KERKNIEUWS* BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN ADVERTENTIEN* naar Zijn ontfermend welbehagen weer mogen kennen, kennen, zóó, als een kind zijn vader kent. Doch nu gaan we verder. Als God dan zoo gekend wordt, waaruit kennen we Hem dan zóó? Te meer mag dat gevraagd worden, om dat de taal, die de Gereformeerde Kerken in haar geloofsbelijdenis doen hooren, roemtaal is, de roemtaal der verzekerdheid, beslistheid en gewisheid. De bazuin geeft geen onzeker geluid. Hebben we nu stevigen, vasten grond onder de voeten, om met zoo groote zekerheid te kunnen roemen van de hooge dingen Gods? Ziet, die vraag vindt nu eerst zijn afdoend antwoord in artikel twee tot zeven, vóór verder de gekende waarheid Gods wordt ontvouwd. De grond der verzekerdheid dezer dingen zij eerst gewezen. Wij Gereformeerde Kerken, als we van God spreken en Hem en Zijn waarheid belijden, be lijden dan dat we 't vernomen hebben uit Zijn eigen mond, en gelezen hebben in Zijn eigen handig geschreven geschriften. En dit is de groote en voorname inhoud van dit tweede artikel der Nederlandsche Geloofsbelijdenis, dat er twee groote, wondere boeken zijn, geschreven door God Zelf, waaruit we 't alles halen wat we van Hem kennen kunnen en waarin Zijn Naam te lezen staat, en alles, wat van God te kennen valt, twee boeken, het eene nog heerlijker dan 't andere. Die twee boeken zijn twee deelen van één en 't zelfde boek der openbaring van Gods eeuwigen raad ze stralen uit het licht, den glans van 's Heeren woord en werken zoo krachtig en alles doordringend, dat geen mensch meer te verontschuldigen is, en dat daarbuiten niets noodig is dan opening van oog en oor en hart en dan opmerkzaamheid des geloofs. Kamperland. F. J. v. d. ENDE. ONDER DE SCHIPPERS. Over de Schelde waait op het oogenblik dat ik dit neerschrijf een felle N. O. wind. Tal van schepen liggen hier te wachten op kalmer weer. En nu zijn we vandaag erg teleurgesteld, 't Was immers een prachtgelegenheid om een samen komst te organiseeren. Alles was al in gereed heid gebracht, de berichten waren reeds ver spreid (en dat gaat hier nu niet zoo gemakke lijk, het is schip op, schip af) en toen kwamen opeens de schippers melden, dat ze zelf verga dering hielden. Ook tot hun teleurstelling. Nu spreken we weer af voor a.s. Dinsdagavond. Gelukkig dat het ook wel eens wil meeloopen. De Zondagsschool in de ark van de volksbond tegen drankmisbruik wordt bezocht door een 12 a 14-tal kinderen. Verleden Zondag bleef ook een volwassen schipper luisteren. In 't algemeen vindt ons werk veel waardee ring. Vooral in den laatsten tijd, nu ze ons meer gaan kennen, worden we vaak zonder meer uit- genoodigd om in den roef te komen praten. En dan voeren we urenlange gesprekken. Natuur lijk gaat het eerst heel voorzichtig aan. Eerst over koetjes en kalfjes en dan langzaam, zoo heel ongemerkt, stappen we over naar een ander terrein. En mijn ervaring is, dat de menschen zich uitspreken gaan als deze voorbereidende maatregelen slechts met de noodige voorzichtig heid genomen zijn. Vaak voeren we heel inte ressante gesprekken en hooren we van allerlei uit levensgeschiedenissen vertellen. Dan is het zaak zeer oplettend te luisteren en te trachten van het gelaat af te lezen wat er in de ziel omgaat. En hoe dikwijls wordt het niet stil als iets van de heerlijkheid en de blijdschap van het evangelie wordt getoond het evangelie, dat zon daren den weg der zaligheid wijst, de ontkoming van het oordeel verkondigt. Toestanden komen voor die ontzettend zijn, armoede, ook dronken schap soms, en in 't algemeen een geestelijke dorheid en dufheid, een geestelijke onmacht die ontstellend is. Het evangelie werkt soms dan als regen op een dorstige akker. Velen hebben steun noodig, broodnoodig. An deren kennis van zonde en oordeel. En zoo gaan we schip op, schip af en brengen het evangelie. Stevig huisbezoek moet hier gedaan worden, daar weer troost gebracht en ginds gewezen op Gods gerechtigheid. Nergens komen we waar het niet noodig is. Een schipper heeft dubbele steun noodig en hij krijgt halve steun vaak en minder. Heidenen leven in onze onmiddellijke omgeving, ze varen ons dagelijks voorbij. 81000 schepen gaan jaarlijks door het Kanaal. En dat zijn medemenschen, naasten, aan onze zorgen toe vertrouwd. Onmogelijk is het ze allen te berei ken. Het arbeidsveld is onafzienbaar. Maar door de Zondagsschool, huisbezoek, samenkomsten en kerkdiensten zijn er zeker velen te bereiken. En iedere ziel die voor God zal juichen is de arbeid van jaren waard. Wemeldinge. M. P. VAN DIJK. BEROEPEN TE Een-Veenhuizen Cand. P. van Til te Enumatil. Cand. H. W. Kroeze te Kampen, beroe pen predikant van Den Haag-West voor den arbeid onder de verstrooiden op Curasao, is door de Classis Den Haag peremptoir geëxami neerd en toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Cand. H. J. Riphagen te Apeldoorn, be roepen predikant te Schoonebeek (Dr.), is door de Classis Coevorden na peremptoir examen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Enschedé. De Geref. Kerk alhier zal in plaats van zesmaal voortaan viermaal per jaar H. Avondmaal vieren. Het Av. formulier wordt des Zondags bij de voorbereiding gelezen. In de Classis Dordrecht der Geref. Ker ken werd het voorstel van de kerk van Mole naarsgraaf-Brandwijk om als regel te stellen, dat van het Avondmaalsformulier het eerste gedeelte de week tevoren in de voorbereidingspredikatie worde opgenomen en het tweede gedeelte 's mor gens en 's avonds bij de Avondmaalsviering worde gelezen, ter zijde gelegd, voornamelijk op grond van het motief, dat het niet tot de be voegdheid der Classis behoort om boven de dog matische en liturgische besluiten der Generale Synode, eigen bindende besluiten ter zake te nemen. Naar het heilige land. Het blijkt, dat zich voor het leiderschap van de door de Neder landsche Christelijke Reisvereeniging uitgeschre ven Palestinareis, van 10 April tot 5 Mei a.s., naar aanleiding van een tot hem gericht verzoek, wederom beschikbaar heeft gesteld Prof. Dr. A. Noordtzij te Driebergen, Hoogleeraar (Oud- Testamenticus) aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In de laatstgehouden vergadering van de Classis Deventer der Geref. Kerken is door Ol- denzaal in overweging gegeven het daarheen te leiden, dat er met hulp der Classis een candidaat zou beroepen worden voor den dienst in de kerk van Oldenzaal en voor de Evangelisatie in de omgeving. Deze zaak komt in de April- vergadering der Classis aan de orde. De kerkeraad van Dedemsvaart heeft be sloten een tweeden Dienaar des Woords te be roepen of een hulpprediker te benoemen. Het is voor den tegenwoordigen predikant Ds. S. Neerken niet meer mogelijk den arbeid alleen naar behooren te verrichten. Er is nu een com missie benoemd om deze zaak voor te bereiden. De kerkeraad van Eindhoven heeft be sloten ten behoeve van haar leden woonachtig te Valkenswaard, eiken Zondag aldaar eenmaal dienst des Woords te houden. Het gemeente bestuur van Valkenswaard heeft hiervoor wel willend een lokaal der openbare school ter be schikking gesteld. Prof. Dr. H. H. Kuyper heeft deze week zijn colleges aan de V. U. hervat. In zijn antwoord op de toespraak van den heer De Moor, deelde Prof. Kuyper aan de studenten mede, dat hij, in verband met den 70-jarigen leeftijd, dien hij 22 Juli a.s. hoopt te bereiken, aan Directeuren der Vereen, voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag, met in gang van 1 Juni a.s., emeritaat heeft aangevraagd. K. B. S. De Kerkeraden in de Classis Middelburg wor den verzocht op de Classisvergadering 14 Fe bruari a.s. te storten de eerste bijdrage voor de Hulpbehoevende Kerken. J. LOUWERSE Wz„ Gapinge. Penningmeester. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 8 Februari 1934. Praeses Br. R. v. d. Welle. Aanwezig 44 broeders. De Praeses opent de vergadering, laat zingen Ps. 131 4, leest de laatste 4 verzen van Mar kus 12 en de eerste twee van Markus 13 en gaat voor in gebed. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en vastgesteld. De agenda wordt vastgesteld. Ingekomen Stukken een kennisgeving van overlijden van br. v. d. Kleijn en een van br. Geervliet, beiden zijn door de Scriba beant woord een schrijven van de kerk te D. is be antwoord een schrijven van de Vereen, tot verzorging van krankzinnigen in Zeeland een schrijven van de Commissie van Beheer, aange houden een schrijven van de Zending van de Geref. Kerken in Nederland, in handen gesteld van de Zendingscommissie om advies een schrijven van de Commissie van Beheereen schrijven van de Geref. Vereen, voor Drank bestrijding voor afvaardiging naar haar jaarver gadering, de brs. Geuze en Korteknie worden afgevaardigd een 4-tal steunaanvragen verwe zen naar de Commissie ad hoe een schrijven van de brs. Sanderse en v. Sluijs wordt aange houden tot na het beroepingswerk. Ingekomen rekeningen 1Diaconie 2. Rust huis 3. Zending 4. Kerktelefoon 5. Hospitaal; 6. Hoofddienst, verschillende Commissies wor den benoemd tot het nazien dier rekeningen. Commissie voor doopaanvragen enz. 4 doop- aanvragen toegestaan 1 doopattestatie reeds in behandeling. De bespreking over het beroepingswerk wordt voortgezet. Maandagavond acht uur voortzetting Breed vergadering. DE KERKERAAD. Theol. School te Kampen. Vriendelijk verzoek ik aan de Corresponden ten in de classis Middelburg mij spoedig de con tributies te brengen, opdat ik voor het einde van het boekjaar alles kan afdragen aan den Penningmeester. Men zal zich herinneren, dat met 1 Mei a.s. het boekjaar wordt afgesloten. Dan ten overvloede wil ik hier even aan her inneren, dat voor de Theol. School dit jaar een tekort dreigt. De Part. Synode van de Geref. Kerken in Zeeland heeft daarom besloten dit aan de kerken van Zeeland mee te deelen en er bij de kerken op aan te dringen, dat de collecten op peil blijven en dat meerdere contribuanten zullen worden gewonnen. Wij hopen dat het den correspondenten ge makkelijk zal vallen nieuwe contribuanten te vinden. Te dikwijls bepaalt men zich alleen bij hen, die reeds bijdragen en denkt men er niet aan nieuw ingekomen personen, en hen die nog geen contribuant zijn dit te verzoeken het te worden. Dan ook, in dit gedenkjaar 1934 gaat men er te spoediger toe over om contribuant te worden van de Eigen Inrichting der kerken. De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, Februari 1934. Schetsen uitgegeven door den Bond van Geref. Mannenvereenigingen. Dat de Bond van Geref. Mannenvereenigingen zijn taak ernstig opvat blijkt wel uit de ons toegezonden Schetsen, die leiding willen geven aan de besprekingen. Het zijn drie bundels, één over „Geloofsleer", een andere over „Geestelijk leven en één over „Geschiedenis der heilsopenbaring". Die over „Geloofsleer" bevat 16 schetsen o.a. over de waarde der geloofsleer de algemeene en bijzondere openbaring het wezen Gods de raad Gods; de Schepping de evolutietheorie enz. Die over „Geestelijk leven" heeft 12 schetsen o.a. over schuldgevoel, bekommering, geestelijk egoïsme, de tale Kanaans. Die over de „Geschiedenis der heilsopenba ring" handelt over Adam, Noach, Abraham, Jacob, Mozes, Jozua, Samuël, David, Salomo en Elia, en dan niet over hun persoon, maar over de positie, waarin elk hunner naar Gods bestel geplaatst werd, om een nieuwe periode in de heilsopenbaring in te leiden. Dat we wat breeder op deze schetsen wijzen is om er de volle aandacht voor te vragen, die zij o.i. verdienen. Het schijnt bij „Schetsen" niet gebruikelijk te zijn den naam van den auteur te noemen. Waar om? weten we niet. Men wil doorgaans wel gaarne weten door wien men zich laat leiden. En nu kan men wel zeggen, dat die leiding hier komt van den Bond, maar die Bond is ondanks zijn rechtspersoonlijkheid toch geen persoonlijk heid. Studie aan de hand van deze Schetsen kan zeer vruchtdragend zijn en daarin ligt dan ook een krachtige aanbeveling om het oprichten van Geref. Mannenvereenigingen. G. E. O. S. Orgaan van de Geref. Evangelisatie onder de schippers. Dit van de Geref. Kerken in Rotterdam uit gaande orgaan, onder redactie van Ds. J. Ver- steegt e.a. is een uitnemend middel voor het doel, dat in den naam wordt aangewezen. HEIJ. Vraagt gratis brochure met attesten, ook van vooraanstaande doktoren, over de gunstige resultaten, verkregen met ANTIFELLIN, bij de Firma Dwarshuis, Jacobijnerstraat 13 V Groningen. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Onze Diaconie ontving door tus- schenkomst van br. Vereist van een zieken br. 1. Voorts gevonden in de Diaconale collecte een gift van 1.voor „Zeeuwsche Beker". Voor beide giften hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. M. V. „Wees een Zegen" te St. Laurens vergadert op Donderdag 15 Febr. in de consistorie der Geref. Kerk om 7.30 uur. Gew. Gesch. 2 Sam. 2, M. Hillebrand. Vad. Gesch. Schets 4, J. Koning. Proza S. Geertse. Memor.M. de Bree. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. N. T. Schets 6. „De doop van Jezus", L. Castel. Opvoedkunde „Intuitie en sympathiegevoel", B. en B. 3 April '31, M. Walraven. Bijdrage R. Buijze. Afdeeling B. Jodenzending „Sabbath en Zondag" door Bets Tange. Kerkgeschiedenis „Karei de Groote" I en II" door Bets Mondeel. Poëzie L. Ton. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „De Samaritaansche vrouw" door Pau- lien Ingelse. Na de pauze Een vrij opstel door Rika Roest. Reciteeren door Maatje van den Ouden en Leni Dorleijn. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Jezus en Nikodemus" door Nel Suur- mond. Na de pauzevoorlezen van een letterkundige schets door Titie van Sluijs. Geref. Mannenver. „Dr. Herman Bavinck" te M'burg. Ledenvergadering op D.V. Vrijdag 16 Februari a.s. des avonds 8 uur in de consistorie der Gasthuiskerk. Onderwerp „David" door den Heer J. Looyse. Het Bestuur. Vergadering „Ring Serooskerke en Omstreken" Agenda: 1. De werkmethode en het ontwikkelingspeil der Geref. Jongelingsver. 2. Het sensatie-element in de hedendaagsche jeugd beweging. 3. Verkiezing. Geref. jongelingsvereeniging Herman Faukeel" G. B. Art. 8. „God één Wezen, drie Personen" door vr. J. G. v. d. Kuip. Pol. „De Staatk. Geref. Partij" door vr. M. Breel. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. O. T. Sch. 42. „Samuël als kind en jongeling" door vr. G. Boon. V. G. 8. „Het Nederlandsche volk enz." door vr. J. H. Louwerse. Varia, vr. P. de Boks. De Geref. K. V. Benjaminte St. Laurens vergadert op Zondag 11 Febr. 1934 des namiddags om 4 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. Gesch. Lucas 1 vs. 125 en vs. 5780. „De geboorte van Johannes den Dooper" door vr. J. v. d. Broeke. 2. Improviseeren door enkele leden. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Jezus te Nazareth" door vr. P. Jonk heer. Kerk Gesch. door den leider. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag, 11 Febr. des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. N. T. Ond. 2. „De volheid des Tijds", vr. J. Sturm. Kerkgesch. Schets 6. „Paus Gregorius VII en zijn tijd", vr. M. Koole. Improv. K. Willemse, J. Christiaanse, W. F. van de Hofstede. Vergadering der G.J. V. Pred. 12:1a te Koudekerke, op Zaterdagavond 10 Febr. 1934 des avonds 8 uur in het Vereenigingsgébouw. Agenda 1. N. Test., deel II, les 48. „Christus' verschijnin gen", Joh. 21, vr. D. Filius. 2. VoordrachtM. A. Allewijnse. Memorisatie J. Huisman. 3. M. O., deel I, les 22. „Het Verzekeringswezen" door vr. C. Franke. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring". Middelburg. Gezellige samenkomst op Zaterdagavond 8 uur in het Militair Tehuis. Alle jongens boven 16 jaar welkom. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 11 FEBRUARI 1934. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte voor Classicale onkosten. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur Ds. J. Snoeij te 's-Gravemoer. Prof. Dr. K. Schilder Prof. Dr. K. Schilder te Kampen. 2 uur Prof. Dr. K. Schilder 6 uur Ds. J. Snoeij Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Ds. A. Koning 2 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostlcapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Serooskerke 9.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom 2 uur Ds. A. Koning Voorb. H. Av. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Wiersinga Collecte Emeriti. Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 u. Dr. J. v. Lonkhuijzen Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Geen opgaaf ontvangen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. A. Scheele te Kapelle-Biezelinge. Poortvliet 9.30 en 2 uur Dhr. K. de Vries 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. G. W. Akkerhuis te Maassluis. Tholen 9.30 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 uur Ds. G. Leene 2 uur Ds. G. van Heiningen Borssele 9.30 en 2 uur Ds. H. Fransen Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 uur Ds. A. Scheele 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 uur Ds. G. v. Heiningen 2 uur Ds. G. Leene CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok Koop Uw NAAIMACHINE bij DEKKER, Giststraat, Middelburg. Ook voor REPARA- TIËN het beste adres. Vakkundig en billijk, geen reizigers

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 3