OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN op wetenschappelijk gebied voor de Zending heeft gedaan, vond waardeering in het docto raat in de theologie, dat hem bij gelegenheid van het gouden jubileum der V.U. honoris causa werd verleend. Aardschokken in de kerk. Naar aanleiding van de in ons land voorge komen aardschokken deelt Ds. W. Bax, Herv. pred. te Maastricht, aan de ,,N. R. Ct." mee, dat Johannes Trellont, die aldaar van 1749 tot 1759 predikant was, zijn ervaring dienaangaande heeft opgeschreven. De hier bedoelde kerk, op de Houtmarkt te Maastricht, is de St. Matthijs, die van 1632 tot 1794, met onderbreking in de jaren 1673 tot 1678, in het bezit der Hervormde gemeente is geweest. Ds. Trellont vertelt in een later door hem uitgegeven leerrede ,,'tWas op den 18 February, van 't jaar 1756, zijnde eene Beededag, dat zig 's morgens ten 8 uuren een aardbeevinge, die te Maastricht al vrij zwaar was, liet gevoelen ik moest, voor middag ten 9 uuren aldaar, in de kerk op de Houtmarkt, prediken van mijne ontzetting wat btkoomen zijnde, dagt ik op een voorgesprek, waarvan ik mij, bij zoo een buitengewoone ge- leegenheid, wilde bedienen mijn aandagt viel op Hand. 4:31, daar men leest, dat, als de eerste Christenen zig in de oeffeninge des gebeds bee- zig vonden, zig de aarde beweegde, met dat ge volg, dat zij wierden vervult met den H. Geest, en spraken 't woord met vrijmoedigheid. Ik bracht dit wenschender wijze op de gemeente en op mij zeiven over, begon daarop het voor gebed, en in 't midden van 't selve zijnde, liet zig wederom een aardbeevinge gevoelen, die, aan dien kant van de stad, waar de kerk stond, waar ik predikte, wel 't zwaarste was deeze deed mij in de hoogte op den predikstoel staande, nog des te sterker aan door Gods bijzondere hulpe en bewaaringe, behield ik praesentie van geest, en God gaf mij, in dat bijzonder tijdstip, de zoo noodige gave des gebeds, waardoor de ontstel tenis onder de gemeinte bedaarde, en de Gods dienst onafgebroken haaren voortgang had". K. B. S. Middelburg. In verband met ons afscheid en a.s. vertrek valt het ons moeilijk Nieuwjaars bezoek te ontvangen in onze pastorie. Voor een persoonlijke afscheidsgroet aan ons beiden zal gelegenheid zijn in de Noorderkerk onmiddellijk na beëindiging van den avonddienst. Onze beste wenschen voor 1933 aan alle leden der gemeente zullen besloten liggen in de woor den, die wij D.V. a.s. Zondag ambtelijk hopen te spreken. RINGNALDA. Voor de Kerkeraden in de Classis Walcheren. Voor twee broeders van elke kerk zullen bij eventueele afvaardiging plaatsen worden ge reserveerd a.s. Zondagavond in de Noorderkerk bij het afscheid van Ds. Ringnalda. DE KERKERAAD. Middelburg. De Commissie van Beheer maakt bekend, dat Zondagavond in de Noorderkerk voor Kerkeraadsleden onzer Kerk waaronder nog begrepen zijn de Broeders, die 's morgens afgetreden zijn en voor Afgevaardigden van Zusterkerken plaatsen zijn gereserveerd de eerste vijf zijbanken. Links de Kerkeraadsleden en rechts de afgevaardigden. 5 minuten vóór 6 uur worden de onbezette plaatsen vrij gegeven. Opening van het kerkgebouw 5.30 uur. DE SECRETARIS. Grijpskerke, De Diaconie ontving van de Meisjesvereeniging „Dient den Heere", alhier, 111 stuks door haar vervaardigde kleedingstuk- ken enz. ter uitdeeling. Menig gezin hebben wij hiermee kunnen verblijden. Onze hartelijken dank hiervoor. Waar deze Ver. slechts met 12 leden werkt, wekken wij meerdere meisjes op zich hierbij aan te sluiten. Er wordt hier geestelijk en stoffelijk veel werk verricht. DE DIACONIE. Met dank berichten wij, dat wij van van de Vereeniging „Diaconaal Hulpbetoon", de Vrou wenvereniging „Bid en Werk" en de Meisjes vereeniging „Doet wel aan allen, enz.", een groot aantal kleedingstukken mochten ontvangen, waardoor wij in de gelegenheid werden gesteld, menig gezin van warme onderkleeding te voor zien. Het is onze wensch, dat de Vereenigingen nog vele jaren dit liefdewerk onder 's Heeren zegen zullen mogen voortzetten, en dat vele zusters der gemeente, die daartoe in de gelegenheid zijn, door toetreding als lid van een dezer Vereeni gingen, haar medewerking zullen verleenen, op dat ook dit schoone werk der barmhartigheid in stand moge worden gehouden. De Diaconie der Geref. Kerk van Middelburg, H. VAN DRIEL, Voorzitter. I. DE WOLFF, Secretaris. Arnemuiden. In hartelijken dank ontvangen van de Geref. M. V. „Wees een zegen", alhier, 54 stuks gemaakte goederen. Deze goederen zijn eerst ter bezichtiging gesteld en daarna aan be hoeftige gezinnen ter hand gesteld. Wij wen schen de M. V. ook voor het volgende jaar de middelen en de lust toe om dit werk der barm hartigheid te kunnen voortzetten. DIACONIE GEREF. KERK. Gereformeerde Kerk Middelburg. Ingekomen met attestatie vanDriewegen (Z. B.) Antonia A. de Muijnck, Molenwater M 262 Enschedé, Johan J. van den Ende, Punt O 216's Gravenhage-Oost, Adriana N. Goote, N. Vliss. Weg E 154; Meliskerke, Levina Sturm, Seisweg R 130Vlissingen, Hendrik M. van Leeuwen, Langedelft I 27Voorburg, Jacoba I Boone, Krommeweele K 100. Ingekomen met doopattest vanBergen-op- Zoom, Johanna M. J. Timmermans, Noordweg R 194; Serooskerke (W.), Neeltje Wattel, weg V 131 Adriana Maas, Koudek. Weg D 115 Meliskerke, Cornelia Louwerse, Langeviele K 377 Naarden, Jozina de Schipper, Seissingel R 194a; Serooskerke (W.), Neetlje Wattel, Dam G 53 Veere, Pieternella Onderdijk, Veer- sche Weg T 270. GedooptWillemina L. Geschiere, Breeweg D 186 Pieternella Goedbloed, Dampoortsingel T 188 Jacob G. den Hollander, N. Oostersche- straat N 96 Lena W. Huijsman, Breeweg D 202 Johanna M. Moes, Schuttershofstraat K 119; Johanna C. Vermeulen, Kinderdijk P 94; Willy Vroon, Lange Noordstraat L 180. Zich onder het opzicht van den Kerkeraad gesteldBoudewijn Heuseveldt, Bogardstraat D 47 Anthonie M. Hofman, Lange Noordstraat L 134. Gehuwd Bastiaan C. Los en Jacoba M. Tim mermans, 's Gravenmoer Klaas Schroevers en Dina van de Vijver, den Helder Daniël van Belzen en Tannetje van de Voorde, Arnemuiden. Vertrokken met attestatie naarScherpenisse Maatje Verschuure, N. Vliss. Weg E 142 Se rooskerke (W.), Cornelia Wattel, Veersche Weg S 255 Vlaardingen, Cornelis Hollemans en echtgenoote, Langedelft B 124 Vlissingen, Hendrika Bassie, Seisweg R 138. Vertrokken met doopattest naar: Harderwijk, Josephus P. Kögeler, Koepoortstraat E 63 Me liskerke, Pieternella Goedbloed, Korte Noord straat L 80. OverledenPieter Joosse, O. Vliss. Weg E 194. VerhuisdJ. de Boer van Nieuwl. Weg U 11a naar Segeerstraat H 70; Mej. F. de Bree van Loskade P 260 naar Rouaansche Kade G 154 H. Drost, van Jacob Catsstraat S 117 naar Korte Noordstraat L 75 W. F. Diermanse van Korte Noordstraat naar Klein Vlaanderen M 191 Mej. T. Jacobse van Seisweg B 65 naar Dam N 16 A. Jobse van N. Vliss. Weg E 158 naar Penninghoeksingel L 40 Mej. H. Kaat van Lange Singelstraat N 190 naar Langedelft H 5 Mej. J. Polderman van Dam N 19 naar Vlas- markt L 7. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Het Herrnhutter Jubileum-Comité te Zeist meldt ons De Suriname-Zending in nood De uitkomsten van de cijfers der Suriname- Zending dreigt voor dit jaar rampspoedig te zullen worden. Ondanks de groote belangstelling, ondervonden bij de viering van het eerste Jubi leumjaar der Herrnhutter Zending, is op 1 Dec. j.l. slechts 76.000 ingekomen, waarbij reeds is rekening gehouden met 11/i2 deel van het jaar- lijksche aandeel van het Zeister Zendingsge nootschap (postrek. 24696) ad 25.000 in de opbrengst van Oegstgeest. Wanneer men bedenkt, dat Zeist in ons land jaarlijks 120.000 moet bijeenbrengen, is het duidelijk, dat hier een noodlottig tekort nadert. En dan moet nog de last worden gedragen van de tekorten over 1929 ad 20.000, over 1930 ad 30.000 en over 1931'ad 19.000. Komt er geen redding in den nood, dan zal van het bijkans 200-jarig werk der Herrnhutters in Suriname (17351935) onherroepelijk een groot stuk instorten. Laat men toch niet vergeten, dat het grooten- deels Duitschers zijn geweest, die den geeste lijken opbouw van Suriname hebben volbracht. 600 Zendelingen zijn er tot heden heenge gaan ruim 200 zijn er begraven. Sedert 1928 heeft het Zeister Zendingsge nootschap, door den financieelen nood van Herrnhut gedwongen, de geheele verantwoorde lijkheid voor de Suriname-Zending op zich ge nomen. Zou Nederland nu niet in staat zijn de voort zetting van het werk in zijn eigen West mogelijk te maken Schetsen voor de behandeling van Zending op de Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag. Uitgave Bonds- bureau te Amersfoort, 1932. Deze schetsen vormen een leidraad, die in een niet geringe behoefte voorziet. Er wordt op onze Jongelingsvereenigingen veel te weinig aan Zendingsstudie gedaan, misschien ook wel door gebrek aan bronnen. De bovenvermelde schet- schen, geschreven door een deskundige (den heer H. v. d. Brink, die 5 Januari a.s. naar Indië vertrekt om zijn Zendingsarbeid in Makassar aan te vangen namens de kerk van Soerabaja), komen nu alle bezwaren tegemoet. Na een refe raat over de J. V. en de Zending volgen klare beschouwingen over Zendingswerk en Zendings methode van Paulus, daarna leerzame stukjes Zendingsgeschiedenis, voorts uitvoerige gegevens over de opzet en structuur onzer kerkelijke Zen ding, over de primitieve godsdiensten, het Mo hammedanisme en het syncretisme en eindelijk een voortreffelijke oriënteering in den arbeid van al onze Zendingsterreinen op Java, Soemba en Zuid-Celebes. Het boekje telt 80 bladzijden en geeft duide lijke, actueele voorlichting niet minder prachtige literatuur-opgaven onder elk hoofdstuk. Aardig is de gedachte om de verschillende arbeidstakken te bespreken bij die Zendingster reinen, waarop elk dier takken het meest op den voorgrond treedt. Laten ons Jongelingsvereenigingen deze lei draad nu aanschaffen. Het is een zonde van nalatigheid, wanneer dit niet gebeuren zou. Wij danken het Bondsbureau voor deze goed geslaagde, brood-noodige uitgave. D. RINGNALDA Jr. Van het Koninkrijk der hemelen door Dr. A. Kuyper Jr. Goedkoope volks uitgave. J. H. Kok, Kampen, 1932. In dit boek wordt een herdruk gegeven van de artikelen, die de auteur als hoofdartikelen gaf in „De Heraut". Daardoor verkregen ze reeds groote bekendheid. Dat om uitgave in boekvorm gevraagd werd, aan welk verzoek in 1925 al werd voldaan, bewijst dat velen er prijs op stelden het in „De Heraut" gelezene nog eens rustig te kunnen bestudeeren. Een wensch, die begrijpelijk is om de groote beteekenis van het onderwerp maar ook om de duidelijke manier, waarop dit moeilijke onderwerp door den schrij ver werd behandeld. Op deze uitgave in 1925 volgde nu in 1932 een volksuitgave. Metterdaad kan dit zoo genoemd worden. Voor het luttele bedrag van 1.25 kan men zich in 't bezit daar van stellen. En wie 1.90 betaalt ontvangt het gebonden. Vinde het leerzame geschrift zoo een ruime verbreiding. De heerlijkheid van het Oosten door Dr. B. Wielenga, Uitgave van J. H. Kok N.V. te Kampen. Is het een voorrecht te achten een reis te mogen maken naar het Heilige Land en met eigen oogen te aanschouwen de plaatsen, waar van we in den bijbel lezen en waarmee we alzoo vertrouwd raken, te grooter wordt het voorrecht, wanneer men, als Dr. B. Wielenga de gave be zit van deskundige opmerkzaamheid, zoodat het aanschouwde het geestelijk bezit verrijkt. Zij, voor wie het voorrecht van zoo groote reis niet is weggelegd, vinden dan eenige ver goeding daarvoor, wanneer ze mogen lezen van wat anderen aanschouwden. En wanneer ze dan zich laten voorlichten door een auteur als Dr. Wielenga, zullen ze misschien nog meer weten dan wie op de wijze van sommige toeristen het land doorholt. Onder den hierboven genoemden titel geeft Dr. Wielenga zijn „Indrukken van een reis naar de landen rondom de Middellandsche Zee". In die reis was alzoo niet alleen het Heilige Land begrepen maar ook Italië, Griekenland en Egyp te, ook Carthago aan den Noordkust van Afrika. Van den rijken inhoud kan men eenig idee krij gen als we meedeelen dat het boek elf hoofd stukken telt. Hoofdstuk II over Griekenland geeft dan weer 8 paragrafen. Hoofdstuk III over Konstantinopel 11. En het zevende hoofdstuk, over het Heilige Land, niet minder dan 32. We kunnen den schrijver dankbaar zijn, dat hij ons zoo mee laat genieten en op aangename wijs doceert. Wie in de wintermaandenzou be schikken, over wat meer tijd om te lezen, neme dit boek. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen door bemiddeling van Diaken Lorier van een zuster der gemeente f 2.50 voor de Diaconie. Hartelijk dank. C. Willeboord8e, Kassier-Diaconie Middelburg. Iu dank ontvangen van Leuntje Willeboordse te Serooskerke (W.) een pak zilver papier. Mej. C. Littooij. Middelburg. In dank ontvangen f 1.van N. N. voor de Evangelisatie onder de Schippers. Ringnalda. Middelburg. Ontvangen voor de Kerk f 1. van N N. door middel van koster Drost. Vriendelijk dank. Ds. Scheele. Middelburg, 'k Ontving van een zuster uit mijn wijk f 1.voor de Stads-Evangelisatie. Dank. P. Loof. Middelburg. Gevonden in de Collecte van N. N. f 10.en voor de Winter-collecte f2.50; f250; f 2f 1.— en van N, N. f 1.—. Hiervoor hartelijk dank. C. Willeboordse, Kassier-Diaconie. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen een kist Bananen en een zak Mandarijnen. De Huisvader, N. J. Commenée. ZENDING. Middelburg. Ontvangen uit het Zendingsbusje familie S f 1 055 en uit het busje familie 0. f14 62. Hartelijk dank voor die giften. Namens de Zendings-commissie, Korte Noordstraat 18. W. P. Wattel, Pen. ZENDING (Afdeeling Hospitaal.) In dank ontvangen van mej. A. f 1.door tus- schenkomst van mej. Plantsoen f 1.van mej. C. en uit het busje van mej. S. de E. f 3.8<ic. Namens de Commissie, L. A. Tange, Penningm. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. 31 December geen vergadering. De Geref. J. V. Spreuken 83'^a te St. Laurens vergadert op Zondag 1 Januari 1933, des avonds te half zeven in de Consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. Geschonderwerp 60a: „Elia de boet profeet", vr. A. Willeboordse. 2. Zending. „De nieuwe Zendingsgeschiedenis", vr. M. Koole. Geref. Jongelingsver. ,£ola~Fide", Middelburg. O. T. Art. 24. De verovering, door vr. P. Vader. Wetenschappelijke Film. Aanvang 8 uur. Meisjesvereeniging MeisjesroepingMiddelburg. Afdeeling A. Referaat. Vrije werkzaamheden. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IÏT ZEELAND OP ZATERDAG 31 DECEMBER 1932 EN ZONDAG 1 JANUARI 1933. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Kerk. Hofpleinkerk O. 7 uur Ds. D. Scheele Z. 9.30 uur Ds. D. Ringnalda Bevestiging Ambtsdragers. 2 uur Cand. H. v. d. Brink 6 uur Ds. M. Vreugdenhil te Meliskerke. Noorderkerk O. 7 uur Ds. D. Ringnalda. Z. 9.30 uur Ds. D. Scheele 6 uur Ds. D. Ringnalda Afscheid. Arnemuiden O. 6.30 uur Ds. H. Scholing Z. 9.30 uur Ds. H. Scholing Besvestiging Ambtsdragers. 2 uur Ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. J. E. Visser Gapinge O. 5.30 Ds. P. J. O. de Bruijne Z. 9.30 uur Ds. P. J. O. de Bruijne Bevestiging Ambtsdragers. 2 uur Lezen eener Leerr. Grijpskerke O. 6.30 uur Ds. H. Pestman Z. 9 en 2 uur Ds. H. Pestman Koudekerke O. 7 uur Ds. A. C. Heij Z. 9 en 2 uur Ds. A. C. Heij Bevestiging Ambtsdragers. St. Laurens O. 7 uur Ds. A. Koning Z. 9.30 en 2 uur Ds. A. Koning Bevestiging Ambtsdragers. Meliskerke O. 6 uur Ds. M. Vreugdenhil Z. 9 uur Ds. M. Vreugdenhil 2 uur Ds. D. Scheele Oostkapelle O. 6.30 uur Ds. E. Douma Z. 9.30 en 2 uur Ds. E. Douma Bevestiging Ambtsdragers. Serooskerke O. 7 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Z. 9.30 en 2 uur Ds. W. F. M. Lindeboom Bevestiging Ambtsdragers. Souburq O. 5 uur in de Herv. Kerk Ds. J. C. J. Kuiper Z. 8 en 4.15 uur Ds. J. C. J. Kuiper Bevestiging Ambtsdragers. Veere O. Ds. J. v. d. Guchte Z. 9.30 en 2 uur Ds. J. v. d. Guchte Vlissingen O. 8 uur Ds. H. A. Wiersinga Collecte Emeriti. Z. 9.30 en 2 uur Ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder O. 7 uur Ds. P. J. O. de Bruijne Z. 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur Ds. P. J. O. de Bruijne Bevestiging Ambtsdragers. Westkapelle 9.30 uur Ds. J. E. Visser 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Ds. J. de Meester Bruinisse 9.30 en 2 uur Ds. J. P. Unger Colijnsplaat O. 6 uur Ds. F. Staal Z. 9.30 en 5.30 uur Ds. F. Staal Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede O. 6.30 uur Cand. J. H. Becker te Haarlem. Z. 9.30 en 2 uur Cand. J. H. Becker Kamperland 9 en 2 uur Ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerke 9.30 en 2 uur Ds. M. Heuzeveldt 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland O. 7 uur Cand. M. de Regt te Middelburg. Z. 9.30 en 2 uur Cand. M. de Regt Scharendijke 9.30 en 2 uur Ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur Dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur Ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke O. 5.30 uur Cand. H. Veenstra te Smilde. Z. 9 en 2 uur Cand. H. Veenstra Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Dhr. K. de Vries Rilland-Bath O. 6 uur Cand. H. Fransen te Meppel. Z. 9.30 en 2 uur Cand. H. Fransen Tholen 9.30 en 6 uur Dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur Ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland O. uur Lezen eener Leerr. Z. 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Borssele Z. 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen Z. 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge O. uur Ds. A. Scheele Z. 9.30 en 2 uur Ds. A. Scheele Goes 9.30 en 5.30 uur Ds. W. H. v. d. Vegt 's-Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur Ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur Ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Ds. J. Koolstra Nieuwdorp Z. 9.30 en 2 uur Ds. E. Beukema Wolphaartsdijk O. 6 uur Ds. G. v. Heiningen Z. 9.30 en 2 uur Ds. G. v. Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg O. 6 uur Z. 9.30 en 2.30 uur Axel O. 5.30 uur Z. 9.30 en 2 uur Hoek O. 5.30 uur Z. 9.30 en 2 uur Oostburg 9.30 en 2 uur Schoondijke O. 5.30 uur Ds. D. J. de Vries Z. 9.30 en 2 uur Ds. D. J. de Vries Voorm. Bevestiging Ambtsbroeders. Terneuzen 9.30 en 2 uur Ds. S. Groene veld Zaamslag 9 en 2 uur Ds. A. B. W.M.Kok Ds. C. Diemer te Rotterdam Ds. C. Diemer Ds. J. S. Post Ds. J. S. Post Ds. C. B. Bavinck Ds. C. B. Bavinck Ds. Th. P. Potma

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1932 | | pagina 3