BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN b. Ds. J. Spoelstra brengt als Quaestor rap port uit over de kas der Classis. Br. L. Tissink rapporteert namen de kerk van Bergen op Zoom, dat genoemde kerk het kasboek heeft nagezien en in orde bevonden. Onder dankzegging wordt de Quaestor gedechargeerd. c. Ds. C. A. Vreugdenhil brengt als Dep. ad hoe rapport uit over de kas voor art. 13 D.K.O. Br. L. Tissink rapporteert namens de kerk van Bergen op Zoom, dat zij ook dit kas boek heeft nagezien en in orde bevonden. Onder dankzegging wordt de Quaestor ad art. 13 ge dechargeerd. Tevens dient deze Dep. een be grooting in voor het nieuwe boekjaar, welke wordt aanvaard. Er is een verlaging van 1 in de bijdragen der Classis-kerken. d. Dr. C. Veltenaar brengt als Praeses van' de archiefbewarende kerk Tholen rapport uit over het classicale archief. e. De beide Zendings-Depp. brengen rapport uit over de Zending. Mede in verband met de instructie-Tholen, spreekt de classis uit, dat zij met het oog op den zwaren financiëelen druk van dezen tijd een verlaging der totale uitgaven van 10% noodzakelijk acht. Op de e.k. ver gadering der Provinciale Zendings-Depp. zal dit door den classicalen Dep. worden meegedeeld. De classis spreekt uit, dat het wenschelijk is, dat voortaan iedere deputaat, wien eenig finan cieel beheer is toebetrouwd, op de September- vergadering rapport uitbrengt. Art. VII. De collecten-lijst voor 1933/1934 wordt voorgelezen en vastgesteld. Art. VIII. Benoemingen Adreskerk De kerk van Rilland-Bath. Correspondent: Oud. E. Tange te Rilland-Bath. QuaestorDs. J. Spoelstra te Anna Jacoba Polder. Archivarisde kerk van Tholen. Voor KerkvisitatieDs. W. M. Ie Cointre, J. Spoelstra, Dr. C. Veltenaar en C. A. Vreug denhil. Voor voorbereiding van ExaminaDr. C. Veltenaar en Ds. C. A. Vreugdenhil. Voor approbatie van attesten en beroepingen: de kerken van Bergen op Zoom en Tholen. Voor Corr. Theol. SchoolOud. T. Dijkslag te Tholen. Voor Coll. V. U. Ds. W. M. Ie Cointre. Voor Coll. Hulpbehoevende KerkenDs. J. Spoelstra. Voor Art. 13 D.K.O.Ds. C. A. Vreugdenhil. Sec.Br. J. J. Boon van Bergen op Zoom. Voor Art. 19 D.K.O. Ds. C. A. Vreugdenhil. Voor Art. 49 D.K.O.Ds. W. M. Ie Cointre. Sec. Dr. C. Veltenaar. Voor de ZendingDs. W. M. Ie Cointre. Sec.Ds. C. A. Vreugdenhil. Voor de Zending onder de JodenDs. J. Spoelstra. Voor de Evangelisatie Ds. W. M. Ie Coin tre. Sec. Ds. C. A. Vreugdenhil. Voor Hulpbehoevende Idioten enz. Br. J. van Luijk te Krabbendijke. Sec. Br. J. Vogelaar te Krabbendijke. Voor geestel. verzorging van de militairen Br. L. de Kok van Bergen op Zoom. Voor de verstrooide Geref. in Ned. Indië Ds. C. A. Vreugdenhil. Voor den arbeid in Rijn-Pruisen: Br. E. Tange. Voor de Evangelisatie in België: Br. E. Tange. Voor Radio-kerkdienstenDs. W. M. Ie Cointre. Voor de Zuiderzeewerkers Ds. C. A. Vreug denhil. Art. IX. Rondvraag naar art. 41 D.K.O. Levert niets bijzonders op. Art. X. Regeling vacaturebeurten. Krabben dijke vraagt en verkrijgt één vacaturebeurt Rilland-Bath twee, te vervullen door D.D. W. M. Ie Cointre, J. Spoelstra en C. Veltenaar. Art. XI. Daar Br. Mr. P. A. Schwartz, van Krabbendijke, wegens zijn benoeming tot bur gemeester van Maassluis voor de laatste maal ter vergadering is, neemt de classis bij monde van haar Praeses op hartelijke wijze van hem afscheid, hem dankend voor zijn velerlei arbeid op kerkelijk terrein, met name als Dep. ad art. 13. Op gevoelvolle wijze wordt deze toespraak door Mr. Schwartz beantwoord. Art. XII. De volgende vergadering zal D.V. gehouden worden op Woensdag 8 Nov. a.s. Moderamen zal dan zijn Ds. J. Spoelstra, Prae ses Br. E. Tange, Scriba en Ds. W. M. Ie Cointre, Assessor. Art. XIII. Rondvraag. De kerk van P. stelt een vraag met betrekking tot een consulentschap. Art. XIV. De Praeses sluit de vergadering, nadat de Assessor in dankzegging is voorgegaan. Op last der Classis voornoemd, Ds. C. A. VREUGDENHIL, h.t. Assessor. De volgende collecten werden geïnd Evang. in Theol. Verstr. Rijn- België Fac. Geref. Pruisen V.U. N.Indië Anna Jac. Pold. ƒ14.90 17.57 ƒ12.18 ƒ5.— Berg. op Zoom 38.36 29.69 33.27 5. Krabbendijke „17.60 „19.21 „18.94 5.— Oud-Vossemeer 10.64 10.61 10.99 5. Poortvliet 5.15 5.50 5.50 „2.50 Rilland-Bath „15.21 „11.67 „14.25 5.— Tholen „10.76 „12.18 „12.17 „1.50 Aardenburg, 14 September 1933. Het was j.l. Zondag voor onze kerk een feest dag, een dag Van groote beteekenis voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Bevestiging en intrede van den eersten predikant, Ds. J. A. Tiemens, van Arnhem. In de morgengodsdienstoefening had de beves tiging plaats door Ds. Boss van Nijmegen. Hij sprak naar aanleiding van 1 Petrus 5 24. Aan de handoplegging nam ook deel Ds. Post van Axel, die namens de Classis Axel en de Prov. Deputaten voor Evangelisatie aanwezig was. Staande zong de gemeente haar nieuwen her der en leeraar toe de zegenbede uit Ps. 134. In de middaggodsdienstoefening verbond Ds. Tiemens zich aan de gemeente van Aardenburg. Hij sprak naar aanleiding van Ps. 126. Namens kerkeraad en gemeente sprak Br. A. C. Catsman, die een woord van dankbare her denking sprak aan de mannen, die in de voorbij gegane jaren hadden gearbeid in veel moeite en strijd, aan de Br. Guillaume, in Zeeland geen onbekende, aan de Brs van Overbeeke, Lefevre, Leys ea. die reeds zijn heengegaan en wie wij zoo gaarne dezen dag hadden gegund. Als wij ons even indenken, wat dezen dag aan Aarden- burg's gemeente gegeven wordt, dan moeten wij zeggen „De Heere heeft groote dingen aan ons gedaan". Op zijn verzoek zong de gemeente staande Ps. 75 1 U alleen, U loven wij. Daarna richtte hij zich tot den nieuwen herder en leeraar en sprak woorden van welkom en gelukwensch, hem de hulpe des Heeren toebid- dend voor zijn heerlijk maar ook veel omvat- tenden arbeid in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hierna zong de gemeente hem toe Ps. 121 4. Tot Ds. Post sprak hij woorden van dank voor den grooten steun van classis en provincie. Hierna werd nog het woord gevoerd door Ds. Post, Ds. Potma van Oostburg als consulent, Ds. de Vries van Schoondijke en door den waarnemenden burgemeester Br. A. I. Catsman, waarna Ds. Tiemens de verschillende sprekers dank bracht en ten slotte een stil, ontroerend woord van afscheid sprak tot zijn ouders en schoonouders. Beide malen was ons klein kerkje overbezet. Aardenburg heeft nu zijn eigen herder en leeraar. Het gebed van kerkeraad en gemeente is verhoord en het is onze bede dat de Koning der Kerken hem moge stellen tot een rijken ze gen voor Aardenburg's kerk en den evangelisatie- arbeid. We grijpen ook deze gelegenheid aan om de kerken in de classis en provincie hartelijk te danken voor hun zeer gewaardeerde hulp en we vertrouwen dat ook in de toekomst die steun niet zal ontbreken, maar bovenal dat ook het gebed der kerken zal zijn om de komst en uit breiding van Gods Koninkrijk in Vlaanderen. Namens den kerkeraad van Aardenburg, A. C. CATSMAN, Wn. Praeses. H. LEENHOUTS, Scriba. Het adres van den kerkeraad is voortaan Ds. J. A. Tiemens, Oude Kerkstraat, Aardenburg. Bekendmaking. Mag ik de Noord-Bevelandsche kerken en anderen in de Classis Zierikzee eraan herinneren hun bijdrage voor de geestelijke verzorging der Geref. Militairen mij te zenden. Deze bijdrage mag niet minder zijn voor elke gemeente dan het bedrag verkregen door ƒ1.per honderd leden of gedeelte van honderd leden te rekenen: of anders een collecte waarvan het bedrag niet beneden dit minimum gaat. Mijn gironummer is 203306. Brouwershaven. J. MEESTER. VERGADERING van den Kerkeraad (Smal). Middelburg, 14 September 1933. Praeses opent de vergadering op gebruikelijke wijze. Aanwezig 23 brs. Notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen Stukken a. Een mededeeling van het overlijden van een broeder uit ons Rusthuis de familie is reeds gecondoleerd b. een verslag over de gehouden Prov. Sy node, wordt voor het archief bestemd c. idem over den arbeid in Westfalen d. een dankbetuiging voor gegeven inlichtin gen, door den kerkeraad der Geref. gemeente e. een ingekomen doopattest uit Veere in handen gesteld van Wijkouderlingen een ingekomen attest uit Dokkum, wordt aanvaard g. een schrijven van een lid der gemeente over het beroepingswerk in handen gesteld van de desbetreffende Commissie. Mededeeling van de vertegenwoordiging onzer kerk op H.M. verjaardag, 31 Augustus 1.1., door Ds. Scheele en ouderling Loodewijk, die den dank van den Commissaris der Koningin over brengen. Naar de Classis op a.s. Woensdag worden afgevaardigdDs. Scheele, ouderling M. San- derse en sec. ouderling P. van Sluijs en P. B. Tazelaar. Rapporten Sectie I vraagt toepassing van de stille censure wordt toegestaan. Een verzoek om toegelaten te worden tot de gemeenschap met onze kerk wordt ingewilligd. Een censure geval wordt besproken van een lid, die gezondigd heeft tegen het 4e gebod zal op a.s. Zondag aan de gemeente worden mede gedeeld. Persverslag wordt vastgesteld. Donderdag 28 Sept. Breede vergadering. Dankzegging. Sluiting. DE KERKERAAD. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN LINNENKAS T-COM1TE. In de opgave de vorige week gedaan sloop een kleine vergissing. Mej. N. Kallewaard uit Colijns- plaat zond niet 10.maar 20. Mevr. HEIJ, Koudekerke. Met hartelijken dank ontvangen voor de School- zending uit Koudekerke door het Hoofd der School, den heer Ruitenbeek, een bedrag van 20.en uit Vlissingen, door den Heer I. Fros een bedrag van 23.02. Ds. HEIJ. VEREENIG INGSLEVEN, DIACONAAL HULPBETOON. hoopt Maandag 25 September weer te vergaderen. Het Bestuur. De Geref. K. V. „Benjamin" te St. Laurens vergadert op Zondag 17 September des avonds om half zeven in de consistorie der GereiKerk. 1. De Gew. Gesch. „De ondergang van het tien- stammenrijk" door vr. C. Hillebrand. 2. V. G. „Willem de IV" door vr. J. Gideonse. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". Gel. B. Art. 3. „Van het geschreven Woord Gods" door vr. C. van Moolenbroek. Vad. Gesch. Schets 1. „Wat „Geschiedenis" is... enz." door vr. J. G. v. d. Kuip. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. N. T. 62. „Kerkvergadering te Jeruzalem", vr. J. de Poorte. Bijdrage door den Voorzitter. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. De vergaderingen beginnen weer. De Leiders. Afdeeling III. B. G. „De terugkeer uit Babel", vr. Jonkheer. V. G. „Napoleon", vr. Kabboord. Nieuwe vrienden hartelijk welkom. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. Schriftstudie. „De goede engelen", C. Alewijnse. Zending II. „Paulus' arbeidsmethode", P. de Boks. Varia, C. Antheunisse. Komt allen naar den cursus der M.G.J.C. op Don derdag a.s. Geref. Mcisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Ajdeeling I en II. Donderdagavond geen vergadering. Vrijdagavond cursus Letterkunde in het gebouw der C.J.M.V. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Vergaderen Zaterdagavond van 67 uur consis torie Gasthuiskerk. Alle meisjes van 1214 jaar hartelijk welkom. Afdeeling II. Vergaderen Zaterdagavond van 78 uur consis torie Gasthuiskerk. Alle meisjes van 1416 jaar hartelijk welkom. Bijbelsche Gesch. „Jeruzalems laatste jaren", 2 Kon. 23 door Greta Winter. Na de pauzebijdrage door Corrie Izeboud. Aideeling III. Vergaderen Zaterdagavond van 89 uur consis torie Gasthuiskerk. Alle meisjes van 1618 jaar hartelijk welkom. De Vrouwenvereeniging „Bid en Werk" hoopt Maandag 18 September weer te vergaderen. Trouwe opkomst der zusters gewenscht. Het Bestuur. Ons Blad, Evangelisatie-maandblad voor jongens en meisjes. Abonnements prijs 0.60 per jaar. Inhoud van het 1ste nummer (April) van den derden jaargang: Abrahams geloof beproefd, De zeven Kruiswoorden, Kwaad met goed ver golden, Raadsels en Correspondentie van Tante Martha. „Ons Blad" is een Evangelisatiemiddel bij uit nemendheid. De jeugdige lezers en lezeressen wórden er in op eenvoudige wijze gewezen op den Heiland. Het wordt in vele Communistische eri Socialistische gezinnen verspreid en kan daar, onder Gods zegen, voor velen een handwijzer zijn naar den Heiland. Een abonnement op „Ons Blad" komt de Evangelisatie ten goede. We ontvingen het 44ste Jaarverslag van de Ver. „Effatha" over 1932, waarvan de hoofd inhoud als volgt is Kort Verslag van de 44ste Algem. Vergadering Openingswoord van den Voorzitter Ds. C. Lindeboom te Amsterdam Jaarverslag van den Secretaris Financiëel ver slag van den Penningmeester vervolgens nog enkele verslagen daarnaOpwekkende rede door Ds. K. G. van Smeden,Chr. Geref. Pred. te Haarlem Verlies- en Winstrekening, enz. Reglement (Statuten) van de Vereeniging „Ef fatha" Verantwoording van giften en collectes enz. Mededeelingen van den Huisvader Staat der leerlingen (1 Jan. 1933); Oude leerlingen enz. Gaarne wekken we op tot steun aan deze Vereeniging, die de belangen der doofstomme kinderen op zoo uitnemende wijze behartigt. Jaarboekje van het Verband van Evangelisatie-Commissies van Geref. Kerken in Nederland, 1933, Na een „Ter inleiding" van Ds. D. Ringnalda Jr. van Weesp, volgt het Reglement dan een Overzicht van de werkzaamheden van het ver band over het jaar 1932. VervolgensOnze Financiën Landelijke en gewestelijke organisa ties Donateurs van het Centraal verband daarna een uitgebreide Statistiek der Gerefor meerde Evangelisatie-commissies, die bij het Centraal Verband zijn aangesloten. Ook over de Geref. Evangelisatie in N. O. Indië en in België zijn gegevens aanwezig. Lectuurgids, Uitgaande van de stich ting Jeugdlectuur. UitgaveN.V. W. D. Meinema, Delft. Door bekwame redacteuren (o.a. Dr. C. Ta zelaar) en een breede staf van medewerkers, worden in dit Maandblad vele boeken bespro ken. Uit no. 6 van de achtsten jaargang noemen we de volgende artikelen en rubriekenHet brandende vraagstuk (over oorlog en vrede); Het Rassenvraagstuk en het Christendom; Jeugd lectuur Romans Novellen Volkskunde Stichtelijke lectuur Opvoedkunde Zending Reisbeschrijving Sociale vragen en ten slotte Nieuws over onze uitgaven (van Meinema). Men zietboeken over vele onderwerpen wor den besproken, en voor wie bij zijn boekenkeuze christelijke voorlichting wil, is deze „Lectuur gids" onmisbaar. De Macedoniër, Zendingstijdschrift. Uitgave N.V. Gebr. Zomer en Keu- ning, Wageningen. De aflevering van Augustus geeft ons aanlei ding nog eens bijzonder op dit tijdschrift de aan dacht te vestigen. Wat Dr. H. A. van Andel daarin schrijft over het veldwinnen van het mo dernisme op Zendingsgebied is ontstellend. We begrijpen dat hij aan het slot van z'n artikel schrijft, dat de Geref. Kerken van Nederland zich gelukkig mogen achten, dat de Synode van Arnhem protest inbracht tegen de verkeerde richting van den Internationale Zendingsraad. Het voorrecht, dat onze Zending voor dit kwaad bewaard bleef, mag ons echter het oog niet doen sluiten voor den funesten invloed, die er zoo van den Internationalen Zendingsraad kan uit gaan. En om van de andere artikelen nu niet te spreken wat Ds. K. van Dijk schrijft over de Zendingstaak der kerken doet zien, dat we voortdurend op onze hoede moeten zijn tegen afwijking van de goede beginselen. Het huwelijks-vraagstuk in 1 Corin- the VB, door Th. Delleman, Geref. pred. te Aalten. N.V. De Graafschap, Aalten. Over het bovengenoemde onderwerp hield Ds. Delleman op de laatste vergadering van de Geref. Predikantenvereeniging een referaat, dat door zijn degelijken inhoud en helderen vorm zeer de aandacht trok. Het verblijdt ons, dat de referent dit referaat in uitgebreider vorm als brochure uitgaf. De zaak, die hier besproken wordt, is ook daarom actueel omdat op de Ge- nenrale Synode te Middelburg weer aan de orde moet komen het Rapport inzake de Echtschei ding, waarvan de conclusies als Aanhangsel in deze brochure zijn opgenomen. Op dit terrein doen zich onderscheiden groote moeilijkheden voor en het is een groot voorrecht, als die wor den onder de oogen gezien en gepoogd wordt, daarop het licht der Schrift te doen vallen. HEIJ. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 17 SEPTEMBER 1933, CLASSE MIDDELBURG, MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur Cand. A. W. T.Nijenhuis Voorb. H. Av. 2 uur Ds. D. Scheele 6 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Scheele Bed. H. Av. 6 uur Ds. D. Scheele Dankzegging. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis Voorb. H. Av. Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Bed. H. Av. en Dankz. Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Collecte Schulddelging. Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. Uitenhoudt te Coevorden. Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 10 en 5 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 uur Ds. van Enk te Smilde. Bevestiging. 5.30 uur Ds. H. Veenstra Intrede. Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9, 2 en 6 uur Cand. H. Fransen Hulppred. te Kolhorn. Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur Ds. M. Heuzeveldt 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30 en 2 uur Dhr. K. de Vries 6 uur Lezen eener Leerr. Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Cand. C. v. d. Boom te Overschie. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. G. Leene Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. K. Oussoren te Ambt-Vollenhoven. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Ds. A. P. Lanting te Driebergen. Heinkenszand 10 en 2.30 uur Ds. A. H. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. Joh. A. Tiemens Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Bed. H. Av. en Dankz. Hoek 10 en 3 uur Ds. C. B. Bavinck Voorb. H. Av. Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. J. de Vries Bed. H. Av. en Dankz. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3