KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN TWEETAL TE Middelburg A. Dondorp te Heemstede. J. v. d. Meulen te Schiedam. Door de Geref. Kerk van Rotterdam (Centrum) is grond in den polder Blijdorp aan gekocht voor den bouw van een nieuwe kerk. In totaal is van de benoodigde som voor den grond reeds 58.000 bijeen. Tevens is er een speciale gift van 1000 toegezegd voor luid- klokken. De Theologische Schooldag zal dit jaar D.V. op Donderdag 22 Juni te Kampen worden gehouden. Des avonds tevoren, te zeven uur, zal men samenkomen tot eene ure des gebeds in de Burgwalkerk, waarbij hoopt voor te gaan Ds. C. W. Keur van Scheveningen. Na afloop zal er voor de bezoekers van buiten gelegen heid zijn elkander te ontmoeten in de Aula der Theologische School. De vergaderingen van den 22en zullen even eens in de Burgwalkerk worden gehouden, en onder leiding staan van Ds. P. Bos. De morgen vergadering zal aanvangen te kwart voor tien, en omstreeks twaalf uur eindigen. Het openings woord zal worden gesproken door den Rector der School, Prof. Dr. A. G. Honig. Daarna zal Dr. L. v. d. Zanden van Groningen spreken over „Christendom en Nationaal-Socialisme" er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. De middagvergadering zal aanvangen te twee uur. Hier hopen op te treden Ds. H. J. Heida van Vlaardingen (over „de kerk en de heden- daagsche nood") en Ds. P. D. Kuiper van Sas- senheim (over„de kerk en de hedendaagsche geestelijke nood"). Wie logies begeert, zende tijdig bericht aan den pedel A. de Graaf, met opgaaf, voor hoe veel personen en voor hoelang (één of twee nachten) het wordt gewenscht. Uit modern N.-Holland. Onze bekende „auto-zendeling", br. D. Schot vanger, laat in het „Kerkblad van A'dam-West" zien, hoe donker het is in sommige dorpen van Noord-Holland als gevolg van 't ontbindende modernisme. „Wij zouden Vrijdag 12 Mei in Den lip vlak bij Landsmeer een openluchtsamenkomst houden. Omdat de lip een streek is zonder middenpunt, waar de huizen om heen staan, was het noodig de samenkomst vooraf bekend te maken. Toen wij binnenreden, stonden al een groot aantal kinderen en een aantal opgeschoten jon gens ons op te wachten. Wij proefden den geest door de opmerkingen, die wij opvingen. Uit kindermond moesten wij hooren weg met den Bijbel, leest de Tribune weg met de Christenen. Een jongen hoorden wij spottend zeggen die menschen willen vertellen van een Jezus, die ergens boven moet zijn. De samenkomst werd aangevangen. Een koor tje uit Landsmeer zong enkele Christelijke lie deren, doch werd overstemd door de Interna tionale. Toen het even stil was, probeerden wij een woord te zeggen. Het werd ons onmogelijk gemaakt. Luid zongen opgeschoten jongens de Internationale, afgewisseld door Colijn enz. Kleine jongens speelden op mondharmonica's, terwijl één een luidspreker te pakken had kun nen krijgen en schreeuwde de auto van Hitier, weg met de fascisten. Wij konden dien avond daar het Evangelie niet brengen. Politie was niet aanwezig. In Den Up zelf woont geen veldwachter. Zoo moesten wij onverrichterzake terugkeeren. Ik wou dat alle Christenen, die laks en lauw van verre blijven staan, dat eens zagen. Het was niet de eerste maal, dat wij het Commu nisme in het hart konden zien. Daar in Den Up wordt reeds de kinderziel vergiftigd door de roode leer. Iedere week wor den de kinderen bijeengebracht om ze de revo lutionaire beginselen te leeren. Dat hun ook ge leerd wordt hoe zij in de praktijk moeten op treden, zagen wij duidelijk. Haat tegen God en Zijn dienst wordt hun reeds zeer jong ingegeven. Moge God Zich ontfermen over deze diep ongelukkige jeugd." (Heraut) Godloozen-Universiteit. Te Wjatka in Sovjet-Rusland is een nieuwe godloozen-Universiteit opgericht, waar op Staatskosten 400 godloozen-propagandisten te gelijk gevormd kunnen worden. Kerken in ander Kerkverband. De „Katendr. Kerkb." schrijft over hen, die de voldoening aan hun smaak zoeken door niet de samenkomsten van eigen kerk bij te wonen, maar elders te gaan bij een prediker uit een geheel ander kerkverband. „Ze zijn lid eener Gereformeerde Kerk. Verklaarden zich bij 't afleggen hunner be lijdenis accoord met de geloofswaarheden dier kerk. Stelden zich bij die gelegenheid bewust onder het toezicht der ambten in die kerk. Beloofden door die daad tevens mee te zullen leven met die kerk. Ze worden als leden dier kerk des Zondags tweemaal samengeroepen, om met God samen te zijn en 't Woord ambtelijk in Gods Naam te hooren bedienen. In plaats van daaraan gevolg te geven in een verband, waarin ze zich door vrije keus stelden, gaan ze de uitnoodiging aanvaarden in een heel ander verband, waarvan ze de schriftuurlijkheid, toen ze belijdenis deden, niet konden erkennen en waarmede onze vaderen, om des gewetens wil, moesten breken, voor welke daad ze smaad- heid hebben willen dragen. Met het gevolg geven aan die uitnoodiging, onttrekken ze zich voor dat oogenblik aan de ambten, waaronder ze zich stelden, en aan de ambtelijke bediening van het Woord Gods, die ze beloofden te zullen volgen. Daartegenover stellen ze zich voor dat moment onder de amb ten, die ze voorheen niet meenden te kunnen erkennen en aanvaarden ze de medeverantwoor delijkheid voor wat die ambten doen of ook nalaten te doen. Ze zullen dit alles zoo niet toestemmen, want de verwarring in de geesten is groot en 't juist onderscheiden klein, 't Gaat hun om een be paalden prediker, zeggen ze, die aan hun smaak voldoet. Dan hebt ge hetzelfde weer, dat we reeds eerder signaleerden. 't Gaat om den mensch en niet om God. Neen, zullen ze zeggen, 't gaat ons om wat die prediker zegt. Dan is er dus een tegenstel ling tusschen wat daar, waar zij gaan, gepredikt wordt en daar, waar zij behoorden te gaan. Dit zal ook wel niet onjuist zijn. 't Is zoo vreemd niet meer, dat leden eener Gereformeerde Kerk een prediking zoeken, die ethisch ingesteld is en daarvoor een prediking, welke Gereformeerd is, verwaarloozen. Is dus hun opmerking juist, dat ze gaan, om wat de prediker zegt, dan is er een keus gedaan en stelde men zich tegen over een prediking, die overeenkomstig de be lijdenis is, welke men zelf aanvaardde. Men stelt zich tegenover zijn eigen belijdenis. En dat, zonder dat één woord om nadere in- formatiën, of van broederlijk vermaan over ver meende afwijking gesproken werd in eigen kring. Men doet, wat men zelf wil. Met plichten, die men als van Godswege op zich nam, rekent men niet. Alle kerkelijke ernst is zoek. Alle kerkelijke eerlijkheid is daar verdwenen. Dat de Schrift in 't kerkelijke leven ook nog wat, neen alles te zeggen heeft, rekent men niet. Ze zijn kerkelijke vrijbuiters geworden K. B. S. De Bijzondere Commissie voor de a.s. Gene rale Synode der Geref. Kerken te Middelburg verzoekt de Broeders en Zusters te Middelburg, die een circulaire ontvingen over het logeeren der Afgevaardigden, hun antwoord ten spoedig ste aan den Secretaris dier Commissie (Lange Burg B 16) te zenden. Laat het onze Geref. Kerk een eere zijn de Synode te mogen ontvangen en blijke zulks uit de bereidwilligheid één of meer Afgevaardigden logies te verstrekken. De Commissie voornoemd, A. D. LITTOOIÏ, Voorzitter. M. B. FANOY, Secretaris. Serooskerke. KORT VERSLAG van de ver gadering van den Kerkeraad gehouden op Woensdag 7 Juni 1933. Afwezig één diaken vanwege verblijf elders. Opening. Notulen. Ingekomen Stukken 1.4. Agendum van Centr. Ouderlingen Con ferentie Theol. Schooldag Partic. Synode in ZeelandProvinc. Diacon. Conferentie naar laatstgenoemde worden afgevaardigd de brs. Melis en Ton, sec. J. Jobse 5.7. Steunaan vragen voor N. I. Vereen, van Protest. Onder- offic. „Pro Rege" Baltische Ruslandarbeid Leniging nood Jodenvervolgingen in Duitsch- land deze stukken gaan naar de Commissie ad hoe 8. Finant. verslag 1932 en Begrooting 1933 Zending in Magelang zullen circuleeren. Kerkelijke Stand. Gedoopt Neeltje Poppe Md. Overleden Adriaan Christiaanse Gz. Ingekomen met attestatie van Koudekerke Adriana Clarisse; met doopattest van Vrouwenpolder Maarten Geerse. Rapporten over het huisbezoek in 44 gezinnen worden uitgebracht. 2 Juli zal D.V. Cand. H. J. Pilon, van Apel doorn, voor de gemeente optreden. Diaconale Zaken. Kassaldo per 1 Mei 1933 273.51 Yi- Ontvangsten in Mei 228.35. To taal 501.86J/2. Uitgaven ƒ169.Gereserveerd voor den a.s. winter en nog te voldoene posten 200.Kassaldo per 1 Juni 132.8614. Rondvraag. Sluiting. DE KERKERAAD. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 8 Juni 1933. PraesesDs. D. Scheele. Aanwezig 36 broeders. De Praeses opent de vergadering, leest Hand. 2 4147 en gaat voor in gebed. De Notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukkendankbetuiging van de Burgemeester en Mevrouw voor de betoonde belangstelling op 5 April j.l. Agenda Centrale Ouderlingen Conferentie een 5-tal verzoeken om steun naar de Commissie ad hoe verschil lende stukken betreffende de Particuliere Synode in handen gesteld van den archivaris. Commissie voor doopaanvragen enz. één aangevraagd doopattest en één doopaanvrage toegestaan één ingekomen attestatie aanvaard. Namens de beroepingscommissie wordt een algemeen rapport uitgebracht. Besloten wordt alle rapporten afzonderlijk te behandelen. Na gehouden stemming wordt het navolgende twee tal aan de gemeente voorgesteld Ds. A. Don- dorp te Heemstede en Ds. J. v. d. Meulen te Schiedam. De gemeente zal Dinsdag 13 Juni a.s. des avonds om 8 uur in de Gasthuiskerk in de gelegenheid worden gesteld uit dit tweetal een keuze te doen. Zij die 's avonds verhinderd zijn ontvangen des middags van 1 tot 2 uur daartoe gelegenheid. Censura morum wordt gehouden geen der aanwezige broeders heeft bezwaren. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. DE KERKERAAD. V. U.-busjes. In de week van 1217 Juni zal de inhoud van de V. U.-busjes weer worden opgehaald door dames voorzien van een biljet, waarop het bedrag moet worden ingevuld en Uw handtee- kening of voorletters geplaatst. DE COMMISSIE. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN ZENDING. St. Laurens. Met hartelijken dank ontvangen van Mina Lous 230 halve centen. Namens de Zendingscommissie, D. WILLEMSE, Penningmeester. Korte verklaring der Heilige Schrift met nieuwe vertaling. Ezechiël door Prof. Dr. A. Noordtzij. 1 Korinthe door Prof. Dr. F. W. Grosheide. Richteren door Dr. C. J. Goslinga. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Met dankbaarheid maken we er melding van, dat kort na elkaar de hierboven genoemde deeltjes van de Korte verklaring verschenen en daarmee het verstaan van deze boeken wordt bevorderd. Bijzonder geldt dat wel deze Schrift- deelen, die zonder een goede uitlegging buiten gewoon veel moeilijkheden geven. Ezechiël Van deze profetiën geldt wel, dat ze zwaar zijn om te verstaan. Denk maar aan de vele visioenen. Daardoor is het voor heel velen bijna een gesloten boek. Toch trekt het ook de aan dacht en men begeert de geheimenissen daarvan ontsluierd te zien. De verklaring van dit boek ter hand te nemen was een ontzaglijke taak. We zijn blij, dat Prof. Noordtzij voor die moeilijk heden niet is teruggedeinsd, maar dat hij dien arbeid ter hand nam en voltooien mocht en ons alzoo laat deelen in de vruchten van zijn, door vele jaren studie, gerijpte kennis. Door de in leiding krijgen we een goed inzicht in den ver warden tijd, waarin Ezechiël optrad en de uit legging doet vele nevels opklaren en alzoo de schoonheid dezer profetiën waardeeren. 1 Korinthe. Zöö zwaar om te verstaan als de profetiën van Ezechiël is de Eerste brief van Paulus aan Korinthe niet. Ook doordat vaak aan dezen brief de stof voor de prediking ontleend wordt staat de inhoud daarvan veel korter bij den bijbellezer. Toch zijn er wel gedeelten, die groote uitlegkundige moeilijkheden bevatten. Men denke maar aan het 7de hoofdstuk. Reeds daarom grijpt men gretig naar de Korte verklaring van Prof. Grosheide om te zien hoe deze kundige exegeet de moeilijke plaatsen verklaart. Maar niet al leen daarom. Deze brief is in z'n geheel van groot actueel belang en daarom is het een voor recht, dat men nu naar de verklaring van Calvijn en die van Ds. J. van Andel ook kan raadplegen die van Prof. Grosheide. Het boek der Richteren. Bij lezing van het boek der Richteren rijzen vele vragen van algemeenen en bijzonderen aard. Het is moeilijk zich van het tijdvak der Richte ren een duidelijke voorstelling te vormen. De gegevens daarin zijn maar schaarsch. We lezen daarin van dingen, die ons verwonderd doen vragen hoe ze mogelijk waren. Ook de chrono logie brengt bezwaren mee. Daarnaast doen zich bijzondere vragen op van ethischen aard zoo bij de dood van Ehud, die Eglon doorstak zoo, bij wat Jaël deed, als zij met een nagel der tent Sizera aan den grond vastspijkerde zoo om nog iets te noemen, bij Jefta en zijn belofte. De verklaring van dit Schriftdeel stelde alzoo bijzondere eischen vooral die van een minite- eus onderzoek en van het zien van dit boek in het breede verband met heel de Schrift. Daarom zijn we Dr. Goslinga dankbaar, dat hij de moeiten niet ontzag, ons dit deel van Israëls geschiedenis beter doet verstaan en de beteekenis van dit boek in het geheel der Schrift leert waardeeren. Dit deeltje bevat nog maar de hoofdstukken 112. We hopen, dat het den schrijver gegeven moge worden spoedig de verklaring van de laat ste hoofdstukken, waarin de geschiedenis van Simson voorkomt, te doen volgen. Bij deze uitgave der Korte verklaring is er op gerekend, dat die in breeden kring gekocht zal worden. Laat die verwachting niet beschaamd worden. In de bibliotheken van Mannen- en Jongelings- en Meisjesvereenigingen mogen ze zeker niet ontbreken. HEIJ. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Elisa en de Syriërs" door To Bolier. Na de pauze Reciteeren door Anke Schout, Mien Versluijs en Cathrien Wattel. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Eliza en de Syriërs", 2 Kon. 6 door Tannie Kooman. Na de pauze Reciteeren door Jeanne Verhage, Dien Willeboordse en Truus Meeuwse. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Eliza en de Syriërs" door Marie Cornelisse. ReciteerenEmmy van Sluijs, Titie van Sluijs, Miep Loodewijk en Ad Dronkers. Geref. Mcisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. O. T. Schets 16b. „De Woestijnreis in Israëlin de Woestijn Paran". Num. 11, 12, 13, 14. Verslag Bonsdag. Kring Walcheren II van M. V. op G. G. Vergadering D.V. Donderdag 15 Juni in de Geref. Kerk te Grijpskerke. Aanvang precies half acht. Inl. Gel. leer „De Voorzienigheid Gods". Zie leidraad, door Oostkapelle. Kringonderwerphet Bestuur onzer M. V. door Gapinge. Bijdrage door de ontv. Ver. Vergadering van de J. V. op G. G. te Koudekerke op Zaterdagavond 8 uur in het Vereenigingsgebouw. N. T. deel II, les 40. „Instelling van het Heilig Avondmaal", Matth. 26 2629, Marcus 14 2225, door vr. L. A. Jacobse. Voordracht door vr. M. Boone. Pauze. Oplossing van een vraag. Vrij onderwerp V. G. les 14 „Losmaking van Spanje" door vr. Piet Wielemaker. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. O. T. 29a „Joram en Ahazia", J. B. 27 Nov. '31, vr. J. Willeboordse. V. G. 23. „Revolutie in ons land", vr. D. de Vos. RING SEROOSKERKE EN OMSTREKEN. Zomervergadering D.V. op Donderdag 15 Juni in de Consistorie der Geref. Kerk te Serooskerke om 8 uur. 1. „Moeilijkheden in den jongelingsleeftijd" door P. Jobse van Serooskerke. 2. „De Bondsidee" door H. Geertse van Domburg. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". „Een der Profeten" door vriend Graafhuis. „Oranje en Nederland" door vr. J. v. Maldeghem. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Vergadert Donderdags in het gebouw der C.J.M.V. (Singelstraat). O. T. Schets 38. „Simson (A.)" door vr. M. C. Roose. M. O. Schets 17. „Coöperatie" door vr. H. Ha melink. Varia door vr. G. Boon. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 11 JUNI 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Hulpbehoevende Kerken in de Classis. Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Scheele Voorb. H. Av. Ds. A. C. Heij Ds. C. Diemer te Rotterdam. 2 uur Ds. C. Diemer 6 uur Ds. D. Scheele Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Cand. M. de Goede te Rotterdam. Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Woensdag 1.30 uur Ds. A. Koning Huwelijksbevestiging. Meliskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. D. Scheele Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 uur Lezen eener Leerr. 5.30 uur Ds. J. E. Visser Vrouwepolder 9.30 uur Cand. M. de Goede 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 10 en 5 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk in de Chr. School, 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. 6 uur Ds. M. Heuzeveldt Oosterland 9.30 en 2 uur Ds. M. Heuzeveldt Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Cand. J. Mulder te Goes. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 u. Ds. C. A. Vreugdenhil Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Cand. Leen ber. pred. te Ermelo. Borssele 9.30 uur Ds. E. Beukema 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. E. Beukema 's-Gravenpolder 10.30 en 3 u. Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 10.30 uur Lezen eener Leerr. 3 uur Ds. G. van Heiningen Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdijk 10 uur Ds. G. v. Heiningen 2.30 uur Lezen eener Leerr. CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Lezen eener Leerr. Namiddag Voorber. H. Av. Axel 9.30 en 2.30 uur Ds. J. S. Post Bed. H. Av. en Dankz. Hoek 10 en 3 uur Ds. C. B. Bavinck Namiddag Voorber. H. Av. Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 10 en 3 uur Ds. D. J. de Vries Voorm. Voorber. H. Av. en Openb. Bel. Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3