OFFICïEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN 1904'10 Huizum, 1910'20, en die van Die ren sinds April 1920. Cand. G. S. Oegema, van Kampen, werd Zondag j.l. door zijn broeder Ds. S. Oegema, van Langeslag, bevestigd als predikant van Hau- fi lerwijk met een predikatie over Hebr. 13:8, waarin gehandeld werd over „den onverander- lijken Christus", beschouwd als 1. den inhoud, 2. de kracht, en 3. den rijkdom van des dienaars werk. Des namiddags deed Ds. G. S. Oegema intrede met een predikatie over Coll. 1 25, sprekende over „het ambt van den dienaar des Woords", en wel over 1. wat dit bevat en 2. waartoe het gegeven is. K. B. S. KORT VERSLAG van de vergadering der Classis Middelburg der Geref. Kerken op Woensdag 8 Februari 1933 te Middelburg. 1. Namens de roepende kerk van Souburg opent Ds. Kuiper de vergadering, laat zingen Ps. 89, leest Ef. 1, en gaat voor in gebed. 2. De afgevaardigden van Vrouwepolder zien de credentiebrieven na. Alle kerken zijn wettig vertegenwoordigd. Vrouwepolder, West- kapelle, Domburg, Gapinge en Veere hebben een instructie. 3. In het Moderamen nemen zitting Praeses Ds. Douma Assessor Ds. de Bruijne le Scriba Ds. Wiersinga 2e Scriba Ds. Vreugdenhil. 4. Notulen worden goedgekeurd na lezing en een kleine weglating. 5. Ingekomen Stukken a. Een mededeeling van Gen. Depp, ad 13 K. O. b. Een schrijven van br. J. L. te V. c. Een schrijven van de Classis G„ meldend de afzetting van Ds. H. te O. d. Het gedrukte H. R. 6. Rapporten. 1. Rapport van Ds. Kuiper van de gehouden classes contracta. Door afwezigheid van Ds. Scheele geen rapport van de Kerkvisitatie. :J. Ds. Heij geeft het Zendingsrapport. Het tekort over 1932 doet het saldo slinken tot 244.17 van 742.94. Na discussie besluit de classis nauwkeurige cijfers op te nemen in een gecyclostyleerd exem plaar en aan de kerkeraden toe te sturen. 4. Verschillende kerken brengen rapport uit van het nazien der boeken, en wel van de kas sen voor Hulpbehoevende Kerken, classicale uitgaven, Radiocollecte, en van Noord-Brabant, Rijn-Pruisen en Westfalen. 3. Rapport van de Depp, voor Hulpbehoe vende Kerken tevens worden de instructies van de kerken van D. en W. behandeld om ver nieuwde hulp in het jaar 1933. Het rapport der Depp, wordt aangenomen de kerken van D. en W. nemen hun instructie terug. 7. Instructies. Instructie van Veere aangaan de het onderhoud der emeriti-predikanten enz. De Classis raadt aan te handelen naar het ad vies van Gen. Depp, ad hoe. Instructie van Gapinge vacaturebeurten toe gestaan op verzoek. Ds. Lindeboom zal consu lent zijn. Instructie van Vrouwepolder. Idem. Hier wordt Ds. Douma consulent. 8. VacaturedienstenGapinge April Ds. Vreugdenhil Mei Ds. Douma. Vrouwepolder April Ds. v. d. Guchte Mei Ds. Heij. 9. Behandeld wordt een bezwaarschrift van een lid der kerk te V. De Classis kan het bezwaar van dien broeder niet deelen, wat hem zal worden meegedeeld. 10. Rapport Classicale onkosten door br. Pouwer over 1932. Er is nog over 400. De begrooting voor 1933 wordt vastgesteld. Het Classicaal quotum wordt op 500.vastgesteld. 11. Rondvraag naar art. 41 wordt gehouden. St. Laurens dringt aan op vroegtijdige bericht geving van Kerkvisitatie. Souburg vraagt naar viering van de z.g.n. 2e feestdagen is in de vrijheid der kerken gelaten. Westkapelle vraagt naar gemeenschappelijke datum voor den Dankdag er is al over ge sproken. 12. Roepende kerk voor de volgende ver gadering op 9 Mei is Veere. 13. Op haar steunaanvragen aan de Part. Synode krijgen de kerken van D. en W. gunstig advies van de Classis. Ds. de Bruijne neemt in hartelijke bewoordin gen afscheid van de Classis. De Praeses spreekt hem zeer waardeerend toe de Classis zal zich bij het afscheid van Ds. de Bruijne doen vertegenwoordigen door de beide consulenten. 14. De Korte Notulen worden gelezen. 15. De Praeses sluit de vergadering na dank gebed. Op last der Classis, M. VREUGDENHIL, 2e Scriba. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 9 Februari 1933. Praeses br. IJ. Baan. Aanwezig 44 broeders. De Praeses opent de vergadering, leest Psalm 1 en gaat voor in gebed. Aangenomen wordt een schrijven van deel neming te zenden aan de familie Scheele. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Commissie van doopaanvragen enz. ééndoop- aanvrage en één aangevraagde attestatie toege staan en ingekomen attestatie aanvaard. Ingekomen Stukken. Twee aanvragen om steun verwezen naar de Commissie ad hoe. Een verzoek van de Vereeniging voor Hooger On derwijs op Geref. Grondslag „Vrije Universiteit" om haar arbeid in gebed te gedenken, aldus be sloten. Een schrijven van de Evangelisatie van de Classis Heerenveen der Geref. Kerken in den Zuid-oosthoek van Friesland, in handen gesteld van de Commissie voor uitnoodiging van predi kanten. Ingekomen mededeelingen van de brs. J. W. Diermanse, H. Mulder, J. de Poorte, J. van Tuinen en I. Vereist, dat zij hun benoeming tot lid van de Commissie van Beheer aanvaar den en van W. J. Damen, waarbij hij ontheffing vraagt van zijn benoeming. In zijn plaats wordt benoemd br. M. Wagenaar. Een schrijven van br. J. W. Kögeler, dat hij zijn benoeming tot lid van de Telefooncommissie aanneemt. Voorts van de brs. Fanoy en Littooij, dat zij hun be noeming tot lid van de bijzondere Commissie voor de Generale Synode aannemen. Van de Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding om Vrijdagavond 24 Februari a.s. gebruik te mogen maken van de Gasthuiskerk, doorgezonden naar de Commissie van Beheer. Finantiëel overzicht van de Zending, afdeeling Hospitaal, tot nazien dezer rekening worden benoemd de brs. Goote en Leenhouts. Finantiëel verslag van de Tele fooncommissie. Een schrijven van de kerk te Z. inzake een dooplid, in handen gesteld van de Wijkouderlingen. Finantiëel verslag van de Zending. Tot nazien dezer rekening worden benoemd de brs. van Dijk en Ornee. Voor het nazien der rekening van de Evangelisatie Com missie worden benoemd br. Leijnse en Suur- mond. Voor het nazien der boeken van Diaco nie en Rusthuis respectievelijk de broeders Olt- hoff, Sanderse en de brs. Pouwer en Versluijs. Rapporten worden uitgebracht door de be roepingscommissie. Aan de gemeente wordt het volgende tweetal voorgesteld Ds. M. van Dijk te Nieuweroord en Ds. J. C. Houtzagers te Voorschoten. Donderdag 16 Februari a.s. zal de gemeente in de gelegenheid gesteld worden des middags van 1 uur tot 2 uur en des avonds om 8 uur in de Gasthuiskerk uit dit tweetal een keuze te doen. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. DE KERKERAAD. V. U.-Busjes. De eerste lichting der „V. U.-Busjes" heeft opgebracht 266.48. Geefsters en helpsters hartelijk dank. Een prachtig resultaat HET COMITÉ. KORT VERSLAG van de vergadering van de Classis Tholen, gehouden Woens dag 1 Februari 1933 te Bergen op Zoom. 1. De vergadering wordt door den Praeses geopend. Hij laat zingen Ps. 891leest Ps. 89 119 en gaat vóór in gebed. 2. De credentie-brieven worden nagezien door de broeders Ds. Le Cointre en Ds. Vreug denhil. Rilland-Bath heeft een diaken afgevaar digd, wien keurstem wordt verleend. Er zijn drie instructie's. 3. In het Moderamen nemen zitting Dr. Vel- tenaar, Praeses br. Tange, Scriba Ds. Spoel- stra, Assessor. 4. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en vastgesteld. 5. Ds. Le Cointre rapporteert namens eenige commissiën omtrent enkele uit te voeren zaken en dankt voorts namens de kerk van Bergen op Zoom voor vertegenwoordiging der classis op hun herdenkingsfeest. Ds. Vreugdenhil rapporteert omtrent deze ver tegenwoordiging Dr. Veltenaar rapporteert omtrent een gerezen kwestie met Poortvliet. Dit laatste geeft aan leiding tot het benoemen van een commissie, bestaande uit het Moderamen om de verhouding dier Kerk tot de classis te behandelen. 6. Een ingekomen schrijven van Mevr. de Wed. St. zal worden beantwoord. Een ingeko men stuk van de Geref. Kerk van Willemstad eveneens. Een ingekomen schrijven van de Clas sis Grootegast wordt met leedwezen voor ken nisgeving aangenomen. Een ingekomen schrijven van de Generale Deputaten voor Art. XIII, zal nader bij behan deling van de instructie dienaangaande worden behandeld. Het nieuw Classicaal huishoudelijk en visitatie reglement wordt ter beschikking der kerkeraaden gesteld. De commissie dienaangaande ontvangt den dank der classis. 7. Instructie's der Geref. Kerk van Tholen. De eerste wordt ter bespreking naar de kerke raden verwezen. De tweede instructie vervalt in verband met het ingekomen schrijven van Generale Deputaten aangaande Art. XIII K.O. De derde wordt voor kennisgeving aangenomen. 8. Rapport inzake 't archief zal op de vol gende vergadering worden gegeven. Ds. Le Coin tre rapporteert inzake de Zending. 9. Rondvraag naar Art. 41 K.O. levert niets bijzonders op. 10. Rilland-Bath vraagt en ontvangt één vacaturedienst, te vervullen door Ds. Spoelstra Krabbendijke twee vacaturediensten, te vervullen door Dr. Veltenaar en Ds. Le Cointre. 11De volgende vergadering wordt vastge steld op 3 Mei e.v. 12. De Praeses sluit de vergadering en ver zoekt den assessor voor te gaan in dankzegging. Op last der Classis, JOH. SPOELSTRA, h.t. Assessor. De volgende collecten worden geïnd Theol. Joden- Evangelis. Fac. V.U. zending in Zeeland Anna Jacoba Polder ƒ16.98 ƒ14.37 Bergen op Zoom „25.68 „28.35 „31.73 Krabbendijke ,21.79 „27.07 „26.23 Oud-Vossemeer 9.08 8.42 8.14 Poortvliet 4.50 4.— 5.30 Rilland-Bath 14.09 10.45 10.99 Tholen „10.11 7.37 9.31 Wildefür door Paul Schreckenbach, uit het Duitsch door W. Heggen. Uitg. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Dit boek is ontegenzeggelijk boeiend geschre ven. Als geheel kon het ons echter niet bijzonder bevredigen. Dat ligt dunkt ons aan den opzet. In den titel wordt die opzet duidelijk aan gegeven. Het is een boek over Wildefür, den burgemeester van Hildesheim, die met zijn macht en grooten invloed alle pogingen om ook in zijn stad de Hervorming te doen doordringen, tegen staat. En hoe gewichtig ook in de oogen zijner burgers, zóó groot is nu zijn figuur niet, dat zijn levensloop de stof kan bieden voor een boek. Aan het eind vraagt men wat de schrijver eiqenlijk met dit boek bedoelde te zeggen. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Het Comité tot steun van den Evangelisatie-arbeid in België, heeft sinds vorige opgaaf met hartelijken dank ontvangen voor op te richten Chr. School te Denderleeuw vanMej. A. B. te Hijum 2.50 Maatje de Oude te Middelburg 15.70 Mej. Lou- werse te Rotterdam 2.20, door tusschenkomst van dhr. Looff te Rotterdam Mej. de J. te Middelburg 1.Familie Bor te Nijmegen 3.Gerefor meerde Kerk te Asperen ƒ1.— Ds. S. te Amers foort 2.50: Mevr. de Jonge te Gorinchem 19. Gereformeerde Kerk te Bolnes ƒ1.Gereformeerde Kerk te Kralingen 5.Tonny Klapwijk te Berkel- Roderijs 11.45; Jeronimus te Wissenkerke 5.90; Gereformeerde Kerk te Klaaswaal ƒ1.Gerefor meerde Kerk te Schiedam 5.Samen 76.25. Gaarne zien we ook de opbrengst der anderen prikkaarten (daar nog mee gewerkt wordt) tegemoet en hopen ze binnen niet al te langen tijd weer te kunnen verantwoorden. Namens het Comité, Mej. A. M. E. WATTEZ, Postrekening No. 171033. Vlissingschestraat K 49. Arnernuiden. In hartelijken dank ontvangen voor de Zending van P. C. Boone, Arnernuiden, 130 halve centen en van de kinderen van L. Joosse, Nieuwland, 50 halve centen. DE ZENDINGSCOMMISSIE. Met hartelijken dank ontvangen van de School met den Bijbel te Koudekerke, door den heer Ruitenbeek voor de Schoolzending een bedrag van 15. Voor het tekort Schoolzending ontvangen door Mej. v. d. S. te H. 8.Deze gave was ons ook nog zeer welkom. Ds. HEIJ. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van het zoontje de Troije 30 stuks stuivers Familie B. 196 stuks x/2 centen dhr. C. 1.door tusschenkomst van Mej. Ale- wijnse 1.van Mej. J. kinderen van dhr. Volmer 46 stuks V2 centen. Voor al die giften mijn hartelijken dank. Namens de Zenamgscommissie, W. P. WATTEL, Penningmeester. Korte Noordstraat E 8. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „David verheven" door Anke Schout. Na de pauze reciteeren door Rie Kleijnenberg, Gré Winter en Mien Versuuijs. Afdeeling 11. Bijbelsch opstel „David verheven" door Mien Annot. Na de pauze Reciteeren door Saar Wattel, Jannie van Dijke en Corrie Izeboua. Afdeeling III. Bijb. Gesch. „Davids omzwervingen", 1 Sam. 19-22, door Titi van Sluijs. Reciteeren Miep Loodewijk. Geref. Mcisjesvereeniging „Meisjesroeping"M'burg. Afdeeling A. O. T. Schets 15 „Theocratie van Israël" III, P. Davidse. Opvoedkunde „Beleefdheid", B. en B. 15 Sept. 1928, K. Boone. Memorisatie T. Walraven. Poëzie J. v. Strien. Afdeeling B. Geloofsleer. Algemeene Openbaring. Schets III door Koos Alewijnse. Zending. Schets I en Inleiding door Cato de Vos. Memoriseeren S. Sanderse. Poëzie M. Littooij. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. O. T. Schets 26b „Jona", vr. J. Jonkheer. Ons Program, Art. 4 (1 enz.), vr. B. Kamper. Knapenvergadering „Samuël", Middelburg. Afdeeling I. B. G. les 73 „Op den Karmel", vr. Schipper. Vrije werkzaamheden. Vergadert Zaterdagsavonds van 6.30 tot 7.30 in de Consistorie Noorderkerk. Nieuwe leden welkom. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Goddelijk recht tegenover vorstelijk onrecht" door D. den Hollander. Kerkgesch. „De Afscheiding" door J. Goedbloed. Afdeeling 111. B. G. 1 Kon. 1819 „Elia bij Achab" en „Elia moederloos" door vr. Janse. K. G. „De Afscheiding" door vr. Jonkheer. Geref. Jongelingsvereeniging „Herman Faukeel". N. T. Schets 12 „De Samaritaansche vrouw" door vr. A. Joosse. M. O. Schets 20 „Openbare zedelijkheid en drank misbruik" door vr. J. Janse. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Schriftstudie „De zondeval" door vr. W. Camper. Huishoudelijke zaken. Aanvang 8 uur. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring". A.s. Zaterdag vergadering van 810 uur in het Militair Tehuis. Voordragen door den heer K. Schout, enz. Komt allen J. V. op Geref. Grondslag Pred. 12la te Koudekerke. Vergadering Zaterdagavond 7.30 uur precies in het Vereenigingsgebouw. N. T. les 36 deel II „Gelijkenissen aangaande Christus' komst op de wolken" b. „Talenten", Matth. 25 1430 door vr. M. A. Alewijnse. Voord. vr. J. de Kam. Beantwoord vraag door de Vragencommissie. Herdenkingsleidraad les 7„De Novemberrevolu- tie" door vr. P. Wielemaker. Vergadering Ring Serooskerke op Vrijdag 17 Fe bruari om 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk te Serooskerke. le inl. „Principiëele Studie" door vr. J. Joosse van Vrouwepolder. 2e inl. „Verdieping naast uitbreiding" door vr. A. Versluis van Gapinge. P. J. ABRAHAMSE, Secretaris. De Geref. Mannenvereeniging „Dr. Herman Ba- vinck" te Middelburg vergadert D.V. op Vrijdag 17 Februari a.s. in de consistorie der Gasthuiskerk. Aan vang des avonds 8 uur. Onderwerp „Kerk en Staat", inl. de Heer J. Vogel. Zie voor lectuur het Geref. Mannenblad Jan. 1932 en de Gemeene Gratie Deel III. De Geref. J. V. Spreuken 8 vs. 33a te St. Laurens vergadert op Zondag 12 Februari 1933 te 7 uur in de consistorie der Geref. Kerk. 1. G. B. art. 26 „Van de eenige voorbidding Christi" door vr. J. Gilde. 2. Zending, ond. 1 „Paulus' jeugd, voorbereiding en uitzending tot den Zendingsarbeid" door vr. J. Boon. Evangelisatie Zangkoor, School Heerengracht. Maandag 13 Februari aanvang 8 uur repetitie. CORRESPONDENTIE. G. v. S. te M. Uw bezwaar kunnen we ver staan, maar onzes inziens behoort U daarmee te gaan naar Uw kerkeraad. Redactie. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 12 FEBRUARI 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte voor verschillende doeleinden. Hofpleinkerk 9.30 uur Ds. J. H. Rietberg te Maassluis. 2 uur Ds. J. H. Rietberg 6 uur Cand. A. W. T. Neijenhuis Noorderkerk 9.30 u. Cand. A. W. T. Neijenhuis 6 uur Ds. J. H. Rietberg Arnernuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser Voorb. H. Av. 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. P. J. O. de Bruijne Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Voorb. H. Av. Oostkapelle 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds.W. F. M. Lindeboom nm. Voorb. H. Av. Souburg in de Herv. Kerk 8 uur en 4.15 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 2 uur Ds. H. A. Wiersinga Collecte Alg. Christel. Doeleinden. Vrouwepolder 9.30 uur Ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. F. Staal Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kamperland 9, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 u. Dr. J. van Lonkhuijzen Bed. H. Av. en Dankz. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 uur Lezen eener Leerr. 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30en 2 uur Ds. J. van Nes te 's-Gravenhage. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 en 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. Cand. Mulder te Goes. Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. H. Kroeze Hulppred. te Kampen. Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 2 uur Axel 9.30 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur Ds. D. J. de Vries Ds. J. S. Post Ds. C. B. Bavinck Ds. Th. P. Potma Lezen eener Leerr. Ds. S. Groeneveld. Ds. A. B. W.M.Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3