OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN Wien hij geroepen wordt3. hoe hij de roeping ontvangt en 4. hoe de roeping gemakkelijk ge maakt wordt. Na de bevestiging werd Ps. 134:3 toegezongen. Ds. Visée hield des avonds een intreepredikatie over Neh. 8 9, sprekende over: 1. in het geschreven Woord 2. in het gepredikte Woord en 3. in het geopenbaarde Woord. Ds. T. Kramer, die na 40-jarige ambts bediening emeritaat verkreeg, heeft gisteren van de Geref. Kerk te Monster voor een zeer vol kerkgebouw afscheid genomen met een predika tie over Hebr. 138, waarin hij sprak over 1. Jezus op Zijn weg; 2. Jezus op Zijn werk en 3. Zijn zegen. Aan het einde werd hij op hartelijke wijze toegesproken door Dr. S. O. Los, van Den Haag-Oost, namens de Classis Den Haag door Ds. K. K. Troost, van Naaldwijk, namens de genabuurde Kerken in het Westland; door Ds. A. H. van Minnen, van 's-Gravenzande, als vriend en consulenten door ouderl. J. de Koning, namens Kerkeraad en Gemeente, die Ps. 121:4 liet toezingen. Zóó te Kampen als te Amsterdam moes ten bezuinigingen worden toegepast, ten deele zelfs van ingrijpenden aard, maar het kan niet anders. Blijven de toestanden zooals ze zijn, dan zal nog wel verder moeten worden ingegrepen en zullen zelfs vitale belangen niet kunnen wor den ontzien. Het oude spreekwoord der Ro meinen is nog altijd waar eerst leven en dan aan wijsbegeerte doen. Maar dat beteekent dan ook, dat de wetenschap een tijdlang niet zou kunnen worden beoefend. We hopen, dat de Heere het zoover niet met ons zal laten komen, want daarmee zouden de hoogste belangen niet alleen van onze volksgroep, maar van heel ons vaderland en ten deele zelfs van het Calvinisme in de wereld worden geschaad. En we roepen daarom met vertrouwen onze menschen op om ons Gereformeerd Hooger Onderwijs toch te steunen zooveel het kan. Moeilijker wordt het ook voor onze studenten. Bij rijkswet werden de collegegelden verhoogd. Het kan noodzakelijk zijn, niemand zal het ont kennen, maar elk, die in het universitaire leven is ingewijd ziet toch, hoeveel bezwaren daaraan verbonden zijn. En we blijven het als een on recht voelen, dat de regeering de Vrije Univer siteiten, die ze niet bekostigt, dwingt de rijks universiteiten in de finantieele maatregelen te volgen zoo blijft in wezen het monopolie van het rijks hooger onderwijs gehandhaafd en be schermt de regeering haar finantieele belangen door de wet tegen concurrentie. Het helpt niet, of we er over klagen. In dit opzicht voelt men niet alleen niets voor ons standpunt, maar toont men zelfs het niet te begrijpen. Hoe het ook zij, we bevelen de Theologische School en de Vrije Universiteit opnieuw aan, aan het gebed en de liefde van ons Gerefor meerde volk. De Heere wake over onze hooge scholen en stelle ze ook verder tot een rijken zegen. (Heraut) Dr. H. Beets, die op de Generale Synode van Middelburg zulke aangrijpende toespraak hield, heeft ons land weer verlaten. Voor zijn vertrek stond hij nog een onder houd toe aan de Redactie van de Antirev. Rot terdammer. Iets er van worde in de Kerkbode overgenomen en wel over zijn indrukken in het oude vaderland. „Toen liep de veelbereisde en veelzijdige Amerikaansche predikant een beetje warm. Hij had met blijdschap geconstateerd, dat er hier nog wordt gebouwd, terwijl in Amerika het bouwvak stil ligt, al jaren. Voorts had hij met voldoening gezien, dat de treinverbindingen hier zoo effectief zijn en dat men hier zelfs bezig is met electrificatie. Wij in Amerika, zeide Dr. Beets, moeten soms uren wachten op verbinding met zijlijnen. In de derde plaats merkte Dr. Beets op, dat in ons land zoovelen van onze menschen predikanten, journalisten enz., wor den geridderd van regeeringswege en dat dus de machtigen der aarde de groote beteekenis van den Christelijken arbeid op het gebied van de Zending, de pers en het onderwijs erkennen. Het was de zesde maal, aldus Dr. Beets, dat ik Nederland bezocht, waarvan ik vier keeren gedelegeerde was voor de Synode (Arnhem 1902, Zwolle 1911, Utrecht 1923 en Middelburg 1933). Op de Synode te Middelburg was het hem een blijdschap op te merken, dat de scheidingslijn tusschen A en B haast onzichtbaar en onvoelbaar is geworden. Toen hij over de Markt te Groningen wan delde, dacht hij eraan, dat over diezelfde Markt eenmaal Ds. De Cock als gevangene was weg gevoerd, terwijl hij door honderden werd uit gejouwd. En hij voelde een trilling toen hij er aan dacht, dat 't handjevol medestanders van De Cock thans een tiende der bevolking vormt, dat tot de Gereformeerde Kerken behoort, die in de stad Groningen zes groote kerken hebben, nog gezwegen van de verwante kerkengroepen. Dit is van den Heere geschied." K. B. S. VERGADERING van de Classis Goes van de Gereformeerde Kerken, te houden op Donderdag 12 October 1933 in het lokaal achter de Gereformeerde Kerk te Goes. Aanvang \]/2 uur. 1. Opening door de roepende kerk. 2. Onderzoek der credentiebrieven en instruc ties. 3. Institueering van het Moderamen Praeses Ds. A. Scheele Assessor Ds. H. Toren beek Scriba Ds. W. H. van der Vegt. 4. Vaststelling van de notulen der vorige ver gadering. 5. Lezing van gehouden correspondentie. 6. Ingekomen stukken en instructies. 7. Rapporten: Kerkvisitatie, Part. Synode naar art. VII Classicale Regeling. 8. Benoeming van Deputaten. 9. Regeling der vacaturebeurten. 10. Storting der gelden. 11. Onderzoek naar art. 41 D.K.O. 12. Aanwijzing van de roepende Kerk en Mo deramen. voor de e.v. vergadering. 13. Rondvraag. 14. Vaststelling der korte notulen. 15. Sluiting. Namens den Raad der roepende kerk van Goes, W. H. VAN DER VEGT, Praeses. A. DE LANGE, Scriba. Te storten collecten en bijdragenTheol. Fac. V.U. Hulpbehoevende Kerken in de Clas sis Yi collecte Hulpbehoevende Kerken in de Provincie. Goes, 26 September 1933. P.S. De vergadering begint niet des morgens 9J/2 uur, maar des middags V/2 uur. Ondergeteekende bericht aan de kerken der Classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 12 Oct. a.s. zitting zal houden in de consistorie der Noorderkerk des voormiddags van 1112 uur tot het in ontvangst nemen van de collecte der Theologische School te Kampen. Dringend wordt verzocht deze collecte op tijd af te dragen, óf persoonlijk óf per postwissel. De Class. Correspondent, J. A. VERTREGT. Middelburg, October 1933. Ontvangen collecten voor Hulpbehoevende Kerken in de Provincie van de kerk van Aar denburg 7.02 Axel 41.81 Hoek 12.88 Neuzen 50.04 Oostburg 14.62 Schoondijke 26.42 en Zaamslag 37.42. L. MICHIELSEN. Neuzen, 3 October 1933. Classis Zierikzee. Van verschillende kerken mocht ik reeds de collecten ontvangen voor de volgende doelein den Evangelisatie in BelgiëGeestelijke ver zorging der verstrooide Gereformeerden in Ned. Indië en Radio-kerkdienstuitzending. Daar ons nu nog maar nauwelijks drie maan den resten, zou ik de kerken, die hier in gebreke bleven, dringend willen verzoeken deze collecten alsnog te houden en aan mij op te zenden. Mijn gironummer is 175786. Bruinisse. J. P. UNGER. Serooskerke. KORT VERSLAG van de ver gadering van den Kerkeraad gehouden op Maandag 2 October 1933. Afwezig één diaken, met kennisgeving. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1Agendum Zendings conferentie, A'dam. 2. Circulaire van Flentrop, orgelbouwer, Zaandam. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 3.5. Steun aanvragen van Geref. Kerk Wilsum, Ned. Bij belgen. en Willem Lodewijkfonds, Sneek. In handen van de Commissie ad hoe. Kerkelijke Stand. Attestatie aangevraagd naar Koudekerke door Adriana MaasClarisse. Schrijven van den kerkeraad van Vrouwenpol der over een kerkelijke huwelijksbevestiging. Idem van Grijpskerke over idem. Rapporten. Van br. W. Louwerse over de Classisvergadering. Van br. H. Tavenier over de Centr. Diac. Confer. Br. Sturm bezocht de J. V. en geeft daarvan verslag. De Praeses be zocht de J. V. en de beide M. V.en. Naar de intrede van Cand. Tunderman te Vrouwenpol der worden afgevaardigd de brs. Louwerse en Tavenier naar idem te Gapinge de brs. Meyers en Melis. Over huis- en ziekenbezoek wordt gerapporteerd. Een schrijven zal worden gezonden naar De putaten Art. 13 D. K. O. betreffende het weduwenpensioen, waarop een korting werd toegepast, waarmee de Kerkeraad vooralsnog niet accoord kan gaan, omdat dit reeds zoo klein is. Een voorstel om het aantal ouderlingen per 1 Jan. a.s. van 5 op 6 te brengen werd met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Diaconale Zaken. Verschillende gevallen worden besproken en leiden tot een beslissing. Stand des kas. In kas per 1 Sept. 198.26J^. Ontvangsten 139.65J^. Uitgaven 181.90. Kassaldo per 1 Oct. 156.02. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA Middelburg. Ondergeteekende bericht, dat door hem is ontvangen de nagekomen collecte van Serooskerke voor de Hulpbehoevende Ker ken in de Provincie, groot 31.15. J. A. VERTREGT. AGENDUM voor de Classicale vergadering op Dinsdag 17 October a.s. in de Gereformeerde Kerk te Neuzen. Het Moderamen voor deze vergadering be staat, volgens art. 10 H. R., uit de Brs. Ds. Potma, PraesesDs. Groeneveld, Scriba Ds. Bavinck, Assessor. Orde der werkzaamheden 1. Opening der vergadering door den Praeses. 2. Nazien en rapport der Credentialen. 3. Lezing en vaststelling der Notulen. 4. Mededeeling van gehouden correspondentie. 5. Behandeling der ingekomen stukken. 6. Rondvraag naar Art. 41 K. O. En in ver band daarmede behandeling der voorstellen en instructiën der kerken. 7. Rapport der verschillende Deputaten. 8. Afdoening van geldelijke zaken. 9. Benoemingen Deputaten. 10. Aanwijzing roepende kerk. Vaststelling van datum, en uur van aanvang. 11. Navraag. 12. Vaststelling van het kort verslag. 13. Sluiting. Namens de roepende kerk van Hoek, C. B. BAVINCK, Preses. J. GEELHOED, Scriba. Hoek, 2 October 1933. Te verantwoorden collecten Hulpbehoevende Kerken in de Provincie Hulpbehoevende Idio ten Theologische Faculteit V. U. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. In dank ontvangen 1.door be middeling van Mej. D. voor „Zeeuwsche Beker" 120 halve centen voor de Zending van een 12-jarig meisje; 5.van een familie; 1.50 van N. N. ƒ5.van een zuster voor de vervolgden in Rus land van een zuster 170 stuivers waarvan 100 voor de Zending en 70 voor „Zeeuwsche Beker" nagiften collecte Bijbelverspreiding van N. N. 1en van N. N. 0.50. D. SCHEELE. KERSTFEEST 1933. Met hartelijken dank ontvangen door Mej. A. J. Pouwer, Noordplein 171 te Middelburg van Mevr. de J. te Middelburg 1.Mej. K. te Middelburg 1.Voorts van de Geref. Zendingscommissie te Vlissingen 2.50. Met vriendelijke aanbeveling. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Giro-adres 169757 Ds. A. C. Heij, Koudekerke. Met hartelijken dank voor de Zending ontvangen van Dina, Frans en Maarten Jobse te Oostkapelle 158 halve centen, 3 Belgische muntstukken ter waarde van 0.13 en een pakje zilverpapier. Namens de Zendingscommissie, L. DE KAM Azn. Middelburg. Brs. Diakenen melden onder dank de volgende giften. Voor de Diaconie 3.25 van twee broeders door bem. van br. Terpstra 2.50 van een zuster door bem. van br. Lorier 5.gevonden in de collecte onder letters N. N. Voor Rusland 5. onder letters N. N.0.50 van een weduwe; ƒ1. onder letter D. Voor de Kerk 2.50 onder letter D. F. DAMEN, Kassier Diaconie. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van Nellie Arnoldie 40 Yi centen kinderen School Heerengracht 3e klas een pak zilverpapier; uit het busje Rusthuis 6.8114 Mej. J. A. 1.Voor al deze giften namens de Commissie mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. In het Christelijk Schoolblad „Onze Vacatures" kwam enkele jaren geleden het volgende ingezonden stuk voor GENEZING VAN GALSTEENEN Zeer trof mij het bericht van het over lijden van den heer C. W. LIJESEN, Hoofd der C. S. te Spijkenisse. Een man nog in de kracht van het le ven, door God met zooveel gaven begif tigd, werd zoo plotseling weggerukt uit zijn huisgezin en zijn werk. Vooral trof het mij, dat hij in het zie kenhuis was overleden een paar dagen nadat hij eene operatie had ondergaan voor wegneming van galsteenen. Daarom is het, dat ik allen, die dit le zen, opmerkzaam wil maken, dat de lijders niet behoeven te worden geopereerd, maar dat er een middel is ter genezing. Dit middel is door honderden met suc ces gebruikt en twee van mijn kennissen, die ook geopereerd moesten worden, heb ben dit middel gebruikt en zijn volkomen genezen. Hier in 't Noorden is het algemeen be kend, maar het verdient algemeene be kendheid. Collega's gij komt door Uwe leerlingen met zooveel menschen in aanraking, be veelt gerust dit middel aan, het heeft onder Gods zegen, velen van den dood gered. W. G. ALDERSHOFF, Oud-Hoofd C. S. Dr. Maes schreef ons d.d. 6 Sept. '33 met een nieuwe bestelling, als bevinding op een proef een jaar te voren o.a. „Mijn eerste proef met „Antifellin" op galsteen was afdoend bevredigend". Galsteenlijders vraagt brochure bij Firma J. DWARSHUIS, Jacobijnerstraat 13 V, Groningen. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Nebukadnezer's verootmoediging" door Cathrien Wattel. Na de pauze Reciteeren door Lies du Bois en Truida Hamelink. Afdeeling II. Bijbelsche Gesch. „Nebukadnezer's droom", Daniël 4 door Nelly Joosse. Reciteeren doorBets Pouwelse, Greta Winter, Stien Verstrate, Corrie Izeboud, Dien Willeboordse, Matty Kooman en Anny Suurmond. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Daniël III" door Do le Cointre. Reciteeren Maatje Verstraate, Jozien v. d. Moer, Ad. Dronkers en Jeanne Tange. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. N. T. Galaten, hfst. I en II, S. Berkeveld. ZendingMidden-Java ten Zuiden „Het land" I en II, N. Arnoldi. Memorisatie L. Castel. Poëzie J. de Rijke. Gereformeerde Knapenv erg ader ing „Samuël", M'burg. Afdeeling III. B. G. „Nehemia", vr. de Rijke. V. G. „Willem I en Waterloo", vr. Schroder. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 8 October des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. G. B. art. 36. „Van het ambt der Overheid" door vr. J. Gilde. 2. A. R. Beg. art. 7b „De geschiedenis der Grond wet" door vr. G. van Loo. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. N. T. sch. 56. „De kamerling en Filippus" door vr. G. Boon. M. O. sch. 18. „Onze Middenstand", vr. J. Wisse. Varia, vr. C. Antheunisse. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". Schriftstudie„Schepping en Herschepping" door vr. A. Leenhouts. Letterkunde„De Beweging van '80 door vriend J. Janse de Jonghe. V. „Dr. Liitzen Wagenaar", Middelburg. 0. T. „Hiskia en Jesaja", vr. L. Willemse. V. G. 24. „Herstel van Nederland", vr. G. Krijger. De Geref. K. V. „Benjamin" te St. Laurens vergadert Zondag 8 October 1933 des namiddags om 4 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. G. G. „Hizkia en Sanherib", zie Knapenblad Mei 1933 door vr. A. Tramper. 2. Voordrachten door de vrienden A. de Bree en J. Koole. CORRESPONDENTIE. Voor dit blad moeten nieuwe adresbanden gedrukt worden. Gaarne zullen we indien de adresseering thans niet goed is de wijziging ontvangen. Mogen we op Uwe medewerking rekenen, waarvoor dank. De Administratie. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 8 OCTOBER 1933. M. G.J. C. Derde en laatste Letterkunde-avond op Woensdag 11 October 's avonds 8 uur, gebouw C. J. M. V., Singelstraat. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Zendingshospitaal te Magelang. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. W. v. 't Sant te 's-Gravenhage. 6 uur Ds. D. Scheele Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Scheele 2 uur Ds. W. van 't Sant 6 uur Ds. W. van 't Sant Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 Gemeenschappelijke dienst te Vrouwepolder. 6.30 uur Ds. J. W. Tunderman Intrede. Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 uur Ds .E. Douma 2 uur Lezen eener Leerr. Serooskerke 9.30 uur Ds. J. C. J. Kuiper 2 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Dr. G. B. Wurth Bevestiging. 2 uur Ds. J. W. Tunderman Intrede. Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Ds. J. B. Vogelaar Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. A. Scheele te Kapelle-Biezelinge. Bevestiging Ambtsdrager. Poortvliet 9.30 en 2 uur Dhr. K. de Vries 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. H. Muijs te Bilthoven. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES, Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Namiddag Voorber. H. Av. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt Bed. H. Av. en Dankz. 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Bed. H. Av. en Dankz. Axel 9 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 uur Ds. S. Groeneveld 2 uur Ds. C. B. Bavinck Oostburg 9 en 2 uur Ds. Th. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. J. de Vnss Terneuzen 9 uur Ds. C. B. Bavinck 2 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3