FEUILLETON KENTERING. KERKNIEUWS* en vrouwen. Wat men daar ziet is vaak meer dan ergerlijk en van dien aard, dat het vertoeven daar, vooral met opgroeiende kinderen een groot zedelijk gevaar meebrengt en het van daar wegblijven in veel gevallen ernstig moet over wogen worden. Geschikt voor de prediking van het Evangelie is de sfeer daar allerminst. Toch wil dat niet zeggen, dat het getuigenis van het Evangelie aan het strand zou mogen ontbreken. Die daar komen om er te zoeken vernieuwing van levenskracht zullen die alleen vinden, wanneer ze in kennis komen met Hem, die de bron is van kracht. En de ware vreugde, die sterkt tot den strijd des levens, ligt niet in het vermaak het vaak zondige vermaak dat het strandleven biedt, maar in de vreugde, die God geeft. Het is heerlijk als dit getuigenis temidden van het strandleven uitgaat en men door een bijbel-kiosk de menschen ook daar zoekt om hun het Woord des levens te bren gen. Ook kan er van zoo'n kiosk nog een kracht uitgaan om te getuigen tegen de schaamteloos heid en menigeen tegen te houden op den weg der zonde. Daarom juichen we de oprichting dezer Ver- eeniging toe en hopen we dat haar arbeid rijk gezegend zal mogen worden. De kiosk ziet er keurig uit. En bijbels en psalmboekjes zijn er voor zeer lagen prijs te bekomen. Ons werden ook toegezonden een viertal boekjes een serie van drie onder den titel„Jezus aan het strand der zee" en één: „Verborgen schatten", waarin Ds. W. A. Wiersinga van Loosduinen, een korte verklaring geeft bij prachtige platen van Harold Copping. Voor den luttelen prijs van 10 cent zijn deze te koop, terwijl ze ook wel gratis worden aangeboden. Voor de kinderen heeft men uitknipplaten, die in aantrekkelijke uitvoering, een mooi tijdverdrijf bieden. Het zou wel gewenscht zijn, dat er ookvoor-kinderen- geschikte lectuur kon verschaft worden. Aan het strand onder Koudekerke, bij Zwa nenburg, waar de Vlissingers bij voorkeur ver toeven is door de Evangelisatie-commissie van de Geref. Kerk te Vlissingen zulk een kiosk opgericht. Het adres van de Vereeniging is tot 1 Nov. bij den heer H. J. Heule, Schotersingel 77c, Haarlem. HEIJ. ONZE THEOLOGISCHE SCHOOL. De Handelingen der buitengewone Vergade ring en 93ste vergadering van de Curatoren der ^Theologische School van de Gereformeerde Kerken in Nederland, gehouden te Kampen 29 Maart 1933 en 3, 4 en 11 Juli 1933, kwamen in ons bezit. De buitengewone vergadering van 29 Maart was in het bizonder gewijd aan de voorbereiden de werkzaamheden voor de vacature van wijlen Prof. Dr. H. Bouwman en die van Prof. Dr. A. G. Honig. 1933 was een rouwjaar voor de Hoogeschool der kerken. De emeritus-hoogleeraar L. Lindeboom, tij dens wiens 15-jarig emeritaat de School steeds stond in het middelpunt zijner belangstelling, werd opgeroepen door Zijn Heiland, na een rijk en gezegend leven Professor Dr. H. Bouwman, die dit jaar met emeritaat zou gaan, mocht de rust, die voor hem een werkzame rust zou zijn geweest, want veel wenschte hij nog te doen, als God hem de krachten er toe gaf niet genieten, een andere rust zou hij ontvangen, die er overblijft voor het volk van God. De Synode van Middelburg zal de gewaar deerde adviezen van deze beide hoogleeraren moeten missen, doch Gode zij dank, de Heere blijft. Vanzelf stonden de Curatoren voor een zeer gewichtigen arbeid, nu zij straks de Synode zul len moeten dienen met advies, ter benoeming van twee nieuwe hoogleeraren en er allerlei maatregelen moesten worden getroffen tenge volge van het heengaan van Prof. Dr. H. Bouw man. Mogen de besluiten, die straks ter Generale Synode zullen genomen worden, medewerken aan den bloei van de Theologische School en den opbouw der Gereformeerde Kerken. In het Curatorium kwam weinig verandering, alleen Utrecht bracht wijziging door inplaats van den afgetreden Curator Ds. J. J. Berends, die wegéns emeritaat het Curatorium verliet, Dr. H. Kaajan te benoemen. De bibliotheek werd verrijkt door vele boeken uit de nalatenschap van Prof. L. Lindeboom, terwijl Mevr. de Wed. Ds. J. van Andel een 16) Hoewel nog aarzelend, had Bieuwenga ook toegestemd, waarna zij zich weer hadden ge meld bij de weduwe Koster, waar Schoonoort het woord deed. De weduwe had geen oogen- blik geaarzeld, de mannen weer op te nemen en was er van overtuigd, dat dominé hen gaarne op bezoek zou ontvangen. Bazuin was niet verlegen van aard, maar hij was toch blijde, dat Schoonoort er bij was, toen de klopper op de deur van de pastorie viel. Schoonoort was in alles een man van aanpak ken. Hij durfde wel. De ontvangst was allerhartelijkst geweest. Zij hadden eenige uren in de pastorie vertoefd, uren, die Bazuin nooit zou vergeten, daar hij onnoemelijk veel geleerd had. Dien morgen vroeg waren zij weer opgestapt en monter kwam de schoenmaker thuis, juist op den tijd, dat er gegeten werd. „Even eten. En dan moet ik hard aan het werk, moeder. Ik blijf deze week maar een paar avonden tot twaalf uur werken, om de schade in te halen." Een half uur na zijn thuiskomst zat hij weer op de driepoot en klonk zijn gehamer door de Dorpsstiaat. Zijn vrouw voegde zich bij hem. Het was nu een rustig oogenblik, om eens te praten. Zij brandde van nieuwsgierigheid naar het verloop prachtverzameling kostbare gesteenten schonk aan de Theologische School ook enkele som men werden gelegateerd. Met „De Bazuin" wil het nog maar niet goed gaan. Vermeerdering abonné's blijft noodzake lijk. De tijden, welke wij beleven, zijn daar niet vreemd aan, maar bij meerdere aanbeveling, zou toch het aantal abonnementen uit te breiden zijn. De Schooldag werd met opgewektheid ge vierd en trok vele belangstellenden. Dat, gelijk in sommige bladen werd opgemerkt, de School dag nog meerdere bezoekers en bezoeksters zou trekken, wanneer de inrichting van „dien dag" wat anders was, leeft in meerdere harten. De bespreking van de finantiën vroeg veel tijd. Te begrijpen in onze dagen Op bijna elke kerkelijke vergadering wordt er over gesproken. Ook op de komende Generale Synode zal over voorstellen aangaande de finantiën moeten ge handeld worden. Ook de finantieele toestand der Theologische School baart zorg. De pen ningmeester, Ds. A. M. Donner, sprak verleden jaar reeds van „eenige zorg". Thans is de toestand zorgelijk. De legaten waren minder; de collegegelden zijn door vermin dering van het aantal studenten zeer geredu ceerd de tijdsomstandigheden doen de contri- butiën verminderen en de vraag is gewettigd, of de collecten op peil zullen blijven De post storting pensioenfonds mocht mee vallen, door dat Prof. L. Lindeboom vrijwillig zijn pensioen verlaagde, over het algemeen was er achteruitgang. Maatregelen moesten dus wor den genomen. De professoren lieten vrijwillig een deel van hun tractement vallen en op alle mogelijke posten werd bezuinigd. Maar desniet tegenstaande zal het volgend boekjaar met een groot tekort sluiten, als de kerken haar roeping niet verstaan. Daarom moet bij de kerken ook aangedrongen worden op meerdere offervaardigheid. Ook in Zeeland, dat trouw collecteerde, lean nog wel wat meer opgebracht worden. Als wij letten op het aantal contribuanten is dit zeer gering dit ligt onzes inziens hieraan vooral, dat te weinig voor de Theologische School gewerkt wordt en zij is toch de School der Kerken. De Curator van Zuid-Holland (Z. G.), Ds. F. C. Meyster, wees in de Rotterdamsche Kerk bode er op, dat het plicht der kerken was, door verhooging van bijdragen in welken vorm ook, de Theologische School met alle kracht te steunen. Een staatje te maken van wat elke kerk in Zeeland zou moeten opbrengen, gelijk wij toch ook bij de Zending doen en in vele andere ge vallen, zou in dezen niet ondienstig zijn. Laten wij er mee volstaan de kerken te noemen, waar geen enkele contribuant isin de Clas sis AxelSchoondijke in de Classis Goes's-Gravenpolderin de Classis Wal cheren Arnemuiden, Domburg, Koudekerke en Westkapelle in de Classis Tholen Anna Ja- cobapolder, Poortvliet en Rilland-Bathin de Classis ZierikzeeGeersdijk, Nieuwerkerk, Oosterland en Wissenkerke. Moge in deze plaatsen een krachtige actie zich in een volgend jaar openbaren. Een rijke troost in onzen tijd, dat de Heere zal blijven zorgen. Zoovele jaren betoonde Hij Zijn gunst over haar en Hij neige verder de harten der Zijnen. De moeilijkheden zouden gemakkelijk op te lossen zijn, wanneer de kerken in het eeuwfeest der Afscheiding collecteerden voor haar Theo logische School. Een feestgave in dat jaar voor deze stichting en vermeerdering der contribuan ten. Is het teveel verwacht Het geloof ver wacht nooit te veel. God gedenke haar verder met al degenen, die er aan verbonden zijn en stelle onze kerkelijke Hoogeschool nog jaren ten zegen. M. SCHEELE. VERSCHE DRUPPELEN IN DEN „ZEEUWSCHEN BEKER". Mej. de K. te Rill. 2.M. te M'burg 3.Nagek. giften te St. Laurens 1. 1.—2.50, 2.50 Uit coll. H. K. te Ter- neuzen 13.V. te Scherpen, 1.V. te Kamperl. 1.N. N. te Goes 10.Uit coll. G. K. te Soub. 5.—, 2 X 3.-; 2 X 1.H. te M'burg 10.N. N. te Domb. 1.Geref. Meis. Vereen, te Veere 9.09; Coll. Ned. Herv. Kerk te Heinkenszand 30.04 N. N. te Dordrecht 5. In totaal ontvangen 863.88. van den tocht, die langer geduurd had dan het voornemen was, daar zij hem in den nacht had thuis verwacht. „Moeder, ik heb nog nooit zoo'n Zondag gehad", zei Aldert Bazuin, een pijp stoppende. „Ik zal je nu alles eens precies vertellen en dan begrijp je ook, dat ik nu pas thuis gekomen ben." Hij vertelde haarfijn, hoe het verloop van den tocht was geweest en hoe zij, inplaats van te Ulrum, dominé De Cock in Niezijl hadden ge hoord en hoe zij toen des middags naar Ulrum waren, teruggegaan en des avonds dominé De Cock een bezoek hadden gebracht. „Ben je bij den dominé aan huis geweest vroeg moeder Bazuin ten hoogste verbaasd. „Ja, ik zou het zoo niet gedurfd hebben, maar Schoonoort wilde graag, 'k Zal je straks wel vertellen, waarom. We gingen dus naar dominé De Cock, die ons zeer vriendelijk ontving. En ook de juffrouw is een heel aardig mensch. We hebben er een paar uur gezeten en er is heel wat afgepraat, dat begrijp je. Dominé vroeg mij naar de toestanden in Uithuizermeeden en 'k heb precies verteld, hoe het hier geschapen staat. Als dominé dezen winter even kan, komt hij hier een avond in het gezelschap." „Dominé De Cock hier „Ja, dat heeft hij beloofd, zonder dat ik er naar vroeg. We hebben verder heel wat ver nomen, waardoor mij veel duidelijk is geworden, al begrijp ik natuurlijk wel, waarover de kwes ties loopen. Maar ik heb ook gehoord, hoe groot de vijandschap is. Eigenlijk haten alle predi kanten in Groningen den dominé van Ulrum. Steeds meerdere Comité's ontwaken tot ijver. Spoedig zullen breede stroomen van liefdegaven vloeien in den Beker der barmhartigheid en der dankbaarheid. Ja, dankbaar mogen wij, Zeeu wen en Hollanders, wel zijn voor den weldaad tot hiertoe gespaard te zijn voor den geesel der Bolsjewistische revolutie, die in euvelen moed wil en weerzinwekkende boosheid, zelfs de ver volgingen onder Nero verre in de schaduw stelt. Moge de Heere onze zwakke poging tot leeni- ging van den nood in enkele duizende gezinnen der verdrukten mildelijk zegenen. Meer dan ooit is waarheid en beseffen we de juistheid van het Woord van den Heiland Het is zaliger te ge? ven, dan te ontvangen. Met vriendelijken dank en dringende aanbe veling. St. Laurens. A. KONING. Giro 220659. TWEETAL TE Assen (vac.-wijlen T. Gerber): J. Koppe te Wagenborgen. G. Smeenk te Blokzijl. BEROEPEN TE Idskenhuizen: G. Brinkman, cand. te Winschoten Leimuiden Cand. J. G. Aalders te Hilversum. Uit de Handelingen van de vergadering der Curatoren van de Theol. School waar van de bespreking in onze Kerkbode moge over gelaten aan de redacteuren nemen we in deze rubriek een paar dingen over, die wel van be lang zijn, dat ze bekend zijn in de kerken. Op bladz. 21 is te lezen, dat er op de Studie zaal zijn geplaatst een drietal flinke boekenkas ten, door wijlen Prof. Lindeboom geschonken, terwijl tevens door genoemden Hoogleeraar aan de bibliotheek is vermaakt eene uitgebreide col lectie boeken, welke zoo mogelijk eene aparte plaats ontvangen zullen op de blibliotheek als er maar ruimte genoeg is Er zijn boeken bij van groote waarde. Mevrouw de Weduwe Ds. J. van Andel te Gorinchem verblijdde door de rijke schenking aan de Theol. School van de kostbare verzame ling van gesteente, indertijd door Ds. J. van Andel bijeengebracht, met 3 mooie kasten, waar in zij uitgestald lagen, die nu in de Studiezaal geplaatst zijn. Dat dank is gebracht aan de familie Prof. Lindeboom en aan Mevr. Wed. Ds. van Andel is wel te begrijpen, 't Is dan ook de moeite waard de verzameling gesteenten rustig te be zien. Wat eene nuance van kleuren Dezer dagen ontvingen de kerkeraden een 3-tal rapporten n.l. inzake de Zending onder Heidenen en Mohammedanen 58 pagina's. Zending onder de Joden 24 bladzijden. Geestelijken Arbeid onder de Zuiderzeewer- kers 20 bladzijden. Belangrijke gegevens en voorstellen zijn er in te vinden. Met belangstelling mag uitgezien naar de uitspraken der Generale Synode van Mid delburg. De penningmeester der Theol. School over het collecteeren „te goeder trouw". De financiën der Theol. School vertoonen naar mededeeling van het Curatorenverslag thans een ongunstig beeld. In verband hiermee verdient volgende passage uit het verslag van den penningmeester de aandacht Ten aanzien van de Collecten vermeldde ik reeds een teruggang met 4129.55of in verband met een teruggezonden abusievelijk ontvangen collecte van 13.15 (zie post 14 der Uitgaven), eigenlijk 4142.70^2. Dit cij fer is na dat van 1894.03 van verleden jaar ernstig in twee jaren tijds een terug gang op ruim 50.000 van 6000, alzoo on geveer 12%. De oorzaak laat zich gemak kelijk bevroeden neemt men in aanmerking, dat vóór den oorlog de collecten laatstelijk 20.000 waren, dan valt het op zichzelf niet te verwonderen, dat onder de drukkende tijdsomstandigheden het cijfer van de ƒ50.000 afglijdt. Over de geheele lijn, zij het in de verschillende deelen des lands niet in gelijke mate, valt aldus daling van de bedragen te constateeren. Overigens is ook in het aantal der collecten eenige verslapping. Bovendien ben ik niet geheel zeker, of de twee collecten niet hier of daar schijn zijn, hetzij dat men Haten is misschien het goede woord niet, maar enfin, zij hebben dan toch geducht het land aan hem. Dominé weet niet wat de toekomst bren gen zal, maar hij verwacht nog zeer veel strijd. Daar is in Ulrum een ouderling, hij heet Bar- kema, die beweert, dat de dominé wel uit de kerk geworpen zal worden. In de reglementen zal men wel iets vinden, op grond waarvan dat gebeuren kan. Dominé De Cock zegt, dat hij zich natuurlijk aan de reglementen onderwerpt, maar dat het Woord Gods in de eerste plaats komt. Hij is er zeker van, dat men hem niet kan veroordeelen op grond van Gods Woord. Want hij brengt het volle Woord. Dat doen de andere predikanten niet. Op de classis heeft hij een aanklacht wegens onrechtzinnigheid ingediend tegen dominé Brouwer in Uithuizen, die de bro chure heeft geschreven, waarvan Schoonoort sprak, je weet wel. Maar die aanklacht laat men links liggen." Dan sprong Bazuin in eenen op den dienst in Niezijl, om te vertellen, dat honderden men schen aanwezig waren, meer buiten dan in de kerk. „Een preek, moeder Zoo een heb ik er nog nooit gehoord, 'k Hoop toch, dat je dominé De Cock ook eens hooren moogt." Hij legde de schoen neer, liep naar binnen, keerde terug met den bijbel en las den tekst. Om dan het schoeisel weer te vatten en de preek over te vertellen. Met groote nauwkeurig heid. „Dat was eens iets anders dan we hier hoo ren. Ik vertelde den dominé, dat ik niet meer in de kerk kwam, omdat ik er niet vond, wat als collecte wenscht beschouwd te zien een halve collecte of een collecte in slechts een der beide godsdienstoefeningen, hetzij dat men de verzending van één collecte in twee ge deelten doet plaats vinden. De cijfers van sommige collecten doen mij ernstig vermoe den, dat hier en daar op deze wijze wordt gemanipuleerd. Onnoodig te zeggen, dat dit niet is een uitvoering te goeder trouw van de Synodale bepaling van de twee collecten, en voorts, dat dit bij toepassing op eenigszins ruime schaal voor de Financiën funest is. De 44ste Centrale Diaconale Conferentie in de Geref. Kerken wordt Woensdag 20 Sep tember a.s. gehouden te Amersfoort in het kerk gebouw aan de Lieve Vrouwestraat. Na de openingstoespraak van den Voorzitter, den heer J. H. Donner, van Rotterdam, komt in bespreking en worden mededeelingen gedaan over het Rapport inzake de wijze van samen werking der kerken ten opzichte van hare dia conale armenverzorging. De Diaconie van Nieuw-Amsterdam zond de vraag inIs er aanleiding bij de Overheid aan te dringen op een afzonderlijke steunregeling voor werkloozen boven 65 jaar, die wegens hun leeftijd van crisissteunregeling en werkverschaf fing zijn uitgesloten Van de Diaconieën van Hoofddorp, Haar lemmermeer-Oostzijde, Vijfhuizen, Halfweg en Nieuw-Vennep kwam een vraag inAcht de Centrale Diaconale Conferentie het mogelijk en gewenscht aan de Regeering te verzoeken, in afwijking van de thans geldende rijksregelingen, te bepalen dat aanvullende steun door Diaco nieën verleend aan ongeorganiseerde of z.g.n. „uitgetrokken" werkloozen, niet in mindering wordt gebracht van den uit de Overheidskassen te verkenen steun Door de Diaconie van Groningen is de vol gende vraag gedaan Verschillende organen van steunverleening stellen voor behoeftige gezinnen goedkoope levensmiddelen en kleeding beschik baar op bons of op andere wijze. Moeten de Diaconieën trachten voor hun ondersteunden deze voordeelen te verkrijgen en kan dit ge schieden zonder het vertrouwelijk karakter onzer steunverleening te schenden Door de Diaconie van Deventer is gevraagd: Hoe moet de Diaconie optreden jegens gezin nen, die door haar worden gesteund, en waar men zich verschillende luxe, o.a. radio, veroor looft Dr. K. Sietsma, predikant der Geref. Kerk van Eindhoven, hoopt na de pauze een referaat te houden over „De plaats der diakenen in den kerkeraad". De Diaconie van Rotterdam-Delfshaven stelt voorWegens het verschil van toepassing op dit terrein, spreke de Conferentie zich uit over de vraag, of de uitzending van t.b.c.-patiënten tot de wezenstaak der Diaconie behoort. Van de Diaconie van Sliedrecht kwam de vraag inHoever behooren de Diaconieën te gaan met het geven van steun in een gezin, dat door de daling van den loonstandaard op een lager niveau gebracht wordt De Diaconie van Vlaardingen heeft de vol gende vraag ingezonden Is het geoorloofd dat de Diaconie ondersteunden verplicht hun in- koopen uitsluitend te doen bij leveranciers, die lid der Geref. Kerk zijn, ook indien bij anderen goedkooper kan worden gekocht Al deze vragen hoopt men op de Conferentie te bespreken en tot een conclusie te komen. Ds. S. J. Popma, van Amersfoort, hoopt een slotwoord tot de Conferentie te richten. De Zegelbelasting en de vrijwillige bij drage voor de Kerk. Voor eenigen tijd werden aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Heerenveen (Scho- terland) door den ontvanger der registratie en domeinen twee boeten elk van 100 opgelegd wegens het afgeven van ongezegelde kwitanties voor betaalden hoofdelijken omslag betreffende bedragen boven 10. Omdat kerkvoogden op grond van vroeger verkregen inlichtingen van meening waren, dat bedoelde kwijtingen ongezegeld mochten zijn, hebben zij in dezen de beslissing van den Minister gevraagd. Uit het dezer dagen ontvangen antwoord bleek, dat de Minister blijkens missive van 26 J uni 1933 beslist heeft, dat kwitanties we gens betaalden kerkelijken omslag van bedragen boven 10 gezegeld moeten zijn. Van deze beslissing zal ongetwijfeld door alle kerkvoogdijen in ons land met belangstelling ik zocht. Hij kon het begrijpen, maar zeide, dat wij de predikanten niet als persoon moesten veroordeelen. Ze weten niet beter en meenen, dat zij het goede voor hebben. Doch als God hen de oogen opent, zooals Hij het dominé De Cock heeft gedaan, dan zullen zij hun verkeerde leer inzien. Maar nu moet ik nog meedeelen, waarom Schoonoort den dominé in Ulrum wilde spreken." Het was al spoedig gebleken, dat dominé De Cock hem kende, want het was niet voor de eerste maal, dat Schoonoort in de pastorie van Ulrum kwam. Hij was er nog eens op een Zon dagavond geweest, daar hij met een moeilijkheid zat. Zijn kleinste jongen, al een half jaar oud, was nog steeds niet gedoopt. Hij wilde niet, dat zijn eigen predikant, dominé Reddingius Brouwer, zijn kind doopte. Hij durfde dat niet te laten doen, daar het hem niet mogelijk was „ja" te antwoorden op de vraag van het formulier, waarin gezegd wordt, dat „alhier de eenige en volkomen leer der zaligheid gepredikt wordt". Dominé Brouwer predikte de leer der zaligheid niet, zoodat Schoonoort dat met zijn ja-woord niet belijden kon. Tóch was hij er van overtuigd, dat deze toe stand niet de juiste was. Hij ging er onder ge bukt, dat zijn jongen nog niet was gedoopt. Daarom was hij er een vorige maal met do miné De Cock over wezen praten en hij had hem ronduit gevraagd, of hij met het kind naar Ulrum komen mocht. Alleen in Ulrum durfde hij met een gerust geweten op de bekende vraag het jawoord uitspreken. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 2