OFFÏCIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN zeide ..Welnu, jonge vriend, ga gij bij de tafel zitten en schrijf op hetgeen ik u voorzeg dan is dit geld voor u". Eenigszins onthutst door het kalme en diep ernstige optreden van dezen heer ging de jongeling zitten en nam bevend de pen op„Schrijfik ondergeteekende, A. B„ verklaar hier schriftelijk in de tegenwoordigheid van God en menschen, dat ik afstand doe van..." Eer nog de verklaring was volschreven, wierp de jongeling met hoog rood gelaat de pen neer, en met gedwongen glimlach sprak hij „Zóó had ik het toch niet bedoeld ik schertste maar Hij durfde zulk een verklaring niet schrijven, nog minder onderteekenen. Waarom niet. Hij had een geweten, dat hem beschuldigde. Hij wist, dat er een God is, hij erkende den gods dienst, hij was als kind bijna Christen. Het ge zelschap van dezen jongeling doet zoo groot. In weerwil van schijnbare onverschilligheid, van beuzelachtig gedrag, snoevende taal zouden zij toch voor geen geld ter wereld bij geschreven acte afstand doen van hun besef der eeuwigheid. Velen begeeren noch verwachten de eeuwige zaligheid te verliezen. H. W. L. Uit „De Open Poort". De feiten zijn overbekend Alle nieuwsbladen hier te lande en wel licht alle R.K. bladen in den vreemde hebben er breedvoerig over geschreven. Van R.K. zijde werd het met de meeste belangstelling gedaan. Men kon, nu enkele weken geleden, in vele R.K. bladen, iederen dag, kolommen vol aan treffen, waarin het groote „nieuws" besproken werd. De Heilige Maagd was verschenen zoo beweerde men aan vijf kinderen van het Waalsch plaatsje Beauraing, gelegen in de pro vincie Namen, beneden Dinant, aan de Fransch- Belgische grens. Vanaf 29 November tot 3 Ja nuari toonde zij zich bijna iederen avond aan die kinderen. Die „verschijningen" hadden plaats in de nabijheid van een Lourdes-grotte, die zich op de koer van de Zusters der Chr. Leering bevindt. Die „blijde mare" verpreidde zich als een loo pend vuurtje. Na enkele dagen verdrongen zich talrijke nieuwsgierigen op die plaats. Weldra stroomden er duizenden heen De vijf kinderen begonnen den Rozenkrans te bidden. Na enkele „Weesgegroeten", gebeden te hebben, vielen zij op de knieën neder en wer den in verrukking gebracht door wat zij „zagen". Die extatische toestand was van dien aard, dat de kinderen niets meer merkten van wat rond hen gebeurde. Zij waren ongevoelig voor het knijpen in de handen en de wangen, en voor het prikken met een pennemesje, ja zelfs voor het branden van een lucifertje, dat men hun tegen de handen hield. Die verschijning, en de exta tische toestand die er mede gepaard ging, duurde telkens maar enkele minuten. De „verschijning" sprak maar enkele woor den, alle die dagen, tot de kinderen. „Maria" want zij openbaarde zich als Jezus' moeder zei ten eerste, dat ze braaf moesten zijn, ten tweede, dat ze veel moesten bidden, en ten der de, dat men daar, haar ter eer, een kapel moest bouwen. Dit laatste vroeg ze trouwens niet eige ner beweging. Een der meisjes had haar de vraag gesteld of zij begeerde, dat men daar een kapel zou bouwen... waarop de „verschijning" beves tigend had geantwoord Op 8 December verwachtte men een „mira kel". De kinderen hadden gevraagd of zij, als bewijs, een wonderbare genezing wou doen. De verschijning had geantwoord, dat men op 8 De cember komen moest. Dien dag vierde men het feest der Onbevlekte Ontvangenis van Maria. Op dien dag kwamen dan de kinderen, hopende dat het geschieden zou. Duizenden stonden in spanning te zien wat er zou gebeuren. Een blin de man en een kreuel kind hadden zij meege bracht. De kinderen baden, de twee zieken smeekten. Het was hartroerend Vele omstan ders weenden, doch het mirakel bleef uit Wat zij gehoopt hadden deed zich niet voor. Ondanks dat blijft men in de vaste overtuiging, dat er op tijd en stond wonderen geschieden zullen, die allen twijfel zullen wegnemen Arm gezonken VlaanderenlandWat bijge loof Kerken in Zeeland, laat ons zorgen voor eene goede collecte voor den evangelisatie-arbeid in België. Ds. K. Schilder, Geref. Pred. van Rot terdam, is Vrijdag 3 Maart j.l. aan de Friedrich- Alexander-Universiteit te Erlangen tot Doctor gepromoveerd op het proefschrift„Zur Be- griffsgeschichte des „Paradoxon". Mit besonde- De verteller zweeg, overmand door de droeve herinneringen. Jacob van der Walle trok er een verkeerde conclusie uit. „Is de jongen in den oorlog gesneuveld vroeg hij, met medelijden in de stem. Hij dacht er onwillekeurig aan, dat die jongen nu zoo oud als Evert kon zijn „Neen, hij is niet gesneuveld, 'k Zal het je precies vertellen. Ik mocht, zooals ik zeide, hem graag lijden. Hij was een trouwe borst en hij beschouwde mij als zijn vader. Hij kwam oor spronkelijk, dat was spoedig te merken, uit een eenvoudig gezin, waar de Heere God van harte gediend werd. Als wij binnengaats waren, ging hij niet weg. Want hij had geen thuis. Daarom nam ik hem mede naar Enkhuizen. Dat gebeurde nog eens. En nog eens. Wij werden onafschei delijke vrienden en hij werd ook een zeer goede vriend van mijn dochter. Hij werd, om kort te gaan, mijn aanstaaande schoonzoon. En daar was ik trotsch op. Want hij zou een goed schoonzoon zijn en een beste man voor mijn dochter. Ik vertel je het wat uitvoerig, Van der Walle, opdat je straks beter mijn smart zult begrijpen." „Best, man, best. Vertel alles maar. Wij heb ben den tijd. De nacht is nog lang." „In mijn gedachten voorspelde ik den jongen man, die een flink zeeman geworden was, een goede toekomst. Op de vloot kwam het al uit. Wegens zijn dapperheid benoemde Bestevaer hem tot luitenant. In den slag bij Portland had hij zich onderscheiden. Maar hij was niet blij met die bevordering. Ik begreep niet, hoe het kwam. Nu deed hij wel eens meer vreemd. Dan rer Berücksichtigung Calvins und des Nach- Kierkegaardschen „Paradoxon" De promotie geschiedde summa cum laude. Kinderen en de prediking. In de (Am.) „Wachter" schrijft de hoofd redacteur, Ds. H. Keegstra, een reeks artikelen over dit onderwerp. Aan het vijfde ontleenen we het volgende „Op een leeftijd van tien of twaalf jaren was 't me volstrekt geen onmogelijkheid, om iets, zelfs veel van de predicatie te verstaan. Afge dacht nog van de vraag, of ik en andere kinde ren van mijn leeftijd met mij altijd aandachtig waren, de prediking ging over 't geheel ons ver stand niet te boven. De predikers, die ik toen gehoord heb, legden zich waarlijk niet op de kinderen toe in hun studeeren en spreken, en toch ging hunne prediking niet boven ons be vattingsvermogen. Waren die predikers zooveel anders Waren ik en andere kinderen van anderen aanleg Geen van beide. Maar we leefden in een atmosfeer en waren gewend aan een levenstoon, die ons gunstig was. Reeds op het kerkpad en in de woning werd er op ongekunstelde wijze gesproken over de gehoorde waarheid en daarbij kwam het Chris telijk leven ter sprake. Neen, ik was geen bijzonder kind mijne ouders en hunne vrienden met wie ze intiemen omgang hadden, waren geen buitengewoon vrome menschen, haast ongeschikt voor het le ven op aarde. Ik heb ze gekend en nog leeft hun gedachtenis in mijn geheugen als gewone, een voudige Christenmenschen, met een wel onvol maakt, maar toch ongekunsteld, duidelijk Chris telijk leven. Hunne gesprekken gingen over veel en velerlei ook over de geestelijke dingen niet overmatig veel, maar toch genoeg, om ons te omringen met een atmosfeer, waarin de eeuwige dingen voor ons als kinderen een werkelijk be stand verkregen. Of dat ons niet verveelde Neen nimmer Evenmin als het nu jongere kinderen vervelen zal. als er in hunne nabijheid op natuurlijk eenvoudige wijze over de geeste lijke dingen gesproken wordt. Zoo was het gees telijke voor ons niet vreemd in de kerk Naar die huiselijke levenswijze moet ons volk weer terug, of misschien is 't beter te zeggen „vooruit". Want dat zal een heilzame vooruit gang worden, als we dien weg opgaan. Dan zal geen radio onze avonden van het spooksel der verveling behoeven te redden, als er in onze gesprekken weer een plaatsje wordt ingeruimd voor de geestelijke werkelijkheden. Hier zal men mij misschien willen wijzen op de vele veranderingen gedurende de laatste 50 jaren. Hoe zijn de omstandigheden gewijzigd Wat vervormingen heeft het leven, vooral ook het huiselijke leven, ondergaan Natuurlijk denken we er niet aan, om dat te weerspreken. Maar we ontkennen beslist het recht, om uit al de wisselingen af te leiden, dat in de wonin gen der Christenen daarom het gesprek het gees telijk element moet en mag ontberen. Niet de tijdgeest mag regeeren. Christus is onze Koning en Zijn Woord ons richtsnoer(Heraut) K. B. S. Classis contracta. L.S. De kerkeraden van de kerken Middelburg, St. Laurens en Souburg hopen D.V. Donderdag morgen 16 Maart, des morgens half elf in de consistorie van de Hofpleinkerk samen te komen ter approbatie van het beroep van Ds. P. J. O. de Bruijne. De Kerkeraden v.n. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Gevonden in de collecte een gift van 4.waarvan 1.voor de Kerk, 1.voor Diaconie, 1.voor Universiteit en 1.voor Vrederust. Voorts ontvangen door bem. van br. A. van Dijk van N. N. 10.welk bedrag, in overleg met hem, als volgt werd verdeeld 3.voor de Kerk, f 3.voor Diaconie, 2.voor de Zending en 2.voor het Zendingshospitaal. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. uitgelaten en dan weer diep in de put. Vooral den laatsten tijd was hij zeer neerslachtig en onrustig. Tenslotte ging mij dat vervelen en vroeg ik op den man af, wat hem scheelde. Eerst gaf hij ontwijkende antwoorden, maar ein delijk kwam het er dan uit. Hij vertelde, dat hij bang was voor den dood, die in den oorlog natuurlijk nog méér op hem loerde dan gewoon lijk op zee. Hij stond niet heel sterk, Van der Walle. Zijn Godsvertrouwen was weg. Als het er ooit geweest was „Het zal er niet geweest zijn, kapitein", meende de lichtwachter. „Als het er werkelijk is, kan er vaak twijfel komen, maar verdwijnen doet het niet meer. Daar zorgt God voor. Hij is een waarmaker van Zijn Woord, Barendsz." De gewezen kapitein van de „Zeeland" rea geerde niet op de laatste opmerking. „Laat mij dan zeggen, dat hij twijfelde", ver volgde hij. ,,'k Heb hem moed ingesproken en op Jezus gewezen, Die hem alleen redden kon. Maar ik wil wel zeggen, dat ik hem met een bezwaard hart verliet, toen ik kapitein op de „Zeeland" werd en hij als luitenant op de „Brederode" bleef. Wij gingen buitengaats en maakten den slag bij Terheijde mee." „Dat was een slag, hé „Het was een slag, man. Er waren veel laffe kapiteins." ,,'k Heb er van gehoord, 't Moet een schande geweest zijn voor onze vloot." Middelburg. Dank aan een viertal gevers (sters) voor de ontvangen kleeding. Het getal inzenders was niet groot, maar wij hopen op de groote schoonmaak, die aanstaande is. Brs. en Zrs., wil bij het nazien van Uw linnenkasten de Evang. Commissie een plaats in uw hart gevengaarne willen wij de goederen afhalen. Namens de Commissie voornoemd, KORTEKNIE. Molstraat 26. Middelburg. Ontvangen van N. N. uit dankbaar heid 2.50 voor de Kerk van N. N. voor den Evangelisatie-arbeid in België 2.50 en 50 francs. Hartelijk dank. Ds. SCHEELE. Serooskerke. Gevonden in de collecte j.l. Zondag 10.voor de Kerk f 5.en voor de Diaconie 5.van een zuster die niet ter kerk kankomen. Met dank. DE BOEKHOUDER. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van de kinderen school Gravenstraat een doos zilverpapierZendingsbusje familie v. D. 12.22; Mej. L. B. 1.—Mej. A. 184 stuks Yi centen; Catechisatiebus Langedelftkerk 17.69 Catechisatiebus Hofpleinkerk 12.93. Voor al die giften namens de Commissie mijn hartelijken dank. W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. HOSPITAAL MAGELANG. In dank ontvangen van Nellie Schoe 1 pak thee- lood door tusschenkomst van br. Damen 2.en uit het busje van A. de V. 25 kwartjes, 66 dubbeltjes, 25 stuivers, 12 halve stuivers, 350 centen, 5 halve centen, samen f 17.92J/£. Prachtig. Wie doet dit na? Namens de Commissie, L. A. TANGE, Penningmeester. Met vriendelijken dank voor de Zending ontvangen van Adriaan van Hoeve 101 halve centen. Ds. HEIJ. SCHOOLZENDING. Met dank ontvangen door Ds. D. Scheele van N. N. 5.— en door br. Lorier van N. N. f 2. Ds. HEIJ. L1NNENKAST-COMITE VOOR MAGELANG, PARAKAN EN BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen door M. de Mey van de Geref. M. V. te Borssele 2.50, door Mej. J. G. v. d. Waals te Venlo, uit het Zendingsbusje van de School met den Bijbel, 4.door Mevr. A. W. MiedemaWits, namens het Zendingscomité te Maastricht, 15.16. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Koudekerke, Geref. Pastorie. Giro-adres Ds. A. C. Heij 169757. Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage naar, Markt K 4, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Koster Noorderkerk, Bogardstraat, Mid delburg. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdceling I. Bijb. Gesch. „Davids omzwervingen", IV, door Truus Meeuwse. Na de pauze Reciteeren door Lies de Bois, Leen Geuze en Mina Leenhouts. Afdeeling II. Bijbelsch Opstel „Davids omzwervingen", III, door Anny van Ouwerkerk. Na de pauze Reciteeren door Magda v. d. Kleijn en Mien Annot. Bijdrage door Mien Hendrikse. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Sauls einde" door Jeannetje Versluys. Memoriseeren Annie Sanderse en Francien Roose. Knapenvergadering Samuël", Middelburg. Afdeeling I. B. G. les 79 „Wonderen van Elisa", vr. Cornelisse. K. G. les 70 „De Doleantie", vr. Drost. Afdeeling II. Gew. Gesch. „Elia's Hemelvaart" door P. Smalle- gange. Voordrachten. Afdeeling III. B. G. 2 Kon. 1 „Baal, Zebub en Israels God" door vr. v. Swigchem. J. V. op Geref. Grondslag Pred. 12la te Koudekerke. Vergadering Zaterdagavond 8 uur in het Vereenigingsgebouw N. T. les 37 „Gelijkenissen aangaande Christus' komst op de wolken", C.„Het laatste oordeel". Matth. 25 3146 door vr. J. de Kam. Voordracht vr. K. Melis. Vrij onderwerp „De beteekenis van Prins Willem, de Vader des Vaderlands" door vr. K. Siera. Vergadering der Geref. Mannenvereeniging ,.Dr. Herman Bavinck" op D.V. Vrijdag 17 Maart a.s„ des avonds 8 uur in de consistorie der Gasthuiskerk. Onderw. „Kerk en Staat", inl. J. Vogel. Zie Geref. Mann. Blad van Jan. 1932 en de Ge- meene Gratie, Deel III. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 12 Maart 1933 des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. G. Ond. 62b „De Profeet Eliza" door vr. A. Joosse. 2. M. O. Ond. 5 „De ongelijkheid in de schep ping gegrond" door vr. J. Willemse. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". Gecombineerde vergadering der drie J. V.'s op G.G. te Middelburg, te houden op Zondag 12 Maart a.s. om 20.30 uur in de Gasthuisconsistorie. Leden der M. V. „Meisjesroeping" zijn op deze vergadering van harte welkom. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring". Elke Zaterdagavond van 7.30—10 uur vergadering in 't Militair Tehuis. Toegang boven 16 jaar. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 12 MAART 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis Voorb. H. Av. 2 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis 6 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Scheele Bed. H. Av. 6 uur Ds. D. Scheele Dankzegging. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Woensdagav. 7.30 uur Ds. M. Vreugdenhil Rede Ring Jongel. Vereen. Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. P. J. O. de Bruijne Openb. Bel. en Voorb. H. Av. Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. de Koning Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 7 uur Ds. P. J. O. de Bruijne Serooskerke 9.30 en 2 u Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg in de Herv. Kerk 8 en 4.15 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. D. Scheele Vlissingen 9.30 en 2 uur Ds. H. A. Wiersinga Collecte Emeriti. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Cand. M. W. J. Chr. de Kluis Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 uur Lezen eener Leerr. 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Ds. W. M. Ie Cointre Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. P. G. Jongbloed te Marken. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Ds. J. O. Mulder te Hardinxveld. Borssele 9.30 en 1.30 uur Ds. J. Koolstra Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 uur Ds. A. Scheele 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. J. Wijmenga te Scheveningen. 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Heinkenszand 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Cand. J. G. de Leeuw Hulppred. te Hoorn. Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Bed. H. Av. en Dankz. Hoek 9 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Oostburg 9.30 uur Ds. Th. P. Potma Voorb. H. Av. 2 uur Ds. Th. P. Potma Biduur voor 't gewas. Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. J. de Vries Namiddag Voorb. H. Av. Terneuzen 9.30 en 2 uur Cand. J. Mulder te Goes. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W.M.Kok ADVERTENTIE N. I (Wordt vervolgd) PROV. VERGADERING op ZATERDAG 11 MAART, 2 uur, in het Chr. Militair Tehuis, Nieuwstraat, Middel burg. 1. Opening door den Voorzitter. 2. Lezing der notulen. 3. Candidaatstelling Alg. Bestuur. 4. Verkiezing leden Vereenigings- raad aftredend, doch herkies baar zijn de heeren Ds. D. Scheele te Middelburg, W. J. van Schelven te Zierikzee en J. Ste- ketee te Goesvoorzien moet worden in de vacature van den heer W. E. Coumou. 5. Verkiezing leden Provinciale Commissie aftredend de heer Ds. D. Scheele, welke herkies baar is voorzien moet worden in de vacature van den heer W. E. Coumou. Algemeene mededeelingen. 6. Deze vergadering is op veler ver zoek op Zaterdag geplaatst. Wij verwachten een trouwe opkomst. Namens de Prov. Commissie, D. SCHEELE, Secretaris.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3