OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. INGEZONDEN STUKKEN. PREDIKBEURTEN Kerken hadden beslist, dat onderscheidene dezer heeren van de 3 formulieren van eenigheid ern stig afweken en dus een aanvaarden van samen werking met dezelfden op denzelfden grondslag een kaakslag zou zijn in het aangezicht der Geref. Kerken, waartoe men zich niet wilde leenen. De vergadering besloot hierop met scherpe afwij zing, aldus deelt dr. van Lonkhuijzen mede, dat herziening van den grondslag zelfs niet over wogen zou worden. Nu was voorts een brief ingekomen van ds. J. C. Aalders (Geref. Kerken H. V.) dat hij als bestuurslid bedankte en even eens bedankte dr. J. G. Ubbink in het eind der vergadering als bestuurslid. „Maar met vinnig heid werd besloten, dat geen der ingenomene richtingen zal uitgesloten worden". Ook dr. van Lonkhuijzen deelde thans mede te bedanken, het betreurend, dat de Bond door het op onzuivere wijze verbinden van richtingen onder niet-eerlijke leuzen, de Gereformeerden afstootte en van het Nederlandsche calvinisme in geenen deele re presentatie mocht heeten." Naar wij vernemen zal de Vereeniging ter bevordering van Geref. Ziekenverpleging in Nederland met enkele weken haar veertig-jarig Jubileum mogen vieren. Zooals bekend is bezit deze vereeniging (indertijd in het leven geroepen door Prof. Lindeboom), thans twee groote Zie kenhuizen en wel „Salem" te Ermelo en „Bethes- da" te Hoogeveen. Rijk werd de arbeid dezer twee inrichtingen van Barmhartigheid gezegend. En talrijke patiënten denken met dankbaarheid terug aan de Christelijke verpleging en verzor ging in deze Ziekenhuizen ondervonden. Er is dus alleszins reden om dit Jubileum niet geheel onopgemerkt te doen voorbijgaan. Het Bestuur heeft besloten op sobere wijze den herdenkings-dag te vieren en wel op 30 November a.s. in Ermelo (waar de vereeniging met „Salem" haar arbeid begon). Des morgens om 11 uur zal er in het ziekenhuis een samen komst plaats vinden met genoodigden, waar door den Voorzitter der vereeniging, Prof. Dr. A. G. Honig, een wijdingswoord zal worden ge sproken. Des namiddags om 2 uur zal in het Volks-gebouw een openbare vergadering wor den gehouden waar de Secretaris der vereeniging Ds. B. van Halsema een Gedachtenis-rede zal uitspreken en voorts het woord nog gevoerd zal worden door den Vice-Voorzitter Ds. R. Bart- lema, zoomede door Ds. B. Batelaan. Ongetwijfeld zullen velen belang stellen in deze herdenkings-samenkomsten. K. B. S. KORTE NOTULEN der vergadering van de Classis Axel, gehouden 17 October 1933 te Terneuzen. Art. 1. Opening namens de roepende kerk van H. door Ds. Bavinck. Art. 2. De Praeses spreekt een kort wel komstwoord tot Ds. Tiemens, die voor 't eerst ter vergadering is. Art. 3. De lastbrieven worden nagezien. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Art. 4. Het Moderamen neemt zitting Prae ses Ds. Potma ScribaDs. Groeneveld As sessor Ds. Bavinck. Art. 5. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Art. 6. Ingekomen Stukken a. van br. B. te S. over eenige deputaat- schappen b. van br. K. te Z. over grensregeling c. van br. R. te N. over correspondentschap. Zullen beantwoord worden. Art. 7. Rondvraag volgens art. 41 D.K.O. a. De kerk van A. vraagt inlichting betref fende haar op de vorige vergadering ingediende voorstel inzake de verkiezing van ambtsdragers. Deze zaak zal op de volgende vergadering op nieuw aan de orde komen b. De kerk van S. vraagt advies over toe lating van een br. tot het H. A., welk advies wordt verleend. Art. 8. Rapporten a. Rapport wordt uitgebracht over de ge houden kerkvisitatie b. De Zendingsdeputaat Ds. Groeneveld doet verslag over de Zending c. Br. Michielsen brengt namens br. Riemens verslag uit over de Class, collecten. Art. 9. De geldelijke zaken worden afgedaan. Art. 10. Enkele wijzigingen in de lijst der Deputaten worden aangebracht a. voor kerkvisitatie Ds. de Vries, Primus Ds. Groeneveld, Secundus b. Voor Approb. Attesten en Beroepen de kerken van Axel en Zaamslag, Secundide kerk van Neuzen c. voor Class, collectenbr. L. Michielsen te N. d. voor Prov. kas van Hulpbeh. Idioten br. J. Verpoorte te Z., Primus br. J. Rooze te Z., Secundus. Art. 11. Als roepende kerk wordt aangewe zen de kerk van Neuzen. Art. 12. De volgende vergadering zal D.V. gehouden worden Dinsdag 16 Januari te Ter- neuzen. ModeramenDs. de Vries, Praeses Ds. Potma, Scriba Ds. Groeneveld, Assessor. Art. 13. De persoonlijke rondvraag levert geen bijzonderheden op. Art. 14. De korte notulen worden vastgesteld. Art. 15. Sluiting. Namens de Classis, C. B. BAVINCK, Assessor. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Goes van de Geref. Kerken in Nederland op Donderdag 12 Oct. 1933. 1. Opening door Ds. W. H. v. d. Vegt na mens de kerk van Goes. 2. Constitueering ModeramenPraeses Ds. A. Scheele Assessor Ds. H. Torenbeek Scriba Ds. W. H. v. d. Vegt. 3. De notulen worden gelezen. 4. Ingekomen Stukken a. Concept instructie van deputaat voor de geestelijke verzorging der militairen. Wordt overgenomen. b. Verzoek van BorsseleDriewegen om een voortgezette Classis. Wordt toegestaan. 5. De Commissie voor steun aan Diaconieën in de Classis vraagt machtiging om ten hoogste 200 te leenen van de Diaconie van Goes. Toegestaan. 6. Gehandeld wordt over de Zendingsarbeid, in verband met de gezondheidstoestand van Ds. Merkelijn. De kerken zullen zich beraden over hetgeen in deze gedaan kan worden. 7. Rapporten kerkvisitatie worden uitge bracht. 8. Deputaten worden benoemd. 9. Vacaturebeurten worden geregeld. 's Gravenpolder Beukema, Booij, v. Heinin gen, Koolstra. Borssele Leene, Torenbeek. Driewegen v. d. Vegt, Beukema. 10. Omvraag ad art. 41 levert niets op. 11. Volgende Classis D.V. 11 Jan. 1934 half twee. Roepende kerk 's Gravenpolder. Modera men Praeses Ds. H. Torenbeek Assessor Ds. W. H. v. d. Vegt Scriba E. Beukema. CollectTheol. School, Zending onder de Joden, Generale Kas Hulpbeh. Kerken, Evange lisatie in Zeeland. 12. De collecten zullen opnieuw geregeld worden. 13. Rondvraag. 14. Rapport inzake de benoeming van een hulpprediker te Wemeldinge wordt uitgebracht. De instructie wordt besproken en vastgesteld. 15. Korte notulen worden vastgesteld. 16. Sluiting. Namens de Classis, H. TORENBEEK, Assessor. Timotheüs. Uitgave La Rivière Voorhoeve, Zwolle. Bij het begin van jaargang 39, nemen we hier op de inhoudsopgave, met hartelijke aanbeveling van dit tijdschrift. HoofdartikelOpzien Indrukken Hoofd redacteur Geloofsverheffing Zwijgende Berg, gedicht van E. Voorhoeve-van Oordt Ver volgverhaal „Wervelwind" door P. de Zeeuw J.Gzn. Hoofdst. 1 „In den Greep van Ro bespierre" Bede, gedicht van Hélène Swarth Artikel van Excellentie Idenburg, getiteld Overgave Ooghygiène en Brillen door Doctor Voorhoeve Begin door Mevrouw Wester- brink-Wirtz Reproductie naar Litho van A. J. van 't Hoff Een berg der verschrikking bij de Doode Zee door Prof. de Groot te Gronin gen Rubriek Voor de Zieken, door Ds. van Leeuwen en Ds. Diederiks Heldinnetje Het Maatschappelijk Raderwerk, nieuwe reeks arti kelen door H. J. v. d. Munnik. Eerste schets „De Rivierpolitie" Reproductie naar schil derij van Mastenbroek „De Maashaven" Kantteekeningen op dingen die gebeuren, door Mevrouw van Hoogstraten-Schoch Zeester ren, door J. Claus Prijsraadsel met 25 prijzen. Geschiedenis van den Dag „Het Dradenspel" (met illustraties) De Tabernakelzending in Parijs Licht voor het Oosten Boekbeoor- deeling Briefwisseling Hoofdredacteur. Het geheele nummer bevat 24 blz. en 16 il lustraties. Levensvonken van Berendien Meyer- Schuiling. Uitgave J. H. Kok, Kampen. Ingen. 0.90 gebonden 1.50. Dit bundeltje dichtwerk van Berendien Meyer- Schuiling trekt aan door den titel en de harte lijke begeerte der schrijfster God, laat m'n woorden zijn een vleugje zon, dat langs de harten glijdt Zoo begint zij en zij eindigt o God, ik dank U, dat ik knielen mag Ook tusschen begin en einde is er hier en daar wel iets te vinden, waarin hare poëzie spre ken zal tot verstand en hart, maar toch komt de vraag op of de geachte schrijfster dit bun deltje niet te vroeg uitgaf. Wel blijkt, dat zij van God gaven ontvangen heeft om te verklanken, wat zij voor zichzelf doorvoeld heeft en zij weet dat soms ook zeer fijn te zeggen en daarom verwachten wij van deze schrijfster mettertijd nog eens een vervolg van hooger plan, waaruit blijken moge, dat haar talent is gerijpt om nog sterker voor velen te zijn een vleugje zon, dat langs de harten glijdt... K. B. S. LEZINGEN VROUWENBOND. Als Secretaresse van de Afd. Middelburg van den Ned. Chr. Vrouwen-Bond zou ik gaarne een plaatsje in Uw blad willen vragen om ge legenheid te hebben Uwe lezers attent te maken op de vele lezingen, die onze Afd. zich voor stelt in den komenden winter te doen houden. Hoewel deze lezingen uitgaan van den Vrou wenbond, is 't onze bedoeling ook de aandacht der heeren op die avonden te vestigen, daar er ook voor hen veel goeds en schoons op deze avonden te genieten valt. Op 20 Oct. hoopt voor ons op te treden Ds. Wiersinga te Vlissingen met als onderwerp „Jezus en de vrouw". Ongeveer 21 Nov. verwachtten wij Zendeling Bikker. Zendeling Bikker, die nu nog op de terugreis naar Holland is, hoopt ons dan te ko men vertellen van zijn werk onder de Toradja's. 14 Febr. is 'twoord aan den Heer Klaren- beek, die met ons „een wandeling door Mid delburg" hoopt te maken, en van plan is deze wandeling met lichtbeelden te verduidelijken. Het zal voor alle Middelburgers zeker een mooie avond worden, wanneer we op al de schoone plekjes van onze oude stad gewezen zullen wor den door iemand met een deskundig en kunst lievend oog. Op 7 Maart komt dan Mej. J. H. Ekering uit Parijs voor ons over met een lezing over „De Tabernakelzending te Parijs" met lichtbeel den over Montmartre, de Zwarte Zone, etc. Uit 't voorafgegane zullen de lezers, naar ik hoop, gezien hebben, dat onze Afd. met een welverzorgde program voor de winterlezingen voor den dag komt. Moge vele hoorders en hoorderessen op de bepaalde data naar de Bo- gardzaal komen. Wat het meer zakelijke gedeelte betreft, zou ik nog gaarne willen vertellen, dat degenen on der de leden, die nog geen kaart ontvingen, deze op de eerste lezing aan de zaal kunnen bekomen tegen betaling van 0.25. Voor niet-leden zijn dan eveneens kaarten te verkrijgen voor alle vier lezingen te samen voor 0.75. Beide soort kaarten zijn ook te bekomen bij Mevr. Huizenga, Spanjaardstraat E 70, da gelijks tusschen óJ/jlx/i uur 's avonds. Voor elke lezing afzonderlijk, waar dus alle belangstellenden hartelijk welkom zijn, is de toegangsprijs 0.50. M. P.—F. CORRESPONDENTIE. Voor dit blad moeten nieuwe adresbanden gedrukt worden. Gaarne zullen we indien de adresseering thans niet goed is de wijziging ontvangen. Mogen we op Uwe medewerking rekenen, waarvoor dank. De Administratie. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Serooskecke. Gevonden in de collecte 1.voor den Zeeuwschen Beker en ontvangen van de kinde ren D. Tavenier 100 halve centen voor de Zending. Met dank. DE BOEKHOUDER. Amemuiden. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending 125 halve centen en één Belgische frank van Lientje Flipse. Namens de Zendingscommissie, l Ds. H. SCHOLING. Middelburg. Ontvangen van een zuster, die hoe- Wel vertrokken nog altijd met de kerk meeleeft, 2. voor de Zending. Met dank. D. SCHEELE. KERSTFEEST 1933. Kerstfeest voor Magelang, Parakan en Blondo. Met hartelijken dank ontvangen van N. N. te Dom burg 1.Wed. B. te Koudekerke 1.Dames K. te Breda 1.door Mej. Pouwer, Noordplein té Middelburg van Mej. P. 1.Mej. N.N. /I. Met vriendelijke aanbeveling. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Giro-adres 169757 Ds. A. C. Heij, Koudekerke. Middelburg. Gevonden in de collecte de volgende giften voor Rusland 0.75 (met bijschrift „te weinig betaald"); 2.(nagift Wed. J.); 0.50 (voor den Zeeuwschen Beker), welke bedragen onder dankzeg ging werden doorgezonden. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Met dank ontvangen van Mevr. K. een pak kle dingstukken. Namens de Evangelisatie Commissie, Molstraat 26. KORTEKNIE. Secr. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Daniël in de leeuwenkuil" door Truida Hamelink. Reciteeren door: Mientje de Rijke, Tanny de Rijke, Willy de Wolf. Afdeeling II. Bijbelsch opstel„Nebukadnezar's droom", Daniël 4 door Nelly Joosse. Na de pauze Reciteeren doorBets Pouwelse, Greta Winter, Stien Verstrate, Corry Izeboud, Dien Willeboordse, Matty Kooman en Anny Suurmond. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Belsazar" door Jozien v. d. Moer. ReciteerenGré Klein, Cato de Vos en Titie van Sluijs. Geref. Meisjesvereeniging MeisjesroepingM'burg. Afdeeling A. O. T. Schets 16 II en II „De 38-jarige omzwer ving en aan de grenzen van Kanaan", M. den Boeft. Opvoedkunde „Spel", B. en B. 13 Maart 1931. MemorisatieL. Goedbloed. PoëzieJ. Verburg. Afdeeling B. Bijb. Gesch. „De brief aan de Hebreën", Hoofdst. I tot X 18 door Koos Alewijnse. Zending. „Midden-Java ten Zuiden". Het Land I en II door Do Heuseveldt. MemoriseerenLena den Toonder. PoëzieBets Tange. Geref. Jongelingsver. Sola-FideMiddelburg. O. T. sch. 39. „Ruth's Keuze", C. Alewijnse. V. G. 5. „De gevolgen der Ev. Prediking" door vr. C. Franse. Varia, P. Vader. RING SEROOSKERKE EN OMSTREKEN. Vergadering op Donderdag 26 Oct. in de Chr. School. Agenda 1. De J. V. en haar concurrenten. 2. Hoe handelt men met ontrouwe en niet mee levende leden der J. V. 3. Verkiezing voorzitter. Vergadering der G. J. V. Pred. 12la te Koudekerke, te houden op Zaterdagavond 21 Oct. '33 2 uur in het Vereenigingsgebouw. Agenda: O. T. deel II 68. „Jeremia", vr. J. de Witte. Voordracht, vr. L. Boone. Pauze. Memorisatie, vr. J. Aarnoutse. V. G. les I. „Wat geschiedenis is, enz.", vr. D. Filius. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. G. B. art. 26. „Van de eenige voorbidding Christi", vr. J. de Poorte. K. G. schets 8. „Naar de Reformatie", vr. N. Wil leboordse. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling I. B. G. „Esther" 2 door vr. J. Baljeu. V. G. „De Opstand" door vr. C. Geerse. Vergadert Zaterdags van 6.307.30 in de consistorie Hofpleinkerk. Afdeeling III. B. G. „Haman, de vijand der Joden". Vrije werkzaamheden. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". N. T. 23. „Verloren Schaap, Penning, Zoon" door vr. C. Polderman. V. G. 2. „De strijd om de Wereldheerschappij" door vr. H. Lenseling. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 22 October des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Geloofsbel. art. 37 „Van het laatste oordeel" door vr. J. Willemse. 2. Vrij onderwerp. „In de Wereld" door vr. A. v. d. Broeke. De Geref. K. V. „Benjamin" te St. Laurens vergadert op Zondag 22 October 1933 des namiddags om 4 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. Gesch. „Manasse", zie Knapenblad Mei 1933 door vr. A. Davidse. 2. Voordrachten door de vrienden L. Davidse en A. Wattel. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring". Middelburg. Gezellige samenkomst op Zaterdagavond 8 uur in het Militair Tehuis. Alle jongens boven 16 jaar welkom. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 22 OCTOBER 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Aflossing Geldleening. Cand. Everaars te Hilversum. Ds. J. W. Tunderman Ds. D. Scheele Ds. D. Scheele Cand. Everaars Lezen eener Leerr. Geen dienst Ds. H. Scholing Lezen eener Leerr. Ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. Ds. J. W. Tunderman Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 uur 2 uur 6 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Bed. H. Av. en Dankz. Koudekerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. H. A. Wiersinga St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Voorb. H. Av. Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Bed. H. Av. en Dankz. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Bed. H. Av. en Dankz. Poortvliet 9.30 en 2 uur Dhr. K. de Vries 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. J. van Nes te 's-Gravenhage. Bed. H. Av. en Dankz. Tholen 9.30 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Ds. G. van Heiningen Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing te Arnemuiden. Bed. H. Av. en Dankz. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 uur Ds. G. J. v. Reenen te Djokja. 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Voorb. H. Av. 6 uur Ds. G. J. van Reenen Zendingsrede. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. J. de Vrjes Terneuzen 9 en 2 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3