KERKNIEUWS. FEUILLETON KENTERING. QFFICIEELE BERICHTEN. EEN TWEEDE DEEL OP HET „BOEK DER MARTELAREN U kent allen den zwaren foliant, met zijn honderden bladzijden, dubbelcoloms, waarin de aangrijpende „Geschiedenis der Martelaren'' wordt geschetst. Het valt zwaar in deze lectuur zich te ver diepen. Het overweldigt te zeer. Het roept eenerzijds de teederste gevoelens van erbarmen en meedoogen op met de gefolterde geloovigen, maar wekt anderzijds felle veront waardiging tegenover het snerpend onrecht en de onmenschelijke wreedheid onschuldigen aan gedaan. Neen, vele bladzijden aanéén kunnen we niet lezen, 't vergt te veel van onze ziel. Maar zie hetgeen ons in Nederland te zwaar valt slechts een paar uur „in te denken" en ve len zelfs het Martelaarsboek niet durven opslaan, datgene „doorleven" onze tijdgenooten bij hon derden dag aan dag en jaar aan jaarin ge vangenis, in vervolging, verhongering, verellen- diging, om in vele gevallen na eindelooze kwel lingen te eindigen in den dood. Een „Tweede Martelaarsboek" wordt heden geschreven, nog slechts zeer ten deele met pen en inkt, maar in werkelijkheid, met bloed St. Laurens. KONING. DE BEKER. Machteloos heeft het Westen moeten toezien bij het matelooze lijden der Christenen in het Oosten. Reeds meer dan 15 jaar golft de geesel der „godloozen" over de Kerk des Heeren in die landen. De verdrukking is zóó zwaar, dat, zooals de bekende Dr. Schabert schreef, zelfs de uitver korenen zouden worden verleid. God de Heere geeft evenwel wondere geloofskracht en heer lijke overwinning te zien. Toch mogen wij dezen jammer onzer mede- geloovigen niet werkeloos aanzien en aanhooren. Er is mogelijkheid om hen van uit de verte een beker koud waters te reiken. Zullen we niet allen gaarne helpen dezen beker der barmhar tigheid te vullen Daartoe moeten in onze Provincie „Beker"- comité's worden opgericht. Dit plan heeft na tuurlijk uw aller instemming. Maar laat dit dan ook even blijken door uw naamkaartje aan den eerstondergeteekende te zenden. We ontvingen <nog slechts uit negen plaatsen zulke bewijzen van te willen meewerken en wel uitAxel, Grijpskerke, Koudekerke, St. Laurens, Middel burg, Kloetinge, Wemeldinge, Westkapelle, Wissekerke. Komt Broeders, Predikanten, Ouderlingen, Diakenen, Leeraren, Onderwijzers enz. enz. al len, die den „Beker" willen helpen vullen Helpt ons in dezen priesterlijken arbeid, waar in de Heiland ons is voorgegaan als Hij, met innerlijke ontferming bewogen, den ellendigen te hulp kwam. Het voorloopig Comité is als volgt samen gesteld A. KONING, Geref. Pred., St. Laurens. P. J. F. VAN VOORST VADER, Ned. Herv. Pred., Middelburg. Mr. L. VAN ANDEL, Middelburg. L. B. TJEBBES, Ned. Herv. Pred. Middelburg. L. NIEUWPOORT, Geref. Pred. (H.V.), Middelburg. D. SCHEELE, Geref. Pred., Middelburg. Mr. J. H. BYBAU, Middelburg. W. L. PEL, Arts, Middelburg. St. Laurens. KONING. DRIETAL TE Vrouwepolder-Gapinge (alphabetisch) C. Houtman, Cand. te Schiedam. A. W. T. Nijenhuis, hulppred. te Middelburg. J. W. Tunderman, hulpprediker te Rotterdam (Katendrecht). TWEETAL TE Gorinchem P. D. Kuiper te Sassenheim. C. Stam te Pernis. Oppenhuizen H. v. d. Veen, Cand. en hulpprediker te Kolhorn. H. Rutgers, Cand. te Sneek. 10) Zoo was het gebeurd, dat eiken Zondag na den morgendienst haar woning zich vulde met een groot aantal mannen, soms enkele vrouwen er bij, die een onderdak vonden tot de middag- dienst begon, na afloop waarvan zij zich weer naar huis begaven. Op alle dorpen in de omgeving was het adres bekend. De een vertelde het aan den ander. Men ging er in clubjes heen, zoodat het wel voorkwam, dat veertig, vijftig menschen van elders van haar gulle gastvrijheid genoten. Onder het koffiedrinken en na het eten werd er over de preek gesproken. Er werden vriendschaps banden gelegd, die, naar blijken zou, later te pas kwamen, toen eenmaal de teerling aan het rollen was gegaan. Schoonoort was er herhaaldelijk geweest. Des morgens zeer vroeg, vóór dag en dauw, vertrok hij uit Uithuizen. De weduwe had den afstand, die 's avonds weer moest worden afgelegd, veel te lang gevonden en op haar aanraden en drin gend verzoek kwam hij zoo nu en dan Zaterdags avonds reeds en overnachtte in haar woning, waar hij dan niet alleen was, daar uit verren omtrek de belangstellenden, de hongerigen kwa men, om den predikant te hooren. Meermalen gebeurde het, dat tien mannen den nacht er doorbrachten. De zolder was groot genoeg. Door de gemeente, speciaal door dominé De t BEROEPEN TE Vrouwepolder-Gapinge: Cand. J. W. Tunderman te Rotterdam-Zuid (Katendrecht). Nes en Wierum (Fr.): Cand. G. Visée te Loosduinen. Den Haag-West (5e pred. plaats) Ds. Mr. G. M. den Hartogh te Hazerswoude. Groningen: G. R. Kuiper te Rotterdam-Kralingen Oppenhuizen H. v. d. Veen, Cand. en hulpprediker te Kolhorn. OoltgensplaatCand. K. Reenders te Leens. BEDANKT VOOR Heerde S. A. Bos te Assen. Wormer D. G. A. Brouwer te Rozenburg. Ds. Z. Hoek, emeritus predikant, blijft voorloopig te Zonnemaire pastorie Geref. Kerk wonen en is bereid, de kerken, die zijn dienst vragen, te dienen. Ds. J. D. Wielenga. Naar Friesch Dagblad verneemt, is de gezond heidstoestand van Ds. J. D. Wielenga, predikant der Geref. Kerk van Franeker, die reeds gerui- men tijd zijn ambtsbezigheden niet kon vervullen, vooruitgaande. Zondagavond heeft hij den leesdienst bijge woond en eenige kinderen gedoopt. De behandelende geneesheeren hebben hem tot verder herstel verblijf elders voor eenigen tijd voorgeschreven. Ds. J. Overduin, nam afscheid van de Kerk van Sleen (Dr.), met een predikatie over Rom. 8 38 en 39 Het afscheid des geloofs ademt 1. de kalme rust der zekerheid in God 2. de blijde roem der nabijheid van God. De Jav. Kerk te Poerworedjo heeft een eigen Inl. Predikant ontvangen. Na met gunstig gevolg examen te hebben gedaan is haar be roepen Dienaar Darmaatmodjo op Hemelvaarts dag bevestigd als Dienaar des Woords. Kamper Eiland. De kerkeraad van Kampen acht een afzonder lijken Dienst des Woords op het Kamper Eiland gewenscht. Zilverpapier. Tot nu toe werd veel zil verpapier gespaard „voor de Zending". Thans bericht een Zendingscommissie in één der kerken, dat men voortaan de moeite wel sparen kan het edele product (of de edele afval) brengt niets meer op. Ds. G. Goris f. Te Ommen, waar hij zich sinds zijne emeri- teering had gevestigd, is in den ouderdom van 84 jaar overleden Ds. G. Goris, em. pred. van de Geref. Kerk te Bergentheim. De thans ont slapene werd in 1877 candidaat aan de Theol. School, en diende de kerken van Westmaas (1877'79), Vroomshoop (1879'84), Niezijl (1884'85), Holten (1885'87), Vroomshoop, 2de maal (1887—1903), De Krim (1903—'09) en Bergentheim (1909'22). Op 1 Mei van laatstgenoemd jaar werd hem eervol emeritaat verleend. De bekende Amerikaansche Zendelinge Mej. J. Veenstra, die in den Soedan, Africa, onder de Kanibalen werkzaam was, is in de volle kracht van het leven te midden van haar gezegenden arbeid overleden. Zij was van Hol- landschen oorsprong. Ook als schrijfster had zij een goeden naam. Van hare hand verscheen o.a.: „Een blanke vrouw onder de Kannibalen", door Ds. D. K. Wielenga in het Hollandsch vertaald. Ds. H. van de Elskamp, van Groningen gekomen, werd bevestigd als predikant der Geref. Kerk van Hilversum door zijn ambtgenoot aldaar, Ds. P. N. Kruyswijk, die tot tekst had Joh. 3:29. Cand. M. W. J. C. de Kluis, van Utrecht, hoopt Donderdagavond 6 Juli a.s. intrede te doen als predikant van Diemen, na bevestiging op Zondag 2 Juli door Ds. J. H. Telkamp, van Utrecht. Jubilea. Ds. H. Dijkstra, emeritus-predi kant, wonende te Assen, viert 1 Juli a.s. zijn gouden ambtsjubileum. Hij diende van 1883 1889 de Kerk van Duurswoude en van 1889 1931 die van Diever. Cock en den kerkeraad, werd het zeer op prijs gesteld, dat deze regeling getroffen was. En de weduwe Koster, een moeder in Israël, verleende met graagte gastvrijheid. Zij was, met den ouden Pieter Kuipinga, vrijwel de eerste geweest, die aldra bemerkte, dat de van Noordlaren gekomen predikant aan het veranderen was, heel anders preekte dan vroeger. Op haar waren er meer dere gevolgd, die zich daarover van harte ver blijdden. Dat waren geen zedepreekjes, die ver telden, dat de mensch in den grond toch goed was, neen, dat was een spreken op den man af, vertellend, dat de mensch in zonde ontvan gen en geboren was en alleen kon worden gered door het bloed van Jezus Christus, den Zoon van God, in Wien oprecht moest worden qe- loofd. Daar werden leerstukken, als de uitverkiezing, aangesneden. Daar werd gepreekt over den Hei ligen Doop en het Avondmaal, zooals men het in Ulrum, bij zijn weten, nog nooit had gehoord. In zeer grooten getale, zooals nog niet gekend was, kwam de gemeente naar het bedehuis, niet alleen des morgens, maar ook des middags. En toen algemeen bekend werd, welk een predikant Ulrum in dominé De Cock had trouwens in vacaturebeurten preekte deze ook in de dorpen in de omgeving, zoodat men hem daar persoon lijk leerde kennen, den jongen, vurigen predikant met zijn zware stem en een groot aantal broeders en zusters van elders kwam, was het kerkgebouw veel te klein geworden. „Hier is het", zeide Schoonoort, als een be kende de deur openend en binnenstappend. Zonder bezwaar had hij zijn beide vrienden medegenomen. De weduwe Koster had hem volle Te Middenmeer Wieringermeerpolder) is j.l. Zaterdagmiddag de eerste steen gelegd van de Geref. Kerk door Ds. H. H. Schoemakers, van Kampen, voorzitter van deputaten voor het Zuiderzeewerk, die eerst een toespraak hield over Genesis 4 26 Toen begon men den Naam des Heeren aan te roepen. Na het leggen van den steen richtte Ds. Schoe makers waardeerende woorden tot den archi tect, den heer Dirkmaat en den aannemer Draaisma. Ds. D. Hoek, van Enkhuizen, scriba van ge noemde deputaten, eindigde de korte plechtig heid in de open lucht met dankzegging. Bij de steenlegging waren o.a. aanwezig Ds. P. de Jong, van Bunschoten, ouderling J. F. Weerstra, burgemeester van Wonseradeel, Ds. J. H. Donner, van Broek op Langendijk, Ds. S. de Vries, van Medemblik, Mr. Kemp, vertegen woordiger der Directie van den Wieringermeer polder, de heer H. Kagel, vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Medemblik, deputaties der Kerkeraden van Slootdorp en Medemblik, de hulpprediker Chr. van der Vliet, Ds. K. Fin- kensieper van de Herv. Kerk. In het gymnastieklokaal, waar Gereformeerden en Hervormden beurtelings godsdienstoefening houden, hebben de heer Van der Vliet, hulp prediker en Ds. Hoek, de vele aanwezigen toe gesproken. Het nieuwe kerkgebouw zal 400 zitplaatsen bevatten, benevens een kerkeraadskamer en een vergaderlokaal. Naast het kerkgebouw wordt een toren gebouwd. Pensioenregeling Inheemsche Zendings arbeiders. Ter vergadering van voornoemde de putaten bracht Ds. Krijger rapport uit over de vergadering van de Zendende Kerken, gehouden 10 Mei 1.1. te Amsterdam. aInzake het pensioenfonds voor Inheemsche Zendingsarbeiders en Onderwijzers werd mede gedeeld, dat een nieuw Reglement is ontworpen door Mr. Grosheide, Mr. Verdam en Ds. W. Breukelaar, met goedvinden van den heer Bos man, die op Java in de oprichting van dit fonds een belangrijk aandeel heeft gehad. Het Reglement is nu naar Java gezonden ter bespreking en zal op de volgende vergadering hopelijk definitief vastgesteld kunnen worden. Wanneer het zoo als het nu is, wordt vastge steld, zal de medewerking van Schoolvereeni- gingen de Kerken niet kunnen schaden. b. Voorts is er geschreven over de bereke ning van de Indische dienstjaren bij pensionee ring van Europeesche Zendings-arbeiders(sters) Deze zaak is in handen van een commissie ge steld. c. Verder zullen de pensioenen zich regelen naar het feitelijke salaris, zoodat eventueele kor tingen daarop ook in het pensioen tot uitdruk king komen. d. Gevraagd is, wie de pensioenkortingen voor het Inheemsche personeel draagt Geantwoord is, dat dit door de belanghebber zelf zal worden gedaan. Theologische Schooldag. De bidstond wordt ditmaal geleid door Ds. C. W. Keur van Scheveningen. Gezongen wordt Psalm 103 1 gelezen 1 Cor. 13, waaruit spre ker de verzen 1 tot 3 tot zijn tekst heeft geko zen. Nadat nog gezongen is Psalm 33 1 en 2, ontwikkelt Ds. Keur zijn tekst in verband met de gelegenheid, die ons samenbrengt. In de inleiding wordt herinnerd aan het over lijden van Prof. Lindeboom en Prof. Bouwman, aan de emeritaatsaanvrage van Prof. Honig en aan de beide vacatures waarin de a.s. Synode zal moeten voorzien. Zoo is er rouw en spanning in ons hart. Rouw over wat ging. Spanning over wat komt. Maar bovenal is in ons hart een gevoel van groote verantwoordelijkheid voor de gave die God ons schonk in de Theol. School. Want iedere gave Gods beteekent een taak. En zoo moeten wij ook arbeiden aan de Theol. School. We moeten het allerbeste voor haar zoeken. Haar steeds uitbouwen. We moeten voor haar bidden. We moeten haar liefhebben. Daarop wijst de tekst waarover dezen avond gesproken wordt, n.l. 1 Cor. 13 13. In dit Schriftgedeelte wijst Paulus ons op de onmisbaarheid der liefde in het leven voor God, want hij zegt le. dat spreken zonder liefde ijdelheid is, 2e. dat kennis zonder liefde niets is, 3e. dat het offer zonder liefde nutteloos is. vrijheid gegeven. Of er nu tien of vijftien man op den zolder sliepen was toch precies hetzelfde. Op het gestommel, dat het drietal veroorzaak te, verscheen de weduwe in de lange, met roode tegels belegde gang. „Daar hebben we Schoonoort uit Uithuizen", zeide zij, hem de hand drukkend. „Vrouw Koster. En niet alleen. Met Bieu- wenga uit Uithuizen en Bazuin uit Uithuizer- meeden", zeide Schoonoort. „Bazuin, de schoenmaker „Hoe kent de vrouw mij vroeg de schoen maker verbaasd. „Alleen van naam, Bazuin. Schoonoort heeft wel eens over je gepraat, 'k Weet wel, hoe het ook in Uithuizermeeden is." „Slechter dan hier. Wij moeten het zonder de kerk stellen. Ulrum is zoo gelukkig een pre dikant te hebben, die het houden van gezel schappen overbodig maakt." „Ja, we zijn gelukkig", zeide de weduwe Kos ter. „De Heere geve, dat het zoo blijve. Hoe wel, er zijn er, die er een zwaar hoofd in heb ben. De vijandschap is verbazend groot. Maar wij versagen niet. Bijna de geheele gemeente staat achter onzen dominé en steunt hem in het gebed." Onder het spreken waren zij naar binnen ge gaan en was hun een plaats aangewezen. „Maar ik heb nu een teleurstellend bericht, Schoonoort. Jullie hebben een vergeefsche reis gemaakt." „Een vergeefsche reis Is dominé dan ziek De verslagenheid lag op het gelaat der man nen te lezen. „Neen, ziek gelukkig niet. Maar de kerk Curator Ds. P. Bos had de leiding van den Schooldag. In zijn begroetingwoord wees hij op de zware verliezen door de Theol. School en de Geref. Kerken in het jaar 1933 geleden. Daarna sprak de Rector Prof. Dr. A. G. Honig het openingswoord, waarin hij de fata der School memoreerde en in het bijzonder ook wees op het gebrek aan geldmiddelen voor de verschillende studiefondsen en vervolgens op den overvloedigen arbeid, die van alle zijden tot groote inspanning roept. Dr. L. van der Zanden van Groningen sprak over „Christendom en Nationaal-Socialisme" in een gloedvol en zeer helder betoog. 's Middags werd medegedeeld de verzending van een telegram aan Dr. H. Colijn, die in Lon den zich inspant voor nationale en internationale belangen, waarna Ds. H. J. Heida van Vlaar- dingen een rede hield over „De Kerk en de hedendaagsche maatschappelijke nood", waarin menige opmerking opriep tot nadere bezinning. Tenslotte sprak Ds. P. D. Kuiper van Sassen heim over „De Kerk en de hedendaagsche gees telijke nood", in welke rede zoo trof de uit drukking een van de grootste geestelijke nooden is misschien wel het gebrek aan geestelijken nood, om daaraan te verbinden de oproep te blijven prediken de autoriteit Gods en den ge- kruisten Christus, Die het licht der wereld is. 't Was een welgeslaagde Schooldag. De Burg- walkerk was geheel bezet. K. B. S. Van 4 Juli tot 5 Augustus gelieve men zich in bizondere gevallen tot Cand. Nijenhuis of wijk- ouderlingen te wenden. D. SCHEELE. Middelburg, 30 Juni 1933. Provinciale Diaconale Conferentie in Zeeland. Mogen we de Diaconieën langs dezen weg nog even aan onze Provinciale Conferentie her inneren, welke a.s. Vrijdag 7 Juli staat gehou den te worden U hebt natuurlijk uw Kerkeraad reeds ver zocht deze Conferentie a.s. Zondag bij de Ge meente in herinnering te willen brengen. Alle Brs en Zrs zijn in Goes welkom. Gaarne ontvangen we voor 4 Juli de opgaven voor de deelname aan den kouden maaltijd. Namens het Comité, L. SMIT, Secretaris. Ontvangen collecten voor de Theol. School van de navolgende kerken Aardenburg 8.84 Hoek 15.02 Schoondijke 18.Terneuzen 75.31 Zaamslag 38.67 en voor Wonosobo van de Geref. Kerk van Axel 41.57. p.o. M. RIEMENS Neuzen. Sec. L. MICHIELSEN. AGENDUM voor de Classicale vergadering op Dinsdag 11 Juli a.s. in de Gerefor meerde Kerk te Schoondijke. Aanvang 9}/2 uur. Het Moderamen voor deze vergadering be staat, volgens art. 10 H.R., uit de BrsDs. Groeneveld, Praeses Ds. Bavinck, Scriba Ds. Post, Assessor. Orde der werkzaamheden. 1. Opening door den Praeses der roepende kerk. 2. Nazien en rapport Credentialen. 3. Lezing en vaststelling der Notulen. 4. Behandeling der Ingekomen Stukken. 5. Rondvraag naar art. 41 D. K. O. In verband daarmede behandeling der Voor stellen en Instructiën der Kerken. 6. Rapport der verschillende Deputaten. 7. Afdoening van geldelijke zaken. 8. Benoemingen Deputaten enz. (zie 8 en 9 art. 11 H.R.). 9. Aanwijzing roepende Kerk. Vaststelling van datum. 10. Vaststelling Korte Notulen. 11Sluiting. Namens de roepende Kerk van Axel, J. S. POST, Praeses. A. BAKKER, Scriba. Axel, den 27 Juni 1933. B ij 1 a g e n. 1. Peremptoir examen van den Eerw. Heer J. A. Tiemens, ber. predikant te Aardenburg. Dogmatiek Ds. Groeneveld. O. T. Ez. 47:1—12 en Jez. 40:1—11. wordt vertimmerd. In drie Zondagen kan er geen dienst zijn. Dominé vervult nu liefdebeur ten. Verleden week in Laqemeeden, morqen in Niezijl." „Dan hebben we geen vergeefsche reis ge maakt. We gaan naar Niezijl", meende Schoon oort. „Tenminste, zoo denk ik er over. En jul lie, broeders „Natuurlijk", zeiden Bazuin en Bieuwenga te gelijk. En de schoenmaker tot de weduwe Kos ter „We zijn van Groningen met de snikke gekomen, dus heelemaal uitgerust en kunnen best verder." „Jullie moeten het zelf weten, maar 't is nog een heele reis naar Niezijl. 't Is veel beter, dat jullie vannacht hier slapen en morgen vroeg naar Niezijl trekt", dacht zij. „Schoonoort weet wel, dat er plaats genoeg is. Brood kan ik nog laten halen voor vanavond en morgenochtend. Dan zijn jullie morgenochtend weer frisch. Vanavond komt Barkema nog aanloopen. En Kuipinga ver schijnt ook nog wel. Dan kunnen jullie eens praten." ,,'t Is wel wat veel gevergd" zeide Bieuwenga, Schoonoort vragen aanziend, daar hij veel voor het voorstel voelde. „Heelemaal niets gevergd", dacht daarentegen de weduwe Koster. Schoonoort hakte daarop de knoop door, zoo dat er niet meer over gepraat werd. De drie mannen besloten, den nacht onder het gastvrije dak door te brengen, om den volgenden morgen vroeg naar Niezijl te stappen. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 2