KERKNIEUWS. FEUILLETON. EVERT VAN DER WALLE. OFFICIEELE BERICHTEN. priesterlijke bewogenheid dan is Dankdag ook een dag van offeren, waarachtig offeren van onszelf, maar ook van het onze voor kerk en diaconie. Wat wij hebben, hebben wij om niet ont vangen. Schenke God ons waarachtigen dank, waar achtig gebed en een stil vertrouwen, dat Hij zal zorgen. In Christus Jezus zal er altijd dankens- stof zijn ook dit jaar roept ons er toe. M. SCHEELE. DRIETAL TE Wolvega G. F. Hajer te Oud-Schoonebeek. G. W. van Houte te Nijeveen. N. Streefkerk te Wormer. TWEETAL TE Weesp R. Oosterhoff te Warnsweld. D. Ringnalda te Middelburg. BEROEPEN TE Weesp D. Ringnalda Jr. te Middelburg. Ouderkerk a.d. IJssel: Cand. A. Vogel te Ermelo. AANGENOMEN NAAR Papendrecht: Cand. H. G. Meijnen te Dordrecht. BEDANKT VOOR Kampen B. A. Bos te Assen. Kampen M. van Dijk te Nieuweroord. Te Lichtenvoorde bestaat mogelijkheid, dat mettertijd een eigen Geref. Kerk geïnstitu eerd wordt. De aldaar wonende leden van de Geref. Kerk te Aalten zijn in een samenkomst, na afloop van de gewone godsdienstoefening, daaromtrent door den Kerkeraad gehoord. De Classis Zutphen der Geref. Kerken heeft in haar jongste vergadering uitgesproken, dat de minimumtractements-regeling van 2500 moet gehandhaafd worden en uitgesproken dat zij op geen enkele wijze verantwoordelijkheid dragen wil voor tractementen die beduidend la ger zullen zijn. Te Almelo besloot de Kerkeraad der Geref. Kerk, op voorstel van de Diaconie, in beginsel tot het oprichten van een Voorschot- kasvereeniging. Een commissie is benoemd om deze zaak voor te bereiden en met nadere voor stellen te komen. Te Almelo heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk besloten de tegenwoordige wijze van col lecteeren (met lange stokken) te vervangen door die met „doorgeefzakjes" en het collectee ren niet meer onder het zingen doch onder orgelspel te doen plaats hebben. Kerk en S.D.A.P. Uit het verslag van de Classis Enkhuizen Een van de kerken vraagt hoe te handelen met lidmaten der kerk die lid worden van een afdeeling van de S.D.A.P. Wordt verwezen naar Art. 122 van de Acta der Synode van Leeuwarden, waar onder meer gezegd wordt „dat voor een lid der Geref. Kerk geen plaats is in een organisatie, die zich stelt op den grond slag van den klassenstrijd". De Gereformeerde verstrooiden op Curasao. Daartoe gemachtigd door de Gen. Synode van Arnhem (1930) heeft de kerkeraad der Geref. Kerk van Den Haag-West thans een oproep doen uitgaan aan candidaten en (liefst jongere) predikanten die genegenheid gevoelen zich te geven aan de geestelijke verzorging van de Gereformeerden in de verstrooiing op Cura sao, om zich met hem in verbinding te stellen, teneinde met den Kerkeraad nader kennis te maken, opdat deze Kerkeraad een keuze kan doen voor een uit te zenden predikant. Semarang. Ter vergadering van de Clas sis Batavia van Geref. Kerken werd mededeeling gedaan door de afgevaardigden van Semarang, dat ze bezig waren om te komen tot een eigen Zendingswerk. Eén der leden uit de verstrooi ing had zich gedurende enkele jaren reeds met beschamenden ijver en met zeer bijzonderen ze gen gegeven aan het werk onder de Javanen in de plaats van zijn inwoning en daarbuiten. De Kerkeraad meende stappen te moeten doen om zich te verzekeren of hier ook een vingerwijzing (VAN EEN ZEEUWSCHEN JONGELING IN DE ZEVENTIENDE EEUW) DOOR H. KINGMANS XXXIX. Van lieverlede ging hij dat inzien. Hij had zóó niet van huis mogen gaan, al had hij er nog geen oogenblik spijt van, de visscherij vaarwel te hebben gezegd, om op de wijde wateren te zwalken. Hij had vader en moeder niet geëerd. En wie vader en moeder niet eert, o, de bijbel, Evert wist het wel, zei het toch zoo duidelijk wie vader en moeder niet eert, diens lamp zal worden uitgebluscht in zwarte duisternis Het was opmerkelijk en hij onderdrukte dat gevoel, maar het gelukte hem nietEvert ging verlangen krijgen naar huis. Als vader en moe der nog leefden of één van beiden, dan kon hij hen vergeving vragen. Ze zouden hem wel wil len vergeven. Ja, dat was het woord. Hij snakte naar ver geving Maar hij durfde niet naar huis. Valsche schaamte kwam opzetten. Dan zou ook Barendsz. er achter komen, hoe schandelijk hij door hem bedrogen was, toen hij verklaarde, geen ouders meer te hebben. En wat zou Marijke zeggen, als zij het hoorde was, die wees op een eigen zelfstandig. Zen dingswerk. Ook daartoe te geraken was het noodig de Salatiga-Zending te vragen een ge deelte van haar Zendingsterrein aan de Kerk van Semarang af te staan. Inmiddels kwam van de Conferentie van arbeiders in de Salatiga- Zending bericht in, dat zij op het voorstel van Semarang niet kon ingaan. Zoo bleek dit plan dus niet voor verwezenlijking vatbaar. Dr. J. H. Bavinck, miss. predikant te Solo (Java), heeft daar in een Gemeente verga dering mededeelingen gedaan van zijn tocht naar het Womogirische en zijn vijfdaagsch gezegend verblijf aldaar. Een 69-tal Javanen werd ge doopt. Huwelijken werden bevestigd. Een kerkje werd in gebruik genomen. Hij gedacht in het bijzonder den trouwen arbeid en voorbeeldigen ijver van een Christen-dorpshoofd, door wiens toedoen onder Gods zegen meer dan 20 tot be keering kwamen. Daartegenover gewaagde hij ook van den zeer moeilijken arbeid van enkele goeroes in dit én natuurlijk én geestelijk zoo arme gebied. De Bavinck-legende. In de Kroniek van het laatste nummer van Geref. Theol. Tijdschrift handelt Ds. P. van Dijk van Zaandam over het euvel sinds „Assen" periodiek terugkeerend, dat men uitlatingen van wijlen Prof. Dr. H. Bavinck tracht uit te spelen tegen de schrifturen van dezen geleerde en wel met de tendens, om geloofwaardig te maken, dat Bavinck in de laatste jaren van zijn leven een standpunt ingenomen zou hebben, dat inzake Gen. 13 van het gangbare Geref. standpunt afweek. „Hem door zijn particuliere uitlatingen, die noch wat milieu, noch wat den toon, noch wat de letterlijke bewoordingen aangaat te con troleeren zijn, zichzelf te laten tegenspreken zoo als wij hem kennen als schrijver, is niet anders dan een aanslag doen op zijn karakter, zijn be ginselvastheid, zijn weten wat-hij-wou." En dit overkomt den man, wiens karakter door vriend en vijand steeds de hoogste hulde werd gebracht, een der edelsten juist van ons geslacht. Dat is tragisch en pleit niet voor hen, die zoo handelen. Opmerking. Deze Bavinck-legende, die zoo langzamerhand tot laster wordt, kan ik met alle kracht tegenspreken. Op de Generale Synode van Leeuwarden (1920), waar ik het dogmatisch rapport in de zaak-Netelenbos had op te stel len, heb ik met Prof, Bavinck, die helaas na de eerste weken reeds ziek werd, in den breede over deze zaak gesproken. Ik kan wel zeggen, dat het schema van het rapport punt voor punt met hem is behandeld, en zijn advies in heel deze quaestie verkregen werd. En toen heeft hij mij uitdrukkelijk verklaard, dat de opvatting van Netelenbos inzake de Paradijsgeschiedenis, die essentieel precies dezelfde is als in Assen werd veroordeeld, niet mocht geduld worden. Wel maakte hij bezwaar tegen sommiger critiek inzake de opvatting van Netelenbos omtrent den grond des geloofs, maar hij keerde zich zonder eenige reserve tegen de Schriftopvatting, die toen reeds verworpen is. „Geeft N„ zoo zei Prof. B„ op dit punt niet toe, dan is hij niet te handhaven". En met ons rapport op de Sy node, betuigde hij later nog zijn instemming. Dit was in September 1920 zou hij, die in Juli 1921 stierf, in dien tijd nog veranderd zijn Ik zie in die gansche Bavinck-legende niet anders dan de wanhopige poging van een zekere groep om zichzelf te rechtvaardigen en dezen groote in Gods koninkrijk aan haar zijde te trekken. Een poging, die in flagranten strijd is met Bavinck's geest en Bavinck's optreden. 's Gr. Kb. K. B. S. Middelburg. Vergadering van de Commissie van Beheer Maandag 31 October. DE SECRETARIS. KORTE NOTULEN van de vergadering der classis Goes, gehouden Donderdag 13 October 1932 te Goes. Art. 1. Ds. H. Torenbeek opent namens de roepende kerk van Yerseke de vergadering op de gebruikelijke wijze. Hij gedenkt met enkele woorden het vertrek van Ds. Vonk uit de clas sis en spreekt goede wenschen voor het even- tueele beroepingswerk van de kerk van B. Al die overwegingen voerden een boozen strijd in zijn gefolterd hart. Hij maakte een moei lijken tijd door. Hij wilde den Heere gaan die nen, zooals hij dat in zijn jongensjaren had ge daan. Maar hij voelde wel, dat het niet kon, omdat hij niet oprecht was. Er stond iets tus- schen God en hem. En dat durfde hij niet weg nemen. Dat durfde hij niet. En nu was daar de oorlog met Engeland ge komen. Enkele slagen waren reeds gevallen. Hij had ze niet medegemaakt, maar hij had er ge noeg van vernomen, om met angst de toekomst tegemoet te zien, nu het oogenblik was aange broken, dat de vloot zou uitvaren. Hoe dichter dat oogenblik naderde, hoe moe- deloozer hij werd en hoe vaker zijn vreemde buien terugkeerden, die de matrozen van de „Brederode" maar niet konden begrijpen in hun overigens zoo jovialen makker, die zoo uitge laten kon zijn en de vroolijkste van zijn om geving. Zij wisten niet, dat die vroolijkheid schijn was dat die uitgelatenheid dienen moest, om een ontrust gemoed tot zwijgen te brengen. Wat niet gelukte. De strijd in zijn binnenste duurde voort. En hij zag geen licht, al snakte hij er naar. Ook niet, toen hij op dien namiddag, waarop Bestevaer Tromp op de „Brederode" verwacht werd, over de verschansing van het admiraals- schip in zee tuurde. Die zee kon geen antwoord geven op zijn vele vragen. Het hoofd moest omhoog. Het hart moest ge broken worden. Hij moest de handen vouwen Art. 2. Nadat de credentiebrieven zijn nage zien, neemt het Moderamen zitting Praeses Ds. E. Beukema AssessorDs. Joh. Booij Scriba Ds. G. v. Heiningen. Art. 3. Notulen worden gelezen en vastgesteld. Art. 4. Ingekomen Stukkeneen schrijven van br. H. te D. Zal door de Scriba worden beantwoord. Art. 5. Rapporten a. Ds. A. Scheele rappor teert over het archief der classis. Het is gebleken dat de acta der classis over de jaren 1845-1869 ontbreken. Er zullen pogingen gedaan worden de verloren gegane acta op te sporen. b. De Commissie ad hoe rapporteert over approbatie der stukken van Ds. Vonk. Alles was in orde. c. Rapport Zendingde Zendingsdeputaat doet eenige mededeelingen over finantieele toe stand, die nog al bevredigend is op dit oogenblik. Art. 6. De Praeses geeft enkele opmerkingen en toelichtingen mede namens zijn mede-afge vaardigde over de acta der Partic. Synode en geeft daarna de acta in bespreking. Geen bij zonderheden. Art. 7. De instructie's der kerken Baarland, 's Gravenpolder, Wemeldinge, worden behan deld. 's Gravenpolder ontvangt als consulent Ds. W. H. v. d. VegtDriewegenDs. E. Beukema Baarland Ds. Joh. Booij. Over de instructie van Wemeldinge wordt na ampele bespreking besloten, een commissie te benoemen om met genoemde kerk saam te spre ken Di. W. H. v. d. Vegt, G. v. Heiningen en ouderling van Donk te Goes worden hier voor aangewezen. Art. 8. Rondvraag naar art. 41 D.K.O. levert niets op. Art. 9. Deputaten worden benoemd naar art. VII van het Class, reglement. Zending secundus deput. Ds. W. H. v. d. Vegt. Class. Quaestor Ds. A. Scheele. Kerkvisitatie PrimiDs. A. Scheele, Ds. W. H. v. d. VegtSecundiDs. Joh. Booij en Ds. G. v. Heiningen. Regeling vacaturebeurten: Ds. G. v. Heiningen. Ad examina Ds. A. Scheele, Ds. J. Koolstra. Ter approbatie van attesten van D. d. W. Kerken van Goes, Nieuwdorp, Kapelle-Biezelinge Hulpbehoevende Kerken in de classisDs. Joh. Booij, G. v. Heiningen en ouderl. C. Douw. Art. 10. Regeling vacaturebeurten. De kerk van Borssele Di. E. Beukema, Joh. Booij, W. H. v. d. Vegt. De kerk van 's GravenpolderDi. J. Kool stra, A. Scheele, H. Torenbeek. De kerk van DriewegenDi. E. Beukema, Joh. Booij, W. H. v. d. Vegt. De kerk van Wemeldinge Di. A. Scheele, H. Torenbeek, W. H. v. d. Vegt. Art. 11. Vaststelling volgende vergadering: Donderdag 12 Januari 1933, \x/2 uur n.m., roe pende kerk Baarland. Collecten die gestort die nen te worden zijn 1voor Verstrooide Geref. in N.O.I. 2) Theol. School3) Hulpbehoeven de Studenten. Art. 12. Alg. rondvraag levert enkele zaken op. Art. 13. Korte Notulen worden gelezen en vastgesteld. Hierna gaat de Praeses voor in dankgebed en dan sluit hij de vergadering. Op last der Classis, JOH. BOOIJ, h.t. Assessor. VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens op 24 October 1932. Praeses, Ds. A. Koning, opent de vergadering, laat zingen Ps. 147:10, leest Efeze 2:1112 en gaat voor in gebed. De vergadering was voltallig. De Scriba leest de notulen welke worden goedgekeurd. Ingekomen Stukken: 1. Van de Prot. Chr. Schippersbond en N.C.O.V. om steun voor Chr. onderwijs aan schipperskinderen besloten wordt een gift uit de Kas voor alg. doeleinden te zen den. 2. Vereeniging tot Chr. Hulpbetoon aan blinden, verzoekt steun besloten wordt een gift te zenden uit de Diaconale Kas. 3. Van br. W. Wattel, dat hij zijn benoeming tot lid van de Commissie van Beheer aanvaard. Rapporten. Praeses heeft over zijn ziekenbe zoek geen bijzonderheden te melden. Br. ouderlingen rapporteeren over het gehou den huisbezoek. Deze rapporten gaven geen aanleiding tot bijzondere besluiten. Br. Prins rapporteert over zijn bezoek aan de Jaarvergadering van de Meisjesvereen. Het was een goede vergadering. en tot God gaan. Hij wist dat. Maar hij deed het niet. HOOFDSTUK XIII. Met Tromp in zee. Over de wijde waterplas bij Texel, die vrij kalm was, schalden juichkreten uit honderden mannenkelen. En toen rolde er een kanonschot. Heel in de verte stierf het geluid, vreedzaam nu, weg. Admiraal Maarten Harpertsz. Tromp, met een klein zeilscheepje van den wal gehaald, waar hij was gearriveerd, na per karos uit Den Haag eenige dagen te hebben gereisd, had voet op de „Brederode" gezet, toegejuicht door de ma trozen, bij wie reeds de naam Tromp wonderen verrichtte. Het vermoeden van stuurman Ba rendsz bleek juist't was avond geworden, dat de lang verwachte kwam. Evert was mét de anderen naar voren ge drongen, om den admiraal, dien hij niet kende, te zien, maar het was reeds zoo donker gewor den, dat hij diens gezicht niet meer onderschei den kon. Nauwelijks een half uur na aankomst van den admiraal werd aan den boegspriet van de „Bre derode" een licht geheschen ten teeken, dat de kapiteins der verschillende schepen op het ad miraalsschip werden verwacht, om besprekingen te voeren. Weldra dobberden groote roeibooten van de andere oorlogsschepen rond de „Brederode", in de kajuit waarvan Tromp bevelen gaf. Br. Sanderse rapporteert over zijn bezoek aan de J. V. Hij had veel lof over die vergadering. Diaconale zaken. Enkele gevallen worden besproken. Financieele zaken. Nog enkele inschrijvingen voor de vrijwillige bijdragen waren ingekomen. Verkiezing van ambtsdragers. De Kerkeraad stelt de volgende dubbeltallen voor ouderling de broeders J. Riemens en L. J. Vroon, voor diaken de broeders Joh. Gideonse en Jac. Vogel. De stemming zal D.V. plaats hebben Maandag 7 Nov. des avonds om 7 uur. Kerkelijke Stand. Attestatie ingekomen van de kerk van Serooskerke van zuster S. Louwerse en vertrokken naar Goes br. S. de Putter en gezin en J. A. de Priester en gezin. Sencura Morum. Geen der brs. heeft tegen viering van het H. Avondmaal Tezwaar. Rondvraag geen bijzonderheden. Lezing Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. VERGADERING der Classe Tholen D.V. op Woensdag 9 November a.s. des voormiddags om 9 ure, in het ver gaderlokaal der Geref. Kerk te Bergen op Zoom. AGENDA 1. Opening der vergadering door den Praeses. 2. Nazien der Credentiebrieven. 3. Lezen en vaststellen der Notulen. 4. Zaken uit de Notulen. 5. Mededeeling van ingekomen stukken. 6. Instructiën. 7. Rapporten. 8. Rondvraag naar art. 41 D.K.O. 9. Aanvrage en vaststelling vacaturebeurten. 10. Rondvraag. 11Lezen persverslag. 12. Vaststelling aanvang volgende vergadering. 13. Sluiting. Mede te brengen collecten a. Theol. School b. Hulpbehoevende Kerken c. Bijdrage voor het Zendingshospitaal d. Bijdrage voor het dak der Kerk te Magelang. Op last der Classe, E. TANGE, Scriba. Rilland-Bath, 25 October 1932. Aan de kerken in de Classe Middelburg. Donderdag 3 November a.s. hoopt onderge- teekende zitting te houden in de consistorie van de Noorderkerk voor het innen van de 2e helft van het Classicale quotum Arnemuiden 27.50 Domburg 8.75 Ga- pinge 11.Grijpskerke 30.25 Koudekerke ƒ33.Meliskerke 30.25; Middelburg 154. Oost en West Souburg 46.75 Oostkapelle 22.Serooskerke 44.St. Laurens 22. Veere 22.Vlissingen 71.50; Vrouwe polder 22.Westkapelle 5.50. Noordsingel S 156a. C. P. POUWER. Gereformeerde Kerk Middelburg. Ingekomen met attestatie vanAmsterdam, Elizabeth H. TerpstraBuré, Dam G 33 Apel doorn, Johanna Coumou, Molenwater N 52 Arnemuiden, Maria van den Bergde Rijke, Gravenstraat I 313 Axel, Catharina Baan Naeye, Bierkade G 205 Grijpskerke, Leintje Tissinkvan den Broeke en gezin, Seisweg Kampen, Cornelis J. Cevaal, Noordweg R 19 Koudekerke, Maatje Joziasse, St. Pieterstraat F 33 Rotterdam-Charlois, Jacobus de Rijcke, Rusthuis Meliskerke, Leendert Pleyte, Pen- ninghoek L 56 Veere, Margaretha Wisse, St. Pieterstraat A 64 Vlissingen, Pieter J. van den Berg, Gravenstraat I 313. Ingekomen met doopattest vanGorkum, Cornelis M. Wissel, varende Vrouwepolder, Rika Bakker, Seissingel R 69. GedooptSuzanna C. Adriaanse, Seissingel R 183 Pieter Bassie, St. Janstraat I 45 Maria Boone, Veersche Weg B 128 Maaike J. Bran derhorst, Schuttershofstraat K 90a Jacoba J. de Bree, KI. Werfstraat T 29 Anne de Bruin, Heerengracht M 37a Johanna A. Harpe, Veer sche Weg Leo A. de Plaa, Veersche Weg T 234 Cornelis Pleyte, Penninghoek L 56 Su zanna van Sluis, Bree weg C 58 Elizabeth Vol- mer, Breestraat E 30 Adriaan E. Vos, Seis weg B 65. En toen alle kapiteins weer vertrokken wa ren, werd ten laatste de boot van de „Brede rode" gestrekenkapitein Simonsz. verliet het schip, om het commando van een ander fregat op zich te nemen, waar de commandant plot seling overleden was. Vol nieuwsgierigheid vroeg de bemanning van de „Brederode" zich af, wie nu hun kapitein worden zou. En het was een groote verrassing, toen als een loopend vuurtje de mededeeling rond ging, dat stuurman Barendsz. tot kapitein was bevorderd. Men was er wat mee in zijn schik Evert begreep het niet rechthet was toch niet meer dan billijk, dat Simonsz. kapitein op het admiraalsschip bleef en Barendsz. dus naar de vacant geworden kapiteinsplaats vertrok Hij zou dat vervelend gevonden hebben, maar recht was recht. Dit leek veel op een achteruit zetting van Simonsz., die dit in geen enkel op zicht verdiend had. Een bootsman, wien hij inlichtingen vroeg, verstrekte hem die het was zoo logisch als wat; op het admiraalsschip behoorde de vice-admiraal het commando te voeren. Die zou later komen en dan was Simonsz. overbodig geweestvan daar, dat hij nu reeds een vaste kapiteinsplaats kreeg. „En Barendsz dan vroeg Evert. „Die wordt hier kapitein, zoolang de vice- admiraal er nog niet is. Intusschen is er dan wel slag geleverd en is er wel een kapitein gesneu veld, wiens plaats Barendsz kan innemen." (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1932 | | pagina 2