INGEZONDEN STUKKEN. ZENDING. PREDIKBEURTEN De e.k. vergadering der Cl. Goes van de Geref. Kerken in Nederland, zal D.V. gehouden worden op Donderdag 12 Januari '33. Punten voor het agendum kunnen worden ingewacht tot Dinsdag 27 December. Namens de roepende kerk van Baarland, C. DOUW, Scriba. Ingevolge art. 8a van de „Huishoudelijke Regeling" brengt de roepende Kerk van Zaam- slag ter Uwer kennisse, dat de Classicale ver gadering D.V. zal gehouden worden in de Geref. Kerk te Ter Neuzen op Dinsdag 17 Januari a.s., aanvangende om ure. Punten voor het Agendum worden bij den eerstondergeteekende ingewacht voor 3 Jan. e.k. Met heilbede en broedergroet, Namens den Raad dier Kerk, A. B. W. M. KOK, Praeses. J. KOSTEN, Scriba. Zaamslag, 12 December 1932. Vacaturebeurten in de classe Zierikzee over Januari, Februari, Maart 1933, GEERSDIJK. 15 Jan. Ds. M. Heuzeveldt. 19 Febr. Ds. J. Meester. 19 Maart Ds. J. Unger. OOSTERLAND. 15 Jan. Ds. Z. Hoek. 29 Jan. Ds. J. Meester. 12 Febr. Dr. J. van Lonkhuijzen. 26 Febr. Ds. J. Unger. 19 Maart Ds. M. Heuzeveldt. WISSENKERKE. 15 Jan. Ds. F. J. van den Ende. 5 Febr. Ds. Vogelaar. 19 Febr. Ds. Z. Hoek. 19 Maart Dr. J. van Lonkhuijzen. Op last van de classe, Z. HOEK. Aan de kerken in de Classis Middelburg. Donderdag 22 December hoopt ondergetee- kende de gewone zitting te houden in de con sistorie van de Noorderkerk voor de verrekening der Emeriti-gelden Arnemuiden 104.13 Domburg 31.24 Gapinge 41.65 Grijpskerke 114.54 Koude- kerke 124.95 Meliskerke 114.54 Middel burg 583.12 O. en W. Souburg 177.02 Oostkapelle 83.30 Serooskerke 166.60 St. Laurens 83.30 Veere 83.30 Vlissingen 270.73 Vrouwepolder 83.30 Westkapelle 20.83. C. P. POUWER. Noordsingel S 156a. VERGADERING van den Kerkeraad (Breed). Middelburg, 15-12-'32. Praeses Ds. Scheele. Aanwezig 44 leden. Opening lezen Luc. 1 4656 gebed. Notulen goedgekeurd. Ingekomen Stukken: 1. 'n Vraag van elders om kerkelijke huwelijksbevestiging toegestaan. 2.8. Steunverzoek van Mil. Tehuis te Olde- broek, van Bond van Inw. Zending enz., van Geref. Kerk van Beekbergen, van Davos-comité, voor een paar Duitsche gemeenten, van Reclas- seeringsvereen., van Vereen, voor Hooger Ond. op Geref. Gr., alle naar Commissie ad hoe. 9. Schrijven van „Kerk en Vrede", voor kennis geving aangenomen. Woensdagavondrapp. Ingekomen attest. 1 gevraagde attest. 1 Hulppredikersbenoeming, 't Moderamen stelt voor Cand. A. W. T. Nijenhuis, hulppred. te Charlois, te benoemen gedurende de vacature aangenomen. Ook de voorgestelde condities worden aanvaard. De hoorcommissie wordt aangevuld en bestaat thans uit de brs. Lavooij, Louwerse, Sanderse, Tazelaar als primi en de brs. Suurmond, v. d. Welle als secundi. Bespreking der begrooting voor 1933. Br. v. d. Kleijn geeft inlichtingen. Als organist van de Noorderkerk wordt, op voorstel der Commissie van Beheer, benoemd br. J. W. v. Swigchem. Finantieele regelingen in verband met de komst van een nieuwen predikant worden vastgesteld. De beroepingscommissie brengt rapport uit, als gevolg waarvan wordt vastgesteld, welke predikanten zullen worden gehoord. Rondvraag. Prae-advies wordt gevraagd door de Jeugd-centrale over een eventueel verzoek, om een lokaal van de Hofpleinkerk te mogen gebruiken voor een paar wekelijksche vergade ringen. De kerkeraad spreekt uit, beschikbaar stelling gewenscht te achten. De Evang. Commissie vraagt voor 't Kerst feest de Gasthuiskerk. 't Verzoek gaat met gun stig advies naar de Commissie van Beheer. De praeses, br. Heemskerk en br. Van Driel spreken namens den kerkeraad en persoonlijk tot Ds. Ringnalda en deze tot Ds. Scheele en de overige broeders een zeer hartelijk afscheids woord. Zang Ps. 72 11 dankzegging sluiting. DE KERKERAAD. Middelburg, De Meisjesvereeniging „Doet wel aan allen, enz." hield Vrijdag 9 December haar jaarvergadering in de consistorie Gasthuis- kerk. Ds. Scheele was zoo welwillend dezen avond de leiding op zich te nemen. Als afgevaardigde van de Diaconie waren aanwezig de broeders Fanoy en Ornee. Uit de jaarverslagen bleek, dat ook dit jaar voor onze vereeniging niet ongezegend is voor bijgegaan, want mede met behulp van onze be gunstigers kunnen wij dit jaar 163 stuks aan de Diaconie overhandigen. Genaaide goederen zijn 24 sloopen, 24 lakens, 18 vrouwen flanellen, 12 vrouwen hemden, 12 vrouwen broeken, 6 paar vrouwen kousen, 9 jongens hemden, 6 paar manssokken, 7 paar jongens kousen, 9 meisjes hemden, 7 meisjes directoirs, 3 tricot jongenspakjes, 2 gebreide kin derpakjes, 10 donkere schorten, 8 overhemden, 6 meisjes onderjurken, 2 wollen dekens. Verder werd de avond door een en ander gezellig afgewisseld. Ook werd door een van de leden een inleiding gedaan. Aan het einde sprak broeder Fanoy een woord van dank voor den arbeid die we dit jaar weer hebben verricht, om mede in den nood der armen te kunnen voorzien. Mej. v. d. BERGDE RIJKE, Presidente. P. KLERQ, Gravenstraat, Secretaresse. Diaconaal Hulpbetoon Middelburg, Door velen hiertoe in staat gesteld, konden wij de volgende kleedingstukken ter beschikking van de Diaconie stellen. 18 manshemden, 5 mansbroeken, 5 mansborst rokken, 6 mansboezeroenen, 5 paar mans kou sen, 12 vrouwenhemden, 3 vrouwen rokken, 4 vrouwenborstrokken, 9 vrouwen flanellen, 5 paar vrouwen kousen, 10 jongenshemden, 12 jongensbroeken, 8 jongensborstrokken, 10 meis jeshemden, 12 meisjesbroeken, 10 meisjesborst rokken, 24 lakens, 24 sloopen, 4 wollen dekens, tezamen 186 stuks. Zij het ons hierbij vergund, allen hartelijk dank te zeggen, die ons op eenigerlei wijze in staat stelden deze goederen te vervaardigen. Bovenal Hem den dank, die de harten hier voor neigde. HET BESTUUR VAN DIACONAAL HULPBETOON. Maandag 12 Dec. hield de Vrouwenvereni ging „Bid en Werk" haar 19e Jaarvergadering in de consistorie der Gasthuiskerk. Ds. Ring nalda was zoo welwillend om deze avond de leiding der vergadering op zich te nemen. Na het zingen van Ps. 84 2 en gebed, las Z.Eerw. ons een gedeelte voor uit Lukas 2 2426 en vers 3638, waarna ons duidelijk de beteekenis van deze verzen werden toegelicht zulks in verband brengende met het doel onzer Vereeniging. Uit het verslag der Secretaresse bleek, dat dit jaar voor de Diaconie is vervaardigd de volgende kleedingstukken 12 mans flanellen, 7 mans onderbroeken, 6 overhemden, 12 vrouwen hemden, 6 vrouwen borstrokken, 6 onderrokken, 5 paar vrouwenkousen, 6 schorten, 12 meisjes onderjurken, 9 meisjeshemden, 6 jongenshemden, 12 jongens onderbroeken, 1 paar jongenskousen, 6 paar sportkousen, 6 paar meisjeskousen, 24 lakens, 24 kussensloopen, 3 molton dekens, 4 wollen dekens, terwijl wij reeds in Januari heb ben afgedragen 6 mans onderbroeken, 1 mans hemd, 1 vrouwenbroek, 2 wollen wiegendeken- tjes. Alles tezamen dus 177 stuks goed. Ook uit het verslag der Penningmeesteresse bleek, dat ook dit jaar voor onze Vereeniging, gezien de moeilijke tijd, nog een gezegend jaar is geweest. Als afgevaardigden der Diaconie waren aan wezig de brs. Kabboord en Van Dort. Deze laatste bedankte onze Vereeniging uit naam der Diaconie voor den steun, die zij ieder jaar in onze vereeniging vindt, en spreekt goede wen- schen voor onze Vereeniging. Nu de begunstigers dit jaar niet in ons midden waren, willen wij hun hier onzen hartelijken dank betuigen voor de milde gaven die we in het afgeloopen jaar weer mochten ontvangen. Aan het einde der vergadering gekomen, sprak Ds. Ringnalda de Vereeniging nog hartelijke woorden toe, waarna hij met dankgebed dezen avond eindigde. Namens het Bestuur, Mej. v. d. KUIP—POTAPPEL, Pres. Mej. v. DORT—TANGE, Secr. Middelburg. (Builen verantwoordelijkheid, der Redactie) Middelburg, 7 December '32. Het Comité tot steun van den Evangelisatie- arbeid in België, heeft met hartelijken dank ont vangen voor de op te richten Chr. School te Denderleeuw, als opbrengst der prikkaarten van Jac. van Noppen uit Ridderkerk 18.75 door tusschenkomst van den Heer van der Leeden uit Schiedam 9.50 van Rie Roelants te Hans- weert 5.85 door tusschenkomst van den Heer Gast van Mejuffrouw van der Sloot te Terneu- zen 16.kinderen Gast 3.95 Pietje Krij ger te Grijpskerke 3.75 aan giften door tus schenkomst van Ds. Scheele 13.van Me vrouw S. te Oud-Vossemeer 2.van den Heer S. 1van den kassier der Diaconie 2.50, samen 84.80. Gedurende het jaar, dat nu bijna voorbij is, hebben wij 500.voor de school ontvangen, dit is, gezien de tijdsomstandigheden, een groot bedrag, waar wij zeer dankbaar voor zijn. Toch is het voor Schoolstichting nog niet voldoende. Wij hebben nog reeds vijfhonderd prikkaarten laten drukken het is nu gauw Kerstvacantie, wanneer er nog kinderen zijn die in de Kerst vacantie met zoo'n kaart willen werken, laat ze een briefkaart zenden aan onze Secretaresse, Mejuffrouw M. Maljers, Korte Noordstraat E 16 en de prikkaart wordt per keerende post toegezonden. Voor eventueele giften houden wij ons ten zeerste aanbevolen. Met groeten en dank, A. M. E. WATTEZ, Penningmeesteresse, Vlissingschestraat K 49. Postrekening No. 171033* Mededeelingen van den heer Lok, vroeger te Magelang werkzaam. V. Veel misverstand is ontstaan tusschen den Chinees en den Europeaan, doordat de laatste de volksziel der Chineezen niet begreep. Een enkel voorbeeld moge dit toelichten. Wij zullen bij het binnenkomen, Het hoofd B ontblooten en den gastheer een hand geven. Een Chinees echter acht het aan de etikette verplicht met gedekten hoofde voor zijn bezoeker te ver schijnen en zal hem nimmer de hand reiken. „Een onbeschaamde vlegel is die Chinees", zegt dan een Europeaan, die niet met deze gewoonte op de hoogte is, maar in werkelijkheid is de man uiterst beleefd tegenover zijn gast. In Holland bestaat de dwaze gewoonte een gevierd spreker door handgeklap instemming te betuigen met zijn rede. Maar een Chinees zal dit nimmer doen. Immers, hij zal slechts door handgeklap de booze geesten verdrijven, die door den spreker waren opgeroepen en, indien hij een spreker met dit geklap beantwoordde, zou hij daarmee zijn grootste ongenoegen over de ge houden toespraak uitspreken. Deze twee voorbeelden spreken duidelijk ge noeg hoe gemakkelijk er vergissingen kunnen ontstaan door elkaar niet begrijpen. Maar ze geven ook de groote noodzakelijkheid te kennen voor hen, die onder de Chineezen willen werken, om de gewoonten en gebruiken te Ieeren kennen van dit nijvere volk. Op onze Hollandsch-Chineesche Zendings scholen komen met pas uitgekomen onderwijzers nog al eens botsingen voor met de leerlingen. Een leerling b.v. wordt op heeterdaad betrapt op spieken, maar zal dan tegen alles in vol houden onschuldig te zijn. Voor geen leugen of laagheid deinst hij terug, want hij wil in de klas „zijn gezicht niet verliezen", zooals de Chinee zen het uitdrukken. Hij wil niet beschaamd ge maakt worden tegenover zijn medeleerlingen. Wanneer echter de onderwijzer dezen leerling even onder vier oogen neemt, zal het hem niet de minste moeite kosten hem tot erkenning te brengen van zijn verkeerde daad. Naast de Paranakans, vinden we in Indië nog de nieuw-aangekomenen, de baren of de Sing- kehs. Ieder jaar komen er drommen Chineezen naar het in hun oog zoo rijke Java. Vooral in de laatste jaren baart het zelfs de Regeering veel zorg. De droeve toestanden, die er in het groote China heerschen, drijven de bewoners het land uit om elders onder een rustige Regee ring het brood te verdienen. En zoo zijn er jaren geweest, dat er 30.000 Chineezen naar Indië kwamen. En dat, niettegenstaande iedere Chi nees eerst een toelatingskaart moet koopen, die hem honderd vijftig gulden kost. Straatarm zijn ze, als ze in Indië aankomen. Meer dan de kleeren, die ze dragen en het hoofdkussen, waarop ze gedurende de reis heb ben geslapen, bezitten ze niet. Om aan het geld voor een toelatingskaart te komen, verhuren ze zich aan een rijken landgenoot, die den Singkeh gedurende langen tijd in dienst houdt en er uit haalt, wat er uit te halen is. Velen van hen worden spoedig de dessa's ingezonden en ma ken zich daar meermalen schuldig aan schande lijke woekerpraktijken, waarvan iedere Europe aan staaltjes weet te vertellen en die veel bij dragen tot de algemeene verachting, die een Hollander koestert voor een Chinees. Maar van de trouw en de eerlijkheid in den handel, waar door onze groote handelshuizen liever zaken doen met de Chineezen dan met de landgenoo- ten, weten zeer weinigen af. (Wordt vervolgd) VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Ontvangen van de fam. v. M. een Kindermantel en een Jongensjas. Onzen vrien delijken dank. Namens de Evang. Comm Korteknie, secr., Molstraat 26. Middelburg. Gevonden in de collecte voor de kerk om de schuld af te lossen en voor de school in België f 1,50. Hiervoor hartelijk dank. C. Willeboordse, Kassier Diaconie. KERSFEEST VAN „VREDERUST". Met dank ontvangen voor het Kerstfeest van „Vrederust", gevonden in de collecte, één gulden. Koudekerke, Dec. '32. Ds. Heij. Oostkapelle. De Diaconie van de Ger. Kerk zegt bij dezen de meisjes der afd G. G. „Martha" hartelijk dank voor de ontvangen 75 stuks goedeten. Middelburg. Ontvangen van N. N. nagift Wintercollecte. Met dank. D. Scheele. ZENDING. Middelburg. Ontvangen van Betsie Leijnse 100 halve centen; Mej. N. N. f 0,50; Vrouwenver- eeniging „Bid en Werk" f 11,33; Meisjesvereeniging „Doe wel aan allen" enz. f 10.8772kinderen Kögeler een pakje zilverpapier. Voor al die giften namens de commissie mijn hartelijken dank. Vriendelijk verzoek aan allen die een busje in het bezit hebben dit te willen bezorgen voor nieuwjaar, om het tekort over dit jaar zoo klein mogelijk te maken. Penningmeester Zendingscommissie, W. P. Wattel. Korte Noordstraat E 8. Middelburg. Ontvangen van de Vrouwenver- eeniging „Bid en Werk" f 6,9072, gecollecteerd op haar 19e jaarvergadering en bestemd voor de „Kraamvrouwenafdeeling der Evangelisatie". Hiervoor hartelijk dank, we hebben het zoo hard noodig. Ook babykleertjes worden gaarne in ont vangst genomen. Mej Gast, Mej. Meliefste, Seisweg 144—143. VEREENIGINGSLEVEN. Geref. Meisjesvergadering NuniaMiddelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. „Eereweg" door Rie Kleijnenberg. Na de pauzeVrije werkzaamheden. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Eereweg" door Jo Adriaanse. Na de pauze Vrije werkzaamheden. Afdeeling III. Bijb. Gesch „Jonathan", 1 Sam. 14 door Marie Cornelisse. Na de pauzeReciteeren, Mies Harinck. Knapenvergadering .Samuel", Middelburg. Afdeeling I. B. G. les 67. De Tempelbouw, vr. Verstrate. K. G. les 65. De Afscheiding, vr. Poppe. Afdeeling II. Bijbelsche Geschiedenis door A. v. Sluis. Vad. Gesch, door den Leider. Geref. Jongelingsvereeniging „Spreuken 8 33a te St. Laurens vergadert Zondag 18 December, des avonds half 7, in de Consistorie der Geref. Kerk. 1. Gew. Gesch. Onderwerp 59b „Koning'Achab" door vriend J. Boou. 2. Vaderl. Gesch. Onderwerp 11 „Onder Spaan- sche Dwinglandij" door vriend W. v. d. Hofstede. Vergadering Ring Serooskerke op Donderdag 22 December 1932 om 7 uur in de Consistorie Geref. Kerk te Serooskerke. 1. Inl.Standen en typen op de J. V. door vr A. Maljaars te Oostkapelle. 2. Inl. Calvinisme en Volkskracht door vr. L Boiselaar van Domburg. De Oudercommissie deelt mede, dat de Meisjes vergadering „Nunia" vanaf Zaterdag as. gesplitst wordt in drie afdeelingen Meisjes 1214 jaar van 67 uur, die van 1416 jaar van 78, en die van 16—18 jaar van 8—9 uur in de Consistorie der Gasthuiskerk. Geref. Jongelingsver. „Herman Faukeel", Middelburg. Gel. Bel. Art. 35„Van het Heilig Avondmaal door vr. J. C. de Wolff. Na de pauzehuishoudelijke zaken. Meisjesvereeniging „Meisjesroeping", Middelburg. Gecombineerde Kerstvergadering Gasthuisconsistorie 8 uur. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 18 DECEMBER 1932. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda ds. D. Ringnalda ds. G. van Heiningen ds. D. Scheele Bed.. H. Av. 6 uur ds. D. Scheele Voortz. Bed. H. Av. en Dankz. Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. H. Scholing Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. A. Koning Gapinge 9.30 en 2 uur ds: P. J. O. de Bruijne Bed. H. Av. en Dankz. Grypskerke 10 uur ds. J. C. J. Kuiper 2 uar ds. E. Douma Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. J. E. Visser Meliskerke 9 en 2 uur ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 uur ds. E. Douma 2 uur Lezen eener Leerr. Serooskerke 9.30 en 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 8 en 4.15 uur in de Herv. Kerk ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 2 uur ds. H. A. Wiersinga Vrouwepolder 9.30 uur Lezen eener Leerr. 6 uur ds. P. J. O. de Bruijne Westkapelle 9.30 uur ds. A. Koning 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 2 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerlc 9.30 en 2 uur 6 uur Oosterland 9 30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 10 en 6 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur dr, ds. J. de Meester ds. J. P. Unger ds. F. Sta a Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. F, J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. ds. M. Heuzeveldt Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Bergen op Zoom 9.30 en 5 30 uur Krabbendijke 9 en 2 uur Poortvliet 9 30, 2 en 6 uur Rilland-Bath 9.30 en 2 uur Tholen 9.30 en 6 uur Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Geen opgaaf ontv. ds. H. G. Meijnen te Papendrecht. dhr. K. de Vries ds. W. M. Ie Cointre dr. C. Veltenaar ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 9.30 en 2 uur Borssele 9.30 uur 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. H. W. v. d. Vegt ds. H. W. v. d. Vegt Lezen eener Leerr. Geref. Jongelingsver. „Sola-Fide", Middelburg. Vrij onderwerp door vr. C. Francke. Vrije werkzaamheden. Kapelle-Biezelinge 9 30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 5.30 uur Cand. M. de Regt te Middelburg. 's Gravenpolder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9.30 en 2 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kruiningen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 9.30 en 2 uur ds. G. van Heiningen 6 uur ds. D. Ringnalda te Middelburg. CLASSE AXEL. Aardenbnrg 9.30 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Axel 9.30 en 2 uur ds. J. S. Post Hoek 9.30 en 2 uur ds. C. B, Bavinck Bed. H. Av. en Dankz, Oostburg 9.30 en 2 uur ds. Th. P. Potma Schoondijke 9.30 en 2 uur ds. D. J. de Vries Terneuzen 9.30 en 2 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9 en 2 uur ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1932 | | pagina 3