KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN BEROEPEN TE Ede (vac.-K. Winkelman): H. Post te Ambt-Vollenhove B. Hilversum (vac.-Tom Wz.) H. van de Elskamp te Groningen. BEDANKT VOOR Oudshoorn (gem. Alphen a. d. Rijn): E. T. van den Born te Oud-Loosdrecht. Toen ik nog student was, zoo verhaalde eens een predikantszoon, was ik scherp van oordeel en kon ik de dingen ongenadig zeggen. Eens was ik met mijn vader op reis en kwam ons gesprek op een predikant, die zich had mis gaan, en die deswege afgezet was. Ik gebruikte, over dezen predikant sprekende, enkele zeer harde uitdrukkingen. Mijn vader zat stil naast mij en liet mij uitspreken. Daarna bracht hij de conversatie op een ander onderwerp. Dit stemde mij ontevreden, want hij had niet met mij inge stemd en blijkbaar dus ook niet mijn veront waardiging gedeeld. 's Avonds thuis, voor het naar bed gaan, riep hij mij echter bij zich en zeide ,,Mijn jongen, ik wou wel dat je voor het slapen gaan een bepaald gedeelte van Gods Woord las. Ik heb het hier opgeschreven". Ik beloofde hem, dit te doen en las het op- gegevene met aandacht, hoewel het mij duister bleef, waarom mijn vader mij dit verzoek had gedaan. Den volgenden avond kwam hij mij vragen op zijn studeerkamer te komen en mijn Bijbel mede te brengen. Ik deed dit, en toen verzocht hij mij, het betreffende gedeelte aan hem voor te lezen. Ik las daarop voor 1 Samuël 24 17. En het zevende vers,,En hij zeide tot zijn mannen Dat late de Heere verre van mij zijn, dat ik die zaak doen zou aan mijnen heer, den gezalfden des Heeren, dat ik mijn hand tegen hem uitsteken zou want hij is de gezalfde des Heeren", moest ik nog eens opnieuw lezen. Hiermee nog niet tevreden, liet mijn vader mij ook het negende vers van hoofdstuk 26 voor lezen David daarentegen zei tot Abisai Ver derf hem niet want wie heeft zijn hand aan den gezalfden des Heeren gelegd, en is onschul dig gebleven?" Toen ik ook dit gelezen had, keek mijn vader mij met ernst in de oogen en zei bedaard en kalm „Jongen, eergisteren heb jij dingen gezegd tegen den gezalfde des Heeren. Jouw woorden waren zoo scherp als een zwaard. Onthoud je leven lang, dat al had de Heere ook Zijn Geest van Saul weggenomen, hij toch de man was dien de Heere eertijds gezalfd had. Doe dit nooit weer." Ik heb het ook nooit weder gedaan. (Rotterdammer.) De Classis Meppel der Geref. Kerken besloot de Classis Den Haag te verzoeken te overwegen een boete en bededag uit te schrijven. Cand. H. Volten, van Utrecht, werd be vestigd als predikant der Geref. Kerk van Bolnes door Ds. R. E. van Arkel, van Utrecht, met Hebr. 8 5b, waarbij gesproken werd over 1 het hemelsche ideaal en 2. de aardsche werke lijkheid. Ds. Volten deed des avonds intrede met Joh. 13 lb, sprekende over „Jezus' liefde tot de Zijnen". Alles achteruit behalvede Zending. Ter vergadering van de classis Haarlem heeft Ds. W. Breukelaar op een „algemeen voorko mend verschijnsel" gewezen. „Overal worstelen de Zendingscorporaties met tekorten. Alles gaat achteruit, de handel, de landbouw, de visscherij, de industrie, maar de Zending gaat over de geheele wereld vooruit. Honderden en duizenden komen in dezen tijd om zich te laten onderwijzen in den Christelijken godsdienst. Het is een zaak, die ons moed geeft in deze donkere tijden. God laat Zijn werk niet los." Onderscheidenlijk preeken. Ds. J. van der Sluis schrijft in de „Goudsche Kerkbode" het volgende „Onze nieuwere Gereformeerde godgeleerden hebben den nadruk gelegd op onderscheidenlijk preeken. Dr. A. Kuyper heeft in zijn boek „Onze Eeredienst" aan het onderscheidenlijk preeken een hoofdstuk gewijd en daarin zegt hij o.a. „Een onderscheidenlijk spreken tot bekeerden en onbekeerden is evenzoo eisch, maar dit put het „onderscheidenlijke" nog volstrekt niet uit. De verschillen gaan veel verder en zijn veel fijner, liggen veel dieper. En als de prediker hier niet op ingaat, moge hij de huid wasschen, maar hij dringt niet in de verborgen organen van het le ven in, en kan daarom niet besturend en rich tend op het leven inwerken. En toch, juist de ontwaring, dat de prediker uw soort leven kent, uw geestelijken toestand doorziet, uw worstelingen verstaat, uw zwakhe den doorgrondt, de klippen kent, waarop gij gedurig stoot, en de kunst u aanwijst om er aan te ontkomen, boezemt dat vertrouwen, die inti miteit in, die elke predikatie boeiend en interes sant maakt, en dwingt tot luisteren en tot het in practijk brengen van wat vernomen werd." Een proeve van dat onderscheidenlijk preeken heeft Dr. H. Bavinck gegeven in de eenige preek die er van hem in druk is verschenen en die tot titel heeft„De wereldoverwinnende kracht des geloofs". Aan 't slot daarvan richt hij zich tot de gemeente met de volgende woorden Broe ders en Zusters, hebt gij dat geloof Kent gij dat geloof in zijne wondere, wereldverwinnende kracht Gij draagt den naam van geloovigen, maar zijt gij ook, wat gij heet Paulus ver maande de gemeente van Corinthe onderzoekt u zeiven, of gij in het geloof zijt, beproeft u zei ven Of kent gij u zeiven niet, dat Jezus Chris tus in u is Tenzij dat gij eenigszins verwerpe lijk zijt. En verwerpelijk, waardig om verwor pen te worden, is een iegelijk, die met de wereld op voet van vrede leeft en tegen haar den strijd des geloofs nog niet aanbond. Want zoo iemand de wereld lief heeft, de liefde des Vaders is niet in hem. Wie een vriend der wereld is, wordt een vijand Gods genaamd." In overeenstemming met deze groote voor gangers zegt Dr. Hoekstra in zijn boekje „Gere formeerde Prediking" „Daaruit volgt, wat de oude Gereformeerden noemden en waarop Dr. Kuyper in zijn Eeredienst weer vollen nadruk legt, het onderscheidenlijk preeken. Er moeten in de preek demarcatie lijnen worden getrok ken, onderscheidingen gemaakt, dood en leven, hel en hemel, zonde en genade worden voorge steld en zoo dicht mogelijk bij het bewustzijn van den hoorder gebracht. De eerste, groote onderscheiding is die van bekeerden en onbekeerden. Die ontzaglijke on derscheiding moet zóó concreet worden getee- kend, dat ieder bij nauwgezette overweging kan weten hoe hij tegenover Christus staat. Er zijn in de gemeente van Jezus Christus, de Heilige Schrift leert het ons, en de ervaring bevestigt het, onbekeerden. De prediker tracht bij hun ziel aan boord te komen en hen tot de overtuiging van de zware zonde van het onbe keerd zijn te brengen." K. B. S. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 2 Maart 1933. PraesesDs. D. Scheele. Aanwezig 33 broeders. De Praeses opent de vergadering, leest Jes. 53 812 en gaat voor in gebed. Notulen vorige vergaderingen worden gelezen en vastgesteld. De Praeses spreekt mede namens Mevrouw Scheele woorden van dank voor de deelneming ontvangen bij het overlijden van hun onvergete- lijken vader. Br. v. d. Kleijn ter vergadering aanwezig, geeft toelichting op de rekening 1932 en begrooting 1933 der kerk, beiden worden goedgekeurd. Het finantiëel verslag van de Zendingscom missie en van het hospitaal Magelang worden goedgekeurd, eveneens de exploitatie-rekening van het „Rusthuis". Ingekomen Stukken een uitnoodiging tot bij woning van het tweede lustrum der Geref. Meisjesvereen. „Meisjesroeping", de beide Jeugd- ouderlingen worden afgevaardigd een schrijven van br. Wagenaar, dat hij zijn benoeming tot lid van de Commissie van Beheer aanneemt een verzoek om steun verwezen naar de Com missie ad hoe een schrijven van de Gen. De- putaten naar Art. XIII K. O., in handen gesteld van het Moderamen. Commissie voor doopaanvragen enz. twee aangevraagde attesties toegestaan drie ingeko men attestaties en één doopattest aanvaard één aangevraagde huwelijksbevestiging toegestaan een zuster tot de gemeenschap der kerk toege laten. Censura Morum wordt gehouden, geen der broeders heeft bezwaren. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. Donderdag 9 Maart a.s. Sectie. Donderdag 16 Maart a.s. Smal. DE KERKERAAD. 5 VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN i Middelburg. In dank ontvangen van Jaantje en Annie de Kam 130 stuivers, waarvan 50 voor de Diaconie, 50 voor het Hospitaal en 30 voor de Schoolzending. Ds. SCHEELE. Ondergeteekende bericht aan de kerken der Classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 9 Maart a.s. zitting zal houden in de consistorie der Noorderkerk des voormiddags van 1112 uur tot het in ontvangst nemen van de collecte voor behoeftige Idioten, Doofstommen en andere ellendigen. Dringend wordt verzocht deze collecte op tijd af te dragen, óf persoonlijk óf per postwissel. De Class. Correspondent, J. A. VERTREGT. Middelburg, Maart 1933. Serooskerke. KORT VERSLAG van de ver gadering van den Kerkeraad gehouden op Maandag 27 Februari 1933. Afwezig met kennisgeving één br. ouderling. De vergadering wordt op de gebruikelijke wijze geopend. De notulen van de vorige ver gadering en van de vergadering met de belij dende leden der gemeente worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen Stukken. 1. Verzoek van „Patri monium" om vertegenwoordiging op de Jaar vergadering. Daar de Kerkeraad in zijn geheel verhinderd is zal ditmaal alleen een schriftelijke gelukwensch kunnen worden gezonden. 2. Dank zegging van de Zangvereeniging „Soli Deo Glo ria" Voor het beschikbaar stellen van de consistorie op billijke voorwaarden. Voor ken nisgeving aangenomen. 3. Circulaire betr. be lijdenisuitgaven. In handen van den predikant. 4.6. Steunaanvragen van het Van der Steur- fonds, Effatha en de legerplaats „Oldebroek". In handen van de Commissie ad hoe. Kerkelijke Stand. GedooptAdriaan Wonder- gem Jz. (door een vergissing eerst nu vermeld) en Elisabeth Vogel Wd. Rapporten. Br. Sturm rapporteert over zijn bezoek aan de M. V. „Sursum Corda". Over verschillende ambtelijke bezoeken wordt verslag gedaan. Namens de M. V. „Sursum Corda" en „Jaagt den vrede na" wordt aan den Kerkeraad aangeboden een nieuw groen tafelkleed voor de consistorie, dat met grooten dank wordt aan vaard. Aan de Vereenigingen zal een schriftelijke dankzegging worden gezonden. Een br. der gemeente vraagt en verkrijgt toe gang tot de vergadering doet een verzoek aan den Kerkeraad, hetgeen door hem nader wordt toegelicht. De Praeses zet hierover het gevoelen van den Kerkeraad uiteen en deelt mede, dat het verzoek naar den eisch van Gods Woord beslist moet worden afgewezen, waarop deze br. dank zegt door den Kerkeraad te zijn ontvangen, toe zegt het gehoorde te zullen overwegen en daarna de vergadering verlaat. Rondvraag. Sluiting. DE SCRIBA. Middelburg. In de maand Februari werd gecol lecteerd kerkbussen 95.56 voor Idioten en Doof stommen 117.65; verschillende Chr. doeleinden 119.49; Huwelijkscollecten 8.47, 14.61 en ƒ5.58. C. VAN DER KLEIJN, Boekhouder. Serooskerke. Onder hartelijken dank ontvangen voor de Ziekentelefoon 7.66H, ingezameld op een bruiloft. Ter navolging W. F. M. LINDEBOOM. Dringend verzoek. De berichten voor de rubriek Verenigings leven worden dikwijls pas des Vrijdagsmorgens aan ons bureau bezorgd. Wij herinneren er daar om nogmaals aan, dat alle berichten uiterlijk des Donderdagsavonds in ons bezit moeten zijn. Later ontvangen copie kan niet meer worden opgenomen. De Administratie. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Donderdag 9 Maart Jaarvergadering. Geref. Mcisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Davids omzwervingen'", III door Mina Leenhouts. Na de pauze Reciteeren door Bets Pouwelse, Anke Schout en Cor de Croo. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Davids omzwervingen", IV door Jeanne Tange. Reciteeren Cato de Vos. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. Schriftstudie „De twee boomen in het Paradijs", yr. K. Ton. M. O. 17. „Coöperatie", vr. J. Geldof. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. N. T. art. 51. „Het ambt der Overheid", C. Goed hart. A. R. art. 17. „Het volkerenrecht", H. Hamelink. (Gasthuiskerk 8 uur. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". N. T. Schets 13„Christus' prediking te Naza reth" door vr. A. Cornelisse. M. O. Schets 21 „Is het streven naar lotsverbe tering geoorloofd door vr. J. Izebout. Knapenv erg ader ing „Samuël", Middelburg. Afdeeling I. B. G. les 78 „Elia's Hemelvaart", vr. de Boeft. K. G. les 69 „De Doleantie", vr. Geerse. Afdeeling II. Gew. Gesch. „Baal, Zebub en Israëls God", door K. Goedbloed. Kerk. Gesch. door Dhr. C. de Bruin. Jaarvergadering Ring Vlissingen en Omstreken op Donderdag 9 Maart a.s, in het Jeugdgebouw te Vlis singen. Spreker de WelEerw. Heer Ds. M. Vreugdenhil van Meliskerke over het onderwerp „Staat en Jeugd". Aanvang des avonds 8 uur. RING SEROOSKERKE (W.). Jaarvergadering op 8 Maart (Biddag) om 7 uur in de Geref. Kerk te Serooskerke. Jaarverslagen en Ringrapporten en stemming voor Secr. en Bibl. J. V. op Geref. Grondslag Pred. 12la te Koudekerke. Vergadering Zaterdagavond 7.30 uur precies in het Vereenigingsgebouw. Ned. Gel. Bel.Inleiding tot de behandeling van dit door Secr. vr. Kerkhove. Voordracht door vr. P. Izeboud Cz. Memorisatie, vr. S. de Kam. Antirevolutionaire BeginselenLeidraad I. Inleiding I „Van den heidenschen tot den Calvinis- tischen staat". Inleiding II „Van Calvijn tot de Fransche Revo lutie" door vr. M. Boone. De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 5 Maart 1933 des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. G. B. art. 27 „Van de Algemeene Christelijke Kerk" door vr. G. van Loo. 2. A. R. Beginselen, art. 53 ged. „De Overheid en de Sabbathrust" door vr. J. van de Broeke. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring". Elke Zaterdagavond van 7.3010 uur vergadering in 't Militair Tehuis. Toegang boven 16 jaar. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 5 MAART EN WOENSDAG (BIDDAG) 8 MAART 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis 6 uur Ds. D. Scheele W. 9.30 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis 2 uur Ds. W. F. M. Lindeboom 7 uur Ds. D. Scheele Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Scheele Openb. Belijdenis en Voorb. H. Av. 2 uur Ds. D. Scheele 6 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing W. 9.30 uur Geen dienst 2 en 6.30 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. W. 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Ds. D. Scheele Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. P. J. O. de Bruijne W. 9.30 uur Ds. M. B. v. 't Veer te Zevenbergen. 2 uur Ds. P. J. O. de Bruijne Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman W. 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij W. 9 uur Ds. A. C. Heij 2 uur Ds. M'. Vreugdenhil. St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. de Koning W. 9.30 en 2 uur Ds. A. de Konnig Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil W. 9 uur Ds. M. Vreugdenhil 2 uur Ds. A. C. Heij Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma W. 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Serooskerke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. W. F. M. Lindeboom W. 9.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom 2 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis Souburg in de Herv. Kerk 8 en 4.15 uur Ds. J. C. J. Kuiper W. 8 uur Ds. J. C. J. Kuiper 4.15 uur Ds. P. J. O. de Bruijne Veere 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. W. 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper te Souburg. Vlissingen 9.30 en 2 uur Ds. H. A. Wiersinga W. 8 uur Ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 en 2 u. Ds. P. J. O. de Bruijne Bed. H. Av. en Dankz. W. 9.30 uur Ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur Ds. M. B. v. 't Veer Westkapelle 9.30 en 2 uur Ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. W. 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. F. Staal Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. B. Vogelaar W. 9 en 2 uur Ds. H. Lanning te Fijnaart. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Cand. M. de Regt te Middelburg. W. 9.30 en 2 uur Ds. C. Veltenaar te Tholen. Scharendijke 9.30 uur Ds. J. B. Vogelaar 2 uur Lezen eener Leerr. Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Cand. M. W. J. Chr. de Kluis te Utrecht. W. 9 en 2 uur Ds. J. Smelik te Loosduinen. 6 uur Dr. M. H. A. van der Valk te Hillegersberg. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. C. Jansen te Doorn. W. 9.30 en 2 uur Ds. A. B. W. M. Kok te Zaamslag. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur W. 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur Lezen eener Leerr. Ds. C. W. Keur te Scheveningen. Ds. W. F. M. Lindeboom te Serooskerke. 1.30 uur Ds. J. C. J. Kuiper te O. en W. Souburg. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt W. 9.30 uur Ds. G. van Heiningen 7 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij W. 9.30 uur Ds. Joh. Booij 2 uur Ds. W. H. v. d. Vegt te Goes. Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 uur Ds. H. Torenbeek 2 uur Ds. H. Torenbeek 6 uur Ds. H. Torenbeek Rede in het belang der Stichting „Vrederust". Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen W. 9.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 2 uur Ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Axel 9.30 en 2 uur D, 9.30 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur D. 9 uur 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Namiddag Biduur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur Cand. J. Tiemens te Arnhem. Ds. J. S. Post Voorb. H. Av. Ds. J. S. Post Ds. C. B. Bavinck Ds. S. Groeneveld Ds. C. B. Bavinck Ds. Th. P. Potma Ds. D. J. de Vries voor het gewas. Ds. S. Groeneveld. Ds. A. B. W.M.Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3