KERKNIEUWS* OFFICIEELE BERICHTEN. hoogleeraren welkom aan deze plaats. In de na middagvergadering zullen beide Hoogleeraren hun inaugureele oraties houden. Wij zijn op historisch terrein, hier in de Burg- walkerk. Zoo geschiedde het ook bij vorige in stallaties. Ook wat de tijd aangaat, wijken wij niet af van de lijn der historie. In 't hartje van den winter in de maand Januari maken wij de reis naar Kampen. Zoo was 't ook in 1892 en in 1913. Dat tegelijk meer dan één hoogleeraar hier hun intrede doen, is evenmin een afwijking van de oude lijn. In 1882 zelfs drie hoogleeraren te gelijk daarna samen de Professoren Bouwman en Honigook de Professoren Hoekstra en Ridderbos. Zoo ook nu Dr. Schilder en Dr. den Hartogh. Mogelijk is dit iets nieuws te noemen, dat thans de Hoogleeraren in vol ornaat, deftig in toga in ons midden zijn verschenen. Wat wij niet anders dan van harte kunnen toejuichen in overeenstemming met hun waardigheid en taak aan de Theol. School, die een Hoogeschool is, waar de vorming en de opleiding plaats heeft van a.s. dienaren des Woords en mitsdien de zelfstandige beoefening der theologische weten schap. Wetenschappelijke mannen, daartoe in staat, heeft God ons gegeven. In hen, die tot nu toe hier werkzaam waren. Ook in deze nieuw be noemde hoogleeraren met wier promotie én te Erlangen en in Amsterdam wij beiden nog har telijk gelukwenschen. Hierna had de installatie der Hoogleeraren Schilder en den Hartogh plaats. Zoo is dan nu het oogenblik aangebroken, dat gij Hooggel. Dr. K. Schilder en gij Hooggel. Dr. G. M. den Hartogh tot uw arbeid aan de Theol. School zult worden ingeleid. Het is een uur van dankbare blijdschap én voor u én voor School en kerken. O zeker, met weemoed gedenken wij het, dat wijlen Prof. Bouwman nog zoo onverwacht door den dood is ontnomen. Met leedwezen zien wij Prof. Ho nig heengaan. Maar toch ook met het oog op hen, is er stof tot dankbare blijdschap, gedachtig aan den rijken zegen zoo tal van jaren aan Kerk en School geschonken. Hun plaats gaat gij thans innemen. Het verblijdt ons, dat de voordracht der cu ratoren, waarop uwe namen met groote éénpa- righeid waren geplaatst door de Generale Synode van Middelburg is gehandhaafd, en de keuze dier Synode op u is gevallen. Van harte wenschen wij u beiden geluk met deze eervolle benoeming. Er is oorzake van blijschap en dank, wanneer wij denken aan den goeden geest en de groote eensgezindheid, die er bij deze benoeming heb ben geheerscht. Dat is wel anders geweest. Toen de zaak der benoeming aan deze School, beroe ring in ons kerkelijk leven veroorzaakte. Dank betaamt ons nu des te meer, nu de Heere ons zoo rijk heeft gezegend. Een bloeitijd is voor de School aangebroken. Met groote ééndracht, zonder wanklank heeft de Gen. Synode gehan deld en alzoo is in de kerken met vreugde van deze benoeming kennis genomen. Van dien dank en blijdschap woont er onge twijfeld ook in uwe harten, nu gij gereed staat uwe ambten te aanvaarden. Op wettige wijze onder aanroeping van den naam des Heeren zijt gij tot hoogleeraren verkoren. In uwe consciën ties moogt gij ten volle verzekerd zijn, dat de Heere u heeft geroepen tot deze hooge waardig heid, gelijk wij u met liefde uit Gods hand ont vangen. Niet gemakkelijk viel het u den kansel met den katheder te verwisselen, en afscheid van uwe gemeenten te nemen, die gij lief hebt, en die u liefhebben. Alleen verlaten kondet gij haar, omdat de Heere zelf u riep, niet door ééne kerk, maar door alle Geref. Kerken in Nederland saam om mede de taak te vervullen aan de ker ken toevertrouwd, de opleiding van dienaren des Woords. Dat gij daartoe verwaardigd zijt, stemt u tot dank, omdat het uw begeerte is als dienstknech ten des Heeren werkzaam te zijn aan de komst van Gods Koninkrijk. Ook omdat de theol. we tenschap te beoefenen uw beider liefde heeft, en het voor u, Hooggel. Schilder, de vervulling van uw hartewensch is. Gods gedachten na te speuren in Zijn rijke Openbaring en anderen in te prenten, en voor te houden „wat er staat geschreven", en het voor u Hooggel. den Har togh een groote bekoring heeft, de wetenschap der historie en van het recht van de kerk des Heeren in den loop der eeuwen te beoefenen, en het aan uwe studenten weer te geven straks: „wat er is geschied". Moeilijk is de arbeid die u wacht, omdat het geldt de opleiding van a.s. dienaren des Woords, wier taak zoo gewichtig is, vooral ook in onzen tegenwoordigen tijd, een tijd van verwarring op schier elk gebied, van donkerheid op maatschap pelijk terrein. Hoog moeten dus wel zij staan, die anderen bij de toerusting tot hun taak tot gids en leidsman hebben te zijn. Niet van u zeiven is uwe verwachting. Uwe oogen zijn geslagen op Hem, die roept en be kwaamt. De Heere zalve u met den Heiligen Geest. En is voor waarachtige wetenschap in de eerste plaats noodig het geloof, de vreeze des Heeren, dan moge dat geloof rijkelijk in uwe harten wonen, waardoor gij in staat zult zijn de gedachten Gods na te speuren en te verstaan, en in de verborgenheid der waarheid en in de gangen der historie in te dringen. Voor gij uw taak aanvaardt, hebben wij u een woord te vragen en dit woord met uwe handteekening te bevestigen. De Geref. Kerken waarvan de Theol. School uitgaat, staan op de basis van Gods Woord en hebben zich ver- eenigd en verbonden op grond van de Belijde nisschriften der Geref. Kerken in Nederland. Zij eischen, dat de opleiding aan hare eigen in richting zal geschieden in overeenstemming met die Belijdenisschriften. Naar de goede gewoonte onzer Vaderen, wenschen zij dus de ondertee- kening dier Schriften naar de formule van de Synode van Dordt 1618/19. Mogen wij dan van u hooren, of gij door uwe handteekening in uwe kwaliteit als hoogleeraren aan de Theol. School naar deze woorden alzoo u wenscht te ver binden Nadat beide nieuwe hoogleeraren deze vraag bevestigend hadden beantwoord onderteekenden zij de belijdenisschriften. De voorzitter richtte tot de heeren Prof. Dr. K. Schilder en Prof. Dr. G. M. den Hartogh woorden van gelukwensch, waarna de schare hen toezong de zegenbede uit Ps. 134. In de middagvergadering hielden Prof. Dr. K. Schilder en Prof. Dr. G. M. den Hartogh hun inaugureele oratie. (A. R.) MILDE STROOMEN IN „DEN ZEEUWSCHEN BEKER". Uit coll. G. K. te Serooskerke ƒ1.door bemidd. Ds. Scheele van Kap. van N. N. te 's-Gravenpolder 5.Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Kattendijke 13.78 Uit collecte G. K. te Veere 1.Gift Geref. J. V. te Veere 4.80 P. te St. Laurens 0.50 Leerlingen Chr. School te Koudekerke 8.32 Nagek. gift Co mité te Terneuzen 2.50; P. te Breskens 100. Comité te Veere 93.59 Comité te Meliskerke 60.(le verantw.). In totaal ontvangen 11.017,90; zegge 11.017,90. Veel nieuws is er thans niet te melden. We mochten een bezoek brengen aan het gastvrije Hoek, waar men zeer bereidwillig was een Co mité te vormen.' Evenzoo verging het ons te Breskens, uit welke plaats we reeds een schoone gift ontvingen, zooals men hierboven kan zien. Nog een rukje en we hebben het 50-tal Comité's vol. De tijd ontbreekt ons, anders waren nog meerdere reizen gedaan. We danken weer even als altijd, de milde gevers en geefsters en allen, die hun tijd en kracht aan den arbeid van de inzameling hebben gegeven. De elf duizend is gepasseerd, we reppen ons naar de twaalf. En God de Heere geve, dat er menige verkwikking en versterking door mag worden gesmaakt in het land der verschrikking. Met vriendel. dank en dringende aanbeveling. Namens het Prov. Comité, St. Laurens. A. KONING. Giro 220659. TWEETAL TE Een-Veenhuizen Cand. M. J. van Dijken te Groningen. P. van Til te Enumatil. BEROEPEN TE Krabbendijke Cand. M. Ros te Hillegersberg. AANGENOMEN NAAR Venlo-Roermond Cand. Jac. Groen Jr. te Rotterdam. BEDANKT VOOR Middelburg E. T. van den Born te Oud-Loosdrecht. Krabbendijke Cand. Jac. Groen Jr. te Rotterdam. Ds. A. Andree. In den ouderdom van 68 jaar is j.l. Zaterdag morgen, juist op zijn verjaardag, te Groningen na een langdurige ongesteldheid overleden Ds. A. Andree, em. predikant van de Geref. Kerk van Krabbendijke. Andries Andree werd 13 Jan. 1866 te Frane- ker, waar zijn vader landbouwer was, geboren. Tot zijn 19e jaar was hij in het bedrijf van zijn vader werkzaam. Hij ging naar Kampen om voor het predikambt te worden opgeleid. Tijdens zijn. studie ging hij met wijlen Ds. K. v. d. Wal een wintersemester naar Edinburg en bezocht daar Free Church College. In 1892 werd de over ledene candidaat en 4 Dec. van dat jaar beves tigde zijn schoonvader, wijlen Ds. E. Kropveld, hem te Oosterend (Fr.) in het predikambt. In 1904 vertrok Ds. Andree naar Spijk, welke standplaats hij in 1907 met Schoonhoven ver wisselde. Deze kerk diende hij 11 jaar, maakte er de mobilisatie mede en betoonde zich er een gastvrij en meelevend vriend van de militairen aldaar in garnizoen. In 1919 nam Ds. Andree het beroep aan naar Werkendam, welke stand plaats hij in 1925 met Krabbendijke, zijn laatste gemeente, verwisselde. Hier bevestigde Ds. A. P. Lanting, thans em. predikant, hem in zijn ambt. Tijdens zijn verblijf te Werkendam maakte Ds. Andree bij herhaling deel uit van de Part. Synode van de Geref. Kerken van Brabant en Limburg en was hij curator van de Theol. School te Kampen. De classis Tholen waar hij sinds 1925 werkzaam was, belastte hem met de voor naamste deputaatschappen en vaardigde hem af naar de Part. Synode van Zeeland. Ds. Andree is langen tijd ernstig ziek geweest. Daarom ver leende de classis Tholen hem op zijn verzoek met ingang van 4 December 1932 eervol emeri taat. Ds. Andree preekte Zondag 25 September 1932 voorloopig afscheid van zijn gemeente en vestigde zich metterwoon te Groningen waar een van zijn kinderen woont. Reeds bezig aan de voorbereiding van zijn gedachtenispreek op Zondag 4 December 1932 toen hij in zijn oude gemeente Krabbendijke zijn 40-jarige ambts bediening wenschte te herdenken, overviel hem enkele dagen daarvoor een ernstige krankheid waarvan hij helaas niet meer is hersteld. Geref. kerkelijk leven op Curasao. De heer H. W. Kroeze, beroepen pred. van de Geref. Kerk van Den Haag-West voor de geestelijke verzorging der verstrooide broeders en zusters op de eilandengroep van Curasao, verzoekt mede te deelen, dat hij 't zeer op prijs zal stellen, dat ieder, die bij deze uitzending bijzonder geïnteresseerd is (door familiebetrek kingen in de West of doordat men er zelf ver toefd heeft of er hoopt heen te gaan) zich schriftelijk met hem in verbinding stelt, om el kander van raad en inlichting te dienen. Wellicht is dan D.V. in den loop der maand Februari nog persoonlijk contact mogelijk (na voorafgaand overleg). Zijn adres is voorloopig nogGeerstraat 4, Kampen. Te Haren (Gr.) ontving de Geref. Kerk van wijlen de wed. NijboerDoedens een legaat van 2000. K. B. S. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Goes, gehouden 11 Januari '34. 1. De consulent van de roepende Kerk, Ds. W. H. van der Vegt, opent de vergadering en heet in het bizonder Ds. Franssen welkom, die voor het eerst als afgevaardigde ter Classis aan wezig is. 2. De afgevaardigden van de Kerk van Baar land zien de credentiebrieven na in orde be vonden. 3. Het moderamen neemt zitting Ds. Toren beek, Praeses Ds. Van der Vegt, Assessor Ds. Beukema, Scriba. 4. Ingekomen stukken a. circulaire van het Centraal Verband „Jus tus", met bijgaande lijsten, die onder de kerken verdeeld worden b. steunaanvrage van de kerken van Bors- selenDriewegen, wordt toegestaan c. steunaanvrage van de kerk van Wemel- dinge om te komen tot het beroepen van een predikant. De commissie namens de Classis voor de evangelisatie in W. krijgt opdracht de e.v. Classisvergadering met advies dienaangaan de te komen. 5. Rapporten Ds. v. d. Vegt, voorzitter der laatstgenoemde commissie doet verslag van de evangelisatie- arbeid in Wemeldinge. Ds. Scheele doet verantwoording van het finantieel beheerden quaestuur der Classis, voor art. 13 K.O. en Zending. De kerk van 's-Gravenpolder heeft de boeken nagezien en in orde bevonden. Ds. Beukema doet verslag van zijn deputaat- schap Evangelisatie België. Ds. Booij voor Hulpbeh. Kerken in de Pro vincie. 6. Ds. Scheele doet navraag aangaande het gevoelen der kerken ten opzichte van de ver vulling in de komende vacature Ds. Merkelijn. Ook wordt de aandacht gevestigd op de film van ons eigen Zendingsterrein. 7. Voor de vervulling vacaturebeurten 's-Gravenpolder worden aangewezen Di. Leene, Scheele, Torenbeek en Franssen. 8. Rondvraag naar art. 41 K.O. Voor de kas van Hulpbeh. Diakonieën wordt in plaats van br. J. Donner uit Goes benoemd br. J. J. van den Berg aldaar, Jac. Valckestraat 3. 9. Aanwijzing roepende kerk Heinkenszand. Eerstvolgende Classisvergadering op 12 April a.s. ModeramenDs. v. d. Vegt, Praeses Ds. Beukema, Assessor Ds. Booij, Scriba. 10. Rondvraag. Ds. Beukema herinnert de kerken aan haar verplichting ten opzichte van den arbeid onder de militairen op de e.k. Classisvergadering wordt van alle kerken een bijdrage verwacht 1.voor elke 100 leden). Ds. van Heiningen stelt voor een nieuwe re geling inning collecten, welke aldus wordt vast gesteld Januari Theologische School. Evangelisatie in Zeeland. Hulpbehoevende Kerken (Gen. kas). Zending onder de Joden. April Vrije Universiteit. Hulpbehoevende Kerken in de Classis. Hulpbehoevende Idioten en andere ongelukkigen. Arbeid onder de „Zuiderzee" arbeiders Juli Theologische School. Hulpbehoevende Kerken i.d. provincie. Evangelisatie België. Radio uitzending (halve collecte). October Vrije Universiteit. Verstrooiden N. O. Indië. Hulpbehoevende Kerken in de Classis. Hulpbehoevende Kerken i.d. provincie. Namens de Classis, W. H. VAN DER VEGT, h.t. Assessor. Goes, 15 Januari 1934. Ontvangen collecten voor de Theol. School van de kerk van Aardenburg 10.10 Axel 46.30 Hoek 18.25 Neuzen 52.Oost burg 13.15 Schoondijke 24.80 en Zaamslag 57.21. Tevens ontvangen voor de Verstrooide Gereformeerden in Ned. Indië van Aardenburg 10.46. L. MICHIELSEN. Terneuzen, Januari 1934. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Axel, gehouden 16 Januari 1.1. te Terneuzen. Art. 1. De Praeses der roepende kerk van Terneuzen opent de vergadering. Hij laat zingen Ps. 89 1, gaat voor in gebed en leest Psalm 98. Art. 2. De lastbrieven worden nagezien en in orde bevonden. Art. 3. In het Moderamen nemen zitting Ds. de Vries, PraesesDs. Potma, ScribaDs. Groeneveld, Assessor. Art. 4. De notulen worden gelezen en goed gekeurd. Art. 5. Ingekomen stukken worden behandeld. a. Van de Ned. Vereen, van Joden Christe nen, met belangstelling voor kennisgeving aan genomen. b. Van de Justus-Commissie. Met dank ont vangen, en aan elke kerk der Classis is een lijst afgedragen. Art. 6. Art. 41 K.O. De kerk van Aardenburg vraagt de aanbeve ling der Classis voor de steunaanvrage bij de Particuliere Synode, eveneens de kerk van Hoek. De Classis besluit deze aanvragen te steunen. De kerk van H. vraagt en ontvangt advies in twee gevallen. Art. 7. Een voorstel van de kerk van Axel zal behandeld worden in de volgende vergadering der Classis. Art. 8. De Zendingszaken worden ernstig besproken. Art. 9. Ds. Kok wekt op om trouw te zijn in de zorg voor den arbeid onder de militairen. Art. 10. Een Commissie wordt benoemd om een voorstel te doen ter volgende Classicale vergadering tot wijziging van art. 13 H.R., han delend over Evangelisatie. Art. 11De geldelijke zaken worden afgedaan. Art. 12. Tot roepende kerk voor de volgende vergadering wordt aangewezen de kerk van Oostburg. Datum van vergaderen Dinsdag 1 Mei te Terneuzen. Art. 13. Moderamen voor de volgende ver gadering is Ds. Kok, Praeses Ds. de Vries, Scriba Ds. Potma, Assessor. Art. 14. Voor de rondvraag zijn er geen bij zonderheden. Art. 15. Het Kort Verslag wordt gelezen en goedgekeurd. Op last der Classis voorn., S. GROENEVELD, Assessor. Nagekomen collecte voor de Verstrooide Geref. in Indië van de kerk te Arnemuiden 21.80. J. A. VERTREGT. Middelburg, 17 Januari 1934. Serooskerke, KORT VERSLAG van de vergadering van den Kerkeraad gehou den op Maandag 15 Januari 1934. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1Acta der Gen. Synode van Middelburg 1933 met bijbehoorend Rappor- tenboek. 2. Verzoek om afvaardiging naar het Jaarfeest der J. V. op 19 Jan. a.s. benoemd worden de brs. de Wolf en Verton. 3. Idem der K. V. op 26 Jan. a.s. benoemd worden de brs. Louwerse en Ton. 4. Bericht van het Co mité der Java-Soembafilm, dat de (nieuwe) Javafilm op Dinsdag 20 Febr. a.s. alhier zal wor den vertoond. Aanvang der jeugdvoorstelling 's middags om 3 uur; voor volwassenen 's avonds om 7 uur. Kerkelijke Sand. Gedoopt Pieter Matthijsen Jr. en Margrietha Jobse Ld. Ingekomen is een bericht van onttrekking aan de gemeenschap der kerk door Elisabeth van der Vate. De kerkeraad besluit met leedwezen hierin te berusten. Rapporten worden uitgebracht over verschil lende bezoeken afgelegd in de gemeente. Diaconale Zaken vragen de aandacht. Kas saldo per 1 Dec. 285.16. Ontvangsten in Dec. 207.86. Uitgaven 433.84. Batig saldo per 1 Jan. '34 59.18. Voor het bezoek namens den kerkeraad aan de Vereenigingen onder kerkelijke toezicht wordt het Rooster voor het jaar 1934 vastgesteld. Aan br. de Wolf wordt Wijk IV toegewezen. Een breedvoerige bespreking heeft tot resul taat de formuleering van een voorstel, dat voor de a.s. Classisvergadering zal worden ingediend. Donderdag 25 Jan. a.s. zal D.V. in het kerk gebouw optreden de heer B. ter Haar, Evange list der Geref. Kerk te Antwerpen en Mechelen met het onderwerp „De strijd in Vlaanderen voor het Evangelie der genade". Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 18 Januari 1934. Praeses Br. R. v. d. Welle. Aanwezig 34 broeders. De Praeses opent de vergadering, laat zingen Ps. 81 12, leest Micha 4 vers 35 en gaat voor in gebed. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken een bericht van overlij den van een broeder, is reeds beantwoord een tweede bericht eveneens van overlijden van een broeder, zal met een schrijven van rouwbeklag worden beantwoord een schrijven van de Jong. Vereen. „Lutzen Wagenaar" voor afvaardiging naar haar jaarvergadering op 30 Jan. a.s., afge vaardigd worden de brs. IJ. Baan en Coumou mededeelingen van de brs. Francois, Rothuizen en Wattel, dat zij hun benoeming tot lid van de Commissie van Beheer aanvaarden, in handen gesteld van de Commissie van Beheer verschil lende berichten van brs. die verhinderd zijn de vergadering bij te wonen een schrijven van br. Janse, waarbij hij ontheffing verzocht als lid van de Telefoon-commissie, in zijn plaats wordt br. I. de Wolff benoemd een schrijven van Ds. E. T. v. d. Born inhoudende de mededeeling, dat deze voor de roeping naar de kerk van Middelburg meende te moeten bedanken een schrijven van een broeder betreffende het beroe- pingswerk in handen gesteld van de Beroepings commissie een schrijven van een broeder naar Smal verwezen. Commissie voor doopaanvragen enz. één in gekomen attestatie aanvaard. Brs. kerkvisitatoren komen ter vergadering en worden door den Praeses welkom geheeten. Kerkvisitatie wordt gehouden. De korte notulen worden door Ds. Wiersinga gelezen en vastge steld. Ds. Heij spreekt een woord van dank voor de aangename wijze waarop deze arbeid kon worden verricht en spreekt den wensch uit dat de beide vacatures spoedig mogen vervuld wor den. De Praeses dankt de beide kerkvisitatoren, waarop dezen de vergadering verlaten. Besloten wordt aan art. 6 van de regeling voor opname en verpleging in het Rusthuis door de Diaconie een clausule toe te voegen. Namens de Beroepingscommissie wordt rap port uitgebracht besloten wordt dat het beroe- pingswerk voortgang zal hebben. De verkiezing van een ouderling door de ge meente, oorspronkelijk vastgesteld op Donderdag 25 Jan. a.s. wordt tot nader order uitgesteld. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. Volgende week Sectie. De week daarop Smal. DE KERKERAAD. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 18 Jan. 1934. Praeses Ds. A. Koning opent op de gebrui kelijke wijze de vergadering. Afwezig br. Vroon wegens lichte ongesteld heid. Notulen na lezing goedgekeurd. Ingekomen Stukken a. Schrijven betreffende Evangelisatielectuur b. Mededeeling van de Zendingscommissie over de Zendingsfilm op 21 Febr. a.s. c. Verzoek van de Ver. „Het Hooge-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1934 | | pagina 2