OFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN ADVERTENTIEN. VEREENIGING VOOR GEREF. ONDERWIJS MIDDELBURG. Uitgeloot van de leening 1911 1 Obligatie ad f 100. No. 90 Van de leening 1900 1 Obligatie ad f 250.-- No. 23 Losbaar ten kantore van de FIRMA HONDIUS Zn, alwaar tevens be taalbaar zijn de vervallen coupons. HET BESTUUR. gewijd, is te schoon, om het hier niet woordelijk weer te geven. Hij memoreert haar sterven als van een lid der gemeente Onder de leden die dit jaar (1838) door den dood uit dit leven gescheiden zijn, behooren ook een ouderling P. S. Ferwerda van de ge meente van Marrum en de vrouw van Ds. S. van Velzen, genaamd Johanna Maria Wilhelmina van Velzen, geb. de Moen. Na langer dan een half jaar aan tering te hebben geleden, en vooral in de laatste dagen zeer zware lichaamsbenauwd heden en smarten te hebben uitgestaan, terwijl zij daarenboven klaagde over duisternis voor haar ziel, omdat zij geen vermogen gevoelde tot den Heere en Zijn genadetroon te kunnen door dringen, en het haar was alsof de Heere Zich voor haar verbergde, ondervond zij in de laatste uren op aarde nog een groote verandering. Haar pijnen werden weggenomen met kinderlijk ver trouwen gaf zij te kennen, in Hem te gelooven, Die goddeloozen en ook haar om niet rechtvaar dig maakt, en, nadat zij vooraf nog te kennen gaf, het halleluja reeds te hooren, ontsliep zij zeer zacht". Zoo leefde en stierf de eerste predikantsvrouw in onze Friesche Afgescheiden kerken. Heraut. Ds. Ie Cointre schrijft in het „Kerkblad voor Bergen op Zoom" „Reeds één- en andermaal werd mij door daarbij-geïnteresseerden gevraagd, of hun de bediening van den, in Roomsch-Katholieken kring gebruikelijken, nooddoop geoorloofd was. Prof. Bouwman (van de Theol. School te Kampen) handelt al geruimen tijd in het Ouder lingenblad over den Doop en stelt nu in 't Dec.- nummer o.m. ook deze vraag aan de orde Mag een Gereformeerd arts of verpleegster wel een Roomschen nooddoop bedienen 1 Het lijkt mij niet ondienstig het inzicht van Prof. Bouwman ter kennis van onze lezers te brengen. Hier volgt het „Het antwoord hierop kan slechts ontkennend zijn. Een man of vrouw van Gereformeerde be lijdenis weet dat iemand, die geenerlei opdracht van Christus door middel van de gemeente heeft ontvangen, geen christelijken doop kan bedienen, maar slechts een schijnvertooning daarvan. En wanneer zij toch gevolg gaven aan den aandrang van Roomsche zijde, zouden zij de heiligheid van de instellingen door Christus ingesteld aan tasten, en zouden zij hun eigen belijdenis ver loochenen, door voet te geven aan de Roomsche leer, dat de doop voor de zaligheid noodig is. Het weigeren zou misschien in een bepaald ge val moeilijk kunnen zijn, maar onze menschen hebben zich niet te voegen naar de Roomsche leer, maar naar den regel der Gereformeerde Kerken, die eenstemmig leeren, dat de doop al leen mag worden bediend door hen, die van Christus' wege een zending hebben om het woord en de sacramenten te bedienen. Practisch zal het ook wel niet noodig zijn, daar van Roomsche zijde ook steeds wel kan gezorgd worden, dat iemand, die de Roomsche beschouwing huldigt, tegenwoordig of in de buurt is." Waar deze questie in onze gemeente er eene is niet alleen van theoretisch, maar wel degelijk van praktisch belang, zullen misschien meerde ren met deze uitspraak winst kunnen doen." Kerkelijke Moties. Prof. Grosheide schrijft in „N.-Holl. Kerkbl." „Een van de vele dingen, die ik van mijn hooggewaardeerden leermeester Prof. Rutgers geleerd heb, is dit, dat op kerkelijke vergaderin gen geen moties thuis hooren. Een motie is op haar plaats, wanneer een vertegenwoordigend lichaam staat tegenover een regeering, die de macht heeft om dingen te doen, die de volksver tegenwoordiging niet beletten kan. Een motie is ook op haar plaats, als de leden van een ver- eeniging ontevreden zijn over de leiding van het bestuur op punten, die aan de leiding van het bestuur zijn overgelaten. Maar op onze kerkelijke vergaderingen is de toestand anders. Daar is geen leidend bestuur. De kerkeraad of de vergaderde kerken bezitten zelf de volle bevoegdheid van handelen. Als er ambtsdragers zijn, die zich misdragen, dan heeft de kerkeraad het recht en den plicht tucht over hen te oefenen. Een motie in een kerkelijke vergadering is dan ook schier altijd het bewijs, dat zulk een vergadering zich bemoeit met zaken, die niet tot haar bevoegdheid behooren. Want waar ze bevoegdheid heeft, daar heeft ze zeggingschap. Al is het maar door een voorstel bij een meer dere vergadering in te dienen. Wij maken daarom bezwaar tegen het feit, dat ook thans weer op verschillende kerkelijke vergaderingen moties worden aangenomen. Daarmee vervalschen die vergaderingen haar ka rakter en worden ze zelf oorzaak, dat haar gezag niet geëerd wordt, gelijk het geëerd behoort te worden." K. B. S. Gereformeerde Kerk Middelburg, Ingekomen met attestatie vanAmsterdam, Janna Coumou, Molenwater N 52 Domburg, Lein Geertse en echtgenoote, St. Pieterstraat A 82. Ingekomen met doopattest vanArnhem, Leu- nis van Liere, Noordsingel S 179 Axel, Aagt je Naeye, Dam G 33; Domburg, Lein Geertse Czn., St. Pieterstraat A 82. GedooptElizabeth Barentsen, Havendijk T 27 Marinus Corstanje, O. Vliss. Weg V 17 Jacobus Leijnse, Vlissingschestraat I 175 Neel- tje Leijnse, Zach. Jansenstraat S 88 Cornelis de Rijk, Noordweg S 214 Lourens Ton, Seis- weg B 70 Augustinus J. de Wolf, Brakstraat O 256. GehuwdWarner Koeyemans en Elizabeth M. Wissel, Rotterd. Kade O 238. Belijdenis des geloofs afgelegdMaria M. Eiff, Veersche Singel S 129. Vertrokken met attestatie naarden Helder, Klaas Schroevers en Lieven Schroevers, Klein Vlaanderen M 147 Tholen, Jannetje Verton, Gasthuis Weesp, Dirk Ringnalda en echtge noot e, Dam N 9. Vertrokken met doopattest naarBergen op Zoom, Wilhelmina Broerse, Lond. Kade H 57 Hilversum, Christina Pouwelse, Zusterstraat 1 239 Voorburg, Cornelis J. Kingmans, N. Kerk straat B 105. OverledenJohanna P. CamperBrouwer, Langedelft A 86 Pieternella Plansoenden Hol lander, Breeweg D 207. Verhuisd J. Buijs van Veersche Weg T 219 naar Jacob Catsstraat S 101 C. Huijbregtse van Spanjaardstraat F 61 naar Dampoortsingel T 222 Fam. de Jonge van Dam G 98 naar Zuster straat I 206a W. Kleinepier van Klein Vlaan deren M 174 naar Bellinkstraat G 196 Wed. de KrooBlok van N. Vliss. Weg E 96 naar E 148 Mej. L. Louwerse van Spanjaardstraat E 89 naar Noordsingel S 1563; G. Verhage v. d. Broeke van Arn. Voetpad T 141 naar KI. Vlaanderen M 183 P. Wattel van Pottebak- kerssingel Q 57 naar Jacob Catsstraat S 117. De Kerken in de Classis Middelburg worden verzocht op de Classicale vergadering, Woens dag 8 Februari, te storten de eerste bijdrage voor Hulpbehoevende Kerken voor 1933. Namens Deputaten, J. LOUWERSE, Penningm. Gapinge. Hulpbehoevende Studenten op ons eiland. Willen de kerken van Arnemuiden, Domburg, Grijpskerke, St. Laurens, Oostkapelle, Souburg, Vlissingen en Westkapelle haar destijds toege zegde bijdrage meenemen naar classic, verg. Vrouwepolder. Ds. DE BRUIJNE. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens op 30 Januari 1933. Praeses, Ds. A. Koning, opent de voltallige vergadering, laat zingen Ps. 143 10, leest Fi- lippenzen 3 114 en gaat voor in gebed. Notulen goedgekeurd. Ingekomen Stukken a. Van de A. R. Kies- vereeniging een verzoek om een afgevaardigde te zenden naar de Jaarvergadering op 23 Febr. a.s. afgevaardigd wordt de Praeses. b. Van de Armenkolonie Blondo op ons Zendingster rein een verzoek om steun wordt gesteund uit de Zendingskas. Ingekomen de agendum voor de Classis op 8 Februari a.s. Afgevaardigd worden met den Praeses br. Koole, sec. br. Vroon. Rapporten. Praeses heeft over ziekenbezoek niets bijzonders te rapporteeren. Br. ouderlingen rapporteeren over afgelegde bezoeken. Diaconale Zaken. Enkele steunverleeningen worden besproken. Br. Boon en Vroon hebben de boeken der Diaconie nagezien en in orde bevonden. Financieele zaken. Geen bijzonderheden. De gemeentevergadering wordt vastgesteld op D.V. 13 Februari a.s. Besloten wordt na het lezen der Wet en de Geloofsbelijdenis, afwisseling in het Psalmgezang te brengen. De wenschelijkheid wordt uitgespro ken om het z.g. stille gebed in te voeren. Rondvraag. Gesproken wordt over de collecte- lijst. Lezing Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Ondergeteekende bericht aan de kerken der Classis Middelburg, dat hij D.V. Donderdag 9 Febr. a.s. zitting zal houden in de consistorie der Noorderkerk des voormiddags van 1112 uur tot het in ontvangst nemen van de collecte Zending onder de Joden. Dringend wordt verzocht deze collecte op tijd af te dragen, öf persoonlijk öf per postwissel. De Class. Correspondent, J. A. VERTREGT. Middelburg, Februari 1933. Verslag van de eerste Conferentie van Commissies voor de Zending onder de Joden, uitgaande van de Geref. Ker ken in Nederland gehouden te Am sterdam 2628 Juli 1932. Bureau van administratie der Jodenzending Oost- duinlaan 47, 's-Gravenhage. De volledig afgeschreven titel doet duidelijk zien wat in het aldus aangeduide geschrift ge boden wordt. Vorigen zomer werd in Amsterdam een goed geslaagde conferentie gehouden over de Jodenzending. Daar werden belangrijke refe raten geleverd, die weer stof gaven tot belang rijke besprekingen. Het is een goede gedachte geweest, het daar verhandelde en besprokene te doen opteekenen en het verslag daarvan uit te geven. De arbeid, daar verricht, kan zoo nog meer vrucht dragen voor de Jodenzending. De prijs van dit verslag is 0.90, franco per post 0.95. Het adres daarvoor werd hierboven aan gegeven. Het Godswoord der profeten. Tweede deel Jesaja door Dr. J. Rid derbos. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. Wanneer in dit omvangrijke boek (het telt bijna 600 bladzijden) de profetie van Jesaja be handeld wordt, geschiedt dat niet in dien vorm, dat een verklaring van die profetie gegeven wordt. Die gaf Prof. Ridderbos in twee deeltjes van „De Korte Verklaring". De opzet van dit werk is een geheel andere. De bedoeling gaf hij zelf aan in een „Voorbericht" voor het Eer ste deel, dat handelt over de profeten Elia, Elisa, Jona, Obadja, Joël, Amos, Hozea en Micha. Aan commentaren zoo schrijft hij daar hoe on misbaar ook hebben we niet genoeg. Zullen we niet al te veel bij de afzonderlijke uitspraken blijven staan, maar het goddelijk openbarings- werk, door iederen profeet in het bijzonder tot stand gekomen, als geheel overzien en in zijn eigen karakter vatten, dan moet ook een samen vattende beschrijving van den arbeid en de pre diking dezer mannen worden gegeven. Zulk een samenvattende beschrijving van den arbeid van Jesaja wordt nu gegeven in het hierboven aangekondigde werk. De groote be- teekenis van Jesaja's profetieën komt daardoor wel bijzonder uit. In drie groepen wordt de dan geboden stof verdeeld. In de eerste groep behandelt de schrij ver de profetieën van Jesaja in verband met zijn eigen tijd. In de tweede groep de profetieën met Babylonisch uitgangspunt. In de derde groep pro fetieën van verschillenden aard. Terwijl tenslotte nog in een twintigtal korte aanhangsels allerlei bijzondere onderwerpen worden besproken. Is het werk „Het Godswoord der profeten" op vijf deelen berekend in dit boek worden dan deel II en III samengevoegd. Te wachten is dus nog deel IV en V. Moge het den hoogleeraar gegeven worden ook die beide deelen te bewerken. HEIJ. Gere/. Jongelingsver. „Sola~Fide", Middelburg. G. B. art. 35 „Het Avondmaal" door vr. P. Wisse. M. O. art. 14 „Chr. Vakorganisatie" door vr. G. Boon. Aanvang 8 uur. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. In de maand Januari werd gecollec teerd Kerkbussen 80.03; aflossing 135.32; Clas sicale bijdragen 110.25 Jodenzending en -arbeid Z. Amerika f 103.40; gevonden 1 gift a 1.in collecte Diaconie 12.50 van br. G. en 2.50 van N.N. C. VAN DER KLEIJN, Boekhouder. Middelburg. Ontvangen een gouden tientje, waar van 5 gulden voor Rusland en 5 gulden voor China, met inbegrip van verzendkosten. Met dank. Ds. SCHEELE. Met dankbaarheid van Kerkeraad en Commissie zij gemeld, dat door haar is ontvangen na wilsbe schikking van wijlen Wed. A. de VisserJanse, de som van 1000 voor de Kerk. Oostkapelle, Januari 1933. Middelburg. Ontvangen voor onze Schippersevan- gelisatie 140 halve centen en 3 dubbeltjes van Koos, Jaap en Klaartje Tevel. Hartelijk dank voor deze mooie gift. Wie volgt De Penningmeester. In dank ontvangen door tusschenkomst van Ds. Groeneveld te Neuzen van den Heer J. C. Jansen de somma van 15.zijnde van de Chr. Nat. School te Axel 7.75 en van de School te Driewegen ƒ7.25 bestemd voor de Schoolzending. De Penningmeester der Zending, C. J. HONDIUS. Met dank ontvangen voor de Schoolzending van N.N. op 19 Januari j.l. 5. Ds. HEIJ. LINNENKAST-COMITE VOOR MAGELANG, PARAKAN EN BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van Ds. D. te Oostkapelle 1Zendingscommissie te Roosendaal (N.Br.) door Mevr. MolendijkOoms 10.con tributie Koudekerke 40.25contributie Vlissingen door Mej. B. W. de Kam 28.van de Naaikrans te Klundert door Mej. N. Korteweg 70".Mevr. RiegenKamps te Breda 3.Geref. M. V. te Driewegen door Mej. J. Krijger 5. S. E. HEIJ—GOSLINGA. Koudekerke, Geref. Pastorie. Giro-adres Ds. A. C. Heij 169757. Adres voor aanvrage van goederen Mej. C. Wage naar, Markt K 4, Middelburg. Adres voor terugzending van goederen den Heer J. Volkers, Koster Noorderkerk, Bogardstraat, Mid delburg. Dringend verzoek. De berichten voor de rubriek Verenigings leven worden dikwijls pas des Vrijdagsmorgens aan ons bureau bezorgd. Wij herinneren er daar om nogmaals aan, dat alle berichten uiterlijk des Donderdagsavonds in ons bezit moeten zijn. Later ontvangen copie kan niet meer worden opgenomen. De Administratie. VEREENIGINGSLEVEN. Gereformeerde Vereeniging „De Vriendenkring". Elke Zaterdagavond van 7.3010 uur vergadering in de bovenzaal van 't Militair Tehuis. A.s. Zaterdag voortzetting dam- en schaakwedstrijd. Geen toegang voor jongens beneden 16 jaar, alle anderen hartelijk welkom. De Geref. J. V. Spreuken 8 vs 33a te St.-Laurens vergadert op Zondag 5 Februari 1933 des avonds half 7 in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. Gesch. Ond. 61 „Elia's hemelvaart" door vr. J. de Bree. 2. Vaderl. Gesch. Ond. 12 „De stempeling van ons volkskarakter" door vr. J. Christiaanse. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling 1. Bijb. Gesch. David, de man naar Gods hart" door Saar van Maldegem. Na de pauze Reciteeren door Jo Vereist, Dé Roose en Ettje Loodewijk. Afdeeling II. Bijbelsch opstel „David, de man naar Gods hart" door Nelly Joosse. Na de pauzeBijdrage door Stien Verstrate. Afdeeling III. Bijb. Gesch.„David verheven" door Jo Oggel. Reciteeren Maatje Verstraate. Geref. Meisjesvereeniging MeisjesroepingM'burg. Afdeeling A. N. T. Schets 28IV „Vierde Zendingsreis", Hand. 24 t. m. 28, B. Wattel. Lees- en Reciteeroefening B. en B. 15 Febr. '25, T. Cornelisse, L. Goedbloed, M. Walraven. Memorisatie L. Castel. PoëzieM. de Boeft. Afdeeling B. N. Test. „De brief aan de Galaten" door Tanny Davidse. Maatsch. onderw.„Het Huwelijk" door F. Ba rentsen. Memoriseeren H. Coumou. PoëzieF. Barentsen. Gecombineerde Vergadering der drie Jongel. Ver- eenigingen op G. G. te Middelburg, te houden D.V. op Zondag 5 Febr. a.s. in de Gasthuisconsistorie om 20.30 uur. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 5 FEBRUARI 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Ds. D. Scheele Ds. C. B. Bavinck Ds. C. B. Bavinck te Amersfoort. Ds. C. B. Bavinck Ds. D. Scheele Ds. H. Scholing Lezen eener Leerr. Ds. J. E. Visser Hofpleinkerk 9.30 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Gapinge 9.30 uur Ds. P. J. O. de Bruijne 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij Bed. H. Av. en Dankz. St. Laurens 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2 u. Ds.W. F. M. Lindeboom Souburg in de Herv. Kerk 8 uur en 4.15 uur Cand. G. Visée te Loosduinen. Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 2 uur Ds. H. A. Wiersinga Vrötiwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. P. J. O. de Bruijne Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. vm. Herdenking 30-jarige Kerkinstitueering. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. de Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. linger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Ds. F. Staal Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 2 uur Cand. M. de Regt te Middelburg. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur Ds. M. Heuzeveldt 2 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Voorb. H. Av. Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr, Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. Koolstra Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Cand. J. A. Tiemens te Arnhem. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 u. Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Borssele 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wemeldinge 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Kruiningen 9.30 uur Ds. J. Koolstra 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen Bed. H. Av. en Dankz. CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 2 uur Axel 9.30 en 2 uur Hoek 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur Terneuzen 9.30 en 2 uur Zaamslag 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Ds. J. S. Post Ds. C. B. Bavinck Ds. Th. P. Potma Ds. D. J. de Vries Ds. S. Groeneveld. Ds. A. B. W.M.Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3