HOUDT 13 DECEMBER 1933 VRIJ? KERKNIEUWS* QFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN Dan zingt „SOU" een Kerstoratorium in de Concertzaal. dikantsvakatures en over den overvloed van kandidaten en over de vaste bijdragen maar over Jezus, over de hoop, die in ons is. Heeft ons het vertrouwelijk spreken met el kander in deze beweging ook iets te zeggen Van harte zijn we 't eens met hetgeen Dr. Harrenstein op de laatstgehouden Predikanten conferentie sprak ,,Wat is het een worsteling om in het jachtige leven van onzen tijd een ,,stil kwartier" te vinden Toch is het zoo noodig. En dat de Oxford-beweging op deze oude waar heid eens het accent zet, moet gewaardeerd worden, al moet het dan anders dan zij wil". Laat ik eindigen met een woord van Ds. P. van Dijk, waarmee we 't geheel eens zijn „Ze ker, we moeten verschillende dingen in haar veroordeelen, maar als we zien op den nood der massa en als we letten op wat de beweging, die zich niet alleen richt op rijke menschen, maar ook op de achterbuurten, doet, dan moeten we toch ook vragen, of er niet een stoot van uit gaat, ook op onze Geref. Kerken". A. B. W. M. KOK. DRIETAL TE Lemele-LemelerveldCand. C. Houtman, hulppred. te Enschedé. Cand. Th. J. Kerssies te Wildervank. Cand. A. J. W. Vogelaar, hulppred. te Nijmegen. Wanswerd S. Hoekstra te Lollum. J. R. Sybrandy te Zwartebroek. H. Zandbergen te Dwingeloo. TWEETAL TE Hazerswoude: Cand. H. J. Riphagen te Apeldoorn M. B. van 't Veer te Zevenbergen. Gorinchem J. van Herksen te Ermelo. J. C. J. Kuiper te Oost- en West-Souburg. BEROEPEN TE Bergentheim Cand. G. Morsink te Wierden. BEDANKT VOOR Groningen (vac.-H. van de Elskamp): Mr. W. S. de Vries te Voorburg. Te Een en Veenhuizen zullen de Geref. Kerken gezamenlijk een predikant beroepen. De pastorie komt te Een. Ds. G. J. Breukelaar, Geref. em. predi kant van Sushuisterveen, nam van de Geref. Kerk te Haaksbergen, waar hij 7 jaren hulpdienst verrichtte, na 45-jarigen diensttijd afscheid met 1 Petr. 5: 10, 11. Te Klundert besloot de Kerkeraad der Geref. Kerk tot publieken verkoop van de tegen woordige kerk en aanbesteding van den bouw eener nieuwe kerk. Door 124 gezinnen wordt 3200 aan bijdragen het kerkbouwfonds ge steund. Zitplaatsengebrek noopte tot bouw plannen. In de laatst gehouden vergadering van den Kerkeraad der Geref. Kerk te Den Haag-West hebben diakenen meegedeeld, dat zij de door de crisis getroffenen onder de leden der Gemeente voortaan verwijzen naar de Crisissteunregeling der Overheid, ook opdat de overige hulpbehoe vende leden voldoende kunnen worden onder steund. Geref. Kerken in Duitschland. Te Hamburg in samenkomst bijeen, hebben de kerken den Geref. Rijkskerkminister Weber bericht accoord te gaan met inlijving in de Duitsch-Evang. Kerk tegen waarborg, van vrij heid om de belijdenis naar den Heid. Catechis mus te handhaven, eigen presbyteriaal systeem, recht tot aanvulling van kerkeraden en kerkelijke colleges naar de in de afzonderlijke gemeenten bestaande eigen regelen, vrije predikantskeuze en vaststelling van het feit, dat iedere gemeente eigen rechtspersoonlijkheid bezit. (A. R.) Te Zwollerkerspel (Berkum) wordt, na mens den Kerkeraad der Geref. Kerk van Zwolle, een houten hulpkerk met 250 zitplaatsen ge bouwd. Twee personen zegden toe de kerk zon der arbeidsloon te bouwen. Voorts werd toege zegd de gratis levering van zand en grint en de benoodigde kachels. Reeds werden een orgel en statenbijbel ten geschenke ontvangen. Cand. S. Eringa, van Leeuwarden, werd door Ds. K. Oussoren, van Broek onder Akker- woude met Ezech. 3:17 bevestigd als pred. der Geref. Kerk van Rinsumageest en deed intrede met 2 Petrus 1 19. De Classis-Rotterdam der Geref. Kerken besloot, na breede bespreking, ook met deputa- ten voor den arbeid onder de Chineezen en Oos terlingen (Ds. T. J. Hagen, Dr. W. G. Harren stein en Ds. D. Sikkel), dat de uitvoering van het genomen besluit inzake den heer J. Dols, door de vorige vergadering der Classis genomen, medebrengt „dat we ons nader verstaan met de samenwerkende Classes en Kerken voor dezen arbeid. De aanwezige deputaten der samenwer kende Classes en Kerken voor den arbeid onder Chineezen en Oosterlingen verklaren zich, na samenspreking, bereid mede te werken, dat voor stellen betreffende br. Dols op de December- classis aan de orde komen." Te IJsselmuiden bij Kampen had vorige week onder groote belangstelling de begrafenis plaats van Ds. H. W. Laman, in leven em.- pred. der Geref. Kerk van Assen. Dr. C. N. Impeta herinnerde eraan, wat Ds. L. is geweest voor zijn gade en familie, de redactie van het Geref. Kerkblad en de Kamper Kerkbode en zei, dat voor het vele en goede dank aan God paste. Nadat de pleegzoon, de heer Roerink, had gesproken, gedacht Ds. B. A. Bos, van Assen, wat Ds. L. voor de Kerk aldaar en de Classis is geweest. Prof. Dr. T. Hoekstra, met den heer A. Boot (Groningen) „Filippus" vertegenwoor digend, herinnerde aan de fijne pen, die Ds. L. voor zijn meditatiën en voor den kalender van het Traktaatgenootschap 25 jaren lang voerde. Voorts werd namens „Dennenoord" te Zuid laren gesproken over den werkelijkheidszin en de geloofsovertuiging, die Ds. L. op het terrein der barmhartigheid ten toon spreidde, en namens de Jongelingsvereeniging „Onderzoekt de Schrif ten", waarvan Ds. L. eere-voorzitter was. De heer Laman, van Leiden, eenige broeder, sprak een woord van dank. Gezongen werd Psalm 73 12. Ook de hoogleeraren Dr. Greijdanus en Dr. Honig waren aanwezig. K. B. S. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Vrijdag 24 November. DE SECRETARIS. Coetus Classis Middelburg. Predikantenvergadering Maandag 20 Novem ber, des morgens 10 uur, op de gewone plaats. A. C. HEIJ. D. SCHEELE. De kerkeraden van de Zusterkerken in de Classis Middelburg worden verzocht afgevaar digden te zenden bij het afscheid van Ds. D. Scheele, dat zal plaats hebben Zondag 3 Decem ber, des avonds in de Noorderkerk. De kerkeraden gelieven mededeeling van hun vertegenwoordiging te doen aan ondergeteekende. B. H. LAVOOIJ. Noordsingel S 156 24. Scriba. Classis Goes. Voortzetting der Classisvergadering op Don derdag 23 November a.s. 's nam. half twee. Peremptoir examen van den Eerw. Heer H. Fransen, Theol. Cand. te Kolhorn, beroepen predikant bij de Geref. Kerken van Borsselen en Driewegen. Exegese O. T., Psalm 126 en Amos 7. Namens de roepende kerk van Goes, W. H. VAN DER VEGT, Praeses. A. DE LANGE, Scriba. Goes, 13 November 1933. Serooskerke. KORT VERSLAG van de ver gadering van den Kerkeraad met de belijdende manslidmaten op Maandag 13 November 1933. Aanwezig alle leden van den kerkeraad, voorts 124 leden, in totaal 135 personen. De Praeses, Ds. Lindeboom opent de verga dering, laat zingen Ps. 115:6, leest Openb. 1 920 en gaat voor in gebed. In het Stembureau nemen zitting met den Praeses Oud. C. Jobse en de brs. A. Schout en A. de Pagter. Uit de gestelde dubbeltalen wordt de volstrekte meerderheid verkregen voor ouder ling door br. J. de Wolf en voor diaken door br. J. C. Verton, die door den Kerkeraad wor den benoemd. Geen der aanwezigen heeft be zwaar tegen de wettigheid der stemming. Bij de rondvraag vraagt niemand het woord. Ouderling Sturm eindigt met dankzegging, waar na de Praeses de vergadering sluit. DE SCRIBA Collecte Evangelisatie in de Provincie. October 1933. Arnemuiden 22.74 Domburg 9.52]/^ Gapinge 6.15 Grijpskerke 21.01J/£ Koude- kerke 20.61 St. Laurens 15.55 Meliskerke 18.5i Middelburg 133.66 Oostkapelle 10.70 Serooskerke ƒ32.01; Souburg ƒ40.13; Veere 9.24 Vlissingen 69.43 Vrouwen polder 11.50; Westkapelle De Correspondent, J. A. VERTREGT. Boekbeoordeeling van Kinderlectuur voor de Zondagsschool. De Zondagsschoolvereeniging „Jachin" heeft een uitgebreide commissie, die haar oordeel laat gaan over wat als kinderlectuur wordt aange diend. Deze commissie bestaat uit deskundigen, die nauwgezet van de boekjes kennis nemen vóór ze daarover hun oordeel zeggen. Die boek- beoordeelingen worden dan gepubliceerd om tot een betrouwbare leidraad te dienen bij de aan schaffing van kinderlectuur, zooals die, met het oog op het Kerstfeest, vaak op groote schaal geschiedt. Deze betrouwbare gids voor dit jaar is weer verkrijgbaar bij den heer A. Verleur, Schoter- boschstraat 4, Haarlem, franco per post voor 25 cent. Postgiro 82184. Gaarne vestigen we daarop de aandacht. Timotheiis. UitgaveLa Rivière en Voorhoeve, Zwolle. No. 6 van den 39sten jaargang van Timotheüs kwam uit als Herfstnummer en naar aanleiding daarvan willen we nog eens op dit tijdschrift de aandacht vestigen. A. K. Straatsma geeft een herfstmeditatie over„Als de wind daarover gegaan is, zoo is zij niet meer". Over datzelfde thema geeft A. L. van Hulzen een artikel Herfsttij. En evenzoo D(rewes). ook een drietal mooie illustraties geven een indruk van de na tuur in den herfst. Door P. de Zeeuw J.Gz. wordt voortgezet zijn verhaal uit den patriottentijd „Wervelwind". Een artikel„Wat lezen we" van St. wijst nog eens weer op de groote be- teekenis van toezicht op de lectuur. Leerzaam is een les over het gebruik van bloembollen. Eveneens, op ander gebied, het taalkundig ar tikel van Mevr. Kuypervan Oordt, over „De Kolven". Dit nummer bevat ook een mooie muziekbijlage, „Heer, Llwe wonderbare goed heid". Woorden van A. Lukkien en muziek van H. G. Lukkien. Los ingelegd is een fraaie litho van den fraaien domtoren te Utrechtom zoo in een lijstje te zetten. J. T. waarschuwt dat men de jongens jongens moet laten, bij een illustratie waarop twee jonge padvinders worden voorge steld, elk gewapend met een geweer en patronen- tasch. De hoofdredacteur geeft een indruk over „Geestelijke werkloosheid". Hierin houdt hij echter niet in 't oog het onderscheid dat onze taal kent tusschen de woorden werkloosheid en werkeloosheid. Zie maar het woordenboek van Van Dale. Moge deze wat uitgebreide aankondiging mee werken dat Timotheüs zijn plaats behoude en dan steeds meerderen deze periodiek gaan lezen. Waarom Christelijk onderwijs, door Ds. C. A. Vreugdenhil, met een woord vooraf van Dr. K. Dijk. Uitgave Oos- terbaan le Cointre, Goes. Gelijk men weet is de Unie „Een School met den Bijbel" een nieuwe actie begonnen om pro paganda te maken voor het Christelijk onderwijs. In dien strijd kan de bovengenoemde brochure van Ds. Vreugdenhil van Oud-Vossemeer uit- nemenden dienst doen, zoodat we begrijpen, dat de tegenwoordige voorzitter der Unie, Dr. Dijk, deze brochure warm aanbeveelt. En met die aanbeveling kunnen we ons vol komen vereenigen. Cijfers en Feiten, gids voor het po litieke en sociale leven. Uitgave N.V. „De Graafschap", Aalten. Met October begon de 14de jaargang van dit maandschrift, dat we bij den voortduur aanbe velen, vooral aan hen, die op politiek of sociaal terrein leiding hebben te geven. Catalogus van de bibliotheek voor Zondagsschool, School en huis, najaar 1933. N.V. W. D. Meinema, Delft. Hen, die zoeken naar geschikte kinderlectuur, verwijzen we gaarne naar den catalogus van Meinema, die doet zien hoe goed we ook dit terrein voorzien zijn van lectuur, die in, vaak heel, mooie uitvoering uitnemenden inhoud geeft. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN KERSTFEEST 1933. Met hartèlijken dank ontvangen door Mej. Pouwer van N. N. te Middelburg 1.50; J. L. te Venlo 1.— Geref. Kerk te Heerlen 2.50; P. A. deV. te Eindhoven 12.50 voor 't Kerstfeest en 12.50 voor Blondo Mej. J. G. M. te Maastricht van het Dames-Zendingscomité 5.Mevr. K. te Eind hoven 2.Met de vorige opgaven mee ontvingen we de belangrijke som van 91.56, die we nu aan Ds. Merkelijn hopen te zenden. Met grooten schroom begonnen we voor 't Kerst feest te vragen. Met groote verwondering zien we thans dit verrassend resultaat. In voorspoediger jaren dan we thans beleven was de som die we naar Magelang verzonden wel eens niet zoo groot. Laten we onzen God danken die zoovelen in 't hart gaf iets voor dit doel af te zonderen. En eindigen we dan onze inzameling met de wensch en bede dat Hij gevers en gaven rijkelijk zegene en tot een zegen stelle. D.V. tot een volgend jaar. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Koudekerke, Geref. Pastorie. Middelburg. Brs. Diakenen zeggen hartelijk dank voor de volgende giften 10.„Uit dankbaarheid" waarvan 5.voor de Kerk en 5.voor de Armen; 1.voor Rusland. F. DAMEN, Kassier Diaconie. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „De geboorte van Johannes den Doo- per", Lukas 1 125 en 5780 door Willy de Wolf. Na de pauze Memoriseeren doorTrui Hamelink en Anke Schout. Afdeeling II. Bijbelsche Gesch. „Haman de vijanden der Joden". Esther 35 door Nel le Cointre. Kerkgesch. door Mien Hendrikse. Reciteeren. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „De geboorte van Johannes den Doo- per" door Miep Loodewijk. Inproviseeren door Corrie Breel, Jozien v. d. Moer, Rinie Huizenga en Mies Harinck. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. N. T. Schets III. „Het Heilig Kind Jezus", Lucas II vs. 21 t. m. einde, J. Verstraate. Anti Rev. Beg. „Dr. A. Kuyper", B. en B. 15 Dec. '25 en 15 Jan. '26, R. Buijze. Lees- en Reciteeroef. „Natuurweelde", B. en B. 21 Febr. '30, K. Boone, A. Cornelissen en T. Wal raven. Afdeeling B. Geloofsleer. Schets VII. „De eigenschappen der H. Schrift" door Bets Tange. Letterkunde. „De Erfgenaam van Redclyffe" door Gré Jansen. MemoriseerenJac. de Schipper. PoëzieSusan Buijs. RING SEROOSKERKE EN OMSTREKEN. Vergadering op Donderdag 23 November 7 uur te Oostkapelle. 1. Gezag en Jeugd. 2. De zelfopvoeding van den Jongeling. 3. Verkiezing. De Geref. K. V. Benjaminte St. Laurens vergadert op Zondag 19 Nov. 1933 des namiddags om 4 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. Gesch. „De vurige oven", Daniël 3 door vr. Adr. de Bree. 2. Memoriseeren door de vr. A. Davidse en J. v. d. Broeke. Jaarvergadering der M. G. J. C. Maandag 20 Nov. 's avonds half acht in gebouw St. Joris, Balans. Inleiding, tableaux, samenspraak, improvisatie enz. Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De voorstelling in den Tempel" door vr. G. Krijger. Kerkgesch. „Constantijn de Groote" door vr. W. Bassie. Afdeeling III. B. G. „De geboorte van Johannes den Dooper", vr. Houmes. K. G. „Julianus, de afvallige", vr. Kingmans. Geref. Jongelingsver. „Sola~Fide", Middelburg. N. T. sch. 57. „Saulus wordt Paulus", vr. J. H. Louwerse. V. G. 6. „Verb, tusschen de Kerk en Vorsten enz.", M. Verspoor. Varia, P. Walraven. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel" Schriftstudie „Het Ik" door vr. J. G. v. d. Kuip. Algem. Onderw. „Het Loon" door vr. P. van As. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring" Middelburg. Gezellige vergadering op a.s. Zaterdag 18 Nov. in de Bovenzaal van het Militair Tehuis. Voordrachten en improvisaties. Aanvang 8 uur precies. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 19 NOVEMBER 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Emeritifonds. Ds. S. van Wouwe te Arum. Ds. D. Scheele Ds. D. Scheele Ds. S. van Wouwe Ds. S. van Wouwe Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser Voorb. H. Av. 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Ds. A. Koning 2 uur Lezen eener Leerr. Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Namiddag Afscheid. Serooskerke 9.30 en 2 uur Cand. W. G. F. van Herwijnen te Vianen. Dinsdagav. 7 uur Ds. Jac. van Nes te 's-Gravenhage. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Bed. H. Av. en Dankz. Veere 9.30 en 2 uur Cand. Boom te Breda. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Woensdagav. 7 uur Bijbellezing CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Woensd. 9.30, 2 en 5.30 uur Ds. v. Heiningen te Wolfaartsdijk. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Cand. Jac. Groen Jr. te Rotterdam. Poortvliet 9.30 en 2 uur Dhr. K. de Vries 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Driewegen 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. A. Scheele Kapelle-Biezelinge 9.30 uur Ds. A. Scheele 2 uur Ds. D. Scheele te Middelburg. Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Yerseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 2.30 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. J. de Vn>s 's nam. Dankuur voor het Gewas. Verkiezing Kerkeraadsleden. Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groeneveld Collecte Hulpbeh. Kerken in de Classis. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3