OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN Oude- en Nieuwe-Wetering, waar hij een zeer actieve rol speelde in den kerkelijken strijd dier dagen. In 1893 vertrok hij naar Wageningen, waar wel veel vijandschap zijn deel was, maar met veel zegen heeft hij er mogen arbeiden. Eervol emeritaat werd hem verleend 4 Octo ber 1931. Als op al het werk van Ds. van Schelven wordt gezien, heeft hij krachtig gewoekerd met de hem toebetrouwde talenten. Victor Hugo's meening over den Bijbel. ,,Er bestaat een boek, dat alle menschelijke wijsheid bevat, verlicht door Goddelijke wijsheid, een boek, zoo eerbiedwaardig en geëerd, dat het door het volk werd betiteld met den naam ,,Het Boek" want dat is de vertaling van „de Bijbel". Bezaait onze dorpen met Evangeliën. Elke hut moet zijn bijbel hebben." Victor Hugo. De Meester heeft den Sleutel. Een geloovig werkman, Thierry genaamd, stuitte in zijn leven mengimaal op onoplosbare raadselen. Hij wilde van alles het hoe en het waarom weten. Op zekeren dag bezocht hij een groote fabriek, waar een zeer vernuftig werkende machine al gauw zijn aandacht trok. Tallooze raderen en draden draaiden in groote snelheid door elkaar. Men vertelde hem dat de machine vanuit één centraal punt bediend werd, waar zich een kast bevond, die echter altijd op slot was. Thierry gaf natuurlijk dadelijk den wensch te kennen om het inwendige van die kast te zien, doch men antwoordde hem dat niemand een sleutel daar van had, dan alleen de Meester. Dit eenvoudig antwoord bracht hem tot na denken en hij verstond dat God hem daarmede het antwoord gaf op al zijn vragen, welke zoo menigmaal bij hem opkwamen. Ja, de Meester daar boven heeft den sleutel. Veel houdt Hij voor ons verborgen. Op vele „waaroms" komt geen antwoord. Wie in Hem gelooft is daarmede getroost. „De Open Poort" Ds. J. Gispen schrijft in de Bazuin in zijn Brief naar Jeruzalem „Ja, we leven wel in wondere tijden. Er is nu ook een roman verschenen, waarin onze ker kelijke moeilijkheden, die gewoonlijk met den naam van Assen aangeduid worden, inhoud vormen. Het verhaal speelt in Rotterdam en is historisch allerbehalve juist te noemen. In de „Rotterdamsche Kerkbode" is daarop terecht ge wezen. Vele classicale vergaderingen heb ik in mijn leven al bijgewoond, maar nog nooit eentje zooals in dit boek voorkomt. Naar mijn mee ning staat een zaak er tamelijk hopeloos voor als op zulk een wijze propaganda moet gemaakt. Geen wonder dan ook, dat een dergelijk boek een goede recensie mag boeken in de vrijzinnige pers. Die weet altijd, zoo echt neutraalte prijzen wat tegen het Colvinisme ingaat. De bekende recensent van de „N. R. C." schrijft in zijn beoordeeling van dit boek onder meer „Wie den druk niet kent, waaronder dit geslacht van gereformeerde jongeren leeft, wie de ten hemel schreiende misstanden niet kent in de kringen, waaruit deze jongeren voortkomen, waar bedrog en zuiverheid, schijnheiligheid en echte geestelijke adeldom hopeloos dooreengestrengeld zijn, die zal veel in dit boek niet begrijpen kun nen en misschien zelfs wel houden voor fantasie. Men heeft hier en daar den mond vol over de regeneerende kracht, die het Calvinisme bezit ten opzichte van ons volk maar dan mag men niet dulden, dat dit calvinisme tot letterknechterij en een obscuur politiek geharrewar verwordt, tot een bedompte verstikkende atmosfeer, waarin geen enkele jonge plant het leven houdt." Daar kunnen wij het mee doen K.B. S. Met het oog op de weldra te houden ver gaderingen der onderscheidene Classes wordt aan die Kerken in de Provincie Zeeland, welke voornemens zijn in 1934 aan de Particuliere Synode weer of voor 't eerst subsidie aan te vragen voor de Bediening des Woords (artikel 11 K.O.) meegedeeld, dat die aanvragen vóór half Februari a.s. moeten ingediend zijn bij ondergeteekende, en dat ze vergezeld moeten gaan van de rekening over 't oude jaar, de be grooting over 't nieuwe jaar en van het bewijs, dat de aanvrage gesteund wordt door de Classis. Namens de Provinciale Deputaten voor de Hulpbehoevende Kerken, F. J. v. d. ENDE. Kamperland, 20 December 1933. Met hartelijken dank berichten wij, dat wij van de Vereeniging „Diaconaal Hulpbetoon", de Vrouwenvereeniging „Bid en Werk" en de Meisjesvereeniging „Doet wel aan allen" weder om een groot aantal kleedingstukken mochten ontvangen, waardoor wij in de gelegenheid wer den gesteld, menig gezin van warme onderklee- ding te voorzien. Het is onze wensch, dat de Vereenigingen nog vele jaren dit liefdewerk onder 's Heeren zegen zullen mogen voortzetten, en dat vele zusters der gemeente, die daartoe in de gelegenheid zijn, hetzij door toetreding als lid van een dezer ver eenigingen, hetzij door het verleenen van een bijdrage, hare medewerking zullen verleenen, opdat ook dit schoone werk der barmhartigheid in stand moge worden gehouden. De Diaconie der Geref. Kerk te Middelburg, J. W. KOGELER, Voorzitter. I. DE WOLFF, Scriba. AGENDUM. Vergadering van de Classis Goes van de Gereformeerde Kerken, te houden op Donderdag 11 Januari 1934, in het lokaal achter de Gereformeerde Kerk te Goes. Aanvang 1.3Ö uur. 1. Opening door de roepende Kerk. 2. Onderzoek der credentiebrieven en instruc ties. 3. Institueering van het moderamen Praeses Ds. H. Torenbeek AssessorDs. W. H. van der VegtScribaDs. E. Beukema. 4. Vaststelling van de notulen der vorige ver gadering. 5. Lezing van gehouden correspondentie. 6. Ingekomen stukken en instructies. 7. Rapportenverantwoording finantieel be heer door de verschillende Deputaten (art. 7 H.R.). 8. Benoeming van Deputaten. 9. Regeling der vacaturebeurten. 10. Storting der gelden. 11. Onderzoek naar art. 41 D.K.O. 12. Aanwijzing van de roepende Kerk en Mo deramen voor de e.v. vergadering. 13. Vaststelling der korte notulen. 14. Rondvraag. 15. Sluiting. Namens den Raad der roepende Kerk van 's-Gravenpolder, CHR. C. VERHULST, Praeses. W. DE SCHIPPER Cz., w.n. Scriba. Te storten collecten en bijdragen voor de Zending onder de Joden voor de Generale Kas der Hulpbeh. Kerken voor de Evangelisatie in de Prov. Zeeland voor de Theologische School. WelEerw. Heer Kapelle Z. B., 19-12-1933. Wilt U zoo vriendelijk zijn in de Zeeuwsche Kerkbode eenige regelen op te nemen aangaande onze actie (anti revolutionaire Jongeren actie) in Zeeland Meegedeeld kan worden dat zij hard vooruitgaat in onze provincie. Reeds vele clubs kwamen tot oprichting. Deze actie bedoelt allen, die met onze a. r. beginselen instemmen, het juiste midden tusschen het Fascisme en 't Marxisme te leeren kennen wat er voor noodig is de correcte situatie in te nemen tegenover den Nationaal Socialist ter eenre en contra den Marxist ter andere zijde. Door degelijke studie komt men aan de kennis om de slavernij, maar ook de revolutie met vrucht te bestrijden. Daar om de Ar ja. Zij, die wonen op plaatsen waar nog geen Arjaclub bestaat en die met ons doel instemmen, geven daar even kennis van aan den Districtscommissaris der A.R.J.A. in Zee land dhr. W. Bogaards te Kapelle-Biezelinge. Bij voorbaat dank ik U. Hoogachtend, W. BOGAARDS. Wijkende Wegen. Willem Evers. Uitgevers Mij. Holland, Amsterdam. Op zichzelf een frisch boek, maar dat wij niet kunnen aanbevelen, wijl het Gereformeerde kerkelijke leven de geschiedenis speelt zich af in de periode na Assen op een wijze wordt beschreven, welke aan de waarheid te kort doet. Het wil de jeugd opnieuw doen strijden voor recht, doch niet met zulke hulp. Laatste overdenkingen van Prof. L. Lindeboom met een inleidend woord van Dr. T. Hoekstra. Uitgave N.V. De Graafschap, 1933, Aalten. Een bundel overdenkingen, vroeger versche nen in De Wachter. Dit werkje wenschen wij in veler handen. Een geloofsheld is hierin aan het woord. Het Jodendom. Een boek voor Joden en Christenen door Dr. Jac. van Nes Czn. Uitgave: J. H. Kok N.V. te Kampen, 1933. Een standaardwerk over het Jodendom, voor zien van prachtige illustraties. Een studiewerk bij uitnemendheid, dat eindigt met een verhandeling over het Zionisme. Een schat van gegevens is in dit boek ver zameld. Moge deze studie medewerken aan de verlevendiging van de missie onder de Joden. Onze missionaris onder de Joden, heeft velen zeer aan zich verplicht. De uitgave is voortref felijk. Assen. SCHEELE. De held Israëls, tafereelen uit het leven van David, door R. E. van Arkel v. d. m. met illustraties van Prof. Jurres. Uitgave H. A. van Bottenburg N.V., Amsterdam. In een inleidend woord zegt de schrijver, dat hij in dit boek niet geeft een aaneensluitend ver haal van Davids lotgevallen maar enkele grepen doet in diens rijke leven evenwel dan zóó, dat deze toch één geheel vormen en Davids leven in zijn hoofdlijnen en kenmerkende momenten weergeven. Zoo wil hij dan in dit boek getuigen van Hem, die eigenlijk de Held Israëls is, door, van David uitgaande, de typische lijnen aan te wijzen die uitloopen in den Christus. Wanneer Ds. van Arkel zich tot dien arbeid zet, dan weten we dat zijn pogen slaagt en dat hij in schoone, duidelijke taal, ons den grooten Held Israëls gaat teekenen, die zijn volk van alle ellende verlost. In een twintigtal hoofdstukken samen een boekdeel vormende van 239 bladzijden wordt ons Davids leven geteekend in zijn hoogte- en dieptepunten, in zijn strijden en overwinnen, in zijn lijden en verdragen, in zijn afzwerven van den Heere en zijn wederkeeren met berouw, en geeft dit leven van David den schrijver het uit gangspunt tot het kennen van den Heere Jezus Christus. Enkele illustraties zijn opgenomen van Prof. Jurres. Volgens sommige deskundigen moeten die heel mooi zijn. Wij voor ons vonden meestal de toelichting van Ds. van Arkel duidelijker dan de platen. Vermelden we nog, dat dit werk het eerste boek is van den jaargang 1933-34 van „De Schouwvenster-Bibliotheek". Wie lid is van deze bibliotheek ontvangt dit boek voor zeer lagen prijs. Wie meer wil weten van de voordeelen die aan dit lidmaatschap verbonden zijn, vrage den catalogus van den uitgever bij zijn boek handelaar. „De Wandelaar." Hier zij iets vermeld uit de November-afleve- ring van „De Wandelaar", uitgave van A. G. Schoonderbeek te Laren. Kees Andriesse laat in een artikel, getiteld „Duivelswerk", uitkomen, dat tusschen Satan en vele planten vooral paddenstoelen vol gens 't bijgeloof bedenkelijke relaties bestaan, J. F. Damsté-Muller publiceert een vervolg van haar artikel over een Alpenreis in 1791 en J. L. A. Kremer houdt zich uitvoerig bezig met het Hoog-Soerensche landschap. De plantenwereld rondom Kampen en even eens de bouwkunstige schoonheid der stad vin den een beschrijver in A. J. de Boer, A. Bayer Clumper betrekt ons opnieuw in haar omzwer vingen door 't westelijk deel van den Balkan en Ds. J. I. van Schaick vertelt van de genoegens, die hij als vogelwaarnemer en vogelfotograaf heeft gesmaakt op Rozenburg. Dr. A. C. de Koek schetst de beteekenis van den opzienbaren- den sterrenregen op 9 Oct. j.l., D. van Sijn rept van zijn bevindingen met bontbekpleviertjes en P. L. Rusticus geeft behartigingswaardige wen ken met betrekking tot de tuinwerkzaamheden in November. In de rubriek „Van en voor de lezers" (na tuurhistorisch allerlei), wordt o.m. geschreven over 't merken van vlinders en over pelorische bloemen bij 't glidkruid. Feitelijk is het overbodig te vermelden, dat ook ditmaal weer een groote reeks boeiende illustraties den tekst op aangename en instruc tieve wijze aanvult. Gaarne blijven we dit mooie tijdschrift aan bevelen. Van tijd en eeuwigheid, predicatie over Pred. 3:14, 15 door Ds. W. M. Ie Cointre. Druk Firma P. Harte, Ber gen op Zoom. De preek door Ds. Ie Cointre 5 November j.l. uitgesproken en per radio uitgezonden, werd nu ook uitgegeven. Deze uitgave is gemotiveerd. Ds. Ie Cointre ontvouwt dezen moeilijken tekst zóó, dat er licht uitstraalt over onzen donkeren, bewogen tijd en het Woord Gods leiden kan tot de rust des geloofs. Wordt eerst aangetoond dat heel het gebeuren in den tijd eeuwigheids achtergrond heeft, daarna dat heel ons leven in den tijd eeuwigheidsbeteekenis heeft. Hartelijk bevelen we de lezing aan. Deze preek zou in een vacante kerk uitnemend dienst kunnen doen op den laatsten Zondag van het jaar. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Vrouwepolder. In dank ontvangen voor het Zendingshospitaal van Sientje Geerse Jd. 250 opgespaarde halve centen. Namens de Zendingscommissie, M. v. d. BROEK. Serooskerke. Kerstdag gevonden in de collecte 5.voor den Zeeuwschen Beker. Met dank. DE BOEKHOUDER. Arnemuiden. Met dankbaarheid en blijd schap geeft de Diaconie te kennen, dat Vrijdag avond j.l. de overdracht plaats had van de 108 kleedingstukken door de Meisjesvereeniging „Wees een zegen" vervaardigd en tevens de uitdeeling aan onze behoeftige broeders en zus ters, terwijl 's avonds tevoren gelegenheid was gegeven deze goederen te bezichtigen. Geve God dat Zijn zegen bij den voortduur op dit werk der barmhartigheid moge rusten en de gemeente de middelen om dezen arbeid voort te zetten. Namens de Diaconie, Ds. H. SCHOLING. VEREENIGINGSLEVEN. Vergadering G. J. V. Pred. 12 la te Koudekerke te houden op Zaterdag 30 December 1933 des avonds 8 uur in het Vereenigingsgebouw. Agenda: 1. O. T. deel II, les 70. „Daniël en z'n Vrienden", Daniël I, M. Boone. 2. V. G. les II, K. Siera. Rondvraag. A.s. Zaterdag geen vergadering van „Vrien denkring". Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. G. B. art. 5. „Waarvan de H. S. enz.", J. Wisse. V. G. I. „De kruistocht en de gevolgen", C. Alewijnse. Varia, P. Wisse. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. Kerkgesch. Schets 38 en 39. „Bonifacius, de Apostel van het Noorden", J. Verburg. Boekbespreking „De erfgenaam van Rede- lyffe (Charlotte M. Yonge), L. Ludikhuize. Memorisatie A. Cornelissen. Poëzie C. den Boeft. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring" Middelburg. Gezellige samenkomst op Zaterdagavond 8 uur in het Militair Tehuis. Alle jongens boven 16 jaar welkom. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 31 DECEMBER 1933 EN MAANDAG 1 JANUARI 1934. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur Prof. Mr. Dr. G. M. den Hartogh te Kampen. 6 uur Cand. P. B. Lengkeek M. 9.30 uur Prof. Mr. Dr. G. M. den Hartogh Noorderkerk 9.30 uur Cand. P. B. Lengkeek te Rotterdam. 2 uur Ds. H. A. Wiersinga 6 uur Prof. Mr. Dr. G. M. den Hartogh Arnemuiden 9.30 en 6 uur Ds. H. Scholing M. 9.30 uur Ds. H. Scholing Bevestiging Ambtsdragers. Domburg 9.30 en 7 uur Ds. J. E. Visser M. 9.30 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6.30 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9 en 6.30 uur Ds. H. Pestman M. 9 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 6 uur Ds. A. C. Heij M. 9.30 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 6 uur Ds. A. Koning M. 9.30 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 6 uur Ds. M. Vreugdenhil M. 9 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 6 uur Cand. L. Touwen M. 9.30 uur Cand. L. Touwen Serooskerke 9.30 en 6.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom M. 9.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Bevestiging Ambtsdragers. Souburg 9.30 en 7 uur Ds. J. C. J. Kuiper M. 9.30 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 6 uur Ds. J. v. d. Guchte M. 9.30 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Openbare Geloofsbelijdenis. Collecte Emeriti. M. 9.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 en 2 u. Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser M. 9.30 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester M. 9.30 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger M. 9.30 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra M. 9.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. M. 9.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 6.30 uur Ds. J. M. Mulder M. 9.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. M. 9 uur Ds. F. J. v. d. Ende Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. M. 9.30 uur Ds. M. Heuzeveldt Oosterland 9.30 en 6 uur Lezen eener Leerr. M. 9.30 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar M. 9.30 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. M. 9.30 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen M. 10 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. M. 9.30 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra M. 9.30 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre M. 9.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Cand. M. Ros te Hillegersberg. M. 9 uur Cand. M. Ros Poortvliet 9.30 en 2 uur Dhr. K. de Vries 6 uur Lezen eener Leerr. M. 9.30 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. M. 9.30 uur Lezen eener Leerr. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar M. 9.30 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil M. 9.30 uur Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur M. 9.30 uur Borssele 9.30 uur 2 uur M. 9.30 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur 5.30 uur M. 9.30 uur Ds. G. Leene Ds. G. Leene Lezen eener Leerr. Ds. H. Fransen Ds. H. Fransen Ds. H. Fransen Geen dienst Ds. H. Fransen Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele M. 9.30 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt M. 9.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. M. 9.30 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij M. 9.30 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 6 uur Ds. H. Torenbeek 2 uur Ds. J. Koolstra M. 9.30 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk M. 9.30 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 9.30 en 6 uur Ds. J. Koolstra 2 uur Ds. H. Torenbeek M. 9.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema M. 9.30 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30, 2 en 6 uur Ds. G. van Heiningen M. 9.30 uur Ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 2.30 uur Ds. Joh. A. Tiemens M. 9.30 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post M. 9.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck M. 9.30 uur Ds. C. B. Bavinck Bevestiging Ambtsdragers. Oostburg 9.30 en 6 uur Ds. Th. P. Potma M. 9.30 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. de Vries M. 9.30 uur Ds. D. de Vries Bevestiging Ambtsdragers. Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groeneveld M. 9.30 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok M. 9 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3