OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN over den Staat waarborgt. De besprekingen daarover schijnen nog niet geheel te zijn be ëindigd. Te zijnertijd hopen we daarover na dere mededeelingen te doen. Maar er zijn er ook die het hoofd zijn kwijt geraakt en die gaan spreken van dezen „Duitschen God". Zoo heeft onlangs in een discussie te Berlijn een hoogleeraar zich aldus uitgelaten „Het Christendom is eigenlijk niet anders „dan verkeerd begrepen Germanendom. De „gezamenlijke oud-christelijke kultussymbolen „komen uit de noordelijke wereld. De mega- „liet-religie van het Noorden werd de voor- „looper van Israëls godsdienst en treedt thans „door de opgravingen in Palestina weer aan „het licht. Jezus heeft de mislukte po- „ging gedaan die oude oerreligie weer nieuw „leven in te blazen. De weg over de oud- en „nieuw-testamentische religie is derhalve voor „den Germaansch voelenden mensch een om- „weg, als hij zichzelf en zijn God wil vinden. „God heeft zich in den germaansch-duitschen „geest, die zich met zijn God één wist, het „volkomenst geopenbaard". Het is dus de oude geschiedenis de negers denken zich hun god als een neger, deze ger- maan denkt zich God als Germaan. De gees telijke verwildering is wel groot. En daarnaast wordt gemeld dat Hitier tot de Protestant- sche Kerk is overgegaan (Bazuin) Een exegese In het „Leeuw. Kerkblad" schrijft Ds. v. d. Woude over een circulaire, in Leeuwarden verspreid, onder den roerenden titel „Moeder en kind", uitgaande van den Neo- Malthusiaanschen bond (kinderbeperking): „In de bedoelde circulaire komt echter één opmerking voor, die ons bijzonder heeft getrof fen. Het zijn deze woorden „Bij brood alleen kan de mensch niet levenook uw kinderen niet." Die woorden zijn aan de Schrift ontleend. Ze zijn misschien bedoeld, om de circulaire vooral bij Schriftgeloovigen ingang te laten vinden. Doch de schrijver had de Schrift dan wel beter mogen lezen. „Niet bij brood alleen", zoo schrijft hij. Ge vraagt natuurlijkwaarbij dan meer En zijn antwoord is„Zij moeten ook verder in het leven Dat beteekent natuurlijk toch weer „brood", in den vorm van meer genotmeer gemak meer stoffelijken welstand. Indien de schrijver zijn citaat uit de Schrift zuiver had gegeven, zou hij een heel ander le vensmotief hebben gevonden. Dan had hij gevonden het woord, dat Jezus tot den Satan sprak„Daar is geschreven de mensch zal bij brood alleen niet leven, maar bij alle woord dat door den mond Gods uitgaat (Matth. 4:4). Niet het brood of het levensgemak of het zin genot, maar het Woord Gods is het richtsnoer voor ons leven. Dat Woord zegt ons nog steeds, dat „kinderen een erfdeel des Heeren zijn." Het brengt ons ook de belofte „Nog nooit heb ik den rechtvaardige verlaten gezien noch zijn zaad zoekende brood". En het is in staat in dat brood zulk een ver borgen zegen te leggen, dat ook groote gezinnen er door gevoed kunnen worden. De ervaring leert, dat een eenig kind temidden van over vloed soms kwijnt, terwijl anderen, groot ge bracht in sobere omstandigheden, toch bloeien als rozen. Bij dat zegenrijke woord van God te leven schenkt ook aan het huwelijk hooger geluk dan bij het „brood", waarmee menschelijke wijsheid tot zondige practijken verleiden wil." K.B. S. CLASSICALE DIACONALE CONFE RENTIE. Classis Axel, gehouden 6 Juni 1933 te Hoek. I. De Praeses der Conferentie opent de ver gadering, laat zingen Psalm 74 leest een ge deelte voor uit Joh. 15 en gaat daarna voor in gebed. II. Uit de presentielijst blijkt, dat alle Dia conieën vertegenwoordigd zijn met uitzondering Schoondijke. III. Notulen worden vastgesteld. IV. Het Moderamen wordt vastgesteld als volgtPraeses W. A. den Boggende, Axel Scriba C. G. de Meyer, Terneuzen Assessor A. I. de Hullu, Oostburg. V. Navraag vruchten der vorige Conferentie. VI. Finantiëel verslag. Nadeelig saldo ƒ12.81. VII. Benoeming deputaten bedoeld in Art. 10 der Regeling. VIII. Behandeling van ingekomen vragen. a. Van de Diaconie van Zaamslag. Op welk standpunt dienen onze Diaconieën te staan ten opzichte van de vereeniging tot hulp bij ziekenhuisverpleging, die opgericht wordt. Toelichting Het zal wel aan alle Diaconieën in onze Classis bekend zijn dat de oprichting van de Vereeniging tot hulp bij ziekenhuisver pleging in Zeeuwsch-Vlaanderen in wording is. De hierbij aangesloten leden betalen contributie per week en hebben daardoor recht op tegemoet koming in de verpleegkosten. Nu kan het zich voordoen, dat wel wekelijks een klein bedrag aan contributie kan worden gegeven, maar dat bij opname in een ziekenhuis de verpleegkosten niet kunnen worden betaald, waardoor een be roep op de Diaconie meestal volgt. b. Van het Comité Mag een Diaconie zich beperken tot het steu nen van Vereenigingen en Stichtingen van Barm hartigheid en welke Vereenigingen en Stichtin gen komen bij aanvrage hiervoor in aanmerking? Toelichting Bij de beoordeeling van aanvra gen tot het houden van een collecte, of om een gift, beschikt de Diaconie gewoonlijk niet over de noodige gegevens. Aangezien de behandeling dezer aanvragen tevens veel tijd vordert, komt de wenschelijk- heid naar voren zoo mogelijk regelen aan te geven aan de hand waarvan eventueele verzoe ken kunnen worden ingewilligd of afgewezen. Pauze. IX. Referaat van Ds. C. B. Bavinck te Hoek. Spreker toont ons aan in zijn referaat de ver schillende mogelijkheden en phasen in den Dia- conalen arbeid. X. De volgende Conferentie zal door Oost burg worden saamgeroepen. XI. Rondvraag. XII. Sluiting. Ds. C. B. Bavinck gaat voor in dankgebed. DE ASSESSOR. KORT VERSLAG der Particuliere Synode te Middelburg, 14 Juni 1933. Art. 1. Ds. D. Scheele opent namens de roepende kerk van Middelburg de vergadering. Hij laat zingen Ps. 89 8, leest Handel. 2 41-47 en gaat voor in gebed, waarna hij een wel komstwoord spreekt. Art. 2. De lastbrieven worden nagezien en in orde bevonden. Art. 3. Ds. A. C. Heij wordt verkozen tot Praeses; Ds. D. Scheele tot Scriba; Ds. A. Scheele tot Assessor Ds. S. Groeneveld tot 2en Scriba. Art. 4. De Notulen worden goedgekeurd. Art. 5. Rapport Art. 13 K.O. door br. P. A. Schwartz en behandeling van de begrooting. De Part. Synode besluit in verband met voorstellen van Deputaten en van de Classes om het totaal der emeritaatsgelden met 10% te verlagen, bij de uitvoering van dit besluit zal met bestaande toestanden rekening worden gehouden. Tevens besluit de Part. Synode aan de Gen. Synode de volgende voorstellen te doen a. Stelt de Generale Synode voor inzake de verlaging der emeritaatsgelden, waar de tijden deze verlaging vragen gezien de tijden in wel ke deze gelden werden vastgesteld en de omstan digheden der emeriti-predikanten, -predikants weduwen, en -weezen een progressie toe te passen inzake de verlaging, teneinde alzoo tot een sluitend budget te komen. b. De Generale Synode zoeke een weg dat het mogelijk gemaakt wordt dat van het emeri- taatsgeld van predikanten die vaste diensten ver richten in een andere kerk, in mindering gebracht worde het volle daarvoor genoten honorarium. Een; voorstel van de Cl. Z. inzake art. 13 K.O. wordt ter overweging in handen gegeven van Dep. art. 13 der Part. Synode om ter vol gende Part. Synode hun advies hierover te geven. De Part. Synode besluit Dep. art. 13 volmacht te geven voort te gaan op den weg der lande lijke samenwerking. Het rapport wordt goedgekeurd, de begroo ting wordt vastgesteld. Art. 6. Ds. D. Scheele rapporteert namens Dep. art. 19 K.O. Inkomsten 919.26 uitgaven 406.16,saldo 513.10. 't Rapport wordt goed-- gekeurd ook de voorstellen. Voor Hulpbeh. Studenten wordt dit Synode jaar geen collecte gehouden. Art. 7. Ds. v. d. Ende rapporteert over de verzorging Hulpbeh. Kerken. Ontvangsten 2616.90. Uitgaven 1448.87. Saldo 1168.03. Rapport en voorstellen goedgekeurd. De Part. Synode besluit dit Synodejaar 1 Yi collecten te houden en aan Dep. en Classes op te dragen voor een volgend jaar ernstig rekening te houden met de tegenwoordige omstandigheden. Art. 8. Rapport Zending. Rekening en ver antwoording worden goedgekeurd en eveneens de begrooting. Art. 9. Rapport door Ds. Ie Cointre over Evangelisatie. Rekening en verantwoording wor den goedgekeurd. Begrooting 1071.25. Uitga ven 875.—. Slot 196.25. Twee kerken zonden nog geen collecte. De Synode besluit dit Synodejaar één col lecte te houden voor Evangelisatie en steun te bieden aan Kerken waarvoor steun gevraagd wordt. Art. 10. Rapport door br. v. Driel, omtrent steun aan Hulpbehoevende Diakonieën. De Synode besluit dat de benoeming van De putaten voortaan door de Synode zal geschieden op advies der Classes. Inkomsten 1550.8914. Uitgaven 951.9614. Slot 598.93. Rapport verantwoording en voorstellen goedgekeurd. 1 collecte zal worden gehouden. Art. 11. Afgev. Gen. Synode: Primi Di. A. C. Heij en A. Scheele. SecundiDi. J. Lonkhuijzen en W. H. v. d. Vegt. Ouderlingen Primi C. P. Pouwer en E. Tange. Secundi B. H. Lavooij en K. Polderman. Art. 12. Rapport van de Theol. School door Ds. A. Scheele, curator. Met weemoed werd vernomen het bericht van overlijden van Prof. Lindeboom en Bouwman en tevens van de ont slagaanvrage van Prof. Honig. Het finantieel verslag wordt gedaan en beslo ten mededeeling te doen aan de Kerken van een eventueel tekort, waarom bij de kerken wordt aangedrongen, dat de collectes op peil blijven en dat meerdere contribuanten zullen worden gewonnen. Art. 13. Verslag door Ds. A. Scheele om trent 't Archief. De Synode spreekt uit dat na mens de Part. Synode gearbeid zal worden om het ontbrekende aan te vullen. Art. 14. Rapport quaestor, 't Rapport wordt goedgekeurd. De begrooting wordt vastgesteld op 1000. Art. 15. Rapport nazien der boeken. Alles in orde bevonden. Art. 16. Rapport Art. 49 K.O. door Ds. Groeneveld. Art. 17. 't Rapport Liturgie wordt behandeld. De Part. Synode besluit het Rapport ter her ziening van de Liturgie, door Depp, ad hoe voor gesteld te aanvaarden, maar met zekere vrijheid van de plaatselijke kerken. Art. 18. De Part. Synode besluit de Gen. Synode te verzoeken Deputaten te benoemen met opdracht pogingen in het werk te stellen die kunnen leiden tot de geboden en daarom gewenschte eenheid tusschen degenen, die de Geref. belijdenis onderschrijven. Art. 19. Ingekomen Stukken: a. Van Deputaten 't verband der Geref. Kerken en de V.U., gesteld in handen Dep. art. 49. b. Van een br. die zich zal wenden tot de Gen. Synode. c. Schrijven van Ds. v. Dijk, Missionair Die naar des Woords, omtrent 't gebruik van een Liederenboek in de samenkomsten der gemeente. In handen te stellen van afgev. ter Gen. Synode om er aan mee te werken, dat de Gen. Synode ernstig aandacht geve aan deze zaak. d. Bezwaarschrift van verschillende br. uit T. tegen handeling van den Kerkeraad van T. en de Cl. A. In verband met deze zaak worden twee com missies benoemd om prae-advies uit te brengen. Art. 20. Ds. A. Scheele wordt herbenoemd tot curator Theol. School voor 3 jaar, sec. Ds. Groeneveld. Art. 21. De vergadering gaat in comité. Wordt besloten een onderzoek in te stellen bij br. P. J. d. J. naar Art. 8 D.K.O. Vaststelling onderzoek. De Synode zal D.V. 27 Juni des morgens 9.30 uur opnieuw samen komen. Ds. Heij dankt. S. GROENEVELD. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op Donderdag 8 Juni 1933. Afwezig met kennisgeving br. G. Prins. De Voorzitter, Ds. A. Koning, opent de ver gadering, laat zingen Ps. 19:7, leest 1 Thessa- lonicensen 2 112 en gaat voor in gebed. De Notulen worden gelezen en geteekend. De Boekhouder doet verslag over de toestand der finantiën. Ingekomen Stukken a. Orgaan Ned. Zeemanscentrale b. Verslag Chr. Tehuis „Rust een weinig" c. Circulaire Jodenvervolging, wordt aangehouden d. Zen ding onder Russen, wordt verwezen naar de Zendingscommissie e. Schooldag Theol. School; Centr. Oud. te Utrecht, wordt besproken g. Circulaire Pro Rege h. Bericht splitsing der Meisjesvereeniging i. Agendum Prov. Diac. Conf., idem Part. Synode j. Financieel verslag van de Zending. RapportenZiekenbezoek wordt besproken. Huisbezoek idem. Br. v. d. Hofstede rapporteert over de J. V. Diaconale Zaken geen bijzonderheden. Rondvraag. Lezen Persverslag. Sluiting. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN ZENDING. Middelburg. Ontvangen een pak zilverpapier van de kinderen school met den Bijbel Heinkenszand. Hartelijk dank. Molstraat. Mej. C. LITTOOIJ. Middelburg. Ontvangen van Jan, Bram en Nellie Taal een flink pak capsules Catechisatiebus Hofpleinkerk f 13.56Catechisatiebus Gasthuiskerk 9.77 N. N. 1.en 1.voor de Pinkstercol lecte. Voor al die giften hartelijk dank. De Zendingscommissie, W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. Arnemuiden. In dank ontvangen voor de Zending van 4 meisjes van Joh. de Rijke 180 halve centen. Namens de Zendingscommissie, Ds. H. SCHOLING. Serooskerke. Gevonden in de collecte f3.zijnde 1.voor Blondo, 1.voor de Zending en ƒ1. voor Ds. Merkelijn persoonlijk van de kinderen D. Tavenier 100 halve centen en een pak zilverpapier van de kinderen J. Meliefste voor de Zending. Met dank. DE BOEKHOUDER. GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen één kist bananen. De Huisvader, N. J. v. COMMENEE. 1 Middelburg. Met vriendelijken dank ontvangen van de kinderen van de Heerengrachtschool voor de Schoolzending acht gulden. I. VAN NOPPEN. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Jehu" door Ettje Loodewijk. Vad. Gesch. „De slag bij Waterloo" door Truus Hamelink. Afdeeling II. Bijbelsche Gesch. „Jehu", 2 Kon. 9 en 10 door Truus Meeuwse. Na de pauzeReciteerwedstrijd door Saar van Maldeghem, Bets Pouwelse, Maatje Bolier, Corrie Leijnse, Anny v. Ouwerkerk, Jeanne Verhage, Mien Annot en Bep Walraven. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Jehu" door Nel Klercq. ReciteerenTitie van Sluijs, Nel Suurmond, Cato de Vos en Gré Klein. Geref. Meisjesvereeniging MeisjesroepingM'burg. Afdeeling B. Geloofsleer. „Woord en Daad", Schets IV door S. Sanderse. Lees- en Reciteeroefening „Herteloozen", B. en Bew., 1 Oct. '27. Memoriseeren. Poëzie. Lena den Toonder. Geref. Mannenver. „Dr. Herman Bavinck". Vergadering op D.V. Vrijdag 16 Juni a.s. des avonds 8 uur in de Consistorie der Gasthuiskerk. Onderwerp„Abraham" door den heer J. N. v. Commenee. Het Bestuur. Kring Walcheren I der Gereformeerde Meisjesver- eenigingen vergadert op Donderdag 22 Juni 's avonds half acht in de Geref. Kerk te Veere. InleidingGeloofsleer, schets 6. Schriftinspiratie door Veere. Zending „B. en B." 17 April 1931 „Zon de, Zondestraf en Verzoening" door Vlissingen. Bijdrage door Veere. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. G. B. art. 24. „Van de heiligmaking en de goede werken", vr. M. Pouwelse. O. P. 5 (1 en 2) „Overheid, handhaafdster van Gods Wet", vr. B. Camper. Vergadering der G. J. V. te Koudekerke op Vrijdag avond 16 Juni in het V'ereenigingsgebouwAanvang 8 uur. Schriftstudie, les 18 „Schuld en Straf", No. 38 van de 41ste Jrg., vr. C. Francke. Voordracht, vr. J. Aarnoutse. Pauze. M. O. deel I, les 20 „Openbare Zedelijkheid en Drankmisbruik" door vr. J. Huisman. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 18 Juni des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. G. B. art. 32. „Van de orde en discipline of tucht der Kerk" door vr. J. v. d. Broeke. 2. Zending. Ond. 3. „Wat de vóór-Reformatori sche periode opleverde voor de Zending" door vr. W. Hendrikse. Gereformeerde Knapenv erg ader ing „Samuël", M'burg. Afdeeling III. B. G. 2 Kon. 14 122, 15 17. „Amazia" door vr. Schroder. V. G. „Vierde Engelsche oorlog" door vr. Loode wijk. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". „David's vervolgingen" door vr. J. de Rijke. Huishoudelijke Zaken. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Vergadert Donderdags in het gebouw der C.J.M.V. (Singelstraat). Schriftstudie „De volkeren der wereld", M. Ton. K. G. Vervolg schetsen, J. H. Louwerse. Varia, C. Alewijnse. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 18 JUNI 1933. RING MIDDELBURG. Ringvergadering op Vrijdag 23 Juni in de Geref. Kerk te Grijpskerke. Rooster bekend. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. D. Scheele Bed. H. Av. 6 uur Ds. D. Scheele Dankzegging. Noorderkerk 9.30 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis Voorb. H. Av. 2 uur Cand. A. W. T Nijenhuis 6 uur Ds. Joh. Booij te Heinkenszand. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Cand. M. P. van Dijk te Amsterdam. 2 uur Lezen eener Leerr. Voorb. H. Av. Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Collecte Schuldbelegging. Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Cand. M. P. van Dijk Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 10 en 5 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Cand. J. A. Vink te Vreeswijk. Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk in de Chr. School, 9.30 en 2 uur Ds. M. Heuzeveldt 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN, Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Ds. J. van Nes te 's-Gravenhage. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 u. Cand. van der Meulen te Garijp. Kapelle-Biezelinge 9.30 uur Ds. J. Koolstra 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 en 3 u. Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 uur Ds. A. Scheele 2 uur Ds. J. Koolstra Kruiningen 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Ds. E. Beukema 6.30 uur Ds. H. Scholing te Arnemuiden. Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur Ds. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Ds. S. Groeneveld Namiddag Bed. H. Av. en Dankz. Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Hoek 10 en 3 uur Ds. C. B. Bavinck Bed. H. Av. en Dankz. Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. J. de Vries Bed. H. Av. en Dankz. Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Berg te Renswoude. Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3