KERKNIEUWS. JDFFICIEELE BERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN ONS GEZINSLEVEN EN DE HEILIGE SCHRIFT. 6. Vader, wees toch voorzichtig Ze hadden gegeten en waren verzadigd, dank baar en blij. Het heele huisgezin. En vader had gelezen, niet lang ditmaal. Het waren slechts de verzen 25 tot en met 32 van Richteren 6. Toen kwam het, vóór het danken nog. De oudste dochter, ietwat schuchter, had oplettend geluisterd en vooral dat 25ste vers had haar al dadelijk alle gedachten in beslag genomen. ,,Maar vader, staat er dat nu werkelijk zóó bij breek af het altaar van Baal, dat van uw vader is Gideon's vader was toch geen Kanaaniet Hij was toch een Israëliet, uit de stam van Ma- nasse Ja, het eerste was waar en het tweede ook. Dat altaar van Baal was wel degelijk van Joas, Gideon's vader. En Joas was een Israëliet. „Kind, ik ben blij, dat je daar even over vraagt'k Moet zeggen ik had daar zoo geen erg in. Maar nu je 't zegtja, het staat er Dat was wel een heel droevig teeken van de schromelijke afwijking van dien Joas een Israë liet nog alJa, dat was wel erg Geen wonder, dat Gideon eerst die steen des aanstoots voor Israëls God moest wegdoen en vernietigen. Want onze God rijdt door een vlak veld Maar niet alleen de dochter kreeg hier een onderwijzing. Vader, die eigenlijk een beetje „zonder erg" gelezen had, moest er ook een vermaning uit wegdragen. En in zijn binnenste klonk hetvader, vader, wees toch voorzichtig in uw handel en wandelWant een vreeselijk slecht voorbeeld had die vader van Gideon toch wel gegeven En zóó kon Gods zegen niet in zijn huis komen Is het zoo niet Die Baal en dat altaar voor Baal waren een sta-in-den-weg voor Israëls God! En Joas had er misschien niet eens voldoende bij doorgedacht. Och, ze deden het haast alle maal En neen, hij wilde den Heere, den God van Israël niet heelemaal vergeten Gerust niet: hij vertelde er nog wel eens van aan zijn kin deren, aan Gideon ook. Zoek het maar eens even op, in vers 13 van dit zesde hoofdstuk. Daar staat hetGideon wist wel van de daden des Heeren, hoe Hij Zijn volk uit Egypte had verlost en gevoerd en geleidMaar dat was vroeger zoo nu niet meer. Nu had de Bonds- God Zijn Israël verlaten... en daarom konden ze nu wel Baals-altaren oprichten FoeiIs het wonder, dat Gideon allereerst, dus vóórdat hij als verlosser in Gods hand zou kunnen optreden, dat altaar van den afgod moet stuk smijten En ook de haag, het bosch daarbij en daaromheen, moet afhouwen? Dat moet, dat kan niet anders. Kan er tegenwoordig niet veel, soms heel veel, ook wel bij door? Ook in onze gereformeerde gezinnen O, ja, wij weten het wel, dat God een heilig God is en dat Hij het kwade niet kan aanschouwen. En wij lezen er ook wel van en spreken er nog wel eens over We houden het soms anderen wel vrij sterk voor oogen en willen het onze kinderen nog wel eens gestreng zeggen... maar... Intusschen geven we soms als vader of moeder of voorganger maar een heel slecht voorbeeld. Och, ja, anderen doen het immers ook Je moet al eens wat doen in de wereld heelemaal precies in orde is dat dan wel niet, maar je bedoelt het niet zoo kwaad En uw kinderen Die kunnen dan, net als Gideon, opgroeien in de gedachte nu ja, maar dat of dat hoort er nu eenmaal bij, daar kun je niet van tusschen zoo velen doen het, dus zal het wel zoo erg niet zijn Totdat God komt in ons leven. En ons zegt doe nu eerst weg dat kwaad en die zonde, dit verfoeisel en dat ergerlijke Want anders kan Ik u Mijn zegen niet geven En ook uw kind nietAl zou Ik dat kind willen roepen tot iets heerlijks in het leven Van W. te W. DRIETAL TE BruchterveldO.Cand. J. Kapteyn te Den Haag. Cand. H. Veenstra te Smilde. Cand. H. Vogel Jr. te Zwolle. BEROEPEN TE NijmegenA. J. Boss te Mariënberg. AANGENOMEN NAAR OttolandCand. W. Dragt te Harmeien (tijdelijk te Wapenveld). Een jaar van verdrukking. Onder dit kopje schrijft de heer H. Algra in de „Leeuwarder Kerkbode" Nu het eeuwjaar van de Afscheiding nadert, verdiepen we ons meer in de geschiedenis van dien strijd voor de vrijheid der kerk. Wij geven hier een lijstje van vonnissen uit 1836, getrokken uit de Stads- en Dorpskroniek van Dr. Wumkes, deel II, dat dit jaar zal ver schijnen. Heel graag wil ik inzage hebben in oude brie ven, vonnissen, enz. Zou het niet gewenscht zijn, dat ook in andere provinciën er naar ge streefd werd, om zooveel mogelijk materiaal te krijgen over de vele eenvoudigen, die door de wereldlijke overheid zijn vervolgd, omdat zij het Koningschap van Christus over Zijn Kerk ver dedigden Hier volgt de lijst 23 Jan. 1836. Ds. S. van Velzen te Drogeham veroordeeld tot 50.boete, omdat hij gepre dikt heeft en den doop bediend in de woning van Cornel Hylkes Praamstra, arbeider te Har- kema-Opeinde, Praamstra 25.boete. Reinder Dirks Hamming, koopman te Burum, 20.boete, omdat Ds. H. de Cock te zijnen huize heeft gepreekt. Pieter Corn. Radema en Jan Gerrits Bos, gar deniers te Burum, ieder 20.boete wegens het houden van godsdienstoefeningen. 13 Febr. 1836. Wegens het houden van gods dienstoefeningen de volgende personen ieder tot 10.boete veroordeeld J. S. Palma, Ferwerd T. M. Buursma, Fer- werd L. K. Hogendijk, Ferwerd D. M. Buurs ma, Ferwerd IJnze Jelles yan Vliet, Ferwerd P. J. Ferwerda, Marrum A. J. Feenstra, Mar- rum O. J. de Vries, Marrum D. M. Koop- mans, Marrum Grietje M. Broersma, Marrum Wed. Zeilstra, Marrum Jetske H. Biersma, Marrum, (Wed. van H. Willems); Dieuwke J. v. d. Velde, Marrum, (Wed. Koolhaas): F. G. Steensma, Blija S. B. Bekema, Blija B. J. Amelander, Blija M. S. Mellema, Blija S. M. v. d. Velde, Blija H. D. Tolsma, Hallum. 17 Febr. 1836. Om dezelfde reden veroordeeld: Tamme Hendriks Uiterlijk, Verwer te Twij- zel H. P. Mellema, Hallum J. L. Fokkens, Roodkerk R. G. v. Wieren, Oenkerk S. G. Algra, Giekerk J. G. Sikma, Oenkerk H. G. Sikma, Oenkerk C. H. Praamstra, Harkema- Opeinde. 11 Mei 1836. Nicolaas Borneman te Sneek, 100 boete, wegens het houden van een gods dienstoefening ten huize van Freerk Meintes Miedema te Lutkewierum. Miedema 50 boete. 1 Oct. 1836. Veroordeeld als vorenJoh. Liepkens Fokkens te Roodkerk met 100 en R. G. v. Wieren te Oenskerk met 50. 15 Oct. 1836. Wiebe Geerts Spoelstra te An- jum en Reinder Gerben van Wieren te Oenkerk 100. 12 Nov. 1836. Beboet met 8: Feico Johan nes de Valk Jeltje Anes Enel, beiden te Min- nertsga. 21 Nov. 1836. Hendrik Jans Wind te Rot tum en Rein Niegers Ruiter te Tjalleberd, ieder 10 boete. Zij waren te Heeren veen vrijge sproken, doch de officier was in hooger beroep gegaan. 31 Dec. 1836. Jarig Klazes IJpma, boer op het Klooster o. Scharnegoutum en Tjitze Jacobs de Boer te Scharnegoutum, ieder 100. Marten Jans van Houten te Oudega (Sm.) 10.Marten Martens van der Meer en Jan Jans van der Heide te Opeinde-Smallingerland. (Heraut) Ds. J. Dijkstra hoopt Zondag 28 Augus tus van de Geref. Kerk te Haulerwijk afscheid te nemen en Zondag 4 October d.a.v. te Hoorn intrede te doen, na bevestiging door Ds. H. Steen, van Andijk. Ds. Dijkstra, em. pred. te Assen, schrijft over Prof. H. de Cock o.m. „Hij was een uitnemend leermeester, die heel gemoedelijk en vertrouwelijk met zijn leerlingen omging, 's Morgens om 9 uur waren er bijna altijd eenige studenten eenige minuten te vroeg in de collegekamer en dit was met den professor ook vaak het geval. Hij was een man van de klok en kwam zelden te laat. Voor het lesuur geslagen was, kon hij dan eenige oogenblikken gezellig met ons staan te praten. Zoodra het tijd om te beginnen was, zei hij „hora ruit" (het uur slaat), dan wisten wij wel, hoe laat het was, elk der studenten zocht zijn plaats op en de professor de katheder. Er heerschte bij hem een natuurlijke orde en het kostte hem ook geen moeite die te handhaven. Men was aan de orde onderworpen en gevoelde zich tevens bij hem vrij. Hij bezat de gave om aangenaam en bevattelijk te onderwijzen. Hij was een or denende geest en logische denker, die de begrip pen goed onderscheidde en zijn gedachten op 'n glasheldere wijze wist mede te deelen. Wan neer hij op de les begon, kreeg men als student den indruk wat er nu gezegd wordt, moet ik weten dan werd er scherp geluisterd en menige aanteekening op papier gezet om later weder dienst te kunnen doen. In onzen tijd doceerde hij dogmatiek, chris telijke zedekunde, bijbelsche theologie, symboliek en kerkrecht. Hij was wars van wijsgeerige be spiegelingen, eindelooze onderscheidingen en lang stilstaan bij splinterige theologische kwes ties uit het verleden. Hij handhaafde een gezond confessionalisme, zich stipt houdend aan de in de belijdenisschriften uitgedrukte leer, gepaard gaande met nuchtere exegese der Heilige Schrift. Hij bewoog zich niet op velerlei gebied, maar hield zich bij zijn ambt. Zoodat men hem niet op allerhande vergaderingen kon ontmoeten. Alleen spande hij zich veel in voor de Christe lijke school te Kampen. Tot die stichting had hij den eersten stoot gegeven en hij was voor zitter van het bestuur daarvan. Misschien had hij nog eenige andere zaken aan de hand, maar veel was het niet. Hij ried ons, dat wij ons niet te veel met allerlei buiten-ambtelijke dingen moesten bemoeien, want menigeen had daardoor last in de gemeente gekregen. Ook konden zij veel tijd rooven, die wij beter in de gemeente of op de studeerkamer konden besteden. Hij was ook een van de eersten in de uitge leide Kerken, die voor het werk der Zending ijverde, omdat hij meende, dat het een dure plicht voor de kerk des Heeren was. Mede door zijn invloed werd D. M. van Gennip door de Part. Synode van Noord-Brabant als Zendeling naar de heidenwereld gezonden. De Synode van 1854 wees hem aan, om de gaven, die voor de Zending werden afgezonderd, in ontvangst te nemen en te beheeren. Toen de Synode van 1860 besloot, dat de Kerk Zending zou drijven en de uitvoering van dit besluit aan de professoren en curatoren der Theol. School opdroeg, berustte de leiding van dit werk meest bij Prof. de Cock. In 1872 besloot de Synode tot het instellen eener commissie om het Zendingswerk te behartigen en op menige vergadering dezer commissie was hij als prae-adviseur aanwezig. Hij zocht bij zijn studenten ook liefde voor de Zending op te wekken. Volgens hem beantwoordde een Kerk, die geen Zending dreef, niet aan haar doel. Hij was een kind der Afscheiding, die had hij van nabij mede doorgemaakt, de herinnering aan die uitleiding wilde hij vooral bij de studenten levendig houden. Viel men de Scheiding aan, dan was hij slagvaardig om haar te verdedigen. In de zestiger jaren der vorige eeuw kozen on derscheidene rechtzinnige predikanten haar tot een mikpunt hunner soms hatelijke aanvallen. Dit bewoog Prof. de Cock om een brochure van 100 bladzijden in het licht te geven, getiteld „De Afscheiding in Nederland, toegelicht en be oordeeld door de Geschiedenis, het Woord des Heeren en de Formulieren der Gereformeerde Kerk" door H. de Cock. Hij drong er bij ons op aan, deze brochure goed te bestudeeren, dit zou ons later tot nut zijn. Niemand zijner tegen standers heeft dit geschrift in het publiek be streden, maar allen hebben het doodgezwegen, hoewel hij hen gedurig daartoe uitnoodigde. Dit zwijgen behoeft ons niet te verwonderen. Want hij had de slagorde zoo gesteld, dat de aanvaller groot gevaar liep zijn hoofd te pletter te loopen. Het is een logisch stuk, waarin het goed recht der Afscheiding betoogd wordt, dat door het verloop der geschiedenis gerechtvaardigd is. In zooverre houdt dit stuk altijd eenige waarde. Het is ruim 60 jaar geleden, dat deze brochure is uitgegeven. Sinds zijn vele dingen veranderd, zoodat er veel in voorkomt, dat nu verouderd is, maar wat de hoofdzaak aangaat is het nog niet weerlegd. Hij verwachtte, dat van zekere zijde de aanvallen tegen onze Kerk eer zouden vermeerderen dan verminderen, daartegen wilde hij ons wapenen. Levendig herinner ik mij, dat wij 14 October 1873 bij hem op college waren. In 't begin vroeg hij „Wat is er vandaag vóór 40 jaar gebeurd Allen zwegen. Toen hernam hij „Jelui zult predikant worden en weet nog niet eens, wanneer het geboorte-uur van onze Kerk heeft geslagen". Het lesuur werd benut met een beschouwing over het goed recht der Af scheiding." K. B. S. GEREF. RUSTHUIS MIDDELBURG. Met vriendelijken dank ontvangen vijf kisten bloem kool. De Huisvader N. J. v. Commeneé VERGADERING van den Kerkeraad van St. Laurens, gehouden op 18 Augustus 1932. Praeses, Ds. A. Koning, opent de voltallige vergadering laat zingen Ps. 103: 1, leest 2 Co- rinthe 10 van vers 1 tot 8 en gaat voor in gebed. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen Stukken van de Ver. „Het Hoog land" een verzoek om steun, zal uit de Diaco nale Kas gesteund worden. RapportenBrs. ouderlingen rapporteeren over gedane bezoeken. Diaconale Zaken. Enkele gevallen worden besproken. Financieele zaken. Br. Willemse brengt ver slag uit van de gehouden vergadering van de Commissie van Beheer. Br. A. Janse is benoemd tot boekhouder der kerk. Besloten wordt in den loop der maand September een gecombineerde vergadering met de Commissie van Beheer te houden. Rondvraag. De Zendingscommissie wordt ge machtigd de bijdragen voor het dak van de kerk te Magelang ter gelegener tijd te voldoen. Lezing Persverslag. Sluiting. DE KERKERAAD. Willem Bilderdijk als dichter. Nieuwe studies door August Heyting. N.V. Electrische drukkerij „Luctor et Emergo", Den Haag. Het is reeds geruimen tijd geleden, dat dit boek ons ter aankondiging werd toegezonden. Door verschillende omstandigheden kwam het er echter nog niet toe daarop de aandacht te vestigen. Dit boek over „Willem Bilderdijk als dichter" is daartoe belangrijk genoeg en zeker ernstige kennisname waard. In een uitvoerige Inleiding komt de schrijver er openlijk voor uit dat hij Bilderdijk's advocaat wil wezen. En dat niet omdat hij een geestverwant van Bilderdijk zou zijn. In geloofskwesties zoo zegt hij ver schilt hij met Bilderdijk. Met politiek houdt hij zich niet op. Moest hij zich bij een politieke partij aansluiten, dan zou het zeker niet wezen bij de anti-revolutionaire partij. Toch is hij een groot bewonderaar van Bilderdijk als dichter. Om diens beteekenis goed te doen uitkomen vergelijkt hij hem met den dichter Albert Ver- wey, één van de „tachtigers". Nu is dit boek niet geschikt voor ieder, die wel eens wat van Bilderdijk zou willen weten. Maar die aan letterkundige studies doet en een diepgaande studie over Bilderdijk wil lezen, kan hier tegast gaan. Bilderdijks grootheid, waardoor hij mijlen ver uitstak boven zoovelen, die inder tijd boven Bilderdijk werden geëerd, maar wier namen reeds lang vergeten zijn, komt in dit stimuleerend boek wel bijzonder uit. Het duizendjarig rijk door Rev. W. Masselink, met een voorwoord van Dr. K. Dijk. N.V. W. D. Meinema, Delft. Heraut- en Reformatie-lezers, om ons tot deze beide periodieken maar te bepalen, weten hoe daar in een breede rij van vervolgartikelen ge handeld is en nog wordt over het z.g.n. Duizend jarige rijk. Dat vindt daarin z'n oorzaak dat, waar de gedachten in het drukkende heden zich gaarne bezighouden met de toekomst, vele zich ook bezig houden met wat in de H. S. gezegd wordt over een rijk, dat duizend jaren bestaan zal en dan daarover allerlei denkbeelden propa- geeren, die met de Schrift in strijd zijn. Om daartegen te waarschuwen en de Schriftgedach ten te doen spreken, schrijft Prof. Aaldèrs in De Reformatie en Dr. Dijk in De Heraut. Met deze beide bladen worden echter lang niet allen bereikt, die belangstellen in de vragen, die met het Duizendjarig rijk verband houden. Daarom kondigen we hier gaarne aan het werk, dat de Amerikaansche theoloog Dr. W. Masselink, over ditzelfde onderwerp schreef. Dr. Dijk, die zelf hieraan een omvangrijke studie wijdde, schrijft, dat het boek van Dr. Masselink een echt Gereformeerd karakter draagt en in ons vaderland bekendheid en waardeering ver dient. Voor onze lezers is dat een voldoende aanbeveling. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN ZENDING. Middelburg. Met vriendelijken dank ontvangen een pak zilverpapier van de kinderen Lokerse, Heiu- kenszand en een pak zilverpapier en capsules van Catrientje Naeye, Heinkenszand Mej. C. Littooij, Molstraat 90. SEROOSKERKE Met dank gevonden in de Collecte één gift van twee gulden waarvan f 1.voor de Diaconie en f 1-voor Magelang. De boekhouder. VEREENIGINGSLEVEN. J. V. op Geref. Grondslag. Pred 12la Koudekerke Vergadering Zaterdagavond 8 uur in het Vereeni- gingsgebouw. O. T. les 56 „Jerobeams zonde" door vr. D. Ver- hage Voordracht door vr. J. Stroo Memorisatie vr. K. Melis V. G. les 19 „Staatsgezinden en Prinsgezinden" door vr. D. Simonse. Gere/. Jongelingsver. Dr. Lützen Wagenaar, M'burg. Rooster voor Zondag 21 Aug. S. S. 31. Israël en de Volken, J. B. 28 Aug. '31 vr. J. de Poorte M. 0. 12. Het Christelijk Socialisme, vr J. Poppe. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 21 AUGUSTUS 1932. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Kas Hnlpbeh. Studenten. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Rngnalda 6 uur ds. W. W. Meijnen Noorderkerk 9.30 uur ds. W. W. Meijnen te Dordrecht. 2 uur ds. W. W. Meijnen 6 uur ds. D. Ringnalda Arnemuiden 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Domburg 9.30 uur ds. J. E. Visser 2 uur ds. D. Ringnalda Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. v. d. Guchte Grijpskerke 9 en 2 uur ds. H. Pestman Koudekerke 9 en 2 uur ds. A. C. Heij St. Laurens 9.30 en 2 uur ds. A. Koning Meliskerke 9 en 2.30 uur ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Serooskerke 9.30 en 2.30 uur ds. W. F. M. Lindeboom Souburg 8 en 4.15 uur in de Herv. Kerk, ds. J. C. J. Kuiper Veere 9.30 en 2 uur Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. Bos van Monnikendam. Vrouwepolder 9.30 uur ds. J. v. d. Guchte 2 uur Lezen eener Leerr, Westkapelle 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijk 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 3 uur Kamperland 9 en 2 uur 6 uur Nieuwerkerk 9.30 en 6 uur 2 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zicrikzee 10 en 6 uur dr, Zonnemaire 9 30 en 2 uur ds. J. de Meester ds. J. P. Unger ds. F. Staal Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post te Axel ds. F. J. v. d. Ende Lezen eener Leerr. ds. M. Heuzeveldt Lezen eener Leerr_ Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur Krabbendijke 10 en 2.30 uur Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur Rilland-Bath 10 en 2.30 uur Tholen 9.30 en 6 uur ds. J. Snoeij te 's Gravenmoer, ds. A. Andree dhr. K. de Vries ds. J. Spoelstra dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. A, Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Borssele 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2 30 uur ds. A. Scheele Goes 9 30 en 5.30 uur ds. W. H. v. d. Vegt 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur ds. C. Vonk Heinkenszand 9 en 2 uur ds. Joh. Booij Yerseke 9.30 en 2 uur ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 2 uur Cand. Bokma te Bolsward. Kruiningen 10 en 2.30 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Benkema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. G. vau Heiningen CLASSE AXEL, Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Cand. H. G. Meijnen ds. H. Kaajan te Utrecht, ds. C. B. Bavinck ds. Th. Popma ds. D. J. de Vries ds. S. Groeneveld ds. A. B. W. M. Kok

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1932 | | pagina 3