V Dameshoed Bontkraag dat paat saam A. L. LE COINTRE, II! OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN ADVERTENTIEN* Een moderne en een daarbij passende Wij brengen beide, voordeelig en toch apart. Wal 58 Middelburg De Evangelisatie in de Geref. Kerken. In „Witte Velden" geeft de hoofdredacteur, Prof. Dr. F. W. Grosheide, eenige opmerkingen ten beste over de evangelisatie, gelijk die in de Geref. Kerken na 1923 kerkelijk behoort gere geld te worden. „De Synode van Utrecht, 1923, heeft uitgesproken, dat de evangelisatie tot de taak der kerken behoort. Hoewel dit niet met zoovele woorden is uitgesproken, mogen we dit toch zóó verstaan, dat het niet beteekent, dat elke kerk aan evangelisatie moet doen, maar wel, dat als er aan evangelisatie gedaan wordt, deze kerkelijk behoort te zijn. Daar vloeit uit voort, dat de evangelisatie op de meerdere ver gaderingen komt, als iedere andere kerkelijke zaak. Wanneer voorstellen of vragen in den wettigen weg aan de orde worden gesteld, moe ten die ook worden behandeld. Of alle kerken van een classis aan evangelisatie doen, doet niet ter zake. Ook het bezwaar, dat in één of meer kerken de evangelisatie niet kerkelijk geregeld is, mag die kerken niet beletten op de meerdere vergaderingen over de evangelisatie mee te han delen en te besluiten. Maar wel is het de roe ping der kerk te beproeven het bestaande niet- kerkelijk werk langzamerhand in kerkelijk spoor te leiden." K.B. S. CHRISTELIJKE VOLKSBIBLIOTHEEK. Tot onze blijdschap kunnen wij de leden mede- deelen, dat D.V. Zaterdag 23 September de bibliotheek weder geopend wordt. Doordat zoo- velen, niettegenstaande de moeilijke tijdsomstan digheden, ons trouw bleven, waren wij in staat aan het aantal boeken een flinke uitbreiding te geven, zoodat bijna alle christelijke lectuur die in 1932/1933 verscheen, kon worden aangeschaft. Een en ander maakt het noodig een supplement catalogus te laten drukken, die wij zoodra deze gereed is aan de leden zullen uitreiken. Wij ho pen dat, waar gezien het aantal leden, de bi bliotheek inderdaad in een behoefte voorziet, wij het komende leesseizoen met een groot aan tal nieuwe leden kunnen openen. Niet genoeg kan worden verstaan, de groote beteekenis van goede christelijke lectuur voor ons persoonlijk en voor ons gezinsleven en wek ken U allen op om lid te worden van de Chris telijke Volksbibliotheek. De bibliotheek is gevestigd in de consistorie van de Noorderkerk, Bogardstraat, en geopend des Zaterdagsavonds van 7 tot 9 uur en Woens dags van 7 tot 8 uur. DE COMMISSIE. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer op Maandag 25 September a.s. DE SECRETARIS. Vacatureregeling voor de Classis Zierikzee in de maanden October, November, December 1933. GEERSDIJK. 29 October Ds. Mulder. 26 November Ds. Heuzeveldt. 17 December Ds. Veenstra. OOSTERLAND. 15 October Dr. van Lonkhuijzen. 29 October Ds. Unger. 10 December Ds. Mulder. WISSEKERKE. 29 October Ds. Veenstra. 10 December Ds. Vogelaar. ZONNEMAIRE. 15 October Ds. van den Ende. 12 November Ds. Vogelaar. 10 December Ds. Meester. Voor de Classis, J. B. VOGELAAR. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Middelburg, gehouden op 20 September 1933. Art. 1. Namens de roepende kerk opent br. W. Maas van Vrouwenpolder de vergadering, laat zingen Ps. 89 7, leest Ps. 96 en gaat voor in gebed. Art. 2. De afgevaardigden van Arnemuiden zien de credentiebrieven na, alle kerken zijn wet tig vertegenwoordigd, de kerken van Middelburg en Veere hebben een instructie. Art. 3. In het Moderamen nemen zitting Ds. Heij als Praeses Ds. v. d. Guchte als As sessor Ds. Douma als le Scriba Ds. Vreug- denhil wordt aangewezen als 2e Scriba. Art. 4. De Praeses spreekt zijn leedwezen er over uit, dat Ds. Scheele de Classis gaat ver laten, en wekt de kerk van Middelburg met aan drang op, meerdere voortvarendheid te betrach ten in het beroepingswerk. Art. 5. Het peremptoir examen van Cand. Tunderman neemt een aanvang. De Praeses heet Depp, ad hoe welkom de stukken zijn in orde. Cand. Tunderman houdt een preekvoorstel over Jes. 8 1618. Ds. Koning vraagt Ex. O. T. en Ex. N. T. Ds. Vreugdenhil vraagt Dogmatiek. Ds. Heij vraagt Symboliek. Ds. v. d. Guchte vraagt Kerkgeschiedenis en Inhoud H. S. Ds. Kuiper vraagt Ambtelijke vakken. Ds. Scholing vraagt Ethiek. Ds. Douma vraagt Kerkrecht. Cand. Tunderman wordt met algemeene stem men toegelaten tot het ambt van Dienaar des Woords de Praeses deelt hem dat in hartelijke bewoordingen mee en laat hem toezingen Ps. 134 3. Cand. Tunderman teekent het onderteekenings- formulier. Art. 6. Ds. Douma wordt gelukgewenscht met zijn roeping naar Muiden en Muiderberg. Art. 7. Ds. Vreugdenhil leest de notulen voor, welke worden goedgekeurd. Art. 8. Br. v. d. Welle uit Middelburg doet verslag van zijn zorgen voor het archief en geeft een regeling voor het gebruiken der archief stukken. Art. 9. Ingekomen Stukken a. Ontwerp-instructie voor den Dep. voor de geestelijke verzorging der Geref. Militairen in de Classis Middelburg. Zij wordt door de Classis in haar geheel aanvaard. b. Bezwaarschrift van br. K. c.s. tegen een daad van den kerkeraad te A. Naar kerkvisita- toren verwezen. Art. 10. Rapporten a. Br. K. Polderman brengt rapport uit van de Particuliere Synode. b. Ds. Vreugdenhil brengt rapport uit van zijn vertegenwoordiging bij de ingebruikneming der nieuwe kerk te Souburg. c. Ds. Vreugdenhil rapporteert over een zaak in V. Art. 11Instructies a. De kerk van M. vraagt over te mogen gaan tot 2en trap van censure. Toegestaan. b. De kerk van V. vraagt over te mogen gaan tot 3en trap van censure. Niet toegestaan. Art. 12. Naar aanleiding van de vraag van den kerkeraad te Meliskerke inzake wijziging van de regeling voor de kerkelijke behandeling bij z.g.n. gedwongen huwelijken, besluit de Classe deze zaak D.V. te behandelen op de volgende vergadering, wanneer dienaangaande een con creet voorstel wordt ingediend. Art. 13. Rondvraag naar Art. 41. Gapinge zegt dank voor vacaturebeurten en vraagt af vaardiging bij de intrede van Cand. Tunderman. Vrouwepolder doet als Gapinge. Die intrede zal zijn D.V. Zondag 8 October 's middags te Vr„ des avonds te G. Art. 14. Regeling der kerkvisitatie. Art. 15. Roepende kerk voor volgende ver gadering zal zijn Westkapelle. Moderamen Ds. Koning, Praeses Ds. Heij, AssessorDs. v. d. Guchte, le ScribaDs. Douma, 2e Scriba. Datum 8 November. Art. 16. Persoonlijke rondvraag. Ds. Douma vraagt collecten voor Evangelisa tie in België en ze op te sturen aan den Clas sicalen Deputaat. Ds. Lindeboom wijst op de hulp aan den broeder, die met hulp van de Classis studeert. Ds. Kuiper vraagt de gelden noodig voor de geestelijke hulp aan de militairen. Art. 17. Korte Notulen worden gelezen en goedgekeurd. Art. 18. Ds. Heij gaat voor in gebed en sluit de vergadering. Op last der Classis, M. VREUGDENHIL, h.t. 2e Scriba. Aan de kerken in de Classe Middelburg. Donderdag 28 Sept. hoopt ondergeteekende de gewone zitting te houden voor het in ont vangst nemen en uitkeeren van de Emeriti- gelden Arnemuiden 107.50 Domburg 32.25 Gapinge 43.Grijpskerke 118.25; Koude- kerke 129.Meliskerke 118.25; Middel burg 602.O. en W. Souburg 182.75 Oostkapelle 86.Serooskerke 172. St. Laurens 86.Veere 86.Vlissingen 279.50 Vrouwepolder 86.Westkapelle 21.50. C. P. POUWER. Noordsingel S 156a. Colijnsplaat, 19-9-1933. Het was voor de gemeente Colijnsplaat Zondag 17 September een blijde dag. Na een halfjaar vacant te zijn ge weest, mocht ze weer het voorrecht genieten een eigen Herder en Leeraar te ontvangen in Candidaat H. Veenstra. In den morgendienst werd hij bevestigd door Ds. M. van Enk uit Smilde met de woorden uit Zacharia 4:3, 4, terwijl Ds. H. Veenstra zich 's avonds aan de gemeente verbond met Jesaja 40:68. Z.Eerw. richtte welkomstwoorden tot de Ge meente, tot zijn Bevestiger, tot de Afgevaar digden van de Classe, tot de genabuurde Kerken, tot Burgemeester en Wethouders, tot Ds. Bons en tenslotte tot zijn Ouders. Ouderling J. Slotema riep hem het welkom toe, hem verzekerende, dat hij gedragen wordt op het gebed. Door Ds. Unger namens de Classe, door br. P. Ketelaar als genabuurde Kerk en door den Burgemeester. Ds. Veenstra zegde allen dank. Beide malen was de kerk vol. A. DE WIT, Scriba. Serooskerke. KORT VERSLAG van de ver gadering van den Kerkeraad gehouden op Maandag 18 September 1933. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1Agendum Classic, ver gadering. 2. Schrijven Centr. Telefoonbur. voor kerken. 3. Steunaanvrage Chr. Nat. School, Zandtange. 4. Commissie inzake een onderzoek naar de goederen in de doode hand deze stuk ken worden voor kennisgeving aangenomen. 5.7. Steunaanvragen Evangel. Drenthe, Talma- rustoord, Nederl. Middernacht Zendingsver. naar de Commissie ad hoe. 8. Organist Kruit hof, Kampen, vraagt datum voor orgelbespeling; genoemd wordt Donderdag 14 Dec. a.s. Kerkelijke Stand. Gedoopt Izaak Geschiere Iz. en Laurens Jakobs Jz. Kerkelijke huwelijksbeves tiging aangevraagd tegen 4 Oct. a.s. door Abra ham Wattel en Elisabeth de Visser. Rapporten. Van br. J. Jobse over zijn bezoek aan de J. V. en br. Verhage over idem Zang- vereen. Verslag wordt gedaan over verschillende bezoeken in de gemeente. De volgende week zullen de catechisatiën worden hervat. Tot medeleidster der M. V. „Tot nut en genoegen" wordt benoemd zuster M. Ton. Diaconale Zaken. Saldo in kas 111.79]^. Ontvangsten in Augustus 222.47. Uitgaven 136.Saldo in kas per 1 Sept. 198.263^. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Met vriendelijken dank ontvangen voor de School- zending van de Chr. School te Grijpskerke 4.50 en van N. N. f 7. Ds. HEIJ. KERSTFEEST TE MAGELANG, PARAKAN, BLONDO. Mag ik er even de aandacht op vestigen dat voor bovengenoemd doel weer zeer gaarne giften in ont vangst zullen genomen worden. Wel wordt er aan alle kanten veel gevraagd, maar laten we, indien het eenigiszin kan, onze gave hieraan niet onthouden. Het Kerstfeest is een heerlijke Evangelieprediking, ook in Indië. Giften worden te Middelburg gaarne ontvangen door Mej. A. J. Pouwer, Noordplein 171. Verder door Mevr. S. E. HeijGoslinga, Geref. pastorie, Koudekerke. Giro-adres Ds. A. C. Heij, No. 169757. Middelburg. In onze Diaconale collecte vonden wij de volgende gifteneen ad 2.van N. N. met bijschrift „Den Zeeuwschen Beker" een ad 3. onder letter W. „uit dankbaarheid" als volgt te ver- deelen 1voor de armen, 1voor de kerk, f 1.voor de Zeeuwsche Beker. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. In den loop der volgende week zullen de V. U. busjes geledigd worden. E. KUIPER—GOUDAPPEL. Souburg, 22 September 1933. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling 1. Bijb. Gesch. „Daniël en zijn vrienden te Baal" door Jo Vereist. Na de pauze Reciteeren door Mina Leenhouts en Jo Sul. Afdeeling II. Bijbelsche Gesch. „Daniël en zijn vrienden" door Gre Winter. Na de pauze Reciteeren door Nel le Cointre, Bep Walraven, Tanny Kooman, Mien Hendrikse, Eva de Boeft en Anny Suurmond. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Josia" door Nel Suurmond. ReciteerenGré Klein, Maatje Riemens en Miep Loodewijk. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling 111. B. G. „De tweede tempel", vr. Kingmans. K. G. „Eeredienst", vr. Loodewijk. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 24 Sept. 1933 des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. G. G. Ond. 70. „Daniël en zijn vrienden" door vr. J. Wattel. 2. Kerkgeschiedenis, schets 3, „Van Constantijn den Groote tot Paus Gregorius den Groote" door vr. M. Koole. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". N. T. Schets 21 en 22 „De Gelijkenissen van het Koninkrijk der Hemelen" door vr. B. Pool. A. R. art. 12, I en II„Schoolstrijd en Kwestie" door vr. J. Izebout. De Afscheiding, door J. C. Rullmann, vierde herzien druk. Uitgave van J. H. Kok N.V., Kampen. Gelijk bekend gaf Dr. Rullmann vroeger, on der den titel„Een nagel in de heilige plaats", een populaire beschrijving van het Reveil en de Afscheiding. Daarvan nu is het werk, dat we aankondigen, niet een onveranderde herhaling. Over het „Reveil" wil Dr. Rullmann een afzon derlijk werk laten verschijnen. Daarom werden de drie hoofdstukken, die over het Reveil han delen hier weggelaten en begint hij hier mee „Voorteekenen van Afscheiding". In de plaats van het laatste hoofdstuk daar „Door de Re geering erkend", geeft hij nu twee nieuwe hoofd stukken „Inwendige verdeeldheden" en „Op leiding". Door dit nieuwe plan kon de geschiedenis der Afscheiding breeder beschreven worden. Niet beter kan men de Afscheiding herdenken dan door dit boek te lezen en te bestudeeren. Een samenkomst, waarin een prachtige herden kingsrede met vuur wordt uitgesproken, moge haar waarde hebben, verre daarboven uit gaat het rustig kennis nemen van wat hier in prettige stijl en helder overzicht verhaald wordt van de opwaking op kerkelijk terrein. Een groot aantal op kunstdrukpapier goed uitkomende portretten brengen het gelezene dichter bij. Moge dit boek door velen gelezen worden en zóó er toe bijdragen, dat er kome een be wust, en daardoor waarlijk dankend herdenken van de Afscheiding. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 24 SEPTEMBER 1933, CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. D. Scheele Bed. H. Av. 6 uur Ds. D. Scheele Voortz. Bed. H. Av. Noorderkerk 9.30 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis 2 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis 6 uur Ds. J. C. J. Kuiper Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. D. Scheele Gapinge 9.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Bed. H. Av. 2 uur Ds. A. Koning Voortz. Bed. H. Av. en Dankz. Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Ds. A. Koning 2 uur Lezen eener Leerr. Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Serooskerke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Collecte Emeriti. Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Cand. de Goede Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. H. A. Wiersinga CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 10 en 5 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. H. Veenstra Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 uur Ds. Joh. Booij te Heinkenszand. Bevestiging. 2.30 uur Ds. J. M. Mulder Intrede. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur Ds. M. Heuzeveldt Oosterland 9.30 en 2 uur Ds. M. Heuzeveldt Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN, Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Cand. I. M. de Graaf te Zeist. Poortvliet 9.30 en 2 uur Dhr. K. de Vries 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. G. de Leeuw te Hoorn. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES, Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. G. van Heiningen Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 u. Lezen eener Leerr. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Cand. C. van Nes te Terneuzen. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 uur Ds. G. v. Heiningen 2.30 uur Lezen eener Leerr. CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur Ds. C. B. Bavinck Bed. H. Av. en Dankz. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. J. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok ONDERTROUWD B. A. FEIJ en ADRa C. LITTOOIJ, Middelburg, 21 September 1933. Lange Burg 106. Heerengracht 40. Kerkelijke bevestiging D.V. op Vrijdag 6 October a.s. des namiddags te 2.30 uur, door den WelEerw. Heer Ds. D. Scheele, in de Geref. Kerk Hofplein. Ontvanguur 6 October van 4.30 tot 6 uur in de Sociëteit St. Joris. GEEFT UW ADVERTENTIES TER PLAATSING AAN HET ADVERTENTIEBUREAU VAN LITTOOIJ OLTHOFF MIDDELBURG

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3