OFFICIEELE BERICHTEN. UIT DE PERS. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN slag te Amsterdam 10.000 aan de Friesche Zending der Gereformeerde Kerken 3000 aan de Evang. Broedergemeente te Zeist 3000; ten behoeve van de A.-R. Kiesvereeniging te Harlingen 2000 aan de Kon. Wilhelmnia- school te Harlingen 2000 voor de Geref. Zending onder de Joden 3000 aan de Chr. Bewaarschool te Harlingen 3000. Meerdere van deze legaten zijn geheel of ge deeltelijk bezwaard met vruchtgebruik. De bevestiging en intrede bij de Geref. Kerk van Aardenburg van Cand. J. A. Tiemens van Zutphen zal Zondag 10 September plaats vinden. Bevestiger hoopt te zijn Ds. A. J. Boss van Nijmegen. De heer W. H. van Zuylen, Cand. aan de Theol. School te Kampen, is dezer dagen magna cum laude gepromoveerd aan de Uni versiteit te Tübingen tot doctor in de theologie, op een proefschrift over ,,B. Keckermann, sein Leben und sein Arbeit". De Geref. Kerken te Hijum c. a. en Oude Leije hebben een overeenkomst getroffen, daar toe strekkend, dat de kerk van Hijum met mede werking van de kerk van Oude Leije kan komen tot het beroepen van een dienaar des Woords. Blijkens de laatste gegevens heeft de kerk van Hijum 180 zielen en die van Oude Leije 78. De bedienaar des Woords en het Woord voor hem zelf. Uit „Vinet" „De eenzaamheid den evangelie dienaar aanbevolen" „Het Woord van God is het smakelijke en zachte voedsel, waarmede gij uwe kudde moet voeden, maar vergeet niet dat in het spijzigen van u zelf met dat Woord, uw kracht als her der ligt, want uwe gezondheid is het leven der kudde. Het zou te betreuren zijn, indien gij het Woord van God alleen laatst als in tegenwoor digheid van, en met het oog op uwe gemeente. Gaarne wil ik gelooven, dat wij altijd eenige vrucht plukken van een studie, die wij voor onze gemeente gemaakt hebben, maar niets is zoo heilzaam als de studie, die wij maken voor ons zeiven. Ons heil wij moeten het elkaar goed zeggen wordt niet volkomen door al leen bezig te zijn met het heil van anderen wij zijn de herders van onze eigene zielen wij ma ken deel uit van onze eigene gemeente, en wij zeiven zijn het, aan wie wij de eerste zorg moe ten wijden." (Heraut) Men meldt aan „De Stand.", dat Ds. van Duinen, Geref. legerpredikant, binnenkort met verlof naar Europa komt. Door de classis is voorgesteld drie vervangers te benoemen, n.l. Ds. J. A. C. Rullman te Poerbolinggo, Ds. J. H. Sillevis Smitt te Semarang en Ds. P. Veenhuizen te Soerabaja. De legercommandant geeft echter de voorkeur aan de benoeming van één vervan ger. Cand. R. C. Harder, hulpprediker te Ban doeng (inmiddels beroepen als 2e predikant te Bandoeng en dit beroep is aangenomen), heeft zich bereid verklaard een eventueele benoeming té overwegen. Thans is er in dezen geest een voorstel bij het Legerbestuur gedaan. K. B. S. Middelburg. De Bijzondere Commissie voor de Generale Synode bericht, dat Maandagavond bij den bidstond voor de Synode, te houden in de Noorderkerk, de eerste tien banken van het middenvak gereserveerd zijn; de eerste drie zijn bestemd voor de kerkeraads- leden van de Geref. Kerk te Middelburg en de volgende voor de leden der Synode, dat de toegang tot de vergaderingen der Sy node voor de leden der Geref. Kerk uitsluitend is door den hoofdingang Hofplein de zij-toe- gang is alleen voor de leden der Synode, dat van a.s. Zondag af noch des Zondags noch gedurende de vergaderingen der Synode rijwielen kunnen geplaatst worden in de rijwiel bewaarplaats bij de Hofpleinkerk. De Commissie voornoemd, A. D. LITTOOIJ, Voorz. M. B. FANOY, Secr. AGENDUM voor de vergadering der Clas sis Zierikzee op D.V. Woensdag 30 Augustus a.s. 's morgens 10 uur (w.t.). 1. Opening namens de roepende kerk van Haamstede. 2. Nazien der credentiebrieven. 3. Zitting neming van het Moderamen. 4. Peremptoir examen van Cand. H. Veen- stra, beroepen predikant te Colijnsplaat. Opgegeven hoofdstukken voor Exegese Oude Testament: Amos 6 en Richteren 11:2840. Voor Exegese Nieuwe TestamentRomeinen 13 en Galaten 4. 5. Peremptoir examen Cand. J. M. Mulder, beroepen predikant te Haamstede. Opgegeven hoofdstukken voor Exegese Oude Testament Amos 7 en Psalm 110. Voor Exegese Nieuwe Testament1 Corinthe 3 en Openb. 2. 6. Notulen. 7. Ingekomen Stukken. 8. Behandeling ingekomen verzoek van de kerk te Wissenkerke, om met steun van de Classis een hulpprediker te mogen benoemen, voorloopig voor den tijd van een jaar. 9. Rondvraag naar Art. 41 D.K.O. 10. Rapporten. 11Regeling vacaturebeurten. 12. Rondvraag. 13. Lezing en vaststelling van het Persverslag. 14. Sluiting. Op last van de Classis van Haamstede, Namens den roepende kerk, A. LEEUWE, Praeses. H. v. d. MEIJ, Scriba. Serooskerke. KORT VERSLAG van de ver gadering van den Kerkeraad gehouden op Donderdag 10 Augustus 1933. Aanwezig alle leden. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1.3. Rapporten Deputaten Generale Synode betr. Zending onder Heidenen en Mohammeda nen, Zending onder de Joden, Arbeid Zuiderzee- werkers, zullen circuleeren. 4. Stukken betref fende den nood in Rusland. De Praeses zal zijn medewerking verleenen, dat hiervoor ook plaat selijk zal worden gewerkt. Kerkelijke Stand. Overleden Gillis de Visser. Attestatie aangevraagd naar Arnemuiden door Leintje JanseMelis. Kerkelijke huwelijksbeves tiging aangevraagd tegen 23 Aug. a.s. door Pie- ter van de Putte en Suzanna Cevaal. Rapporten. Over het gehouden huisbezoek wordt gerapporteerd. Ook over verschillende andere bezoeken in de gemeente. Het collecterooster voor het Synode jaar 1933- 1934 wordt vastgesteld. In de vorige vergadering was de gedachte geopperd de voorlezersplaats af te breken, ten einde een viertal vrouwen plaatsen meer te verkrijgen. De Commissie van Beheer adviseert in deze afwijzend, waarmee de kerkeraad zich vereenigt. Op een vraag van den kerkeraad der Herv. Kerk ter plaatse om gezamenlijk de Dankdag te verplaatsen van den lsten Woensdag naar den laatsten Woensdag van November wordt besloten afwijzend te antwoorden, daar de een heid in de Dankdagviering en dat op den his- torischen datum zooveel mogelijk gehandhaafd dient te worden, in overeenstemming met het advies der Classis Middelburg. Diaconale Zaken. Saldo per 30 Juli 98.39J/£. Ontvangsten f 172.16. Uitgaven 158.76. Saldo per 31 Juli 111.79J^. Naar de Centr. Diac. Conferentie in Sept. a.s. te Amersfoort te hou den wordt afgevaardigd br. H. Tavenier, primus; br. C. Ton, secundus. Censura Morum. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 17 Augustus 1933. De Voorzitter, Ds. D. Scheele, opent de ver gadering. Aanwezig 39 broeders. Notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken 3 verzoeken om steun worden verwezen naar de Commissie ad hoe. Schrijven van de Geref. Stud. Ver. S. S. R. om adressen van hen, die gaan studeeren aan Openbare Hoogescholen, om toe te treden tot deze Vereeniging. Bericht van overlijden van br. H. van Driel. De Voorzitter herdenkt dezen ijverigen, trouwen broeder met hartelijke woorden. Schrijven van een br. over den aanleg van Kerktelefoon. Wordt in handen gesteld van de T elefoon-Commissie. De Beroepings-Commissie komt met een voor stel, welk voorstel wordt aanvaard. Een schrijven van de Commissie van Beheer met eenige voorstellen, welke op één na worden goedgevonden. Besloten wordt Zondag 17 Sept. H. Av. te houden in de Noorderkerk en 24 Sept. des mor gens en des avonds in de Hofpleinkerk. Rapport van de Commissie van Doopaanvra- gen enz. 1 doopattest en 1 attestatie worden aangevraagd. Naar de a.s. Classesvergadering worden af gevaardigd Ds. D. Scheele en Ouderling M. Sanderse, primus Ouderling P. van Sluijs, se cundus. Door den kerkeraad wordt als penningmeester voor de a.s. Generale Synode aangewezen br. J. Terpstra. Medegedeeld wordt dat a.s. Maandagavond bij den bidstond voor de Generale Synode de voorste 3 banken in het middenschip gereser veerd zijn voor leden van den kerkeraad, de daarop volgende 7 banken zijn bestemd voor de leden der Synode. Er zal dien avond voor Diaconie en Kerk worden gecollecteerd. Censura Morum. Geen der broeders heeft bezwaar. Rondvraag. Namens het Rusthuisbestuur wordt medege deeld, dat zuster den Hollander, Bogardstraat, in het Rusthuis is opgenomen en dat aldaar overleden is zuster J. Tatenhove en br. A. Wal raven. Lezing Persverslag. Br. Damen dankt. Sluiting. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Met vriendelijken dank vermelden we een gift van 5.voor de Schoolzending, van de school Papenweg te Wolfaartsdijk, gezonden door den heer Van Wijk. Ds. HEIJ. GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen een mooie partij fijne tafelperen. De waarn. huisvader, L. JOOSSE. Middelburg. Ontvangen van N. N. door bemiddeling van Mej. M. Maljers 1.voor Russische Christenen. Met dank. D. SCHEELE. Door tusschenkomst van den boekhouder der Geref. Kerk te Axel ontving de Ver. „Effatha" Chr. Instituut voor doofstomme kinderen te Voorburg, van een onbekenden gever een be drag van 5.als dankoffer. Genoemd bedrag werd gevonden in de collecte. Voor dit bewijs van meeleven is het bestuur van „Effatha" zeer erkentelijk. Het betuigt daarvoor zijn oprechten dank. Serooskerke. Aan br. C. Jobse ter hand gesteld door een zieke zuster drie gulden voor Ruslands nood. Met dank. DE BOEKHOUDER. ZENDING. St. Laurens. Met vriendelijken dank ont vangen van Betje Sanderse 260 halve centen. Verder uit de Zendingsbusjes van Mina Hille- brand 4.70, van Jans de Bree 3.43, van Gretha Boone 2.43, van Lein Riemens 5.20, van Betje Sanderse 1.42. Samen 17.18. Namens de Zendingscommissie, D. WILLEMSE, Penningmeester. VEREENIGINGSLEVEN. Vergadering der G.J.V. Pred. 12 la te Koude- kerke te houden op Zaterdagavond 19 Augustus a.s., 8 uur, in het Vereeniginsgebouw. Agenda. 1. Inleiding „De Zending en de Kerk", vr. D. Kerkhove. 2. Voordracht, vr. D. Filius. 3. Pauze. 4. Memorisatie, vr. J. Aarnoutse. 5. M. O. deel 1, les 22 „Het Verzekeringswe zen", vr. C. Franke. 6. Rondvraag. De Geref. K. V. „Benjamin" te St. Laurens vergadert op Zondag 20 Augustus 1933 des avonds om half zeven in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. Gesch. „Joas", 2 Kon. 12 door vr. J. v. d. Broeke. 2. Iets door den leider. Zoo is ook Augustusmaand aangebroken, en met haar de tijd der Synode In de dagen van Steketee en Littooij trokken de mannenbroeders naar Middelburg. In 1869. Alwaar de Synode gehouden werd, vrucht baar als weinigen. Zeven en twintig jaar later toog men wéér naar het Zuiden, thans niet met de boot de Schelde af, maar met de sneltrein door het mooie Zuid-Beveland. Wat heeft ook die Synode van '96 naam gemaakt Kuyper en Bos stonden daar, wel niet tegen over elkander, maar wel als geharnaste ridders den degen kruisende. Weinigen uit die dagen zijn nog in het land der levenden. Thans gaat het voor den derden keer naar Zeeland's oude hoofdstad en na Assen en Gro ningen en Arnhem geniet Middelburg de eere, om in de stad zonder poorten de kerk binnen hare poorten te ontvangen. Zij het bij velen, bok in deze dagen Om het Huis des Heeren onzes Gods wille zal ik het goede voor U zoe ken Laat ons bidden om den vrede van Jeruzalem. Wél moeten zij varen, die haar beminnen. S. DATEMA. De Gezangen-kwestie. Een contra- stem door Ds. S. Kamper, Geref. pred. te Meerkerk. Uitgave Gebr. van Noort- wijk, Schiedam. Ook Ds. Kamper achtte zich geroepen een brochure te schrijven over de „Gezangen-kwes tie". Wat niet te verwonderen is, daar de kerk, die hij dient, zich haastte om aanstonds, nadat het Rapport over „Eenige Gezangen" versche nen was, een voorstel in te dienen op de classis Gorinchem, dat aan de Generale Synode zou verzocht worden, het rapport niet aan te nemen en voor deze zaak geen nieuwe deputaten meer te benoemen. Zoo werd zijn naam en die van zijn kerk nog al eens genoemd in wat over het Rapport geschreven werd. Naar hij meent, ge schiedde dit niet altijd met den noodigen eer bied voor dien naam. Op bl. 9 schrijft hij In onzen naam schuilt onze eer en eer is teer. En zöö schreef hij dan deze brochure om zich zelf en zijn kerk te rechtvaardigen. Wat nu van deze brochure te zeggen Er kan van gezegd worden, dat Ds. Kamper met groote naarstigheid heeft bijeen gezocht wat voor zijn doel hem dienen kon. In dit opzicht brengen we hulde aan zijn speurzin en ijver, waardoor hij uit oude acta en allerlei krant artikelen saamvergaderde wat het voorstel van Meerkerk schijnt aan te bevelen. Daarbij hebben we dan echter ook enkele be denkingen. Dat „eer teer is" geldt ook voor anderen. En met dat teer omgaan met de eer van anderen lijkt ons in strijd, wat op bl. 6 ge zegd wordt, dat op de Particuliere Synode van Zuid-Holland-Zuid, de, voor het voorstel van de Classis Gorcum, aangevoerde argumenten het moesten afleggen tegen de overmacht van stem men. Al evenzoo lijkt ons daarmee in strijd de critiek op bl. 24 uitgeoefend op de predikanten die, op de classis Harderwijk, tegen het voorstel van de kerk van Putten stemden. Wil iemand, als richtsnoer voor zijn stemmen, aannemen, hoe sommige menschen het graag hebben, dan moet hij dat zelf weten, maar dan zijn we toch heel blij, dat anderen daar anders over denken, om dat het kerkelijk leven daarmee meer gebaat is. Eer is teer, ook die van Dr. A. Kuyper Sr. En als Ds. Kamper in 6 citeert wat Dr. A. Kuyper schreef over het „In Gods huis niet an ders dan Gods Woord, ook in uw lied", dan moet hij ook citeeren wat Dr. Kuyper later daar over schreef in „Onze Eeredienst", bl. 52 vlg. Daar lezen we o.a. „Zie, men bidt tot God in proza en in dicht. Is er nu iemand die beweert, dat de gemeente het recht vindt, om zelve hetzij in proza, hetzij in dicht haar gebeden, haar aan sprekingen van het Hoogste Wezen te formu leeren? Ons is zoo iemand niet bekend". „Is het zelf formuleeren van gebed en lied voor de gemeente niet geoorloofd, dan moet de Psalmen- quaestie veel scherper gesteld worden". „Dit recht van eigen formuleering achten we derhalve historisch en kerkrechtelijk vast te staan, voor de prozagebeden onbetwist, voor de gezongen gebeden in beginsel." Als Ds. Kamper op bl. 46 citeert uit de bro chure van den heer Kruithof, moet hij dat vol ledig doen, en mag hij niet weglaten de woorden die onmiddellijk op het door hem geciteerde vol gen „Toch is het niet tegen te spreken, dat in deze daad ligt opgesloten de erkenning dat het vrije gezang, als zoodanig niet strijdig is met Gods Woord." Merkwaardig is de wijze waarop Ds. Kamper zich ontdoet van wat door wijlen Prof. Linde boom geschreven is tot aanbeveling van het in voeren van eenige gezangen in onze kerken. Wat Prof. Lindeboom daarover geschreven heeft zoo wordt op bl. 10 voorgesteld moeten we liever laten rusten, want deze groote in Israël is pas heengegaan. Ds. Kamper oor deelt, dat het niet van fijn gevoel getuigt, wan neer men Prof. Lindeboom nog in de gezangen kwestie betrekt. Ook de familie zoo meent hij zal dat onaangenaam vindenMeestal echter achten we het voor onze dooden een eere, dat zij nog spreken nadat zij gestorven zijn. Maar dan mogen we hen niet het zwijgen opleggen, wanneer hun spreken ons onwelge vallig zou zijn Wat de Generale Synode met het Rapport over Eenige Gezangen zal doen, is natuurlijk vooruit niet te zeggen. Dat de brochure van Ds. Kamper op de besprekingen daar grooten in vloed zal uitoefenen, verwachten we echter niet. Daarvoor lijkt zijn betoog ons te zwak voor hen, die nog iets meer weten dan in deze bro chure staat. HEIJ. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 20 AUGUSTUS 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte voor Emeriti-fonds. Noorderkerk 8 uur 10.15 uur Ds. D. Scheele Ds. G. Laarman te Hilversum. 6 uur Ds. G. Laarman Gasthuiskerk 2 uur Ds. G. Laarman Hofpleinkerk 6 uur Ds. D. Scheele Noorderkerk Maandagavond 7.30 uur Ds. J. L. Schouten te Amsterdam. Bidstond voor de Synode. Collecte Kerk. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Cand. G. J. de Leeuw te Hoorn. Domburg 9.30 uur Ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 3 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. D. Scheele Meliskerke 9 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Bed. H. Av. en Dankz. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. Attema te 's-Gravenhage. Collecte Schulddelging. Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. Pontier te Heerlen. Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. 2 uur Ds. P. J. O. de Bruijne Dankzegging. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 10 en 5 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Cand. Groen te Rotterdam. Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. M. den Boer te Oudeschool. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt Bed. H. Av. en Dankz. 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Dr. H. Beets te Grand-Rapids. Krabbendijke 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Dr. C. Veltenaar Tholen 9.30 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 uur Ds. B. van Halsema te Ermelo. Bevestiging. 2 uur Ds. Leene Intrede. Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 u. Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur CLASSE AXEL. Aardenburg 10 ^uur 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Ds. Th. Potma Ds. F. A. den Boeft te Rotterdam. Hoek 10 en 3 uur Ds. C. B. Bavinck Oostburg 10 uur Ds. Th. Potma 3 uur Lezen eener Leerr. Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. J. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3