OFFICiEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN verstaan, dat de Heere is zijn deel en verwach ting ten allen tijde. Hem worde bereid een rijk gezegende dag in den kring der zijnen en in het midden der ge meente, zoodat het „Gode alleen de eere" zij het begin en einde. Ds. Hoek is geboren 4 Mei 1863 en werd als dienaar des Woords bevestigd te Zuidland 3 Maart 1893 Ambt-Vollenhove 8 Augustus 1897 Nieuw-Dordrecht 22 Mei 1904 Duisburg 27 Mei 1907; Zevenhoven 5 Maart 1911 en Zonnemaire 15 Juni 1913. -■ Ds. N. Postema, predikant der Geref. Kerk te Veendam, hoopt Woensdag 8 Maart a.s. zijn zilveren ambtsfeest te vieren. Geboortig van Domburg, 6 Oct. 1882, stu deerde hij te Kampen aan het Geref. Gymnasium en de Theol. School en deed 8 Maart 1908 in trede als predikant der Geref. Kerk te Kapelle- Biezelinge. In 1912 vertrok hij naar Beilen, en sinds 1920 staat hij te Veendam. De Unie-collecte voor de Scholen met den Bijbel, waarvan de laatste verantwoording verschenen is, heeft in 1932 in totaal ruim 85.000 opgebracht. De opbrengst is dus bijna 15.000 beneden de ton gebleven het vorige jaar scheelde het slechts 450. Te Ermelo werd door wijlen Mevr. de Wed. F. KortlangModderkolk gelegateerd Vrije Universiteit te Amsterdam 1000 en Ver- eeniging tot opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen 1000 aan de Geref. Kerk te Apeldoorn, haar Diaconie, de Diaconie der Geref. Kerk te Arnhem, die van Ermelo, het Huis van Barmhartigheid te Wageningen, de Chr. School te Schaarsbergen en haar Sup pletiefonds elk 500. Te Den Bosch wordt vanwege de Evan gelisatie der Geref. Kerk met medewerking van de Geref. Evangelisatiecommissies in de omge ving, wederom een anti-carnavalscourant saam- gesteld en op ruime schaal verspreid overal, waar carnaval „gevierd" wordt. De geest van ontevredenheid. Ds. J. Gispen schrijft in ,,De Bazuin" aan zijn vriend te Jeruzalem, dat de geest van ontevre denheid, die tengevolge van den stoffelijken ach teruitgang in vele kringen heerscht, ook in het kerkelijk leven openbaar wordt. Tenminste indien hij zich niet bedriegt. ,,Als de bediening des Woords zwijgt over de maatschappelijke toestanden, dan leeft de dienaar des Woords heelemaal nietmee. Ais zij het licht van Gods Woord schijnen laat over die toestanden en tot waarachtig beleven van het geloof ook onder de tegenwoordige omstan digheden oproept, dan wordt den dienaar des Woords verweten, dat hij goed praten heeft met zijn vast en soms te hoog geacht inkomen. Als in persoonlijke gesprekken de eisch der tevre denheid gepredikt wordt en de troost van het hebben van een toevlucht in allen nood wordt gewezen, dan wil het nog al eens voorkomen, dat zoo iets als voor kennisgeving wordt aan genomen. Ontkend wordt het wel niet, maar het glijdt als langs een koude ongevoeligheid af en roert het hart niet." Wijlen Ds. W. H. Gispen Sr. en het Nieuw-Testamentisch lied. De ,,Rott." brengt in herinnering wat wijlen Ds. W. H. Gispen een halve eeuw geleden schreef ,,Van de verzoening aller dingen in Christus wordt nog zoo weinig begrepen, vooral door de ernstige, waarlijk vrome menschen. Na den dood in den hemel te komen en dan de wereld aan den zondvloed of aan het laatste vuur over te laten, is bij velen nog het toppunt der Christe lijke wijsheid. Gij weet, wat mij zelf wedervaren is, toen ik eens de stoutheid had van te beweren, dat het gebruik van Christelijke gezangen in de open bare samenkomst der Gemeente in beginsel niet ongereformeerd en in vele opzichten wensche- lijk is. Als een gevallen morgenster zag men mij, in de tien provinciën des koninkrijks, van den kerkhemel in de diepte ter neer slingeren. Op sommige kansels werd tegen mij gewaarschuwd. Anderen wierpen mijn portret op het vuur. In het „Kerknieuws" werd op mijn misdaad gezin speeld. En die mij kenden en liefhadden, zeiden: „Och, Gispen meent het zoo kwaad niet, maar hij is tegenwoordig wat van zijn hart af." Tot zoover Ds. Gispen. Er schijnt, gelet op wat we van buiten en ook binnen onze kerken den laatsten tijd te hooren krijgen, in een halve eeuw nog niet zoo heel veel veranderd te zijn. Bepaling emeritaatsgeld. Ter classis bracht men volgend voorstel van den kerkeraad der Geref. Kerk te Warffum met verzoek om, na overname door de classis, 't door te zenden via de Part. Synode aan de Gen. Synode „De classis Warffum, overwegende dat de geldelijke uitvoering van Art. 13 te zware lasten legt op de kerken, stelt de Gen. Synode voor a. in 't vervolg voor het toe te kennen emeri taatsgeld (weduwen- en weezenuitkeering) als grondslag te nemen het tractement +12 pCt. voor ambtswoning (minumum 300) even- tueele vrijdom van belasting b. zoodanige wijziging aan te brengen in het percentage der toe te kennen emeritaats- (we duwen- en weezen-) gelden, naar den grondslag in a„ dat de kerken, in de onderlinge overeen komst, niet meer dan 15 pCt. van dien grond slag behoeven bij te dragen, en c. onder de oogen te zien of een billijke ver laging, toe te passen op de thans bestaande uit- keeringen, niet gewettigd is." K. B. S. Namens Deputaten Art. 13 worden de Zeeuwsche Kerken, die tot nog toe aan den Ciassicalen Deputaat Art. 13 niet inzonden het antwoord over de 4 vragen inzake werkelijk tractement, woning en belasting plus mogelijke emolumenten, vriendelijk en dringend uitgenoo- digd dit ten spoedigste en in elk geval vóór 1 Maart a.s. te willen doen. Voor de onderlinge samenwerking over het geheele land is het noo- dig het totaal daarvan te weten om het percen tage voor Zeeland te kunnen vaststellen. Van 2 Classes zijn alle gegevens reeds binnen, wat hoop geeft, dat binnen enkele dagen de zaak verder kan voorbereid door aller mede werking. A. SCHEELE. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Maandag 27 Februari a.s. 7.30 uur. DE SECRETARIS. Vacaturebeurten in de Classis Zierikzee, gedurende April, Mei, Juni 1933, GEERSDIJK. 2 April Ds. Z. Hoek. 21 Mei Dr. J. van Lonkhuijzen 18 Juni Ds. J. Unger. HAAMSTEDE. 2 April Dr. J. van Lonkhuijzen. 14 Mei Ds. Z. Hoek. OOSTERLAND. 2 April Ds. F. J. van den Ende. 23 April Ds. J. B. Vogelaar. 14 Mei Ds. J. Meester. 11 Juni Ds. M. Heuzeveldt. WISSENKERKE. 2 April Ds. J. Unger. 23 April Ds. J. Meester. 14 Mei Ds. M. Heuzeveldt. 18 Juni Ds. F. J. van den Ende. Mag ik tevens de kerken opwekken om de collecte voor Hulpbehoevende Kerken,wier op brengst mij in Maart D.V. moet worden toege zonden, krachtig aan te bevelen opdat geen tweede collecte voor Hulpbehoevende Kerken zou moeten worden gehouden. Wil mij ditmaal de collecte per postwissel toezenden omdat het in 't onzekere ligt of mijn deputaatschap zal voortduren en daarom ik mij de moeite van een giro-nummer zal besparen. Namens de Classe, Z. HOEK, Deputaat. Kerkeraad Middelburg. Aan de broeders leden van den Kerkeraad wordt medegedeeld, dat de vergadering breed niet op Maandag 27 Februari a.s., doch op Don derdag 2 Maart d.a.v. zal worden gehouden. HET MODERAMEN. VERGADERING van den Kerkeraad (Smal). Middelburg, 23 Februari 1933. Praeses Ds. D. Scheele. Aanwezig 28 broeders. De Praeses opent de vergadering, leest Ps. 90 van 817 en gaat voor in gebed. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken 1bericht van overlijden van een zuster, een schrijven van deelneming werd inmiddels verzonden 2. een schrijven van de Waalsche Kerk, voor kennisgeving aange nomen 3. een schrijven van de kerk te K. in zake een broeder4. mededeelingen van br. Terpstra en br. Vertregt dat zij hun benoeming tot lid van de bijzondere commissie voor de Generale Synode aannemen 5. een schrijven van de kerk te Z. inzake een dooplid 6. een tweetal verzoeken om steun, verwezen naar de Commissie ad hoe. Commissie voor doopaanvragen enz., een in gekomen attestatie aanvaard, een aangevraagde attestatie toegestaan. Rapporten. Verschillende rapporten worden uitgebracht en behandeld. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. DE KERKERAAD. Theologische School te Kampen. Vriendelijk verzoek ik aan de correspondenten in de classis Middelburg de contributies mij spoe dig af te dragen, opdat ik voor het einde van het boekjaar alles kan afdragen aan den Pen ningmeester. Men zal zich herinneren, dat met 1 Mei a.s. het boekjaar wordt afgesloten. Br. v. d. Bosse, correspondent te St. Laurens, bracht mij deze week de contr. uit die plaats, 37.Vriendelijk dank. Dit was iets hooger dan het vorige jaar. Eventueele verhuizingen van contribuanten, gelieven de correspondenten mij mee te deelen, opdat ik deze aan andere correspondenten kan overgeven. De correspondent voor de classis Middelburg, J. OLTHOFF. Middelburg, 24 Februari 1933. Collecten ten behoeve van de Zending onder- de Joden. Arnemuiden 18.62 Domburg 9.42 Ga- pinge 6.48 Grijpskerke 25.52 Koudekerke 17.24 St. Laurens 19.72 Meliskerke 17.41; Oostkapelle 11.29 Serooskerke 34.61 Sou burg 31.85 Veere 9.90 Vlissingen ƒ74.47 Vrouwenpolder 12.43 Westkapelle 5.59. Samen 294.55. Door de kerk van Middelburg is het bedrag der collecte direct aan den deputaat voor bo vengenoemde Zending opgezonden. De Correspondent, J. A. VERTREGT. CORRESPONDENTIE. A. G. te M. Uw schrijven, hoe ook te waar- deeren, is niet geschikt voor plaatsing in de Kerkbode. Redactie. Lourens Ingelse. Een episode uit het godsdienstig leven op Walcheren om streeks 1780 door A. Janse. Tweede druk. Uitgave Oosterbaan le Cointre, Goes, 1932. Prijs 60 cent. Voor hem, die een tijdlang in het historierijke Veere heeft gewoond, is de door den heer Janse beschreven episode bekend, omdat hem meer malen is gewezen de allerminst behagelijke plaats, waar de beschreven personen hebben gevangen gezeten en hij ontelbare malen zag de blauwe steen, waarop een van hen met een schandbord omhangen voor het volk werd te kijk gesteld en zoo werd overgegeven aan de kwaadwillig heid der allesbehalve sympathieke voorbijgangers. Toch is het goed, dat deze episdoe uit Wal- cheren's godsdienstig leven omstreeks 1780 op deze wijze werd beschreven en dat er in 1932 reeds een tweede druk noodig is, is zeker den heer Janse een bewijs, dat zijn geschrift er in wil, gelijk meerdere, die van zijne hand ver schenen. Dikwijls hoorden we spreken over Lourens Ingelse, den boer uit den Oranjepolder en zijn medestanders in hun strijd tegen de invoering van de nieuwe Psalmberijming, alsook over hun geestelijke mentaliteit. Zeer duidelijk is de teekening van dit alles en dat hierbij de krachtige opwekking wordt ver nomen te leven enkel en alleen door het geloof naar de Schriften is te begrijpen. Wie iets van dien tijd wil leeren kennen, waarvan de nawerking zeker nog niet is uitge storven, leze en herleze dit boekje. Spijt zal hij er niet van hebben. Marapoe door D. K. Wielenga. Uit gave J. H. Kok te Kampen. Een uitnemend Zendingsverhaal op vlotte wijze beschreven door Ds. D. K. Wielenga, die jarenlang gearbeid heeft op Soemba, waar hij de bewoners heeft leeren kennen in hunne deug den en gebreken. Marapoe beteekent beschermgeest, waarvan de Soembanees alles verwacht en in wiens macht hij roemt tegenover anderen. De hoofdpersoon in dit verhaal is het dorpshoofd Oemboe Rada Hopa Manoe, wiens gezin, werk en optreden beschreven wordt wiens listigheid telkens weer treft, alsook zijne vrees voor den Marapoe. Duidelijk blijkt waartoe het heidendom den mensch brengt. Door een beenwond genoodzaakt zoekt het dorpshoofd na offers te hebben ge bracht genezing bij den witten heer der medicij nen. Juist toen hij in de kuststad verbleef om de hulp des Zendelings in te roepen, doet een zijner weggeloopen slaven, door het niet begrijpen van eene uitdrukking een klewangaanval op den Zendeling en steekt diens huis in brand. Dit voorval doet Oemboe met der haast te- rugkeeren naar zijn dorp, omdat hij zich schaam de nu verder bij den Zendeling te komen. Evenwel bleef de vertrouwde huis-slaaf van Oemboe tot de witte heer genezen was van zijne wonden en deelde hem mede de oorzaak van Oemboe's vertrek. Hierbij bleek, dat niet de minste wrok tegen het dorpshoofd werd gekoesterd en dat de witte heer der medicijnen ten volle genegen was om het dorp van Oemboe te bezoeken om er te spreken over de dingen, die beschreven staan in het groote boek. Hierdoor gerustgesteld is de erkentenis van het dorpshoofd „machtig is de Marapoe van den Witten Heer" Een mooi boek, dat gerust bij alle Zendings vrienden kan aanbevolen, omdat het een indruk geeft van het geestesleven van den Soembanees en laat zien de groote moeilijkheid om een volk, dat steeds in vreeze leeft te verkondigen de heerlijkheid van den vrede, die er is in Christus Jezus. Bij het lezen van zulk een boek dringt des te meer de eisch der roeping Gods ook den heide nen te laten hooren, dat zij menschen zijn. We hopen, dat dit boek van Wielenga een ruim debiet zal vinden en dat te meer nu de uitgever zorgde voor eene mooie uitgave, wat druk en afbeeldingen betreft. Tenslotte de wensch, dat Ds. Wielenga ons nog meer zulke lectuur bezorge. K. B. SCHEELE. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN ZENDING. Middelburg. Ontvangen uit het busje van de fa milie L. 2.40 en van Eddy en Daan Kögeler een doos zilverpapier. Met hartelijken dank. Namens de Zendingscommissie, W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. Middelburg. Ontvangen voor de kerk van N.N. uit dankbaarheid 5.en van N.N. 1.50. Met dank. Ds. SCHEELE. VEREEN IGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", M'burg. Gecombineerde Huishoudelijke vergadering. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling II. Bijbelsch opstel „Davids omzwervingen" II, door Mien Hendrikse. Na de pauze Reciteeren door Maatje Bolier, Bep Walraven en Anny Suurmond. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Davids omzwervingen" III door Annie Sanderse. Na de pauze Reciteeren door Leni Kingman. Knapenvergadering „Samuël", Middelburg. Afdeeling III. B. G. 1 Kon. 22 „Achabs dood" door vr. Loodewijk. K. G. „De Doleantie" I door vr. Schroder. Geref. jongelingsver. Sola-FidcMiddelburg. O. T. art. 35 „De tijd der Richteren", vr. C. Franse. Zending. „Jongver. en de Zending", vr. C. Govertse. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring". Vergadert 's Zaterdagsavonds van 7.3010 uur in het Militair Tehuis. Toegang boven 16 jaar. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". Gel. Bel. Art. 37 „Van het laatste oordeel" door vr. A. Wattel. A. R. Beg. Art. X„Decentralisatie" door vr. W. K. P. Graafhuis. RING MIDDELBURG. Op 24 Februari Ring vergadering in het Militair Tehuis, des avonds 8 uur. Rooster„Onze houding tegenover andersdenken den" door Veere. „Het Bestuur der J. V. en haar taak" door een Moderamenlid. Komt allen De Geref. J. V. Spreuken 8 vers 33a te St. Laurens vergadert Zondag 26 Februari 1933 des avonds 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. Geschiedenis. Ond. 62a Eliza door vr. K. Willemse. 2. Kerkgeschiedenis door vr. E. P. Davidse. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 26 FEBRUARI 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Eerste Lijdenszondag. Collecte behoeftige Idioten, enz. Ds. J. H. Staal te Garrelsweer. Ds. J. H. Staal Ds. D. Scheele Ds. D. Scheele Ds. J. H. Staal Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur t. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Bed. H. Av. en Dankz. Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge 9.30 uur Ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. C. J. Kuiper Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds.W. F. M. Lindeboom Souburg in de Herv. Kerk 8 en 4.15 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 2 uur Ds. H. A. Wiersinga Eerste Lijdenszondag. Collecte Emeriti. Vrouwepolder 9.3Ó uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. P. J. O. de Bruijne Openb. Bel. en Voorb. H. Av. Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. F. Staal Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9 en 2 uur Cand. A. W. T. Nijenhuis te Middelburg. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Cand. M. de Regt te Middelburg. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. H. Volten te Utrecht. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur W. 9.30 en 2 uur Dankdag Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Heinkenszand 9.30 en 2 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Ds. G. van Heiningen Ds. A. C. Heij te Koudekerke. voor het gewas. Lezen eener Leerr. uur Ds. A. Scheele W. H. v. d. Vegt Lezen eener Leerr. Ds. Joh. Booij Ds. H. Torenbeek Lezen eener Leerr. Ds. J. Koolstra Ds. E. Beukema Lezen eener Leerr. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar"Middelburg. N. T. 55 en 56 „Filippus", Handel. 8, vr. N. Willeboordse. Letterkunde „De Ridderromans", vr. W. de Wolf. CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 3 uur Cand. M. P. van Dijk Hulppred. te Zutfen. Axel 9.30 en 2 uur Ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur Ds. C. B. Bavinck Oostburg 9.30 en 2 uur Ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur Ds. D. J. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groeneveld. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W.M.Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3