OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN al het Volk, van alle de Schrivtgeleerden en Hoofden, gevoegt bij de toestemming dei- Ouderlingen, is wonderlijk geweest (daar nog- tans hunne Propheten, als de Sibyllen op onze wijze, het tegendeel rieden) om dezen Gesant der Waarheid aan het Kruys te hegten ver schijnende, terwijl hij hing, bovennatuurlijke teekenen, die den Ganschen Aardbodem, naar het oordeel der Wijzen, den ondergang dreig den. Zijne Leerlingen zijn in bloei, door hunne werken en matigheid van leeven hunnen Mees ter niet beschamende ja dragende zig zeer weldadig in zijnen naame. Waare ik niet be- vreest geweest voor eene opkomende beroerte des Volks, dat bijna aan het zieden was, wij zouden dien Man nog in leeven hebben. Hoe wel ik meer uit vertrouwen van uwe waardig heid te bevorderen, als door mijnen eigen wille gedreven, mij met allen magt niet gekant heb- be tegen het vergieten van het rechtvaerdig bloed, waarop geen beschuldiging kleven kon, en toegelaten hebbe dat hij door de boosheid der Menschen, onrechtvaerdiglik, dog tot hun eigen verderf, gelijk de Schrivten zeggen, ver- kogt wierde, en geleede hebbe. Vaarwel. Op den 28. van Lentemaand. Deze brief wordt gevonden in de Mengel stoffen I, pag. 39, 40 van Dr. J. van den Honert, Hoogleeraar aan de Universiteit te Leiden. Of de brief echt is, weten we niet. In elk geval vond Prof. v. d. Honert het interessant genoeg om in zijn Mengelstoffen daarvan mede- deeling te doen. A. K. Geref. Kerkbode voor Rotterdam. Evangelisatie in Drente. De Kerkeraad der Geref. Kerk van Assen nam een voorstel aan, om de classis Assen te verzoeken om bij de Partic. Synode van Drente, wedrom de kwestie van een Evangelisatiepre dikant aanhangig te maken. Verder, zal de classis verzocht worden de Part. Synode te verzoeken bij de Gen. Synode van Middelburg de wenschelijkheid te verdedi gen van het verkrijgen van een „Evangelisatie- orde", op de wijze van de bestaande „Zendings orde". K. B. S. De Classis Zierikzee hoopt D.V. te vergade ren Woensdag 3 Mei op de gewone plaats te Zierikzee, 's morgens om 10 uur. Stukken voor de agenda in te zenden vóór 13 April a.s. aan eerstondergeteekende. Namens de roepende kerk van Geersdijk, PH. DEES, Praeses. S. BREURE, Scriba. Vergadering der Classe Tholen D.V. op Woensdag 3 Mei a.s. des v.m. om 9 ure, in het vergaderlokaal te Bergen op Zoom. Stukken voor de agenda in te zenden vóór 19 April a.s. aan ondergeteekende. E. TANGE, Scriba. Rilland-Bath, 27 Maart 1933. tegenwoordigd bij de afscheidspredikatie van Ds. de Bruijne te Gapinge. Diaconale Zaken. Enkele gevallen worden besproken en steun toegezegd. Finantieele zaken. De Kerkeraad is dankbaar voor de verschillende extra giften. Rondvraag. Geen bijzonderheden. Lezing Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Ontvangen collecte uit de classis Axel voor Hulpb. Studenten in de Provincie Aardenburg f 4.88, Hoek 10.45, Oostburg 14.53, Ter- neuzen 38.94, Zaamslag 27.35. Collecte Geref. Kerk Axel voor Evangelisatie België 40.40. Terneuzen gevonden in de collectebus gift 10.voor Evangelisatie België. Terneuzen. M. RIEMENS. Classis Axel. Classis Axel vergadert D.V. op Dinsdag 2 Mei a.s. Stukken voor het agendum in te zenden bij den eerstondergeteekende vóór of op 17 April a.s. Namens de roepende kerk van Aardenburg, De Kerkeraad, A. C. CATSMAN, Praeses. H. LEENHOUTS, Scriba. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 27 Maart 1933. Praeses, Ds. A. Koning, opent de vergadering, laat zingen Ps. 105 24, leest Col. 2 814 en gaat voor in gebed. De vergadering is voltallig. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen Stukken a. Enkele dankbetuigin gen worden voor kennisgeving aangenomen b. Van de Geref. Kerk van Vledder (Dr.) een ver zoek om een extra collecte te houden voor kerk bouw. Besloten wordt een gift te zenden uit de Kas voor Alg. doeleinden c. Van de Commissie van voorbereiding voor de Diaconale Conferen tie een verzoek om onderwerpen, vraagpunten enz. voor de a.s. Conferentie op te geven. Voor kennisgeving aangenomen; d. Van Chr. Rustoord Duinrust een mededeeling van opening van een rusthuis en medewerking in voorkomend geval verzocht. Met sympathie kennis van genomen e. Van een broeder der gemeente een schrijven over verschillende zaken van beheer. Zal ter zijner tijd rekening mee worden gehouden. Rapporten. Praeses brengt verslag uit van gehouden ziekenbezoek. Bijzonderheden waren niet te vermelden. Er zijn veel zieken. Br. Koole rapporteert over zijn bezoek aan de catechisatie. Br. Boon en Vogel hebben den Kerkeraad ver Het naderde nu vrij snel. Aan de reeling ston den enkele mannen met touwen gereed. Zij schreeuwden terug, den drenkelingen moed in sprekend. Als ervaren zeeman zag Evert snel in, dat de redding niet vlot zou gaan. De zee, hoewel de wind wat bedaard was, stond nog vrij on stuimig. Het schip kon niet vlakbij hen komen. En het was te bezien, of een boot hen bereiken kon. Men wilde hem touwen toewerpen. Maar zou dat gaan? En hoe moest het dan met Ma rijke, die totaal willoos was „Marijke Wij worden gered Geen teeken van eenig leven. „Heere, Heere", bad hij, de handen wringend, „help ons laat ons niet omkomen." Toen werd hij weer rustiger en kon doorden ken. Hij begreep, dat het op handelen aankwam. Het schip was nu zóó dicht genaderd, dat hij zes leden der bemanning tellen kon. Opeens veranderde het van koers. Maar dat bracht Evert niet in de war als het zóó kwam aanzetten, als de laatste oogenblikken, dan werd het zwaard met de beide drenkelingen overva ren en dan zonken zij weg in de diepte. Evert maakte gebaren, die begrepen werden. Want onmiddellijk daarop werd een boot uit gezet, die door drie kereld bemand werd. Met krachtige roeislagen kwamen zij nader, nu eens verdwijnend in een dal, dan weer hoog opge heven door de golven, die met het ranke bootje een spel dreven. Ook dit bootje kon niet voldoende naderen. Met kracht wierp één der mannen een touw. Maar het kwam in het water terecht. Ook een Ondergeteekende bericht aan de kerken der Classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 6 April a.s. zitting zal houden in de consistorie der Noorderkerk des voormiddags van 1112 uur tot het in ontvangst nemen van de collecte voor de Theol. Faculteit der Vrije Universiteit. De Class. Correspondent, J. A. VERTREGT. Middelburg, Maart 1933. De Zeeuwsche Ouderlingen Conferentie zal D.V. gehouden worden Woensdag 17 Mei a.s. In de morgenvergadering zal refereeren R. Zuidema te Goes. Onderwerp „De Ouderling en de Preek". In de middagvergadering A. Janse te Bigge- kerke. Onderwerp „Hoe de Geref. Kerken der 17e en 18e eeuw Gods Verbond hebben ver laten". Namens het Comité, C. DOUW, Secr. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN ZENDING. Middelburg. Ontvangen van Jo en Wim Gast, Wim de Wolf, Bart en Maatje Leijnse, Mej. N.N. van al deze een partij zilverpapierdoor tusschen- komst van br. Leijnse 2.en van X. 1. Voor die giften mijn hartelijken dank. Namens de Zendingscommissie, W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. Jaarvergadering der Geref. Jongelingsvcr. „Sola-Fide" op Donderdag 6 Aprila.s. in het Tehuis voor Militairen (Nieuwstraat)acht uur. Inleiding Voordrachten Tableaux. Allen welkom. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 2 APRIL 1933. Middelburg. In de maand Maart werd gecollec teerd: collectie Biddag 230.79 Emeritifonds 118.41; Kerkbussen 108.48 Huwelijkscollecten f 5.58 en 18.43; een gift a 1.— als dankoffer. C. VAN DER KLEIJN, Boekhouder. Serooskerke. Gevonden in de collecte een gouden tientje, voor de Kerk f 5.en voor de Diaconie 5.Met dank. DE BOEKHOUDER. Met hartelijken dank ontvangen, door bemiddeling van J. Goedbloed te Souburg, voor de Schoolzending f 2.50 qevonden in de kerkcollecte. Ds. HEIJ. Middelburg. In dank ontvangen van een zuster uit ons Rusthuis, uit dankbaarheid, een gift van 1. De Kassier van het Rusthuis, J. J. DRONKERS. Noordweg S 223 j. VEREENIGINGSLEVEN. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert Zondag 2 April des avonds om 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. G. B. art. 29. „Van het onderscheid, en de merkteekenen der ware en der valsche Kerk door vr. A. van de Broeke. 2. Vrij onderwerp„De Gezangenkwestie" door vr. G. van Loo. Het Eeuwfeest der Afscheiding en het Archief van Ds. De Cock. Naar wij vernemen zijn er bij den uitgever J. H. Kok te Kampen verschillende belangrijke uitgaven in voorbereiding welke het licht zullen zien bij gelegenheid van het in 1934 te geden ken Eeuwfeest der Afscheiding. Het meest interessante werk daarover zal zijn een uitgebreid, rijk geïllustreerd en breed gedo cumenteerd boekwerk samengesteld door Dr. G Keizer te De Steeg, waarvoor den auteur door familie-relatie ter beschikking stond het geheele Archief van Ds. H. de Cock. Uit dit uitgebreide Archief zullen thans voor het eerst allerlei hoogst belangrijke stukken, correspondentie en offici eele bescheiden van Regeering, Rechtbanken kerkelijke lichamen enz. worden gepbliceerd, die tot dusver niet bekend waren, en die in meer dan één opzicht hoogst belangrijk zijn. Dr. Kei zer heeft geruimen tijd besteed om dit geheele omvangrijke Archief stuk voor stuk na te gaan en zal nu in poplairen vorm de Afscheiding met wat daarmee in verband staat weer voor ons oog doen herleven. Daardoor zal op veel een nieuw licht vallen. Het plan bestaat om de meest gewichtige officieele stukken voor dit boek te reproducee- ren en voorts het werk met tal van interessante illustraties te verrijken. De prijs van het werk zal zeer goedkoop worden gesteld, en om het voor een ieder mo gelijk te maken zich dit standaardwerk over de Afscheiding te kunnen aanschaffen, zal het ook in afleveringen het licht zien. Naast dit hoofdwerk is er nu reeds versche nen een interessant boek van Ds. J. Bosch van Oldebroek, getiteldOm waarheid en Recht, eenige Strijdschriften, Smeekschriften en Smaad schriften uit de dagen der Afscheiding. Dr. J. C. Rullmann zal het licht doen zien een boek over het Recht der Afscheiding. En Dr. B. Wielenga stelt een populair boekje samen over de Afscheiding dat bestemd is om voor lagen prijs in getallen verspreid te worden door kerkeraden, vereenigingen enz. tweede poging mislukte. Het was bijna bij het zwaard. Als Evert even voorovergebogen had, had hij het mogelijk kunnen grijpen. Maar hij durfde, met het oog op Marijke, niet veel be weging maken. De mannen in de boot schreeuwden. Evert verstond het niet, maar begreep het ongeveer wel. Hij wees op het beweginglooze lichaam van Marijke, alsof hij zeggen wilde ik kan niet veel beweging maken, anders kantelt het zwaard. 't Was, of de mannen in de boot dat inzagen. Zij maakten wanhopige gebaren, daarmede te kennen gevende dan kunnen we je niet helpen. De zee sloeg met haar golven en schaterlachte. Het was een vreeselijke situatie zóó dicht bij de redding en toch nog verloren gaan Radeloos staarde Evert naar de boot, die aanstalten scheen te maken, om terug te keeren. Opeens nam hij, met een gebed in het hart, een kloek besluit. Met een geweldige inspanning van alle krach ten, zijn spieren zwollen op, nam hij met een snelle beweging Marijke onder den linkerarm. Het was hem op dat oogenblik, of hij de kracht van een reus bezat. Vervolgens liet hij zich met zijn kostbaren last onder den arm in de golven glijden. De mannen in de boot zagen het aan. Hun hart, anders voor geen klein geruchtje vervaard, stond bijna stil van angst en spanning. Zou het den dappere gelukken zwemmende, waarbij hij alleen zijn rechterarm gebruiken kon, de boot te bereiken Het was een strijd tusschen een jonge, sterke man en de nog vrij kokende golven eener ver Gecombineerdc Jaarvergadering der kringen Wal cheren 1 en II der Geref. Meisjesver. op Donderdag 6 April 's avonds half acht in de Gasthuiskerk te Middelburg. Jaarverslagen. Onderwerp door J. Francke over„Orde, eerbied, luisteren". B. en B. 15 Maart, 1 en 15 April 1928. Memorisatie door Veere. Zang door Souburg. Bijdragen door Meliskerke en Serooskerke. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Achab en Elia" door Tini Graafhuis. Na de pauze Reciteeren Rie Kleijnenberg, Jo Ver eist en Mien Versluijs. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Elia moedeloos", 1 Koningen 19 door Beppie Walraven. Na de pauze Bijdrage door Corrie Leijnse en Anny Suurmond. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Elia in de woestijn" door Maatje Polderman. MemoriseerenFrancien Versluijs, Leni Kingmans en Maatje Verstraate. Geref. Mcisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Kringvergadering. Gereformeerde Knapenvergadering SamuëlM'burg. Afdeeling III. B. G. „Elia's hemelvaart", 2 Kon. 2 118 door vr. De Rijke. V. G. „Willem III" door vr. Weeda. Memoriseeren door de vr. Janse, Jonkheer en Kab- boord. Vergadert Donderdagsavonds van 6.307.30 uur in de consistorie Noorderkerk. Nieuwe vrienden hartelijk welkom. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Gel. Bel. art. 22 „Van onze rechtvaardigmaking", vr. M. Pouwelse. M. O. „Onze Middenstand", vr. J. Poppe. J. V. op Geref. Grondslag Pred. 12la te Koude.kerke. Vergadering Zaterdagavond 7.30 uur precies in het V ereenigingsgebouw. Gel. Bel. Art. I „Dat er een eenig God is" door vr. L. A. Jacobs. Pauze. Voordracht door vr. S. de Kam. Reserve-onderwerp CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Theol. Fac. V. U. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. D. Scheele 6 uur Ds. M. Vreugdenhil Noorderkerk 9.30 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis 2 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis 6 uur Ds. D. Scheele Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Cand. G. Visser te Loosduinen. 2 uur Ds. D. Scheele Grijpskerke 9 uur Ds. H. Pestman 2 uur Lezen eener Leerr. Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 uur Ds. M. Vreugdenhil 2 uur Lezen eener Leerr. Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Serooskerke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Souburg in de Herv. Kerk 8 en 4.15 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. H. Pestman Vlissingen 9.30 en 2 uur Ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Cand. G. Visser Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Lezen eener Leerr. Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9 en 2 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Kamperland 9, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Voorber. H. Av. Njeuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Lezen eener Leerr. Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 uur Ds. J. Koolstra Bevestiging Lidmaten. 2 uur Lezen eener Leerr. Voorb. H. Av. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. A. P. Heijner te Giessen Rijswijk. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Cand. Leene te Ermelo. Borssele 9.30 en 2 uur Cand. M. de Regt te Middelburg. Voorb. H. Av. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring". Elke Zaterdagavond van 7.3010 uur vergadering in 't Militair Tehuis. Toegang boven 16 jaar. Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9.30 en 2 uur Hoek 9 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9 en 2* uur Lezen eener Leerr. Ds. J. S. Post Ds. C. B. Bavinck Ds. Th. P. Potma Ds. D. J. de Vries Ds. S. Groeneveld Cand. J. Mulder te Goes. bolgen zee. De mannen hielden den adem in, terwijl zij staarden naar den koenen zwemmer, die werkelijk naderde, al werd hij wel eens teruggeworpen. Maar dan kwamen de drie mannen tot besef van de werkelijkheid Zij moesten ook wat doen. Zonder dat iets werd gezegd, spontaan grepen zij naar de riemen en roeiden uit alle macht naar Evert, die streed met de golven, hijgend onder zijn zwaren last. Hij voelde een hevige pijn in zijn linkerarm, die Marijke vasthield. Het was de kramp. Met zijn rechterarm maakte hij met den moed der wanhoop, neen met vertrouwen op God, nog steeds krachtige slagen. Tot zijn groote vreugde zag hij de boot nade ren. Nog twintig meter nog vijftien nog tien en nog vijf „Moed houden, Marijke", mompelde Evert, die eenvoudig niet meer kon. Opeens voelde hij, hoe hij vastgegrepen werd en opgetrokken. Vaag, heel vaag, hoorde hij nog een luid, schallend gejuich. En toen verloor I ook hij het bewustzijn. Eerst eenige uren later ontwaakte hij uit zijn bewusteloozen toestand. Zijn gelaatsuitdrukking drukte groote verbazing uit. Hij kon zich aan- l vankelijk niet herinneren, waar hij zich bevond. „Houd moed, Marijke, houd moed daar komt een boot, om ons te redden", riep hij. Het antwoord was een hartelijke mannenlach, terwijl een stem zeide „Dat is niet meer noodig, dappere kerel, jullie bent gered." Toen werd Evert helder. Opeens was hij zich alles bewust. Hij richtte zich op in de scheepskooi, waarin men hem, na ontkleed te hebben, had gelegd. „Hoe is het met Marijke vroeg hij angstig. „Mijn vrouw, die juist aan boord meevoer, is met haar bezig, maat. Het komt wel in orde. Gelukkig, dat mijn vrouw aan boord is. Wat hadden wij anders moeten beginnen." „Gode zij dank", zei Evert en sloot de oogen weer. „Blijf voorloopig maar liggen", meende de ander. „Dan ben je over enkele uren weer de oude." „Wie zijt gij?" vroeg Evert, de oogen openend. „Ik heet Petersma, gezagvoerder van dit schip. We zijn op weg naar Vlissingen. We waren er bijna al geweest, als die storm niet was komen opzetten." „Maakt zij het goed vroeg Evert weer. Marijke was geen oogenblik uit zijn gedachten. „Zij was daareven nog niet bij kennis. Maar dat zal zoolang niet meer duren. Je bent een dappere kerel, dat moet ik zeggen. Het scheelde geen haar, of je waart voor de haaien geweest." „Ja", peinsde Evert hardop. „Het is een won der. Maar haar vader is verdronken." „Wat zeg je Er waren toch maar twee men schen „Ja. Bardensz was al weggeslagen, 'k Heb hem niet weer gezien. Wat een slag, wat een slag „Waar was de reis heen Evert vertelde in enkele woorden het doel der reis en hoe zij schipbreukeling werden." (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3