U.-busjes. De eerste lichting in 1934 heeft opgebracht 247.04. Hartelijk dank aan geefsters en helpsters. Het Middelb. Comité. Middelburg. In mijn brievenbus gevonden van een onbekende gever(ster) twee gulden vijftig cent voor de Kerk, voor de Evang. een pak kleeding van de fam. T. Vriendelijk dank. Namens de Evangelisatie Commissie. Molstraat 26. KORTEKNIE, Secr. Met hartelijken dank ontvangen door den heer Ruitenbeek van de kinderen der Chr. School 15. voor de Schoolzending. Ds. HEIJ. Secooskerke. Met hartelijken dank ontvangen van een broeder der gemeente 0.50 voor de verkondiging van het Evangelie in Vlaanderen. Voor de telefoon 0.50 van een zuster der gemeente. W. F. M. LINDEBOOM. Middelburg. Gevonden in de Diaconale collecte een gift van één gulden „Voor de Zeeuwsche Beker". Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. K. V. Benjaminte St. Laurens vergadert op Zondag 25 Febr. 1934 des namiddags om 4 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. Gesch. „De voorstelling in den Tempel". Lukas 2 3138. Zie Knapenblad Nov. 1933 door vr. J. Walraven. 2. Voordrachten door de vrienden A. Tramper en L. Davidse. 4e Jaarvergadering der Geref. K.V. „Benja min" te St.-Laurens op Vrijdag 2 Maart 1934 des avonds om 7 uur in de Chr. School. Geref. Jongelingsvcreeniging Herman Faukcel'. Schriftstudie door vr. A. Leenhouts. V. G. „Gevolgen der Evang. Prediking" door vr. J. Goedbloed. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. N. T. Schets 60. „De gemeente opnieuw vervolgd", M. Alewijnse. Na de pauze Huishoudelijke zaken, beantwoording van ingekomen vragen. Varia J. de Boks. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. N. T. Schets 68. „De verwoesting van Jeruzalem", vr. D. Geuze. A. R. Schets 8a. „Het orgaan van het volk", vr. K. Ton. Gereformeerde Knapenv erg ader ing „Samuël", M'bucg. Afdeeling III. B. G. „De roeping van Petrus en andere discipelen". Vrije werkzaamheden. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 25 Febr. des avonds 7 -uur in de consistorie der Geref. Kerk. N. T. Ond. 3. „Christus' geboorte", vr. Jac. Watiel. M. O. Ond. 9. „De zegen van den arbeid en de ontaarding door de zonde", vr. W. Hendrikse. Vergadering der G.J. V. Pred. 12:1a te Koudekerke, op Zaterdagavond 24 Febr. 1934 des avonds 8 uur in het Vereenigingsgébouw Agenda: I. O. T. Deel II, les 72. „Nebucadnezar's ver nedering", Dan. 4, vr. C. Daane. II. Voordracht, vr. P. Izeboud. Memorisatie vr. P. Boone. III. Anti Rev. Beg. Art. VIII, schets I en II, vr. D. Verhage. De Geref. M. V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert Donderdag 1 Maart des avonds 7.30 uur in de consistorie der Geref. Kerk. G. G. 2 Sam. 5:6, B. Vogel. G. B. Art. 32. „Van de orde en tucht der Kerk", J. Willemse. InproviseerenS. Hillebrand en J. Willemse. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. .Gesch. „Jezus te Nazareth" door Pietje van Asch. Na de pauze Voordrachten door To Bolier, Janna Verspoor en Tannie de Rijke. Afdeeling 11. Bijbelsche Gesch. „Jezus te Nazareth" door Gré Winter. Na de pauze Kerkgesch. „De kluizenaarsmonnik" door Nel le Cointre. ReciteerenDien Willeboordse en Corrie Leijr.se. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „De zoon van den hoveling te Kaper naüm" door Mies Harinck. Na de pauzevoorlezen van een letterkundige schets door Rinie Huizenga. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. Gel. leer. Schets 10. „De namen Gods", M. den Boeft Kerkgesch. Schets 40 en 41 „Karei de Groote I en II. P. Davidse. Bijdrage L. Castel. Afdeeling B. O. T. „Abimélech en Jefta", Richteren 912 door M. de Vos. Letterkunde„Jacqueline v. d. Waals" door Joes de Schipper. Poëzie Mien Littooij. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring". Middelburg. Gezellige samenkomst op Zaterdagavond 8 uur in het Militair Tehuis. Alle jongens boven 16 jaar welkom. Dringend verzoek. De berichten voor de rubriek Vereenigings- leven worden dikwijls pas des Vrijdagsmorgens aan ons bureau bezorgd. Wij herinneren er daar om nogmaals aan, dat alle berichten uiterlijk des Donderdagsavonds in ons bezit moeten zijn. Later ontvangen copie kan niet meer worden opgenomen. De Administratie. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 25 FEBRUARI 1934. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Emeriti-fonds. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. Mr. W. S. de Vries te Voorburg. 6 uur Ds. J. v. d. Guchte Noorderkerk 9.30 uur Ds. J. v. d. Guchte te Veere. 2 uur Ds. Mr. W. S. de Vries 6 uur Ds. Mr. W. S. de Vries Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Voorb. H. Av. Oostkapelle 9.30 en 2 uur Cand. M. van Dijken te Groningen Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Wiersinga Collecte Emeriti. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. W. H. v. d. Vegt te Goes. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Ds. S. Datema te Driebergen. Bed. H. Av. en Dankz. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. H. Volten te Bolnes. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 uur Ds. G. Leene 2 uur Lezen eener Leerr. Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. H. H. v. Kapel te Rhoon. 's-Gravenpolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. G. Leene Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groene veld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 3