KERKNIEUWS. QFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN DRIETAL TE Westeremden Cand. C. G. Bos te Uithuizen. Cand. G. Brinkman te Winschoten. Cand. K. Reinders te Leens. TWEETAL TE ZuidlandJ. C. Hagen te Sprang. Cand. P. Robbers, hulppred. te Wieringen. BEROEPEN TE Bandoeng (vac.-Dr. D. K. Wielenga): Cand. R. C. Harder, hulppred. aldaar. Venlo-RoermondE. G. van Teijlingen te Oostwold (Oldambt). ZuidlandJ. C. Hagen te Sprang. Ee bij Dokkum): Th. Boersma te Hijlaard. AANGENOMEN NAAR Bandoeng op Java (vac.-Dr. D. K. Wielenga): Cand. R. C. Harder, hulppred. aldaar. BEDANKT VOOR Gorinchem P. D. Kuiper te Sassenheim. Candidaten-overvloed. Het getal der candidaten tot den H. Dienst in de Geref. Kerken, die beroepbaar gesteld zijn en proponeeren mogen, doch tot op dit oogenblik nog geen beroep ontvingen is thans gestegen tot 71 (een-en-zeventig). De Classis Deventer der Geref. Kerken besloot in haar Woensdag j.l. gehouden ver gadering naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van leden der Geref. Kerk wonende te Goor, welk verzoek werd gesteund door den Kerkeraad te Enter (waaronder Goor ressor teert), over te gaan tot de instelling der amb ten aldaar. Aan Enter werd opgedragen de noodige stap pen daartoe te doen. Steun aan Diaconieën. De Classis Deventer der Geref. Kerken heeft in haar 12 Juli gehouden vergadering op voor stel van Enschedé, besloten, tot de instelling van een commissie ter fine van onderzoek en advies in eventueele aanvragen om steun van hulpbe hoevende Kerken ten opzichte van haar diaco nale armverzorging. In deze commissie zijn benoemd Ds. R. Ham ming, van Nijverdal, Ds. P. G. Kunst, van De venter en de diakenen Sein, van Enschedé Wagenaar, van Hengelo en Van Stegeren, van Almelo. Door de Geref. Kerken in Ned.-Oost- Indië, werden naar de Generale Synode der Geref. Kerken, de volgende maand te Middel burg te houden, afgevaardigd Ds. J. G. Fern- hout te Bandoeng en Ds. Th. Kuipers te Djoc- ja, beiden thans met verlof in Holland vertoe vende met als secundiDs. C. Mak, van Me- dan, eveneens in het vaderland en Dr. J. H. Bavinck, van Solo, die onderweg is en de ouder lingen Vegter, Postma en Lenters, de laatste als algemeen secundus. Naar „De Stand." verneemt zal Ds. A. S. Schaafsma van Lunteren tegen 1 December a.s. eervol emeritaat aanvragen. Ds. Schaafsma werd 25 Nov. 1863 geboren en studeerde aan de Theol. School te Kampen, waar hij in 1895 candidaat werd. Op 12 Januari 1896 werd hij predikant bij de Geref. Kerk van Boornbergum, vanwaar hij in 1901 naar Beilen vertrok. In 1908 werd hij predikant te Ten Boer, welke standplaats hij in 1914 met Grijpskerk (Gron.) verwisselde. Sedert 17 Augustus 1924 dient Ds. Schaafsma de kerk van Lunteren. Te Zandvoort werd een Bijbel-kiosk, als centrum of uitgangspunt voor de strand-Evan- gelisatie, aldaar geopend. De kiosk, die er smaakvol uitziet, is in bruik leen afgestaan door de Bijbel-Kiosk-Vereeniging, nog maar kort geleden in het leven geroepen, om den Evangelisatie-arbeid aan ons zeestrand, meer systematisch in vaste banen te leiden. Voorzitter van die vereeniging is Ds. W. A. Wiersinga te Loosduinensecretaris en pen ningmeester is de heer H. J. Heule te Haarlem, terwijl verder Ds. J. Kremer te Ede en de heer J. H. Vrisoren in het Bestuur zitting hebben. De opening werd door een klein belangstel lend publiek bijgewoond. Verschillende toe spraken, waarbij het doel van de kiosk duide lijk in het licht werd gesteld, werden gehouden, afgewisseld door het zingen van enkele popu laire liederen. Inzonderheid toonden de kinderen, aan wie tekst-strandkaarten werden uitgereikt, reeds veel belangstelling. In de kiosk zijn Bijbels en Testamenten ver krijgbaar. Eveneens allerlei Evangelisatielitte ratuur, die door haar goede verzorging dadelijk de aandacht trok. Het voornemen bestaat ook in andere strand plaatsen Bijbel-kiosken te plaatsen. In het begin dezer maand werd er een te IJmuiden geopend en binnenkort komen o.m. Katwijk aan Zee en Den Helder aan de beurt. De Kerk-Hovenierstraat te Rotterdam is buiten gebruik gesteld. Zondagavond 25 Juni j.l. werd de laatste dienst er in gehouden. Dr. A. Kuyper, die dezen leidde, hield een predikatie over Ef. 3:20, 21. Na beëindiging daarvan bracht hij in een toespraak de geschiedenis in herinnering met betrekking tot dit eerste kerk gebouw der Christelijk Afgescheidenen van 1834. Zij, die zich van het Hervormd Kerkgenoot schap hadden afgescheiden, kwamen aanvanke lijk samen in een drietal vergaderplaatsenop de Botersloot, op den Schiedamschedijk en bij de Watermolens. De vaders der Scheiding kwa men over om te prediken Van Velzen, Brum- melkamp en Van Raalte. In Ds. Los ontving de gemeente der Scheiding haar eersten predi kant, die het fundament legde voor het kerke lijk leven der Afscheiding, en ijverig gewerkt heeft. In het jaar 1840 werd een kleine kerk gebouwd aan de Hovenierslaan, waar toen alles nog land was. Een schutting scheidde de kerk van het weiland. Veel vijandschap werd onder vonden, doordat men de kerkgangers schold en met vuil wierp. De gemeente groeide en bloeide, en onder Ds. Beuker werd een nieuwe kerk gebouwd, die wij nu hebben, waarvan 16 Mei 1865 de eerste steen gelegd werd, waarbij Ds. Beuker sprak over 1 Petr. 2:6, en die op Oudejaarsavond van dat jaar in gebruik geno men werd. Nog wordt in breeden kring gespro ken over den arbeid van Ds. Entingh, die met rijken zegen in deze kerk gepredikt heeft. In den loop der tijden is in het gebouw inwendige verandering gebracht. Naast de Kerk Hovenierstraat had men de kerk Raampoortlaan van de Gereformeerde Kerk onder het kruis, waar Ds. Klinkert met rijken zegen gearbeid heeft, en ook de bekende kerk aan den Goudscheweg, waaraan de namen van Ds. v. d. Valk en Ds. Notten op bijzondere wijze verbonden zijn. In het jaar 1869 kwam de vereeniging van de Kerk Hovenierstraat en Raampoortlaan tot stand, in 1882 de vereeni ging met de kerk Goudscheweg men was toen de Christelijke Gereformeerde Kerk. In het jaar 1908 vereenigde deze vereenigde kerk met de ontkomenen van 1886, de Nederduitsch Geref. Kerk (doleerende)Sinds had men hier de ééne Gereformeerde Kerk van Rotterdam, voortzetting van de aloude kerk der vaderen. Volgens de „Rott. Kerkbode", waaraan we het bovenstaande ontleenen, deelde Dr. Kuyper nog mede, dat de eerste, die als kind in de ver nieuwde Hovenierskerk gedoopt werd, in dezen sluitingsdienst tegenwoordig was, n.l. ouderling Kappers. Het Transvaalsche driemanschap Kru- ger, Smit en Du Toit hebben in dit kerkgebouw opgeroepen om hulp voor hun bedrukte vader land. Ds. C. B. Bavinck, thans emeritus, werd in dit kerkgebouw bevestigd, deed er zijn in trede, en hield er zijn afscheidspredikatie. (De Heraut.) De kerkeraad der Geref. Kerk van Dordrecht heeft besloten een schrijven te rich ten aan de komende Generale Synode, waarin er op wordt aangedrongen, dat de Synode mid delen zal beramen om candidaten te helpen aan arbeid, die beantwoordt aan het doel, waarmee de studie werd volbracht. De Classis Gorinchem der Geref. Kerken heeft besloten zich met een schrijven te wenden tot de komende Generale Synode met verzoek om informatie betreffende de roeping van den consulent in verband met het beroepingswerk. Te Lisse is besloten over te gaan tot den bouw van een nieuwe Geref. Kerk, op de plaats van het oude kerkgebouw. De Geref. Kerk zal tijdens afbraak en nieuwbouw haar godsdienstoefeningen houden in de veilingzaal van „De Hobato" (Hollands Bloembollenhuis). A.s. Zondag wordt voor het laatst in de oude kerk vergaderd. Naar Soemba. Donderdag j.l. is, naar de „N. Pr. Gron. Ct." meldt, Mevrouw K. van DijkSweers, de echtgenoote van Ds. W. van Dijk, miss.-predikant te Karoeni (op Soemba) het Zendingsterrein van de Geref. Kerken van Groningen, Drenthe en Overijssel met drie kin deren naar Soemba vertrokken. Op het station Zwolle heeft Ds. R. Hamming, pred. te Nijver dal, aan welke kerk Ds. van Dijk als miss.- predikant is verbonden, namens Deputaten voor de Soembazending uitgeleide gedaan. EefdeGorssel. Uit het kort verslag van de vergadering der Classis Zutphen „Schrijven van een groot aantal leden van de kerk te Zutphen, allen wonende in de ge meente Gorssel, verzoekende om de ambten in EefdeGorssel in te stellen. De Classis, ge hoord 't advies van de kerk van Zutphen, be sluit dit verzoek in te willgen. De kerk van Zutphen wordt aangewezen om de broeders aldaar behulpzaam te zijn de kerk tot open baring te brengen. De voorzitter wenscht de broeders te Eefde met dit besluit van harte ge luk." K. B. S. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Maandag 31 Juli. DE SECRETARIS. De intrede van den beroepen predikant te Aardenburg, Cand. Joh. A. Tiemens te Arnhem, is bepaald op D.V. Zondag 10 September. De bevestiging zal vooraf plaats hebben door Ds. A. J. Boss van Nijmegen. Aan de kerken in de Classe Tholen wordt bekend gemaakt, dat de eerstvolgende vergade ring der Classe zal worden gehouden D.V. op Woensdag 6 September a.s. des v.m. om 9 ure. Stukken voor de agenda worden ingewacht vóór of op Dinsdag 22 Augustus a.s. bij onder- geteekende. Op last der Classe, E. TANGE, Scriba. Classis Zierikzee. Vergadering der Classis zal D.V. zijn op Woensdag 30 Augustus a.s. Stukken in te zenden aan de roepende kerk vóór of op uiterlijk 15 Augustus. Namens de roepende kerk van Haamstede, A. LEEUWE, Praeses. H. v. d. MEIJ, Scriba. Terneuzen. Ontvangen nagekomen collecten Theol. School van de kerk van Axel 83.11 en Oostburg 15.13. M. RIEMENS. Serooskerke, KORT VERSLAG van de ver gadering van den Kerkeraad gehouden op Maandag 24 Juli 1933. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1.2. Verzoeken om gebruik van het kerk gebouw werden reeds ingewilligd. 3. Steun aanvrage yan Indisch „Pro Rege" in handen van de Commissie ad hoe. 4. Collecterooster voor het Synodejaar 19331934, wordt aan vaard een concept-aanvulling zal worden ont worpen. 5. Acta laatstgehouden Particuliere Synode zullen circuleeren. Kerkelijke Stand. GedooptAdriana Lourina Louws en Cornelis Sinke Hz. Ingekomen met attestatie van St. Laurens Pieter Wisse van Oostkapelle Leuntje WisseMelse van Sou burg Suzanna Cevaal en Johanne Melis v. d. Putte van Vrouwepolder Cornelia Adri- aansede Voogd. Kerkelijke huwelijksbevesti ging aangevraagd tegen 2 Augustus a.s. door Jacobus Hendrik Janse en Leintje Melis. Rapporten. Br. Tavenier doet verslag van zijn bezoek aan de J. V. br. Louwerse idem Kna- penvergad. br. Melis idem over de Prov. Diac. Conferentie. Over het huisbezoek in 50 gezin nen wordt gerapporteerd. D.V. zal 13 Augustus H. A. worden gehouden; 6 Augustus Voorbereiding 20 Augustus hoopt Ds. C. Lindeboom, van Amsterdam, voor te gaan in den Dienst des Woords. Aan de kerk zal het noodzakelijke schilderwerk worden ver richt, waartoe br. v. d. Slot opdracht wordt verleend. Diaconale Zaken. Enkele punten vragen de aandacht en leiden tot een beslissing. Stand der kas. Saldo per 31 Mei 132.86)^ ontvangsten 145.78 uitgaven 180.25. Saldo per 30 Juni 98.39J^. Bij de rondvraag wordt o.a. gesproken over den nood in Rusland. Sluiting. DE SCRIBA. Ondergeteekende bericht aan de kerken der Classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 3 Aug. a.s. zitting zal houden in de consistorie der Noorderkerk des voormiddags van 1112 uur tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Theol. Fac. der V. U. De Class. Correspondent, J. A. VERTREGT. Middelburg, Juli 1933. Het Schouwvenster, Christelijk Weekillustratie, Prinsengracht 493, Amsterdam (C). Abonnementsprijs ƒ1.25 p. kwartaal. Met ingang van het nieuwe kwartaal heeft dit tijdschrift, dat zich steeds beijvert „bij" te zijn en veel goeds voor weinig geld te geven een nieuwen kop gekregen, welke de aantrek kelijkheid van het blad nog verhoogt. Als steeds blijven uitgever en redactie hun best doen het blad een bijzondere plaats te doen innemen onder de Christelijke periodieken. Zoo bevat b.v. het nummer van 21 dezer weer verschillende interessante artikelen, boeiende verhalen enz. Ds. J. V. schrijft over „Tooverij en Waar zeggerij", de heer G. C. Hoogewerff zet zijn Verhaal „De zonde van den Witheer" voort, terwijl als tweede feuilleton Joseph Hocking's verhaal „Uit de diepte" wordt vervolgd. Ver der vindt een pakkend verhaal van Mevr. A. de JongSchippers „Het Afscheid" een plaats, Mevr. J. M. WesterbrinkWirtz schrijft „Voor onze Vrouwen", het nummer bevat een Klee- dingrubriek, iets over Groenten en Bloemen enz. enz. Bovenalvele pakkende interessante en actueele foto's (o.a. een zeer aardige kiek van Prinses Juliana tijdens haar verblijf in Engeland). Men vrage een proefnummer aan of abonneere, het bedrag van 1.25 per kwartaal is onge twijfeld laag. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Versche druppelen in „den Zeeuwschen Beker". Uit coll. G. K. M'burg 20 stuivers coll. G. K. te Ser. 8.50Meerijden auto 0.50L. te M'burg 1.— d. B. te St. L. 1.— coll. G. K. te St. L. 0.25 coll. G. K. te Arn. 2.50 uit coll. G. K. te Arn. 1.L. te Kap. 2.50; N. N. te Oost- dijk 10.uit coll. G. K. te I. 1.2.50, te zamen 3.50; F. te Baarl. ƒ1.B. te N'dorp 1d. K. te Grijpsk. 5.Comité St. L. wijk I 34.90; Wijk II 42.95; Wijk III ƒ21.80; Wijk IV 27.70. Totaal ontvangen 641.65. N.B. Het Comité van St. Laurens is nog niet geheel gereed. Volgende week hoop ik 't totaalbe drag, dat in dit kleine dorpje werd geofferd, te pu- bliceeren. Met vriendelijken dank en dringende aanbeveling. St. Laurens. A. KONING. Giro 220659. GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen 5 kisten bloem kool en 4 kisten postelein. De Huisvader, N. J. v. COMMENEE. Middelburg. Gevonden in de Diaconale collecte de volgende giften voor Rusland 11en 1.50, welke bedragen aan Ds. Koning werden doorgezonden. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Met dank ontvangen van N. N. een pak heeren- kleeding. Namens de Evangelisatie Commissie, Molstraat 26. KORTEKNIE, Secr. VEREENIGINGSLEVEN. Vergadering der G. J. V. Pred. 12la te Koudekerke, te houden op a.s. Vrijdag 8 uur 28 Juli 1933 in het Vereenigingsgebouw. Agendum: 1. Gel. Bel. Art. 5. „Waarvan de H. S. haar aan zien en haar autoriteit heeft", vr. L. Boone. 2. Voordracht, vr. J. de Witte. 3. Pauze. Memorisatie, vr. J. Stroo. 4. Reserve. Inleiding vr. J. Aarnoutse. 5. Rondvraag. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 13 Augustus 1933, des avonds om 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. G. G. ond. 68. „Jeremia" door vr. J. Christiaanse. 2. M. V. ond. 6b. „Overheid en Maatschappij" door vr. A. v. d. Broeke. Dringend verzoek. De berichten voor de rubriek Verenigings leven worden dikwijls pas des Vrijdagsmorgens aan ons bureau bezorgd. Wij herinneren er daar om nogmaals aan, dat alle berichten uiterlijk des Donderdagsavonds in ons bezit moeten zijn. Later ontvangen copie kan niet meer worden opgenomen. De Administratie. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 30 JULI 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Theol. Fac. V. U. Hofpleinkerk 9.30 uur Cand. A. W. T.Nijenhuis 2 uur Dr. S. O. Los 6 uur Dr. S. O. Los Noorderkerk 9.30 uur Dr. S. O. Los te 's-Gravenhage. 6 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. H. Jonker te Werkendam. 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. A. G. Barkey Wolf te 's-Gravenhage. Grijpskerke 9 en 2 uur Cand. Groen Koudekerke 9 uur Ds. D. Scheele 2 uur Lezen eener Leerr. St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Bed. H. Av. en Dankz. Serooskerke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. D. Scheele Woensdag 1.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Huwelijksbevestiging. Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. H. Pestman Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE, Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 10 en 5 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 u. Ds. M. Heuzeveldt Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post te Axel. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk in de Chr. School, 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur Ds. J. B. Vogelaar Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. J. v. d. Guchte te Veere. Krabbendijke 10 en 3 uur Ds. A. J. W. Vogelaar te Hardenberg. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 u. Ds. W. M. Ie Cointre Bed. H. Av. en Dankz. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Cand. Theunis Cand. Theunis te Enschede. 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 u. Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen Voorb. H. Av. CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. A. Fanoij te Eindhoven. Hoek 10 en 3 uur Ds. C. B. Bavinck Oostburg 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. J. de Vries Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Cand. J. Koole te Amersfoort. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. H. P. M. G. de Walle te Oenkerk.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3