OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN ADVERTENTIES Het antwoord ,,De Synode heeft na rijp beraad geoordeeld, dat zij aan uw verzoek tot nadere verklaring van het onderteekeningsformulier niet kan vol doen. Ook acht zij zich onbevoegd om eenigc wijzingen in het vastgestelde formulier aan te brengen, en dit zou ook voor de waarheid, de rust en den vrede der Ned. Herv. Kerk hoogst ongunstige gevolgen kunnen hebben." De Synode dit antwoord aan van Velsen toe gezonden hebbende, voegde daarbij de betui ging, dat zij zijn vraag dienaangaande, als in houd en vorm geheel onvoegzaam acht, en ver maant hem ernstig om zich stipt te gedragen naar de bestaande en voor hem als leeraar in de Ned. Herv. Kerk verbindende verordeningen. Het antwoord van de Synode gaf aan van Velsen het bewijs, dat van haar niets tot heil der kerk te verwachten was, en het werd van nu aan al krachtiger zijn bede, dat de Hecre hem maar getrouw en bekwaam mocht maken. Ja, meer en meer woog hem zijn ambt en plicht op het hart. H. W. L. Vreemde dingen. Ds. Van Anken schrijft in de „Delftsche Kerkbode" „Terwijl allen, die het met onze kerken en onze beroepbare candidaten goed meenen, zich verblijden zoo vaak weer een beroep uitgebracht wordt op één van de velen, hebben ons in de laatste dagen de bladen het bericht gebracht, dat zulk een beroep werd van de hand gewezen, hoewel bij den betrokken candidaat geen tweede beroeping in overweging was. 't Is waar, in beide gevallen gold het hulppredikers, die dus in zekeren zin emplooi hadden gevonden, maar nochtans maakt zulke afwijzing een ietwat vreemden indruk. Natuurlijk, al de motieven die invloed had den bij zulk een beslissing, kunnen wij niet ken nen. Maar het ééne motief, dat m.i. overwegend moet zijn, schijnt niet op de volle 100% te zijn gewaardeerd. Wanneer ik het goed begrijp, heeft een can didaat, die zich bij de Kerken aanbiedt om prae- paratoir geëxamineerd te worden, daarmee te kennen gegevenIk gevoel innerlijke roeping om God in den dienst des Woords en der Sacra menten te dienen. Vergunt mij om te staan naar den dienst. De Kerken hebben na de gehouden examinatie aan den wensch voldaan. En kond gedaan Kerken, hier hebt ge weer een jongen man, dien gij kunt beroepen in 's Heeren wijn gaard. Nu heb ik altijd gemeend, dat de uitwendige roeping door een Kerk de bevestiging van de innerlijke roeping tot het ambt brengt. De bevestiging was er dus waar een gemeente een roeping uitbracht. En ziet terwijl menigeen in onze dagen voor het bang conflict kwam te staan zou God mij wel tot het predikambt ge roepen hebben hooren wij hier van een geval, waarin de gelegenheid om 't ambt te bekleeden wordt gewezen van de hand. Ik kan 't niet anders zien, of hier hapert iets. En omdat ik geloof, dat dit, voorzoover ik kan beoordeelen, niet de goede weg is en de eerbied voor de roeping tot het ambt door zulke feiten niet bevorderd wordt, heb ik de vrijheid genomen, om op dezen kant van het vraagstuk de aandacht te vestigen. Al is het gevaar voor herhaling niet groot, toch zou het meer kunnen geschieden. Vooral het „hulppredikerschap" biedt ten deze mogelijkheden. Men komt dan immers voor een keuze te staan. Hulpprediker blijven of tot 't wondere ambt ingaan. Maar m.i. staat de zaak zoo niet. Hulppredikerschap heeft met het ambt niets te maken. Ook al maakt men den betrokkene ouderling „voor de gelegenheid". Daar is dus geen keuze. Als 't ambt roept, dan is er volgens mijn gedachte slechts één ant woord Aannemen, met dank jegens God, Die de gelegenheid opende." K. B. S. Theol. School te Kampen, Ontvangen van br. Polderman de contr. uit Meliskerke, Zoutelande, Biggekerke 29.50 en van br. Kasse de contr. uit Veere 23.50. Vriendelijk dank. Nog enkele brs. wacht ik. Spoedig is het 1 Mei. De correspondent voor de Classis Middelburg, J. OLTHOFF. AGENDA Classis Zierikzee te houden D.V. Woensdag 3 Mei te Zierikzee. Aanvang 10 uur. 1Opening. 2. Nazien credentiebrieven. 3. Moderamen Dr. v. Lonkhuijzen, Praeses Ds. Hoek, Assessor; Ds. Heuzeveldt, Scriba. 4. Lezing en vaststelling Notulen. 5. Behandeling Emeritaatsaanvrage van Ds. Hoek, Zonnemaire, tegen 1 Juni a.s. 6. Ingekomen Stukken. 7. Rapporten. 8. Afvaardiging Prov. Synode. 9. Rondvraag Art. 41. 10. Regeling vacaturediensten. 11Gewone omvraag. 12. Lezen Korte Notulen. 13. Sluiting. Namens de roepende kerk van Geersdijk, P. L. DEES, Praeses. S. BREURE, Scriba. Aan de kerken in de Classe Tholen wordt bekend gemaakt, dat de vergadering der Classe door onvoorziene omstandigheden niet zal wor den gehouden op Woensdag 3 Mei a.s., doch D.V. op Woensdag 10 Mei a.s. Stukken voor de agenda kunnen nog worden ingezonden tot Dinsdag 25 April a.s. Op last der Classe, E. TANGE, Scriba. Rilland-Bath, 17 April 1933. Middelburg. Ontvangen de nagekomen col lecte uit Vlissingen voor de Theol. Faculteit van de Vrije Universiteit 70.40. J. A. VERTREGT. AGENDUM voor de Classicale vergade- ring op Dinsdag 2 Mei a.s. in de Ge reformeerde Kerk te Terneuzen. Aan vang 9.30 uur. Het Moderamen voor deze vergadering be staat, volgens art. 10 H.R., uit de Brs.Ds. C. B. Bavinck, Praeses Ds. J. Post, Scriba Ds. A. Kok, Assessor. Orde der werkzaamheden. 1. Opening door den Praeses der roepende kerk. 2. Nazien en rapport Credentialen. 3. Lezing en vaststelling der Notulen. 4. Behandeling der Ingekomen Stukken. 5. Rondvraag naar art. 41 D.K.O. In verband daarmede behandeling der voor stellen en instructiën der kerken. 6. Rapport der verschillende Deputaten. 7. Afdoening van geldelijke zaken. 8. Benoemingen Deputaten enz. (zie 8 en 9 art. 11 H.R.). 9. Aanwijzing roepende kerk. Vaststelling van datum. 10. Vaststelling Korte Notulen. 11Sluiting. Namens de roepende kerk van Aardenburg, A. C. CATSMAN, Praeses. H. LEENHOUTS, Scriba. Aardenburg, 18 April 1933. Op den lastbrief voor deze vergadering dient de opbrengst der navolgende collecten te worden vermeld Evang. België, Hulpbeh. Stud, in de Prov., Geestel. arb. Zuiderzee-arbeiders, Theol. Fac. V.U. Tevens wordt gevraagd de volgende collecten te houden vóór de eerstvolgende classisvergade- ring Theol. School, Zending. Daar D.V. a.s. Dinsdagavond aan den voor avond der verkiezingen een wijdingssamenkomst gehouden zal worden in de Hofpleinkerk, zullen de beide catechisatie's dien dag worden samen gevoegd en gehouden worden van 7.158.15 uur. SCHEELE. NIJENHUIS. AGENDUM van de vergadering der Classis Middelburg op Dinsdag 9 Mei 1933 in de Hofpleinkerk. Aanvang half 10. 1. Opening. 2. Nazien der Credentiebrieven. 3. Samenstelling van het Moderamen Praeses Ds. J. van de Guchte. AssessorDs. E. Douma. Ie Scriba 2e Scriba Ds. H. A. Wiersinga. 4. Lezing en vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 5. Ingekomen Stukken. 6. Rapporten a. Over de gehouden kerkvisitatie. b. Van de classis contracta. 7. Behandeling der Instructies. 8. Benoeming van afgevaardigden voor de a.s. Part. Synode. 9. Aanwijzing van deputaten voor ontstane vacatures. 10. Rondvraag naar Art. 41 D.K.O. 11. Aanwijzing der roepende kerk voor de vol gende vergadering. 12. Rondvraag. 13. Lezing en vaststelling der korte notulen. 14. Sluiting. Namens de roepende Kerk van Veere, J. VAN DE GUCHTE, Praeses. W. DE WOLF, Scriba. Veere, 20 April 1933. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Bedestond. Op den vooravond van den stemmingsdag, dus op Dinsdag 25 April a.s. zal des avonds van 8.15 tot 9.30 ure in de Hofpleinkerk te Middelburg, een bidstond worden gehouden voor den gunstigen afloop der Tweede Kamer verkiezing. Hiermede wordt, althans in Middelburg, eene goede gewoonte hersteld. Te 8.15 zal de voor zitter der plaatselijke Kiesvereeniging, Mr. P. Dieleman, een inleidend woord spreken. Daarna zal de toespraak van Dr. H. Colijn tot de kie zers en kiezeressen in Nederland, die door de N.C.R.V. wordt uitgezonden, kunnen worden beluisterd. En eindelijk zal Ds. D. Scheele een slotwoord spreken. Tot onze blijdschap vernemen we zoo hier en daar, dat ditmaal van onzen kant flink wordt gearbeid, zelfs meer en krachtiger dan ooit te voren. Doch bij het werken worde het bidden niet vergeten. Ora et labora. Bid en werk. Het bid den staat zelfs voorop. Zoo de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden deszelfs bouw lieden daaraan zoo de Heere de stad niet be waart, tevergeefs wacht de wachter. Zij er ditmaal veel gebed bij ons volk, ook op den avond van 25 April in de Hofpleinkerk. Er staan zeer groote belangen op het spel. Ook voor de Kerk des Heeren. v. ANDEL. Gaan wij naar den afgrond door M. J. Leendertse. Uitgave Van Gor- cum en Comp N.V., Assen. Gaarne vestigen we de aandacht op deze bro chure van den heer Leendertse, die indertijd een mooi boekje schreef over „Valerius' Gedenck- clanck". Deze aanbeveling tot lezen sluit niet in een aanbeveling van alle denkbeelden, hier door den schrijver ontwikkeld. Uit den ietwat alarmee- renden titel valt al af te leiden, dat in dit boekje radicale middelen worden aanbevolen. Ook al kan men die alle niet als deugdelijk erkennen, toch is het wel goed ervan kennis te nemen en voorzoover noodig zich te laten door dringen van den ernst van den toestand. Het Socialisme. Leidraad ter bestu- deering van het werk van Prof. Dr. P. A. Diepenhorst door A. Janse. Uit gave van het verbond „Patrimonium". Amsterdam. Heel bescheiden wil deze brochure dienen als een leidraad ter bestudeering van het werk van een ander over het Socialisme. We zijn dank baar, dat de heer Janse dezen bescheiden arbeid wilde verrichten, opdat daardoor de bestudee ring van het groote werk van Prof. Diepenhorst, in breeden kring beter tot haar recht zou komen. Het is noodig, dat het Socialisme worde gekend. Daarom is zoo goed, dat op verschillende af- deelingen van „Patrimonium" het boek van Prof. Diepenhorst besproken werd. Dan doet zich evenwel het gevaar op, dat wel eens meer gelet wordt op de bij- dan op de hoofdzaken. Deze, critisch gehouden leidraad kan voor het afdwalen op zijpaden bewaren. Waar men al eens zoo'n cursus hield, zal men goed doen, aan de hand van deze brochure, nog eens te repe- teeren. Dan kan er klaarheid en vastheid komen. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN ZENDING. St. Laurens. Met hartelijken dank ontvangen door tusschenkomst van dhr. Weeda, uit het Nikkertje der Chr. School 3.50. Verder uit de Zendingsbusjes van Jans de Bree 2.28 van Betje Sanderse 2.52 van Gretha Boon 3.20van Mina Hillebrand 3.85 van Lein Riemens 5.10. Samen 16.95. Namens de Zendingscommissie, D. WILLEMSE, Penningmeester. Middelburg. Ontvangen door tusschenkomst van br. Loof voor Kerktelefoon f 2.50. Hartelijk dank B. H. LAVOOIJ, Penningmeester. Middelburg. Vriendelijk dank voor de ontvangen goederen over de vorige weken aan onderstaande gever(s) de Fam. A., Mej. B. en F., Fam. M. en de Fam. Z. In alle bescheidenheid houden wij ons aanbevolen tot het ontvangen van goederen. Namens de Evangelisatie Commissie, Molstraat 26. KORTEKNIE, Secr. VEREENIGINGSLEVEN. DIACONAAL HULPBETOON. A.s. Maandag 24 April geen vergadering. De eerstvolgende vergadering D.V. 8 Mei a.s. Ledenvergadering der Geref. Mannenvereeniging op Vrijdag 21 April 1933 des avonds 8 uur in de consistorie der Gasthuiskerk. Onderwerp„De zin van het Fascisme en ons standpunt hierover" door dhr. J. Stoel. Het Bestuur. V. „Dr. Lüizen Wagenaar"Middelburg. O. T. 28a „Rehabeam, Abia", Jongel. Blad 13 Nov. '31. K. G. 5 „De kerk in het Westen", vr. de Wolf. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Elia in de woestijn en Goddelijk recht tegenover vorstelijk onrecht" door Dé Roose. Na de pauze Reciteeren door Jo Sul. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Achab's dood", door Miep Loodewijk. MemoriseerenJaantje Duvidse, Jeanne Tange, Emmy v. Sluijs en Cato de Vos. Geref. Mcisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Afdeeling A. O. T. Schets 16 „Het gouden kalf", Ex. 32, 33 en 34 door Tini Walraven. Maatschappelijk „Het Huwelijk". Schets 17 door Ric Buijze. MemorisatieL. Walraven. Poëzie F. de Vos. Afdeeling B. N. T. Schets I „De Volheid des Tijds" door T. Loodewijk. Opvoedkunde „Beleefdheid", B. en B. 15-9-'28 door D. Heuzeveld. Memoriseeren. Poëzie. Geref. Jongelingsvcreeniging „Herman Faukccl". Zondag 23 April geen vergadering. V. op Geref. Grondslag Pred. 12 la te Koudekerkc. Vergadering Zaterdagavond 8 uur in het Vereenigingsgebotiw. Inleiding O. T. les 62a en b „Eliza", 1ste en 2de gedeelte, 2 Kon. 21325, 2 Kon. 3:8, 2 Kon. 9:111 door vr. D. Joziasse. Inleiding Vad. Gesch. les 26„Woelingen in Europa" (Grondwetherziening) door vr. P. Boone. Geref. Jongelingsvcr. „Sola-Fidc"Middelburg. O. T. art. 37 „Jephtha", vr. Aarnoutse. Zending I. Paulus' jeugd. Voorb. uitzending tot Zend. P. Walraven. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 23 April 1933 des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. G. B. art. 30. „Van de regeering der Kerk door Kerkelijke", door vr. J. Christiaanse. 2. A. R. Beginselen, art. 6. „De Staatsvorm", door vr. J. Sturm. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring". Elke Zaterdagavond van 7.3010 uur vergadering in 't Militair Tehuis. Toegang boven 16 jaar. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 23 APRIL 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte voor hulpbeh. Kerken in de Provincie. Hofpleinkerk 9.30 uur Cand. A. W. T.Nijenhuis 2 uur Ds. D. Scheele 5 uur Ds. J. C. J. Kuiper Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Scheele 5 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing i Domburg 9.30 cn 2 uur Lezen eener Leerr. j Gapinge 9.30 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Grijpskerke 9 uur Ds. H. Pestman 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Koudekerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. St. Laurens 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Meliskerke 9 en 2 uur Cand. Lengkeek te Rotterdam. Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Voorber. H. Av. en Openbare Belijdenis. Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg in de Herv. Kerk 8 uur Ds. J. C. J. Kuiper 4.15 uur Ds. D. Scheele Veere 9.30 uur Ds. J. v. d. Guchte 2 uur Ds. H. Pestman Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Ds. H. A. Wiersinga Coll. hulpbeh. Kerken in de Provincie. Vrouwepolder 9.30 en 2 uur Ds. A. C. Heij Westkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Cand. de Kluis te Utrecht. Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9 en 2 uur Ds. Z. Hoek Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt te Goes Krabbendijke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. H. Fransen te Meppel. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Cand. Jonkhoff te Groningen Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Cand. Muijs te Ermelo. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre te Bergen op Zoom 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Heinkenszand 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. ,G. van Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Ds. J. S. Post Axel 9.30 en 2 uur Cand. J. M. Mulder te Goes. Hoek 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. J. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groeneveld Openbare Belijdenis. Voorb. H. Av. Coll. Evangelisatie-arbeid in de gemeente. Zaamslag 9 en 2 uur Cand. M. de Regt te Middelburg. Heden ontsliep onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader, de Heer PIETER DE JONGE, in den leeftijd van bijna 95 jaar. Zijn heengaan was vrede. Namens de Familie, C. P. B. DE JONGE. Middelburg, 15 April 1933. Zusterstraat 206a. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Zoon en Broeder, ARIE TANGE, in den jeugdigen leeftijd van 22 jaar en 4 maanden. Zij de Heere ons nabij in deze groote smart. P. TANGE. A. J. TANGE—JOOSSE. Izalak en Verloofde. Middelburg, 21 April 1933. Oude Vlissingsche Weg V 25. Tot ons leedwezen overleed heden in het Rusthuis voor Ouden van Dagen der Gereformeerde Kerk te Middelburg Mej. S. MEIJERS-Wanjon in den ouderdom van 83 jaar. Het Bestuur van het Rusthuis voornoemd. Middelburg, 18 April 1933.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3