OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN Tegenstelling in de geschiedenis. Ds. W. H. Gispen Sr. heeft op 1 Sept. j.l. te Zwolle de begrafenis geleid van Mr. Hendrik van der Vegte, den oud-Minister van Water staat, die een kleinzoon was van Hendrik de Cock, den vader der Afscheiding. Onder het opschrift „Tegenstelling in de geschiedenis" schrijft hij in de „Schev. Kerkbode" o.m. „Terwijl ik met weemoed in het geopend graf staarde op de kist, die in de aarde was neer gelaten, dacht ik aan het voorheen en het thans. Eenmaal werd de grootvader te Kampen ge arresteerd, omdat hij 't Evangelie van de genade Gods in Christus had gepredikt in een vergade ring van meer dan 19 personen en als gevangene geleid naar het Huis van Bewaring te Zwolle. Voor den grootvader was de gevangenis geen onbekende plaats. Reeds op 28 Nov. 1934 waren de deuren van de gevangenis te Groningen voor hem geopend om zijn straf van drie maanden te ondergaan. Het was De Cock dus geen vreemde zaak door de politie als een misdadiger door de straten van Zwolle te worden geleid. Van de ouderen te Zwolle heb ik menigmaal hooren vertellen, hoe De Cock spoedig door den rechter van instructie of door den officier van justitie, den heer Schaepman, die Roomsch was, verhoord werd en ook op vrije voeten werd gesteld, en zelfs uitgenoodigd werd met hem mede te gaan naar zijn woning op de thans genaamde Thorbeckegracht. De grootvader als gevangene in Zwolle bin nengebracht en opgesloten. En de kleinzoon Daar stond de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, die zich bij de begrafenis van Haar oud-Minister wilde laten vertegenwoordigen door Haar Kamerheer in buitengewonen dienst, baron van Haersolte. Daar stond Jhr. De Geer, als leider van dat vroegere kabinet, te spreken en te getuigen van hetgeen de ontslapene had mogen doen voor land en volk en wie hij in 't midden van zijn collega's ministers, die allen om het graf ge schaard stonden, geweest was. Daar werd gesproken namens Ged. Staten van Overijsel, om dankbaar te gedenken den arbeid door Mr. v. d. Vegte gedaan in 't belang van de provincie Overijsel. De vroegere burgemeester van Zwolle, de tegenwoordige en zeer vele andere burgemees ters stonden daar geschaard om 't graf van den kleinzoon van De Cock. Welk een tegenstelling in de geschiedenis De grootvader in de gevangenis te Zwolle zijn naam tot een scheldwoord de Coccejanen. En de kleinzoon geëerd door de vertegenwoor diging van H.M. de Koningin en door zoovele autoriteiten van land, gewest en stad. Grootvader en kleinzoon Ik zag de tegenstelling in de geschiedenis Maar ook zag ik de lijn van Gods beloften in deze tegenstelling. Die lijn is de Goddelijke lijn. Gods hand weeft een gouden draad door de geschiedenis. En dat doet Hij naar Zijn eigen Woord „Maar de goedertierenheid des Heeren is van eeuwigheid en tot eeuwigheid over degenen, die Hem vreezen en Zijne gerechtigheid aan kinds kinderen, aan degenen, die Zijn Verbond houden en aan Zijne bevelen denken om die te doen". (Heraut) K.B. S. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 6 Nov. 1933. Praeses Ds. A. Koning. Opening op gebruikelijke wijze. Br. Boon door lichte ongesteldheid afwezig. Notulen na lezing goedgekeurd. Ingekomen Stukken a. Van het Comité van de Java-Soembafilm gesteld in handen der Zen dingscommissie. b. Van Dep. voor de Evang. in België een verzoek om een collecte zal in Juni aan worden voldaan, c. Centrale Bond voor Inwendige Zending en Philantropische inrichtin gen vraagt steun zal uit Diaconale Kas worden gesteund, d. Vereeniging tot bev. der Geref. ziekenverpleging vraagt steunvoor kennisge ving aanvaard, e. Van de Commissie van Be heer een schrijven om dit jaar geen lid te doen aftreden, omdat reeds de aftreding plaats had in het begin van dit jaar de kerkeraad keurt het voorstel goed. Van de Plaatselijke Jeugd- centrale een verzoek om op 30 Nov. a.s. over het kerkgebouw te mogen beschikken voor een Propagandavergadering op de gewone voor waarden toegestaan, g. Agendum Classisverga- dering op 8 Nov. a.s. afgevaardigd worden de Praeses en br. Vroon, sec. br. Boon. Rapporten. Praeses brengt verslag uit van z'n afgelegde ziekenbezoeken. Er was reden tot dankbaarheid voor herstel. Br. Hillebrand brengt verslag uit van zijn bezoek aan de Jaarvergade ring der M. V. Diaconale Zaken. Enkele steunaanvragen worden toegestaan. 16 Nov. Gemeentevergadering. Agenda: Ver kiezing van ambtsdragers en het onderwerp „Evangelisatie" in te leiden door br. J. Kok. Rondvraag levert niets op. Lezing Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Serooskerke. KORT VERSLAG van de ver gadering van den kerkeraad, gehouden op Maandag 6 November 1933. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken: 1.4. Steunaanvragen van de Vereen, voor ziekenverzorging, Bond voor Inwendige Zending, Geref. Oekraïne, Afd. Nederland Wereldbond van Kerken, deze stuk ken gaan naar de Commissie ad hoe om prae- advies 5. Steunaanvrage Christel. School Mur- merwoude, voor kennisgeving aangenomen 6. Verzoek om collecte voor Evangelisatie-arbeid België, wordt reeds aan voldaan 7. Verslag Linnenkastcomité Magelang, in handen van de Zendingscommissie 8. Agendum Classisverga- dering; 9. Boekbeoordeeling „Jachin"; 10. Schrij ven van den kerkeraad van Vrouwenpolder be treffende de verplaatsing van den Dankdag. Rapporten Van br. Verhage over zijn bezoek aan de M. V. „Cursum Corda". Van den Praeses over verschillende bezoeken in de gemeente. Diaconale Zaken. Stand der kas. Kassaldo per 30 Sept. 156.02. Ontvangsten in October 165.82. Uitgaven 180.50. Saldo per 31 Oct. 141.34. Door 65 leden uit de gemeente werden namen genoemd voor candidaat-ouderling (23 namen) en candidaat-diaken (27 namen). Door den ker keraad worden candidaat gesteld voor ouderling de brs. Corns. Louwerse Johsz. en J. de Wolf voor diaken de brs. G. Christiaanse en J. C. Verton. De stemming uit deze dubbeltallen zal plaats vinden op Maandag 13 Nov., 's avonds 7 uur, in het kerkgebouw. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Middelburg op Woensdag 8 November 1933. Art. 1. Namens de roepende kerk vanWest- kapelle opent oud. v. d. Wal de vergadering op de gebruikelijke wijze. Art. 2. De afgevaardigden van Arnemuiden zien de credentiebrieven na. Art. 3. De vergadering wordt geconstitueerd met Ds. Koning als Praeses Ds. Heij, Assessor; Ds. v. d. Guchte, le ScribaDs. Douma, 2e Scriba. Art. 4. De Praeses verwelkomt Ds. Tunder- man, die voor de eerste maal ter vergadering is. Art. 5. Ds. Douma leest de notulen der vo rige vergadering over het in openbare zitting behandelde welke notulen ongewijzigd worden vastgesteld. Art. 6. Ingekomen Stukken aeen kennisgeving van afwezigheid van Ds. Visser, welke voor de vorige vergadering be stemd was. b. een brief van het moderamen der Gen. Synode van Middelburg inhoudend het besluit der Gen. Synode inzake het bezwaarschrift van br. G. te M. Art. 7. Rapporten a. De kerkvisitatie is nog niet geheel beëin digd het rapport kan op de volgende vergade ring worden verwacht. b. De toenmalige consulenten van Vrouwe polder en Gapinge deelen mede de Classis ver tegenwoordigd te hebben bij de intrede van Ds. Tunderman. c. Ds. Kuiper rapporteert over de gehouden Classiscontracta van het ontslag van Ds. Douma. d. Br. Olthoff rapporteert over den laatsten Classisalen Zendingsdag. Ontvangsten 139.60; uitgaven 115.35 voordeelig saldo 24.25. Het saldo zal in de Classicale Zendingskas worden gestort. De quaestor wordt gedechargeerd. e. Uit de mededeelingen van Ds. Heij over de Zending blijkt dat de bijdragen der kerken voor 1934 nog niet verlaagd kunnen worden. Art. 8. Instructies a. De kerken van Grijpskerke, St. Laurens en Serooskerke hebben instructies over den da tum van den Dankdag. De Classis besluit aan de kerken te adviseeren den datum van den Dankdag voor het Gewas vast te stellen op den laatsten Woensdag van November om de gewenschte uniformiteit en de belangen van de landbouw. b. De Kerk van Middelburg vraagt vacature beurten en verzoekt de Classis als consulent aan te wijzen Ds. Koning. Aldus besloten. c. De kerk van Oostkapelle vraagt vacature beurten en verzoekt de Classis als consulent aan te wijzen Ds. Lindeboom. Aldus besloten. d. De kerk van Meliskerke stelt voor in de Classicale regeling ter kerkelijke behandeling van z.g. gedwongen huwelijken te schrappen de laat ste alinea van art. 5, waardoor dan ook art. 6 zou kunnen vervallen. Na uitvoerige bespreking besluit de Classis tot invoeging in art. 5 van de woorden „al dan niet". Art. 6 vervalt. Pauze. Art. 9. De onderscheiden deputaten volgens art. 10 H. R. worden benoemd. Benoeming nieuwe Deputaten Voor de Kerkvisitatie PrimiDi. A. C. Heij, H. A. Wiersinga SecundiDi. M. Vreugden- hil, A. Koning. Hulpbehoevende Kerken Ds. W. F. M. Lin deboom. Voor het organiseeren van den jaarl. Classic. Zendingsdag Br. A. Melis. Kas voor Hulpbehoevende Idiotenvoorstel aan de Part. SynodeBr. Huismans, Primus, Br. J. Terpstra, Sec. Evangelisatie in België Ds. H. Pestman. Examinatoren voor de onderscheiden vakken der kerkelijke examina Exegese O. T. Di. A. Koning, H. A. Wier singa. Exegese N. T. Di. H. Pestman, W. F. M. Lindeboom. Dogmatiek Di. A. C. Heij, M. Vreugdenhil. Kerkgeschiedenis Di. J. van de Guchte, J. E. Visser. Ethiek Di. H. Pestman, H. Scholing. SymboliekDi. A. C. Heij, M. Vreugdenhil. KerkrechtDi. J. C. J. Kuiper, J. W. Tun derman. Ambtelijke vakken Di. J. C. J. Kuiper, W. F. M. Lindeboom. Inhoud H. SchriftDi. J. van de Guchte, J. E. Visser. Art. 10. Rondvraag art. 41 D.K.O. De kerk van Vlissingen vraagt en verkrijgt ad vies in een tuchtzaak. De kerk van Oostkapelle vraagt vertegen woordiging der Classis en der kerken bij het afscheid van Ds. Douma op 19 Nov. a.s. Ds. Koning zal als Praeses de Classis vertegenwoor digen. Art. 11. De kerk van Arnemuiden zal de vol gende vergadering samenroepen tegen Woensdag 14 Februari 1934. Het Moderamen zal dan ge vormd worden door Ds. Kuiper, Praeses Ds. Koning, Assessor Ds. Heij, le Scriba Ds. van de Guchte, 2e Scriba. Art. 12. Ds. Douma leest de notulen der vo rige vergadering over het in Comité behandelde; welke notulen ongewijzigd worden vastgesteld. Art. 13. Rondvraag. Ds. Visser leest de lijst van vacaturediensten van de kerken van Middelburg en Oostkapelle voor welke worden vastgesteld en in de Kerk bode zullen worden opgenomen. Ds. Vreugdenhil vraagt of vacantie van de predikanten een wettige rede is tot verzuim van de Classisvergadering. Ds. Lindeboom spreekt over art. 10 18 H. R. bepaald ten aanzien van Zoutelande. De kerk van Meliskerke gevoelt er nog niets voor aldaar afzonderlijke diensten tijdens het seizoen te doen houden. Ds. Scheele en Ds. Douma nemen afscheid van de Classis en worden door den Praeses har telijk beantwoord. Ds. Heij vraagt dat de kerken die hunne ver schillende bijdragen voor de Zending nog niet hebben voldaan, hiervoor alsnoq zullen zorq dragen. Art. 14. De benoodigde stukken van het ont slag van Ds. Scheele worden in orde gemaakt en geteekend. Art. 15. Het kort verslag wordt vastgesteld. Art. 16. Na dankgebed door Ds. Scheele sluit de Praeses de vergadering. Op last der Classis, E. DOUMA, 2e Scriba. Vacaturediensten Classis Middelburg. MIDDELBURG. December Ds. Tunderman. Januari Ds. Wiersinga. Februari Ds. v. d. Guchte. OOSTKAPELLE. December Ds. Visser Januari Ds. Heij. Februari Ds. Vreugdenhil. Ds. J. E. VISSER, Dep. Gezelle Meerburg's Kalender. Uit gave D. H. Littooij Azn„ Terneuzen. Goede waar behoeft geen krans. Wij bevelen dezen kalender met zijn eenvoudig schild en keurige bewerking van de Schriftuurplaatsen hartelijk aan. Verleden jaar was deze Kalender spoedig uit verkocht. Wie hem wenscht te bezitten, bestelle hem dus nu. M. SCHEELE. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN KERSTFEEST 1933. 'Met hartelijken dank ontvangen voor de Kerst feestviering te Magelang, Parakan, Blondo, uit het busje bij de bezichtiging der goederen in de Noorder- kerk 9.50, uit het busje van A. Janse te Koude- kerke 1.21, van een kind 0.15, van het Zuster- comité te Roermond gezonden door Mej. M. E. Geld hof 10.45. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Geref. Pastorie Koudekerke. Giro-adres 169757 Ds. A. C. Heij. SCHOOLZENDING. Met vriendelijken dank ontvangen van de School met den Bijbel te Zoutelande (Hoofd de heer Heu- seveld) voor de Schoolzending 4.25. Ds. HEIJ. Middelburg. Nagekomen gift Dankdagcollecte van een zuster der Gemeente 1.Met dank. D. SCHEELE. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van Mej. T. een pak zil verpapier van Cor en Marina de Munck een pak zilverpapier, partijtje postzegels en 100 halve centen door tusschenkomst van Ds. Scheele van Janna de Oude te Brouwershaven een pakje zilverpapier en 6.68 uit catechisatiebus Hofpleinkerk 9.26uit catechisatiebus Gasthuiskerk 10.32. Voor al deze giften namens de Zendingscommissie mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling 1. Bijb. Gesch. „Haman's val en de verlossing der Joden", Esther 69 door Leentje Geuze. Na de pauze Memoriseeren door Rie Kleijnenberg, Ettje Loodewijk en Mien de Rijke. Afdeeling II. Bijbelsche Gesch. Esther 1 en 2 door Cor de Kroo. Na de pauze Reciteeren door Bep Walraven, Cor- rie Leijnse, Stien Verstrate en Anny Suunnond. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Haman, de vijand der Joden" door Jo Oggel. Inproviseeren Miep Loodewijk, Titie v. Sluijs, Ina Graafhuis en Mies Harinck. RING VLISSINGEN. Donderdag 16 Nov. des avonds 8 uru in het Vereenigingsgebouw te Koudekerke. 1. „Gazag en Jeugd", Bondsdag 1933. 2. „De Jeugd van den tegenwoordigen tijd en haar idealen", Jong.bl. 4. Jaarg. 45. Geref. Jongelingsvereeniging Herman Faukeel". N. T. Schets 24. „De Barmhartige Samaritaan" door vr. A. Wattel. V. G. Schets 3. „De beteekenis der Grieksche- en Romeinsche Heerschappij enz." door vr. J. Kuiper. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. O. T. 68. „Jeremia", vr. L. Maas. M. O. 2. „De beteekenis der Christelijke Religie voor het Maatschappelijk leven", vr. J. Poppe. KRINGEN WALCHEREN I en 11 VAN M. V. Gecombineerde vergadering D.V. Donderdag 16 Nov. 's avonds half acht in de Gasthuiskerk te Middelburg. Inl. Vad. Gesch. „Louisse Henriëtte" door C. H. Ludikhuize. Bijdragen door enkele Ver. Komt allen Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De Geboorte van Jezus" door vr. H. Lenselink. Kerkgesch. door den leider. Afdeeling III. B. G. „Haman's val en de verlossing der Joden", vr. de Rijk. V. G. „Onze Koloniën in de 18e en aanvang 19e eeuw, vr. Clement. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Schriftstudie „De gevallen engelen", vr. W. Camper. Vrij onderwerp, vr. P. Vader. Vergadering der G. J. V. Pred. 12la te Koudekerke. te houden op Zaterdagavond 11 Nov. 1933 des avonds 8 uur in het Vereeniging sgebouw. 1. K. G. les 12. „Vooruitgang der Reformatie", vr. J. de Kam. 2. Voordracht, vr. S. de Kam. 3. Memorisatie, vr. P. Izeboud. 4. M. O. deel II, les 3 „Ons Gerraaansche Volks leven enz.", vr. D. Verhage. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring". Middelburg. Gezellige samenkomst op Zaterdagavond 8 uur in het Militair Tehuis. Alle jongens boven 16 jaar welkom. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 12 NOVEMBER 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Emeritifonds. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Scheele Dr. J. Hoek Dr. J. Hoek Dr. J. Hoek te 's-Gravenhage. 6 uur Ds. H. Scholing Arnemuiden 9.30 uur Ds. H. Scholing 2 uur Ds. D. Scheele Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma 2 uur Ds. E. Douma Bidstond V.U. Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Voorb. H. Av. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Collecte Verstrooide Geref. in Indië. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 en 2 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Ds. J. M. Mulder Haamstede 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Ds. Z. Hoek Bed. H. Av. en Dankz. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Krabbendijke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30 en 2 uur Dhr. K. de Vries 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. A. P. Heijn'er te Giesen Rijswijk. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 uur Ds. G. Leene 2 uur Ds. A. Scheele Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. G. Leene Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens 's morgens Dankuur voor 't Gewas. Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. J. de Vnes Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3