KERKNIEUWS. OFFICIEELE BERICHTEN. PREDIKBEURTEN ONS GEZINSLEVEN EN DE HEILIGE SCHRIFT. 11. In de rod des Boeks. Kerstfeest is ook voor ons gezinsleven zoo'n mooi feest. De familie komt weer eens bij elkaar. Heerlijk lang zijn de avonden. Gezellig is het huiselijk verkeer. Maar natuurlijkKerstfeest moet Kerstfeest zijn en blijven. Voor ons en voor onze kinderen. Dat is het Christus-feest. Rijk en heerlijk. Wat we nu wel bedenken moeten Ook in onze Gereformeerde gezinnen Ja, want ook daar mag er nog wel eens aan herinnerd wor den Dit moeten we goed in gedachtenis houden: niet het ,,o denneboom, o denneboom vermag ons den Christus nader bij te brengen ook niet het schitteren van kristal en lichtniet het ge zellig en vroolijk zitten in de weelde van flon kering en glanzen zelfs niet het zingen van allerlei weelde van flonkering en glanzen zelfs niet het zingen van allerlei Kerstliedjes (al zou ik niet graag het goede daarin klein achten evenmin als het vertellen van mooie verhaaltjes, hoe goed ze bedoeld en werkelijk ook kunnen zijn. Dat alles (nogmaals met waardeering van velerlei goede bedoeling kan ten slotte nog al te veel buiten de kern van de zaak omgaan. En als dat zoo zou zijn, dan zou het toch vreeselijk jammer zijn. Mijn aandacht viel dezer dagen sterk op het merkwaardige woord, dat we lezen in Psalm 40 vers 8. Daar wordt de komende Christus aldus sprekende ingevoerd „Zie, Ik kom in de rol des boeks is van Mij geschreven". Welnu, daarop wilde ik mijn mede-ouders en door hen onze jeugd nu eens bijzonder even wijzen. In de rol des boeks dat is in de Hei lige Schrift, daarin is van Hem geschreven. Wie dus waarlijk met den Heiland wil kennis maken, wie Hem wil zien, gelijk Hij behoort gezien te worden, die moet in de Schrift dat beeld van Hem zoeken. Misschien zegt ge nogal duidelijk! Dat spreekt immers vanzelf maar hebt ge nooit gemerkt, hoe in sommige versjes en in sommige vertellingen toch zoo'n raar beeld van den Christus wordt gege ven En weet ge wel, hoe dat komt Omdat men te weinig ernstig er zich van bewust is, dat in de rol des boeks alleen de ware Christus, de echte, als ik het zoo zeggen mag, wordt ge- teekend. ,,In de rol des Boeks" moet ge wezen Houdt daar toch goed aan vast. Voor uzelf en voor uw kinderen. In de Messiaansche profetieën en in de Evangeliën daar vindt ge de ware be- teekenis van het Kerstfeest. En die wordt wel eens (of veel?) weggestopt en weggestapeld onder een heele massa dingen, die de aandacht van de kern afleiden. Zie maar eens in krant en tijdschrift en allerlei geïllustreerde bladen veel moois en veel moderns, in platen en bij schriften en allerlei tooneeltjes veel schittering in oud en nieuw, in kleurenpracht en met hoog vliegende fantasie maar die ons en uw kin deren niet bieden het eenvoudige en ontroeren de, het echte en ware, dat ons ,,in de rol des Boeks". wordt geboden van den Christus. Wij moeten bedanken, dat dit alles wel ge schikt is om in onze moderne tijden de jeugd te boeien enaf te trekken van de kern der zaak. En wij moeten weer terugkeeren tot de eenige Bron, tot de eenvoudige waarheid der Schrift, tot de rol des Boeksdaarin is van Hem geschreven. Houdt dat toch vooral uw kinderen met de meeste ernst voor Van W. te W. In 1932 is in de Geref. Kerken emeritaat verleend aan 22 predikanten. 40 candidaten namen in hetzelfde jaar een beroep aan. In 1931 was dit getal 46 in 1930 39 en 50 in 1929. In 1933 hopen 13 dienaren des Woords te herdenken hun 25-jarige evangeliebediening o.a. Ds. N. Postema te Veendam, die van 8 Maart 190821 April 1912 diende de kerk van Kapelle-Biezelinge en Ds. A. Merkelijn, die 31 Mei 1908 intrede deed te Schoondijke en daar bleef tot 25 Mei 1911 om over te gaan in den Zendingsdienst van Zeeland en Noord-Brabant en Limburg te Magelang, waar hij tot nu toe den door God zoo rijk gezegenden arbeid voort zetten mag. Den 40-jarigen dienst hopen te herdenken een 15-tal broeders, waaronder de Zeeuwsche nes tor Ds. Z. Hoek te Zonnemaire op 3 Maart, sinds 15 Juni 1913 te Zonnemaire en op 18 Juni Ds. A. D. C. Kok, die ook predikant is geweest te Scharendijke 3 November 191216 Januari 1916. Prof. Dr. H. Bouwman reeds bijna 30 jaar hoogleeraar aan de Theol. School hoopt D.V. 8 October van dit jaar te herdenken, dat hij 40 jaar geleden intrede deed bij de kerk van Ber- likum. Ds. H. A. Dijkstra, Ds. K. Fernhout en Ds. A. Voogel bereiken het 50-jarige jubileum, alsook Ds. L. G. Goris, die zooveel voor de Zending heeft gedaan en zelfs wijst ons jaarboek op Ds. G. Broekhuizen, die al is hij emeritus op 60 jaar terug zien mag. Kort verslag van den kerkeraad te Zeist „Ingekomen een schrijven van de wijk Den Dolder met verzoek om met consent der classis Utrecht, tot zelfstandige institueering van de kerk Den Dolder over te gaan. Dit schrijven, nader toegelicht door Ds. Ploos van Amstel, wordt in bespreking genomen met het resultaat, dat met algemeene stemmen wordt besloten den broeders te Den Dolder dit verzoek toe te staan, zoodat, na goedkeuring van de classis, Den Dol der afgescheiden van de kerk van Zeist, een eigen kerkelijk leven zal hebben." Art. 13 K.O. Uit het verslag van de Clas sis UtrechtNaar aanleiding van een voorstel van de kerk te D. op de vorige vergadering in gediend, besluit de classis het volgende De classis Utrecht, gehoord het voorstel van de kerk te D. inzake art. 13 K.O. overtuigd, dat deze verzorging den kerken zware lasten oplegt, spreekt de wensëhelijkheid uit de vraag onder het oog te zien of er grond bestaat de maxima dier verzorging te herzien, en draagt haar deputaat op dit gevoelen bij de Generale Deputaten bekend, en ter behandeling aanhangig te maken. Ds. E. J. Koppe, pred. der Geref. Kerk te Westeremden, die in verband met zijn 40- jarige ambtsbediening Vrijdagavond gehuldigd werd, hield Zondagmorgen een gedachtenisrede over Psalm 72: 17, sprekend over de voorzeg ging van Christus' eeuwigdurend koningschap". Des middags heeft Ds. Koppe, in verband met hem verleend emeritaat, een afscheidspredikatie gehouden over 2 Petr. 1 19. Ds. L. J. C. Kreijt, predikant der Geref. Kerk te Dieren heeft om gezondheidsredenen emeritaat aangevraagd. Ds. Kreijt is al sinds een jaar ongesteld. Hij is sinds 1900 predikant en heeft resp. te Mon nikendam, Berkel, Huizum en Dieren gestaan. Gees. In de Geref. Kerk alhier, waar men sedert de institueering in 1852 steeds zon der orgel was, is in den morgendienst op den eersten Kerstdag een orgel in gebruik genomen, dat bij deze gelegenheid bespeeld werd door den heer W. Jonker van Coevorden. Er bestond groote belangstelling voor deze verbreking van een tachtigjarige traditie. K. B. S. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 6 Januari 1933. PraesesDs. D. Scheele. Aanwezig 43 broeders. Praeses opent de vergadering, leest Ps. 122 en gaat voor in gebed. De nieuw gekozen ambtsdragers en ook de overige broeders worden door Ds. Scheele ver welkomd en Gods zegen op hunnen arbeid en voor hun gezinnen toegewenscht. Door de nestor der vergadering, br. IJ. Baan, wordt hierop op hartelijke wijze namens de vergadering geant woord. Notulen worden gelezen en vastgesteld. Tot 2e scriba wordt gekozen br. D. H. Loo- dewijk. Ingekomen Stukken1een schrijven van Bethesda te Vlissingen inhoudende tarieven, in handen gesteld van de Diaconie 2. van het Willem Lodewijkfonds verwezen naar de Com missie ad hoe 3. van de Geref. Mannenvereeni- ging Dr. Herman Bavinck in verband met haar 6e jaarfeest, namens den kerkeraad wordt br. P. van Sluijs afgevaardigd 4. twee mededeelin- gen van overlijden, aan de familie werd inmid dels namens den kerkeraad deelneming betuigd; 5. een tweetal verzoeken om steun, verwezen naar de Commissie ad hoe 6. een schrijven van de Commissie van Beheer inhoudende een op gave van candidaten voor lid dezer Commissie. Gekozen worden de brs W. J. Damen, J. W. Diermanse, H. Mulder, J. de Poorte, J. van Tui nen en I. Vereist7. een schrijven van br. A. v. Dijk in handen gesteld van de beroepings commissie. Woensdagavond-commissie 2 ingekomen at testaties en 2 doopattesten aanvaard één doop- aanvrage toegestaan. Benoemingen in verschillende vacatures: Com missie voor aanvrage om steun br. IJ. Baan. De Eerw. Heer A. W. T. Neijenhuis komt ter vergadering en wordt door den praeses na mens den kerkeraad verwelkomd. In de beroepingscommissie wordt gekozen br. P. van Sluijs huisvestingcommissie br. A. van Dijk als archivaris R. v. d. Welle, primus en J. Olthoff, secundus Commissie tot nazien der statistiek br. D. H. Loodewijlc Telefooncommis sie brs. J. W. Kögeler en P. B. Tazelaar. Voorts wordt in verband met de a.s. Gene rale Synode benoemd een algmeene commissie bestaande uit de brs. Ds. D. Scheele, B. H. Lavooij en J. Olthoff en een bijzondere com missie gevormd door de brs. M. B. Fanoy, A. D. Littooij, D. H. Loodewijk, P. Loof en P. van Sluijs. Na gehouden dankzegging verlaten brs diake nen de vergadering en wordt overgegaan in smalle kerkeraad. Benoemingentot jeugdouderlingen worden benoemd de brs C. P. Pouwer en R. van der Welle. Commissie voor doopaanvragen br. IJ. Baan, primus br. M. Sanderse, secundis Zendings comité br. M. Sanderse, primus A. J. Leen- houts en D. H. Loodewijk, secundi. Tot voorlezer in Sectie I worden benoemd de brs. P. Loof en M. Sanderse, primus en secundi de brs B. H. Lavooij en C. P. Pouwer in Sec tie II de brs D. H. Loodewijk en P. van Sluijs, primi en C. W. van der Kuip en R. van der Welle, secundi. Wijkverdeeling heeft plaats. Donderdag 12 Januari Smal. Donderdag 19 Januari Sectie. D. H. LOODEWIJK, 2e Scriba. VERGADERING van den Kerkeraad (Smal). Middelburg, 12 Januari 1933. PraesesDs. D. Scheele. Aanwezig 24 broeders. De Praeses opent de vergadering, leest Ps. 1 en gaat voor in gebed. Notulen der vorige vergadering worden gele zen en vastgesteld. Ingekomen Stukken 1. een schrijven van de Geref. Kerk te H. betreffende eenige leden en doopleden der kerk 2. van de Diaconie inhou dende de opgave van de samenstelling van het moderamen en de wijkverdeeling 3. schrijven van de kerk te V. inzake een zuster 4. een rapport betreffende twee doopleden 5. een schrijven aangaande een attestatie hetwelk zal worden beantwoord 6. een verzoek om toela ting op den kerkeraad, hetwelk wordt toegestaan. Woensdagavond-commissie ingekomen 1 at testatie en 1 doopattest, beiden aanvaard een viertal aangevraagde attestaties toegestaan een aangevraagde huwelijksbevestiging toegestaan twee doopaanvragen toegestaan. RapportenSectie I, rapporten worden uit gebracht omtrent een dooplid en een zuster der kerk. Sectie II, twee doopleden worden onder op zicht der jeugdouderlingen gesteld. Op voorstel der Sectie zal afkondiging plaats hebben, dat na belijdenis van zonden verzoening heeft plaats gevonden met twee doopleden der kerk. In de bijzondere commissie voor de Generale Synode worden nog benoemd de brs K. Huizen- ga, met samenroeping belast en A. de Poorte. Door de Praeses wordt mededeeling gedaan van de namen der doopleden die de belijdenis catechisatie bezoeken, om door de wijkouderlin- gen te worden bezocht. Naar de a.s. Classisvergadering worden af gevaardigd Ds. D. Scheele en de ouderlingen J. Olthoff, primus en C. P. Pouwer, secundis. Rapporten omtrent twee doopleden, waarvan één van de doopledenlijst zal worden afgevoerd en één alsnog zal worden bezocht. Rapport inzake abonnement op ,,het Ouder lingenblad" voor Sectie II. Aangaande een zuster der gemeente wordt rapport uitgebracht en zal door de scriba wor den aangeschreven. Verschillende zaken betreffende de statistiek worden afgehandeld. Verschillende rapporten omtrent ontrouwe doopleden en catechisanten, worden behandeld. Rondvraag. Dankzegging. Sluiting. 19 Januari Sectie. 26 Januari Smal. DE KERKERAAD. De Diaconie der Geref. Kerk alhier deelt hierbij mede, dat de nieuwe broeders diakenen als volgt zijn ingedeeld Wijk 2 br. Terpstra inplaats van br. Kabboord. Wijk 8 br. de Kam inplaats van br. Damen. Wijk 10 br. Izeboud inplaats van br. Van Driel. Wijk 11 br. Schoonaard inplaats van br. Fanoy. De Diaconie voornoemd, J. W. KöGELER, Voorzitter. I. DE WOLFF, Secretaris. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Voor de School van Denderleeuw ontvangen van Geref. Kerk Pernis 2.50 van Ver. voor School onderwijs op Geref. Grondslag te Barendrecht 2.50. Met dank. Ds. SCHEELE. Met hartelijken dank ontvangen door Ds. Pontier van N. N. 10.voor den Schooldienst. Evenzoo voor den Schooldienst door Mej. I. Fros te Vlissingen 44.85, zijnde J 35.10 opbrengst school- busjes en 9.75 collecte op het jaarfeest der Knapen- vergadering. Ook hiervoor hartelijk dank. Ds. HEIJ. Middelburg. In hartelijken dank ontvangen een gift van 1.voor onze Schippersevangelisatie. Ündergeteekende houdt zich gaarne aanbevolen voor meerdere giften. De Penningmeester, Zusterstraat. M. POUWELSE. Door bemiddeling van br. Volkers ontvangen voor de Diaconie van de Fam. S. 2.50. Door bemiddeling van br. Lorier ontvangen van een zuster der gemeente 2.waarvan 1.voor de Diaconie en 1. voor de kerk. Hartelijk dank. F. DAMEN, Kassier Diaconie. Dringend verzoek. De berichten voor de rubriek Vereenigings- leven worden dikwijls pas des Vrijdagsmorgens aan ons bureau bezorgd. Wij herinneren er daar om nogmaals aan, dat alle berichten uiterlijk des Donderdagsavonds in ons bezit moeten zijn. Later ontvangen copie kan niet meer worden opgenomen. De Administratie. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide"Middelburg. Ringvergadering Militair Tehuis half acht. J. V. op Geref. Grondslag Pred. 12 la te Koudekerke. Vergadering Zaterdagavond 7.30 uur precies in het Vereenigingsgebouw N. T. Les 35a „Gelijkenissen aangaande Christus' komst op de wolken des hemels", le gedeelte door den Bibliothecaris. Voordracht door vr. J. Stroo. Memorisatie door vr. P. Boone. Vrij onderwerpAdolf Hitler en het Nationaal Socialisme in Duitschland", door den Voorzitter. (Zie voor studie de laatste 4 nummers van de Kerkbode en wel de artikelen over het Nationaal- Socialisme van de hand van Ds. Vreugdenhil.) Zie verder: Bondsdag 1932 Referaten van J. Schou ten en Mr. H. Bijleveld over Calvinisme en Nationa lisme.) De Geref. J. V. Spreuken 833a te St. Laurens, vergadert op Zondag 15 Jan. 1933 des avonds te half zeven in de consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. G. ond.60b „Elia de boetprofeet" door vr. J. Wattel. 2. M. V. ond. 4a„Het Huisgezin" door vr. J. v. d. Hofstede. RING SEROOSKERKE (W.). Vergadering op Donderdag 19 Januari om 7 uur in de Geref. Kerk te Westkapelle. 1. Inl. „Werkloosheid" door vr. R. de Buck van Westkapelle. 2. Inl. „Activiteitselement in de hedendaagsche Jeugdbeweging" door vr. P. Sinke van Serooskerke. J. V. „Dr. Lützen Wagenaar", Middelburg. G. B. 20. „God heeft zijn rechtvaardigheid en barm hartigheid bewezen in Christus" door vr. A. v. d. Welle. K. G. 3. „Van Constantijn de Groote tot Paus Gregorius" door vr. D. de Vos. Knapenvergadering SamuëlMiddelburg. Afdeeling 1. B. G. les 69 „De Scheuring des rijks", vr. Drost. V. G. les 35 „Willem II", vr. Verspoor. Geref. Meisjesvergadering „Nunia", Middelburg. Afdeeling II. Bijbelsch opstel „Samuël en Saul" door Jannie van Dijke. Na de pauze Bijdrage Corrie Leijnse. De Meisjesvereeniging „Doet wel aan allen, enz." hoopt Maandag 16 Januari haar vergaderingen weer te beginnen in de consistorie der Gasthuiskerk. Alle meisjes boven de 16 jaar hartelijk welkom. Het Bestuur. Geref. Meisjesvereeniging MeisjesroepingM'burg. Afdeeling A. N. T. Schets 28 II „Tweede Zendingsreis", Hand. 15 tot en met 18. J. Verburg. Anti Rev. beginselen „Bilderdijk", B. en B. 1 Dec. '24, L. Ludnkhuize. MemorisatieK. Boone. Poëzie R. Buijze. Afdeeling B. O. T. Tabernakel en Priesterschap. Schets 14 (1 en 2) door B. Mondeel. Letterkunde. Lees- en Reciteeroefening. B. en Bew. 1 Febr. '29 door T. Davidse, S. Sanderse, Jo Ver- strate, K. Alewijnse. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 15 JANUARI 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Aflossing Geldleening. Hofpleinkerk 9.30 u. Cand. A. W. T. Neijenhuis 2 uur Cand. A. W. T. Neijenhuis 6 uur Ds. D. Scheele Noorderkerk 9.30 uur Ds. D. Scheele 6 uur Ds. J. C. J. Kuiper te Souburg. Arnemuiden 9.30 en 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Cand. A. J. Bos te Mijdrecht. Grijpskerke 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Meliskerke 9 en 2 uur Ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 uur Ds. E. Douma 2 uur Serooskerke 9.30 en 2 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Souburg in de Herv. Kerk 8 uur en 4.15 uur Ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 2 uur Ds. H. A. Wiersinga Voorb. H. Av. Collecte Jodenzending. Vrouwepolder 9.30 uur Cand. A. J. Bos te Mijdrecht. 2 uur Lezen eener Leerr. Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. de Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Cand. A. Muijs te Bilthoven. Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 uur Ds. J. B. Vogelaar Bed. H. Av. 2 uur Lezen eener Leerr. Dankzegging. Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Heuzeveldt Bed. H. Av. en Dankz. 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Ds. Z. Hoek Scharendijke 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. le Cointre Krabbendijke, 9 en 2 uur Ds. C. A. Vreugdenhil Bed. H. Av. en Dankzegging. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Ds. J. D. v. d. Velden te Kralingen. Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 en 2 uur Kapelle-Biezelinge 9.30 en 2 Goes 9.30 en 5.30 Ds. 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Heinkenszand 9.30 en 2 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 en 2 uur Kruiningen 9.30 en 2 uur Nieuwdorp Z. 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur Cand. Veenhof te Doorn. Lezen eener Leerr. Ds. E. Douma te Oostkapelle. Lezen eener Leerr. uur Ds. A. Scheele W. H. v. d. Vegt Lezen eener Leerr. Ds. Joh. Booij Ds. H. Torenbeek Lezen eener Leerr. Ds. J. Koolstra Ds. E. Beukema Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 9.30 en 2 uur Axel 9.30 en 2 uur j Hoek 9.30 en 2 uur I Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke 9.30 en 2 uur j Terneuzen 9.30 en 2 uur j Zaamslag 9 en 2 uur Cand. M. de Regt, te Middelburg. Ds. J. S. Post Ds. C. B. Bavinck Ds. Th. P. Potma Ds. D. J. de Vries Ds. S. Groeneveld Ds. A. B. W.M.Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1933 | | pagina 3