FEUILLETON KENTERING. KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. Ook vond de Buchmannbeweging er nog geen ingang. Het Chr. onderwijs heeft veel trouwe dienaren en in de Zending werken veel met groote toewijding tegen een sterk verminderd salaris. Spr. richtte een woord van dank tot de Geref. auteurs in Nederland, wier werken ook de Geref. in Amerika ten goede komen. Spr. besloot met de Geref. Kerken voor tal van zaken in zijn kring steun te vragen en dankte voor de gastvrijheid in dezen kring gevonden die de Gereformeerde Synode wederom tot een hoogtij in zijn leven maakte. God moge de Gerefor meerde Kerken in Nederland blijven zegenen en dat doen om het eeuwig welbehagen Namens de Synode beantwoordde Prof. Dr. J. Ridderbos deze rede. Hij wees er op hoe de aanwezigheid van Dr. Beets een verkwikking is voor de Generale Synode en diens spreken opnieuw de broederband trekken deed. Wat de naderende Afscheidingsherdenking betreft, wees spr. er op hoe de voortrekkers het Luctor et Emergo hebben gekend. De toestand in Amerika moge de kerk aldaar mede dringen tot een be waren van de erfenis der vaderen. Spr. verzocht Dr. Beets aan de kerk in N. Amerika de harte lijke groeten over te brengen van de Gerefor meerde Kerken hier te lande en haar de ver zekering van blijvende broederlijke gezindheid om te besluiten met een opwekking dat de ker ken hier en daar zich samen scharen mogen om den gouden standaard van het kruis van Christus. Hierna rapporteerde Prof. Dr. T. Hoekstra over de Gezangen die uit het midden der Synode nog waren opgegeven ter completeering van den bundel Eenige Gezangen. Na eenige discussie, waaraan zes leden deelnamen, werd besloten om den bundel nog aan te vullen met Gez. 3 en Gez. 180 1 en 5. De Synode besloot de Ker kenorde te wijzigen overeenkomstig de genomen beslissing inzake het zingen van eenige nieuwe gezangen, maar die gezangen niet allen bij name in de Kerkenorde te noemen. De Synode besloot 3 Deputaten te benoemen, die opdracht krijgen de letterkundige verzorging van deze liederen op zich te nemen, de titels vast te stellen, de melodieën te kiezen en de uitgave van de litur gische formulieren, gebeden, eenige gezangen enz. in één bundel te doen geschieden. Een brief van de vereeniging van organisten der Gerefor meerde Kerken zal in handen van Deputaten worden gesteld. Nadat de assessor in dankzeg ging voorgegaan was, werd de zitting om 11 uur gesloten. Hedenmorgen om 9 uur ving de zitting weer aan. De tiende zitting. In de zitting van Donderdag deed de praeses, Dr. K. Dijk, mededeeling van een ingekomen schrijven van Prof. Dr. J. Wille namens Depu taten voor de vaststelling van de formulieren. Het zal worden gesteld in handen van de Com missie voor de liturgie. De voorzitter verwelkomde ter Synode de heer D. Mulder van Zierikzee, die ook lid was van de Generale Synode van 1896 en van meerdere Generale Synoden en deed mededeeling van een ingekomen telegram van sympathie van de Clas sis den Haag, die heden in vergadering bijeen was. Aan de orde kwamen hierna de voorstellen in betrekking tot de kerkelijke eenheid van de Gereformeerde belijders in andere kerkformatie, zulk naar aanleiding van de voorstellen ingezon den door de Particuliere Synoden van Friesland- Zuid, Gelderland, Noord-Holland, Zuid-Holland- Noord, Zeeland en Noord-Brabant en Limburg en de Classes Stadskanaal, Breukelen, Den Haag, Leiden en Rotterdam. Als rapporteur trad op Ds. W. H. den Houting. Hij bracht over al deze voorstellen een uitvoerig rapport uit aan het einde waarvan de Synode een vijftal conclusies werd aangeboden. Daarin werd uitgesproken de blijdschap van de Synode dat uit deze voor stellen zoo klaar spreekt het groeiend besef van de noodzakelijkheid om naar den eisch des Hee- ren kerkelijk niet gescheiden te houden, wat God in de eenheid van geloof en belijdenis heeft samengevoegdin gehoorzaamheid aan dien eisch bereid te zijn van haar zijde alles te doen, om met onverzwakte handhaving van wat naar Schrift en Belijdenis om des Heeren wil nooit mag worden prijsgegeven te bevorderen de eenheid in het kerkelijk samenleven daartoe een publiek getuigenis te doen uitgaan tot andere kerken en groepen van Gereformeerde belijdenis in welk getuigenis in des Heeren Naam die eisch gelegd wordt voor haar consciëntie, haar ge beden wordt zich rekenschap te geven van de 21) Veel kon Schoonoort hem echter niet vertel len. Barkema had hem medegedeeld, dat de commissie binnen gekomen was, voorzitter was Dr. Rutgers van Breede, en nadat de predikan ten hadden plaats genomen, wilde dominé De Cock de bijeenkomst met gebed openen. Maar de commissie vond dat niet noodig, omdat er niet sprake was van een officieele vergadering. „Moet er dan alleen op een officieele ver gadering gebeden worden vroeg Bazuin. „Dan hebben we het zeker in ons gezin ook niet te doen Hebben die predikanten soms geen gebed noodig ,,'t Was zeker heel vreemd", vond ook Schoon oort. „Dominé De Cock drong er nog op aan en ook Barkema deed een duit in het zakje, maar het mocht niet baten. Toen heeft men maar toegegeven." Vervolgens deelde Schoonoort mede, op de hoogte gebracht door Barkema, hoe Dr. Rutgers aan den predikant van Ulrum namens de classis had gevraagd, of het waar was, dat hij twee kinderen uit Vierhuizen had gedoopt en zoo ja, of hij van plan was, voort te gaan met het doopen van kinderen van elders. Nu, op die vragen had dominé De Cock be vestigend geantwoord. En daarmee was het be zoek afgeloopen. „Anders niet vroeg Bazuin. „Neen, anders niet. Barkema zeide mij, dat vraag, of het nog langer verantwoord is, dat zij en wij kerkelijk gescheiden leven en haar verzoekt met al den drang der waarachtige zoe kende broederliefde de kerken te willen melden of zij bereid zijn met de Gereformeerde Kerken samen te spreken over wat verdeelt en over de wijze waarop de door God geëischte kerkelijke eenheid zou kunnen verkregen worden en daar toe 5 Deputaten te benoemen die t.z.t. de Synode over deze zaak zullen rapporteeren. Een breede discussie ontstond. Daaraan namen deel de leden Prof. Dr. F. W. Grosheide, Ouderling C. P. Pouwer van Middelburg, Prof. Dr. V. Hepp, Dr. G. Keizer, Prof. Dr. J. Ridderbos, Ds. J. L. Schouten, Dr. J. Thijs, Prof. Dr. A. G. Honig, Dr. H. Kaajan en Dr. K. Dijk. In het debat werd algemeen sympathie uitgesproken met het mooie rapport en den toon waarin dit was ge houden. Enkele sprekers gaven eenige door hem gewenschte redactiewijzigingen aan terwijl an deren er meer voo gevoelden om inplaats van een getuigenis te doen uitgaan een schrijven te richten tot bepaalde kerken of groepen, die men op het oog heeft wijl naar hun meening dit nog meer resultaat zou brengen. Inzonderheid werd daarbij gewezen op de Chr. Geref. Kerk, die naar men oordeelde het dichtst bij de Gerefor meerde Kerken staat, de naar de pas gevallen beslissing in het leerproces met Ds. Berkhoff. De a.s. herdenking van de Afscheiding zou een gereede aanleiding hiertoe zijn. Als een getuigenis uitgaat wordt het vanzelfsprekend zoo ingericht, dat elke schijn van kerkelijke hooghartigheid daaraan ontbreekt. Als met de Chr. Geref. Kerk de onderhandelingen worden geopend spreekt men samen met een groep wier bezwaren men kent omdat kort na de ineensmelting van 1892 deze zelfde bezwaren immers in den kring der Gereformeerde Kerken ook naar voren zijn ge komen. Uitvoerig beantwoordde de rapporteur de gemaakte opmerkingen. Hij wees er op, dat men bij het zoeken van contact moet beginnen met elke groep die althans formeel staat op den grondslag der Gereformeerde belijdenis. Op een volgende Synode kunnen Deputaten van hun bevindingen dan rapporteeren. De Commissie stelt voor niet direct breede onderhandelingen te gaan openen maar te beginnen methet zoeken van contact. Over enkele redactiewijzigingen in de conclusie valt nog nader te spreken. De Synode zette de behandeling van deze zaak voor een deel voort in Comité-Generaal waarom in de middagvergadering terzake nog geen beslis sing genomen werd. In de middagzitting bracht Prof. Dr. A. G. Honig rapport uit over een schrijven van Ds. L. P. Krijger, miss. predikant te Karoeni in be trekking tot een concept-doopsformulier. Beslo ten werd dit goed te keuren en de miss. predi kanten te machtigen het in te voeren. Ook rapporteerde Prof. Honig over het rapf port van Deputaten voor de geestelijke verzor ging van de verstrooide Gereformeerden in Noord-Frankrijk. Het rapport van de hand van Ds. J. Maaskant van Brussel was door den rap porteur geëxcerpeerd, welk excerpt hij de Synode voorlas. Besloten werd de handelingen van De putaten goed te keuren en hun arbeid te con^- tinueeren en een jaarlijksche subsidie van 1000 te verleenen. Deputaten konden gezien den fï- nantiëelen toestand geen vrijheid vinden om ook een verleening van steun aan de kerk van Brussel voor te stellen. De voorzitter bracht den bijzon deren dank der Synode aan de kerk van Brussel en haar predikant voor al het werk dat in Noord- Frankrijk werd verricht. Ook rapporteerde Prof. Honig over de samenspreking van de hoog leeraren van de Vrije Universiteit en de Theol. School te Kampen met de heeren Dr. W. J. A. Schouten, conrector van het Chr. Lyceum te Arnhem c.s. terzake van hun bezwaren verband houdend met de beslissing van de Synode van Assen (1926) en hun opvatting in betrekking tot het z.g. Bijbelsch wereldbeeld. De samen spreking leverde geen resultaten op omdat par tijen niet tot elkander kwamen. Op voorstel van Dr. Schouten werden ze daarom beëindigd. (Wordt vervolgd) MEERDERE DRUPPELEN IN „DEN ZEEUWSCHEN BEKER". Comité Kapelle, Z. Bev., 115.25 P. te Sloten (N. H.) 2.50van drie vogeltjes te St. L. 1.50; Mvr. R. v. H. te Kapelle a. d. IJsel 2.50; Uit coll. G. K. te Koud. ƒ1.— N. N. te Middelburg 10.V. te Middelburg 10.de R. te Arnemuiden 1.75 N. N. te de geheele kerkeraad er verstomd van was, maar de commissie beweerde, dat haar werk was af geloopen. Zij had alleen in opdracht, antwoordt op die beide vragen te halen." „Maar dat was toch dwaas?" vroeg de schoen maker. „Waarom zette men zijn opvatting niet tegenover die van den kerkeraad „Dr. Rutgers vond dat blijkbaar ook. Ik ken hem wel. Hij is een zeer sympathiek persoon. Maar als voorzitter van de commissie kon hij niets meer zeggen. Hij deed het wel als collega van dominé De Cock. Schoonoort vertelde daarna, hoe Dr. Rutgers, maar ook de beide andere predikanten, uitvoe rig van gedachten hadden gewisseld. Dr. Rut gers had betoogd, dat dominé De Cock tegen de meening van Calvijn handelde en dus niet eens behoefde te vragen, of een artikel van het Reglement der kerk dat doopen verbood. Na tuurlijk was men het niet eens geworden en de commissie was vertrokken, om aan de classis de antwoorden uit Ulrum mede te deelen. „En wat nu vroeg Bazuin. Schoonoort haalde de schouders op. „Men wacht in Ulrum af, wat de classis doet. Die vergadert volgende maand in Onderdendam. Barkema vermoedt, dat dominé De Cock er voor gedaagd zal worden en dat er dan op de classisvergadering een dispuut over deze kwes tie zal ontstaan. En dan, ja, wie zal het zeggen? Er kan natuurlijk van alles gebeuren, als de vijandschap dat nu eenmaal wil, maar volgens Barkema kan men dominé De Cock rechtens niet veroordeelen om het feit, dat hij kinderen van elders doopt. De predikanten beroepen zich altijd op het Reglement van de Synode, dat zij Arnemuiden 1.— totaal ontvangen 1602.27. Weer kwam een Comité gereed met haar ar beid. Kapelle-Biezelinge, dat toch bij elkander behoort in meer dan één opzicht, heeft de mooie som van 211.15 bijeengezameld. Met spanning zien we uit naar de onderscheiden resultaten der ijverig-werkzame Comité's. Een nieuwe zendings reis werd ondernomen. Mochten we verleden week in Noord-Beveland een goed onthaal vin den met onzen „Beker", in deze week zetten we onze tocht in Zuid-Beveland voort. Nieuw- dorp en 's-Heer Arendskerke werden direct be reid gevonden mede te helpen in ons mooi Provinciaal werk der Christelijke liefde. Te 's-Gravenpolder moet de akker der harten nog wat bewerkt worden. Door onzen trouwen Secr.-Penningm. van het Comité te Goes, de Heer M. de Borst, werden Comité's gesticht te Kruiningen, Kloetinge, Rilland-Bath. Op Walcheren kwam een Comité te Vlissin- gen tot stand en in beginsel te Gapinge-Vrouwe polder. 't Werk breidt zich dus uit, maar de nood wast ook sterk, zóó, dat ons liefdewerk slechts enkele duizenden vermag te redden van de mil- lioenen, die wegsterven in hongersnood. De be richten worden steeds somberder. De honger van 1933 is veel grooter en bedreigt veel meer millioenen te verdelgen, dan de hongersnood in 't vreeselijke jaar 1921. De Heere moge onze zwakke pogingen nog zegenen tot redding en vertroosting van de en kelen uit de groote massa, die sterven moet. Met vriendelijken dank en dringende aanbe veling. St. Laurens. A. KONING. Giro 220659. Middelburg, September 1933. Het Comité tot steun van den Evangelisatie- arbeid in België, bericht met hartelijken dank de ontvangst der volgende giftenvan den Heer J. Doonhouwer te Bovenkerk 23.65 van den Heer Ietswaart te Laren 11.05 J. Bakker te IJmuiden 13.65H. T. Bill te Amsterdam 11.25 van den Heer Vlietstra te Bolsward 35.34 Meisjes vereeniging „Het Mosterdzaad je" te Axel 14.65 van Mej. den Ouden te Velp 20.85 H. Boren te Oostwolde 11.75 van A. van Randen te Delft 3.75 van Chris tina Sturm te Oostkapelle 3.75. Alles verza meld met prikkaarten. Voorts aan giften door tusschenkomst van Ds. Scheele 12.verza meld door den Heer de Jong van Mevrouw No bels 2.50, van den Heer Klaasse 1.en Flipse 2.allen te Terneuzen door Ds. Schelhaas te Roodeschool 1.50 van Gerefor meerde Kerk te Leens 3.van Nederhorst den Berg 2.50 van Delfzijl 5.van Ul rum 2.van Franeker 2.50 van Ter Apel 2.50 van Beetgum 2.50 van Nieuwelande ƒ1.van Dwingeloo 2.50 van Oudemir- dum 1.van S. van der Wal te Boornbergum 2.50 van J. Kamstra te Workum 1.van Mevrouw Fokkens te Hollandschveld 1 van Geref. Kerk te Hollandschveld 2.van Vereeniging Chr. Onderwijs te Makkum 2.50; van Mej. van S. te Middelburg 1.van Mej. van V. 0.50 van Mej. A. B. te Leeuwarden 2.50 van Mej. de K. te Grijpskerke 0.50 door den Heer Kruise te Groningen 10. van de Geref. Kerk te Nunspeet 4.van der Leeden te Schiedam 1. Voor al deze giften en al het werk met de Prikkaarten nogmaals onzen dank. Zij allen dragen bij tot het gewenschte doelde stichting van een Chr. School te Denderleeuw in België. Er is nu 950.bij elkaar. Indien men deze noodige zaak zou willen steu nen, houdt zich ten zeerste bereid tot het zen den van Prikkaarten Mej. M. Maljers, Korte Noordstraat E 16. Tot het ontvangen van giften Mej. A. M. E. Wattez, Vlissingschestraat K 49, Postrekening 171033. TWEETAL TE Borssele-Driewegen Cand. H. Fransen te Kolhorn. Cand. E. Teunis te Enschedé. BEROEPEN TE Gorinchem W. H. van der Vegt te Goes. BEDANKT VOOR Venlo-Roermond en Bergentheim F. C. Zwaai Jr. te Borger. hooger stellen dan Gods Woord, maar er is geen enkel artikel, dat de daad van den ker keraad van Ulrum verbiedt." ,,'t Is toch eigenlijk een vreemde boel", vond Bazuin. „Niemand kan mij toch beletten, mijn kind te laten doopen, waar ik wil. Als ik in jouw geval verkeerde, liet ik het hier in Uit- huizermeeden ook niet doen, net zoo min als jij het in Uithuizen hebt laten doopen. De do miné hier maakt de doop tot een dood iets. Hij vraagt antwoord op een vraag, die hij zelf in de prediking niet nakomt." „Dat is de heele kwestie. De organisatie van '16 heeft de kerk tot in den grond bedorven. De reglementen regeeren. En Gods Woord is niet in tel. Als de reglementen worden nageko men is het in orde. Wat er gepreekt wordt, doet er niet toe. Er zijn gelukkig verschillende predikanten, die het verkeerde zien en die zuiver Gereformeerd prediken. Maar zij houden zich stil en durven niet tegen den stroom oproeien. Dominé De Cock durft openlijk den strijd aan. Maar Barkema is er van overtuigd, dat men hem op de een of andere wijze zal uitwerpen." „Dat was misschien het beste", peinsde Ba zuin hardop. „Ik ben het met je eens, makker. Barkema denkt er ook zoo over. Maar dominé De Cock niet." „Wat wil die dan „Nu, dat is nog al duidelijk. Hij hoopt, dat meerdere predikanten, zooals dominé Scholte van Doeveren, aan zijn zijde zullen komen dat men dan gezamenlijk ageeren zal en den koning bewegen, de tegenwoordige organisatie der kerk te niet te doen en terug te keeren naar den Ondergeteekende bericht aan de kerken der Classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 21 Sept. a.s. zitting zal houden in de consistorie der Noorderkerk des voormiddags van 1112 uur tot het in ontvangst nemen van de collecte Hulpbehoevende Kerken in de Provincie. Dringend wordt verzocht deze collecte op tijd af te dragen, óf persoonlijk óf per postwissel. De Class. Correspondent, J. A. VERTREGT. Middelburg, September 1933. Classis Goes. Vergadering op Donderdag 12 October a.s. Punten voor het agendum worden ingewacht vóór 26 September a.s. bij eerstondergeteekende. Namens de roepende kerk van Goes, W. H. VAN DER VEGT, Praeses. A. DE LANGE, Scriba. Goes, 12 September 1933. Classe Zierikzee. De kerken in deze classe worden er aan her innerd, dat op de laatste vergadering besloten is dit jaar nog een tweede collecte voor hulp behoevende kerken binnen de classe te houden. Wil de opbrengst daarvan per postwissel ondergeteekende doen geworden. Z. HOEK. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 11 Sept. 1933. Praeses, Ds. A. Koning, opent de voltallige vergadering, doet zingen Ps. 116: 1, leest 2 Tim. 3 1017 en gaat voor in gebed. Notulen na lezing en bespreking goedgekeurd. Ingekomen Stukken a. Verslag van den Evangelisatie-arbeid in Drenthe. Voor kennisgeving aangenomenb. Chr. Nat. School te Zand Tange verzoekt steun voor zijn school. Zal uit de kas voor Alg. Chr. doeleinden gesteund worden c. Agendum voor de Classicale vergadering op 20 September a.s. Afgevaardigd worden met den Praeses, br. J. Kole. Rapporten. Praeses rapporteert over het ge houden ziekenbezoek. Geen bijzonderheden vie len mede te deelen. Br. ouderlingen brengen verslag uit over het gehouden huisbezoek. Deze verslagen gaven geen redenen tot bijzondere besluiten. Diaconale Zaken. Brs. diakenen doen mede deeling van gegeven ondersteuning en brengen den dank over van enkele gezinnen. 24 September zal de Praeses in Gapinge één vacaturebeurt vervullen des namiddags. Rondvraag. Besproken worden de avonden voor catechisatie. Lezing Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. KORT VERSLAG van de vergadering van de Geref. Kerken in de Classis Tholen, gehouden op Woensdag 13 September 1933 te Bergen op Zoom. Art. I. Ds. W. M. Ie Cointre, naar toer beurt Praeses, opent de vergadering. Hij laat zingen Ps. 75 vs. 1, leest voor Ps. 61 en gaat voor in gebed. Art. II. De credentiebrieven worden nage zien door de brs. Ds. J. Spoelstra en oud. N. E. H. v. d. Reest. Uit haar rapport blijkt, dat alle kerken wettig vertegenwoordigd zijn. Twee kerken hebben een diaken-afgevaardigde, wien, de redenen gehoord, keurstem wordt verleend. De kerk van Tholen heeft een instructie aan gaande de Zendingsbijdrage, welke bij de rap porten wordt behandeld. Art. III. In het Moderamen nemen zitting Ds. W. M. Ie Cointre, Praeses Br. E. Tange, Scriba en Ds. C. A. Vreugdenhil, Assessor. Art. IV. De Scriba leest de notulen van de vorige vergadering, welke ongewijzigd worden vastgesteld. Art. V. Ingekomen Stukken a. Een schrijven van de Dep. der Gen. Syn. der Geref. Kerken ter behartiging van de gees telijke belangen van de Militairen, inhoudend een ontwerp-instructie voor den classicalen Dep. ad hoe, hetwelk ongewijzigd wordt aanvaard. b. Hand. der Part. Syn. van de Geref. Ker ken in Zeeland, gehouden te Middelburg op 14 en 27 Juni 1933. Art. VI. Rapporten a. Ds. W. M. Ie Cointre brengt rapport uit over de Part. Syn. van Zeeland. ouden, Gereformeerden toestand. Maar ik ben er zeker van, dat dat doel nooit wordt bereikt. Daarvoor is helaas de kerk te diep gezonken. Drie kwart van de predikanten en misschien wel meer moet van de Gereformeerde leer niets heb ben. Ik geloof dan ook, dat Barkema het bij het rechte eind heeft. Er moet een vrije kerk wor den gesticht, los van de Synodale reglementen, alleen gebonden aan Gods Woord. Dien weg wil dominé De Cock niet op. Hij wil de kerk trouw blijven. Maar als hij, en dat staat wel vast, je kent hem nu ook persoonlijk, volhardt in zijn optreden, in gehoorzaamheid aan Gods Woord, dan wordt hij uitgeworpen." „Maar dan gebeurt ook, wat Barkema zegt", dacht Bazuin, die met de grootste belangstelling had zitten luisteren. „Ik geloof ook, dat het de beste oplossing is." „Dien kant moet het op", meende ook Schoon oort vol overtuiging. „Maar eenvoudig zal dat niet gaan. Ik vermoed, dat de vijandschap dan nóg grooter worden zal." „God is met ons, Schoonoort. Het is niet onmogelijk, dat er dan een ongedachte uitkomst komt. Onze gezelschappen, zooals die thans op tal van plaatsen bestaan, moeten verdwijnen. Want dat is toch het rechte niet. We zoeken elkaar op, omdat wij in de kerk niet bevredigd worden we stichten elkaar, omdat de dominé ons Gods Woord onthoudt. Maar dit is niet de door den Heere verordende weg. Ik voel het diep. Doch op het oogenblik is er geen anderen weg." (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 2