OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN 4 December a.s. zijn jubileum in Krabbendijke te herdenken en tevens officieel afscheid te ne men. God geve hem dit voorrecht De Praeses der Classis Tholen, Ds. W. M. Ie Cointre, sprak den in rust gaanden broeder een hartelijk woord toe, waaruit sprak dank en waardeering, waarbij gevoegd werden goede wenschen voor Ds. Andree en de zijnen. Na- mens de Deputaten Art. 49 releveerde Ds. 5 Groeneveld al den arbeid van Ds. Andree in de verschillende deputaatschappen in Zeeland, waarin wij hem zullen missen, hoewel dank de boventoon hebben kan voor al het goede, dat God ons in hem schonk. Ds. J. Dijkstra, gekomen van Haulerwijk, deed intrede bij de Geref. Kerk van Hoorn, na bevestigd te zijn door Ds. H. Steen, van Andijk, met een predikatie over Openbaring 6:1 en 2. 's Avonds deed Ds. Dijkstra zijn intrede met een predikatie over Efeze 6 19. Candidaten tot den H. Dienst. In den raad van de Geref. Kerk van Schiedam is besloten bij absentie van een der predikanten in den dienst des Woords zooveel mogelijk te voorzien door het laten optreden van candidaten. K. B. S. Catechisaties van Ds* Scheele. (Hofpleinconsistorie. De nieuwe cursus begint Dinsdag 13 September 56 uur meisjes uit de stad beneden 16 jaar. 7.308.30 uur meisjes van 1618 jaar. 8.309.30 uur meisjes boven 18 jaar. Woensdag 14 September78 uur jongens beneden 16 jaar. 89 uur jongens boven 16 jaar. De catechisaties voor de jongens en meisjes buiten de stad zullen nog nader bekend worden gemaakt. Catechisaties van Ds. Ringnalda. Gasthuisconsistorie. Inschrijving voor den nieuwen cursus Dinsdag 13 September 56 uur meisjes uit de stad beneden 16 jaar. 89 uur meisjes van 1618 jaar. 910 uur meisjes boven 18 jaar. Woensdag 14 September78 uur jongens beneden 16 jaar. 89 uur jongens van 1618 jaar. 910 uur jongens boven 18 jaar. VERGADERING van den Kerkeraad (Smal). Middelburg, 8 September 1932. Voorzitter Ds. Scheele. Aanwezig 24 leden. Lezen Ps. 146 16. Gebed. Notulen goedgekeurd. Ingekomen Stukken: 1. Van naburige kerk over 'n grensgeval. Aan de betrokken broeder zal geschreven worden. 2. Verzoeken om steun aan Commissie ad hoe. 3. en 4. Over een vroe ger ontvangen legaat. 5. Over herdenking der Hervorming, speciaal Gustaaf Adolf's optreden voor kennisgeving aangenomen. Een broeder niet-kerkeraadslid krijgt gelegen heid bezwaren in te dienen tegen een mede broeder. Hem zal advies gegeven worden. Vervolg Ingekomen Stukken: 6. Agenda Clas sical vergadering. Afgevaardigden Ds. Ringnal da, primus, Ds. Scheele, secundus, Br. Louwerse, primus, Br. Melis, secundus. De afgevaardigden zullen bezwaren noemen tegen 't ontwerp classis- reglement. 7. Bericht over 'n attestatie onder zoek zal worden gedaan. Woensdagavondrapport'n huwelijksbevesti ging aangevraagd 'n attestatie ingekomen en aanvaard. Aan een broeder van elders zal advies gegeven worden over 't aanvragen van 'n at testatie. Rapporten en besluiten over tuchtgevallen. Vaststelling Persverslag. 15 Sept. Sectie 22 Sept. Smal. Dankzegging. Sluiting. DE KERKERAAD. Classis Zierikzee. De eerstvolgende vergadering der kerken in bovengenoemde classis zal D.V. plaats hebben op Woensdag 12 October 1932. Men gelieve stukken voor het agendum vóór 20 September in te zenden bij ondergeteekende. De roepende kerk van Bruinisse, Namens den Kerkeraad, J. P. UNGER. De Kerken in de Classis Middelburg worden verzocht op de Classicale vergadering a.s. Woensdag 14 September te storten de tweede bijdrage voor de Hulpbehoevende Kerken. J. LOUWERSE Wz., Penningm. Gapinge, 8 September 1932. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Gedwongen huwelijken. Hoe langer hoe meer is het een droevig feit, dat vele jonge menschen met dwang het huwelijk ingaan. Dit toenemende feit is niet alleen te constateeren bij de wereldlingen, maar ook een toenemende zonde in onze Gereformeerde krin gen. Hoe ontstaat toch gedurig het komen tot deze verschrikkelijke zonde Omdat naar mijn meening er in 't geheel niet of te weinig met God wordt begonnen en te weinig met God wordt geleefd. Wij mogen toch gelooven, indien we dicht bij Hem leven, dat we voor die zonde bewaard blijven. Het kwaad begint al wanneer jonge menschen bij elkaar komen zonder God daar eerst in er kend te hebben. Ik heb eens een jonge man hooren zeggen Een man strijdt en bidt soms heel wat om zijn I bruid te verwerven. Dat vond ik zoo mooi gezegd. Zoo moet het gaan en zoo moet het zijn. Doen alle mannen dat Doen alle vrouwen dat Zooals een man z'n keus heeft, zou kan een vrouw ook haar keus hebben. Daar behoeft zij zich ook in 't geheel niet over te schamen. Zij zal daar bij voorkeur ook wel niet mee te koop loopen en „indien zij verstandig is" dat tusschen God en haar ziel laten. Dan kan er bij haar ook evengoed gebed en strijd zijn om hem als uit Zijne hand te ontvan gen, om samen in allen ernst God te willen dienen. Gebed om hem „dien ze begeert" dat hij ook zeker eerst God zal hooren en vragen wat Zijn wil is. (Zijne schapen kennen Zijne stem.) Het stille wachten en hopen is voor haar dan ook veel geweldiger dan voor een man „indien het tenminste een beetje man is en man wil zijn", die op zijn doel kan afgaan. Haar weg is veel zwaarder te noemen, omdat zij in het onzekere wacht en hoopt wat ze tusschen God en haar ziel alleen kan laten. Levendig is dan ook te begrijpen, dat een vrouw van grooten ernst en levendige zielsgesteld heid behoefte heeft „indien het huwelijk voor haar weggelegd is" aan een man van hetzelfde gehalte. Levensernst bekoort haar in hem. Dat trekt haar Dan is er eerst een stil lief hebben van zijn ziel, wat zij God alleen maar kan zeggen. Dat kan uitdrijven om zoo een man van God te begeeren, terwijl andere lichame lijke factoren aan hem ook nog kunnen mede werken. Dat mag zij God ook zeggen Evengoed als dat een man eerst naar God moet om met Hem te overleggen. Zij wenscht ook niet anders, dan dat hij dan pas tot haar komt, indien hij eerst is tot God over die zaak heeft gesproken. Indien hij dat niet eerst heeft gedaan, ver wacht ze hem ook liever niet. God in alles „de Eerste". In zulk een verhouding moeten jonge men schen komen te staan wil er een dicht leven bij den Heere zijn. Als het niet dien weg opgaat, is er al een breuk, een scheur. Die scheur gaat verder met nooit tegen elkaar over de geestelijke dingen te durven spreken, terwijl zij met een gebedsleven moesten beginnen. Hoe kan het ook anders Op dat terrein zijn ze zoo vreemd, zoo schuch ter, zoo ver van de geestelijke dingen af, dat het niet tot een spreken komt over dingen, die de eerbaarheid betreffen, wat tot een val brengt. Daar wordt in de verlovingstijd wel eens ge dacht de geestelijke dingen komen later wel, maar daar komt daar in den regel al heel weinig van terecht. Dat niet samen beginnen met God, dat niet samen spreken over God, loopt uit op een spe len met de zonde. Een ieder moet bedacht zijn op zichzelf. Ge durig zelf bidden om voor de zonde bewaard te blijven. De bittere gevolgen blijven niet uit. Een uur van onbedachtzaamheid, Kan maken dat men jaren schreit. Daar is een veel te veel wagen met de zonde, een veel te veel vertrouwd zijn met de zonde. Als men dan eenmaal voor de bittere werkelijk heid staat, wordt in den regel de zaak nog goed gepraat. Ik zal de verschillende toonaarden die ik hierin beluisterd heb, niet weêr geven, want het is ontzettend. Beseft wel, dat die zonde voor God nooit is goed te praten. Bovendien een scheur kan zoo goed en mooi niet gemaakt worden of men ziet hem. Dan is het mooie er af. Zoo is het mooie „de kroon" van het huwe lijksleven af. Als het wèl met ons staat en daar is een teer biddend leven, dan zal men toch zeker ook eerst samen God erkennen in het sexueele leven. Het bestaat niet, dat men niet bij God kan komen met gebed voor zóó een zaak vóór het huwe lijksleven, maar wèl in het huwelijksleven. In zondige wegen gaat men God voorbij en dan is het al mis. In een zondige weg durft men God niet onder de oogen te zien, veel minder in een zondige weg Hem bidden. Als alle jonge menschen eens wat meer bid dend begonnen en biddend samen verloofden en biddend samen leefden en biddend samen trouw den, zouden ze dan niet veel meer voor de lus ten des vleesches bewaard blijven Is het niet heel wat mooier dat een bruide gom strijdt en bidt om zijn bruid te verwerven En een stille hopende bruid voor haar brui degom Indien haar gebed naar Zijn wil is, zal het haar ook als uit Zijne hand gegeven worden. Zijn Zijne wegen anders en Zijne gedachten hooger, dan berust ook zij in Zijn welbehagen. Zooals God het dan wil, zoo is het immers al tijd goed. Laat toch alle mannen en vrouwen met alle ernst toe zien wie ze nemen. In geen geval op den weg der zonde keus vinden. In zondige wegen of gesprekken ons niet thuis gevoelen. Als er een leven met God is, kan ik mij niet indenken, dat het tot gesprekken komt waar men niet over reppen mag, veel minder tot de daad komen. We mogen geen heilige plaatsen betreden vóór het huwelijk, maar op Gods ordinantie wèl in het huwelijk. Daar moet steeds in de ziel levenZou ik zoo een groot kwaad doen en zondigen tegen God Laat er eens wat meer toezien zijn op de levensernst van elkaar. Dan zal aan de toenemen de zonde afbreuk worden gedaan. Jonge menschen bidt en strijdt om Uw uit verkorene Uw bruid. Vraag Hem om haar als uit Zijne hand te ontvangen. Ook zij mag bidden en strijden om haar uit verkorene en haar bruidegom. Zij kan immers zijn ziel lief hebben, wat voor haar ook van ontzaggelijk yeel waarde is, ter wijl zijn persoonlijkheid voor haar evengoed ook nog bekoorlijk kan zijn. Trouw ook niet uit bij-oorzaken. Dat doet echte liefde niet. Indien het reine liefde is, stelt het geen eischen. Reine liefde is gelukkig met elkaar en neemt dan van weerszijde zooals het is. Laat Uw hoofdideaal zijn om elkaar biddend God te dienen. A. Meisjesvereeniging MeisjesroepingMiddelburg. Afd. I. 8-9. Afd. II. 9—10. De Tijdschriften. Wat Augustus bracht. Het Augustusnummer van Antirevol. Staat kunde bevat een artikel van Mr. Dr. J. Donner over Mr. Th. Heemskerk Dr. H. Colijn schrijft over Hoofdlijnen onzer koloniale politiek Ir. B. ter Brugge geeft een artikel over De wereld beschouwing van de moderne arbeiders Mr. B. de Gaay Fortman schrijft Een herinnering aan Mrs Heemskerk, Keuchenius en Dr. Kuyper voorts bevat het een art. over De Belgisch- Nederlandsche Tolunie. In de Adviezenrubriek worden allerlei belangrijke en actueele vragen van practische gemeentepolitiek beantwoord. In het Augustus-nr. van het Diaconaal Cor respondentieblad geeft Mr. Noteboom het ver volg van zijn artikelenreeks over Overheids subsidie. Verder vinden wij allerlei onderwerpen behandeld (Not. Zeeuwsche Conf.), o.m. De verhouding tusschen Diaconie en Crisis-Comité door C. Smeenk. De Augustus-nummers van Oude Paden be vatten het vervolg van Ds. Knap's behandeling van De Zaligsprekingen des Heeren verder de voortzetting van zijn artikelenreeks over Het rijk der duisterniseen zeer lezenswaard art. van Ds. Knap over De vliegkunst een belang wekkend art. over Bezetenheid door Ds. Knap de paedagogische medewerker schrijft over In telligentie van kinderen terwijl de nrs. ook de geregelde Sociale kroniek en het Feuilleton brengen. De vijf Augustus-nrs. van Menigerlei Genade bevatten preeken van Dr. K. Dijk te Den Haag over Richt. 8 2227, Ds. D. van Dijk te Gro ningen over Exodus 15 2227, Ds. H. Ver- sluys te Zegwaart over Spr. 11 20, Ds. P. D. Kuiper te Sassenheim over Rom. 8 31, 32 en Ds. J. Douma te Arnhem over Psalm 9:11. Deze periodieken worden uitgegeven door J. H. Kok te Kampen. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN LINNENKAST-COMITE VOOR MAGELANG-PARAKAN-BLONDO. Met hartelijken dank ontvangen van mej. B. W. de Kam de contributie van Vlissingen f 17 25van den heer H. Leenhouts, namens de Zendings-commissie te Aardenburg f 10.en f 5.voor 't Kerstfeest te Blondo. Nog kwam er een Kerstgave in bij mej. A. J. Ponwer, Noordplein 171 Middelburg, van mej. Den H. f 2.50. Uit een en ander bleek ons dat er al weer verlangend wordt uitgezien of de Kerstfeest-inzame ling haast begint. D.V. de volgende week. Kondekerke. S. E. HeijGoslinga. Geref. Pastorie. Giro-adres 169757 Ds. A. C. Heij. Adres voor aanvrage van naaigoederenmej. C. Wagenaar, Markt K 4, Middelburg. Adres voor terugzending van goederendhr. J. Volkers, koster Noorderkerk, Bogardstraat Middelburg. Middelburg. Gevonden in de collecte 1 gulden voor de Zending. Hiervoor dank. C Willeboordse, Kassier-Diaconie. ZENDING, Middelburg. Met hartelijken dank ontvangen 110 h c. van Marietje Meulbroek te 's Heer Arends- kerke. Mej. C. Littooij, Molstraat 90. Middelburg. Ontvangen uit het busje van de familie de V. f 4.mej. P. f 1.Wim en Riek Ouwerkerk, mej. B. en de kinderen van de Chr. School Lewedorp, van al deze een flinke partij zilverpapier en capsules Voor al die giften namens de commissie mijn hartelijken dank. Namens de Zendings-commissie, Korte Noordstraat 8. W. P. Wattel, Penningm. M i d d e 1 b u r g. Ontvangen voor de Schoolzen- ding van de School Heerengracht f 6.36s. I. van Noppen. Middelburg. Ontvangen van N. N. f 25. welke ik alzoo verdeeldef 10.voor de Kerk f 10.voor de Diaconie f 2 50 voor de Zending en f 2 50 voor het Hospitaal. Uit Zwartsluis f 1.voor schoolbouw Denderleeuw. Mijn eerste verantwoording na de vacantia, tot meerdere bereid. Met dank. D. Scheele. Terneuzen. Ontvangen collecte uit de Classis Axel voor Hulpbeh. IdiotenAardenburg f 10.21 Hoek f 14 96 Oostburg f 17 52 Terneuzen f 40 38 Schoondijke f 3125 en Z aamslag f 36.12. M. Riemens. VEREENIGINGSLEVEN. J. V. op Geref. Grondslag Pred. 12la te Koudekerke. Vergadering Zaterdagavond 8 uur precies in het Vereenigingsgebouw. N.T. Les 31. „Het eten met tollenaren en zondaren," door vr. J. Stroo. Vrij onderwerp„Het verzekeringswezen," door vr. S. de Kam. Vergadering van de Geref. Jongelingsv. Spreuken 8 33a te St. Laurens, op Zondag 11 September, des avonds 7 uur, in de consistorie der Ger. Kerk. Geloofsbel. art. 16, vr. K. Willemse. Vrij onderwerp Kerk en Bioscoop, vr. C. P. Davidse. Geref. Meisjesvergadering Munia", Middelburg. Afdeeling I. Bijb. Gesch. Gideon, Ajalon door Anny Saurmond. Na de pauze vrije werkzaamheden. Afdeeling II. Bijb. Gesch. „Richterentijd". Richteren 2 en 3 door Cato de Vos. ReciteerenTini Loodewijk. Knapenvergadering ,£amuël", Middelburg. Afdeeling III. B. G. Samuel 1, 2 en 3. „Eli en Samuel", door vr. Houmes. K. G. „De Dordtsche Synode", door vr. Clement. Geref. Jongelingsver. Merman Faukeel", Middelburg. De Middelburgsche Jeugdcentrale door ds. D. Ringnalda. Toegankelijk voor alle leden der aangesloten ver- eenigingen van de M. G. J-C. Geref. Jongelingsver. ,£ola~Fide", Middelburg. Bijbels onderwerp door vr. P. Wisse. „Het Spiritisme" door vr. P. Walraven. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 11 SEPTEMBER 1932. CLASSE MIDDELBURG* MIDDELBURG. Hofpleinkerk 9.30 uur 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur Domburg 9.30 uur 2 uur Gapinge 9.30 uur 2 uur Grijpskerke 9 en 2 uur Kondekerke 9 en 2 uur St. Laurens 9.30 en 2 uur Meliskerke 9 en 2 uur Oostkapelle 9.30 en 2 uur Serooskerke 9.30 en 2 uur Souburg 8 en 4.15 uur in de Veere 9.30 en 2.30 uur Vlissingen 9.30 en 5.30 uur Vronwepolder 9.30 uur 2 uur Westkapelle 9.30 uur 2 uur ds. D. Scheele Voorber. H. Av. ds. D. Scheele Cand. H. v. d. Brink te Zeist ds. D. Ringnalda Bed. H. Av. ds. D. Ringnalda Dankzegging, ds. H. Scholing Lezen eener Leerr. ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. ds. P. J. 0. de Bruijne ds. H. Pestman ds. A. C. Heij ds. A. Koning ds. M. Vreugdcnhil ds. E. Douma ds. W. F. M. Lindeboom Herv. Kerk, ds. J. C. J. Kuiper ds. J. v. d. Guchte ds. H. A. Wiersinga ds. P. J. 0. de Bruijne Lezen eener Leerr. ds. J. E. Visser Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE* Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 2 uur Kamperland 9, 2 en 6 uur Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur 2 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 10 en 6 uur Zonnemaire 9.30 en 2 uur dr. ds. J. de Meester ds. J. P. Unger Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. U. Elgersma ds. P. van Strien ds. M. Heuzeveldt Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. J, van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. W. M. Ie Cointre Krabbendijke 10 en 3 uur Cand. C. v. d. Boom van Overschie. Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. A. Andree Tholen 9.30 en 6 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES* Baarland 10 en 2.30 uur Borssele 9 en 2 uur Driewegen 9.30 uur 2 uur Kapelle-Biezelinge 10 uur 2 30 uur Goes 9.30 en 5.30 uur 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur Heinkenszand 9 en 2 uur Yerseke 9.30 en 2 uur Wemeldinge 9.30 uur 2 nur 5.30 uur Kruiningen 10 en 2.30 uur Nieuwdorp 9.30 en 2 uur Wolphaartsdijk 10 uur 2.30 uur ds. C. Vonk Nam. afscheid. Lezen eener Leerr. ds. G. van Heiningen Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr, ds. A. Scheele ds. W. H. v. d. Vegt Lezen eener Leerr. ds Joh. Booij ds. J. Koolstra ds. A. Scheele Bed. H. Av. Lezen eener Leerr. ds. A. Scheele Nabetrachting, ds H. Torenbeek ds. E. Beukema Lezen eener Leerr. ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL* Aardenbnrg 10 en 3 uur Cand. L. Touwen te Amsterdam. Voorm. voorber H. Av. ds. J. S. Post Bed. H. Av. en Dankz. ds. C. B. Bavinck Voorber. H. Av. ds. Th. Popma ds. D. J. de Vries Bed. H, Av. en Dankz. Terneuzen 9.30 en 2.30 uur ds. S. Groeneveld Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ds. A. B. W. M. Kok Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1932 | | pagina 3