INGEZONDEN STUKKEN. KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN (Gron.) Ds. H. de Bruyn van Nieuwendijk en ouderling F. W. Wielenga van Apeldoorn. De Synode stelde daarop de orde van den eere- dienst vast, die als voorbeeld de kerken bindend, maar waarvan het gebruik niet bindend wordt voorgeschreven. Ds. N. Duursema van Nieuw-Amsterdam rap porteerde over het rapport van deputaten voor de correspondentie met de Hooge Overheid, welk rapport onder dankzegging aan deputaten werd vastgesteld. Een bezwaarschrift van Ds. J. S. Post van Axel inzake een uitspraak van de vorige Synode inzake het vrouwenkiesrecht waarover Prof. Dr. J. Ridderbos rapporteerde, werd niet ontvankelijk verklaard, wijl de Synode oordeelde dat adres sant voor zijn gevoelen niet genoegzaam gronden had bijgebracht. Een bezwaarschrift van den heer P. Storm te Rotterdam over het den heer J. Dols te Katen- drecht gegeven ontslag als zendeling onder de Chineezen, waarover Ds. A. Scheele van Kapelle-Biezelinge rapporteerde, werd eveneens niet ontvankelijk verklaard omdat de desbetref fende Particuliere Synode deze zaak nog in behandeling heeft. Inzake de steunverleening aan Canada, waarover Ds. Scheele ook rapporteerde, besloot de Synode geen deputaten te benoemen, maar de kerken tot steunverleening te blijven opwekken. Het rapport inzake de Zendingshoog- leeraar, eveneens door Ds. Scheele uitgebracht, zal bij het rapport van de Theol. School te Kampen nader worden behandeld. Verschillende Zendingsrapporten werden ver volgens uitgebracht door Ds. D. Pol van Rijs- oord. We ontkenen daaraan dat de Synode be sloot niet opnieuw voor de Zending onder de Chineezen op Midden-Java gelden beschikbaar te stellen. Bij het rapport over het Zendings bureau werd besloten ook hier op de uitgaven 10 te korten. Naar aanleiding van een verzoek om steun van enkele kerken en classes voor den Zendingsarbeid onder de Oosterlingen en Chi neezen hier te lande, sprak de commissie uit dit werk onder de hier studeerende Indonesiërs klemmender te achten en dus daarvoor meerdere gelden te willen voteeren. Naar aanleiding van een rapport van Ds. D. Pol inzake de Zendings raad, handhaafde de Synode haar bezwaren van 1930 die haar verhinderen de Geref. Zending algeheel te doen toetreden tot dezen Raad, wijl hij is aangesloten bij den Intern. Zendingsraad, die ook moderne aangesloten organisaties kent. Wel acht de Synode eenig contact gewenscht en laat zij deputaten daartoe de vrijheid, terwijl zij in de kosten pondsgewijze mee bijdraagt. Tenslotte rapporteerde Ds. Scheele over de zaak van de evangelisatie onder de schippers. De Synode ging hierna in Comité-generaal. EEN ONBEGONNEN WERK? Een onbegonnen werk, zou dat ooit gezegd kunnen worden van iets, dat God de Heere ons in Zijn Woord nadrukkelijk verordineertzou dat ooit gezegd mogen worden van wat voort durend een zaak des gebeds is voor den giooten Hoogepriester in den hemel En evenwél wordt aan wie ernstig streven naar de kerkelijke vereeniging van allen, die waarlijk Gereformeerd zijn in deze landen, van verschillende zijden toegeroepen,,'t Is toch vruchteloos, een onbegonnen werk Dit roepen wordt echter door de historie na drukkelijk weerlegd. Wie zou in 1849 hebben ver wacht, dat de vereeniging van de Christelijke Af gescheiden Gereformeerden met de Gereformeer de gemeenten onder het Kruis ooit tot stand zou komen? Er was tusschen deze beide groepen geen wezenlijk verschil, maar wél was er verwijdering, strijd en vijandschap. Welk een steenen muur er tusschen hen was, blijkt uit het feit, dat de Synode van 1849 de leeraars van de Gerefor meerde gemeenten onder het Kruis noemt„in dringers in de heilige bediening, en ontheiligers der Sacramenten". De Synode van 1851 echter wil die leeraars opnemen en door deze opneming een zending „onder onze kerkelijke gemeen schap geven", terwijl de Synode van 1860 het aan de ouders van de door hen gedoopte kin deren overlaat, om den door hen bedienden doop al of niet wettig te erkennen. En in het jaar- 1869 was de vereeniging een voldongen feit. Deze zou zeker niet tot stand zijn gekomen, als de broeders van weerszijden geen toenade ring en, waar dit mocht, toeschietelijkheid had den betoond. De historie wijst ons hier duide lijk aan, in welken weg de gewenschte eenheid ook nu gezocht moet en onder 's Heeren zegen verkregen kan worden. Ds. W. H. Gispen deelt ten aanzien dezer vereeniging mede „In het jaar 1857 ging ik voor het eerst naar eene Algemeene Vergadering van de Gerefor meerde gemeenten onder het Kruis. En daar moest ik, helaas kennis maken met veel, dat mij verkeerd en onwezenlijk toescheen, met zoo veel sympathiën en antipathiën tusschen mannen die ik, als vaders, vereerde, dat ik zeer geschokt, bedroefd en ontmoedigd huiswaarts ging. Ern stiger dan tot hiertoe ging ik de geschiedenis onderzoeken, en de overtuiging rijpte in mijn ziel, dat de dingen over welke men twistte, niet wezenlijk waren, en het werd van toen aan mijn streven aan te sturen op vereeniging van alle Gereformeerden. Drie jaar later werden dan ook reeds pogingen aangewend tusschen de Christ. Afgesch. Gereformeerden en de Gere formeerden onder het Kruis om tot vereeniging te komen, doch zonder het gewenschte gevolg. Ik diende toen de gemeente te Vlissingen. Toen ik aan den kerkeraad verslag deed van het mis lukken onzer zending, bleek dat de broeders het zelfde bezwaar hadden, dat mij drukte, en men besloot zelfstandig te handelen. Negen jaar la ter, in 1869, zag ik toch den wensch mijns har ten vervuld en kwam de generale vereeniging der beide, uit de scheiding van '34 geboren kerkengroepen tot stand, en traden de nu ver- eenigde kerken op met den naam van Christe lijke Gereformeerde Kerk in Nederland."2) Wat in 't eerst een onbegonnen werk scheen, werd, door met lankmoedigheid elkaar te zoeken, heerlijk bekroond. De les der historie, doet zien, dat het vereenigingswerk, in gehoorzaamheid aan 's Heeren Woord ondernomen, niet op ge forceerde wijze mag geschieden, Het heeft zijn tijd noodig om te rijpen. En groeien gaat lang zaam. Zeker, God laat groeien, doch wij zijn verplicht, wat den groei belemmert, voor zoover dat onder ons bereik ligt, weg te nemen. Wie de uitlatingen leest, die in de pers enkele jaren vóór 1892 tusschen de Christelijke Gere formeerden en de Doleerenden werden gelan ceerd, kan de gedachte moeilijk bedwingen, hoe hebben deze twee elkaar toch nog gevonden „Toen de neiging openbaar werd, om de ker ken van '34 en '86, die vrij geworden waren van de synodale organisatie van 1816, te ver eenigen en samen te smelten, stond ik er", zoo sprak Ds. W. H. Gispen, „er, in den beginne, schuchter tegenover. Ik kon daartoe, in den eersten tijd, niet van harte medewerken. En dat niet omdat ik die eenheid niet oprechtelijk be geerde, maar hoe scheiding en doleantie in een hooger begrip te vereenigen waren, ging mijn beperkt bevattingsvermogen te boven. Doch toen voortdurende samensprekingen met hoog geachte broeders en een juister inzicht in de beginselen, waaruit beide kerkengroepen leef den, mij overtuigden, niet alleen van de moge lijkheid, maar ook van de noodzakelijkheid der vereeniging, op grond van de gemeenschappe lijke belijdenis en de daaruit voortvloeiende kerkregeering, was ook mijn streven op ver eeniging en samensmelting gericht."3) Reeds in 1892 werd het ernstig zoeken naar eenheid heerlijk met Gods zegen gekroond. Als wij de stemmen hooren, die thans van verschillende zijden opgaan, staat het niet gun stiger dan toen. Doch de geschiedenis leert, dat wij ons niet blind mogen staren op wat men- schen zeggen of op wat de omstandigheden doen vreezen wij moeten het oog gevestigd houden op Christus, den Koning en het Hoofd zijner kerk. Mogen wij, als wij rondom ons zien, soms wanhopen aan de vereeniging van alle Gereformeerden wij gelooven echter, dat onze Koning regeert, en dat Hij op Zijn tijd alle din gen weet „schoon te maken". Laten wij ons geloovig en biddend stellen onder het toezicht en onder de tucht van den Koning der kerk, die wel eenmaal of tweemaal, soms zelfs driemaal deed mislukken, wat onzer zijds zoo vurig begeerd werd, maar die óók daarin Zijn raad volvoerde, om te zijner tijd in wijsheid en liefde, Hidden door al de belemme ringen heen, den gebaanden weg te openen. Zoo wordt in het hart het lied der dankzeg ging en der aanbidding geborenNiet ons, o Heere, maar Uw Naam alleen zij al de eere Bij het pogen naar eenheid komt het vóór alle dingen hierop aan, dat wij in alles den Heere wenschen te behagen en vertrouwen op God hebben. Dan zullen wij, wat uit vleesch en bloed is, gewillig ten offer brengen, en te niet doen hetgeen eens kinds is. Zoo wij han delen in gehoorzaamheid aan God en in ver trouwen op den Heere, mogen wij hopen, dat hetgeen in den loop der jaren vergroeid is, weer recht worden zal. Op hoe groote bezwaren men ook stuite, wij hebben altijd goeden moed, en sterken ons door het woord des Heeren„Zou iets voor den Heere te wonderlijk zijn?" Een werk, dat in Gods Woord .en bevel gegrond is en waarop het welbehagen des Heeren rust, kan geen on begonnen werk zijn. Alléén als Christus van zijn Hoogepriesterlijke bede zou aflaten, dan eerst zullen wij van het pogen naar eenheid moeten afzien. Met het oog op den biddenden Hoogepriester in de hemelen mogen wij ten volle verzekerd zijn, dat de eenheid der Kerk een zaak is, die door alle mislukte pogingen heen toch onweder- standelijk haar verwerkelijking tegemoet gaat. Heemstede. J. P. TAZELAAR. 1) De Getuigenis. Maandschrift in het belang van waarheid en Godzaligheid, onder redactie van J. Bavinck en H. de Cock. Nov. 1869, biz. 192. 2) W. H. Gispen. Van de goedertierenheden des Heeren. Leerrede bij zijn vijftigjarige ambts vervulling, blz. 12. 3) W. H. Gispen, t.a.p., blz. 13. DRUPPELEN IN DEN „ZEEUWSCHEN BEKER". Uit coll. H. K. te Terneuzen 10.en ƒ3. V. te Scherp, 1.V. te Kamp. 1. N. N. te Goes 10.uit coll. G. K. te Soub. 5.—, 3.—, 3.—, 2.—, 2.—H. te M'burg 10.N. N. te Domb. ƒ1.— Geref. Meisjesvereen. te Veere 9.09 Coll. Ned. Herv. te Heinkenszand 30.04 N. N. te Dor drecht 5.Mej. v. M. te B. op Z. 2.50 Dames K. te Waarden 3.50 Uit coll. G. K. te Aardenb. 1.- B. te Leiden 1.50; In zameling op jaardag van N. N. 5.40 V. te X. 3.50 N. N. een „drupje" 10.—Wed. D. te Arn. 2.50 Wed. B. te Arn. 2.50 uit coll. G. K. te Arn. 2.en 1Uit coll. G. K. te Grijps. 2.50 en 1.lectuur 1.50 Sch. te Goes (vroeger uitgevallen) ƒ2. de P. te Goes ƒ1.Fam. M. te Domb. ƒ3. Inzameling te 's Heer H. kinderen door Ds. Koopmans 50.Mevr. D. te Kloet, 10. v. d. V. te M'burg 2.Zach. te Big. 2.50. In totaal ontvangen 976.78. Steeds milder vloeien de liefdegaven. Steeds omvangrijker wordt ons liefdewerk. Steeds bree der wordt de kring van medewerkers in ons heerlijk streven om den bedrukten te hulpe te komen. Heinkenszand bracht een collecte uit de Herv. Kerk, 's Heer Hendrikskinderen hield een inza meling na lectuurverspreiding. De inzameling is gaande te Biezelinge, Kapelle, Bruinisse, Zaam- slag. In beginsel werden er Comité's gesticht te Souburg, Vlissingen, Grijpskerke, Kruiningen. Thans zijn er 21. Te Serooskerke vormde men eigenerbeweging een Comité. Op meerdere plaat sen heeft men vergaderd. Goes en Middelburg zullen weldra in volle actie zijn. Eerstdaags zullen de Secr.-Pen. met de Jongelingen en Jongedochters vergaderen. Br. v. d. Berge heeft gewerkt in Zuid-Beveland en naast hem br. de Borst. Zoo hebben we goede hoop, dat wel dra de Zeeuwsche Beker van liefdegaven zal overvloeien. Laten we den Heere ook in dezen liefde- arbeid met blijdschap dienen en Hij zal den zegen der milddadigheid ons niet onthouden. Mogen onze ooren steeds nauwlettender luis teren naar het geschrei der duizenden, die om des geloofs wil wandelen in schaduwen des doods. God zegene onze arbeid. Met vriendelijken dank en dringende aanbe veling. St. Laurens. A. KONING. Giro 220659. (Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie) Lezers en Lezeressen van onze Kerkbode. De Nationale Vereeniging „Pro Rege", Af- deeling Middelburg, hoopt Donderdag 7 Sep tember a.s. namens het Chr. Mil. Verband te houden haar Vlagjesdag. Het doel, dat de aaneengesloten Chr. Militaire organisaties met deze vlagjesdagen beoogen is Openlijk te demonstreeren, dat ons christen volk een dure roeping heeft tegenover Leger en Vloot en pal wil staan tegen de ontbindende machten van ongeloof en revolutie. En een flink bedrag bijeen te brengen voor de Chr. actie in de weermacht. De opbrengst van deze collecte blijft geheel te Middelburg. En dat is noodig Jaren aaneen een zeer klein garnizoen. Nu steeds 146 manschappen plus kader. Jongelui van allerlei richting, jongelui uit ge heel Nederland bezoeken het Tehuis. Dit druk bezoek brengt voor het Bestuur allerlei proble men met zich mee, vooral wat de geldkwestie aangaat. Drukke arbeid daar. Maar ook in de kazerne. Telde Militair „Pro Rege" bij de vorige groep niet 3 adj., 1 onderoff. en 22 jongelui van de opleiding. Op 7 September koopt ge toch zeker ons bloempje Alles is reeds geregeld. Alleen een vol doend aantal verkoopsters en verkoopers ont breekt ons nog. Dames en Heeren, die ons werk een goed hart toedragen, wilt ge ons helpen Bij voorbaat daarvoor dank. De Redactie van onze Kerkbode hartelijk dank voor de plaatsing van 't bovenstaande. Het Bestuur van Burger „Pro Rege", C. v. d. KUIP, Voorzitter, Wal. K. SCHOUT, Secretaris, N. Vliss. Weg E 73. DRIETAL TE ^Iijum en Finkum Cand. T. Klein te Beverwijk. Cand. J. L. Koole te Amersfoort. Cand. H. Muijs te Bilthoven. TWEETAL TE Rinsumageest en Sybrandaburen Cand. S. Eringa te Leeuwarden. Cand. J. J. Oranje te Amsterdam. BEROEPEN TE Oudshoorn (Alphen a. d. Rijn): J. Hartkamp te Oudega (Small.). Daarle (Ov.)Cand. T. van der Meulen te Garijp Rinsumageest en Sybrandaburen Cand. S. Eringa te Leeuwarden. AANGENOMEN NAAR LeimuidenCand. J. G. Aalders te Hilversum. 'I Het was Zondag voor de Geref. te Baar land een blijde dag. In de predikantsvacature, ontstaan door het vertrek van Ds. Vonk, die bijna 11 maanden duurde, werd voorzien door de komst van Ds. G. Leene. Des morgens werd Cand. Leene tot zijn dienst werk ingeleid door Ds. B. van Halsema van Ermelo, die tot tekst had gekozen Coll. 4 17 en door wien gewezen werd op de verantwoor delijkheid van de kracht tot en de vervulling van de Evangeliebediening. In den middagdienst deed de nieuwe predikant zijn intrede met een predikatie over 2 Cor. 4 5. Gehandeld werd over den inhoud, den bedienaar en het gezag van de prediking. Na de predikatie werden verschillende toe spraken gehouden. Ds. Leene werd toegesproken namens Kerke raad en Gemeente door den heer De Leeuw en namens de Classis door Ds. Booij van Heinkens zand op wiens verzoek werd toegezongen Ps. 90:9. Er was in beide diensten veel belangstelling, 's Middags was de ruime kerk geheel gevuld. K. B. S. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Maandag 28 Augustus in de Noor- derkerk. DE SECRETARIS. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Hartelijk dank voor een in onze Diaconale collecte gevonden gift ad 2.50 „voor Rusland", welk bedrag zal worden doorgezonden. Voorts gevonden in onze col lecte gehouden op Maandag 21 dezer (Bidstond Synode) een klein sleuteltje, hetwelk door de(n) eigenaar (es) is terug te bekomen bij den Heer M. B. Fanoy, Burg. F. DAMEN, Kassier Diaconie. GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen een partij fijne handperen. De Huisvader, N. J. v. COMMENEE. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling I en II. Donderdag 7 September Gecombineerde ver gadering in het gebouw C.J.M.V. Singelstraat. Gel. leer. Schets 6. „Schriftinspiratie" door Koos Boone. Refer. Jeugdherbergen door Mien Littooij. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 27 Augustus des avonds 7 uur in de consisotrie der Geref. Kerk. 1. G. G. Ond. 69 „Juda verbannen" door vr. J. Sturm. 2. V. G. Ond. 14 „Losmaking van Spanje" door vr. Joh. de Visser. Vergadering der G. J. V. Pred. 12 la te Koudekerke te houden op Vrijdag 25 Aug. 1933 in het Vereenigingsgebouw. Aanvang 8 uur. Agenda 1. O. T. deel II, les 66 „Hiskia en Jesaja", 2 Kon. 1819, 20, P. Dingemanse. 2. Voordracht, S. de Kam. Pauze. 3. Oplossing Vraag der Vragencommissie. 4. V. G. les 30 „Oranje en Nederland", M. A. Allewijnse. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 27 AUGUSTUS 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Rudolph-stichting. Noorderkerk 8 uur Ds. D. Ringnalda te Weesp. 10.15 uur Ds. L. Mensink te Nordhorn. 6 uur Ds. D. Ringnalda Gasthuiskerk 2 uur Ds. D. Ringnalda Hofpleinkerk 6 uur Ds. L. Mensink Arnemuiden 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Domburg 9.30 uur Ds. C. Lindeboom te Amsterdam. 2 uur Ds. J. E. Visser Voorb. H. Av. Gapinge 9.30 uur Ds. den Boeft te Kralingen. 2 uur Ds. P. J. O. de Bruijne te Uithoorn. Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 3 uur Ds. Joh. Booij te Heinkenszand. St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Serooskerke 9.30 uur Prof. Dr. T. Hoekstra te Kampen. 2 uur Ds. W. F. M. Lindeboom 7 uur Prof. Dr. T. Hoekstra Souburg 9.30 en 2 uur Ds. W. Breukelaar te Santpoort. Veere 9.30 en 2 uur Ds. I. de Wolff te Mussel. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Collecte Hulpbeh. Kerken. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur Ds. den Boeft Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. 2 uur Ds. Pontier te Heerlen. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 10 en 5 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. II. Elgersma te Ulrum. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Lezen eener Leerr. Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 u. Ds. N. Willemse te Charlois. Krabbendijke 10 en 3 uur Cand. G. H. Schippers te Eefde. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 u. Ds. J. D. v. d. Velden te Rotterdam. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Ds. G. Leene Cand. Fransen te Meppel. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Cand. Fransen Ds. A. Scheele Ds. N. Duursema Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Kapelle-Biezelinge 10 uur 2.30 uur te Nieuw-Amsterdam. Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 u. Lezen eener Leerr. Voormiddag Voorb. H. Av. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij te Koudekerke. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 uur Ds. N. Duursema 2 uur Ds. A. Scheele Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Dr. J. v. Lonkhuijzen te Zierikzee. Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur Ds. C. B. Bavinck Oostburg 10 en 3 uur Ds. Th. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. S. Groeneveld Collecte voor verschillende doeleinden. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3