KERKNIEUWS. FEUILLETON KENTERING. OFFICIEELE BERICHTEN. voor gezondheid en kracht. Dat zwakte en ziekte en lichamelijke achteruitgang de zekere gevolgen moeten zijn van minder overvloedige maaltijden. Als er in uw gezin misschien iets van die stemming is als het mopperen bij een eenvou dige disch soms al te droef merkbaar wordten te zeer verraadt, hoe alleen rijkdom en overvloed en weelderigheid als „zegen" zou worden be schouwd lees dan Daniël 1 eens kalm en rustig aan uw tafel. En tracht dan te komen, met uw kinderen, waar Daniël in zijn zielsstemming was! Dat kan troosten en bemoedigen en sterken en geloovig doen betrouwen op den Heere onzen God Die immers ook een eenvoudige maaltijd kan en wil zegenen, op ons ootmoedig gebed. Soms meer nog, dan men met recht zou ver wachten bij een overvloedige disch. Zeker Wij, menschen, zijn diep afhankelijk van sterkende maaltijden. Moge God ze ons schenken en altijd blijven schenken En aan al onze medemenschen Tot roem van Zijn goed heid over ons en ons land en volk en heel de wereld Maar ten slotte is het de zegen onzes Gods, die sterken moetDie zegen alleen Niet de spijze alleen Van W. te W. BEROEPEN TE Rotterdam-Zuid (voor den arbeid onder de Chineezen): A. F. J. Pieron, Cand. te Heemstede. AANGENOMEN NAAR Baarland (Z.): Cand. Gijsb. Leene te Ermelo. Ds. H. Buurman, predikant van de Geref. Kerk te Amstelveen, hoopt D.V. 10 December 1933 zijn 40-jarige ambtsbediening te herdenken en is dan van plan met emeritaat te gaan. Ds. Buurman is geboren 23 Augustus 1870 en werd na opleiding aan de Theologische School candidaat in 1893, waarna hij in zijn eerste ge meente Meliskerke werd bevestigd 10 December 1893, van waar hij vertrok naar Amstelveen, waar hij den herderstaf over die groeiende ge meente opnam 22 Januari 1899. - Ds. F. Staal, em.-predikant der Geref. Kerk te Colijnsplaat, is thans zooverre hersteld, dat hij deze week met zijn gezin naar Wasse naar hoopt te verhuizen. In den morgendienst van Zondag j.l. is hem nog toegezongen Ps. 121:4. Ds. B. Roorda nam Zondag j.l. afscheid van de Geref. Kerk van Tijnje (Fr.) wegens in gang van zijn emeritaat. Hij had tot afscheids- tekst Openb. 20 20b. Te Den Haag-Zuid besloot de kerkeraad der Geref. Kerk, hoewel blijvend bij het systeem „verplichte aftreding" (Art. 27 K.Ó.), dat voor het geval een eerstbenoemde nieuw gekozen broeder bedankt, in tweeder instantie de aftre denden weer op het tweetal mogen worden ge bracht. Te Noordwijk aan Zee stierf in den ouderdom van 66 jaar Ds. N. Koers, pred. van de Geref. Kerk. De ontslapene werd in 1889 Cand. aan de Theol. School, en diende achter eenvolgens de Kerken van Zuidbroek (1889 '92), Wanswerd (1892—1899), Helder (1899— 1908) en Noordwijk sinds 17 Mei 1908. In 1929 mocht hij onder talrijke blijken van liefde en waardeering zijn 40-jarige ambtsbediening ge denken. Ds. G. H. Dijkstra, pred. der Geref. Kerk te Bergentheim (O.), heeft wegens voortdurende ongesteldheid emeritaat aangevraagd. Hij heeft bijna 32 dienstjaren en stond achtereenvolgens te Drachtster-Compagnie, Lioessens en sinds Oct. 1922 in zijn tegenwoordige gemeente. Ds. H. T. Hoekstra, pred. der Geref. Kerk van Nieuwolda, verkreeg van de Classis Appingedam met ingang van 1 October a.s. eme ritaat. Van zijn 40 dienstjaren heeft hij er 35 te Nieuwolda gestaan. Vanwege het Verband van Evangelisatie- Commissies van Gereformeerde Kerken in Ne derland wordt van 79 Juni a.s. een Conferen tie gehouden op „Woudschouten", het centraal gebouw der Ned. Christelijke Studentenvereni ging, gelegen aan den Woudenbergschen Straat weg, tusschèn Zeist en de Pyramide van Aus- terlitz. Er zal een keur van specialisten op het terrein der Evangelisatie spreken, waardoor de Conferentie belangrijk en leerzaam hoopt te worden. 3) Het was dan ook geen wonder, oordeelde hij, dat er van die eenvoudigen in den lande waren, die het niet konden vinden onder de prediking en die in kleinere of groote gezelschap pen elkaar stichtten, oude preeken lazen of de oude schrijvers bestudeerden. Bazuin had ook enkele kennissen, die vrij ge regeld, in elk geval des Zondasavonds, maar ook wel in de week, bij hem aan huis kwamen. On betwistbaar was hij dan de voorganger. Hij ging voor in het gebed, waarvoor hij, naar aller een parig getuigenis, bizondere gaven had ontvangen en las daarna uit den Bijbel, om vervolgens het gelezene te bespreken, of een preek voor te lezen. Onder die kennissen waren er gerecruteerd... uit de bezoekers van de werkplaats. Reden te meer voor Aldert Bazuin, om die bezoekers niet alleen te dulden, maar aan te moedigen, om te komen. De meesten moesten niets hebben van zijn „preeken", zooals zij dat noemden. Hij wist het wel, waarom hij zich wel wachtte, parelen voor de zwijnen te werpen. Doch er waren er enkelen geweest, die gaan waren nadenken over zijn opmerkingen. Met het gevolg, dat zij, op zijn verzoek, eens op een Zondagavond kwamen. Zóó was Sieuwerd Bandsma tot God gebracht en had hij zich gezien als een verloren zondaar, die alleen kon worden gered door het bloed van Jezus Christus, den Zoon van God. Aan deze Conferentie gaat de Jaarvergadering vooraf, welke 7 Juni gehouden wordt. Hiervoor is geen aanmelding noodig, wel voor deelneming aan de Conferentie, waaromtrent inlichtingen te bekomen zijn bij Ds. D. Ringnalda Jr., Hoog straat 67, Weesp. Ds. R. H. Pel te Leeuwarden, sinds 31 Juli 1932 emeritus-predikant der Geref. Kerk te Schraard, is ruim 7l jaar oud, onverwacht ont slapen. De overledene, 28 Oct. 1861 geboren, gestu deerd hebbende aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, aanvaardde de bediening des Woords op 2 Juni 1888 bij de Geref. Kerk te St. Anna Parochie. Op 22 Maart 1891 deed hij te Schraard intrede, waar hij na algeheele 43- jarige ambtsbediening emeritaat verkreeg. Te Schraard heeft hij meer dan 4000 malen ge preekt. Zijn afscheidspreek over Jesaja 21 10 was kenschetsend voor zijn geheele leven. Omtrent Dr. J. H. Bavinck, miss. predi kant te Solo (Java), deelt Ds. K. van Anken in de „Delftsche Kerkbode" mee, dat het met de ziekte nu den goeden kant uitgaat. Dr. B. was door typheuse koortsen aangetast en keer op keer deed zich reden tot bezorgdheid voor. Hij zal nu nog eenigen tijd in de bergen moeten „nakuren". Voorts is er sprake van, dat Dr. Bavinck, die volgens plan met 1 Juli a.s. zijn bestemming als docent aan de Theol. Opleidingsschool te Djocja zou volgen, nog te voren naar Holland zou komen voor studie-doeleinden. Men weet, dat Dr. F. L. Bakker de Mohammedaansche Universiteit te Cairo (Egypte) bezocht. Ds. A. Pos, de tweede docent aan genoemde Oplei dingsschool, heeft in *Britsch-Indië gereisd en gestudeerd vóór hij zijn taak aanvaardde. Ook Dr. Bavinck zal blijkbaar nog een tijd van voor bereiding noodig hebben. Vereeniging „Effatha", Christelijk Insti tuut voor doofstomme kinderen, gevestigd te Voorburg. 44e Algemeene Vergadering D.V., op Don derdag 18 Mei 1933, des voormiddags te half elf uur, in het Gymnastieklokaal van „Hoeken- burg", Hoekenburglaan 45 te Voorburg. Agenda 1. Opening door den Voorzitter, Ds. C. Lin deboom. 2. Jaarverslag over 1932 van den Secretaris, Ds. A. Prins. 3. Idem van den Penningmeester, den Heer W. L. B. den Blaauwen. 4. Rapport van den Accountant van het fi nancieel beheer over 1932. 5. Verslag betreffende de Algemeene Onder- steunings Kas. 6. Schoolverslag van het Hoofd, den Heer A. A. van Holten. 7. Verslag van de Nazorg-Commissie. 8. Verkiezing van een Bestuurslid, wegens overlijden van Ds. J. Vonk. 9. Rondvraag. 10. Opwekkende rede van Ds. K. G. van Sme den, Chr. Geref. Pred. te Haarlem. 11Sluiting. Na afloop der vergadering staat de koffie tafel op „Arentsburgh" gereed, daarna Openbare les in „Hoekenburg". In het Internaat zullen de handwerkjes der meisjes tentoongesteld en verkocht worden. In een der leslokalen zullen de werkstukken der jongens en meisjes van de Nijverheidsavond school ten verkoop worden aangeboden. Aan Corporaties wordt verzocht afgevaardig den te zenden (zie art. 6, 7 en 8 der Statuten). Correspondenten, leden en begunstigers wor den eveneens tot bijwoning uitgenoodigd. Afgevaardigden van corporaties benevens correspondenten, die de Algemeene Vergadering bijwonen en vergoeding van reiskosten 3e klasse verlangen, moeten dit acht dagen tevoren aan den Penningmeester, Voorburg, Effathalaan 31, berichten. De balans, de verlies- en winstrekening en de bijbehoorende jaarstukken liggen vanaf half tien ter inzage ten kantore, Effathalaan 31, Voorburg. Met aanbeveling van de Vereeniging en in het bizonder van de a.s. Algemeene Vergadering in het gebed, A. PRINS, Secretaris. Neerlangbroek, 29 April 1933. K. B. S. 't Was op het dorp algemeen bekend, dat die samenkomsten ten huize van den schoenmaker werden gehouden. Eerst had men er om gela chen er was den spot mee gedreven, maar ten slotte praatte men er niet meer over. Want Bazuin en die anderen gingen rustig hun gang. Natuurlijk was het ook den predikant ter oore gekomen. Een paar leden van den kerke raad vertelden het hem. En Boerema, de kerk voogd, die hoogstens tweemaal per jaar in de kerk kwam, was op dien Zondag speciaal ge komen, om mede te deelen, dat hij voortaan zijn schoenen in Uithuizen liet maken en niet meer bij Aldert Bazuin, dien „blikken dominé". Do- miné, had hij opgemerkt, mocht er wel eens werk van maken, want dat was toch al te gek. Dominé had er werk van gemaakt en was op een zekeren voormiddag, toen hij zeker wist, dat de schoenmaker alleen was, de werkplaats binnengekomen. Aldert Bazuin begreep onmid dellijk de reden van het bezoek en had den pre dikant uitgenoodigd, binnen te treden. Zijn werk liet hij dan wel even liggen. Dat kwam later wel in orde. Doch dominé had de invitatie afgeslagen en was aan het vragen gegaan. Of het toch wer kelijk waar was, wat op het dorp werd verteld, dat de schoenmaker des Zondags in zijn woning „aan het kerkje spelen" was. Aldert Bazuin had dat ten stelligste ontkend. „Kerkje spelen" kwam hem niet toe. Er was alleen oefening, geloofsoefening zij stichtten elkaar. Dominé mocht gerust komen luisteren. Nu, daaraan dacht dominé niet. Hij was zeer verstoord geweest en vond het een schandaal, KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Middelburg der Geref. Kerken op Dinsdag 9 Mei 1933 te Middelburg. 1. Namens de roepende kerk van Veere opent Ds. v. d. Guchte de vergadering, laat zin gen Ps. 118 8, leest Ef. 6 1018 en gaat voor in gebed. 2. De afgevaardigden van Arnemuiden zien de credentiebrieven na. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Middelburg, Meliskerke, Ga pinge en Vrouwenpolder hebben een instructie. 3. In het Moderamen nemen zitting: Praeses: Ds. v. d. Guchte AssessorDs. Scheele le Scriba Ds. Vreugdenhil 2e Scriba Ds. Wier- singa. 4. Notulen worden gelezen en goedgekeurd. 5. Rapporten a. Rapport Kerkvisitatie wordt door Ds. Scheele uitgebracht. b. Rapport van Ds. Kuiper van de gehouden classis contracta, waarop Ds. de Bruijne acte van ontslag uit deze classis is verleend. c. Rapport van Ds. Lindeboom als consulent van Gapinge over het beroepingswerk in Gapinge-V rouwenpolder d. Br. Pouwer geeft rapport Emeritaatsgel- den Art. 13 K.O. en begrooting dienaangaande over 1933/34. Het volgende voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen „De Classis M'burg stelt aan de Generale „Synode voor inzake de verlaging der pen sioenen, waar de tijden deze verlaging vra- „gen, rekening houdend met de tijden, waar- „in de pensioenen werden vastgesteld en „de omstandigheden der emeriti-predikanten, „-predikantsweduwen en -weezen een pro gressie toe te passen inzake de verlaging, „om alzoo tot een sluitend budget te komen". 6. Ingekomen Stukken a. Schrijven van br. de J. te M. inzake me dewerking zich te kunnen presenteeren bij de Part. Synode om te staan naar predikambt in weg van Art. 8 K.O. b. Schrijven van Kerkeraad M'burg, waarin voorgaand schrijven gesteund wordt. c. Schrijven idem van Ds. R. te Weesp. Naar aanleiding van deze brieven wordt be sloten dezen broeder op zijn weg naar de Partic. Synode te steunen. d. Bezwaarschrift van br. L. te V. Een Com missie zal deze zaak onderzoeken. 7. Instructies a. Instructie van M'burg censuurgeval. Er zal met de censuur worden voortgegaan. b. Idem voorgestelde liturgie te aanvaarden met behoud van zekere vrijheid der plaatselijke kerk. c. Instructie van Meliskerke niet invoering van Gezangen. Dit voorstel wordt verworpen. d. Gapinge vraagt vacaturediensten. De vol gende worden gegeven. JuniDs. Lindeboom. JuliDs. Koning. Augustus Ds. Kuiper. e. Vrouwenpolder vraagt vacaturediensten. De volgende worden gegeven. JuniDs. Scholing. JuliDs. Pestman. Augustus Ds. Scheele. 8. Als afgevaardigden naar de Part. Synode worden benoemd PrimiDs. Heij, Ds. Scheele, Ouderl. J. Bos- selaar, Ouderl. K. Polderman. SecundiDs. Koning, Ds. Kuiper, Ouderl. J. Marijs, Ouderl. C. P. Pouwer. 9. Wordt aangewezen als Deput. Hulpbeh. Stud, in classis Ds. Lindeboom als Deput. voor Hulpbeh. Kerken Ds. Koning als Deput. exa mina Kerkgesch. Ds. v. d. Guchte en ambtel. vakken Ds, Kuiper. 10. Rondvraag naar art. 41 wordt gehouden. Meliskerke vraagt en ontvangt advies inzake houding in tuchtgevallen 7e gebod. Serooskerke verzoekt, dat wanneer een lid in een andere gemeente zijn of haar huwelijk ker kelijk wil laten bevestigen, de gemeenten daartoe niet bewilligen zonder medewerking van de kerk, vanwaar de te huwen br. of zr. komt. Souburg noodigt de zusterkerken uit Vrijdag 19 Mei afgevaardigden te zenden bij de opening van het nieuwe kerkgebouw. 11Roepende kerk voor de Classisvergade- ring van 13 Sept. (eventueel 20 Sept.) is Vrou wenpolder. dat Bazuin zich niet in de kerk vertoonde, maar op eigen gelegenheid oefende. Dat was niet in den haak. Het was geestelijke hoogmoed, het beter te willen weten dan zijn dominé. De schoenmaker had zich niet uit het veld laten slaan en was een gesprek begonnen, waar mede de predikant feitelijk geen raad had ge weten. Hij had alleen herhaaldelijk gezegd, dat Bazuin achterlijk was in zijn beschouwingen en deed, alsof hij leefde in de zestiende inplaats van in de negentiende eeuw. „Gods Woord is voor alle eeuwen gelijk, do miné. Het mag worden gegoten in den vorm, passend voor een bepaalden tijd, maar de inhoud verandert niet. En als dominé op den kansel het volle woord Gods brengt, zonder er iets af te doen, dan kom ik geregeld naar de kerk, want dan is daar mijn plaats. En dan zullen wij ook geen behoefte hebben met elkaar te oefenen, wat nog iets anders is dan een gesprek voeren over de geestelijke dingen. Dominé moet niet denken, dat ik het prettig vind, dat wij zoo moe ten handelen. Wij behooren in de kerk, het li chaam van Christus. Maar als de predikant het Woord Gods niet brengt, doch het woord van den mensch, dan kunnen wij niet naar de kerk komen en moeten wij op andere wijze stichting zoeken en onzen zielehonger bevredigen. Geheel bevredigen kunnen we ons niet. We kennen niet de gemeenschap der heiligen, zooals die in de kerk moet en kan zijn. Dat wij niet Avondmaal kunnen vieren verdriet ons zeer. Maar tóch ont vangen wij, Gode zij dank, een zegen en gaan wij blijmoedig onzen levensweg." Na deze lange toespraak de predikant wist 12. Rondvraag. Op voorstel van Ds. Lindeboom wekt de Classis de kerkeraden op er bij de gemeenten op aan te dringen den 2en Pinksterdag den Clas sicalen Zendingsdag te bezoeken. 13. De Korte Notulen worden gelezen. 14. De Praeses sluit de vergadering na dank gebed van den Assessor. Op last der Classis, H. A. WIERSINGA, 2e Scriba. KORTE NOTULEN van de vergadering van de classe van Geref. Kerken van Zierikzee, gehouden 3 Mei 1933 te Zierikzee. Art. I. De consulent van de roepende kerk van Geersdijk, Ds. F. J. van den Ende, opent de vergadering, laat zingen Ps. 100 4, leest Ps. 100, gaat voor in 't gebed. Art. II. De kerk van Brouwershaven aan gewezen tot nazien van de credentiebrieven, rapporteert dat die in orde zijn. Drie kerken hebben instructie. Art. III. 't Moderamen neemt zitting Dr. J. van Lonkhuijzen als Praeses Ds. Z. Hoek als Assessor Ds. M. Heuseveldt als Scriba. Art. IV. De Praeses verwelkomt de Prov. Dep. art. 49 Ds. A. Scheele, Ds. W. M. le Cointre, spreekt Ds. Hoek, die zijn 40-jarige ambtsbediening mocht herdenken en br. Leren, die zijn 25-jarige echtvereeniging herdacht, har telijk toe. Art. V. De begrooting wordt vastgesteld op 200.—. Art. VI. Ds. Z. Hoek wordt, gehoord de aanvrage v. Zonnemaire en 't advies van depu- taten ad hoc, met ingang van 1 Juni 1933 eervol emeritaat verleend. Hierop spraken èn de Praeses èn Ds. Scheele Ds. Hoek waardeerend toe, wat door deze wordt beantwoord. Art. VII. De notulen van de vorige vergade ring worden gelezen en met kleine verandering goedgekeurd. Art. VIII. De classe zal op de e.k. Particu liere Synode 175.aanvragen uit de Provin ciale Kas voor Evangelisatie. Art. IX. De classe verzoekt de kerk van Nieuwerkerk, zoowel regeling van als finantieele uitgaven voor de Evangelisatie te Ouwerkerk op zicht te nemen. Dit wil deze kerk overwegen. Art. X. De instructie van Haamstede ver valt met 't oog op den arbeid van de Classicale Commissie voor Art. 13. De kerk van Kamper land neemt het l/2 in 't classicale quotum, wat Zonnemaire mag laten vallen. Art. XI. Rapport Commissie art. 13 wordt behandeld. Art. XII. Ds. F. J. van den Ende en ouder lingen van 't Hoff en van der Wal worden benoemd inzake het Classicale quotum, wat moet opgebracht in het Provinciale quotum. Art. XIII. Ds. F. J. van den Ende rappor teert over de Zending. Enkele kerken, die na latig waren in 't opzenden van een bijdrage voor het Hospitaal, worden opgewekt daarvoor te collecteeren. Art. XIV. Naar de Particuliere Synode bor den afgevaardigd als predikanten Dr. J. v. Lonk huijzen, Ds. F. J. van den Ende, primi Ds, J, B. Vogelaar en Ds. J. Meester, secundials ouderlingenbrs. C. Bij de Vate en Ketelaar als primi en brs. J. van 't Hoff en J. van der Wal als secundi. Art. XV. De archiefcommissie brengt ver slag uit bij monde van Dr. J. v. Lonkhuijzen. Art. XVI. Bij art. 41 rapporteert Ds. F. J. van den Ende over een gemeenschappelijke ver gadering van de kerken van Geersdijk en Wis- senkerke. Art. XVII. Vacaturebeurten worden geregeld. Art. XVIII. Den predikant die Oosterland dient, wordt verzocht met 't oog op Ouwerkerk daarvan br. C. Bij de Vate in kennis te stellen. Art. XIX. Roepende kerk is Haamstede. Zoo noodig kan zij de vergadering van de classe in October een maand vervroegen. Art. XX. De Preses sluit de vergadering, nadat de Assessor in dankzegging voorging. Op last van de Classe, Z. HOEK, Assessor. Ontvangen coll. uit de classis Axel voor de Zuiderzee-arbeiders Aardenburg 7.24 Oost burg 14.60 Terneuzen 44.14 Schoondijke 24.83 Geref. Kerk Schoondijke voor de Theol. Fac. V. U. 24.53 Geref. Kerk Axel voor Hulpbeh. Studenten 34.85. M. RIEMENS. Terneuzen, Mei 1933. ter wereld niet, waar die, naar hij bemerkte, niet bepaald domme schoenmaker de woorden van daan haalde had de bezoeker er het zwijgen toegedaan. Hij had geoordeeld, dat met zulke menschen, die hij overgeestelijk noemde, toch niet te praten viel. Ontstemd was hij vertrokken en had den eer sten tijd Aldert Bazuin niet gegroet. Maar deze had de beleefdheid nooit uit het oog verloren, was gebleven de bescheiden man, die hij steeds was, zoodat de predikant eindelijk had ingezien, dat niet die achterlijke schoenmaker, maar hij zeer onbeleefd was. Waarna hij voortaan weer groette, al werden er geen woorden gewisseld. Op het dorp werd er zelden meer over het gezelschap, dat ongeveer uit 10 personen be stond, gepraat. Men werd er aan gewoon. En het viel in de kerk ook niet op, dat vroegere trouwe bezoekers niet meer kwamen. Want het zeer groote gros der dorpelingen ging niet ter kerk. Dus werden de gezelschapsmenschen niet door hen gemist. HOOFDSTUK II. Aldert Bazuin wischte zich het zweet van het voorhoofd, 't Was nu toch wel een zeer warme dag, dezen Donderdag. Er viel een schaduw in de werkplaats. Nevens den schoenmaker stond een forsche gestalte. „Wel, Schoonoort, man, ben je daar En Bazuin schudde den bezoeker stevig de hand. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 2