OFFICIEELE BERICHTEN. UIT DE PERS. INGEZONDEN STUKKEN. PREDIKBEURTEN 12. Ik geloof met een volmaakt geloof in de komst van den Messias en wanneer Hij ook langen tijd uitblijft, evenwel wacht ik dagelijks op Hem, dat Hij kome. 13. Ik geloof met een volmaakt geloof, dat de herleving der dooden zal plaats vinden op den tijd, dat daartoe 't welgevallen zal opkomen van den Schepper, geloofd zij Zijn Naam en verheven Zijne gedachtenis, steeds en in alle eeuwiqheid." K.B. S. KORTE NOTULEN van de vergadering van de Classis Axel van Geref. Kerken gehouden Dinsdag 2 Mei '33 te Neuzen. Art. 1. Namens de roepende kerk van Aar denburg opent Ds. Potma van Oostburg de ver gadering op de gebruikelijke wijze. Art. 2. De credentiebrieven worden nagezien. Alle kerken blijken wettig vertegenwoordigd door hun primi afgevaardigden. De kerk van Zaamslag heeft een instructie. Art. 3. In het moderamen nemen zitting Ds. Bavinck als Praeses Ds. Post als Scriba Ds. Kok als assessor. Art. 4. De kerk van Aardenburg wordt ge- lukgewenscht, omdat Cand. Thiemens het be roep naar deze kerk heeft aangenomen. Art. 5. De notulen worden gelezen en na kleine wijziging goedgekeurd. Art. 6. Verslag Dep. Art. 13 D.K.O. over vergadering van deputaten Art. 13. Deputaten zullen zich met een advies tot de Particuliere Synode wenden in verband met noodzakelijke bezuiniging. Art. 7. Ingekomen Stukken a. een schrijven van br. L. de F. te N. Voor kennisgeving aan genomen b. Een bezwaarschrift van enkele broeders uit N. en een bezwaarschrift van br. J. de F. Lz. te N. Adhaesie wordt betuigd aan het advies door de genabuurde kerken A. en Z. in deze zaak gegeven. De wenschelijkheid wordt geuit, dat ingeko men stukken zoo vroeg mogelijk bij de Classis worden ingezonden c. Verslag van Class. Dep. voor Theol. School over 1932. Art. 8. Rondvraag naar Art. 41 D.K.O. a. Aardenburg vraagt en ontvangt voor Juli een vacaturebeurt. b. Over een moeilijkheid in verband met 't al of niet toezenden van een attestatie uit A. wordt een beslissing genomen. c. In een grensgeval tusschen O. en S. wordt advies gegeven te trachten deze moeilijkheid eerst onderling op te lossen. d. Z. deelt mede besloten te hebben de kerk van A. finantieel te steunen door jaarlijks een collecte te houden. Z. verzoekt tevens per in structie het Class, quotum te herzien. Een com missie (bestaande uit de D.D. Bavinck (met sa menroeping belast), Kok, de Vries en de brs. H. Bakker van Z. en B. J. v. d. Berg te N.) wordt gekozen om met een voorstel tot de e.k. Class, vergadering te komen. Art. 9. Naar de a.s. Particuliere Synode worden afgevaardigd als primi predikanten Ds. S. Groeneveld en Ds. Post (secundi Ds. Kok en Ds. de Vries), als primi ouderlingen de brs. A. C. Catsman van Aardenburg en B. J. v. d. Berg van Neuzen (secundi de brs. H. v. Luijk van Axel en C. Hamelink van Zaamslag). Art. 10. Verslag van cl. penningmeester. Be grooting wordt ingediend. Dit jaar zal met één omslag kunnen volstaan worden. Batig saldo 356.88^. Art. 11Rapporten a. Rapport Zending. Van veel zegen kan ge tuigd worden. b. Rapport cl. deputaten voor Ev. aang. vergadering met kerkeraad van A. in verband met 't beroep van Cand. Thiemens. c. Bespreking Rapport van Synode inzake uitbreiding van bundel eenige gezangen. De Classis, instemmende met het voornemen om de bundel Eenige Gezangen" uit te breiden, be sluit wat betreft de aangeboden bundel de be slissing van de Synode af te wachten. In verband met het rapport inzake de Liturgie spreekt de Classis zich uit voor handhaving van 't instituut van voorlezer en voor de tusschen- zang. De wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat er in de kerken der Classis eenheid zij in de Liturgie. Art. 12. De persoonlijke rondvraag levert niets op. Art. 13. Roepende kerk voor de volgende vergadering (in Schoondijke te houden) de kerk van Axel. Datum 20 Juni of 11 Juli Art. 14. Moderamen alsdan Ds. Groeneveld, Praeses Ds. Bavinck, ScribaDs. Post, As sessor. Art. 15. Sluiting. Namens de Classis, A. B. W. M. KOK, h.t. Assessor. Zaamslag, 2 Mei 1933. Zendingsdag Classis Middelburg, Aan de Kerken der Classis wordt meegedeeld, dat de Classicale Zendingsdag D.V. op 5 Juni a.s. (2e Pinksterdag) in den boomgaard van de hofstede „Korenbloem" tusschen Serooskerke Vrouwenpolder zal worden gehouden. Door de Deputaten der Classis tot organisatie van dien Zendingsdag werden bereid gevonden als spre kers op te treden Ds. W. F. M. Lindeboom van Serooskerke (W.); Ds. D. K. Wielenga van Amsterdam (vroeger missionair predikant op Soemba) en Ds. C. B. Bavinck van Hoek. De onderwerpen zullen nader worden bekend ge maakt. Voor muzikale medewerking zal worden zorg gedragen. Deze mededeelingen worden reeds nu gedaan, opdat ieder zich op den tweeden Pinksterdag vrij kan houden tot het bijwonen van deze Zen dingsbijeenkomst, die door zeer velen verdient te worden bezocht. Namens de Deputaten ad hoe, J. OLTHOFF. Ondergeteekende bericht aan de kerken der Classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 11 Mei a.s. zitting zal houden in de consistorie der Noorderkerk des voormiddags van 1112 uur tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Hulpbeh. Kerken in de Provincie. De Class. Correspondent, J. A. VERTREGT. Middelburg, Mei 1933. Het was j.l. Zondag een blijden dag voor de Geref. Kerk alhier. Aan de gemeente werd medegedeeld, dat den Eerw. Heer J. A. Tiemens, hulpprediker te Nij megen, de roeping had aangenomen. Met blijden dank werd aan het begin van den morgendienst gezongen Ps. 75 vers 1, U alleen, U loven wij. Stelle de Koning der Kerk eerlang dezen dienstknecht, die met hulp van Classis en Provincie kon beroepen worden tot een rijken zegen voor de kerk van Aardenburg en voor het Evangelisatiewerk in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Namens den Kerkeraad, A. C. CATSMAN, Praeses. H. LEENHOUTS, Scriba. Aardenburg, 2 Mei 1933. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 4 Mei 1933. Praeses Ds. D. Scheele. Aanwezig 42 broeders. De Praeses opent de vergadering, leest 1 Cor. 15 vers 18 en gaat voor in gebed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukkeneen tweetal berichten van overlijden van zusters der gemeente, de ker keraad is op de begrafenis vertegenwoordigd geweest, evenzoo bij het overlijden van een broeder. Een advies van Deputaten art. 13 K.O. zal in behandeling worden genomen. Een schrij ven van een broeder, in handen van de beroe pingscommissie gesteld. Een aanvrage om steun, verwezen naar de Commissie ad hoe. Een twee tal ingekomen attestaties aanvaard, twee aan gevraagde attestaties en een doopaanvrage toe gestaan. Voorstellen beroepingscommissie worden aan genomen. Voorstellen Commissie ad hoe, om al of niet steun te verleenen, worden aangenomen. Na gehouden rondvraag, wordt overgegaan in Smalle vergadering. Voorstel van de Deputaten der Generale Sy node inzake Uitbreiding van den bundel „Eenige Gezangen" worden behandeld. Ten opzichte van de voorgestelde orde van den eeredienst, zal aan de Classis worden voorgesteld, deze te aan vaarden in de vrijheid der plaatselijke kerk. Dankzegging. Sluiting. Volgende week Smal. DE KERKERAAD. Theol, School te Kampen. Ontvangen de contributie uit Souburg 4. en van br. Gideonse de contr. uit Serooskerke 29.Vriendelijk dank. De corr. v. d. Cl. Middelburg, J. OLTHOFF. GIJ ZULT NIET BEGEEREN. In het beroemde boek van Bunyan„Eens Christens reis naar de eeuwigheid", komt een tafereel voor, waarin Christen door Uitlegger gebracht wordt in een kamer, waarin een man bezig was met een bezem te vegen. Het wemelde in die kamer van stof wolken van stof hingen er in het vertrek, en zoo lang de man bleef vegen, waaide het stof op tot de zoldering toe. Bij het veihaal was een plaat waarop dit alles te zien was. De kamer, de man met den veger, de war reling van stof. Bunyan en Uitlegger die er naar kijken. En onder de plaat was een onderschrift: „Uitlegger toont Christen een kamer vol stof". Als kind heb ik deze plaat dikwijls bekeken, maar vatte er toen de bedoeling niet van. Die is mij later helder geworden. De kamer vol stof diende als beeld en gelijkenis van het menschelijk hart, met zijn veelheid van zonden. Zonder den man met den bezem zou Bunyan misschien het stof in die kamer niet hebben gezien. Velen zien ook niet de zonden in de binnenkamer huns har ten, wanneer ook daarin het stof niet opgejaagd wordt. Paulus zegt„ik zou niet geweten hebben, dat de begeerlijkheid zonde is, indien de Wet niet zeide gij zult niet begeeren". De prediking over het tiende gebod van de Wet kan de bezem zijn, die het stof der zonde in de binnenkamer uws harten zichtbaar kan maken. En opene de Heilige Geest als Uitlegger uwe oogen, opdat ge het stof der zonden in uw eigen hart moogt zien. Het tiende gebod luidt„Gij zult niet begeeren uws naasten huis. Gij zult niet begeeren uws naasten vrouw, noch zijn dienstknecht, noch zijn dienstmaagd, noch zijn os, noch zijn ezel, noch iets dat uws naasten is". H. W. L. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Westkapelle, 12 April 1933. M.H. Mag ik voor onderstaande woorden een plaatsje in Uw blad U weet, ik ben geen schrij ver, maar uit hetgeen hier volgt, hoop ik dat U zult verstaan, dat ik niet meer kan zwijgen en daarom het volgende „Geen preeken voor ons volk." Zoo las ik een recensie over de acht preeken voor de lijdensweken van Dr. K. Dijk. Neen, mijn vrienden, schrik maar niet hoor De plaats waar ik deze recensie las, was niet de „Zeeuw- sche Kerkbode" en juist de plaats of het blad, waarin ik dit las heeft hier groote beteekenis en dat blad was „De Saambinder" Voor „ons volk", dat zijn hier de lezers van bovengenoemde „Saambinder", daar zijn het geen preeken voor. Waarom? vraagt gij misschien, want wij als Gereformeerden zijn gewend, dat men betref fende zulke zaken volledig inlicht. Ik kon hier niet anders denken dan aan een volk, zooals ge dat vindt geteekend in 2 Tim. 4:3 en 4 dat de gezonde leer niet kan ver dragen en die zich vermaken met fabelen. In derdaad, als die bedoeld worden, dan ben ik het met de onbekende recensieschrijver eens en dan verwondert het mij ook niet, dat ik bij het koo- pen en lezen niet heb ondervonden wat de re censent daarvan zegt. Voor ons volk zijn het wel preeken want alles wat gij er in zult vinden staat rotsvast op het Woord van God. Geen menschelijke versierselen zijn aangebracht, maar geheel in overeenstemming met vers 2 van het genoemde hoofdstuk zult ge hier vinden, een prediken van het woord en daarom mijn vrien den koop gerust die acht lijdenspreeken en ik verzeker U, gij zult niet ondervinden dat ze niet goed zijn, maar wel dat zij U beter leeren ken nen, het werk dat noodig was tot onze verlos sing van zonden en den persoon die zich daar voor gaf toen wij nog vijanden waren. U bij voorbaat dankend, teeken ik, Uw dn. en br., Westkapelle A 2. J. VAN DER WAL. Het Zuiden Roept. De Geref. Evangelisatie-commissie te Tilburg heeft, daar de behoefte daartoe zich sterk doet gevoelen, in haar laatste vergadering van 24 Maart 1933 besloten tot oprichting van een Evangelisatie-bibliotheek. Zij institueerde daar voor een commissie, die de taak kreeg voor de volgende wintercampagne deze zaak in orde te maken. Deze commissie roept nu de hulp in van alle Gereformeerden in Noord-Nederland, die de uitbreiding van Gods Koninkrijk ook door middel van het boek willen vooruit helpen. La ten zij thuis hun boekenkast nog eens nazien, of er boeken, stichtelijke literatuur en tijdschrif ten zijn, die men missen kan. Het lezen van een eenvoudig, doch waar boek kan een algeheele verandering in een menschenziel veroorzaken. Zij, die niet in het bezit van romans en tijd schriften zijn, maar ons werk toch zouden wil len steunen, kunnen dit doen door een geldelijke gift. Het adres voor het toezenden der boeken is Jac. de Vries, Molenbochtplein 34, Tilburg. En voor het toezenden der geldenP. de Vries, Molenbochtstraat 9, Tilburg. Gironum mer 209167. We zeggen U bij voorbaat dank voor Uwe qiften. J. VAN DER MEER, Voorzitter, Borneostraat 26. JAC. DE VRIES, Secr. Biblioth., Molenbochtplein 34. J. BOGERS, Penningmeester, Lovenschestraat 16. P. DE VRIES, Molenbochtstraat 9. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Gevonden in de collecte a. een gift ad 10.„Uit dankbaarheid", waar van 5.voor de Diaconie en 5.voor het Rusthuis b. een gift ad 2.50 van N. N. „Voor de wel daden ons bewezen als dankoffer", te verdeelen tus schen Kerk en Armen. c. een gift ad f 3.waarvan f 1.voor de Diaconie, f 1.voor de Kerk en f 1.voor „Pa rakan". Hiervoor hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Met hartelijken dank ontvangen door I. Fros te Vlissingen 30.75 voor de Schoolzending. Ds. HEIJ. HOSPITAAL MAGELANG. In dank ontvangen van Mej. S. een pakje capsules: door tusschenkomst van Mej. J. Vinke 1.van de dames C. en van br. A. 1.50. Namens de Commissie, L. A. TANGE, Penningmeester. Middelburg. In April werd gecollecteerdKerk- bussen 101.22 Aflossing f 138.38 Hulpbeh. Ker ken in de Provincie 123.05 Zendingstekort 194.94; Theol. Fac. V. U. f 125.18; Huwelijkscollecte ƒ1.46. C. VAN DER KLEIJN, Boekhouder. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van Mej. E. I. een doos zilverpapier; van Mej. A. 1.van een zuster uit het Rusthuis 87y2 centdoor tusschenkomst van broeder Tange van dhr. A. 1.50; door bemiddeling van Mej. Huiszoon van dhr. G. 1.50; van Gerard Verstraten 17J^ centvan Mej. de V. 0.50 en van den boekhouder der kerk de collecte voor het tekort der Zendingskas 194.94. Voor al die giften mijn hartelijken dank. Namens de Zendingscommissie, W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. Middelburg. Ontvangen 4.van de Geref. Kerk te Nunspeet voor schoolbouw België en 1. voor nood Russische Christenen van N.N. Met dank. Ds. SCHEELE. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Baal, Zebub en Isrels God" door Leintje Geuze. Na de pauze Reciteeren door Lies du Bois, Tini Graafhuis en Willy de Wolf. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Elia's hemelvaart" door Do le Cointre. MemoriseerenMarie Cornelisse, Maatje Riemens en Maatje Polderman. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. Gel. leer. Hst. 4 „Bijzondere Openbaring" II III Woord en Daad, J. Verburg. Kerk. Gesch. Schets 29. „De Eeredienst", J. de Rijke. MemorisatieM. de Boeft. Poëzie N. Arnoldi. Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling III. B. G. 2 Kon. 5 „Naaman" door vr. Houmes. V. G. „Heinsius en Slingelandt en de 18e eeuw" door vr. Janse. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". Schriftstudie: Vrij onderwerp door vr. A. Leenhouts. Letterkunde„Vader Cats en het Nederlandsche volk" door vr. A. v. Maldeghem. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 7 Mei des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. G. Ond. 65 „Israël verbannen" door vr. J. Wattel. 2. Maatschappelijk ond. 6a „Overheid en Maat schappij" door vr. J. Gilde. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. N. T. art. 50. „De Apostelen vervolgd" door vr. A. Cornelisse. M. O. art. 15. „De strijdmiddelen der vakorgani satie" door vr. G. Boon. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 7 MEI 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Radio-uitzending. Hofpleinkerk 9.30 uur Cand. A. W. T.Nijenhuis 2 uur Cand. A. W. T Nijenhuis 5.50 uur Ds. D. Scheele Radio-dienst. Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Scheele 6 uur Ds. H. Scholling Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser Voorber. H. Av. en Openbare Belijdenis. 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Cand. Houtman te Schiedam. Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij Bed. H. Av. en Dankz. St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Bed. H. Av. en Dankz. Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg in de Herv. Kerk 8 en 4.15 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Cand. Houtman te Schiedam. 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Geersdijk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. J. D. v. d. Velden Bed. H. Av. en Dankz. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. P. Bakker te Andel. Bed. H. Av. en Dankz. Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Bed. H. Av. en Dankz. Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Cand. M. de Regt te Middelburg. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Bed. H. Av. en Dankz. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Bed. H. Av. en Dankz. Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. G. van Heiningen Bed. H. Av. en Dankz. CLASSE AXEL. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. N. T. 58, 59. Petrus door 't Joodsche land Cor nelius, vr. Chr. Verhage. V. G. 22. „De Fransche Revolutie", vr. A. Vroon. Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9.30 en 2 uur Hoek 9 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Cand. E. Teunis te Enschede. Ds. J. S. Post Ds. C. B. Bavinck Ds. Th. P. Potma Ds. D. J. de Vries Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3