OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN Leuk schreef daarop Ds. A. Brummelkamp (Zie: De Vrije Kerk, 1892): „Het eerste wat ons hier treft is Dr. Bronsvelds bizondere, maar wel wat spade belangstelling in het welzijn der voormalige Christelijke Gereformeerden. Hoe heugt ons nog de geestige parodie eens door hem in deze zelfde Kroniek geschreven op de pijpen en driekanten hoeden, waarmee de Af gescheidenen in de eerste jaren van hun be staan hun kerkelijke vergaderingen illustreerden! Bij de „eervolle positie waar Dr. Bronsveld nu van gewaagt, fronst de voormalige Chr. Gere formeerde onwillekeurig het voorhoofd en mom pelt „Nu ja maar indien we die gehad hebben, dan heeft toch zeker Dr. Bronsveld nooit een vinger uitgestoken om ons die te bezorgen". Men spreekt van een berouw dat te laat komt. Er schijnt ook een soort sympathie te bestaan, die niet op haar tijd past. Doet het niet-voort leven der Chr. Gereformeerde Kerk Dr. Brons veld waarlijk smartelijk aan Hij trooste zich dan met de poging van Ds. van Lingen c.s. om de gestorven Kerk als een feniks uit haar asch te doen herrijzen En even later heet het„Dr. Bronsveld heeft nooit iets van de Afscheiding begrepen. Ken nelijk verbeeldt hij zich dat de Afgescheidenen een soort lieden waren, die, verliefd op een mystiek stilleven, zich uit de Herv. Kerk had den uitgewerkt, om op een afgelegen plek een godsdienstig hofje te bouwen. Nooit heeft hij iets gevoeld van den innerlijken nooddrang van '34, om voor de zuiverheid des Evangelies in de Kerk te waken, desnoods door front te ma ken tegen zich zelf en hare hoogste dignitaris sen. Nooit iets van den martelaarsmoed, waar mee de mannen van die dagen hun geheele toekomst waagden aan dien ongelijken kamp. Waar de muze der historie eens het hoofd over schudden zal Over zijn lijdelijk dulden, om niet te zeggen, zijn verdedigen van de leervrij- heid in de Kerken. We hooren de muze der historie in gedachten zeggen „Een huis dat tegen zich zelf verdeeld is, kan niet bestaan. Dan liever met de Scheiding en de Doleantie en de vereenigde Geref. Kerken alle zoetzure Kronieken gebraveerd, en met versmading van het officieel prestige in oogenschijnlijk onaan zienlijke vormen eerst de waarheid en daarna de vrede .betracht 't Is Donderdagavond. De samenkomst is bijna geëindigd. De spreker heeft het over de noodzakelijkheid der bekeering. Een jonge man van omstreeks 25 jaar komt het lokaal binnen, zet zich neder op de achter ste rij stoelen. Hij luistert met aandacht. Er wordt nog gezongen en dan gedankt. De samen komst is gedaan. Allen verlaten het lokaal, be halve de jonge man. Hij blijft zitten en... weent! Op mijn vraag „Wat deert je mijn vriend, kan ik iets voor je doen antwoordt hij „Och, mijnheer wilde voor mij ook eens zoo schoon bidden als daar even, en als ik niet teveel vraag, wilt ge dan ook voor mijn stervend kind wat „Wees gegroeten" en „Vaderonzen" bidden „Ik heb reeds drie kinderen verloren van de „kroep, en nu ligt mijn laatste kind reeds drie „dagen te sterven. „In veel kerken heb ik reeds laten bidden, „doch het helpt niets. Och, mijnheer, bidt gij „nu eens schoon voor mij a. u. b." Ik heb dezen bedroefde medegenomen naar ons benedenlokaal en eens rustig en ernstig met hem gesproken. Ik mocht wijzen op Hem die al onze nooden kent en een luisterend oor verleent aan allen, die in hun benauwdheid der ziel tot Hem de toevlucht nemen. Ik heb met hem mogen bidden voor het be houd van zijn kind en van beider zielen. Geve de Heere dezen jongen man, dat hij rust moge vinden in ons midden, die tevergeefs in Rome's kerk zocht. Een formuliergebed werd hem in de R.K. Kerk aangeleerd. Waarlijk bidden was dezen jongen man vreemd. „Open Poort." K. B. S. De kerken der Classis Middelburg worden er aan herinnerd, dat de eerstvolgende verga dering dezer Classis, zoo de Heere wil, zal gehouden worden Dinsdag 9 Mei a.s. Stukken voor het agendum tot Dinsdag 18 April te zenden aan eerstondergeteekende. Namens de roepende kerk van Veere, J. VAN DE GUCHTE, Praeses. W. DE WOLF, Scriba. Veere, 3 April 1933. Bekendmaking. Den plaatselijken correspondenten voor de Theol School, in de Classis Zierikzee, wordt verzocht, de contributies vóór Zaterdag 22 April, op mijn postrek. No. 203306 te storten. Hetzelfde wordt verzocht ten aanzien van de tweede collecte voor de Theol. School aan die kerken, die deze nog niet inzonden. Brouwershaven. J. MEESTER. Theologische School te Kampen. Ontvangen van br. Schoonaard de contributies uit Middelburg 68.50 van br. de Wolf uit Grijpskerke 28.50. Vriendelijk dank. De Correspondent, J. OLTHOFF. Middelburg, 7 April 1933. Daar blijkbaar niet alle hoofden van de Ver- eeniging Dr. Scheurers-hospitaal er mede in ken nis zijn gesteld, dat het werk van Mevr. Ring- nalda door mij is overgenomen, wil ik daarop gaarne via de Kerkbode de aandacht vestigen, terwijl ik tevens de hoofden vriendelijk verzoek mij hun opgehaalde contributies in de loop dezer maand te doen toekomen, daar uiterlijk 1 Mei een en ander door mij moet worden overgemaakt. S. C. ROTHUIZEN—DEKKER. Langedelft B 134. Aan de kerken in de Classis Middelburg. Donderdag 13 April hoopt ondergeteekende de gewone zitting te houden in de consistorie van de Noorderkerk voor het ontvangen en verrekenen der Emeriti-gelden Arnemuiden 140.13 Domburg 31.24 Gapinge 41.65 Grijpskerke 114.54; Koudekerke 124.95; Middelburg 583.12 Oost en West Souburg 177.02 Oostkapelle 83.30 Serooskerke 166.60 St. Laurens 83.30 Veere 83.30 Vlissingen 270.73 Vrouwepolder 83.30 Westkapelle 20.83. C. P. POUWER. Noordsingel S 156a. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 6 April 1933. PraesesDs. D. Scheele. Aanwezig 45 broeders. De Praeses opent de vergadering, leest Ps. 41 en gaat voor in gebed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukkeneen schrijven van Ds. Houtzagers, waarbij deze mededeeling doet voor het beroep naar Middelburg te moeten bedan ken een schrijven inzake een doopattestatie een schrijven van de Commissie voor de Wil lem van Oranje-herdenking om gebruik van de Gasthuiskerk een schrijven van A. R. Kies- vereeniging „Nederland en Oranje" voor gebruik van de Hofpleinkerk op 25 April a.s., beide met gunstig advies doorgezonden naar de Commissie van Beheer een schrijven van de Geref. Man- nenver. „Dr. Herman Bavinck" inzake reparatie orgel in de consistorie Gasthuiskerk, doorgezon den naar de Commissie van Beheer een schrij ven van het Zeeuwsch Jongelingsverbond, met verzoek tot afvaardiging naar de vergadering op Paaschmaandag a.s., in handen van het Mo- deramen gesteld een schrijven van de bijzon dere Commissie voor de a.s. Generale Synode, met advies om de Hofpleinkerk als vergader plaats voor de Synode aan te wijzen, alsmede een advies voor het houden van den Dienst des Woords gedurende den tijd dat de Hofpleinkerk voor de Synode in orde wordt gebracht, aange nomen een 5-tal verzoeken om steun doorge zonden aan de Commissie ad hoe. Commissie voor doopaanvragen enz. inge komen 2 attestaties en 13 doopattesten, waar onder 12 van militairen, allen aanvaard een aangevraagd doopbewijs zal worden toegezon den een doopaanvrage eveneens toegestaan. De boekhouder der Diaconie, br. Willeboord- se, komt ter vergadering en geeft toelichting be treffende de rekening der Diaconie. De rekening wordt goedgekeurd en br. Willeboordse dank gebracht voor zijn beheer. Besloten wordt om Donderdag 27 April a.s. een vergadering met de gemeente te houden waar de verschillende rekeningen zullen behan deld worden. Op 14 Juni a.s. zal de Provinciale Synode worden samengeroepen. Naar de a.s. Classis worden afgevaardigd Ds. D. Scheele en br. Pouwer, sec. Sanderse. Rondvraag. Dankzeqqinq. Sluitinq. DE KERKERAAD. Volgende week Sectie en zoo noodig Smal. Het Boek Amos. Vertaald en ver klaard door Dr. C. van Gelderen, Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. J. H. Kok N.V., Kampen. Ingen. ƒ6. geb. 7.25. Professor van Gelderen heeft door de uitgave van dezen Amos-commentaar alle Gereformeerde theologen een grooten dienst bewezen. Zijn leer lingen in engeren zin hadden reeds de vruchten geplukt van zijn wetenschappelijken arbeid in zake Amos op de door den hoogleeraar gehou den colleges. Dien arbeid hebben wij nu compleet voor ons liggen. Na jaren van studie en onderzoek is de verklaring van Amos voltooid. Een waardevol boek, dat Amos voor ons doet leven en voor de prediking van de grootste be- teekenis is. Moge de schrijver in staat gesteld worden, waar nu het eerste stuk van den commentaar op de kleine Profeten in ons bezit is, ook de andere stukken te voltooien tot opbouw van Christus' gemeente. De Woensdagavond Klantjes door Annie M. Ringnalda. J. H. Kok N.V., Kampen. Ingen. 1.40; geb. 2. Een twaalftal schetsen over Evangelisatie- arbeid. Alleen liefde tot het verlorene en mee leven met het afgedoolde doen ons den nood kennen, waarin duizenden van ons volk leven. De schrijfster kent dien nood, zij is zelf Evan- geliste. Op een teere wijze, maar volkomen naar het leven gegrepen, teekent zij haar arbeid, haar ondervindingen Uitnemend geschikt om ons den noodzaak van den Evangelisatie-arbeid op het hart te binden. Annie Ringnalda heeft rijke gaven van God ontvangen. Hudson Taylor, de man, die op God vertrouwde. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Geb. 2.50. Het werk van M. Broomhall over Hudson Taylor in onze taal overgezet door H. J. v. d. Munnik en uitgegeven op een zeer artistieke wijze brengt ons op Zendingsterrein. Hudson Taylor is de stichter van de „China Inland Mission" die na een leven van opoffe ring in den dienst van Zijn Zender het mocht beleven, dat heel China voor de Zending werd geopend. Hij kwam voort uit Methodistische kringen, leerde in zijn jeugd den Heiland als zijn Borg te erkennen en kende maar een begeertehet Evangelie te verkondigen aan de heidenen. God vervulde zijn begeerte als arts vertrok hij naar China. Deze fakkeldrager bij uitnemendheid, soms diep geploegd, hield stand door Gods genade rijk was de oogst op China's velden. Een rijk leven, dat ons dringt tot Zendings- ontplooiïng. De vrouw van Pilatus door Mark Ashton. N.V. Uitg. Mij. E. J. Bosch Jbzn Amsterdam. Dit boek leest men met genoegen, het boeit. De titel van het boek doet vermoeden een rijke fantasie. Op een niet onverdienstelijke wijze worden verschillende personen ten tijde van Christus' omwandeling levend geteekend. Pilatus' vrouw eindigt haar leven in Brittannie als mar telares. Eveneens sterft de hoofdman van Ka- pernaüm aldaar in zijn Christus. Wat het leven niet kon vereenigen, vereenigt de dood. Zekerheid biedt het boek niet, het gekozen motief is in zijn uitwerking goed belicht, doch historisch heeft het niet veel waarde. Evangelisatie-Bibliotheek. J. N. Voorhoeve, Den Haag. De eerste zending van deze bibliotheek is weer in ons bezit. De 16 tractaatjes zijn prac- tisch en treffend. Buitengewoon geschikt voor verspreiding. De Evangelisatie-commissie's wor den er bij dezen opmerkzaam opgemaakt, dat deze tractaten met penteekening 0.60 kosten per 100 ex., voor leden 0.38. Tevens hierbij ingesloten Vader Willem door B. L. Bijlsma en Brigitta. door Anna dan der, een boek van lijden, strijd en overwinning. Deze bibliotheek geeft veel, zich er op abon- neeren is de Evangelisatie-arbeid steunen. Alleen met den Meester door Jacob Kroeker. Vertaald door E. Barth Van Marle. Voorrede van Ds. A. K. Straatsma. Ingen. 2.25, geb. 2.75. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. Een bundel overdenkingen over den Thabor, over het samenzijn met den Meester alleen. Wij, gewoon aan een druk, gejaagd leven, schuwen maar al te dikwijls de stilte. En toch, die stilte is zoo goed, zelfs heerlijk, als wij oefenen de gemeenschap met God in Christus. Op die gemeenschap wil de schrijver ons wij-, zen. Hij doet dat op een wijze, waarbij Christus in het middelpunt blijft staan. Een boek voor stille uren, een voorbereiding voor Paschen. Dat uw geloof niet ophoude door Ds. A. Littooij. Met een woord vooraf door Ds. P. van Dijk, Zaandam. Uit gave D. H. Littooij Azn., Terneuzen. Een keur van meditaties bijeenverzameld uit de geschriften van Ds. Littooij, zeer geschikt voor het uitreiken bij het afleggen van belijdenis. Hier spreekt een man van levenservaring. Voor deze uitgave zijn wij dankbaar. De prijs bedraagt 0.50, voor Kerkeraden speciale prijzen. M. SCHEELE. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN LINNENKAST-COMITE VOOR MAGELANG, PARAKAN EN BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van de Geref. Kerk te Heinkenszand 2.50, door Mej. E. Steketee van de Geref. M. V. „Uw Koninkrijk kome" te Nieuw- dorp 7.50, Geref. Kerk te St. Laurens 5.Naai- krans „Parakan" Middelburg 15.Naaiver. Zen ding te Vrouwepolder door Mevr. de Bruine 43.50, door Mej. J. de Wagenmaker de contr. uit Middel burg 62.75. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Penningmeesteresse. Koudekerke, Geref. Pastorie. Giro-adres Ds. A. C. Heij 169757. HOSPITAAL MAGELANG. In dank ontvangen van Mej. A. 1. Namens de Commissie, L. A. TANGE, Penningmeester. Middelburg. Onze Diaconie ontving door tusschen- komst van br. Volkers van de Fam. S. een gift van 2.50. Met dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. N. T. Hebreen 6. L. Goedbloed. Anti-Rev. beginselen „Groen van Prinsterer" B. ën B. 15 Febr. '25, G. v. Strien. Memorisatie L. Ludikhuize. Poëzie A. Cornelissen. Afdeeling B. Geloofsleer. Bijzondere Openbaring (Verschijning). Schets IV door H. Coumou. Lees- en Reciteeroefening. Vrije werkzaamheden. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling 1. Bijb. Gesch. „Op de Karmel" door Truus Hamelink. Na de pauze Reciteeren doorAnke Schout, Jo Sul en Cathrien Wattel. Afdeeling II. Bijb. Gesch. 1 Kon. 21 „Goddelijk recht tegen vor stelijk onrecht" door Anny Suurmond. Na de pauze Reciteeren door Nel Josse en Eva de Boeft. Bijdrage door Corrie Leijnse. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Goddelijk Recht tegen over vorstelijk onrecht" door Cato de Vos. MemoriseerenEmmy v. Sluijs, Gré Klein, Do le Cointre. De Geref. K. V. te St. Laurens vergadert op 9 April a.s. 's middags 4 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. Gesch. 1 Kon. 21 „Goddelijk recht tegen over vorstelijk onrecht" door vr. C. Hillebrand. 2. Een voordracht door vr. J. Wattel. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 9 April des avonds om 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. Geschiedenis. Ond. 64 „Jona" door vr. M. Koole. 2. Kerkgeschiedenis. Schets 1. „In de kerk tot Constantijn den Groote" door vr. J. van de Hofstede. Gecombineerde Vergadering der drie J.V.'s op G. G. te Middelburg D.V. te houden op Zondag 9 April a.s. om 20.30 uur in de consistorie der Gast huiskerk. Ook leden der M. V. „Meisjesroeping" zijn harte lijk welkom. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring" Elke Zaterdagavond van 7.3010 uur vergadering in 't Militair Tehuis. Toegang boven 16 jaar. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 9 EN VRIJDAG 14 APRIL 1933. Geref. Jongelingsver. Sola-FideMiddelburg. N. T. art. 52. „Gemeente te Jeruzalem", vr. Wisse. Huishoudelijke Zaken. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Aflossing Geldleening. Hofpleinkerk 9.30 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis 2 uur Ds. D. Scheele 6 uur Ds. H. A. Wiersinga V. 7 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Scheele 6 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis Arnemuiden 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. H. Scholing V. av. Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. V. 7.15 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Cand. H. W. Kroeze te Kampen. V. 5.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman V. av. Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij V. 7 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning V. 7 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil V. 6 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma V. 6.30 uur Ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom V. 7 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg in de Herv. Kerk 8 en 4.15 uur Ds. J. C. J. Kuiper V. 5 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 uur Ds. H. Scholing 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Voorb. H. Av. V. 6.30 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 2 uur Ds. H. A. Wiersinga Bed. H. Av. en Dankzegging. V. 8 uur Ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Cand. H. W. Kroeze te Kampen. 2 uur Lezen eener Leerr. V. 5.30 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser V. 5.30 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Cand. Mulder te Goes. Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. V. 6.30 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende Bed. H. Av. en Dankzegging. 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt Bed. H. Av. en Dankzegging. 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Dr. C. Veltenaar Bed. H. Av. en Dankzegging. V. 5.30 uur Cand. C. Veenhof Ber. pred. te Harkstede (Gr.). Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. C. v. d. Boom te Overschie. V. 6 uur Lezen eener Leerr. Tholen 9.30 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Bed. H. Av. en Dankzegging. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 u. Ds. G. van Heiningen V. 5 uur Ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. V. 7 uur Ds. C. Diemer te Hillegersberg. Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. J. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groeneveld V. 6 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3