KERKNIEUWS* FEUILLETON KENTERING. OFFICIEELE BERICHTEN. reeds thans moet worden geschrapt, aangezien het daar gehuldigde Godsbegrip on-Duitsch is." Zulk een volk valt weer terug naar het hei dendom, indien God het niet verhoedt. De Chris tenen in Duitschland beleven moeilijke tijden. Gedenken wij hen in het gebed en vure Duitschland's houding ons aan tot den voort- durenden strijd voor de vrije Christelijke School. M. SCHEELE. VERSCHE DRUPPELEN IN „DEN ZEEUWSCHEN BEKER". Comité Zaamslag 414.52 Uit coll. G. K. te Vrouwep. 1.J. V. te Axel 1.10 Co mité te Bruinisse 206.53 Uit coll. G. K. te Schoondijke 2.50 N. N. te Arnemuiden 2. Totaal ontvangen 2435.02. Rijker en weldadiger stroomen de gaven der liefde bijeen. Zaamslag en Bruinisse doen den inhoud van den Beker zienderoogen stijgen. Hartelijk danken we de jeugdige broeders of zusters, die zich voor dit werk gaven. Goes zal volgende week de uitslag van 't werk van 't Comité, onder leiding van Br. de Borst, te zien geven. Hoe groot en dicht de stroomen mogen worden, vol wordt deze „Beker" nooit, zoolang de nood zoo vreeselijk blijft en zoolang het Zeeuwsche volk nog zóóveel liefde heeft. Met vriendelijken dank en dringende aanbe veling. Namens het Prov. Comité, St. Laurens. A. KONING. Giro 220659. P.S. Het aantal Comité's breidde zich uit tot 33. Koudekerke, Oostkapelle, Veere, Vrou wepolder, Gapinge, Nieuwdorp, 's Heer Arends- kerke en Meliskerke voegden zich bereidvaardig naar den gang van 't werk en traden toe tot het Provinciaal verband van „Den Zeeuwschen Beker". DRIETAL TE Tienhoven (U.): Cand. P. Kuyper te Hilversum. Cand. E. Teunis te Enschedé. Cand. H. Westerink te Nunspeet. Huizen (N.-H.): C. P. Boodt te Molenaarsgraaf-Brandwijk. W. Schouten te Westbroek (U.). L. W. Wessels te Abcoude. TWEETAL TE Middelburg J. van Herksen te Ermelo. A. Wijngaarden te Bedum. Groningen (vac.-G. H. A. van der Vegte): J. H. A. Bosch te Alphen a. d. Rijn. A. Wijngaarden te Bedum. BEROEPEN TE Vlagtwedde en Westeremden Cand. C. G. Bos te Uithuizen. Campen (Oostfriesland, Duitschland): Joh. den Ouden, hulppred. te Brandlecht (Graafschap Bentheim, Duitschland). BEDANKT VOOR WormerB. E. van Buuren te Hemelum (Fr.). GorinchemW. H. van der Vegt te Goes. Omtrent den toestand van Prof. Dr. H. H. Kuyper, die voor de tweede maal een ope ratie in het Diaconessenhuis te Haarlem heeft ondergaan, luidt het laatste bericht, dat de nacht, volgende op de operatie, rustig is geweest en dat tot heden geen verontrustende mededeeling werd gedaan. De heer A. J. W. Vogelaar, Theol. cand. te Hardenberg, heeft de benoeming tot hulppre diker bij de Geref. Kerk van Nijmegen aange nomen. Deze benoeming is speciaal voor het werk der Evangelisatie geschied. De heer Voge laar, wiens adres na 1 October isBerg en Dalsche weg 240 te Nijmegen, blijft bereid des Zondags de kerken te dienen en ook een even tueel beroep in overweging te nemen. Theologische School. In dank ontvangen een legaat van wijlen Mej. Wed. Karsje PonsenSlot, gewoond hebbende te Haarlem, en aldaar overleden 4 Juni 1933, groot honderd gulden 100.—), vrij van rech ten en kosten. De Penningmeester, A. M. DONNER. Afscheid Dr. K. Schilder van de Geref. Kerk van Rotterdam-Delfshaven. 23) „Man, je bent niet bij je verstand", riep hij uit, om weer te lachen, dat hij er van schudde. „Stel je voor, Elema naar dominé De Cock Dan stond de wereld toch zeker wel op haar kop Ha, ha. Een gezeten boer naar zoo'n ar- melui's dominé." „Rijk of arm doet er niets toe, Elema. Voor God zijn alle menschen gelijk. Zij moeten allen sterven, of ze schatrijk zijn of straatarm. En wat dan V „Mijn lieve menschen, schoenmaker, je gaat toch niet preeken, hoop ik Dat komt van je tochten naar Ulrum. 'k Wil wedden, dat je er over denkt, nog eens dominé te worden. Ha, ha. Maar hoor nu eens even, we dwalen leelijk af. Ik zeide, dat je wel niet meer naar Ulrum zult gaan." „Dat ben ik niet met je eens, Elema. 'k Had graag met Kerstmis gewild, maar dat gaat niet. Nu ga ik begin Januari." „Als er een dominé uit den ring preekt Dan kun je even goed hier ter kerk gaan. 't Is toch al schandaal genoeg, dat je den dominé hier zoo behandelt. Je zult alle menschen nog eens tegen je krijgen." „Dat valt wat mee, Elema. En als de men schen dat willen doen, dan zal ik het moeten dragen in het volle vertrouwen, dat God mij helpen zal." Na votum en zegengroet werd gezongen Ps. 76 1 en 2. Daarna werd de Geloofsbelijdenis gelezen en ging Dr. Schilder voor in gebed. Ver volgens las hij zijn tekst voor deze afscheids- prediking, Psalm 46 5a „De beekjes der rivier zullen verblijden de stad Gods". Spr. begon met een herinnering aan zijn intree- preek van vijf jaar geleden, die aanving met het bekende Lutherlied Gods Woord houdt stand in eeuwgiheid, en zal geen duimbreed wijken. Dit lied van Luther werd geïnspireerd door een ouder en nog veel heerlijker lied Psalm 46, en met dat lied wil Spr. zijn werk onder de Geref. Kerk van Rotterdam-Delfshaven afsluiten. Sedert Spr.'s komst hier nam in Duitschland en Nederland en overal de spanning steeds toe. Ieder voelthet gaat er op of er onder. Maar, zegt Spr., wij gelooven in God den Vader en' den Zoon en den Heiligen Geest. Dat geloof is voor alle tijden. En daarom kruipen wij niet weg, al zien wij van rondom de vaandels in den storm tot hoon van God en kerk hoog opge stoken. Wij willen vreugde bedrijven, niet over een voor ons gunstig incident i n de geschiedenis maar over heel de geschiedenis van kerk en volk en wereld en heelal. Daarom wil Spr. han delen over Het mirakel van de vreugde der Immanuël-gemeenschap. Achtereenvolgens gaat Spr. na1het feit dier vreugde een mirakel in het heden 2. de oorzaak van die vreugde een mirakel uit het verleden 3. de deelgenooten van die vreugde een mirakel voor de toekomst. Ds. J. Schoonhoven sprak namens kerkeraad en gemeente den scheidenden leeraar toe. Al blijft ge onze emeritus, zeide Spr., ge gaat nu voor goed onzen dienst verlaten. Spr. wil Dr. Schilder niet in hoogdravende woorden dank brengen, want daar zijt ge wars van. 't Was U steeds te doen om God en Zijn eer, en wij danken U voor de wijze, waarop ge hier het water ons hebt willen toevoeren. De kerkeraad dankt U voor de leiding, die steeds hartelijk en aangenaam was. Uw collega's stemt 't droef, dat zij Uw omgang voortaan zul len moeten missen. Toch laten we U gewillig los, omdat we ge looven, dat God voor U een groot werk heeft weggelegd. In den weg van wetenschap moógt ge voortaan alle kerken dienen. De Heere bekwame U bij den voortduur /en stelle Uw arbeid voor jongeren en ouderen tot rijken zegen Hij zij met U en Uw gezin {én doe Uw werk gedijen tot zegen van alle kerken in Nederland. Ds. F. A. den Boeft, van Kralingen, sprak vervolgens namens de classis. Vanavond is iets grootsch afgesloten, zeide Spr., Uw arbeid /in deze gemeente is vruchtbaar geweest voor de kerk. 't Is de classis een behoefte daarvoor waar deering uit te spreken. Uw optreden bracht bewogenheid in kerk en wereld. Omdat gij staat voor de waarheid Gods, bracht Uw optreden onrust bij de vijanden, maar troost en steun bij de vrienden. Wij willen niet alleen een zegen over Uw verder werk U toebidden, maar tevens God danken voor wat Hij ons in U schonk. Op Spr.'s verzoek zongen daarom de aanwezigen Psalm 115:8a en 9b. Dr. Schilder dankte hartelijk voor de goede woorden van beide sprekers. Daarna ging hij voor in dankzegging. Na 't zingen van Psalm 46 2 werd de zegen uitgesproken. Rotterdammer. De afscheidspreek is in druk verschenen £>ij de firma W. Zwager te Rotterdam. Dit wordt er bij gezet voor hen, die door thema en ver deeling benieuwd de wensch koesteren mochten deze preek te lezen en te bezitten. Spijt zullen zij er in geen geval van hebben. Dr. K. Schilder hoopt zich volgende maand in Kampen te vestigen en wel in het huis van wijlen Prof. Dr. H. Bouwman. Dr. De Vrijer's bezuinigingsvoorstellen. Ds. J. H. Jonker schrijft in „Geref. Kerkbl. N.-Br. en Limb." „In onze verarmende tijden wordt nog al eens heil gezocht in het spannen van de paarden ach ter den wagen, en dat komt verkeerd uit. Een voorbeeld daarvan is ongetwijfeld het voorstel van Dr. M. J. de Vrijer te Amsterdam, gedaan aan den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk. Genoemde Dr. de Vrijer heeft zich over be zuiniging bezonnen en eenige voorstellen in die richting gedaan. „Jullie soort menschen zijn bepaald krankzin nig", meende Elema, zoo bot mogelijk. „En die dominé van Ulrum is stapelgek. Enfin, hij komt niet meer op den kansel. Je behoeft niet meer naar Ulrum te loopen." „Wat bedoel je, Elema Bazuin ging nu toch vermoeden krijgen, dat er iets aan de hand was. „Wat ik bedoel? Weet je dat dan nog niet?" „Ik weet van niets." „Het Provinciaal kerkbestuur heeft dominé De Cock afgezet. Hij kan zijn biezen wel pak ken. Het relletje zal gauw uit zijn. Het is al uit. Want als de aanstichter weg is, is het afgeloo- pen. Eigenlijk moesten ze zoo'n halfgare dominé verbannen." In gewone omstandigheden zou Bazuin allicht geprotesteerd hebben tegen de ruwe woorden van den boer. Maar nu hield diens mededeeling hem vast. „Dominé De Cock afgezet vroeg hij ver baasd en verschrikt tegelijk. „Dat kan niet." „Heb je het nog niet vernomen", lachte Ele ma, die den grootsten schik had. ,,'k Heb er nog niets van gehoord. Het kan ook niet, zou ik denken. Het Provinciaal kerk bestuur heeft zich nog niet eens met dominé De Cock bemoeid. Hoe kan hij dan afgezet zijn? 't Is een lasterpraatje, Elema. Zooals er zooveel over den dominé en zijn vrouw wordt gelasterd. Dat is meer dan schandelijk." „Ja, ja, jullie willen geen kwaad van den bra ven, besten man hooren en spreken dan maar direct van lasterpraatjes. Dat is gemakkelijk. Maar wat ik zeggen wou, je kunt het gelooven Afschaffing van koffie en sigaren voor offi cianten bij kerkdiensten. Best. 't Kan zonder, zeker minder. Op de rookerij kunnen ettelijke millioentjes bezuinigd worden zonder eenige hinder. Maar hij durft ook voor te stellen drie predi kantsplaatsen niet te vervullen het aantal Godsdienstonderwijzers te vermin deren van 15 tot 9 geen uitgaven toe te staan voor godsdienst onderwijs op de openbare scholen één kerkgebouw gedurende den winter te sluiten de avonddiensten in de N. Z. Kapel op te heffen. En zie, deze laatste voorstellen noemen wij het spannen van de paarden achter den wagen. Al deze dingen worden voorgesteld om de uitgaven te verminderen en een aanv/ezig tekort te dekken of een dreigend te voorkomen. Maar is dat de weg Stoffelijke bezuiniging wordt hier gezocht door inkrimping van geestelijken arbeid. Dat is niet geoorloofd dan in geval van uiter ste noodzaak als de Heere Zelf de bronnen stopt. IC. B. S. Gapinge. De kerkeraden der Classiskerken worden hierbij uitgenoodigd afgevaardigden te zenden naar de intrede van Cand. Tunderman, die zal plaats hebben D.V. Zondag 8 October ('s avonds half 7). Plaatsen zullen worden ge reserveerd. Gaarne ontvangen we bericht. DE KERKERAAD. VERGADERING van de Classis Goes van de Gereformeerde Kerken, te houden op Donderdag 12 October 1933 in het lokaal achter de Gereformeerde Kerk te Goes. Aanvang 9% uur. 1. Opening door de roepende kerk. 2. Onderzoek der credentiebrieven en instruc ties. 3. Institueering van het Moderamen Praeses Ds. A. Scheele Assessor Ds. H. Toren beek Scriba Ds. W. H. van der Vegt. 4. Vaststelling van de notulen der vorige ver gadering. 5. Lezing van gehouden correspondentie. 6. Ingekomen stukken en instructies. 7. Rapporten Kerkvisitatie, Part. Synode naar art. VII Classicale Regeling. 8. Benoeming van Deputaten. 9. Regeling der vacaturebeurten. 10. Storting der gelden. 11. Onderzoek naar art. 41 D.K.O. 12. Aanwijzing van de roepende Kerk en Mo deramen voor de e.v. vergadering. 13. Rondvraag. 14. Vaststelling der korte notulen. 15. Sluiting. Namens den Raad der roepende kerk van Goes, W. H. VAN DER VEGT, Praeses. A. DE LANGE, Scriba. Te storten collecten en bijdragenTheol. Fac. V.U. Hulpbehoevende Kerken in de Clas sis 3^ collecte Hulpbehoevende Kerken in de Provincie. Goes, 26 September 1933. Gereformeerde Kerk Middelburg, Ingekomen met attestatie vanBruinisse, Jan Stevense, Verwerijstraat N 127 Delft, Suzanna Magielse, Loskade P 259 Gapinge, Gerrit Melse en gezin, Leliestraat S 149 Grijpskerke, Lou- rens Bastiaanse, Seisweg R 125 Harderwijk, Frederik W. Groenewegen en gezin, Molen water M 272, Wed. M. Rieffvan der Vlist, Molenwater M 272 Koudekerk a. d. R„ Antje Westerterp, Seisplein Q 286 St. Laurens, Cor nells Kole en echtgenoote, Meidoornlaan S 156 Oostkapelle, Jan Melse en echtgenoote, N. Vliss. Weg E 199d Scheveningen, Petronella M. E. van Heiningen, N. Vlis. Weg E 149 Souburg, Jan Houmes en echtgenoote, Dam F 150 Cor nelia M. Polderman, Heerengracht M 32 Vlis- singen, G. Schuyer, N. Vliss. Weg E 114; Wemeldinge, Simon Brandenhorst en echtgenoo te en Adriana Brandenhorst, Pottenbakkerssingel Ingekomen met doopattest vanMeliskerke, Jans Vlieger, Park van Nieuwenhoven S 1564. Gedoopt i IJsbrand Baan, Bierkaai G 205 Maaike van den Berg, Gravenstraat I 313 Eli zabeth van Doorn, Seisweg R 89 Anthonie J. of niet, dien opruier in Ulrum is den mond ge snoerd. Hij mag niet meer preeken. Nu, dan is alles afgeloopen. Jammer voor jullie, maar 't is niet anders. Gegroet, hoor. Kunnen morgen de schoenen klaar „Het komt in orde, Elema", zeide Bazuin, niet wetend, wat hij van het gehoorde denken moest. „Kijk nu maar niet zoo verschrikt, Bazuin. Ik bracht een goede boodschap. Die De Cock was in staat, burgeroorlog te veroorzaken. Ge lukkig is die nu voorkomen. De koning zal er ook wel achter gezeten hebben. Want die moet van jullie zwijnerij ook niets hebben. Gegroet." Lachend vertrok Elema, in zichzelf, vol schik, mompelend„Wat is dat schoenmakertje ver bouwereerd. Hij heeft een slechte middag en avond". Inderdaad was Bazuin in de war, hoewel hij niet gelooven kon wat Elema had medegedeeld. Wat hij dan ook zijn vrouw zeide, toen deze kwam informeeren, wat Elema al zoo te ver tellen had gehad. „Het kan niet, moeder. Alleen de Classis Onderdendam heeft met dominé De Cock ge handeld. Het Provinciaal Kerkbestuur staat er buiten." „Maar de classis kan dominé toch afgezet hebben De vijandschap is groot, Aldert. Men is tot alles in staat." „Ik meen, dat alleen de Synode afzetten kan. Och, 't is een lasterpraatje, dat de een of ander heeft verspreid. En dan wordt het natuurlijk telkens grooter gemaakt." Bazuin geloofde zelf niet, wat hij zeide. Zijn Gast, Seisweg R 144 Adriana M. Janse, Se- geerssingel V 62c Rogier Jobse, Penninghoek- singel L 40 Johanna Huijsman, Veersche Weg B 127 Pieternella N. de Kam, Jodengang R 220Johannes W. A. A. Kruysse, Kortedelft G 4 Elizabeth Looise, Seisweg R 151b Lou- rina Tissink, Seisweg B 63a Jacobus de Vast, N. Vliss. Weg E 149. Belijdenis des geloofs afgelegd doorWille- mina M. Feij, Lange Burg C 106. GehuwdCornelis M. Douw en Berbera N. van der Kuip, Veere Jan A. Hendrikse en Jansje M. Bos, Rozenstraat W 238 Jan de Rijke en Tannetje C. Martijn, Amsterdam Jacob J. Feij en Cornelia Verstraate, Utrecht. Vertrokken met attestatie naar t Aardenburg, Adriaan Maas, Koudekerksche Weg D 49 Bergen op Zoom, Pieter Tilroe en gezin, Koude kerksche Weg D 52Breda, Sophia Jansson, Gasthuis Anne J. Vroon, Noordstraat L 180 Dinteloord, Marinus de Regt, Molstraat F 84 Ermelo, Luberta Jansen, v. Eepenpark W 220 Grijpskerke, Joost van den Broeke, Seisweg B 63 Catharina de Voogd, O. Vliss. Weg V 3 Kampen, Willem K. P. Graafhuis, Bogardstraat D 34 Koudekerke, Elisabeth Marinusse, Rou- aansche Kade G 153 St. Laurens, Suzanna F. Hoek, Bagijnhof E 199 Gillis Sturm en echt genoote, Dokstraat P 166 Neuzen, Lein Ge- schiere, Breeweg D 208 Serooskerke (W.), Neeltje de Nood, Noordweg R 10 Soest, Jacob C. Geervliet en gezin, Seisweg R 89 Utrecht, Izaak de Kam en echtgenoote, Baanstraat Q 233; Veere, Wilhelmina Goedbloed, Vlissingsche- straat I 173 Vlissingen, Wed. VaderTaal, O. Veersche Weg T 267. Vertrokken met doopattest naarBreukelen, Ary J. Ie Cointre, Stationsstraat P 273 St. Lau rens, Willem de Visser, Segeersweg V 102 Neuzen, Jan F. van Strien, Nederstraat Q 191; Zierikzee, Adriaan J. van der Welle, Noord- weg R lb. OverledenWed. J. BuijsTilroe, Schroeweg V 36 Hendrik van Driel, Langeviele K 390 Wed. J. van MaldegemCornelisse, Noordweg S 222 Elizabeth MidavaineBosschaart, Ko ningstraat E 253a Maarten van Roon, Lange viele K 219 Jannetje van Tatenhove, Rusthuis Neeltje de Wolffvan den Ende, Rouaansche Kade G 140. Verhuisd J. W. H. Baan van Koudekerksche Weg D 97 naar D 90 J. de Bree van Kleine Werfstraat T 29 naar O. Vliss. Weg V 22 H. van Doorn van Noordstraat L 115 naar Seisweg R 89 Mej. M. Dijkgraaf van Noord singel S 156g naar Wal B 102 Mej. C. Joosse van Loskade P 264 naar Spanjaardstraat E 71 Wed. Korstanjevan Molenbroek van Veersche Singel S 56 naar Noordsingel S 15624 B. H. Lavooij van Heerengracht M 36b naar Noord singel S 15624 J. A. Marteijn van Bagijnhof E 151 naar N. Oosterschestraat N 104 A. Rot huizen van Langedelft B 134 naar L. Noord straat L 130 Mej. E. Sturm van Verwerijstraat N 130a naar Rusthuis A. de Voogd van Noord weg R 30 naar Seisweg B 68 W. de Voogd van O. Vliss. Weg V 13 naar Kleine Werf straat T 29 Mej. M. Wisse van St. Pieterstraat A 64 naar Tramsingel E 7. Het was Zondag 24 September voor de ge meente van Haamstede een blijde dag, daar zij na ruim 9 maanden vacant te zijn geweest in Cand. J. M. Mulder van Goes weder een eigen Herder en Leeraar mocht ontvangen. Na in den morgendienst door Ds. Joh. Booij van Heinkenszand te zijn bevestigd, die daar voor tot tekst gekozen had 1 Corinthe 35, deed Ds. Mulder 's middags intrede. Zijn Wel- Eerw. had tot tekst gekozen Nehimia 2 19 en 20. Na de predikatie volgde toespraken tot zijn ouders, bevestiger, kerkeraad en gemeente, Jongelings- en Meisjesver., catechisanten, B. en W. Waarna zijn WelEerw. namens kerkeraad en gemeente werd toegesproken door ouderling H. v. d. Meij, namens de Classis Zierikzee door Ds. Vogelaar van Scharendijke, namens de Jeugdbeweging door den Heer P. J. v. d. Berg h. d. S„ en door zijn oud-oom den Heer D. Mulder uit Zierikzee. Voor beide diensten was veel belangstelling. Namens den Kerkeraad, H. v. d. MEIJ, Scriba. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 25 Septem ber 1933. Voorzitter, Ds. A. Koning, opent de vergade ring, laat zingen Ps. 103 1, leest 2 Tim. 4 1-8 en gaat voor in gebed. vrouw bespeurde het heel wel. „Weet je, wat je doet, Aldert. Loop naar Uithuizen. Schoonoort weet er misschien meer van. Dan werk je vanavond maar een paar uur langer." Bazuin vond de idéé niet slecht. Hij knapte zich instantelijk wat op en was weldra op weg naar Uithuizen, waar hij Schoonoort gelukkig thuis trof. De schoenmaker groette nauwelijks en viel met de deur in huis. „Schoonoort, is er wat met dominé De Cock? In Uithuizermeeden zegt men, dat dominé door het kerkbestuur van Groningen is afgezet. Hoe zit het Is het laster De Heere geve hetWant dat zou een tegenslag zijn „Tegenslag 'k Weet niet. Dan zouden we een vrije kerk krijgen, waarover we onlangs spraken. Maar wat men je verteld heeft, is niet waar. Afgezet is dominé niet. Dat gaat zoo maar niet. Maar wel geschorst door de classis Onderdendam. Vlak vóór de feestdagen. Lager kan het wel niet." „Ik ben blij, dat ik naar je toe gekomen ben. Je bent meer op de hoogte." „Nauwkeurig, man. Een paar dagen geleden hoorde ik al wat mompelen. Toen heb ik Bar- kema om inlichtingen gevraagd. En vanmorgen kwam er antwoord uit Ulrum. 'k Wilde morgen naar je toekomen. We behoeven den eersten tijd niet naar Ulrum- Weet je wat, ik zal je den brief van Barkema voorlezen, 't Is een lange brief. Aardige vent toch, om mij zoo in te lich ten." (Wordt yervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 2