OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN Landelijke samenwerking inzake art. 13. De Classis Zwolle heeft een voorstel van de- putaten ad art. 13 D.K.O. om toe te treden tot een landelijke samenwerking van de Synodale ressorten voor de verzorging van emeriti-predi kanten, predikants-weduwen en -weezen, aan genomen. Gereformeerden niet naar de Heldring gestichten. De Classis Arnhem der Geref. Ker ken, gehoord de mededeelingen van den kerke- raad der Geref. Kerk te Zetten, besloot een waarschuwing te publiceeren, leden der Geref. Kerken ernstig ontradende om zich aan deze inrichtingen te verbinden of voor hun kinderen plaatsing in deze inrichtingen te zoeken, daar ambtelijk bezoek vanwege de Geref. Kerk op deze stichtingen niet wordt toegelaten, en de leden der Geref. Kerk op deze stichtingen geen gelegenheid ontvangen ter kerk te gaan of de catechisatie te bezoeken. De Kerk te Zetten zendt attestaties en doopattesten van op deze stichtingen inwonende Gereformeerden aan de afzenders terug. Tot zoover de uitspraak der classis. De directie der gestichten heeft wel tegen deze uitspraak eenig bezwaar ingebracht (het was niet „vriendelijk"), maar inmiddels zijn de feitelijke mededeelingen der classis in geen enkel opzicht weersproken. Het blijkt dus noodig ge weest te zijn, dat de classis op die feiten den nadruk legde, en Gereformeerden verzocht, er de eenige conclusie uit te trekken. Wat blijft. Dezer dagen las ik aldus Prof. Grosheide in ,,N. Holl. Kerkblad" een zeer merkwaardigen brief door een geloovig Engelsch predikant, geschreven in het jaar 1886. Daarin heette hetMaar, o, wanneer de komen de vijftig jaren even vruchtbaar zullen zijn aan ontdekkingen en uitvindingen als de verloopen vijftig, wat zal deze wereld er dan in 1950 ge heel anders uitzien Ik vermoed, dat een onder houd tusschen ver van elkaar liggende landen zal kunnen plaats vinden per telefoon, dat de Koningin (bedoeld is Victoria) de debatten in het Huis (de Engelsche Staten-Generaal) zal hooren of zal luisteren naar een concert, wan neer zij dat begeert. Aan hun bed gehechte Chris tenen zullen de preek in de kerk kunnen hooren door een buis, die aan de stijlen van hun bed is vastgemaakt. En rijke menschen op het platte land zullen een voorstelling in den schouwburg kunnen hooren, zonder dat ze de moeite behoe ven te doen om naar Londen te reizen om den schouwburg te bezoeken. Alle beweging zal electrisch gaan en de stad zal verlicht worden door een vinding, waarvoor de wetenschap nu nog geen naam heeft gevonden. Het is een aan gename gedachte voor u en voor mij om te bedenken, dat als deze wonderen plaats vin den, de catechismus van de kerk nog steeds be vatten zal de geheele hoofdsom van leer en le ven, en dat het gezegende Boek der boeken zal zijn dezelfde onpeilbare bron, uit welke de men schen het water des levens zullen putten voor de onderhouding van hun leven gedurende de dagen van hun vreemdelingschap en tot steun in droefheid en tot troost in het uur van het sterven. - Deze woorden zegt Prof. Grosheide troffen me bijzonder. Ze zijn thans bijna 50 jaren oud en veel van wat toen vermoed werd, dat in 50 jaren komen zou, is gekomen, door de tele foon, de radio, de electriciteit. En nog hebben ook wij Gereformeerde Nederlanders onze ouden Catechismus, en met allen, die gelooven, hebben we het Woord van onzen God, dat ook ons geeft den steun en den troost, die we behoeven In behandeling komt een voorstel van een br. ouderling van dezen inhoud in de orde der prediking worde deze wijziging gebracht, dat de predikanten dezelfde preek in twee kerkgebou wen mogen houden. Door deze maatregel wordt het „loopen" beperkt en hebben de dominees meer tijd voor herderlijk werk en meer gelegen heid contact te krijgen met de gezinnen van hun wijk. Na ampele bespreking wordt dit voorstel met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Een commissie zal wat de nadere uitwerking aangaat komen met een belijnd voorstel. Kerkeraadsverslag Kampen. Tucht over doopleden. De kerkeraad van Scheveningen heeft besloten ten opzichte van meerderjarige doopleden, die afwijken in leer of leven a. hen vanwege den kerkeraad meer dan een maal te vermanen b. hun namen, indien de ambtelijke verma ning vruchteloos is geweest, aan de gemeente van den kansel bekend te maken, opdat ook de gemeente door gebed en vermaning mede- arbeidende om de afwijkende doopleden terecht te brengen c. eindelijk deze doopleden, als deze ver maningen zonder vrucht blijven, uit de gemeen schap der kerk te sluiten door hun namen van het lidmaten-boek af te voeren, waarvan èn aan hen èn aan de gemeente zal worden kennis gegeven. Synode Geref. Kerk Zuid-Afrika. Verslagen van de Generale Synode der Geref. Kerk in Zuid-Afrika, melden, dat deze kerk in 1934 haar 75-jarig bestaan herdenkt. De Synode beveelt aan in deze zware tijden geen groote feestelijkheden te beginnen doch als dankoffer alom te pogen de op de kerken rustende schul den zooveel mogelijk af te doen. Voorts ver oordeelde (o.a. op grond van het 2e gebod en Zondag 35 Heid. Catechismus) de Synode de vertooning van bijbelsche films en ontried de bijwoning ervan. Ergerlijk. Maandag 24 April spraken in de Groote Kerk in den Haag o.a. ook Dr. Colijn en Prof. Wisse. Dit feit heeft Ds. Lingbeek, den vertegen woordiger van de Herv. Staatspartij in de Tweede Kamer, gedrongen om in „Staat en Kerk", zijn lijfblad, in feilen toon uit te varen tegen het optreden van twee „afgescheidenen" in de „hoofdkerk van de hofstad", en aan het einde aldus te razen en te schelden „Ziet ge wel, hoe wij omringd worden door verraders binnen eigen veste? Ziet ge wel, hoe Rome en de Afscheiding baas zijn, niet alleen in het land, maar zelfs ook reeds binnen onze Hervormde Kerk Dr. Vos van Amsterdam voorspelde voor een dertig jaar„de tijd zal komen, dat de monniken en nonnen zullen dan sen in het Paleis op den Dam". Wij zijn al ver der In de hoofdstad van de Hofstad spreken de Gescheidenen. En Hervormd Nederland is zoo betooverd, dat het nog niet ziet, waar het aan toe is. Dat komt van de vervloekte Coalitie!" Dit is ergerlijk. En dwaas tegelijk. Wat ontbreekt het sommige fanatici aan zui ver onderscheidingsvermogen Alsof het spreken in een gebouw hetzelfde is als de baas zijn in de Kerk Dit zegt iemand, die week aan week tolereert, dat godloochenaars en vrijzinnigen in zijn kerk den Christus verwerpen Wat zegt Ds. Gravenmeyer ten onzent van zulk een taal En is het niet verschrikkelijk, dat het optre den van een man als Dr. Colijn in een kerkge bouw der Herv. Kerk als nog grooter gruwel gekarakteriseerd wordt dan dat monniken en nonnen dansen in het Paleis op den Dam." Indien het niet zoo in-droevig was zou men om zulk een dwaasheid kunnen lachen. Maar nu Kerkbodee 's-Gravenhage. K. D. K. B. S. VERGADERING van den Kerkeraad (Smal). Middelburg, 1 Juni 1933. Opening door den Voorzitter, Ds. Scheele, met het lezen van Handelingen 1 25einde en gebed. Aanwezig 23 ouderlingen. Notulen gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken a. een schrijven van dankbetuiging voor deel neming, betoond bij het overlijden van een lid der gemeente b. een schrijven van een lid der gemeente, die de gemeenschap der kerk wil verbreken met leedwezen aanvaard c. een verzoek om steun door Pro Regum in handen van de Commissie ad hoe d. verschillende mededeelingen over ontvan gen giften e. mededeeling van en uitnoodiging tot bij woning van den Theol. Schooldag te houden D.V. 22 Juni. Ouderling Olthoff zal alsdan onze kerk daar vertegenwoordigen een schrijven van een lid der kerk, die zich wil onttrekken in handen gesteld van de Sectie g. eenige berichten bestemd voor de a.s. Gen. Synode h. uitnoodiging tot bijwoning van de Jaar vergadering „Vrederust". Ouderling Tazelaar of P. v. Sluijs zullen den Kerkeraad dan vertegen^ woordigen i. mededeeling van Deputaten, dat de Zen dingsdag zal gehouden worden D.V. 5 Juni te Serooskerke op „Korenbloem" j. schrijven over attestaties van de Geref. Kerk te Souburg. Rapporten Ouderling Suurmond brengt ver slag uit over de ingebruikneming van de Geref. Kerk te Souburg en brengt groete en dank van dien Kerkeraad over. Behandeling van een censure geval. Doopaanvragen één. Ingekomen attestaties een tweetal. Een dooplid vraagt toegelaten te worden tot afleggen van Openbare belijdenis, wordt toe gestaan. Rapport over drie doopleden der gemeente, die gezondigd hebben tegen het 7e gebod zal medegedeeld worden aan de gemeente. Rondvraag levert niets belangrijks op adres veranderingen en circulatie van het concept leerboek voor de Catechisaties worden ter sprake gebracht. Besloten wordt Aan B. en W. van Middelburg zal verzocht worden de Gen. Synode officieel te ontvangen. Ds. Scheele zal zijn vacantie houden in Juli met het oog op de werkzaamheden voor de Gen. Synode. Kort Verslag gelezen en vastgesteld. Dankzegging. Sluiting. 8 Juni Breed 15 Juni Sectie 29 Juni Smal. DE KERKERAAD. Zonnemaire. Voor een talrijk gehoor nam Ds. Hoek j.l. Zondagmiddag afscheid van zijn gemeente wegens verkregen eervol emeritaat. Zijn Eerwaarde had tot tekst gekozen He breen 13:20, 21, waarin wij de heerlijke deug den als vruchten van des Apostels geloof kun nen nagaan. Hij ontwikkelde daarbij drie gedachten 1°. tot wien zijn smeeking opging 2°. waartoe hij ze wenscht 3°. waarvoor hij ze vraagt. Vervolgens wees hij op zijn gebrekvollen ar beid, omdat hij mensch is, dat hij ook zijn schat in een aarden vat draagt, terwijl hij duidelijk liet uitkomen, dat de groote Herder der schapen hem in die 40 jaren ondersteund heeft met Zijn goddelijke kracht. Dat hij ook deze gemeente 20 jaren gewezen heeft op dien eenigen en groo- ten opbouwer der gemeente, Jezus Christus. In 't laatst richtte Zijn Eerwaarde zich tot zijn Kerkeraad, welke nu datgene op haar schouders ziet getorst, wat anders zijn Eerwaar de zich als roeping zag toegewezen. Dat de God des vredes hen ondersteunen mocht, en hen volmake in alle goed werk, opdat zij Zijn wil moge doen. Vervolgens sprak hij een woord van dank tot de boekhouder der gemeente en al degenen, welke iets verrichten tot instandhouding der gemeente, zijn catechisanten, het jeugdwerk der gemeente, het hoofd der school en zijn hulpe, de vertegenwoordiger der Classis, Ds. Heuze- veldt, en het hoofd der burgerlijke gemeente. Namens de gemeente sprak br. van Dijke den scheidenden Leeraar toe en liet hem staande toezingen Ps. 134 3. Daarna sprak Ds. Heuze- veldt namens de Classis Ds. Hoek en de ge meente toe. Na de sprekers dank te hebben gezegd voor de hartelijke woorden hem toegesproken en toe- gewenscht, werd deze afscheidsure geëindigd met het zingen van Ps. 37 3. De Kerkeraad der Geref. Kerk. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Middelburg, Mei 1933. Het Comité tot steun van den Evangelisatie- arbeid in België, bericht met hartelijken dank de ontvangst der volgende bedragen van Lena van Hal te Oostburg van een prikkaart 3.75 van Neeltje Koster (door tusschenkomst van den Heer TangeJ te Kamperland van vijf prik- kaarten 8.door Ds. de Boer, Zuidbeier land, van vijf prikkaarten 8.10 door tus schenkomst van den heer van der Leeden te Schiedam van prikkaarten 38.verzameld door den Heer Veefkund te Oud Loosdrecht 15.door tusschenkomst van Ds. D. Scheele 16.50 (reeds verantwoord); door broeder Leijnse van de Wed. N. N. 4.van den Heer S. 1Gereformeerde Kerk Rotterdam- Delftshaven 5.Geesteren-Gelselaar 2.50; Gorcum 2.50 Wolphaartsdijk 2.Chr. School Zuidland 2.50 Dr. Lonkhuijzen te Zierikzee 2.Geref. Kerk Dordrecht 5. Geref. Kerk Oldebroek 2.Gameren 1. Utrecht 10.Breukelen 2.50 Apeldoorn 10.Aalten 5.en 't laatst niet het minst van den Heer de Putter te Ierseke 22.50 ver zameld met prikkaarten. Voor al de liefde en toewijding die uit deze bijdragen spreekt nogmaals onzen hartelijken dank. Wij hebben nu ruim 700 bij elkaar, toch kan men met den bouw van de school nog niet beginnen daar de grond alleen twee duizend gulden kost. Wij zullen maar voortgaan met verzamelen. Als wij op deze manier het geld voor den grond bijeen kunnen brengen, misschien geeft God dan wel in het hart van de rijke Broeders en Zusters onder ons om het bouw- kapitaal te verstrekken. Het is voor die kleine gemeente te Denderleeuw een schreiende be hoefte. Ons voor Uwe giften en aanvrage voor prik kaarten (een prachtmiddel om vele kleintjes te verzamelen) aanbevelend, blijven wij namens het Comité tot steun van den Evangelisatie-arbeid in België, A. M. E. WATTEZ, Pe'nningmeesteres, Postrekening 171033. M. MALJERS, Secretaresse. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen van N. N. uit Hoofddorp 2.50 voor uitzending Radiopreek van een zuster der Gemeente 1.voor de Zending en 1.50 voor de kerk. Met dank. Ds. SCHEELE. Het leven van den Walcherschen boer, gedurende de laatste twee eeuwen, historisch geschetst door A. Geschiere, rustend landbouwer te Grijpskerke (W.). Uitgave: J. van der Wal, Brui- nisse. Men zou zich vergissen, wanneer men meende, dat de titel bedoelde een overzicht te geven van het Walchersche boerenleven van 1730 tot nu. Wel zegt de schrijver iets over het jaar 1720, maar een viertal bladzijden verder zijn we al bij het jaar 1801. Wanneer men zich door die beknoptheid over de eerste drie kwart eeuw, niet al te veel teleurgesteld voelt, zal men hem dankbaar zijn, dat hij dit boekje schreef en uit zijn eigen herinnering en uit die van de geslach ten vóór hem, vele wetenswaardigheden te boek stelde en zoo voor het nageslacht bewaarde. We willen gaarne bekennen, dat we bewondering hebben voor zijn gedetailleerde kennis van de vroegere kleederdrachten en gewoonten en ge bruiken. De bladzijden daaraan gewijd hebben blijvende historische waarde. Dit geschrift heeft echter nog andere dan historische waarde door de beschouwingen, die de schrijver aan zijn historische herinneringen vastknoopt, en waardoor hij het verleden aan wendt als leerschool voor het heden. Juist nu, in den tegenwoordigen gedrukten tijd, kunnen die voor velen tot leering en bemoediging zijn. We wenschen onzen ouden broeder geluk, dat het hem nog gegeven werd dit boekje te schrijven, en we twijfelen niet of het zal, met name op Walcheren, maar ook wel daarbuiten, vele lezers vinden. HEIJ. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. Vrij onderwerp. M. de Boks. Vrije werkzaamheden. Afdeeling B. Geen vergadering. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afd. 1. II en III. Geen vergadering. Gereformeerde Knapenv erg ader ing SamuëlM'burg. Afdeeling II. B. G. „Mannasse" door vr. M. Lenselink. V. G. door den Leider. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 4 Juni des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. Geschiedenis. Ond. 66. „Hiskia en Je- saja" door vr. J. Sanderse. 2. Vaderlandsche Gesch. Ond. 14. „Losmaking van Spanje" door vr. W. van de Hofstede. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. N. T. Sch. 54. „De eerste vervolging der Ge meente", vr. Roose. V. G. 4. „Ons land voor de Pred. v. h. Christen dom", vr. W. Camper. Varia, G. Boon. j Middelburg. In de maand Mei werd gecollecteerd: Kerkbussen 74.18 Radiocollecte 134.80 Theol. School 125.92; Emeritifonds 118.40; Huwelijks collecte 3.52. C. VAN DER KLEIJN, Boekhouder. Middelburg. Gevonden in de collecte de volgende giften a. 20.„een dankoffer van een zuster der ge meente" (waarvan 10.voor de Diaconie en 10.voor het Rusthuis). b. 4.te verdeelen als volgt: 1.voor de Diaconie, 1.voor de Kerk, 1.voor de Blin den en 1.voor Rusland. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Middelburg. Ontvangen 10.van N. N. uit dankbaarheid, te verdeelen als volgt5.voor de Armen, 4.voor het Rusthuis en 1.voor de Telefoon. NIJENHUIS. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 4 EN MAANDAG 5 JUNI 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Pinkster-collecte. Hofpleinkerk 9.30 uur Cand. A. W. T.Nijenhuis 2 uur Ds. H. A. Wiersinga 6 uur Ds. D. Scheele M. 9.30 uur Ds. D. Scheele Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Scheele 6 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis Arnemuiden 9.30 uur Ds. H. Scholing 2 uur Ds. E. Beukema te Nieuwdorp. M. 9.30 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Cand. B. Tunderman te Rotterdam. 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 uur Ds. W. F. M. Lindeboom 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur Cand. Mulder te Goes. Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Serooskerke 9.30 uur Ds. H. Pestman 2 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 9.30 en 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Cand. B. Tunderman Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. M. 9.30 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 10 en 5 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 3 uur Cand. M. P. van Dijk te Amsterdam. M. 9.30 uur Cand. M. P. van Dijk Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk in de Chr. School, 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Woensdag 3.30 uur Ds. M. Heuzeveldt Huwelijksbevestiging. Oosterland 9.30 en 2 uur Ds. Z. Hoek van Zonnemaire. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 6 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. uur Ds. A. Scheele W. H. v. d. Vegt Cand. C. Houtman te Schiedam. Ds. Joh. Booij Ds. H. Torenbeek Lezen eener Leerr. Ds. J. Koolstra Ds. E. Beukema Ds. H. Scholing te Arnemuiden. Ds. E. Beukema Ds. G. v. Heiningen Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur 's-Gravenpolder 10.30 en 3 u. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. 's-Gravenpolder 10.30 en 3 u Heinkenszand 9.30 en 2 uui Yerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 10 uur 2.30 uur M. 10 uur Wolphaartsdijk 10 en 2.30 u. CLASSE AXEL, Aardenburg 10 en 3 uur M. 10 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur M. Oostburg 9.30 en 2 uur M. 9.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur M. 10 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Ds. C. Diemer te Rotterdam. Ds. C. Diemer Ds. J. S. Post Voorb. H. Av. Ds. C. B. Bavinck Geen dienst Ds. Th. P. Potma Ds. D. J. de Vries Ds. D. J. de Vries Ds. Th. P. Potma Ds. S. Groeneveld Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3