KERKNIEUWS. QFFICIËELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN AANGENOMEN NAAR Groningen (vac.-G. H. A. van der Vegte): A. Wijngaarden te Bedum. Oudega (Small.): Th. Boersma te Hijlaard. BEDANKT VOOR Middelburg A. Wijngaarden te Bedum. Rijnsburg (vac.-J. de Waard): A. S. Timmer te Bedum. Bergentheim D. Middelkoop te Mildam. Wijlen de heer K. K. S. te Roodkerk heeft aan de Geref. Kerk te Oenkerk een bedrag van 500.vermaakt. Te Palembang is, door instelling der amb ten, een Geref. Kerk geïnstitueerd, die 13 Aug. 1.1. haar eersten dienst hield. Er zijn 34 belijdende en 17 doopleden en bijna 100 verstrooiden. Dit is de 11de Geref. Kerk in Ned. Oost-Indië. Ds. L. J. C. Kreijt, em.-pred. der Geref. Kerk te Dieren heeft thans Den Haag verlaten en zich metterwoon te Baarn (Krijgerlaan 5) gevestigd. Te Zutphen aanvaardde de kerkeraad der Geref. Kerk een regeling voor de zitplaatsen. „De Kerkeraad kon zich zeer goed vereenigen met het beginsel van gezinsbanken, dat aan de regeling ten grondslag ligt, en ook de wijze van zitplaatsenkeus volgens leeftijd van het gezins hoofd vond algemeene instemming." Ds. M. Meindertsma, sinds kort em.-pred. der Geref. Kerk van De Leek, zal zich aan de kleine Geref. Kerk van Staphorst voor hulp dienst verbinden. Ds. G. J. Breukelaar, em.-pred. van Sur- huisterveen, voor hulpdienst thans verbonden aan de Geref. Kerk van Haaksbergen, zal dit werk neerleggen en Zondag 12 Nov. a.s. een afscheidswoord spreken. Naar de „Stand." verneemt, gaat Prof. Dr. H. H. Kuyper goed vooruit. De mogelijkheid bestaat, dat de hoogleeraar het Haarlemsche Diaconessenhuis zal kunnen verlaten. Hij zal echter voor verder herstel nog eenigen tijd rust moeten houden. Emeritaat. De classis Franeker heeft eer vol emeritaat verleend aan Ds. S. v. d. Wal te Minnertsga, Ds. v. d. Wal, die in 1865 werd geboren, werd in 1892 candidaat aan de Theol. School, en aanvaardde het predikambt in de kerk van Westzaan, die hij diende van 1892 tot 1895, in welk jaar hij zich aan die van Min- nerts-ga verbond. Ds. S. J. P. Goossens, miss. pred. der Geref. Kerk van Appingedam op Soemba, moest in Juni met zijn gezin overhaast naar Java ver trekken voor een operatie van mevrouw en in verband met ziekte van de drie oudste kinderen. Vermoedelijk kon Ds. G. in September weer naar zijn Zendingspost terugkeeren. Opstaan bij den aanvangszegen. De kerkeraad van Werkendam aan de ge meente mededeeling doende van een kleine wij ziging in de volgorde van den dienst, spreekt tegelijkertijd uit „Een begeerte leefde nog bij den kerkeraad, die hij niet wil voorstellen, maar waartoe de gemeente eigener beweging zou kunnen komen. Namelijk om ook zooals we bij den slotzegen allen opstaan dat ook te doen bij den aanvangs zegen na het votum. Als de gemeente dat nu eens spontaan deed Dat kan toch wèl Opstaan als de Heer ons zegent, in het besef van diepen eerbied voor God(Heraut) Dansen en het 7e gebod. Wij lezen in de „Amsterd. Kerkbode" Opmerkelijk was het getuigenis van een Roomsch priester, die onlangs schreef dat hij in den biechtstoel gemerkt had, dat van twintig gevallen vrouwen (die bij hem haar zonden wa ren komen belijden) negentien door danspartijen tot zonde en schande gekomen waren. Hoe wulpscher nu de dansen worden, des te meer zullen dergelijke gevallen voorkomen. Dan is het tenslotte onmogelijk om in zulk een omgeving rein te blijven. Is 't wonder dat onze Gereformeerde vaderen tot de ongeoorloofde vermaken ook den dans rekenden En dat er hoe langer hoe meer tegen gewaarschuwd wordt En dan zijn er nog jongens en meisjes van Ge reformeerden huizen, die naar de danszalen slui pen. Ouders, waakt en bidt Jongemenschen, laten wij toch onze voeten weren van alle kwade paden. Uwe lichamen en uwe zielen zijn in gevaar Waakt en bidt ook gij K. B. S. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 2 November 1933. Opening op gebruikelijke wijze door Ds. Scheele. Tegenwoordig 43 leden. Notulen vorige vergadering gelezen en vast gesteld. Ingekomen Stukken a. een zestal verzoeken om steun, verwezen naar de fin. commissie b. een tweetal stukken betreffende brandver zekering en uitlotingslijsten, naar de Commissie van Beheer c. een verzoek om de Zendingsfilm te ver- toonen, in handen gesteld van de Zendingscom missie d. een schrijven van den Raad van Arbeid te Apeldoorn over een verpleegde „Hoogeland", zal nader onderzocht worden e. een dankbetuiging van de fam. Wonder- gem, voor betoonde deelneming bij overlijden een fin. verslag van „Parakan" wordt met belangstelling kennis van genomen en deze Ver. zal dank gebracht worden voor den gewaar- deerden arbeid, door haar verricht g. een schrijven van Den Haag (W.) over een lid dier gemeente h. een nader schrijven van Ds. Wijngaarden, over zijn bedanken voor het beroep naar onze gemeente i. een schrijven van een lid der gemeente over een genomen beslissing, wordt nader besproken en zal worden beantwoord j. een schrijven van 5 leden uit den kerkeraad over de beroeping van één Dienaar des Woords. De beroepingscommissie brengt hierop verslag uit. geeft advies inzake het beroepingswerk en stelt voor Ds. van Herksen te Ermelo aan de gemeente voor te dragen tot het uitbrengen van een beroep. Gezien de bijzondere omstandigheden der ge meente neemt de kerkeraad het besluit Ds. van Herksen voor te dragen. Op a.s. Maandagavond om 8 uur in de Gasthuiskerk zal D.V. vergade ring met de gemeente worden gehouden om zich hierover uit te spreken, waarop ook de stemming voor ouderlingen en diakenen zal plaats hebben. Des middags van 12 zal gelegenheid worden gegeven tot stemming voor kerkeraadsleden in de consistorie van genoemde kerk. Ouderl. Sanderse rapporteert namens de Com missie over de tegenwoordigheid bij de inge- bruiknemening van de nieuwe kerk der Geref. Gemeente, en brengt den dank van dien ker keraad over. Nadere besprekingen worden gevoerd over het beroepingswerk en maatregelen getroffen in onze vacatures aan de Classis zal verzocht worden Ds. Koning als consulent toe te voegen en enkele vacaturediensten te willen verleenen. Rondvraag. Over een te houden vergadering met de werkloozen, wordt tot nadere bespreking in handen gesteld van het Moderamen over de afkondiging van de wintercollecte, die zal plaats hebben naar gewoonte. Volgende week Sectie (9 November). Sluiting met dankgebed door br. Dronkers. DE KERKERAAD. Classe Zierikzee. Mag ik de kerken die nog in gebreke bleven de collecte voor Hulpbehoevende Kerken binnen de classe mij over te maken, verzoeken dit ten spoedigste te doen, opdat aan de verplichtingen kan worden voldaan. De kerken die in dit op zicht nalatig bleven behoeven niet genoemd. Ze weten zelf wel wie dit zijn. Z. HOEK. Ondergeteekende bericht aan de kerken der Classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 9 Nov. a.s. zitting zal houden in de consistorie der Noorderkerk des voormiddags van 1112 uur tot het in ontvangst nemen van de collecte voor Evangelisatie in de Provincie. Dringend wordt verzocht deze collecte op tijd af te dragen, öf persoonlijk öf per postwissel. De Class. Correspondent, J. A. VERTREGT. Middelburg, November 1933. Uit de Wolk der Getuigen door Dr. H. Visscher. Uitgave La Rivière Voorhoeve te Zwolle. Ingen. 2.90 en geb. 3.90. „Een bundel Meditaties uit de breede schare van Bijbelsche geloofshelden, zoo vrouwen en mannen, belicht naar eigen karakter en persoon lijkheid" luidt de aankondiging der uitgevers. De schrijver zelf spreekt in het voorwoord over Schriftbeschouwingen, waarnaar steeds bij vernieuwing werd gevraagd, omdat de eerste uitgave slechts antiquarisch meer te verkrijgen was. Deze bundel van Prof. Visscher is geen on bekende dus, al blijkt, dat er in deze tweede druk een paar schetsen bijgevoegd zijn. De schrij ver behandelt in deze schetsen een gedeelte van Genesis en wel van de Schepping tot het offer van Abraham op Moria. De gedeelten, die we nog eens weer lazen, gaven heldere exegese en naar we meenen, goede toepassing der besproken Schriftgedeelten ook voor dezen tijd. Al zou men het hier en daar anders zeggen willen dan de hooggeleerde schrij ver en ook wel eens een vraagteeken plaatsen, toch kan deze bundel krachtig ter lezing aan bevolen, waar het meerdere malen verstand en hart dichter zal brengen bij het Woord, dat in al Zijn klaarheid lichtbundels werpen blijft ook in de meest donkere tijden, waarin toch weer altijd uitkomt, dat God is zoo getrouw als sterk. De Zin van ons Leven door Prof. Dr. A. H. den Hartog. Uitgave Uit geversmaatschappij Holland te Amster dam. Tweede uitgave. Met belangstelling werd dit boek ter hand genomen,1 en gelezen, ja hier en daar herlezen en nog eens gelezen en ik zou niet gaarne be weren, dat zou blijken, dat alles is begrepen en verwerkt, als de hooggeleerde schrijver eens aan het tentamineeren ging. 't Is een boek van een machtige geest, die worstelt om in eene opeenstapeling van woor den duidelijk te maken, wat hij ziet en wil en bedoelt. In een viertal hoofdstukken wijst de schrijver na eene mooie inleiding op ons leven ons dichten ons denken en ons zijn. 't Is een boek, dat inspanning vraagt, maar dat toch wordt dicht geslagen met de erkentenis, dat het u weer eens doet nadenken en uw standpunt doet realiseeren en ook zet voor onbekende gedachten en nieuwe vraagstukken, welke deze schrijver uitstalt in een vloed van woorden om ons te wijzen op het Geesteswerk, dat brengen zal de verwerkelijking van ons zijn en eeuwig wezen. Al zult ge bij lezing moeten zeggen, dat ge 's Professors betoog niet vat altijd en ook, dat gij het lang niet altijd eens met hem zijt, toch zal het u tot nadenken en dank stemmen. In onzen tijd van sport op elk gebied, be halve helaas op dat van den geest, zouden we willen zeggen beproeft uw verstandskracht eens om te verstaan de zin van ons leven, en dat in het licht van Gods Woord. De Reformatie van '34 door Dr. B. Wielenga. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Prijs 0.90ingebonden 1.40. Op het titelblad is te zien eene afbeelding van de Herv. Kerk te Ulrum, waardoor de ge dachten reeds worden geconcentreerd op Ds. de Cock en het werk en den loop der Afschei ding. Zooals we het gewoon zijn van Dr. B. Wielenga geeft hij in welverzorgde taal ons niet zoozeer een splinterige historie-beschrijving, maar wel een zeer goed inzicht in het werk der Afscheiding. Duidelijk laat de schrijver Gods hand in deze historie zien, waarin uitkomt, dat de Heere menschen heeft willen gebruiken menschen met gebreken zeer zeker, maar toch door Gods werk gemaakt tot geloofshelden, die worstelden tegen den geest der eeuw en om 's Heeren eere op kerkelijk terrein. In een 7-tal hoofdstukken teekent Dr. Wie lenga ons de oorzaak en het begin en den voort gang en vrucht der Afscheiding onder de titels: het verwoeste Land de Zangtijd genaakt het uitverkoren Werktuig een gewillig Volk dwa lende Schapen het groeiende Licht en het hart der Vaderen. Dit mooie boekje over „de Reformatie van '34" moest in alle onze gezinnen komen en ern stig gelezen om te gedenken de daden der ver lossing en om God te danken voor het vele, dat Hij ons schenkt ook als vrucht van de ge- loofsworstelingen der vaderen. De beteekenis der Afscheiding is nog veel te weinig bekend. Dr. Wielenga wilde in deze leemte helpen voor zien en zeer gaarne bevelen wij de lezing van dit werkje van 141 bladzijden aan en we weten zeker, dat ge geleerd en gesticht ook tenslotte dankbaar zult zijn het gelezen te hebben. K. B. S. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Arnemuiden. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending 50 halve centen van Catharina Dorleijn van Nieuw- en St. Joosland. Namens de Zendingscommissie, Ds. H. SCHOLING. Middelburg. Ondergeteekende ontving van twee zusters der gemeente 12.50 voor de Kerk 12.50 voor de Armen, met dank aan den Heere voor ge noten zegeningen. Verder door bemiddeling van Mej. Cornelisse 1.als nagift voor collecte Bijbelver spreiding van een br. die „niet thuis" was. Zeer hartelijk dank P. LOOF. Middelburg. Gevonden in de Diaconale collecte de volgende giften: 0.75 voor de Kerk, 1.voor Rusland, 1.voor Rusland van iemand waar niet gecollecteerd is, 1.voor Zeeuwschen Beker, 1.voor Zeeuwschen Beker van N. N., 0.50 voor Zeeuwschen Beker. Voor doorzending dezer be dragen werd onder dankzegging zorggedragen. F. DAMEN, Kassier Diaconie. KERSTFEEST 1933. Kerslleestviering te MagelangParakan en Blondo. Met hartelijken dank ontvangen door Mej. Pouwer, Noordplein 171, Middelburg, van N. N. 0.50. Ver der van N. N. te Klundert 1.uit het busje van Ds. K. te St. L. 1.—, Ds. K. te S. 1.—. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Geref. Pastorie Koudekerke. Giro-adres 169757 Ds. A. C. Heij. De Novembermaand is al weer aangebroken. Het wordt dus zoo zachtjes aan tijd het geld naar Mage lang te verzenden. Na dezen hopen we nog twee keer giften te kunnen verantwoorden. Tot en met 18 Nov. hopen we nog giften te ontvangen. LINNENKAST-COMITÉ VOOR MAGELANG, PARAKAN EN BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van Mej. B. W. de Kam contr. uit Vlissingen 16.50 van Mevr. EldersScheele de contr. uit Venlo 22. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Koudekerke, Geref. Pastorie. Giro-adres Ds. A. C. Heij 169757. Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage naar, Markt K 4, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Koster Noorderkerk, Bogardstraat, Mid delburg. Middelburg. In de maand October werd gecollec teerd Kerkbussen 88.69Aflossing 139.30 Evangelisatie in eigen stad 134.36Evangelisatie in de Prov. 133.66; Hospitaal Magelang 141.34; Huwelijkscollecten 16.40, 11.94 en 12.26; Twee giften a 1.voor Rusland. C. VAN DER KLEIJN, Boekhouder. Dank voor de ontvangen goederen van een tweetal Fam. die onbekend wenschen te blijven. Namens de Evangelisatie Commissie, Molstraat 26. KORTEKNIE. Secr. VEREENIGINGSLEVEN. Gere/. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling II. Bijbelsche Gesch. Maatje Kooman. Na de pauze Reciteeren door Corrie Leijnse, Stien Verslrate, Bep Walraven en Anny Suurmond. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Eesther wordt koningin" door Fran- cien Roose. ReciteerenLeni Kingmans, Jeannet Versluijs en Do le Cointre. Ge re/. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Aldeeling A. N. T. Galaten, hfst. Ill en IV, P. Davidse. Kerkgesch. Schets 36 en 37. „Evangelie in Neder land) (Eliguis en Willebrord), M. Walraven. Poëzie T. Cornelisse. Afdeeling B. O. T. Schets 17 I cn Ha ,,I3c Intocht in I^anaan door Gré Davidse. Opvoedkunde. „Spel", B. en Bew. 13 Maart '31 door Tini Loodewijk. MemoriseerenBets Tange. Poëzie Bets Mondeel. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „De Geboorte van Johannes den Doo- per door vr. D. den Hollander. Vaderl. Gesch. „Willem I en Waterloo" door vr. J. v. Sluijs. Vergadert Zaterdagavond van 7.459 uur in de Consistorie der Hofpleinkerk. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. N. T. 64. „Paulus' tweede Zendingsreis", Hand. 17, 18, vr. J. Willeboordse. V. G. 25. „België en Nederland", vr. B. Camper. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". G. B. Art. 5. „Aanzien en autoriteit der H. S." door vr. L. Kingmans. A. R. II. Art. 12 III en IV „Politieke Schoolstrijd enz." door vr. W. Verstraate. De Geref. K. V. Benjaminte St. Laurens vergadert op Zondag 5 Nov. 1933 des namiddags om 4 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. Gesch. „Jeruzalems laatste jaren", zie 2 Kon. 23 vs. 3137 en 2 Kon. 24 en 25 door vr. M. Walraven. 2. Voordrachten door de vr. L. Gideonse en Jac. Louws. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 5 November des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. G. B. Art. 1. „Dat er een eenig God is" door vr. J. van de Broeke. 2. Zending. Ond. 5. „Hoe onze Geref. Kerken haar Zendingsterreinen bekwamen" door vr. J. Sturm, Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Schriftstudie „De gevallen Engelen", vr. W. Camper. A. R. Art. 20. „Kerk en Staat", P. Wisse. Varia, M. Ton. Vergadering der G. J. V. Pred. 12la te Koudekerke, te houden op Zaterdagavond 4 November des avonds 8 uur in het Vereenigingsgebouw Agenda: 1. N. Test. deel II, les 45 „Voor Pilatus", vr. P. Dingemanse. 2. Voordracht, vr. L. A. Jacobse. Pauze. 3. Memorisatie. 4. Vrij onderwerp. Herdenkingsleidraad, les 9. „Na 25 jaren", vr. P. Izeboud. 5. Rondvraag. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring". Middelburg. Gezellige samenkomst op Zaterdagavond 8 uur in het Militair Tehuis. Alle jongens boven 16 jaar welkom. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 5 NOVEMBER 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. J. W. Eggink te Geldermalsen. 6 uur Ds. D. J. Couvée Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. J. Couvée te Hillegersberg. 2 uur Ds. D. J. Couvée 6 uur Ds. J. W. Eggink Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser Voorb. H. Av. 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Cand. Dr. W. H. van Zuylen te Kampen. Poortvliet 9.30 en 2 uur Dhr. K. de Vries 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. P. C. Jongbloed te Marken. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt s-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. M. P. van Dijk Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. v. Heiningen Bed. H. Av. en Dankz. CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. J. de Vries Terneuzen 9 en 2 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3