OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN rondweg te ontkennen was, in het bestuur op te nemen en van den aanvang af met een leidende functie te belasten. Er is sinds over dien Bond, en de erop uitgebrachte critiek, nóg een keer iets te doen geweest, dat ik niet releveeren zal. Thans lezen we van de hand van Dr. van Lonkhuijzen Op Donderdag 28 Sept. a.s. zal in Den Haag de lang dood gewaande Calvinisten- Bond vergaderen. Het Bestuur daarvan, want veel meer dan het tamelijk uitgebreide bestuur is er niet. Hoe het komt, dat de doodgewaande nu na jaar in eens wak ker wordt, mag ik niet zeggen. Op het agendum staan enkel formeele zaken, en ook de organisatie van een inter nationaal Calvinistencongres. Wij hebben den scriba verzocht het moderamen te ver zoeken van onzentwege nog het volgende punt ook op het agendum voor die verga dering te plaatsen De Bond voege bij art. 4 (grondslag) der Statuten de clausule ,,De Bond neemt hierbij over de leerstellige beslissingen ten opzichte der H. Schrift ge nomen op de Synode te Assen in 1926 (Acta art. 149". Mij dunkt, daar behoeft niet veel toelich ting bij. De Bond kan niet doen, alsof de geweldige critiek, bijna door geheel de Geref. pers op dit punt op zijn grondslag uitgebracht, niets te zeggen had. Wij althans stemmen met de waarheid daarvan grooten- deels in. We hebben waar te zijn. De waar achtigheid onzer handelingen vordert, dat we niet den eenen keer zeggen: „uw Schrift opvatting is op Gereformeerd terrein on houdbaar", en straks in andere verhoudingen die Schriftopvatting geen reden zouden vin den om „Gereformeerd" geacht te worden. Gaarne behouden we ieder er bij, maar langs rechte lijnen. Was het nog een punt dat in de peripherie lag, men zou kunnen zeggen laat dat gaan maar dat kan zeker niet, waar het de H. Schrift en onze opvatting daarvan betreft. Dat is beslissend voor alles. En waarom deze dingen hier gezegd Opdat een ieder die geroepen wordt daar tegenwoordig te zijn er ook zij, en we niet weer met enkelen zitten. En ten tweede, deze Bond is publieke zaak geworden, en daar is heel wat over hem geschreven, ons volk heeft recht om te weten, hoe het er mee gaat. De publieke zaak publiek. Dat kan heilzaam zijn. Tot zoover Dr. van Lonkhuijzen. We wachten maar eens af, wat er verder voor den dag komttot zoolang lijkt het ons onnoodig, iets meer te zeggen temeer, omdat onze meening niet gewijzigd, wèl versterkt is, en, naar ik meen, door de sinds dien bekend geworden feiten van alle kanten is gerechtvaardigd. Bazuin. Met groote belangstelling zien wij uit naar berichten over den afloop der vergadering van 28 Sept. j.l., waarin ook gehandeld zal zijn over Art. 4 (Grondslag). Welk besluit is er genomen? en hoe hebben de bestuursleden op het voorstel gereageerd Prof. Greydanus heeft de lessen voor het collegejaar 1933'34, als naar gewoonte, met 'n toespraak tot de studenten geopend. De vier Kamper predikanten en de emeritus-predikant, Ds. Buurma, te Kampen woonachtig, waren als gasten mede tegenwoordig. De hoogleeraar herdacht eerst in eenige ge voelvolle woorden den in de vacantie ontslapen student Wierenga, die bijna het eindpunt zijner studiën had bereikt. God de Heere deed hem evenwel, in Zijn ondoorgrondelijke bestier, be reiken het eindpunt van zijn aardsche loopbaan. Op 't onverwachtst nam Hij hem weg. Maar niet zóó onverwacht, of hij kon nog getuigen ik ga naar Jezus Dit moge zijn nabestaanden troosten, in hun begrijpelijke smart. Vervolgens bepaalde spreker ons bij de slot verzen uit Lukas IX de verzen 5762. Drie menschen komen tot Jezus twee zeggen tot hem „Ik zal U volgen" tot één zegt hij „Volg mij". Den eersten vermaant de Heiland Denk er aan, aan mijn dienst is ontzaglijk veel zelf opoffering verbonden „de vossen hebben holen en de vogelen des hemels nesten maar de Zoon des menschen heeft niet, waar hij het hoofd ne- derlegge". De tweede en derde wil Jezus volgen, maar vraagt eerst tijd voor particuliere belan gen Jezus antwoordt„laat 't blijken dat gij, als gij mij wilt volgen, er ook alles voor over hebt en niet vraagt om eerst dingen te doen die anderen kunnen doen in uwe plaats". Zoo moet ook de toekomstige Dienaar des Woords zich voornemen, in de kracht Gods, er alles voor over te hebben, om straks zijn ambt naar eisch van dure roeping, in overgegeven liefde tot Gods naam en zaak, tot Gods kerk en rijk, te zullen vervullen. Natuurlijk is het allerminst mijn bedoeling van deze toespraak hier 'n beóórdeeling te geven. Toch moge ik verklaren, dat ik de „tekstkeus" bijzonder passend, de exegese fijn en het ver manend woord heel hartelijk vond. Spr. besloot met de mededeeling, dat 14 nieu we studenten voor 't eerst voor dezen cursus door hem waren ingeschreven. Naar verluidt, in Amsterdam 26. Dat is sa men 40. Natuurlijk heeft dat feit 'n verblijdende zijde. Maar toch gelet op de ongeveer 60 can didates die nog zonder beroep op 'n beroep wachten, welk getal vóór Kerstmis nog wel tot 80 klimmen zal ligt in al deze groote getallen ook iets benauwens. Waar moeten we met al onze candidaten heen Aan somber pessimisme mag niet worden toe gegeven. God regeert. Maar voor lichtzinnig optimisme dat zegt 't zal alles nog wel losloopen, is ook allerminst reden. Moge aan het bidden het werken en het offe ren van Gods volk zich paren Geref. Kerkbl. voor Dr. en Ov. Met dit schrijven van Ds. Impeta zijn we het volmaakt eens. Evenwel mag worden vertrouwd, dat ook deze nieuw ingeschrevenen 14 in Kampen en 26 in Amsterdam niet zonder ern stig gebed en overweging zijn begonnen. Dan zal ook in geloof en berusting moeten en kunnen gedragen, wat God geeft. K.B. S. VERGADERING van den Kerkeraad (Smal). Middelburg, 12 October 1933. PraesesDs. D. Scheele. Aanwezig 24 broeders. De Praeses opent de vergadering, leest Ps. 119 vers 137144 en gaat voor in gebed. Notulen der vorige vergadering worden vast gesteld. Commissie voor doopaanvragen enz. één aan gevraagde attestatie en één doopaanvrage toe gestaan, twee ingekomen doopattesten aanvaard. Ingekomen Stukkeneen schrijven van een broeder, deze zal door wijkouderlingen worden bezochteen schrijven van een broeder, in han den gesteld van het moderamen ter verdere af wikkeling een voorstel van de Commissie van Beheer, zal worden beantwoord een schrijven van de kerk te S., in handen van Wijkouder lingen gesteld. SectierapportenSectie I verschillende rap porten worden uitgebracht. Sectie II rapporteert omtrent een lid, dat door predikant en wijkouderling zal worden be zocht. Br. Sanderse rapporteert aangaande de ge houden Classisvergadering. Naar aanleiding van een opmerking, omtrent de trage gang inzake het beroepingswerk op de Classisvergadering, be treurt de Kerkeraad de in het persverslag ge dane uitdrukking, daar de Classisvergadering de gegevens ter beoordeeling van deze aangelegen heid mist. De jeugdouderlingen brengen rapport uit om trent hun arbeid inzake de catechisatie, jeugd verenigingen en ontrouwe doopleden. Door Praeses wordt hen dank gebracht. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. SmalDonderdag 19 October a.s. BreedVrijdag 20 October a.s. DE KERKERAAD. Collecte Theologische School. Arnemuiden 25.68 Domburg 9.30 Ga- pinge 6.57 Koudekerke 24.06 Grijpskerke 30.33; St. Laurens 20.22; Meliskerke ƒ20.81; Middelburg 167.20; Oostkapelle 11.60; Se- rooskerke 31.39 Souburg 41.33 Veere 15.75 Vlissingen 67.07 Vrouwenpolder 17.92 Westkapelle 5.30. De Correspondent, J. A. VERTREGT. De classis Middelburg vergadert D.V. Woens dag 8 Nov. a.s. Punten voor het agendum in te zenden vóór 25 October bij Ds. Visser te Domburg. Namens de roepende kerk van Westkapelle, Ds. J. E. VISSER, Praeses. J. POUWELSE, Scriba. Vergadering der Classe Tholen D.V. Woens dag 8 November a.s. Stukken voor de agenda in te zenden vóór of op Dinsdag 24 October a.s. bij ondergetee- kende. E. TANGE, Scriba. Rilland-Bath, 9 October 1933. De Kerken in de Classis Zierikzee worden er aan herinnerd, dat in deze maand October de collecte voor de Hulpbehoevende Kerken in de Provincie aan mij behoort opgezonden te wor den. Mijn gironummer is 41873. F. J. v. d. ENDE, Kamperland. Deputaat ad hoe. Gapinge. Zondag j.l. was het een blijde dag voor onze gemeente, daar Ds. J. W. Tunderman toen intrede deed alhier, onder groote belang stelling, ook van de zijde der genabuurde kerken. Z.Eerwaarde bepaalde z'n aandachtig gehoor bij een predikatie over 2 Cor. 3: 12, 13 en 18, waarin vertolkt wordt, hoe in Christus het dek sel is weggenomen van de Godsopenbaring. Na afloop der prediking werd onze predikant toegesproken door br. W. Louwerse, den bur gemeester en door de collega's Lindeboom (na mens de Classis) en Vreugdenhil (als vriend). Zegene onze God hem en z'n arbeid onder ons, tot opbouw van Zijn Kerk te dezer plaatse, Zijn Naam tot lof. Namens den kerkeraad, L. ORANJE, Scriba. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op Maandag 9 October 1933. Praeses Ds. A. Koning opent op gebruike lijke wijze. Notulen goedgekeurd. Ingekomen Stukken a. van het Rusthuis voor ouden van dagen te Colijnsplaat kennisgeving van het bestaan en aanbeveling van haar inrich ting b. Van de Dep. voor het werk onder de verstrooide Geref. in N. O. I., verzoekt de aan dacht te vestigen op de Radioavond en een col lecte te zenden c. van het Com. voor Nederl. Zendingsconferentie een verzoek om de gemeen te op het werk der Zending te wijzen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen d. van de deputaten voor de Hongaarsche Stu denten e. van het Nederl. Bijbelgenootschap van de Geref. Kerk in Tijnje, verzoeken om steun. Besloten wordt deze aanvragen te steunen uit de kas voor Alg. Chr. doeleinden g. van de dep. voor den arbeid onder de Zuiderzee- werkers h. van de Nederl. Zeemanscentrale, verzoeken om een collecte of gift aangehouden tot de volgende vergadering. Rapporten. Praeses brengt rapport uit van het gehouden ziekenbezoek. Er was reden tot dank baarheid. Br. Boon doet verslag van zijn vertegenwoor diging bij de intrede van Ds. Tunderman te Gapinge. Br. ouderlingen doen verslag van het gehou den huisbezoek. Br. Jansen, boekhouder der kerk, komt ter vergadering, brengt verslag uit van het finantieel beheer. Gezien de tijdsomstandigheden is er re den tot dankbaarheid, hoewel er geen aanleiding is tot roemen. Br. Jansen ontvangt den dank der vergadering en verlaat deze. Diaconale Zaken. Aan de Chr. Wijkverple ging zal dezelfde bijdrage worden gegeven. Besloten wordt in den datum, waarop de Dankdag zal worden gehouden, dit jaar geen verandering te brengen, doch in verbinding te treden met de gemeente en genabuurde kerken. De gemeentevergadering wordt vastgesteld op 16 Nov. a.s. Dan zal verkiezing van ambtsdra gers plaats hebben en br. Koole een referaat houden. Rondvraag. Besproken worden enkele zaken de orde in den eeredienst betreffende. De ge meente zal gewaarschuwd worden tegen colpor teurs van drukwerken, die niet voorzien zijn van een aanbeveling van den Praeses der kerkeraad. Lezing Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. „De Gezangenkwestie" door Prof. Dr. J. Severijn, Hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Tweede, verbeterde druk. Bij dhr. J. Bout, Drukker-Uitgever te Huizen (N. H.) is verkrijgbaar voor den prijs van 30 cent bovengenoemd belangwekkend geschrift, groot 32 pagina's. Op degelijke en kalme wijze bespreekt de hoogleeraar deze kwestie in betrekking tot de Hervormde Kerk, waarbij hij duidelijk uitkomen laat, dat er geen principieele bezwaren naar Schrift en belijdenis kunnen ingebracht tegen het zingen van schriftuurlijke liederen in den eere dienst. Toch wenscht hij liever te blijven bij de Psalmen en de „Eenige Gezangen", al acht hij het niet onmogelijk daaraan nog enkele toe te voegen, die daartoe door inhoud en gebruik geschikt en als algemeen mochten worden ge acht. Dit boekje kan met genoegen aanbevolen en het zal in deze kwestie verhelderend werken en ^lzoo zijn nut doen. K.B. S. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. In hartelijken dank ontvangen door tusschenkomst van br. Terpstra, van 2 broeders, een gift van 3.25. De Kassier van het Rusthuis, J. J. DRONKERS. Noordweg S 223j. Ontvangen van N. N. te B. 2.50 voor Zeeland's Schoolhulp. Met hartelijken dank en aanbeveling. Kapelle-Biezelinge, Oct. 1933. A. SCHEELE. Middelburg. Onze Diaconie ontving van de fam. S. door bemiddeling van br. Volkers een gift van 2.50. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier. Met dank ontvangen van Mevr. G. en van een onbekende gever(s) uit Westkapelle 2 pakken klee- dingstukken. Namens de Evangelisatie Commissie, Molstraat 26. KORTEKNIE, Secr. KERSTFEEST 1933. Met hartelijken dank ontvangen van Mevr. S. te Kapelle 2.50, N. N. 12.50, fam. V. te Middelburg 4.N. N. te Middelburg 1R. W. te Amster dam 2.50. Met vriendelijke aanbeveling. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Giro-adres 169757 Ds. A. C. Heij, Koudekerke. Middelburg. In dank ontvangen van N. N. 10. voor Russische Christenen. D. SCHEELE. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering ,,Nunia", Middelburg. Afdeeling 1. Bijb. Gesch. „Beltsazar" door Dé Roose. Na de pauze Reciteeren doorLeentje Geuze en Willy de Wolf. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. N. T. Schets II 2de ged. „De geboorte van den Christus", C. den Hollander. Maatsch. Onderw. Schets 18. „Het kind", L. Wal raven. Memorisatie P. Davidse. PoëzieM. de Boks. Afdeeling B. N. T. Schets II. „De geboorte van den Christus" II door Nel Pouwelse. Anti Rev. Beg. „Dr. A. Kuyper", B. en Bew. 15 Dec. '25 en 15 Jan. '26 door L. Ton. Memoriseeren Jo Verstraten. Poëzie Do Heuseveldt. Geref. Mannenver. „Dr. Herman Bavinck". Ledenvergadering op D.V. 20 October a.s. des avonds 8 uur in de Consistorie der Gasthuiskerk. Onderwerp „Moze's" door den Heer C. J. Dourleijn. Het Bestuur. Geref. Jongelingsvereeniging Herman Faukeel". G. B. 4. „Kanonieke Boeken der H. S." door vr. J. C. de Wolff. M. O. II. „Patriciërs en Plebejers" door vr. C. van Moolenbroek. Gereformeerde Knapenv erg ader ing SamuëlM'burg. Afdeeling II. B. G. „Esther 1 en 2" door vr. R. de Vos. K. G. door den Leider. Afdeeling III. B. G. „Esther wordt Koningin", vr. Clement. K. G. „Constantijn de Groote", vr. Houmes. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. N. T. 63. „Paulus' tweede Zendingsreis", Hande lingen 16, vr. Chr. Verhage. M. O. 1. „Gods Gemeene Gratie en maatschappe lijk leven", vr. C. Schout. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. G. B. art. 3. „Van het geschapen woord Gods", door vr. A. Cornelissen. Vrij onderwerp door vr. C. Antheunisse. Varia, P. Wisse. Vergadering der G. J. V. Pred. 12la te Koudekerke, op a.s. Zaterdagavond 14 October 8 uur in het Vereenigingsgebou w. Agenda 1. Schriftstudie, les 19. „Vloek, Dood, Lijden", vr. J. Aarenoutse. 2. Voordracht, vr. D. Kerkhove. Pauze. 3. Memorisatie, vr. P. Dingemanse. 4. M. O. deel II, les 2 „Patriciërs en Plepeërs", vr. K. Siera. De Geref. K. V. „Benjamin" te St. Laurens vergadert op Zondag 15 October 1933 des namiddags om 4 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. Gesch. „Hizkia II". Zie Knapenblad Mei 1933 door vr. Corn. Corbijn. 2. Vaderl. Gesch. „Willem de Vijfde" door vr. P. Boon Pzn. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring". Middelburg. Gezellige samenkomst op Zaterdagavond 8 uur in het Militair Tehuis. Alle jongens boven 16 jaar welkom. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 15 October des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. G. G. Ond. 71. „Het Gouden Beeld" door vr. J. Sanderse. 2. Maatschappelijk ond. 7a „Kerk en Maatschap pij" door vr. W. Hendrikse. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 15 OCTOBER 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Evangelisatie in eigen kring. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. D. Scheele 2 uur Ds. J. Meijer 6 uur Ds. J. Meijer Noorderkerk 9.30 uur Ds. J. Meijer te Hoogeveen. 6 uur Ds. D. Scheele Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Grijpskerke 9 uur Ds. A. Koning 2 uur Ds. H. Pestman Voorb. H. Av. Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Ds. H. Pestman 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Voorb. H. Av. Collecte Evangelisatie in Zeeland. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. J. W. Tunderman 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Ds. J. B. Vogelaar Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Scharendijke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 uur Lezen eener Leerr. 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. Koolstra Bed. Lidmaat en Voortz. H. Av. Poortvliet 9.30 en 2 uur Dhr. K. de Vries 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Voorb. H. Av. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Ds. Joh. Booij Bed. H. Av. en Dankz. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Voorb. H. Av. Kapelle-Biezelinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Dr. J. Hoek te 's-Gravenhage. 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Ds. W. H. v. d. Vegt Heinkenszand 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Yerseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 uur Ds. J. Koolstra 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Oostburg 9 en 2 uur Ds. Th. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. J. de Vries Terneuzen 9 en 2 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3