Christelijke Kweekschool QFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN ordeningen van de Herv. Kerk. Waarin o.a. staat dat er Iccrvrijhcid is. Dat iedere predikant verkondigen mag wat hij wil. Wanneer iemand tegen die reglementen zon digt de Doleantie heeft het bewezen - dan wordt hij buiten de kerk gezet. Dat mag in geen geval. Die zijn de hoogst wet. Maar wanneer iemand Gods Woord verwerpt, die wordt geduld. Droevig In de „Amst. Kerkbode" schrijft Ds. L. Schouten, predikant der Geref. Kerk te Amster dam, o.m. het volgende „Het komt ons voor, dat wij dat hulppredi kerschap niet moeten gaan uitbreiden, en vooral geen pogingen moeten doen, om er een ambtelijk karakter aan te geven, en het daardoor tot een blijvend instituut in onze Geref. Kerken te maken. „Daar zijn al vragen en voorstellen in die richting gedaan, maar naar onze overtuiging moeten wij dien weg niet op. „Een hulpprediker is een candidaat, die in een bepaalde Gemeente voor een bepaalden tijd wordt aangesteld, om hulpdienst te verrichten bij de prediking en bij allerlei anderen ambte lijken arbeid. Het behoeft geen betoog, dat het werk van zulk een hulpprediker principieel on derscheiden is van dat van een dienaar des Woords. Maar 't behoeft evenmin betoog, dat dit onderscheid door de meeste leden der Ge meente uit het oog wordt verloren. Dat moet op den duur leiden tot onderschatting van den ambtelijken arbeid, waardoor èn het kerkelijk besef èn het geestelijk leven in de Gemeente schade gaan lijden. „Wanneer een Kerk meent, dat zij zich met zulk een hulpdienst wel redden kan, levert zij daardoor het bewijs, dat zij den ambtelijken ar beid niet in zijn ware beteekenis doorziet. „Als het onderscheid tusschen niet-ambtelijken en ambtelijken arbeid uit het oog wordt ver loren, dan kan dit niet anders dan schade be- rokenen aan het Kerkelijk en geestelijk leven. „Als men nu in sommige Kerken zulk een hulpprediker ook nog tot ouderling gaat benoe men, dan maakt men daardoor de verwarring nog grooter. „Door deze benoeming tot ouderling krijgt toch zijn werk, dat hij als hulpprediker verricht, geen ambtelijk karakter. Zoo'n candidaat wordt maar voor korten tijd aangesteld voor allerlei werkzaamheden, die niet met het ouderlingschap in verband staan. Wordt hij nu tot ouderling benoemd, dan wordt daardoor de gedachte ge wekt, dat hij anders niet als hulpprediker zou kunnen optreden, en wordt de schijn gegeven, dat zijn arbeid daardoor een ambtelijk karakter krijgt. „Wij zijn van oordeel, dat het aanstellen van hulppredikers een uitzondering moet blijven. „Bij ziekte van een dienaar des Woords, op plaatsen waar veel Evangelisatiewerk valt te verrichten, en in groote steden kunnen hulp predikers onder leiding van een dienaar des Woords of een consulent uitnemende diensten bewijzen, en kan het verrichten van dergelijke hulpdiensten ook voor de practische vorming van aanstaande dienaren des Woords een rijke winst afwerpen. „De vragen en de voorstellen om de mogelijk heid te scheppen, dat hulppredikers ook ambte lijk kunnen optreden, moeten echter, onzes in ziens, om principieele en practische redenen worden ter zijde gelegd". K. B. S. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Maandag 27 Maart a.s. DE SECRETARIS. Theologische School te Kampen. Nog ontvangen van den correspondent te St. Laurens 1.dus nu totaal 38.en van Br. Houterman de contr. uit Gapinge 15.—. Vriendelijk verzoek ik de correspondenten zich te herinneren, dat reeds 1 Mei het boekjaar 1932- 1933 wordt afgesloten. Gaarne dus vóór dien tijd de contributiën uit alle plaatsen van Wal cheren. De correspondent voor de Classis Middelburg, J. OLTHOFF. Hulpdienst Veere (veranderde opgave). Ds. Koning 26 Maart. Ds. Pestman 2 April. Ds. Scholing 9 April. Ds. Vreugdenhil 16 April, sec. Ds. Wiersinga. J. E. VISSER, Dep. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie „De Zeven Provinciën" en G. E. O. S. Met ontroering heeft ons volk kennis genomen van het feit, dat een deel der bemanning van één onzer oorlogsschepen aan het muiten is ge slagen en met het schip er van door gegaan is. Het bracht ons tot de vraag Hoe is dat mo gelijk Welke krachten hebben daar toch ge werkt om hoofd en hart dermate in beslag te nemen, dat men komt tot zulk een dwaze daad. Dan weten wij op deze vraag wel een ant woord. We zeggen „het is de schuld van de volksmisleiders, de oproerkraaiers, de menschen die langzaam maar zeker de volksgeest vergif tigen en met volle hand het zaad der ontevre denheid werpen in de opengelegde harten". Aan de juistheid van dit antwoord willen we niet tornen, we achten ook die menschen aan sprakelijk voor het vergoten bloed. Maar toch is dat antwoord niet volledig Als we hier van onvolledigheid spreken, dan is het niet onze bedoeling nu te wijzen op een regee ring die toeliet dat zulk een propaganda onder de bemanning der schepen gevoerd kon worden. Als we dat zouden doen, bleven we nog onvol ledig. We moeten verder. Het moet ook komen tot ons als Kerk des Heeren en we hebben te vragen of deze dingen iets hebben te zeggen tot ons als Kerk des Heeren. Als we de ontroerende klanken van dat ge beuren op ons laten inwerken, dan gevoelen we, dat wij in deze niet vrij uitgaan. Wij hebben te weinig ons ingelaten met de varensmenschen, te weinig tegenover de ongeloofspropaganda gesteld de prediking van het Evangelie van Jezus Christus. Te veel hebben wij lijdelijk toegezien en te lang leefden we in ons isolement. We heb ben tot verlossing van ons varensvolk te weinig gedaan. Nu het hoofd gebogen en beleden dat we ook in dit opzicht schuld hebben voor God. Maar na het schuld belijden het werk. Nu de hand aan de ploeg geslagen. Zie nu wat de Gereformeerde Evangelisatie Onder Schippers doet. Wij moeten in de havens van Rotterdam el- ken dag vechten tegen het Communisme, dat een zeer sterke propaganda voert onder ons varensvolk. Daar werkt men met dezelfde middelen, met hetzelfde doel, daar is men bezig de ziel van ons varensvolk te vergiftigen enmet succes. Eiken dag zien we hoe sterk de macht van het Communisme is, hoe het veld wint onder de varenslieden. Laat ons niet wachten tot een ander vreese- lijk feit komt. Laat U nu als Gereformeerd Christen bewegen tot hulp aan de Gereformeerde Evangelisatie Onder Schippers. Wij wachten op Uw steun. Wij smeeken om Uw hulp. Wij roepen, laat ons werk voortgaan en uitgebreid worden Het gaat om de ziel van ons varensvolk. Om de eere Gods. Om het vervullen van de taak die Christus ons heeft opgedragen. Maak ons het werk mogelijk door Uw gebed, maar ook door Uwe bijdragen. Door een abon nement op ons maandblad G. E. O. S., het or gaan der Gereformeerde Evangelisatie Onder Schippers, dat U de meest volledige inlichtingen geeft over het werk in de haven onder ons varensvolk. J. VERSTEEGT, Geref. Pred. te Nieuwerkerk a/d IJssel. Giro 16698. Het Reisprogrammaboek 1933 der N.C.R.V. Nederlandsche Christelijke Reis ver eeniging, Weteringkade 22a, 's-Gravenhage. Giro 11746. Telefoon 772173 (twee lijnen). Wederom ontvingen wij het Reisprogramma- boek der Nederlandsche Christelijke Reisver- eeniging. Deze organisatie, welke zich bevredigend blijft ontwikkelen, mocht in het October van het vorig jaar haar tweede lustrum vieren. Tot dankbaarheid stemt, dat het ledental, het welk zeer binnenkort de 15.000 zal overschrijden, in de periode OctoberFebruari 1933 met juist het dubbele aantal Candidaat-leden omhoogging als in dezelfde periode 1931/1932. Hieraan is niet vreemd het feit, dat onder scheidene afdeelingen haar werfkracht op zeer loonende manier bewijzen en door het telkens weer organiseeren van zeer attractieve uitstap jes, leerzame excursies en het beleggen van zeer interessante filmavonden, het lidmaatschap bui tengewoon aantrekkelijk maken. Niet minder is het organiseeren van een bui tengewoon mooie fjordenreis met een Neder- landsch schip -de Sibajak van den Rotter- damschen Lloyd en, last not least, de reizen naar het land van Willem van Oranje, in ver band met de herdenking van diens 400sten ge boortedag van invloed geweest op den leden- toevloed. Bij het vluchtig doorbladeren van het geïl lustreerde boekje van 176 pagina's zal het op vallen, dat de Eigenland-programma's aan ver scheidenheid gewonnen hebben. „Ken Uw land en heb het lief." Versobering in de opzet van vele programma's is duidelijk waarneembaar. Gelukkig, dat wat men in deze bijzondere tijden zich ontgaan zag, de vacantie grootendeeis op peil bleven, zoodat met eenig beleid, menig een zich toch nog een kortere of langere reis zal mogen veroorloven, waaraan het cultureel belang toch zeker niet valt te ontzeggen. Leden ontvangen het boekje gratis niet-leden kunnen het bestellen door storting van 30 cent op girorek. 11746, per postwissel of in post zegels. Belijdenistijd door A. H. van Minnen. Uitgave N.V. W. D. Meinema, Delft. De bekende predikant van 's-Gravenzande, Ds. van Minnen, schreef een boekje om uit te reiken aan hen, die belijdenis doen. De tijd van belijdenis afleggen ziet hij als een berghoogte in het jeugdleven en hij heeft dan „een woord tot hen, tevens over hen, die deze berghoogte bestegen, er vertoeven, en er van zullen afdalen het volle leven in". Zoo schrijft hij over 1Het einde der cate chisatie 2) Het verschijnen voor den Kerke- raad 3) De openbare belijdenis 4) Het eerste Avondmaal en 5) Het leven als lid der gemeen te. Hartelijk kunnen we dit boekje aanbevelen. Het is geschreven met veel menschenkennis en groote teerheid en getrouwheid. Jonge menschen, die het waarlijk ernst is met het doen van be- lijdens, zullen er veel aan hebben. De uitgever zorgde voor een keurig uiterlijk. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Serooskerkc. Zondag 19 Maart in de collecte ge vonden 2.50, zijnde voor de Kerk 1.voor de Diaconie 1.en voor de Zending 0.50, alsook 2.voor de nood in Rusland. Met dank. DE BOEKHOUDER. Middelburg. Ontvangen van de Dames Harpe een zakje zilverpapier. Molstraat. Mej. C. LITTOOIJ. Middelburg. Van een br. en zr. uit dankbaarheid 5.voor de armen 2.50 voor de kerk 2.50 voor de Zending. Met hartel. dank. Ds. SCHEELE, Middelburg. Gevonden in de collecte gift van N.N. 1.Voorts een gift van 2.met bijschrift, welk bedrag werd verdeeld tusschen Kerk en Diaconie. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Met hartelijken dank ontvangen van Grietje de Witte honderd halve centen, voor de Zending. Ds. HEIJ. GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen twee tulbanden en een mand bolussen. De Huisvader, N. J. v. COMMENEE. Middelburg. Dankbaar mag de Evangelisatie- Commissie mededeelen dat, waar met de schoonmaak een begin gemaakt is, de volgende fam. ons hebben verblijd met een pracht collectie kleeding en diversen. Alphabetisch gesteld als volgtde Fam. D., Mej. L., Mevr. N., Mevr. V., van Br. J. 2 jaargangen „De Spiegel", van een onbekende gever kousen enz. en twee gulden voor den aankoop van sajet. En ten slotte is ook de Schipperscommissie niet vergeten. Deze noodzakelijke arbeid onder de in dezen tijd zoo zwaar getroffen schippers, is hoog noodig. Dat die Commissie actief is in dat werk, blijkt hieruit, dat op onze laatste vergadering gerapporteerd werd, dat binnen den tijd van twee maanden niet minder dan 190 bezoeken zijn gebracht. Vriendelijk dank aan N. N. voor de gift van 2.door tusschenkomst van Br. Leijnse. Namens de Evangelisatie Commissie, Molstraat 26. KORTEKNIE. VEREENIGINGSLEVEN. Gere/. Meisjesvcreeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. N. T. Schets I „De Volheid des Tijds", G. van Vlaanderen. Zending. Schets I „Inleiding", L. Castel. MemorisatieT. Cornelisse. Poëzie P. Davidse. Afdeeling B. N. T. „De brief aan de Collosensen" door B. Mondeel. Letterkunde „De kruisboom van Wilma" door J. Davidse. Memoriseeren Bets Tange. Poëzie K. Alewijnse. Aanvang 8 uur. Gere/. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. David koning te Jeruzalem" door Jo Sul. Na de pauze Reciteeren Rie Kleijnenberg, Jo Ver eist en Mien Versluijs. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Achab en Elia" en „Op den Karmel" door Leni Kingmans. MemoriseerenCorrie Breel, Miep Loodewijk en Mies Harinck. J. V. „Dr. Lützen WagenaarMiddelburg. N. T. 57 „Saulus wordt Paulus", vr. G. Krijger. Na de pauze Huishoudelijke zaken. Gereformeerde Knapenvergadering „Samuël", M'burg. Afdeeling I. B. G. Lev. 81. „Naaman de Syriër", vr. Geerse. K. G. Les 71 en 72 „De Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika en de Gereformeerde Kerk in Noord- Amerika", vr. Cornelisse. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Schriftstudie „De gemeene gratie" door vr. A. Tange Huishoudelijke zaken. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". O. T. Schets 44 „Saul, het anti-theocratisch Ko ningschap" door vr. A. Jonkheer. Vad. Gesch. Schets 29 „Waar het thans om gaat" door vr. L. Kingmans. J. V. op Geref. Grondslag Pred. 12la te Koude.kcrke. Vergadering Zaterdagavond 8 uur in het V ereenigingsgebouw. O. T. les 61 „Elia's hemelvaart", 2 Kon. 2 118 door vr. J. Aarnoutse. Voordracht door vr. W. Maas. Pauze. Memorisatie door vr. J. de Kam. Vad. Gesch. les 25 „België en Nederland" door vr. P. Vader. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op 26 Maart 1933, des avonds om 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. G. G. ond. 63 „Jehu's huis" door vr. W. Hen- drikse. 2. Zending, ond. 2 „Paulus' Arbeidsmethode" door vr. J. Boon. De Geref. K. V. te St. Laurens vergadert op 26 Maart a.s., 's middags 4 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. Gesch. 1 Kon. 18 „Op den Karmel" door vr. J. Koole. 2. De Leider. Zaterdagavond 8 uur Militair Tehuis, 25 Maart, vergadering van de Arja. Alle Anti-Rev. jongeren zijn welkom. Gereformeerde Vcreeniging „De Vriendenkring". Elke Zaterdagavond van 7.3010 uur vergadering in 't Militair Tehuis. Toegang boven 16 jaar. Middelburg. In dank ontvangen voor de Kerk door bemiddeling van Br. M. B. Fanoy een gift van 15. C. VAN DER KLEIJN, Boekhouder. Dringend verzoek. De berichten voor de rubriek Vereenigings- leven worden dikwijls pas des Vrijdagsmorgens aan ons bureau bezorgd. Wij herinneren er daar om nogmaals aan, dat alle berichten uiterlijk des Donderdagsavonds in ons bezit moeten zijn. Later ontvangen copie kan niet meer worden opgenomen. De Administratie. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 26 MAART 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Emeriti. Hofpleinkerk 9.30 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis 2 uur Ds. R. W. Huizing 6 uur Ds. R. W. Huizing Noorderkerk 9.30 uur Ds. R. W. Huizing te IJsselmuiden. 6 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis Arnemuiden 9.30 uur Ds. H. Scholing 2 uur Geen dienst 6.30 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. P. J. O. de Bruijne Afscheid. Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. E. Douma Serooskerke 9.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom 2 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis Souburg in de Herv. Kerk 8 uur Ds. J. C. J. Kuiper 4.15 uur Ds. H. A. Wiersinga Veere 9.30 uur Ds. A. Koning 2 uur Lezen eener Leerr. Vlissingen 9.30 en 2 uur Ds. H. A. Wiersinga Collecte Zuiderzee-arbeid. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. P. J. O. de Bruijne Afscheid. 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. F. Staal Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. M. de Regt te Middelburg. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Cand. J. Mulder te Goes. Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 u. Cand. C. J. v. d. Boom te Overschie. 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 uur Ds. A. Scheele Bed. H. Av. 2 uur Cand. C. J. v. d. Boom Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok 's morgens Biduur voor 't Gewas, 's middags Bed. H. Av. en Dankz. Axel 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. J. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 uur Ds. J. S. Post 2 uur Lezen eener Leerr. ADVERTENTIE N. HEERENGRACHT M 29 - MIDDELBURG. Aangiften (uitsluitend schriftelijke) voor het toelatingsexamen moeten vóór 16 April zijn in gekomen bij den Directeur. Opgegeven moeten worden nauwkeurig adres 't Hoofd der school, waar de leerling onderwijs ontvangt de klas, waarin plaats wordt gewenscht. Geboorteakte in te sluiten. Ook degenen, die 't Mulo-examen willen doen, dienen nu reeds opgegeven te wor den voor klas I, klas II of klasse I en II. In klas II zullen waarschijnlijk geen of heel weinig plaat sen zijn voor nieuwe leerlingen. De candidaten voor klas I moeten vóór 1 Augustus 14, die voor klas II 15 jaar zijn. Namens het Bestuur, Dr. K. HUIZENGA, Directeur.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3