BOEKAANKONDIGING. PREDIKBEURTEN heeft namens hem tot de vergadering het woord gevoerd.) Maar de blijde glimlach, die straalde op het doorgroefd gelaat, bewees, dat hij met heel zijn ziel meeleefde in aller vreugde, 't Is of ik den grijsaard nóg voor mij zie. Wat een geest drift wekte het, toen allen den ouden strijder zagen, die de moeite van de reis van Kampen naar Amsterdam niet had ontzien om van deze groote vreugde nog getuige te zijn. Zoo mogelijk werd de stille aandacht der ver gadering nog verhoogd toen Ds. Gispen tot „Vader van Velzen" o.a. zeide „Ik weet niet, hoe het in den hemel is, maar als de gelukzaligen daar met elkaar spreken en belangstellen in den strijd en de blijdschap der Kerk op aarde, vertel dan uw oude medestrijders, wat ge hier hebt aanschouwd, en hun vreugde zal groot zijn, als gij hun toeroeptZe zijn één Daarna beklom Dr. Kuyper het voorzitters- gestoelte. En zijn rede drong als een Qiachtige bazuintoon door alles heen. Nooit is de diep aangrijpende indruk daarvan in mij verflauwd. Toen kwam het groote moment van dezen grooten dag. De beide voorzitters, nog in volle levenskracht staande (Ds. Gispen was 59, Dr. Kuyper 54 jaar) reikten als symbool van de eenheid der Gereformeerde Kerken in Nederland elkander de hand, waarna de vergadering den psalm der liefde met ontroering aanhief „Ai ziethoe goed, hoe lieflijk is, 't dat zonen Van 't zelfde huis, als broeders samenwonen". Geen wonder, dat op dit aangrijpend oogen- blik in het oog van stoere mannen een traan fonkelde. Een openbaar jubileum is van dezen histori- schen dag in onzen zoo druk jubileerenden tijd niet gehouden. Maar één ding mag volstrekt niet worden na gelaten, n.l. de vermaning van Psalm 78 nauw gezet op te volgen, om het toch niet te verber gen voor onze kinderen, maar aan het navol gende geslacht te vertellen de loffelijkheden des Heeren en Zijn sterkheid, en Zijn wonderen, die Hij gedaan heeft. Laten vooral zij, die persoonlijk de vereeni- gingssynode nog hebben bijgewoond, niet ver zuimen in deze dagen tot hun kinderen en klein kinderen daarvan te spreken, hun het woord van Ds. Gispen herinnerend, toen hij sprak „En nu staan wij hier voor Overheid en Volk in 't mid den der natie als ééne Kerk met den éénen heer lijken naam, die onzen vaderen zoo dierbaar was, „de Gereformeerde Kerken in Nederland", waarin alleen maar plaats is voor de Souverei- niteit van den Christus Gods". Zij het de vrucht der herinnering aan die glorierijke gebeurtenis van 1892 (naar waarheid een geboortenis genoemd), dat wij steeds met toenemenden ernst bidden, of God de Heere de staven liefelijkheid en samenbinders leggen moge tusschen allen, die de Gereformeerde Waarheid belijden. Daaraan, zooveel ons mogelijk is, practisch mede te arbeiden, zij steeds meer onze begeerte, smeekende, dat God, die onder ons reeds zoo vele wonderen heeft gewrocht, den dag nog moge doen komen, dat deze allen, in een kerk verband vereenigd, optrekken als een Gideons bende tot den heiligen krijg „Voor Godes Woord qeprezen". H. J. P. TAZELAAR. De naderende Antichrist in het licht van de wereldcrisis door Dr. M. H. A. van der Valk. Uitgave van J. H. Kok N.V., Kampen. Het staat voor het thans levend geslacht wel ontwijfelbaar vast, dat de wereld nog nimmer een crisis beleefde als nu. Een Christen, die bij het Woord Gods leeft, wil ook die crisis bezien in het licht van Gods Woord. De Heilige Schrift wekt daartoe ook op. Niet om berekeningen te maken aangaande den dag van Jezus' weder komst. Van dien dag en die ure weet niemand. Maar wel opdat de geloovige niet overvallen en alzoo verschrikt zou worden door wat er in de wereld gebeurt en zich laten bewegen om het geloof los te laten. Juist omgekeerd moet het aanschouwen van de beroeringen in de wereld hem, bij het licht der H. Schrift, er toe brengen, dat hij in zijn geloof bevestigd wordt en hem zijn Zaligmaker uit den hemel doen verwachten. In de openbaring nu over de toekomstige tijden, neemt, wat daarin gezegd wordt over den anti christ, een belangrijke plaats in. Die Schriftge deelten trekken nu bijzonder de aandacht. Niet alles, wat dan daarover geschreven wordt, laat dan echter de Schriftgegevens tot hun recht ko men. Daarom kan dit boekje, waarin getracht wordt die gegevens schriftuurlijk te bezien, goe den dienst doen om voor allerlei gewaagde din gen en dwalingen te waarschuwen. En met krachtigen toon wekt het op tot het verwachten der vervulling van wat ons is geprofiteerd en tot het vertrouwen dat door het geloof kan be oefend worden. Jaarverslag der Vereen, tot Christe lijke verzorging van krankzinnigen in Nederland. We ontvingen het Jaarverslag van de hier boven genoemde vereeniging, die haar centraal- kantoor heeft in Den Haag, Sweelinckplein 1. Wat is het werk dezer vereeniging in den loop der jaren omvangrijk geworden. Ze heeft nu vijf stichtingen waar krankzinnigen verpleegd wordenVeldwijk, Bloemendaal, Dennenoord, Wolfheze en Vogelenzang. En voorts nog de psychiatrische-neurologische kliniek in Amster dam. Moge die arbeid ook voorts nog velen ten zegen zijn. In het Jaarverslag werd opgenomen een mooi, goed oriënteerend referaat van Ds. Bech over „De Christus en de Christelijke ver zorging van krankzinnigen". In boeien, roman uit het leven der krijgsgevangenen door Wilhelm Mattke. N.V. Uitg. Mij. E. J. Bosch J.Bz., Amsterdam. Deze oorlogsroman, vol verheerlijking van de Duitschers, kunnen we niet aanbevelen. Natuur lijk is er veel in te lezen over de ellende van de krijgsgevangenen. En op zichzelf kan het zijn nut hebben op die ellende te worden gewezen al zou het maar alleen zijn om dankbaarheid te leeren voor het vele goede dat wij mogen genieten. Maar van oorlogsliteratuur hebben we nu al genoeg. En wie aangrijpende oorlogslitera tuur wil lezen moet toch een ander werk kiezen dan dit. Het leven van Jezus, samengesteld uit de vier Evangeliën met den tekst van de Statenvertaling als een doorloo pend geheel door A. L. De Zilwa Abbema, naar de bewerking van Re ginald G. Ponsonby. D. A. Daamen's Uitg. Mij., 's-Gravenhage. Aan den uitvoerigen titel, dien we hierboven in z'n geheel opschreven, behoeft niet veel toe gevoegd te worden om te doen zien wat dit boekje beoogt. Het is in z'n soort niet eenig. Voor eenige jaren verscheen een soortgelijk werkjeJezus van Nazareth. Harmonie der vier Evangeliën door A. Westphal. Naar ons oordeel een bui tengewoon handige en niet dure uitgave. Met eenige verwondering vroegen we ons af of naast die uitgave een andere nog wel noodig was Evenwel ze is er. En ook deze uitgave is keurig verzorgd. De meesten van onze lezers, die ge regeld den bijbel lezen, hebben aan een boekje als dit geen behoefte. Maar in bijzondere ge vallen kan het dienst doen om iemand weer te brengen tot het lezen van den bijbel en dan zou het een gezegend werk doen. Het erfdeel der Vaderen, door H. Algra, Leeraar Geschiedenis M. O. Eerste deel. Uitgave van den Ned. Bond van J. V. op Geref. Grondslag. 1932. Dit boek wil niet zijn een gewoon leesboek over de vaderlandsche geschiedenis, maar een handboek speciaal voor Gereformeerde Jeugd verenigingen. Het is dan ook de Bond van J. V., die dit boek uitgeeft. Kennis van de historie, vooral van onze lands- historie, achten we onder ons een eerste ver- eischte. Al jarenlang werd dan ook op onze Jongelingsvereenigingen aan dit vak groote aan dacht besteed. Bij de behandeling werd dan ech ter gevoeld het gemis aan een geschikt hand boek. Het beroemde werk van Groen van Prinsterer, hoe uitnemend ook voor wetenschap pelijke studie, was te moeilijk. Die leemte wordt nu wel uitnemend aangevuld door het boven genoemde werk van den heer Algra. Ook dit boek is een studieboek, maar één, dat geschreven werd met het oog op onze jonge menschen. De schrijver zegt zelf in „Een woord vooraf": „Wanneer men alleen let op het gemiddelde peil van onze vereenigingen, dan zal men dit boek allicht te zwaar vinden". Nu, dat kan van meer leidraden worden gezegd En dat dunkt ons toch altijd nog wel een bezwaar, waarbij we dan echter bedenken wat de schrijver ook zegt, dat er voortdurend een spanning is tusschen het practische bereikbare en het ideaal. Door deskundigen is de arbeid van den heer Algra geroemd. We hopen, dat door de leiding van zijn boek de behandeling der vaderlandsche geschiedenis op hooger peil zal komen en zoo de schrijver én de Bond aan deze uitgave vol doening zullen hebben én de rijke historie van ons volk onze jeugd zal leeren welke de goede weg is. Dit eerste deel behandelt de geschiedenis vanaf den heidenschen tijd tot en met Stadhouder Fre- derik Hendrik. De bijbel als boek van Schoonheid, door Dr. B. Wielenga. Derde druk. Volksuitgave. Uitgave van J. H. Kok N.V. te Kampen. In 1925 verscheen het bovengenoemde werk in prachtuitgave, in sierlijken blauwen band met gouden opdruk. Zoo was het uiterlijke in over stemming met den inhoud en bovenal met het onderwerp de schoonheid van den bijbel. Deze prachtuitgave was uiteraard kostbaar en kon dus maar weinigen bereiken. Dit was jammer, omdat ook onder de menschen van kleine middelen er velen gevonden worden, in staat om de schoon heid des bijbels te waardeeren en zich daarbij door Dr. Wielenga te laten leiden. Daarom verblijden we ons, dat, wat Dr. B. Wielenga in schoone taal over de schoonheid der bijbels schreef, nu in een eenvoudige volks uitgave onder aller bereik komt. Ook deze volks uitgave voldoet aan aesthetische eischen en biedt alles wat de eerste uitgave bevat. Na een in leidend deel, waarin de schrijver handelt o.a. over De herleefde bewondering voor den Bij bel over het wezen der schoonheid over de schoonheid en de bijzondere genade spreekt hij in drie deelen over de profetische de priester lijke en de Koninklijke schoonheid van den Bijbel. Het beweren, dat het geloof vijandig zou staan tegenover het schoone, wordt door dit boek welsprekend weerlegd. Moge het velen schoonheids-zoekers den weg banen tot het Woord Gods, als tot den Woord des levens en hen, die in den bijbel eeren het Woord des levens, met nog grooter eerbied vervullen voor de gave die God ons in den bijbel schonk. Leidraad Maatschappelijke Onder werpen (Algemeene beginselen). Uit gave van het Bondsbureau te Amers foort. Wat we hierboven schreven is eigenlijk niet geheel juist. Er had nog aan moeten voorafgaan: Toelichting op deel I van den leidraad enz. Toch is het ook weer wel juist, want dit boek geeft een uitmuntende leidraad voor de behandeling van maatschappelijke onderwerpen. De Bond van onze Jongelingsvereenigingen op Gerefor meerden grondslag laat het de Vereenigingen niet ontbreken aan degelijke voorlichting bij de stu die der beginselen. En deze leidraad munt uit door degelijkheid. Wat een massa stof wordt in dit compact gedrukte boek gegeven. Maar die massa stof is overzichtelijk gerangschikt in een 22 tal hoofdstukken, die weer onderverdeeld zijn in paragrafen en onderparagrafen met dui delijk opschrift. Om maar een paar voorbeelden te geven Hoofdstuk I handelt over „De betee- kenis van Gods gemeene gratie voor het maat schappelijk leven". 1 spreekt dan over 1) de doopersche opvatting 2) de pelagiaansche op vatting 3) de Gereformeerde opvatting. 2 over het karakter der gemeene gratie 3 Doel en werking der gemeene gratie. 4 Beteekenis der gemeene gratie voor het maatschappelijke leven. Hoofdstuk IV over het huisgezin. 1 Oor sprong 1) De vorming van het gezin; 2) on derscheiding geslacht en aard 3) Taak en be stemming. 2 Verstoring: 1) Gevolgen der zonde in het sexueele leven 2) Gevolgen der zonde in het gezinsleven 3) Gezin en gemeene gratie. 3 Ontwikkeling: 1) Onder Israël; 2) Bij de volken. Bovendien maakt een „Zakelijk register" het gemakkelijk spoedig te vinden waar over een bepaald onderwerp wordt gehandeld. In geen bibliotheek van een J. V. mag dit werk ontbreken. En wie geen jongeling meer begeert in dezen tijd, waarin de maatschappe lijke onderwerpen belangrijk blijven, daarvan zich op de hoogte te stellen zal goed doen zich dit werk aan te schaffen. Het zal hem niet te leurstellen maar heel veel geven, waarvan hij nut kan hebben. Bijbel Oorlog Vrede, door Dr. M. H. van der ValkKoning's Uit geverij N.V., Baarn. Het probleem van den oorlog houdt nu vele gemoederen bezig. Wat wel geen wonder is nu de vreeselijkheid van den grooten wereldoorlog in al haar verschrikkelijkheid steeds duidelijker zich aan ons openbaart. In de beschouwingen, die daarover in tal van publicaties gegeven worden, heerscht echter het tegenovergestelde van eenstemmigheid. En daar onder zijn ook heel gevaarlijke beschouwingen. Zoo bijv. die meent, dat ontwapening ook dan wanneer deze eenzijdig is het beste mid del zou zijn om den oorlog uit te bannen. Deze dwaasheid vindt, onbegrijpelerwijze bij velen nog waardeering als zou het de hoogste wijsheid zijn. En voor die dwaasheid worden dan ook nog bijbelteksten aangevoerd, die dat gevoelen zouden steunen. Het is daarom goed dat Dr. van der Valk in deze brochure met ernst daartegen waarschuwt en de dwaasheid ervan aan de kaak stelt. De brief aan de Romeinen, vertaald en verklaard door Prof. Dr. J. A. C. van Leeuwen en Dr. D. Jacobs. J. H. Kok N.V., Kampen. 1932. In de „Korte verklaring der Heilige Schrift" verscheen nu ook een deel over den brief aan de Romeinen. De hoofdbewerker Prof. van Leeu wen mocht de voltooiing niet meer beleven. Een ander moest aan zijn werk de laaste hand leggen. Dr. Jacobs, leerling en geestverwant van hem, zorgde daarvoor. In een „Voorwoord" deelt hij mede, hoeveel nog het eigen werk van Prof. van Leeuwen is en waar zijn bewerking begon. Ter nagedachtenis van den overleden auteur schreef Prof. Dr. A. Noordtzij over dezen zijn ambtgenoot in Utrecht een gevoelvol „In Me- moriam". Daaraan ontkenen we, dat Prof. van Leeuwen opgroeide in een ethischen kring. Zijn vader was kerkelijk hoogleeraar te Utrecht en van ethische richting. Toen hij dan ook de Uni versiteit verliet was hij zelf ook een ethisch theoloog. Langzamerhand kwam er echter ver andering in zijn denkwijze en zocht en vond hij die in de Gereformeerde theologie. Daardoor werd zijn levensweg niet gemakkelijker omdat hij zoo als een eenling kwam te staan in den kring zijner familie en van hen, die vroeger zijn vrienden waren. Toen hij dan ook tot hoog leeraar werd benoemd schroomde men in ethi schen kring niet in den kring van hen, die gaarne figureeren als „lieve" menschen hem te doen verstaan, dat zijn professoraat een mis lukking zou worden. Dit is echter niet zoo ge weest. Zijn invloed onder de studenten was groot. En als vrucht van zijn wetenschappelijken arbeid ontvangen we nu zijn bewerking van den belangrijken brief van Paulus aan de Romeinen. Natuurlijk geven we hier van dit werk geen beoordeeling, maar alleen een aankondiging. Maar die geven we dan ook met dankbaarheid en als aanbeveling. Dr. J. Th. de Visser een nationaal figuur door Q. A. de Ridder met een voorrede van Z. Exc. de Geer. Uitgave La Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Met bekwamen spoed zag deze, onlangs aan gekondigde, biographie over wijlen Dr. de Visser het licht. Ze is voorzien van 17 portretten en il lustraties. In de inhoudsopgave vinden we de volgende hoofdstukkenJeugd en studentenja ren De predikant In schoolstrijd en arbeiders beweging In dienst der barmhartigheid Partij leider en Kamerlid De minister Een nationale figuur. Door deze, met groote piëteit geschreven, bio graphie krijgt men wel een goeden indruk van dit rijke en veelzijdige en werkzame leven. Het laatste hoofdstuk heeft een heel juisten naam Een nationale figuur. Dat werd Dr. de Visser. En deze nationale figuur was een Christus belijder. Met name wat daarover in dit werk wordt meegedeeld, geeft er een groote waarde aan en kan de lezing ervan tot zegen doen zijn. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN M i[d d e 1 b u r g. Met dank ontvangen van N.N. f 1,als „een kleine gave voor de Zending". Ringnalda. VEREENIGINGSLEVEN. V. op Gere/. Grondslag Pred. 12la te Koudekerke. Vergadering Zaterdagavond 8 uur. precies in het V ereenigingsgebouw. Schriftstudie les 13: „Het verbond der werken" No. 17—41 st. J. G., G. J. BI. door vr. P. Izeboud Gz. Voordracht vr. J. Izeboud. M. 0. deel I, les 11 „Dienstbaarheid" door vr. L. A. Jacobse. Memorisatievr. K. Siera. De Geref. Mann. Vereen. „Dr. H. Bavinck" verga dert D.V. op Vrijdag 19 Augustus a.s., des avonds 8 uur in de Consistorie der Gasthuiskerk. OnderwerpGeestelijke wasdom, door den Heer I A. Goedbloed. Alle Geref. broeders welkom. Vergadering van de Ger. Jongelingsv. Spreuken 833a te St. Laurens op Zondag 14 Augustus, des avonds 7 uur, in de consistorie der Ger. Kerk. 1. Gew. geschiedenis, onderw. 53 2e ged., vr. W. Hendrikse. Maatschappelijk onderw. 1, vr. J. Christiaanse. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 14 AUGUSTUS 1932. CLASSE MIDDELBURG, MIDDELBURG. Collecte Emeriti-fonds. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. J. G. Feenstra te Scheveningen ds. J. G. Feenstra ds. D. Ringnalda ds. D. Rngnalda ds. J. G. Feenstra 2 uur 6 uur Noorderkerk 9.30 uur 6 uur Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. H. Scholing Bed. H. Av. en Dankz. Domburg 9.30 en 2 uur Dr. G. Keizer te De Steeg Gapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. P. J. O. de Bruijne Grypskerke 9 en 2 uur Lezen eener Leerr. Koudekerke 9 en 2 uur Cand. C. v. d. Boom van Overschie St. Laurens 9.30 en 2 uur Cand. Wolfert van Terneuzen Meliskerke 9 en 7 uur ds. M. Vreugdenhil Oostkapelle 9.30 uur ds. Den Boeft van Kralingen 2 uur Serooskerke 9.30 uur ds. W. F. M. Lindeboom Bed. H. Av. 2.30 uur ds. W. F. M. Lindeboom Voortz. H. Av. en Dankz. Souburg 8 en 4.15 uur in de Herv. Kerk, ds. J. D. Ginhoven van Vledder Veere 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. Ch. v. d. Vliet te Utrecht Vrouwepolder 9.30 uur ds. P. J. 0. de Bruijne 2 uur ds. F. A. den Boeft 7 uur ds. F. A den Boeft van Rotterdam Rede voor de J.-V. en M.-V. Westkapelle 9.30 en 2 uur ds. J. E. Visser Bed. H. Av. en Dankz. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur ds. J. de Meester Bruinisse 9.30 en 5 uur ds. J. P. Unger Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur ds. F. Staal Geersdijk 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Haamstede 9.30 en 3 uur ds. J. S. Post te Axel Kamperland 9 en 2 uur ds. F. J. v. d. Ende 6 uur Lezen eener Leerr. Nieuwerkerk 9.30, 2 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oosterland 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Scharendijke 9.30 en 2 uur ds. J. B. Vogelaar Wissekerke 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Zierikzee 10 en 6 uur dr. J. van Lonkhuijzen Zonnemaire 9.30 en 2 uur ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN. Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. D. J. Couvée te Hillegersberg Krabbendijke 10 en 2.30 uur ds. A. Andree Poortvliet 9.30, 2 en 6 uur dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. J. v. d. Guchte te Veere Tholen 9.30 en 6 uur Lezen eener Leerr. Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES, Baarland 10 en 2.30 uur Borssele 9 en 2 uur Driewegen 9.30 uur 1.30 uur ds. C. Vonk ds. A. Scheele Lezen eener Leerr. ds. D. Ringnalda te Middelburg Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur Lezen eener Leerr. Goes 9.30 en 5.30 uur ds. J. Ubels te Batavia 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur Lezen eener Leerr. Heinkenszand 9 en 2 uur ds. D. van Dijk te Groningen Yerseke 9.30 en 2 uur ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 1.30 uur ds. J. Ubels Krniningen 10 en 2.30 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaartsdijk 10 en 2.30 uur ds. G. van Heiningen CLASSE AXEL. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostbnrg 10 en 2.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur ■i Cand. H. G. Meijnen te Dordrecht dr. C. Veltenaar te Tholen ds. C. B. Bavinck Cand. Jonkers van Schiedam ds. D. J. de Vries ds. S. Groeneveld ds. J. B. Vanhaelen te Gerkesklooster

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1932 | | pagina 3