KERKNIEUW S- OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. PREDIKBEURTEN RUSTHUIS GEREFORMEERDE KERK MIDDELBURG. Begunstigd door uitstekend zomerweer, was het voor de bewoners een aangename middag. Door eenige vrienden daartoe in staat gesteld, mochten zij een flinken autotocht maken rond Walcheren. Over Veere, Vrouwepolder werd naar Domburg gereden, waar werd uitgestapt en zij door een milden gever werden getracteerd. Na voldoende uitgerust te zijn, werd de tocht vervolgd over Westkapelle naar Vlissingen. Na op den Boulevard gestopt te hebben, ving de terugreis aan naar Middelburg, alwaar allen gezond en wel, zonder autopech, arriveerden. Allen waren zeer dankbaar voor alles wat zij genoten hadden door dezen rondrit. De ba nanen en de gebakjes werden met smaak ge nuttigd. Volop hebben zij genoten, zoodat deze middag nog lang in het geheugen zal blijven. Allen, die hiertoe hebben medegewerkt, hartelijk dank en tot weerziens O. BEROEPEN TE Gorinchem P. D. Kuiper te Sassenheim. Lutterade (L.): Cand. A. W. T. Nijenhuis, hulpprediker te Middelburg. AANGENOMEN NAAR Nes en Wierum (Fr.): Cand. G. Visée Jr te Loosduinen. BEDANKT VOOR Middelburg (vac.-D. Ringnalda)A. Dondorp te Heemstede. Groningen (vac.-G. H. A. v. d. Vegte) Th. Delleman te Aalten. Naaldwijk (als hulpprediker): Cand. G. Visée Jr. te Loosduinen. Naar wij vernemen, is de toestand van Prof. Dr. H. H. Kuyper vooruitgaande. De pa tient mag al eenige uren van den dag op en zich ook al korte oogenblikken vrij in zijn ka mer bewegen. Knijpe. Ds. D. Middelkoop, predikant te Mildam, is Zondag ook verbonden aan de kerk te Knijpe, welke kerk zich voor den dienst des Woords gecombineerd heeft met die te Mildam. Als bevestiger trad op Ds. A. J. Bouma, van Heerenveen. Door bemiddeling van Notaris Gomm, heeft de Geref. Kerk van Dordrecht ontvangen van wijlen den heer D. Meeldijk, die haar een halve eeuw als ouderling diende, een legaat van 1500.waarvan 500.voor de kerk 600.voor de Diaconie en 400.voor het tehuis van Ouden van Dagen. Ds. T. Gerber, predikant bij de Geref. Kerk te Assen, heeft bij de classis Assen, welke 12 Juli a.s. wordt gehouden, eervol emeritaat aangevraagd, zulks om gezondheidsredenen. Ds. Gerber is sinds October 1932 ernstig lijdende. De Afrikaansche Bijbel. In de magazijnen van het hoofdkwartier van het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap te Kaapstad in Zuid-Afrika vond op Donderdag 1 Juni de plechtige opening plaats van de eerste kist met Afrikaansche bijbels, welke in Zuid- Afrika arriveerde. Een groot getal genoodigden was tegenwoordig. Bij den eersten bijbel, die uit de kist genomen werd hield Ds. F. X. Roome, voorzitter der afdeeling-Kaapstad van het Bijbelgenootschap, een rede, waarin hij dezen feestdag een „rooi- letterdag" noemde in de geschiedenis van Zuid- Afrika, zoowel voor de blanken die den bijbel nu in de landstaal ontvangen als voor de kleur lingen, die het Afrikaansch lezen en verstaan. De eerste drie verzen van den Afrikaanschen bijbel, een zelfstandig type van vertaling too- nende, luiden aldus1In die begin het God die hemel en die aarde geskape. 2. En die aarde was woes en leeg, en duisternis was op die wêreldvloed, en die Gees van God het gesweef op die waters. 3. En God het gesê Laat daar lig wees en daar was lig. Het was Zondag voor de Geref. Kerk van Kampen een blijde dag, nu zij in Ds. J. Overduin, gekomen van Sleen, een opvolger van Ds. L. Kuiper, die met emeritaat is gegaan, mocht begroeten en weer na lange jaren vier predikan ten tellen mag. Ds. Overduin werd in de Burg- walkerk bevestigd door Dr. C. N. Impeta van Kampen. Het tweede bedehuis van de Geref. Kerk te Hoogeveen, gebouwd door de aannemers Bre mer en De Jonge, onder architectuur van de heeren Van Dijk en Kuipers, aan de Bentinks- laan aldaar, zal Dinsdag 18 Juli a.s. officieel in gebruik worden genomen. Dit nieuwe kerkge bouw bevat 600 zitplaatsen en maakt een soli- den, rustigen indruk. De kerkeraad heeft op zijn laatstgehouden vergadering besloten het zit- plaatsenvraagstuk in dien zin op te lossen, dat bij loting gezinsbanken zullen worden toegewe zen. Om de drie jaar zal er een nieuwe loting plaats hebben. Door de classis Hilversum der Geref. Kerken is praeparatoir geëxamineerd en met al- gemeene stemmen beroepbaar verklaard de heer W. C. v. d. Brink Jr., theol. cand. te Hilversum, Langestraat 101, tel. 318. Cand. v. d. Brink stelt zich voor een eventueel beroep terstond be schikbaar. De classis Hilversum der Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en met alge- meene stemmen beroepbaar verklaard den heer P. Kuijper Jr., Gijsbrecht van Amstelstraat 359, Hilversum, telefoon 1390. Cand. Kuijper is gaarne bereid terstond een eventueel beroep in overweging te nemen en eveneens de kerken des Zondags te dienen. De classis Ommen der Geref. Kerken heeft den heer A. J. W. Vogelaar te Harden- berg, praeparatoir geëxamineerd en met alle stemmen beroepbaar gesteld. Cand. Vogelaar is gaarne bereid een eventueel beroep terstond in overweging te nemen, alsook Zondags de Ker ken te dienen. De classis Rotterdam der Geref. Kerken heeft in haar vergadering van 29 Juni, met al- gemeene stemmen, beroepbaar verklaard, den heer M. Ros, cand. aan de Theol. School te Kampen. De heer Ros is bereid des Zondags de Kerken te dienen en zal een eventueel be roep terstond in overweging nemen. Adres Bal- semijnstraat 16, Hillegersberg. Na afgelegd praeparatoir examen heeft de classis Rotterdam der Geref. Kerken met alge- meene stemmen beroepbaar verklaard den heer J. Groen Jr., cand. van de Theol. School te Kampen. De heer Groen is graag bereid de ker ken des Zondags te dienen en een eventueel beroep in directe overweging te nemen. Adres Bingleystraat 11a, Rotterdam-West. K. B. S. Middelburg. De Commissie van Beheer brengt op verzoek van de Bijzondere Commissie voor de a.s. Generale Synode ter kennis van de desbetreffende vereenigingen, dat gedurende den tijd der Synode NIET in de lokalen onzer kerkgebouwen kan worden vergaderd. De Commissie voornoemd, A. D. LITTOOIJ, Voorzitter. J. VAN TUINEN, Secretaris. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 3 Juli 1933. Praeses, Ds. A. Koning, opent de vergadering, laat zingen Ps. 146 1, leest 2 Thess. 1 en gaat voor in gebed. Notulen worden na lezing goedgekeurd. Ingekomen Stukkenenkele dankbetuigingen voor ontvangen giften. Rapporten Praeses rapporteert over gehou den ziekenbezoek. Gemeld kon worden, dat er geen zeer ernstige zieken waren en sommigen in beterschap toenamen. Van enkele huisbezoeken wordt gerapporteerd. Diaconale Zaken Br. diakenen brengen rap port uit over hun werk in de afgeloopen weken. De Kerkeraad bespreekt de mogelijkheid om indirect steun te verleenen aan de Russische vervolgden. De Kerkeraad besluit de eerstvolgende ver gadering te houden op 31 Juli a.s. Rondvraag. Enkele aangelegenheden den eere- dienst betreffende, worden besproken. Lezing Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. VERGADERING van de Classis Goes van de Gereformeerde Kerken, te hou den op Donderdag 13 Juli 1933, in het lokaal achter de Gereformeerde Kerk te Goes. Aanvang 91/) uur. 1. Opening door de roepende kerk. 2. Onderzoek der credentiebrieven en in structies. 3. Institueering van het Moderamen Praeses Ds. Koolstra Assessor Ds. Scheele Scriba Ds. Torenbeek. 4. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 5. Lezing van gehouden correspondentie. 6. Ingekomen stukken en instructies. 6a. Examen Cand. G. Leene, beroepen predi kant te Baarland. Preektekst Filip. 2 vs. 12b en 13. O. T. Ps. 116 en Hos. 2, Ds. Scheele. N. T. Rom. 8 en 13, Ds. Koolstra. Dogmatiek en Ethiek, Ds. Beukema. Kerkgeschiedenis, Ds. Booij. Kerkrecht en Symboliek, Ds. v. d. Vegt. Ambtelijke vakken, Ds. Torenbeek. Inhoud H. Schrift, Ds. van Heiningen. 7. RapportenKerkvisitatie van de afgev. Part. Synode over aangenomen steun. 8. Benoeming van Deputaten. 9. Regeling der vacaturebeurten. 10. Storting der gelden. 11. Onderzoek naar art. 41 D. K. O. 12. Aanwijzing van de roepende kerk en Moderamen voor de e.v. vergadering. 13. Rondvraag. 14. Vaststelling der korte notulen. 15. Sluiting. Namens den Raad der roepende kerk van Driewegen, J. KRIJGER, Praeses. J. DE MUIJNCK, Scriba. Te storten collecten en bijdragen Theologi sche School en Evang. onder de Zuiderzee- werkers. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie) Leugen en Waarheid. Daarom legt af de leugen en spreekt de waarheid, een iegelijk met zijnen naasten. Efeze 4 25. Hoe meer men in het leven komt, hoe meer men zich er over verbaast, dat men zonder ge wetensbezwaren elkaar maar wat wijs maakt. Op groote schaal wordt er dikwijls maar gelogen. Ook veel gaat er door onder den vlag van ,,een leugentje voor 't bestwil". Dat „bestwil" bestaat dan in dit doel om per sonen of zaken niet tot openbaring te brengen. Dat schijnt dan hooger te staan dan de waar heid. De H. S. spreekt in allerlei vorm van „liegen" en de „waarheid". Het woord „liegen" alleen wordt in de H. S. 35 keer genoemd. Uit deze voorbeelden alleen proeven we goed dat God geen leugen maar de waarheid wil. In den brief van Paulus opwekkend tot de heiligmaking lezen we dan ook „liegt niet tegen elkander". Aan deze vermaning schijnen zich heel wat menschen niet te storen. Tusschen liegen en liegen schijnt bij sommigen nog verschil te zijn. Leugens „voor 't bestwil" schijnen niet onder de rei van leugen gezet te moeten worden. Maar wat is dan wél leugen en wat is dan niet leugen De waarheid alleen is niet leugen. Toen Jezus met de Samaritaansche vrouw sprak en haar zeide Ga heen, roep Uwen man en kom hier, was haar antwoord Ik heb geenen man. Jezus liet deze volle waarheid niet onopge merkt voorbij gaan en antwoordde Gij hebt wèl gezegd. Want gij hebt vijf mannen gehad en dien gij nu hebt is uw man niet. Dat hebt gij met waarheid gezegd. Ondanks het leven van deze vrouw niet ge heel in orde was, komt zij toch met de volle waarheid voor den dag. Dat moet Gode zeer aangenaam geweest zijn. (Zijn het ook geen vruchten van de heilig making door de werking van Gods geest in ons gewerkt Niet dat Jezus het niet wist Jezus wist den toestand heel goed Het spreken van „de waarheid" komt hier heel sterk naar voren en aan het licht. God die te allen tijde een stille toehoorder is van ieder gesprek heeft de waarheid ook te allen tijde lief. God eischt de waarheid in het binnenste en geen leugens, dus ook geen leugentjes voor het z.g. „bestwil". Liegt niet tegen elkander, Coll. 3:9. Ook in Efeze 4 25. Daarom legt af de leugen en spreekt de waarheid, een iegelijk met zijnen naasten. Zoo worden we er toe gedrongen om van den leugen afstand te doen en de waarheid te spreken. Is het niet droevig hoe vrienden en vriendin nen soms elkaar bedriegen Menschen die elkaar maar wat wijs maken om zelf verschoond te blijven Is het soms niet erg hoe ouders hun kinderen en kinderen onderling (omdat zij er in voorgegaan zijn) maar wat wijs maken om van hen af te zijn. Ook nog wel om eigen zonden en ongerechtigheid te bedekken. Noch den een noch den ander schijnt op el kaar aan te kunnen. Afgedacht van de zonde die ze op zich laden schijnen ze niet te begrijpen dat ze radicaal hun vertrouwen verliezen. Bovendien maken ze zich ongenietbaar bij degenen, die van de waarheid houden. „Liegt niet tegen elkander." Dit geldt niet voor enkele dingen maar voor alle dingen zoowel groote als kleine. Daar moet een volkomen eerlijk uitspreken zijn, al is het ook ten koste van ons zelf. Ook als we werkelijk moeilijk zitten en het er op aan komt om voor de waarheid uit te komen, wat kan gaan ten koste van eigen be langen. Zoo dat voorkomt, laten we dan opzien naar Boven, naar Hem, Die ons in moeilijke oogen blikken wil bijstaan. God eischt de waarheid en niet de leugen. Het is een bevel Gods, dat tot ons komt, dat wij op Zijn bevelen zullen acht geven. Als we dan bemerken, dat we met die dingen geen ernst maken en zoo heel spoedig durven jokken, laat ons dat tot zonde worden en af leggen alle ongerechtigheid. We moeten komen tot een breken met de zonde en luisteren naar Zijn stem. Het is zulk een groot kwaad en het brengt zulke droevige gevolgen met zich mee. Daarom legt af de leugen en spreekt de waarheid een iegelijk met zijn naaste. Legt af de leugen. Kunnen we dat zoo gemakkelijk O, wij kunnen niet, want we zijn geneigd tot alle kwaad. Ja, tot alle kwaad, dus ook het kwaad van het„liegen" geneigd! 2tys Hij ons dan de zonde „die nog op den bodem van ons hart ligt" recht en grondig doet kennen, laten we dan trachten door ernstig ge bed afstand te doen van onze leugentaal. Daar kan zooveel nog in ons wonen en werken waar we zoo licht nog overheen gaan. Alsof God die zonden niet telt. Alsof de ziel er geen schade onder lijdt. Laat toch in heel ons leven het stempel staan Heere wat wilt Gij dat ik doen zal. Jezus heeft de waarheid lief. Laat Jezus ook tot ons gedurig kunnen zeggen: Dat hebt gij met waarheid gezegd. Niet als we tot Jezus spreken (want Jezus kunnen we toch niet bedriegen) maar als we tot en van de menschen spreken. Dat het woord niet van toepassing moet zijn Uw tong, die toelegt om te schaden En als een scheermes snijdt, Durft zich met snood bedrog beraden Uit bitter wrok en nijd Hij mint het onrecht, haat de deugd De leugen baart U vreugd. A. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen voor de kerk 10.van een zuster, die niet ter kerk kan komen en toch haar kerkgeld wil geven van N. N. 2.50 voor de kerk van een familie 3.50; van N. N. 1.van N. N. 1.van N. N. 1.alle voor Russische Chris tenen. Een mooi lijstje. Met hartelijken dank. D. Scheele. Met dank ontvangen van de fam. V. een pak kin- derkleeding. Namens de Evangelisatie Commissie, Molstraat 26. KORTEKNIE, Secr. VEREENIGINGSLEVEN. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. S. S. 35. „De burgerlijke Wet", J. V. blad 3 Juni '32, vr. J. Poppe. K. G. 7. „Monnikenorden en Godgeleerde Weten schap", vr. A. Vroon. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". O. T. Schets 46. „Davids vervolgingen", B., door vriend A. Joosse. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 9 JULI 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Aflossing Geldleening. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. G. de Jager te Putten. 6 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis Nooiderkerk 9.30 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis 2 uur Ds. G. de Jager 6 uur Ds. H. A. Wiersinga Arnemuiden 9.30 uur Ds. A. Koning 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. A. Koning Grijpskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. A. C. Heij Koudekerke 9 uur Ds. A. C. Heij 2 uur Lezen eener Leerr. St. Laurens 9.30 uur Ds. H. Scholing 7 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2.30 uur Ds. J. W. de Jager te Diever. 2 uur Ds. J. Smelik te Loosduinen. Rede voor de Jeugd-Vereen. Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Serooskerke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. H. A. Wiersinga Souburg 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Schoemakers te Katendrecht. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 uur Ds. H. A. Wiersinga 5.30 uur Ds. J. W. de Jager te Diever. Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. J. Smelik te Loosduinen. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 10 en 5 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. Scheele te Hoogersmilde. Bed. H. Av. en Dankz. Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Cand. A. v. d. Ziel te Neede. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk in de Chr. School, 9.30 en 2 uur Ds. M. Heuzeveldt 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Voorb. H. Av. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. Jongbloed te Marken. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur Lezen eener Leerr. Ds. E. Beukema Bed. H. Av. 2 uur Lezen eener Leerr. Dankzegging. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. J. Verkuijl te Laren. Voorb. H. Av. 's-Gravenpolder 10.30 en 3 uur Ds. J. Koolstra Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 10 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL. Middelburg. Ontvangen van de fam. S. door be middeling van br. Volkers een gift van 2.50. Har telijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 uur 2.30 uur Hoek 10 uur 3 uur Oostburg 10 en 3 uur Schoondijke 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Ds. J. S. Post Ds. J. S. Post Lezen eener Leerr. Ds. Th. Potma Cand. Mulder te Goes. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3