OFFICIEELE BERICHTEN. INGEZONDEN STUKKEN. BOEKAANKONDIGING. VEREENIGINGSLEVEN. PREDIKBEURTEN zen heeft er momenteel geen enkele een beroep uitgebracht. Niet alleen de plm. 697 predikanten, maar ook wat van veel ernstiger beteekenis is de 50 a 60 Theol. Candidaten, die bij de Geref. Kerken proponeeren, hebben allen te zamen nog niet één beroep. En vele candidaten bekomen zelfs nog geen ,,preekverzoek", omdat er wordt „preekgelezen", of omdat een emerituspredikant optreedt. Voor de candidaten tot den H. Dienst is het wel een tijd van beproeving." Wat de candidaten betreft, is het zeker treu rig, dat ze niet eens meer „preekverzoeken" krijgen. Dit geldt de meesten, enkelen zijn nog al voor eenigen tijd bezet. Maar desalniettemin is het treurig, dat zij zoo lang moeten wachten, terwijl er toch wel kerken zijn, die met eenige inspanning zouden beroepen kunnen, al mag niet verheeld, dat de kerkelijke inkomsten in vele plaatsen dreigen deerlijk in de war te raken. De leuze „bezuinigen" doet zeker ook hier meer kwaad dan goed. Zending. De Zending der Geref. Kerken in Banjoemas. Blijkens het verslag aan de Part. Synode van de Geref. Kerken van Zuid-Holland (Zuid) begon het jaar van bovengenoemde Zending met de opening van de Holl. Chineesche school te Soer- karadja. De jongste gemeente, Sidaredja, werd geïnsti tueerd, zoodat op dit terrein thans zes geïnsti tueerde gemeenten zijn. Te Poerbolinggo verrees een huishoudschool. Tjilatjap en Adiredja kregen een eigen predi kant en te Sidaredja werden de kerkeraadsleden bevestigd en meteen twintig personen gedoopt, w.o. vele Chineezen. In Poerbolinggo traden dertig personen tot de gemeente toe. In het ge heel is het getal gedoopten met 128 gestegen en de toch al hooge bijdrage der Inlandsche Chris tenen, voor kerk en armen ad 2.51 per hoofd, steeg tot 2.75 per hoofd. Ook het aantal ver- eenigingen nam toe met 3, zoodat er nu op dit terrein in het geheel 13 Christelijke Vereenigin- gen zijn. Behalve de 6 geïnstitueerde Gemeenten, waar van twee met eigen predikant, zijn er 7 Ge meenten zonder Kerkeraad, waar een Goeroe woont en geregeld werkt en dan wordt nog op 16 andere plaatsen gearbeid. Te Banjoemas zal op verzoek van de Chinee zen aldaar een Holl. Chineesche school worden geopend, zonder gouvernementssubsidie. De Paaschdatum. Het schijnt toch er van te komen, dat een vaste Paaschdatum wordt ingevoerd (n.l. op den Zondag na den tweeden Zaterdag :n April). De volkenbondsraad heeft in zijn 66e zitting een besluit aangenomen, dat bekrachtigt, dat die re geeringen, die niet reeds haar instemming be tuigden met het „Paaschbesluit" van de Inter nationale commissie voor kalenderhervorming, worden uitgenoodigd alsnog toe te treden. Is de termijn hiervoor verstreken, dan zal de volkeren- bondsraad de acte den grooten religieusen ge meenschappen mededeelen en „daarbij de hoop uitspreken, dat deze in den meest welwillenden zin willen onderzoeken, welk gevolg zij aan den inhoud der acte willen geven". Het schijnt dus, dat de invoering van den vasten Paaschdatum niet van de instemming der religieuse gemeenschappen wordt afhankelijk gesteld (het Vaticaan o.a. was tot dusver tegen het voorstel), doch dat men, als een genoegzaam aantal regeeringen haar instemming te kennen geeft, tot de invoering langs politieken weg zal worden overgegaan. De Waldenzen. De Waldenzenkerk in Italië telt thans 23.000 zielen, over 6 districten verdeeld. Het grootste district is het gebied der oude Waldenzendalen benoorden Turijn met 13.500 zielen (in 17 ge meenten), het tweede district is Piemont met Lombardije en Vetië, samen 2000 zielen in 28 meerendeels zeer kleine gemeenten, het 3e dis trict is Nizza met Ligurië en Toscane (1500 zielen), het 4e Rome en Zuid-Italië (1350 zie len), het 5e Sicilië met 900 zielen en het 6e het Zuid-Amerikaansche district Eric Platense met 3700 zielen (in 11 gemeenten). De scholen en het diaconessenhuis der kerk liggen te Torre Pellice bij Turijn, op welke plaats ook steeds de synode der kerk samenkomt. Voor de aan staande predikanten vindt men te Rome een theologische faculteit met thans 8 studenten. K. B. S. Rondvraag. Vaststelling Persverslag. Dankzegging. Sluiting. 1 Sept. Breed. 8 Sept. Smal. DE KERKERAAD. VERGADERING van den Kerkeraad (Smal). Middelburg, 2 Augustus 1932. Voorzitter Ds. Ringnalda. Aanwezig 15 broeders. Opening op gebruikelijke wijze. De Voorzitter spreekt een woord van deel neming en troost tot br. Melis, die daarvoor zijn dank betuigt. De Notulen der vorige vergadering worden gelezen en ongewijzigd aanvaard. Ingekomen Stukken a. Bericht van overlijden van een zuster der gemeente. b. Een aanvrage tot toetreding tot onze kerk; wordt met algemeene stemmen toegestaan. c. Een schrijven van de kerk van den H. over een lid der gemeente. d. Verzoek van een lid der kerk inzake een huwelijksbevestiging hierop wordt gunstig be schikt. e. Verslag van de verg. der Garnizoensker ken, ter hand gesteld aan den Voorzitter. f. Handelingen der Part. Synode, naar het Archief verwezen. Een doopaanvrage en 2 huwelijksbevestigin gen toegestaan. Een verzoek om toelating tot het lidmaatschap onzer kerk in principe gunstig besloten. De censure over een lid der gemeente wordt opgeheven. Rapporten o.a. oyer Conferentie Zending on der de Joden. Classis Middelburg. De e.v. vergadering der classis Middelburg zal gehouden worden op Woensdag 14 September a.s. te 9.30 in de Hofpleinkerk te Middelburg. Stukken voor het agendum worden ingewacht vóór of op Dinsdag 23 Augustus bij den eerst- ondergeteekende. Namens de roepende kerk van Oostkapelle, E. DOUMA, Praeses. J. DE KAM Pzn., Scriba. Gereformeerde Kerk Middelburg. Ingekomen met attestatie vanApeldoorn, Adriana Coumou, Molenwater N 52 Arnemui- den, Jan L. de Troye en gezin, Nieuwlandsche Weg U 14e Gapinge, Jerina de NoodLange- beeke, Noordweg R 9a Kampen, Heertjen U. Bouwman, Hofplein E la Koudekerke, Catha- rina JanseJanse, Segeerssingel V 65 Neuzen, Maarten Pouwelse, Zusterstraat I 239 Scheve- ningen, Adriana E. Walraven, Segeerssingel V 60 Schoondijke, Pieter de Jonge, Wed. W. P. de JongeBruggeman en Jan W. P. de Jonge, Dam G 98 Serooskerke, Sophia A. van Ouwer- kerk, Punt O 219 Souburg, Pieternella Tilroe, Jacob Catsstraat S 102 Vlissingen, Marinus J. Geuze en gezin, Brakstraat O 275. Ingekomen met doopattest vanArnemuiden, Anna Beekman, Stationsstraat P 44/ Cornelia Beekman, St. Pieterstraat A 65 Neeltje Marijs, Stationsstraat P 44g Adriana van Sluijs, Sta tionsstraat P 271 Oostkapelle, Willem Louwer- se, Seisweg B 70 Sloterdijk, Tjaakje C. Hub- beling, Gasthuis. GedooptMarinus Huijsman, Veersche Weg B 127 Adriaan Riemens, Arnem. Pad T 105 Cornelis van Roon, Langeviele K 219 Maarten J. Walraven, Segeerssingel V 58. Belijdenis des geloofs afgelegd en zich onder het opzicht van den Kerkeraad gesteld Cornelis van den Berge, Spanjaardstraat F 66Gerrit Dingemanse, Leliestraat S 150e Johanna Jonge- pierJobse, Dampoortstraat O 205c. Vertrokken met attestatie naarAxel, Catha- rina Naeye, Dam G 99 Driewegen (Z. B.), Theodora E. de Muynck, Noordsingel S 156'2 Gapinge, Leintje Caljouw, Stationstraat P 271 Meliskerke, Jacobus Geschiere, O. Vliss. Weg V 3 Rotterdam, Sara J. KooimanDieremanse, K. Noordstraat L 75 Souburg, Lourens de Rijke en echtgenoote, N. Vliss. Weg E 114. Vertrokken met doopattest naarDelfshaven, Mathilda C. Coumou, Vlasmarkt K 158. GehuwdFrangois N. Baan en Adriana Francke, Dam G 100 Willem Kooiman en Sara J. Dieremanse, Rotterdam. VerhuisdIJ. Baan van Bierkade G 205 naar Heerengracht M 36e Mej. J. Baljé van Bel- linkstraat G 196 naar Vlissingschestraat K 61 Mej. S. Dronkers, van N. Oosterschestraat N 105 naar Molenberg K 100a H. Ingelse van Gravenstraat I 278 naar St. Janstraat H 203b P. H. Janse van Kleverskerksche Weg U 1 naar Segeerssingel V 65 Mej. J. H. Lahr van Wal B 40 naar Heerenstraat H 135 A. van Leeu wen van Dam F 98 naar Langedelft I 27 J. Meijers van K. Singelstraat O 291 naar Oost kerkplein N 160 Mej. M. van Sparrentak van Gravenstraat I 278 naar St. Janstraat H 203b. CLASSIS GOES. Aan de Kerken der Classis Goes zij bij dezen kennis gegeven, dat, op verzoek van Baarland, de daartoe door de Classis Goes aangewezen Kerken van Goes, Kapelle-Biezelinge en Nieuw- dorp zullen vergaderen D.V. Dinsdag 9 Augus tus 1932 des voormiddags 11 uur (zomertijd) in de consistoriekamer van de Geref. Kerk van Goes om na te zien en te approbeeren de be- noodigde stukken van Ds. C. Vonk, wegens vertrek naar Schiedam. Kapelle-Biezelinge, 4-8-'32. A. SCHEELE. (Buiten v irantwoordelijkheid der Redactie.) De omstandigheden maken den mensch. Aan dit spreekwoord dacht ik, toen ik in de Zeeuwsche Kerkbode van 15 Juli j.l., No. 29, het stukje las van J. D. B. over het onderscheid tusschen Afscheiding en Doleantie door Ds. Boerkool in de Watergraafmeersche Kerkbode beschreven. Onder dat onderscheid moet ook gerekend worden, dat de toenmalige afgescheidenen leef den onder de wet op de Kerkgenootschappen van 1816 en de Dolerenden onder die van 1852. Ook houde men in het oog, dat de vijandschap en vervolging in de dertiger jaren der vorige eeuw ontzagelijk waren. Bloed en o zooveel tranen en duizenden guldens boete met zware gevangenisschap, inkwartiering en dergelijke heeft het onze vaderen gekost. Met ontzetting leest men daarvan in de geschiedenis, b.v. van Rulmann „De Afscheiding" en anderen. Natuur lijk dat velen in een vrij land als Nederland dit hoog moede werden. Gevolg was, dat vele ge meenten met Ds. Scholte van Utrecht aan het hoofd, het waagden om vrijheid aan te vragen om als Kerk bestaansrecht te verkrijgen. Ze ver kregen dit onder veel bedingen en vooral niet onder den naam van Gereformeerde Kerken of dergelijke, maar absoluut als Afgescheidenen, om hiermede te kennen te geven, niet alleen, dat ze zich onttrokken aan de Haagsche Synode, maar aan de Hervormde Kerk als zoodanig. Dit was natuurlijk een groote fout, dat daaraan werd toegegeven. Maar helaas Het geschiedde. Het heeft dan ook wrange vruchten nagelaten. Broedertwisten, onderling over alles en nog wat en velen die met dat vrijheid vragen niet mee wilden, bleven er buitenstaan en onderwierpen zich lieyer aan de vervolging yan boeten en banissementen. O, die twisten onder de broede- ren't Was in-treurig, maar als mensch zoo begrijpelijk. Immers de massa onder hen waren zeer eenvoudige menschen, bij wien het kerke lijk leven door inzinking, dwaling en afval van God zoo verstompt was, dat ze over het for- meele geheel heen stapten, als ze maar het zui vere Evangelie naar Gods Woord en hun Hei land hoorden verkondigen. Wat ge in de Doleantie van '86 een opge schoten jongen kerkrechterlijk hoorde verdedi gen, wisten in de Reformatie van '34 notabelen en voor dien tijd ontwikkelde menschen niets van. „Het kan hen tenminste minder schelen." De Leeraren echter en meer ontwikkelden die meer formeel wilden handelen, werden door de vervolging en gedreven door de massa zeer ge slingerd en waren door hun vrijheid die ze op kerkelijk formeel afwijkende voorwaarden ver kregen hadden, in verkeerde hoek gejaagd, zoo dat het hun verre rondom moeilijk afging. Ook nog een voorbeeld, hoe de tijdsomstan digheden verschil in reformatie brachten, diene het volgende Op de Synode te Dordrecht in 1893, die in het teeken der opleidingsquestie stond, hoorde ik met veel genoegen aan de kof fietafel de Eerwaarde en Waardige Ds. Ploos van Amstel spreken over de reformatie zijner kerk te Reitsum. Ik geloof, dat op dat oogen- blik de opleiding hem minder schelen kon. Z.Eerw. sprak met furie en een blijmoedig hart, met ernst en toch een blijde glimlach in zijn ge laat en om zijn lippen over de toestand in zijn kerk, op zijn dorpje. Hij sprak over Zijn ge meente, zijn leden, zijn pastorie en kerk, zijn kerkeraad, zijn Kerkbode en dat met bewonde- ringswaardige enthousiasme. De gedachten vermenigvuldigden zich binnen in mij, vooral over het verschil van reformatie van '34. Nu is dit waar, dat, naar ik meen, Reitsum de eenige kerk in ons land is waar de kerke raad, gemachtigd door de geheele gemeente, in reformatie ging en daarom kerk en pastorie kon den behouden, wijl ze na Ploosjes daad echter alles in handen van het Genootschap hebben moeten overgeven. Toch zou dit in '34 zoo niet geloopen zijn. Al ware de geheele gemeente het in reformatie ééns geweest, de classe zou met de hulp der Justitie wel gezorgd hebben, dat ze handen en voeten uit kerk en pastorie hielden. Trouwens, de reformatie van '86 is ook niet veel jaren in echte doleantie geweest. Ik geloof zelf met het oog op het Koninkrijk Gods in 't gemeen, dat zulks maar gelukkig is ook. De hooggeachte strenge doleantie reformateur. Ds. Klaarhamer zei in zijn rede, bij gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum „Wij hebben altijd geroepen, blijven bij en in de kerk en geen sepa ratie, maar nu zitten we midden in de separatie". Een schoone belijdenis van iemand als Ds. Klaar hamer. Ik geloof, dat het verschil in bedoeling van beide reformaties vrijwel hetzelfde was, maar dat de omstandigheden des tijds ieder ge bracht hebben waar zij onder Gods bestuur ge komen zijn. Laten wij als Gereformeerden den Heere nu maar hartelijk danken voor de refor matie van '86, die hoe onvolmaakt ook, toch gelukkig veel plooien glad gestreken heeft. Houde de Heere ons maar dicht bij Zijn Woord, opdat weer niet spoedig een reformatie noodig zij en zij vooral ieder bedacht op eigen leven. Mariahoeve. A. GESCHIERE. Bunyan's Christenreis. Voor de jeugd bewerkt door J. C. de Koning. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Bunyan's meesterwerk „Eens Christens reis naar de eeuwigheid" is alom bekend. Tot aan prijzing daarvan wat te zeggen zou zijn water naar de zee dragen. Dat boek bewerkte de heer J. C. de Koning nu voor de jeugd. Daarmee deed hij een goed werk. Voor de kinderen is het oor spronkelijke te zwaar om te verstaan. Toch be vat het ook heel veel, dat zich bij de jeugd, waarin de fantasie nog een groote rol speelt, uitnemend aanpast. En de heer de Koning bezit de qualiteiten, die hem den goeden kindertoon doen treffen. Een korte levensbeschrijving van deze meester- droomer gaat vooraf. Op den Uitkijk. Dit tijdschrift voor het Christelijk gezin moest door onze menschen veel meer gelezen worden. De abonnementsprijs 2.25 per kwartaal) is misschien voor velen een bezwaar, maar voor 9.per jaar krijgt men hier werkelijk veel meer dan men zou verwachten. Plm. 800 blad zijden per jaar met vele illustraties. Het num mer van 2 Juli bevatte o.a.: Een artikel van Prof. Dr. A. van Veldhuizen over „Bleeke planten in het zomersche bosch". Dr. R. van Deenter schreef over „Antieke en Moderne magie" en Dr. J. Veldkamp schreef over „De koningen der onderwereld (in Ame rika)". Interessant zijn ook altijd de beschou wingen van Ds. J. D. Boerkoel over de belang rijkste gebeurtenissen in het Buitenland en van Dr. J. Veldkamp over de Binnenlandsche gebeur tenissen. Cora Westland schrijft het vervolg verhaal „Deze wankele wereld". Met belang stelling zullen ook nog gelezen worden de ove rige artikelen over De Zonnekoning, Justus von Liebig, Astronomie en astrologie, Trekkend volk van Ds. W. J. J. Velders, de man die reeds zoo veel schreef over de Joden en tenslotte Kinder rechtspraak. In het volgende nummer zal de artikelenreeks over Goethe voortgezet worden. Abonneert U op dit tijdschrift, dat zooveel biedt en op zooveel gebied voorlichting schenkt. HEIJ. VERANTWOORDING van LIEFDEGAVEN Middelburg. Onder hartelijke dankzegging ont vangen voor onze Stads-evangelisatie, van een zuster uit België f 1.—. P. Loof. Onder deze rubriek worden alleen opgenomen be richten van gewone vergaderingen eener Jongelings- of Meisjesvereeniging. De aankondiging van openbare vergaderingen kunuen wel in die rubriek een plaats vinden, mits ook een advertentie in dat nummer geplaatst wordt. Waarom wordt wel in een ander blad zoo'n ver gadering geannonceerd en niet in de „Zeeuw-che Kerkbode", die daarvoor in de eerste plaats het aan gewezen blad is. IN DE GEREFORMEERDE KERKEN IN ZEELAND OP ZONDAG 7 AUGUSTUS 1932. CLASSE MIDDELBURG. MIDDELBURG. Collecte Classicale Bijdragen. Hofpleinkerk 9.30 uur ds. D. Ringnalda 6 uur Prof. Dr. T. Hoekstra Noorderkerk 9.30 unr Prof. Dr. T. Hoekstra te Kampen 2 uur ds. W. F. M. Lindeboom 6 uur ds. D. Ringnalda Arnemuiden 9.30 en 2 uur ds. H. Scholing Voorb. H. Av. Domburg 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. J. E. Visser Qapinge 9.30 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. C. von Meyenfeldt Grjjpskerke 9 uur Lezen eener Leerr. 2 uur ds. D. Ringnalda Koudekerke 9 en 2 uur ds. v. d. Vliet van Utrecht St. Laurens 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Meliskerke 9 en 2 uur ds. J. Schoonhoven van Delfshaven Avond geen dienst. Oostkapelle 9.30 en 2 uur ds. E. Douma Bed. H. Av. en Dankz. Serooskerke 9.30 uur ds. W. F. M. Lindeboom Voorber. H. Av. 2 uur Prof. Dr. T. Hoekstra Souburg 8 en 4.15 uur in de Herv. Kerk, Cand. H. Volten Tot later bericht worden de diensten gehouden in de Herv. Kerk. Veere 9.30 en 2 uur ds. J. v. d. Guchte Vlissingen 9.30 en 5.30 uur ds. P. N. Kruyswijk te Hilversum Vrouwepolder 9.30 uur ds. C. v. Meyenfeldt 7 uur ds. W. F. M. Lindeboom Westkapelle 9.30 uur ds. J. E. Visser Voorber. H. Av. 2 uur Lezen eener Leerr. CLASSE ZIERIKZEE. Brouwershaven 9.30 en 2 uur Bruinisse 9.30 en 5 uur Colijnsplaat 9.30 en 5.30 uur Geersdijb 9.30 en 2 uur Haamstede 9.30 en 3 uur Kamperland 9, 2 en 6 uur Nieuwerkerk 9.30 en 2 uur 6 uur Oosterland 9.30 en 2 uur Scharendijke 9.30 en 2 uur Wissekerke 9.30 en 2 uur Zierikzee 10 en 6 uur Zonnemaire 9 30 en 2 uur ds. J. de Meester ds. J. P. Unger ds F. Staal Lezen eener Leerr. ds. J. S. Post te Axel Lezen eener Leerr. Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. ds. J. B. Vogelaar Lezen eener Leerr. dr. J. van Lonkhuijzen ds. Z. Hoek CLASSE THOLEN, Anna Jacoba Polder 9.30 en 2 uur ds. J. Spoelstra Bergen op Zoom 9.30 en 5.30 uur ds. H. Pestman te Grijpskerke Krabbendijke 10 uur Lezen eener Leerr. 2.30 uur Poortvliet 9.30, 2 en 6 uor dhr. K. de Vries Rilland-Bath 10 en 2.30 uur ds. H. J. Winter te Antwerpen Tholen 9.30 en 6 uur dr. C. Veltenaar Oud-Vosmeer 9.30 en 2 uur ds. C. A. Vreugdenhil CLASSE GOES. Baarland 10 en 2.30 unr Borssele 9 en 2 uur ds. C. Vonk Bed. H. Av en Dankz. ds. J. D. van Ginhoven te Vledder Driewegen 9.30 en 2 uur Lezen eener Leerr. Kapelle-Biezelinge 10 en 2.30 uur ds. A. Scheele Bed. H. Av. en Dankz. Goes 9.30 en 5.30 uur ds. F. A. den Boeft te Kralingen 's Gravenpolder 10.30 en 3 uur ds. A. H. Oussoren te Ambt Vollenhove Heinkenszand 9 en 2 uur ds. C. W. Keur te Scheveningen Yerseke 9.30 en 2 uur ds. H. Torenbeek Wemeldinge 9.30 en 1.30 uur Lezen eener Leerr. Krniningen 10 en 2.30 uur ds. J. Koolstra Nieuwdorp 9.30 en 2 uur ds. E. Beukema Wolphaart8dijk 10 en 2.30 uur Lezeu eener Leerr. CLASSE AXEL. Serooskerke. Gevonden in de collecte f 4.50 zijnde f 2.50 voor de Diaconie en f 2.— voor de Kerk en van een zuster fl.— voor de Zending. De Boekhouder. Aardenburg 10 en 3 uur Axel 9.30 en 2.30 uur Hoek 10 en 3 uur Oostburg 10 en 2.30 uur Schoondijke 10 en 3 uur Terneuzen 9.30 en 2.30 uur Zaamslag 9.30 en 2.30 uur Cand. H. C. Voornveld te Utrecht ds. A. Thielen te Maasland ds. J. B. Vanhaelen te Gerkesklooster ds. Th. Potma ds. C. B. Bavinck ds. S. Groeneveld ds. H. J. Kouwenhoven te Wageningen

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1932 | | pagina 2